Autor Tema: AUTOHTONE PASMINE  (Posjeta: 7522 vremena)

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
AUTOHTONE PASMINE
« u: 25. 01. 2009. 13:52:11 »
 Pozdrav!!!
Otvorio sam ovu temu sa ciljem da vidimo, dokle smo stigli sa unapređenjem, razvojem ,očuvanjem , AUTOHTONIH PASMINA na prostorima ex Yu jer sam mišljenja da se moglo do sad a i prije učiniti  puno više.
 Kolege izvolton!!! zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #1 u: 25. 01. 2009. 14:05:09 »
kolega može li malo više uvodnog teksta,materijala o tome sa naših prostora.
Kad su autohtone domače životinjske vrste bosanski brdski konj,goveće buša,gatačko goveće,višnjevska(vlašička)pramenka ovca,tornjak,barak i još neke.
Mnogi smatraju i posavskog i trobojnog goniča autohtonim pasminama mada u oficijelnoj kinologiji stvari stoje drugačije sa vlasništvom standarda,naravno ovo nije moj jedini mada je prvi prilog nadam se
i drago mi da mi je u ovakvoj temi ćini mi se 500-ti post,pa i nije bez nekog smisla,pogotovo s mojim današnjim ućešćem u emisiji na FTV na ovu temu ;) d4 z14
.a i potpis na kraju (citat)nešto govori, z14 ;D
« Zadnja izmjena: 25. 01. 2009. 14:08:18 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #2 u: 30. 01. 2009. 14:44:13 »
Za pohvalu su svi pokušaji i aktivnosti u očuvanju bilo koje autohtone vrste i za to postoji veoma mnogo razloga,Nažalost bojim se da sada neko iz toga samo ne profitira (najviše u smislu "stručnosti"i svog eksponiranja)a bez konkretne uloge.
Kako objasniti činjenicu da prije nekoliko godina federalno ministarstvo koje se tiće ova oblast i bivša ministrica nije se udostojila ni da odgovori na naš"vapaj"da se izdvajanjem minimalnih sredstava izvrši nabavka vakcina kojima bi se spriječila velika smrtnost štenadi autohtonih pasmina pasa u poslijeratnom uzgoju i oporavku pasmina.Ne vjerujem da će iko od nadležnih i dalje pokazati interesa i na bilo koji način podržati višegodišnji rad klubova autohtonih pasmina,posebno baraka,moguće da se neko okolo"šunja" i snima i sprema da izda neki "naučni rad"kada klub organizira specijalizovanu izložbu baraka.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #3 u: 05. 02. 2009. 17:53:26 »
Član sam kinološke udruge Posavac Stari Slatinik u kojoj sam inače voditelj uzgoja za lovne pasmine.       Udruga broji oko 60 članova i obuhvaća sve lovne pasmine i nešto službenih a posebnu pažnju posvećuje promociji pasmine Posavski Gonič u cilju omasovljavanja pasmine i postizanju kvalitete kako u radu tako i u eksterijeru.                         Udruga tokom godine organizira brojne IPOispite za sve lovne pasmine a isto tako i utakmice u radu na divlju svinju te ispite za krvni trag .                                   Takođe udruga svake godine organizira specijalku posavaca u radu na DS o kojoj ste imali prilike čitati u lovačkim i kinološkim glasilima a na kojoj imamo velik broj    učesnika i publike iz susjednih zemalja i ljepe naše.                                                                                                                                     Ove godine prvi put  organiziramo CAC izložbu specijalku za lovne pasmine čiji ću datum kao i datume ostalih manifestacija  postaviti na zato predviđenoj temi.                            Naime udruga u svojim redovima ima 3 aktivna kinološka sudca i velik broj članova s dugogodišnjim stažom u kinolgiji te desetak prijavljenih uzgajivačnica što rezultira dobrim ciljanim uzgojem i kvalitetom u svim kinološkim pasminama a tako i u pasmini Posavski Gonič                                Naprimjer samo u protekloj godini u udruzi je prijavljeno 40 štenića pasmine Posavski Gonič što nam kroz nekoliko godina daje dobru bazu za selekciju i izbor prema željama i namjenama vodiča a samim tim i velik doprinos kinologiji uopće.                          U RH su autohtone pasmine oslobođene plaćanja prijave legla dok se cjena prijave za ostale pasmine kreće oko 140 kuna po štenetu pa je to veliki poticaj uzgajivačima pri izboru kojom   se pasminom žele baviti.               Takođe udruga je otvorena za financijsku pomoć svim svojim aktivnim članovima koji žele kupiti perspektivnu ili rasplodnu jedinku s bilo kojih prostora pasmine Posavac  a nisu to  financijski u mogućnosti što član može kasnije dogovorno vratiti zainteresiranim članovima udruge kroz štence i time doprinjeti osvježenju krvi u cilju postizanja dalje kvalitete pasmine.                     Eto toliko od mene nadam se da sam malo doprineo temi i svim istomišljenicima želim uspješan rad u cilju postizanja boljitka za sve autohtone pasmine kod nas i u svim susjednim zemljama .              pozdrav Kerber                                                                   

