Autor Tema: Dvogled- nužan i potreban  (Posjeta: 100359 vremena)

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #300 u: 02. 03. 2016. 09:31:16 »
Ima li tko prakticnih  iskustava sa dvogledom povecanja 15x ?, mozda konkretno Swaro SLC 15x56 .

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #301 u: 02. 03. 2016. 12:08:08 »
Imao sam nekog rusa 15X,  neupotrebljivo za gledanje iz ruke.
Ne znam za šta ti treba a ako loviš srnjaka piršem u ravnici bolja kombinacija je 8X 30 dalekozor i 30X spoter za planinu i divokozu možda samo ko če tegliti takvu mrcina od dalekozora u planinu?

Ako ti treba neka univerzalna sprava uzmeš 8X42 ili 7X50 ako ti treba više svjetla.
Imam upalu volje.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #302 u: 04. 03. 2016. 13:50:36 »
Misljenja ,iskustva - booster za dvogled ??
Nasao za meoptu za prikazati , meni bi trebalo za Minox ili univerzalni ako postoji .

Offline GregaK

  • K
  • *
  • Postova: 50
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #303 u: 04. 03. 2016. 14:37:59 »
Zdravo!

Ja imam takvo meopto kakva je na slici, gledao sam taj booster ali ni je to spektiv. Za malo više € kupio rabljen swarovski spektiv, al to radi!!! teaa

E baš sad došla kutija iz avstrije, kupio sam preko ebay.de swarovski 8x30 za 120€. Super oštrina, malen, lagan, piršglass kako oni kažu!

LZ

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #304 u: 04. 03. 2016. 15:28:35 »
Pozdrav Grega,raspitivao sam se ovdje za spektiv , bio je u planu ,nedavno na sajmu probao nekoliko njih i ni ti jedan mi nije sjeo a zauzme mjesta u ruksaku glava boli.Treba mi nesto jace za tu i tamo malo bolje osmotriti.Ovo bi bilo prakticno ako se dobro vidi. Cak ,primjetio si razmisljam o dvogledu 15x i slicno.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #305 u: 05. 03. 2016. 12:50:21 »
Izgleda malo iskustva sa tim instrumentom ili vam se neda pisati. Grega znam da to nije kao spektiv ali moze li opravdati nekoliko stotina eura?

Offline GregaK

  • K
  • *
  • Postova: 50
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #306 u: 06. 03. 2016. 18:04:53 »
Pepi neznam da li opravda skoro pola cjene spektiva swarovski! Al je istina spektiv zauzima puno mjesta u ruksaku, samo si ne zamišljam lova na gamse sa tom boosterom.

