Autor Tema: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <  (Posjeta: 66536 vremena)

Offline Crni0610

  • K 100
  • **
  • Postova: 285
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #75 u: 06. 03. 2014. 23:19:13 »
Čitam sve ove priče i čini mi se kao da sam i ja tamo kad se to događa :D
Odlučio sam s vama svima podijelit jednu priču premda sam se dvoumio da li da pišem o odstrelu srnjaka koji je ujedno i prvi odstrel u mojoj lovačkoj karijeri dugoj pune 2 godine ili o odstrelu prve divlje svinje. Ipak na kraju odabrao sam srnjaka.


Peti je mjesec..otvorenje je počelo drugu subotu u mjesecu. Jedva čekam uzet pušku i otić u lov na srnjaka. Doma baš i nisu oduševljeni jer treba srednju školu završit..sve se skupilo, ispiti, državna matura. Htjeli bi rađe da sjedim za knjigom al želja je ipak veća. Sjedam u auto i odlazim u šumu..usput se upisujem u upisnu kućicu tako da ostali znaju gdje se nalazim. Eto me..u šumi sam..na početku staze kojom se obično ide u pirš jer prolazi pokraj livada na kojima se često nalaze srnjaci. Pokušavam bit što tiši al jednostavno sav drhtim od uzbuđenja i baš moram stat na svaku grančicu. Dolazim do prve livade, ništa..počekam 15 minuta i krećem dalje..putem razmišljam i razrađujem sve moguće situacije. Eto me kod ulaza na drugu livadu..gledam al malo mi smeta ljeskovo grmlje pa se moram pomaknut naprijed..napravim 2 koraka kad iz dola izleti srnjak i odbauče od mene. Naravno ja sav razočaran, najrađe bi odmah prodao pušku i ostavio se lova. Ostatak lova vidio sam još 2 mlade košute i jednog jelena.
Dani su prolazili a ja sam nanizao 7 odlazaka u lov. Imao sam priliku pucat na 2 srnjaka al jedan je bio mlad..špicer sa perspektivom..moja procjena je bila..a drugi, drugi je otišao jer se nisam snašao.

Tako je došao i 26.5. Nedjelja..baš je prestalo kišit..sljedeći dan imam državnu maturu iz hrvatskog. Trebalo bi sjedit pred knjigom i učit al misli lutaju livadama. Čujem korake po stepenicama. Ide tata po pušku. Sprema se u lov a da mi nije rekao. Naravno da je uslijedio protest. Opet moji nisu oduševljeni al nemože se tu ništa. Sjedamo obadva u auto i pravac na početni položaj. Dogovorimo se tko će gdje. On u pirš na dio koji zovemo Sevski vrh, a ja pravac dio koji zovemo Travniki. Dolazim do jedne male livadice..gledam..šuljam se i krajičkom oka spazim srnjaka. Mislim si "  uf budalo glupa..opet ne paziš" i naravno ode on. Nastavak dalje do livade na kojoj je čeka. Mislim si..sjest ću tu pa kako bu bu. Al opet me nešto vuklo dalje..i produžim. Dolazim na zadnju livadu..mislim si..pa tu je uvijek srnjak..mora bit neki. Polako se šuljam..sve mi se više otvara livada. Najedom neki štropot kad ono prema meni iz te livade dvije srne trče. Meni upitnik nad glavom. Otkočim pušku i stojim mirno..par sekundi iza njih eto srnjaka i zastaje..brzo dignem pušku i pogledam rog..visok, tanak..pokušavam nanišanit al ode one..al pogledao je iza sebe. Čudim se zašto iza sebe. Kad eto iza njega drugog srnjaka..fućnem ja i on se zaustavi..gleda me..opet dignem pušku vidim krasan šesterac. Uspijem nekako nanišanit i opalim..srnjak skoči i trk u dol. Prva moja misao da sam ga promašio. Al ajde..nekako se smirujem i idem na mjesto di srnjak stajao. Vidim krvi..i 30 metara dalje u dolu leži moj prvi srnjak.  ref  Prilazim mu polako..gledam..sam sebi ne vjerujem da sam uspio pogodit. Stvarno prekrasan šesterac..Odvlačim ga na livadu gdje ga slikam i vadim crijeva. Kad sam pucao bilo je negdje oko 19:30. Kad eto drugog problema..nema signala za mob. Kaj sad???..ništa..pušku na leđa i vučem ja srnjaka nazad. Kad eto uhvatilo signala i zvoni mobitel. Pita tata dal sam ja pucao. Kažem da jesam i da vučem srnjaka prema autu. Kaže tata ajde se ti okreni pa vuci nazad na livadu pa budem ja okolo skroz došao sa autom po tebe. Eto tate nakon nekih sat vremena. Čestita mi..strpamo srnjka u auto i put kući. Doma dolazimo nešto prije 22h...usput smo se zaustavili kod dede da mu pokažemo srnjaka. Deda ponosan jer mi je on prepisao njegovu kombinirku s kojom  sam i odstrijelio srnjaka.