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #4 u: 08. 02. 2009. 21:20:10 »
Sve je to kolega za svaku pohvalu. Al nemojmo sami sebe zavaravat. Ne znam kako je kod vas, al kod nas se u Dalmaciji također intenzivno radilo na omasovljavanju domaćih pasmina, samo na krivi način. Nekad se zapitam dali je uopće bio cilj povećat broj registriranih domaćih pasmina, ili možda sitni interesi... Ajmo reć da nije ni bitno, al rezultat svega toga je:
   -posavski gonič visok preko 60, dobio rodovnik, ocjena eksterijera -odličan
   -posavski gonič, tamno smeđ, nos narančast, rep kitnjaste dlake bez bijelog obilježja, na IPO-u
    dobije rodovnik, ocjena eksterijera -vrlo dobar.
   -balkanac, prsti na jednoj šapi bijele boje, također na istom IPO-u od kinološkog suca dobije
    rodovnik sa visokim ocjenama.

To vam je sa manifestacije koja je održana u Dicmu (Dalmacija), IPO u gateru na divlju svinju. Podijeljeno je najmanje 15-ak rodovnica autohtonim yu pasminama. I danas njihova štenad imaju "vrhunski" rodovnik i prodaju se po 200-300 eura.

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #5 u: 11. 02. 2009. 04:50:16 »
Kolega nemamo se što zavaravat ja neznam kako je kod vas ali odlično znam kako je kod nas a očito je drugačije jer sam i sam uzgajivač i redovno posjećujem i sudjelujem na manifestacijama i vidim da je stručnost kadrova i kvaliteta izvedenih pasa na zadovoljavajućem nivou.                              Kao što sam naveo u prethodnom postu ja sam u svojoj udruzi voditelj uzgoja pa ipak moj posavac ima dozvolu za lov ali je isključen iz uzgoja radi zubala i tako i treba.                                                                                                                              Mali komentar na tvoje primjere taj vaš posavac od 60 je valjda dobio rodovnik kad je oštenjen kao i svi drugi psi  i onda sigurno nije bio60 cm rodovnike ne daju sudci već HKS temeljem prijave legla.                                   Ovaj drugi smeđi o kojem pričaš nisam vidio ali opet pričaš babaroge kažeš na IPOu dobije rodovnik čovječe ne djele se rodovnici na ispitu na IPO nemožeš pristupit bez rodovnice i starosti psa 9 mjeseci rodovnik dobiješ s 2-2,5 mjeseca                                          Nadalje  ispit na divlju svinju nije uopće IPO  nego zasebna utakmica i HR pasmine mogu ići u uzgoj s položenim radom na DS a strane nemogu što znači nikakve ex yu autohtone pasmine kao takve ne postoje zna se čije su koje pasmine i koje su autohtone kod nas a koje kod susjeda i svako vodi brigu o svojima .                                 I opet ti podjeliše rodovnike sudci mogu podjeliti ocjene i potvrde o položenom ispitu i ništa drugo rodovnike valjda poneseš od kuće kolega  priča ti bašne drži vodu ili baš nisi bio u toku šta se dešava pa mi je cjela tvoja procjena sitacije upitna.                                                                       Nadalje ako je postojala kakva nepravilnost na svakoj manifestaciji postoji povjerenstvo za žalbu gdje možete iznjeti svoj prigovor i isto bilo ko može podnjeti prijavak o nepravilnostima osobno HKSu a on je zadužen poslati svoje povjerenstvo da utvrdi činjenično stanje.                                                                      sve u svemu puno optužbi a malo znanja...............                   .                                                     

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #6 u: 11. 02. 2009. 09:07:21 »
AJde kerber smiri. Di ti živiš?!?!?!?Briješ briju a psi goniči polažu IPO bez kontakta sa divljači jer kao zeca nema dovoljno!!! Ajmo napravit IPO za terijere bez lisice, ili utakmicu na ds a da u gateru nema ds.

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #7 u: 11. 02. 2009. 09:53:30 »
Ooooo   Deane a di ti živiš da nije i tebi sudac dao rodovnicu............

