Autor Tema: Lov oružjem na crni barut  (Posjeta: 21228 vremena)

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #15 u: 16. 03. 2015. 17:31:39 »
Ujutro led grize za prste,a ti pustiš fazana i zadimiš iz lijeve. A on ko kruška padne....nešto neopisivo. A ovi sa PA 12/89 neka plaču.

Offline skakavac

  • K 100
  • **
  • Postova: 199
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #16 u: 16. 03. 2015. 17:38:31 »
pitanje
zelio bi si nabaviti neku musketu na crni barut ,mozda i kuburicu
ali pitao u jednoj trgovini gdje mi frend radi i receno mi da se nemoze legalno nabaviti crni barut ni kapisle

jeli to istina ili ne ?

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #17 u: 16. 03. 2015. 20:36:00 »
trenutno je sve "u zraku".čeka se novi zakon.
naši pokušavaju kopirati EU zakone ali uzimaju samo ono šta im paše.
u svakoj državi Europe, ako si punoljetan možeš kupiti bilo koje oružje na crni barut.ne trebaš ga ni prijavljivati i nije potrebna nikakva dozvola.znam puno nijemaca kojima to visi na zidu kao "suvenir" i nisu potrebni ormari itd.
ako želiš koristiti to oružje onda moraš platiti nekakav tečaj,to uredno platiš i oni ti izdaju potvrdu na osnovu koje smiješ kupiti barut,kapisle i projektile u neograničenim količinama.
e sad kod nas je ništa i nikakvo.nema baruta ni kapisli to je već "na snazi" bez obzira šta bi se trebao još uvijek vrijediti stari zakon dok se ne donese novi.zapravo i vrijedi,ali nemaš gdje kupiti.  uf
u prijedlogu zakona u vezi nabave oružja ima puno sličnih uvijeta gotovo identičnih kao za kategoriju B ali se ne spominje da bi se s njim moglo loviti.
npr.ova Štefova položara je na patrone kje se pune crnim barutom i s njom se smije loviti jer je u kategoriji B i na cjelovito punjenje a isto takvom koja koristi isti barut i istu sačmu ali nije na cjelovito punjenje ne smije jer će biti u kategoriji C
tragikomično kao i sve kod nas nažalost....
smiješno j

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #18 u: 16. 03. 2015. 21:36:09 »
Fina puska Stef.

Offline Nimrod

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #19 u: 15. 01. 2018. 22:47:46 »
Ispričavam se što budim staru temu, ali možda će netko znati.

Smije li se revolver na crni barut nositi u lov i koristiti za samoobranu i zadavanje samilosnog hitca?

Koliko vidim, u Zakonu o lovstvu stoji ovakva definicija: "lovačko je oružje i kratko vatreno oružje – lovački pištolj odnosno lovački revolver za zadavanje samilosnog hica u odstrjelu, koji nije manjeg kalibra od 7,62 mm, a naboji mu razvijaju kinetičku energiju veću od 300 džula."

Sad, ako ja imam revolver na kapisle i crni barut kalibra .44 (recimo replika Colt Peacemakera), on itekako razvija kinetičku energiju veću od 300 džula. Uz to ima užlijebljenu cijev i koristi konusne metke, što ga čini barem u rangu modernih revolvera kalibra .38, ako ne i jačim.

Prema tome, meni se čini da on zadovoljava zakonsku definiciju kratkog lovačkog vatrenog oružja. Ili se varam?

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #20 u: 16. 01. 2018. 03:44:39 »
Ovisi o tipu revovlvera na crni barut, jer je definicija lovackog oruzja po zakonu da je to oruzje kategorije B.
zatim, u dozvolu za lov se upisuje i broj oruznog lista, i u ovom slucaju da je c kategorije bi proslo neupisano.

Citiram:
Lovačko oružje je vatreno oružje kategorije B kojim se smije loviti divljač po propisima o lovstvu.

To je ako govorimo o revolverima na crni barut i kapislu, dakle, bez cahure - C kategorija

medjutim, ako imas repliku revolvera "peace makera" - singe action army m 1873, onda je to oruzje B kategorije, i u tom slucaju nema zakonske prepreke da ga ne koristis kao lovacki revolver.

c kategorija su ti danas colt army 1860, remington army 1858, itd. \znaci ne mogu se registrirati kao lovacki

medjutim, SAA, m 73 peace maker imas u replikama u sirokom rasponu kalibara, ukljucujuci i mag 357 tako da nece biti problema oko registracije i nabavke kao lovackog revolvera
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2018. 03:54:30 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Nimrod

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #21 u: 16. 01. 2018. 08:46:14 »
Hvala na odgovoru!

Moj revolver je C kategorije, onda očito ništa ako mora biti B kategorije. Mislio sam da oružje samilosni hitac ne spada u oružje za lov (njime se ne lovi, u strogom smislu riječi), ali očito spada.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #22 u: 16. 01. 2018. 10:55:09 »
Revolveri danasnje C kategorije, odnosno tada poznati kao perkusioni revolveri u izvornom modelu (19 st) imali su mogucnost naknadne konverzije na municiju sa cahurom.

