Autor Tema: Radovi u lovištu  (Posjeta: 170813 vremena)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #15 u: 21. 06. 2007. 00:20:03 »
Protiv sam bilo kakvih paljevina u lovištu. Osobito da to potiču lovci. Poznato je da se paljevinama gube staništa divljači (zeca, fazana, srne). Rado bih Vam pokazao kako izgleda moje lovište u jesen nakon svih tih paljevina. Kao jedna velika Horošima.

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #16 u: 21. 06. 2007. 00:36:07 »
Svakako ne paliti! Nikola je u pravu. Tarupiranje je zakon, samo prije traktora treba potjerati divljač i životinje. Meni je svega žao, od ježa i žabe pa do laneta :'(

Zoran

  • Gost
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #17 u: 21. 06. 2007. 08:30:05 »
mozda bi bilo bolje da provjerite svoje misljenje u svezi paljenja :-[
a i nemorate..... z14

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #18 u: 21. 06. 2007. 09:54:50 »
ma ja cu napravit rucno prosjeke u trstici a travu ce vec sunce rjesiti. ovo je prva godina nakon 25 godina da se je neko iz familije poceo bavit tom zemljom pa moram malo promatrat kroz sva godisnja doba. teren je interesantan jer je dio plavno a poljeti suho a ima i livada i stoljetna hrastova suma sve u krugu od 50m jedno od drugog. To je jos i grabrova i jasenova makija,,ma cudo. Vazno je da je mora na 100m od toga i ljepa kamena kucica na rubu hrastove sume :)

Zoran

  • Gost
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #19 u: 21. 06. 2007. 11:09:03 »
a posto je ta uhvaljena zemljač

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #20 u: 21. 06. 2007. 11:28:08 »
to je starina moje familije stara preko 100 g. cijena---nemoguce platit ;D

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #21 u: 09. 07. 2007. 14:07:39 »
Napravio sam dva solila i aktivna su, te sam ovaj vikned napuni svoja 2 i 2 stara. Ne bi htio punit sva solila u društvu, mislim da je mjera 4 solila svakih mjesec sa po 1 kg soli po solilu! Savjeti su dobrodošli1

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #22 u: 09. 07. 2007. 19:14:44 »
Kod nas upravo slozili jednu ceku, i provjerili solista..

Ja za ovu godinu imam u planu zamjeniti hraniliste novim i srediti nova solista...

Nesto remiza je zasijano i uglavnom za sada to je sve...

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #23 u: 09. 07. 2007. 20:00:17 »
a ja sam na svojoj zemlji stavio solenku sa soli koja je bila u slanim sardelama godinu dana  :) 10m dalje su prasci napravili kaljuziste i uskoro krecem u akciju  z11

valdop

  • Gost
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #24 u: 28. 02. 2009. 19:08:13 »
preporuka: oko stupova zabiti lim, budući da je gorilo oko čeke nije loše češće kositi travu da nema što goriti a ako i gori kad dođe do stupova lim ne dozvoli da se stup zapali, a vidim da ima i kamena u okolici pa ne bi bilo loše i kamen poslagati oko stupova, važno da vatra ne dođe blizu

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #25 u: 28. 02. 2009. 20:55:14 »
Evo da  se  i ja  malo javim ,kod nas su radova u lovištu već  počeli,to je ono vrijeme totalng lovostaja i mira za divljač uz   minimalne ulaske u lovište radi radova,dodatne prehrane i sve to  uz sve manje uznemiravamje divljači.Trenutno se iznosi dodatna  hrana jer je  zima  za divljač svakako teška,potrebna je pomoć u  gladnim godinama, kada ima slabije prirodne hrane a to je baš ove godine.
Prosjecaju se novi putovi koje koriste i lovci ali i DS,rade se novi lovno-tehnički objekti,obnavljaju i popravljaju se stari,uvode se nove čeke  kako za pogon tako i za čekanje noću.
Naravno u toku predhodne lovne sezone uočene su neke nove navike divljače i nove staze dolaska, novi prelazi  ili  staze kuda divljač češće  bježi u pogonskim lovovima .
DS ,izbace iz igre neka stara dobra mjesta koju su  bila  ranije  nezamjenjiva i naravno uvažavajući to moraju se uvoditi nova mjesta  jer  su DS veoma  prilagodljive,mjenjaju svoje stalne navike  i staze ,ako im situacija  tako  nalaže.Izbjegavaju   neka mjesta  i staze koja su im ranije bila sigurna,čim na tim mjestima  dožive probleme i opasnosti,napuštaju ih i traže  za sebe  nove sigurne staze i  nova mjesta.
Siguran sam da DS koje prežive jednu lovnu sezonu a velim vam da ima i takvih ;) da tačno znaju   gdje su čeke za čekanje po noći a gdje su štandovi za  pogonski lov.Zato često treba napuštati neka mjesta i uvoditi nove čeke   ,pa sam   zagovornik  pravljenja novih na mjestima na kojima  ih nije bilo.Vrlo je učinkovito kada uvedene neku novu čeku na pogodnu mjestu .
Doslovno mi  tada u  DS  znaju  neoprezno  natrčati  na cijev dok u u blizini starih čeka vrlo su oprezne i sumljičave.
Evo jedna radna akcija kod mene, nemislim da je  na drugim mjestima puno bolje ali od  11 pozvanih ,vidite troje na slici,ja četvrti i jedan naknadno došao ,ukupno  znači 5,odlično ,skoro pa pola. ;D
Kao što vidite mi  nisamo u dilemi dali paliti vatru    ;) ;D ,vatra je obavezna  za grijanje ,naravno uz maksimalni  oprez jer se nalazimo na mjestu gdje u slučaju požara mogu pomoći samo  avioni kanaderi.Vatre nam je neophodna za pečenje slanine ili kobasica ili što je još bolje obodvoje.