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #8 u: 11. 02. 2009. 09:57:00 »
Ne. Moj pas je položio IPO sa trećim nagradnim razredom iako je jedini od 5 šunjakava koji su pristupili na ispit imao kontakt sa divljači koju je našao slobodnim traženjem (to puno govori o sudcima)... Ali ova tema ne govori niti o mom psu niti njegovom podrijeklu, već o stanju u kinologiji lijepe naše i goničima koji bi trebali biti naš ponos i dika, a kvalitetom su daleko od toga... Ispravi me ako sam u krivu! I molimo argumente, da se ne lupa jezikom ko lopatom jer to dovodi do provociranja a to nije cilj našeg foruma.... (vidi Vaš prošli post)
« Zadnja izmjena: 11. 02. 2009. 10:00:07 od dean »

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #9 u: 11. 02. 2009. 10:12:16 »
Ispravi ti mene ako grješim ali tema ove pasmin nisu sudci nego ko se koliko zalaže i što radi za boljitak autohtonih pasmina a kad ja iznesem primjer koliko se na tome radi u mojoj udruzi i na koji način po meni pljuju neki koji neznaju ni ko izdaje rodovnice niti znaju na kakvom su ispitu bili.                                                A ti i tvoj kolega istomišljenik nemojte pljuvati po tuđem trudu nego ljepo nabavite autohtone pasmine pa doprinesi radom kvaliteti pasmine  stuacija je takva kakva je ali što ste vi doprinjeli osim negativne reklame......................                                                                 Najlakše je tuđim k....m koprive mlatiti.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #10 u: 11. 02. 2009. 10:21:51 »
Donekle imate pravo, ali nije fora obraćat mi se tako s visoka, a opet bez argumenata,. Ideš u lov bez municije...
To kaj Vi radite u Vašoj udruzi nama nije poznato, a rezultati o tome najbolje govore, pa vjerujem da ćete nam ih prezentirat uskoro.
Ja ni po kome ne pljujem, nego komentiram činjenično stanje, koje vidim svojim očima...
Vi uzgajivači, i Vi sudci ste krivi kaj nam ja stanje takvo kakvo je kaj se tiče naših goniča. Igrom slučaja jedan prepeličar zadovoljava moje lovne potrebe, pa mi gonič ne treba. Ja, kao lovac mogu malo utjecati na naše goniče, jer ja kao običan lovac, samo s njima lovim. A sudci im daju ocjene, dozvole za parenje, dok uzgajivači paze, ili ne paze, koji pas ide ili ne idu u priplod.
I opet, molim Vas. Ajmo sa argumentima van, za sve drugo, talk is cheap!

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #11 u: 11. 02. 2009. 10:42:45 »
Nitko ti se ne obraća s visoka ja nisam kinolški sudac ali nisu ni svi sudci isti stuacija u kinologiji nije sjajna ali nije ni rezultat rada koji se sad ulaže u nju nego ono što si zatekao kada si se počeo baviti s njom.                                                                                                                   Nevolim politizirati svi znamo barem mi koji smo sudjelovali u njemu da je bio rat i koliko je u stvari malo vremena prošlo od priznavanja autohtonih pasmina i sa kojim se sve problemima susretao HKS u proteklom razdoblju .                                           Neznam koliko pratiš i dali vidiš koliko se stvari promjenilo odkad je Damir Skok predsjednik HKSa da dolaze novi mladi  ljudi i sudci a stari koji su sudili na način koji kažeš polako idu u zaborav.                                                  Otvaraju se novi klubovi dobivamo svjetske manifestacije napredak je proces ništa se ne stvara preko noći.                                  Samo treba raditi najviše smeta one koje rade kad ih trpaju u koš s onima koje ne rade učlani se u  neki klub doprinesi postani sudac tečajevi su stalno otvoreni a nemojte stalno maštati o stranim sudcima i podizati druge iznad svojih i oni su ljudi zato nam i je tako kako nam je.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #12 u: 11. 02. 2009. 10:49:27 »
S ovim postom si se popravio...

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #13 u: 11. 02. 2009. 11:14:20 »
Popravio ili ne prezentirao sam vam plan rada udruge ukratko organiziramo specijalizirane manifestacije s najstručnijim sudcima za ove pasmine sudcima koji su sudili eurodog i zadnje prvenstvo u radu goniča u HR.                              Imamo prijavljenih 40 štenaca posavca u ovoj godini što je izvrstan temelj za selekciju.                                                                                      Na prvoj specijalki posavaca 1 mjesto je otišlo u Banja Luku a  ne nekom iz kluba što govori o kvaliteti sudaca.                         Psi iz naše udruge se prezentiraju na izložbama i manifestacijama diljem HR i u susjednim zemljama  to su činjenice koje stalno tražiš  zato ajde koju ljepu rječ a ne samo pesi

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #14 u: 11. 02. 2009. 12:27:09 »
Ma kakvu lijepu riječ kad na prvenstvu lijepe naše za goniče nema dovoljno divljači da se takmičenje održi (ne bi smjelo jer svi psi nemaju isti priliku ostvarit kontakt, a zamislite kaj bi se desilo da se takva situacija desi ptičarima)?! Kakva lijepa riječ kad se dozvoljava da se na terenima bez divljači testiraju urođene osobine pasa?! Samim time psi upitne kvalitete idu u uzgoj. Ja sam za Vas, u potpupnosti, tu nema sumlje, na kraju, možete pogledati moje postove i u drugim temama. Ja sam ukazao na činjenice koje su gore naveden, i koje su istinine a ne plod moje mašte. I ja bi htio da nije tako, a ako ste vi to shvatili kao  pesi žao mi je.