Tako smo taj dan priveli kraju..dan pun uzbuđenja. Dan koji nikada neću zaboravit. Nakon obrade trofeja, mjerenja i gledanja..ocjena je iznosila 85,23 CIC točaka.  Naravno, to nije služebno još..služebna ocjena će bit krajem ovog mjeseca al se neće puno promijenit.


Eto..nadam se da sam vam uspio bar malo stvorit sliku kako je sve to bilo...nisam baš neki pisac al nešto je ispalo od toga svega.  z10

 zagi




Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #76 u: 07. 03. 2014. 06:50:11 »
Svaka čast na odstrelu srnjaka i odlično prikazanoj atmosferi lova ! No ja sam malo stariji i pragmatičniji pa me zanima kako je prošlo na državnoj maturi ?   d1
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Crni0610

  • K 100
  • **
  • Postova: 285
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #77 u: 07. 03. 2014. 08:45:58 »
Državna matura prošla veoma dobro i eto me sad na tehničkom fakultetu u Rijeci...prva godina elektrotehnike  z14

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #78 u: 07. 03. 2014. 09:15:11 »
Prvi se uvijek pamte, doživotno. Iskrene čestitke.

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #79 u: 07. 03. 2014. 09:22:28 »
 
  Crni   d1        zagi
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #80 u: 07. 03. 2014. 16:56:40 »
Državna matura prošla veoma dobro i eto me sad na tehničkom fakultetu u Rijeci...prva godina elektrotehnike  z14

 čestitam  - i na jednom i na drugom  zagi
samo nemoj nikad zapostavit lov zbog faksa - cijeli život se uči !  ;) ;D
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Crni0610

  • K 100
  • **
  • Postova: 285
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #81 u: 07. 03. 2014. 18:11:42 »
Hvala svima na čestitkama  zagi

Ma lov nikada neću zapostavit..od kad sam prohodao, sa tatom i dedom sam išao nosit kukuruz za divlje svinje. Zapravo u početku su oni nosili i mene i kukuruz pošto je trebalo malo duže hodat al kasnije je to došlo na svoje  happi tako da to je u meni od ranog djetinjstva i prema lovu, prirodi i životinjama imam neki poseban odnos i osjećaj.
Sad imam manje vremena pošto doma dolazim samo za vikend al kad se sve raspodijeli kako treba, nađe se vremena i za faks i za lov i za uživanje.  :D

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #82 u: 07. 03. 2014. 21:23:56 »
Lijepo crni, čestitam na svemu! just just just zagi

Offline sus scrofa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1187
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #83 u: 07. 03. 2014. 21:27:39 »
Čestitam Crni na prvjencu zagi. Odlična priča.
Lov, lov i samo lov.

Offline tzajcek

  • K 100
  • **
  • Postova: 179
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #84 u: 08. 03. 2014. 09:31:37 »
 bravooo
Lijepa prica zagi

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #85 u: 08. 03. 2014. 10:09:32 »
Doma baš i nisu oduševljeni jer treba srednju školu završit..

Ovaj dio mi je najbolji  happi
Crni prekrasna priča  d4  bravooo

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline danimus2005

  • K 500
  • ***
  • Postova: 723
  • "...nigdar ni tak bilo, da ni nekak bilo..."
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #86 u: 08. 03. 2014. 10:24:12 »
 z14
 bravooo crni,  bravooo
Priča je prva liga.
 d4
 z10
.....dok je zbrojovka ili suhl u mojoj ruci, neka bježe sve koke, patke, mačke, fazani, lije, srne, svinje, jeleni i vuci.....