Na ovoj  prvoj slici ,vidite da  na ramenu umjesto puške vise motorne pile,od ostalog ubojitog oružja imamo mačete,  tzv "kosori" i ne zanemarimo ni "ubojite oštre štape"  na kojima se  peču slanina i kobasice. Naravno oštar nož je obavezan za borbu sa  nekim živahnim nareskom,  kobasicama,slaninom ,kruhom i ostalim.



Ova  druga slika  pokazuje  jedno od nekoliko mjesta odmora,za uopće doći do mjesta  radne akcije potrebno je hodati u ovom slučaju  oko 1,5 sat.
Na  slici se vidi jadranska magistrala,to je i  mjesto od kojeg  treba  krenuti pješice.  uf
Iza jedranske magistrale  počimlje  drugo lovište  čija sam također član  i koje se prostire do mora.
Kada dođete do ovog mjesta za odmor to vam je otprilike 150 metara ispod mjesta  na kojem se čakaju DS u pogonu i to su mjesta koja su bila predmet radne akcije, staze do njih  ,čišćenje okoliša  radi boljeg pregleda.Naravno  uspon  je i dalje   isti kao i  ispod nas  na slici ili kako  ja zovem "ajme meni". uf
To su mjesta  na kojima i samo kada dođete do njih ,već bi trebalo upisati jednu dnevnicu,ako ste marendali i napravili posla bez grižnje savjesti možete upisati i dvije.
Tu će se loviti tek od  01.08 , članarinu smo  morali platili  do 28.02. , obavezne radne akcije već odrađujemo .



Važan dio radne akcije, pa naravno ni jedan motor ne ide bez  goriva i maziva,za motornu pilu je to ulje i benzin za nas ,zna se ,upravo se  skinula slanina sa  vatre,jedan pak kobasica je tek stavljen,vadi se  sva  hrana iz ranaca ,jedino nevidite  sokove tipa cocacola,cedevita , a to nećete  ni  viditi ;)   zagi



Kada smo tako jako   marendali ,radili smo cijelo poslijepodne, kada smo izišli tako visoko nebi se isplatili   za drugi put , ostaviti malo nedovršenog  posla pošto treba  pješašiti više od 3 sata da bi odradi možda manje od  dva sata posla.
Tako je društvo bilo malo ali odabrano, napravilo se posla kao i kada  nas je deset i neznam uopće zašto neki ljudi izbjegavaju ovakve radne akcije  ččč



Evo zadnja slika ,to je jedna od staza  kuda DS bježe ispred pasa i vidite i sami kakav je pregled  nikakav i kada pročistite zelenilo ostaje vam to kamenje  .Sada zamislite  kada ih pasi podignu negdje dole kraj vode da čak i DS iziđu na ovo mjesto polumrtve.Nezna se tko jače puše uzbrdo ja ili one. fre

« Zadnja izmjena: 03. 03. 2009. 21:19:12 od isa »

Offline TOMISLAV KT

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #26 u: 21. 04. 2009. 12:48:18 »
Zašto ovdje nitko ništa ne piše? Zar se ne radi u lovištima?
« Zadnja izmjena: 21. 04. 2009. 19:29:19 od TOMISLAV KT »
I AM CROAT IZ INATA

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #27 u: 21. 04. 2009. 13:39:51 »
Ima posebna tema lovačke čeke, solišta, hranilice i slično gdje se piše konkretno tako da je ova nazovi zbirna tema malo navukla paučine...

Offline antoniog

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1099
Odg: Radovi u lovištu
« Odgovori #28 u: 23. 03. 2010. 19:46:25 »
Stiglo proljeće i snjima i radovi ,mi ćemo krenit sa izgradnjom LTO -čekama ,jer prvo dolazi odstrijel srndaća.

Offline oliverl

  • K 500
  • ***
  • Postova: 695
Sjetva kukuruza
« Odgovori #29 u: 24. 03. 2010. 12:02:18 »
Kolege s obzirom da vas dosta ima iskustva sa sjetvom kukuruza trebao bih vašu pomoć.
Radi se o slijedećem, nas par "nadobudnih" lovaca odlučilo je preorati nekoliko parcela u našemu polju i zasijati kukuruz i zob. Problem je u tome da to nikada nismo radili. Traktor imamo, volju imamo, zemlju imamo, samo nam još treba malo znanja i savjeta.  ;)
S obzirom da zemlja nije obrađivana već sigurno 20 godina, kako je prilagoditi i da li je treba i sa čime tretirati prije sjetve. Oranice su zatravljene i služile su za košnju i (divlju) ispašu konja i ovaca.
Malo sam tražio po netu što i kako sijati, vidim da hibrida ima mali milion a s obzirom da nebi radili silažu već bi koristili samo klip treba mi pomoć oko izbora. Naravno kukuruz bi bio korišten samo za prihranu divljači.
Predio je sjeverni dio Jadrana, klima je ok, mislim, nema mraza, zaštićeno je od bure, i suša ne bi trebala biti problem jer nećemo previše zasijati tako da ćemo smisliti neki sistem zalijevanja/navodnjavanja.
Hvala unaprijed na pomoći.