Autor Tema: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine  (Posjeta: 49910 vremena)

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
U mojem lovištu imamo stalan problem sa psima koje neodgovorni vlasnici puštaju da bez nadzora odlaze na teren moje udruge.Ti psi učestalo gone i rastjerivaju divljač tijekom cijele godine.Izuzetno su oprezni,gotovo neuhvatljivi.Organizirali smo više hajki no bez uspjeha.Ima li ko kakav savjet da im stanemo na kraj.....
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Mrciniste...

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Kobasan,problem je da se s vremena na vrijeme u lovištu pojavi medvjed(najčešće medvjedica s mladima).kako je lovište malo,tek nešto veće od 3000 ha,omeđeno brojnim selima,bojim se da mrcinište i nije najsigurnije rješenje jel ak se pojavi medo,pa se udomaći na našem terenu moglo bi doć do neželjenih susreta sa ljudima iz okolnih sela i onda nedajbože.....To si nikako nesmijemo dozvolit.
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
SSG, kako smo mi relativno blizo, ja ne znam kako je kod Vas, ali kod nas ima problema ako i odstrlis psa ili macku, a da je vlasnik iste pustio i poslije ih trazi onda uglavnom to zavrsi opcim ratom.

Buse se gume, i ostalo...

Ne pali nikakav zakon....

Uglavnom za pocetak ako znamo ciji je pas onda covjeka upozorimo, sto rijetko kada ima uspjeha, a uglavnom se trudimo biti iznimno oprezni i pazimo sto i kada odstrelimo

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Nisam racunao s tim problemom(medom) ali rijesenje postoji i ja se nadam da ce te ga vi pronaci jer pasa lutalica mora biti u lovistu i oni se ne mogu istrijebiti ali zato se mogu smanjiti na zanemariv broj.
Problem je zima i kada se oni udruzuju u copore radi lakseg pronalaska hrane itd.
tada su najopasniji a divljac je najranjivija.
Tesko ih je uganjati jer su skoro upola divlji i poprimili su osobine caglja i ostalih predatora.love,prave stetu i onda se izgube.kad ih trazis kao da su u zemlju propali.
na nasem terenu(blizu moje kuce)je "operisao" jedan copor.nocu su se pojavljivali u selu i pravili probleme a u danu nestajali.cak sam ih jednu noc i vidio vracajuci se pjesice iz kafica.bio je to copor od oko 8-10 komada.
A uspjesim cekanjem i jednom pogonom skoro sve smo istrijebili.
Problem su ti psi skitnice koji moraju da se hrane u prirodi,kote se itd.
« Zadnja izmjena: 11. 12. 2008. 10:45:30 od Kobasan »

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
SSG, kako smo mi relativno blizo, ja ne znam kako je kod Vas, ali kod nas ima problema ako i odstrlis psa ili macku, a da je vlasnik iste pustio i poslije ih trazi onda uglavnom to zavrsi opcim ratom.

Buse se gume, i ostalo...

Ne pali nikakav zakon....

Uglavnom za pocetak ako znamo ciji je pas onda covjeka upozorimo, sto rijetko kada ima uspjeha, a uglavnom se trudimo biti iznimno oprezni i pazimo sto i kada odstrelimo
Ako pas nije bio pod nadzorom vlasnika a od naseljenog mjesta je udaljen onoliko koliko se smatra da je max. on se smatra lutalicom i svaki lovac je duzan da ga ukloni iz lovista.
tako je kod nas po zakonu.ako ga odstrelis po propisima vlasnik ti ne moze nista.
normalno da neces odstreliti psa za kojeg znas da je od komsije i koji je mozda iskoristio trenutak nepaznje i pobjego iz boxa.
ako je akcenat na psima koji obitavaju u lovistu i tamo se razmnozvaju i hrane nema toga zakona koji ce zabraniti da ih ne uklonis.
 zagi

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
SSG, kako smo mi relativno blizo, ja ne znam kako je kod Vas, ali kod nas ima problema ako i odstrlis psa ili macku, a da je vlasnik iste pustio i poslije ih trazi onda uglavnom to zavrsi opcim ratom.

Buse se gume, i ostalo...

Ne pali nikakav zakon....