To se pojavilo odmah nakon isteka patenta smith & wessona za takvu (cjelovitu) municiju i kad se pojavio colt peace maker (iz konkurentske firme). Konverzije su odmah bacili na trziste i remington i colt.

Dakle, oko 1873 godine. Vjerojatno je vecina vlasnika starijih perkusionih revolvera tad masovno nabavljala takve konverzije.

Danas neke od modernih replika imaju takodjer mogucnost konverzije, recimo na calibar 45 Colt.

Za slucaj da se nabavlja takva konverzija potrebna je nabavna dozvola, i upis u oruzni list za lovacko oruzje.

Pretpostavljam ako nadlezno tijelo izda takvu nabavnu dozvolu, da onda nece biti ni problema kod upisa u oruzni list i nosenja u lov. Dakle, u stanju nakon montaze konverzije bubnja.

medjutim ajde ti sad objasni ovo sve kod ispunjavanja obrasca zahtjeva za nabavnu... Po zakonu bi bilo, ali nije rutinski i uobicajeno, lako moguce da ne odobre.

A vezano za izvorni oblik, oruzja na  kapislu, dakle c kategorije: Cak i kad bi se moglo to nositi kao pomocno oruzje za samilosni hitac, moje je misljenje da revolver na perkusionu kapislu nije dobro rijesenje za prakticnu namjenu u lovu (samilosni hitac, i sto se sve cesce spominje samoobrana - premda kako sam nedavno napisao situacije za samoobranu su izuzetno rijetke kod nas)

1): crni barut je izuzetno higroskopan i navlaci vlagu, a to dalje dovodi do problema sa izgaranjem. Sto sam osjetio kad sam gadjao na streljani na kisi. u lovu, po vlazi, kisi, snijegu, cjelodnevni izalzak moze biti samo jos gore.

2)Drugo, u teoriji kako bi to moglo izgledati?
Punjenje i praznjenje?
perkusioni revolver napunis sa jednim, pet, ili sest punjenja prije lova, lov zavrsi, i sad se ide kuci.
Kako sad taj revolver isprazniti? izbijati kugle i prosipati po tlu barut prije izlaska iz lovista? ili ispaliti 5-6 hitaca u zemlju?

3) Trece je brzina izgaranja i utjecaj na preciznost.
Dok kapisla baci iskru, crni barut sagori, vrijeme cjele reakcije traje znatno vise nego kod modernih brzih pistoljskih baruta. U realnosti to znaci da ruka mora biti "na meti" a strijelac miran i stabilan, jer inace dolazi do gresaka u preciznosti. Kod napada divljaci, iako rijedak, puca se u zadnjem trenu u krajnoj blizini, precizan pogodak je vrlo upitan i sa modernim oruzjem, a kamo li sporogorecim crnim barutom To je onako po meni.

Posve druga je stvar lov sa perkusionim oruzjem - ali puska. To vjerujem da bi se moglo zakonski regulirati. U americi je ustaljena praksa. Samo je pitanje ima li volje kod nas za tako sto.
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2018. 11:02:46 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Nimrod

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #23 u: 18. 02. 2018. 09:01:14 »
Punjenje i praznjenje?
perkusioni revolver napunis sa jednim, pet, ili sest punjenja prije lova, lov zavrsi, i sad se ide kuci.
Kako sad taj revolver isprazniti? izbijati kugle i prosipati po tlu barut prije izlaska iz lovista? ili ispaliti 5-6 hitaca u zemlju?

Ovaj problem se riješi sa rezervnim cilindrom koji se pažljivo napuni sa dobrim kapislama, drži u zasebnoj futroli i tretira kao municija. Po ulasku u lovište prazni cilindar se zamijeni sa punim, po izlasku se opet zamijeni sa praznim.

Ako se pažljivo napuni, zaštiti mazivom za crni barut kod kugle, i odabere dobra kapisla koja brtvi bradavicu cilindra, jednom napunjen cilindar praktički može stajati godinama i da opali bez problema. A ako se drži u dobroj kožnoj futroli, nema ni sigurnosnog rizika.

Ali razumijem i ostale razloge, iako mnogi američki lovci nose "ball & cap" revolvere u lov i ne vide u tome nikakv problem. No drugi je to svijet...

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #24 u: 18. 02. 2018. 15:25:11 »
Navodno su našli revolver 1858. od nekog kapetana iz 19st napunjenog. Radoznalosti radi probali su ga i opalio je prva tri hitca a druga tri su ostavili da bude što vjernija povijesna vrijednost.

Offline arsa

  • K
  • *
  • Postova: 44
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #25 u: 18. 02. 2018. 18:49:48 »
Prosto neverovatan podatak 1liga

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #26 u: 18. 02. 2018. 21:54:01 »
Crni barut je stabilan i dugotrajan, za razliku od bezdimnog.
CB skladisten jos u doba napoleonskih ratova, je ustanovljeno da je jednako upotrebljiv, i identicnog sastava.
Gente Balcanico!