LZ


Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #307 u: 06. 03. 2016. 19:53:43 »
Hvala Grega , budem se orijentirao na manji teleskopski spektiv a onda uz njega moze i manji dvogled.budem nesto iskombinirao vec.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #308 u: 06. 03. 2016. 23:39:48 »
Pepi oprosti zbog kasnog odgovora.  Dvogledi tipa 10x50 ili 15x56 ili jace su uglavnom tezi i masivniji po izgledu pa nisu bas za svakog za nositi po brdima iako jako dobro dodju kad trebaju. da li su prakticni- zavisi od onog ko ih nosi i za sta mu trebaju. Uglavnom ih koriste profesionalci da ocjene trofej prije same odluke da li ce se loviti ili ne. ocjena za ovakav dvogled  se sigurnio ne moze donijeti nakon par minuta gledanja nego samo kad korisits u planini gdje im je i mjesto.  Cesto ih vidim po autima/ terencima PH lovaca kad se obilaze lovista da se pronadje ono sto se trazi da se vidi koliko siljaka ima jelen ili da se prepozna trofej za lov. Ima i jacih recimo Zeiss 20x60 ali to je stabiliziran dvogled koji niej jednostavno korisiti ako nisi upoznat sa nacinom rada. nekima smeta veliko povecanje i tresenje slike ali to nikad problem kod svakog. nekom pasu nekom ne. nekom ne pase da ih vuce uz brdo 2- 3 dana i korisit samo pola sata da nadje plijen nekad ne kuzeci da bez tog dvogleda ne bi ni nasao plijen. Doubler/ Booster mi se ne svijda jer  je to uglavnom skupo i tesko za korisiti. Igracka koja je po meni nekorisna.  15x56 se moze korisiti na tripodu ako uzmes jeftin adaptor i postavis za stablizaciju  i lakse osmatranje ako zatreba. ne mislim da bi to puno korisito u svakodnevnom lovu s ceke a skoro nikad u pogonu. Mozda je bolja i prakticnija solucija nabaviti spotter/ durbin/ dalekozor recimo 15-46x65 ili nesto slicno da nije veliko i da mozes vuci sa sobom uz brdo u rancu. Vrijedi zlata kad ga imas i spasi ti puno praznog hoda i napora za nista. Povremeno nadjes dobro mjesto i zalegnas pa osmatras i cim se stvari smire nadjes ono sto trazis.  ZA NZ lov u brdu je skoro nezamisliv bez spottera jer loviti divokoze  ili tahr je tesko bez njega. Hodati i pentrati se i praviti buku i privlaciti paznju nije dobro - ovako zalegnes i osmatras i cesto ih pronadjes na mjestima gdje nikad ne bi pomislio. Onaj ko zeli lovit hodom planine i velike ravnice mora imati spotter u svom arsenalu jer mi inace ni puska nece trebati ako ne vidi ono sto lovi. ne mozes se loviti i osmatrati krzo opticki nisan. Nije je dobro niti je sigurnio a glava zaboli prije ili kasnije. prilicno sam siguran da takva oprema pase i vasem alpsom lovu.Ako izaberes veci dvogled uzmi adaptor za mali sklopljivi tripod a ako izmes spotter uzmi 15-45x65 ili standard 20-60x80/75 ili slicno. ja korisitim i straight / ravni i angled verzije i obe mi pasu mada straight drzi glavu nize pa se ne vidis preko brda tako lako i nizi si dok osmatras. za streliste mi je angled verzija bolja i jednostavnija. Neki kazu da se povecanje preko 10x ne moze korisiti a to mi je malo smijesno jer onda se takvi dvogledi ne bi ni pravili. Postoje astronomski dvogledi  recimo 20x80 ili 10- 40 x65 pa ih ljudi koriste i gledaju mjesec i planete pogovoto ovih dana kad su u ravnini. Mozes vidjeti mjesece na jupiteru ili saturnu i kud je Neil Armstrong hodao po mjesecu.  Moze se a ako nekom smeta treba pogledati puls, tlak i ili smanjiti tocena goriva prije lova. Nekim ljudima ne pase i ne mogu dugo drzati mirno teske dvoglede pa treba naci druge solucije koje su prakticnije. ja sam preko 50 i mogu korisiti bez problema a na streliste ili NZ  ne idem bez spottera i dvogleda.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #309 u: 07. 03. 2016. 09:44:49 »
Hvala Gorane na vrlo iscrpnom odgovoru  d1 z10,ovakvi odgovori iz prve ruke zlata vrijede !
Decki  zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #310 u: 07. 03. 2016. 09:53:20 »
Nema na cemu! Ne zaboravi dobar spotter na balkonu ili terasi zlata vrijedi pogotovo ako si na moru ili imas lijep pogled na okolinu.. Nije samo dobar za lov ima puno drugih upotreba...

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #311 u: 07. 03. 2016. 10:27:49 »
Samo lov i zvijezde  ;)

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #312 u: 07. 03. 2016. 14:41:45 »
Nema na cemu! Ne zaboravi dobar spotter na balkonu ili terasi zlata vrijedi pogotovo ako si na moru ili imas lijep pogled na okolinu.. Nije samo dobar za lov ima puno drugih upotreba...

A sa stativom imaš slobodne ruke  happi
Imam upalu volje.

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #313 u: 26. 06. 2017. 22:00:10 »
Lp!

Evo sam u dilemi i zato se obračam na vas poštovani lovci. Kupujem jedan dvogled za zalaz. Za čeku imam Steiner hunter 7x50 i vrlo sam zadovoljan sa njim. Sad bi si omislio jednog za zalaz i kolebam između ovih:

Minox APO HG 10x43

Minox HG 10x43

Docter 10x42 BCF

Docter 10x42 ED

Steiner ranger PRO 10x42

Kojeg mi svetujete? z10 z10 z10 Hvala! d1

Lovski zdravo
Janez L
Minox nije los....provjereno.
Mada imam jednog Bauer-a....sve mi se vise svidja...i on je 10x40. d4


Sedam godina star post  hao Ali baš me zanima Janez kaj si na kraju kupio?
Imam upalu volje.