Autor Tema: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?  (Posjeta: 29600 vremena)

Offline TUROPOLJE

  • K 500
  • ***
  • Postova: 565
Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« u: 12. 10. 2009. 14:25:04 »
 slL slL slL kako stati na kraj nekontroliranoj sječi šuma u lovištima ,ima li toga i kod vas da se devastiraju čitave stotine hektara u samo jednoj godini hrasta , kestena, bukve naravno nepazeči se i na šumsko voče jer sve je to potrebno da bi divljač mogla opstati . Dali se kose i održavaju linije i prosjeke gdje divljač dolazi na ispašu i koliko je lovstvo usko vezano sa Hrvatskim šumama ?
Gdje se može obratiti u koje institucije i prijaviti ako je uočeno devastiranje šuma .  ččč ččč ččč

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #1 u: 12. 10. 2009. 15:21:02 »
Kako je na mom terenu dosta šuma u privatnom vlasništvu osnovao sam udrugu privatnih šumovlasnika u namjeri da se bolje gospodari šumama uz pomoć savjetodavne službe ministarstvu RRŠiVG.
U privitku je naš statut da vidite kakve su nam namjere i kako funkcioniramo. U subotu 10.10 održan je 4 godišnji Zbor Udruga privatnih šumovlasnika u Gudovcu popraćemn predavanjima o razvoju  u gospodarenju šumom na privatnim posjedima.
U RH je u privatnom vlasništvu oko 18% šuma , a ostalim dijelom u ime države gospodari J.P. Hrvatske šume.Ovaj postotak će se eventualno malo ublažiti povratom imovine , pa je tako Ðakovačkoj nadbiskupiji zasada vraćeno 10000 Ha šume.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline TUROPOLJE

  • K 500
  • ***
  • Postova: 565
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #2 u: 12. 10. 2009. 15:59:12 »
upravo kod nas u lovištu se ruši tkz. popova šuma i hrastovi debljine 50cm i to sve ,, mislim da se radi o nečem velikom jer je do sada srušeno preko 1000 hektara u zadnjih 5 g sve hrastovi koliko se vidi nezreli za rušenje ..

A ovo šta sada ruše mislim da se žure porušiti prije nego predaju nadbiskupiji .
Mislim šta je još ostalo od tih prekrasnih šuma to je za plakati ali poslije kako je srušeno raste samo jalša i jasen trnje i šaš .. Ruši se i šumsko voče šta znamo da je zabranjeno ali jednostavno slL slL slL slL slL.
Dali će ko tome stati na kraj pitanje je ..To sve ruše Hrvatske šume..

Ne uređuju se linije niti prosjeke nego je naše vrijedno lovačko rulkovodstvo u našem trošku očistilo sa malčerom i sa motornim pilama nekih 10 km linija tako da možemo normalno loviti .

I to je stvar šta po pravilu bi trebali  obavljati  Hrvatske šume .


Offline TUROPOLJE

  • K 500
  • ***
  • Postova: 565
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #3 u: 12. 10. 2009. 16:02:32 »
soro ,, vrijedno lovačko društvo na čelo sa izvršnim odborom..

Offline TUROPOLJE

  • K 500
  • ***
  • Postova: 565
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #4 u: 12. 10. 2009. 16:59:04 »
Kod nas nisu toiko problemi sa privatnim šumama jer 85 % spada pod hrvatske šume teaa

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #5 u: 01. 03. 2010. 02:45:20 »
Kako se gospodari sumama u mom kraju???

Lose,jako lose,krade se na sve strane,finansiraju se stranke i politicki skupovi tim novcem.Divljaci je sve manje jer je manje i prostora gdje se ista prasi,lani,zimuje,krije itd.
Izvozi se hrast,bukva prve klase za mal novac,onda se opet to sve uvozi u obliku namjestaja,stolarije itd po 100 puta vecoj cijeni.
Al tako valjda mora bit,drugi svoje sume i ostala prirodna bogatsva pametno cuvaju,a nama na Balkanu takve stvari ne trebaju  d13

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #6 u: 01. 03. 2010. 08:20:18 »
Prošli tjedan bio sam u Sloveniji na javnoj aukciji drva organiziraniziranoj od strane privatnih šumovlasnika.
Bilo je izloženo oko 760 kubika drvne mase i cijene postignute licitacijom bile su 3-5 puta više od cijena koje se postižu pojedinačnom nagodbom.
Vrhunac licitacije bio je kad je jedan od šumovlasnika saznao da je među njegovim trupcima i jedan trupac rebrastog javora za kojeim su se strani ovlašteni licitatori pomamili te su izlicitirali cijenu od  7462 eura (sedamtisućačetiristotinešezdeset dva ).
samo mala digresija da se vidi kako je moguće dobro i pametno gospodariti šumama, jer kad žanješ onda ćeš i sigurno sijati, tj. ulagati u šumu.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline boodez

  • K
  • *
  • Postova: 12
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #7 u: 07. 04. 2010. 21:35:42 »
slL slL slL kako stati na kraj nekontroliranoj sječi šuma u lovištima ,ima li toga i kod vas da se devastiraju čitave stotine hektara u samo jednoj godini hrasta , kestena, bukve naravno nepazeči se i na šumsko voče jer sve je to potrebno da bi divljač mogla opstati . Dali se kose i održavaju linije i prosjeke gdje divljač dolazi na ispašu i koliko je lovstvo usko vezano sa Hrvatskim šumama ?
Gdje se može obratiti u koje institucije i prijaviti ako je uočeno devastiranje šuma .  ččč ččč ččč

1. Nije to nekontrolirana sječa kad ju kontrolira 10-ak vrsta inspekcija.
2. Devastiranje ti je preteška riječ. Šuma posječena i na tom istom mjestu raste nova mlada, isto ko što   je i ta nekad bila mlada!
3. Ove godine stotine hektara, nagodinu još tolko itd...... za sto godina opet dođeš na isto mjesto.




Offline boodez

  • K
  • *
  • Postova: 12
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #8 u: 07. 04. 2010. 21:51:13 »
upravo kod nas u lovištu se ruši tkz. popova šuma i hrastovi debljine 50cm i to sve ,, mislim da se radi o nečem velikom jer je do sada srušeno preko 1000 hektara u zadnjih 5 g sve hrastovi koliko se vidi nezreli za rušenje ..

Ne bi baš reko da je hrast od 50 cm nezrel za rušenje  bl

Citat:
A ovo šta sada ruše mislim da se žure porušiti prije nego predaju nadbiskupiji .
Mislim šta je još ostalo od tih prekrasnih šuma to je za plakati ali poslije kako je srušeno raste samo jalša i jasen trnje i šaš .. Ruši se i šumsko voče šta znamo da je zabranjeno ali jednostavno slL slL slL slL slL.
Dali će ko tome stati na kraj pitanje je ..To sve ruše Hrvatske šume..

Gdje piše da je zabranjeno rušit šumsko voće ?

Citat:
Ne uređuju se linije niti prosjeke nego je naše vrijedno lovačko rulkovodstvo u našem trošku očistilo sa malčerom i sa motornim pilama nekih 10 km linija tako da možemo normalno loviti .
I to je stvar šta po pravilu bi trebali  obavljati  Hrvatske šume .

Ti bi da sve rade Hrvatske šume, a ne bi im dao rušit.  ččč  Vjeruj brzo bi propali da rade po tvom ...

Offline boodez

  • K
  • *
  • Postova: 12
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #9 u: 07. 04. 2010. 22:01:23 »
Prošli tjedan bio sam u Sloveniji na javnoj aukciji drva organiziraniziranoj od strane privatnih šumovlasnika.
Bilo je izloženo oko 760 kubika drvne mase i cijene postignute licitacijom bile su 3-5 puta više od cijena koje se postižu pojedinačnom nagodbom.
Vrhunac licitacije bio je kad je jedan od šumovlasnika saznao da je među njegovim trupcima i jedan trupac rebrastog javora za kojeim su se strani ovlašteni licitatori pomamili te su izlicitirali cijenu od  7462 eura (sedamtisućačetiristotinešezdeset dva ).
samo mala digresija da se vidi kako je moguće dobro i pametno gospodariti šumama, jer kad žanješ onda ćeš i sigurno sijati, tj. ulagati u šumu.

Sve to stoji prijatelju, jedino ne znam kako bi ti organiziro pojedinačnu aukciju na kojoj bi bilo 5,8 MILIJUNA kubika , kolko HŠ sjeku godišnje  z10

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #10 u: 08. 04. 2010. 07:02:15 »
Ja govorim o udruzi privatnih šumovlasnika.

Kao što je i najavljeno na našim internet stranicama, 09.04.2010. SUPŠŠGZ organizira radionicu sa početkom u 17 sati u Ježdovcu, u društvenom domu, u suradnji sa VGČ Novi Zagreb Zapad i MO Ježdovec na temu” Biomasa i njeno korištenje u lokalnoj zajednici” uz sudjelovanje privatnih šumoposjednika i zainteresiranog građanstva.Broj sudionika je ograničen na 60 te se prijave primaju do 08.04. 2010. na info@privatne sume.com.
 
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #11 u: 08. 04. 2010. 07:10:22 »
slL slL slL kako stati na kraj nekontroliranoj sječi šuma u lovištima ,ima li toga i kod vas da se devastiraju čitave stotine hektara u samo jednoj godini hrasta , kestena, bukve naravno nepazeči se i na šumsko voče jer sve je to potrebno da bi divljač mogla opstati . Dali se kose i održavaju linije i prosjeke gdje divljač dolazi na ispašu i koliko je lovstvo usko vezano sa Hrvatskim šumama ?
Gdje se može obratiti u koje institucije i prijaviti ako je uočeno devastiranje šuma .  ččč ččč ččč

1. Nije to nekontrolirana sječa kad ju kontrolira 10-ak vrsta inspekcija.
2. Devastiranje ti je preteška riječ. Šuma posječena i na tom istom mjestu raste nova mlada, isto ko što   je i ta nekad bila mlada!
3. Ove godine stotine hektara, nagodinu još tolko itd...... za sto godina opet dođeš na isto mjesto.





Pozdrav Boodez, vidim da si šumar, pa me zanima dali šumarija smije npr raditi golosijek, a da ne ostavi niti jedno stablo za sjeme, naime vidim da u jednoj šumariji tako rade-ostave nekoliko stabala na području koje su posjekli, a u nekim drugim, gdje sjeku privatnici, posjeku 3 brda, a da ne ostave baš ništa. ččč

Offline markiza

  • K
  • *
  • Postova: 6
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #12 u: 08. 04. 2010. 08:45:17 »
Nije to baš tako....za sve postoje Osnove gospodarenja koje propisuju radove u šumi....nitko ne može sam odrediti što i koliko sječi......kad bi bilo tako onda ne bi bilo ni šume.... za sve postoji zašto i zato...šume u Hrvatskoj su jedne od najkvalitetnijih u Europi, i to po svemu....od biološke raznolikosti, načinu gospodarenja, kvaltete sastojina.....a sve to utječe na bonitiranje staništa za divljač

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #13 u: 08. 04. 2010. 12:49:28 »
Osnove gospodarenja,kojekakvi pravilnici,10-tak vrsta inspekcija-sve su to kotacici istog mehanizma. Valjda se sumom moze gospodariti i drukcije osim da se zbrisu tisuce hektara odjedamput pa ti sad cekaj 100-njak godina da naraste nova.Suma ima i druge vrijednosti i uloge osim da jedan dan bude dovoljno debela za rusenje .Slazem se da u hrvatskoj (jos) ima puno i kvalitetnih suma , ali one nesmiju biti podloga za prezivljavanje jednog glomaznog drzavnog sistema. Ponekad me takvo gospodarenje kad se rusi na o-ho-ho hektara odjednom podsjeca na doba kad su komunisti krcili sume da bi dosli do plodne zemlje .E sad jeli bilo zbog plodne zemlje ili cega drugog nije tesko dokuciti ali posljedice su ocite i danas.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #14 u: 08. 04. 2010. 13:31:43 »
Znam da postoje nekakvi zakoni,ali pitanje kako se provode...