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #87 u: 19. 04. 2014. 18:17:29 »
U dokolici predblagdanskog poslijepodneva u mislima se vraćam na neke doživljaje u nekim prošlim mračnim vremenima, rekli bi neki kad je Bog hodao po zemlji.
Lovište  nikad veće, članarina nikad manja. Preko 8000 h lovišta od toga 3000 šuma. Šuma hrast, grab, jasen, vlažna, plavna. Šumske livade preuzima amorfa. Godina je negdje 976, 977. Društvo 36 članova, od toga možda 10 karabina i možda 2- 3 snajpera. I tako divljači nešto srneće, pojavljuju se sporadično svinje, ali i jeleni tu i tamo. Predsjednik društva bivši partizan sada sekretar komiteta i predsjednik općine. Ponekad nastupa ko šerif, ali za društvo dobar. Da nismo tada izgradili lovački dom ne bi nikad. A u društvu jedan stari lovac još u dobroj kondiciji, poslovođa stovarišta trupaca, zove se Muha, kažu zajeban, ali ima olakšavajuću okolnost. Starija kćer mu je upotrebljiva. I tako Muha ide povremeno u lov na nisku divljač, a išao bi na srnjaka, al nema karabin. Ofira on oko utjecajnih članova, koji pak se motaju oko predsjednika, čuj druže predsjedniče Muha je pred zalaskom, nikad nije odstrelio srnjaka, daj da mu odobrima sačmaricom, a poslije svi kod pevaljke Muha časti. Da teško žabu u vodu naterat. Može.
I tako izviđamo srnjaka cijeli tjedan, tu je na 30 m. Dođe subota lovni dan srnjaka nema. I tako iz tjedna u tjedan ili mu je daleko, ili ne izađe ili Muhu žena ne pusti u lov. Uglavnom sezona prolazi. Vidi lovnik vrag šalu nosi, ništa od pevaljke. Subota par ljudi na zbornom mjestu, vidi lovnik ljudi od povjerenja. Dečki u onom šumarku je srnjak, treba ga potjerad da Muha odstreli, a onda krštenje i festival do jutra. I tako Muha ti stani tu iza grma, tu ti bu došel srnjak, pazi da ne fulaš, a vi mladi obiđi šumarak i lagano potjerajte.
Rečeno učinjeno. Lagani prigon i pred Muhom na 15 m stvori se srnjak. Lijep šesterac, stoji i gleda. I diže Muha svoju bokericu, vidi već trofej na zidu stisne donju, kad ono pfffffff, stisne gornju opet pffffff srnjak zabauče i ode, a iz cijevi se lagano iskotrlja sačma i padne lovcu pod noge. Lovnik baca šešir, širi ruke, šta je?
Pizda joj materina i ženi, opet nije stavila barut u patrone kaže Muha. Dakle njemu je žena punila patrone. I umro je bez srnjaka, a mi ostali bez cajke i fešte.
Ali još to nije kraj. Paralelno isto društvo isto vrijeme isto lovište, ali drugi lovac. Ivica, dobričina, fini stolar, napravi za društvo sve šta treba, prilično nagluh pa ga zovemo Šumenko. Dugogodišnji lovac pasivan, ali sad ga malo okupiralo društvo pa se aktivirao, krenuo u lov uz obavezno dopuštenje žene. Španjolska položara šesnajstica. Strelac, ma zaboravite, ali bar nije opasan po okolinu kao mnogi danas. I tako dolazi Šumenko u lov na motoru MZ šesnajstica preko leđa, sjedi na čeki, al ne puca, ali učestvuje obavezno u podjeli mesa. Ali sad bi i on srnjaka. I dečki ako ga strelim dajte mi ga cijelogj ja bum sve platil i idemo k meni u klet. Nas je malo i lako ćemo se odreći svog dijela mesa u njegovu korist, ali moraš imati karabin.
I dobro posudi on karabin sa optikom od prijatelja. Dođe do čeke napuni pušku
 kad zatvarač zaglavi. Ništa neće silovat ajde k majstoru. Odglavi majstor pušku vidi grešku. Karabin je 7x64 al je municija 30-06. Greška kod isporuke. Sad posuđuje kombinaciju. I tako nikako da pukne, više neznam jel je nemiran ili ne vidi dobro, ali ništa se ne događa. I tako jednu subotu uhvati nas nevreme u pol lova. Pada puše grmi, skinuli se sa čeka i vraćamo se doma. Franjo vozi Wadburg do njega sjedi Šumenko sa punom kombinacijom za svaki slučaj, a ja otraga. Muzika svira u autu, na pol puta do izlaza iz šume u grabi kraj puta srnjak brsti vrbu. Doslovno 5 m od auta. Franjo koči Šumenko gleda i ne shvaća šta se događa, Franjo pokazuje gestikulira rukama, aha sad i ovaj vidi srnjaka koji ne reagira zaokupljen svojim poslom. Otvara se prozor srnjak brsti, gura cijev van, srnjak brsti, Šumenko nišani i čuke se klik, pa opet klik.  Srnjak zabauče skoči i odeeee. E te bog kad ga nisi sad strelil nebuš ga nikad kaže Franjo i po gasu. U stvari Šumenko je cijeli lov sjediuo sa praznom puškom i na čeki i u autu. Zajebancija je trajala godinama, i umro je bez srnjaka.

Offline tzajcek

  • K 100
  • **
  • Postova: 179
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #88 u: 19. 04. 2014. 20:22:08 »
 bravooo

zanimljivi dozivljaji i lijepa prica 1liga    zagi

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: > Lovacke price-istiniti dozivljaji <
« Odgovori #89 u: 20. 04. 2014. 09:43:08 »
U tim davnim vremenima divljač je bilo puno teže odstrijeliti nego danas, em je pojedine divljači bilo manje a tehnologija je bila bazirana na mehanici (oružje). Onaj tko bi d7 srnjaka ili kakvu DS o tome bi se pričalo mjesecima, no danas sve je drugačije........................
Zanimljiva i pomalo smješna priča Laufer 223, d4.
270 Win, gente et non dimittet.....