Slično se desilo i nekim našim članovima kada su pred par godina ljudi iz sela našli odstreljenog psa jako blizu kuća,manje od 300 m pa su naše lovce optužili da su pucali u selu na psa.čak im je bilo oduzeto i oružje i poslano na vještačenje.Ništa nije dokazano,niko od lovaca nije puco na tog psa ali ostaje gorak okus kad moraš davat pušku i kad te tretiraju ko zadnjeg kriminalca a znaš da nisi.....
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
nema se šta tu upozoravati,ako i upozoriš,a poslije netko riješi psa onda će gazda naravno misliti da si ti.odstrijeliš ga i gotovo,a poslije neka si takvi misle dali će puštati psa bez nadzora da ide di hoće
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
ako želite imati problema sa ljudima koji žive u lovištu onda im samo odstrijelite psa. problema koliko god želite. nema veze što ste po zakonu možda u pravu.

sa druge strane, ako su psi zaista lutalice i smetaju u lovištu ljudi će vas zvati da im pomognete da ih se riješe.

ne možemo se mi ponašati kao kaznena ekspedicija u svojim pohodima o lovištu. poslje nas ljudi moraju ostati sretni i zadovoljni. dobri odnosi sa ljudima koji žive u našem lovištu su preči nego upucati tamo nekog psa.

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Ja valjda imam tu sreču da večina lovaca iz mog društva ujedno živi u selima koja se nalaze u lovištu,uglavnom problema nema,kad se pojavi lutalica,nestane po brzom postupku.
Zadnji slučaj,kolega na čeki do mene (lovi se srnjak ovog ljeta) i izleti mu srnjak,ali za njim i 2 psa koja ga tjeraju...


 2p

iako je lov bio na rogonju,rogonja je produžio u šumu....
« Zadnja izmjena: 11. 12. 2008. 14:27:33 od medicus »

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
nema se šta tu upozoravati,ako i upozoriš,a poslije netko riješi psa onda će gazda naravno misliti da si ti.odstrijeliš ga i gotovo,a poslije neka si takvi misle dali će puštati psa bez nadzora da ide di hoće

Nema to veze s time što on misli, a što ne...
Jednostavno kada pas nestane prvo smo mu mi lovci na meti, već nam je bila kontrola zbog toga što su nas prijavili da pucamo u selu jer je nestala jedna mačka i to smo imali problema...

Tako da uglavnom naši lovci ne vole pucat po psima i mačkama, osim ako su duboko u lovištu...
Dobro mačka lakše prolazi, ali za psa bogme svako malo problemi

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Bogami te lutalice skidaju se bez Pardona.
Licno i sam okidam jedino sam malo milostiviji prema rasnim kerovima.
Kod nas ima vise pasa i macaka lutalica u lovistima nego Divljaci.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
To bi bilo možda dobro da Lovačko društvo kao udruga kaže izloži problem svima onima u blizini lovne površine koji imaju pse i puštaju ih bez nadzora da će biti "uklonjeni" i doviviđenja i ne treba ni govorit koje ni di ni šta je i amen pa će se i oni malo brinut.
Mi smo imali jedan problem kad je nekom idiotu pobjego neki ogromni mješanac koji je služio za borbe pasa pa se vrzmo oko kuća pa je se rješio po kratkom postupku em ima male djece da se sad ljudi boje izać da ih nebi napo pas

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Kolko znam,borbe pasa su ilegalne.Trebali ste obavijestit policiju
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
U eliminaciji pasa skitnica treba paziti svaki iskusniji lovac bi trebao uoćiti razliku između pravih skitnica koji žive u lovištu i trenutno odlutalog psa u blizini naselja,tu treba putem lokalnih medija upozoravati stanovništvo da budu odgovorniji i paze da im psi ne lutaju lovištem bez nadzora.Najgori su psi ni lovski ni torski jer su mješanci lovnih pasa i tu je odgovornost lovaca kojima se ženke nekontrolisano pare pa onda neželjeno potomstvo podijele"za kuće"da ga se riješe.Mamac za skitnice može da bude ženka u tjeranju koja se izvede u lovište gdje se ocijeni da imaskitnica zatim priveže,zauzme zaklon i čeka,samo doći pješice i kuju u tjeranju postaviti da je u zaklonu a da se vidi prilaz kada "đuvegije"dolaze.Manja meka sa klaničnim otpadom daje efekta samo otpad treba prekriti pletenom žicom sa okcima bar 5 cm.i fiksirati da se klanični otpad ne može raznositi,to u ovim zimskim mjesecima daje izvrsne rezultate samo mjesto tj.čeka trebala bi biti toplija i sve daje izvrsne rezultate i najmudriji dolaze samo da se nameće.S manjom količinom klaničnog otpada nema brige za medvjeda pogotovo zimi a ljeti takođe postoji mala mogučnost da dođe jer radije konzumira "živu" hranu animalnog porijekla i drugu hranu tj.mravinjaci i slično nego da ima interesa za malo klaničnog.otpada.Legla skitnica gdje je obavezno ženka koja se koti i formirani čopor su negdje u jarugama ispod obala u žilama drveća,napuštenim jamama i sasvim sigurno negdje relativno blizu imaju pitku vodu.Goniči kerovi znaju ih tjerati kao drugu divljač naravno ako su brojniji složni i jači.Noču se mogu čekati na čekama i premetima i daje uspjeha.Prvenstveno treba eliminisat ženku ona je okosnica čopora.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović