Autor Tema: AUTOHTONE PASMINE  (Posjeta: 7518 vremena)

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #15 u: 11. 02. 2009. 13:03:07 »
Neznam odakle ti ideja da na prvenstvu nije bilo divljači nije to IPO pa da svaki pas treba imati šansu pojedinačno za divljač to je takmičenje sa zadanim vremenom u kom pas treba pronaći divljač ne ocjenjuje se samo gonjenje nego i pretraživanje terena i pronalaženje divljači.                            Očito imaš informaciju od nekog čiji pas nije našao u vremenu jer psima koji su se plasirali očito je bilo dosta divljači a tereni su poznati kao dobar takmičarski teren a ostalo je takmičarska sreća i kvalitet psa.                                                                             Za tvoju informaciju i ptičarima se redovno dešava da na Hubertu ne pronađu i markiraju u svom turnusu.                          Što se IPO tiče ne kažem da da neki idiot to tako ne radi ali kod nas to nije praksa jer sam ja znao padati na ispitu zato što sam prijavio sljedoglasnost a pas odradi vidoglasno  doduše s terijerima   pa ljepo pripremim psa pa ponovo...................i ako rade neće još dugo stalno forsiraš ipo i suđenje a tema je zalaganje za napredak autohtonih pasmina  pa što još da im radimo da i ih kloniramo..............                                                         

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #16 u: 11. 02. 2009. 13:13:24 »
I ovdje se u većini slažem s tobom, ali.... Opet krećeš od krivih pretpostavki...
"Očito imaš informaciju od nekog čiji pas nije našao u vremenu..." Ja kao i svi primam informacije sa svih strana i sam donosim svoj zaključak. Kakva sramota bi bila za međunarodnu utakmicu ptičara a da 10% pasa nema kontakt sa divljači?! Kja nekaj ne bi bilo u redu sa psima?! Ili nema dovoljno divljači? A zašto nije u redu isto primijenit za goniče te brojnost zeca jer se ipak na njemu vidi kvalitet psa..
Činjenica je da imamo super goniče koji bi mogli i moraju biti bolji jer su dio naše kulturne baštine, dio naše povijesti. A na sudcima i uzgajivačima je da budu dovoljno morali, etični i oštri te da im za uzgoj samo najbolje bude dovoljno dobro... Kvaliteta se vidi na terenu, a ne slušajući priče rekla-kazala i od strica ujne bake bratić... Neka svatko radi svoj posao časno i dosljedno i sve će biti u redu. Sudci neka sude, uzgajivači neka gaje a lovcima samo pustite neka love sa svojim goničima kojima je ionako mjesto u lovištu...

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #17 u: 15. 02. 2009. 17:43:47 »
Gospodine kerber, možda se kod vas radi bolje, kvalitetnije... ali virujte mi, kod nas psi sa 6-7 godina starosti dobiju super kvalitetan rodovnik kakvog bi svaki lovac poželia. U Dalmaciji je prije 5-6 godina zaživia projekt omasovnjavanja autohtonih pasmina. Imali smo masu pasa bez rodovnice, koji, po mišljenju vrlo stručnih kinologa zaslužuju rodovnik. To se radilo na način kakav sam vam već napisa. Pa bilo vama krivo ili drago, tako se radilo, a i još se radi. Točno se zna kakav standard imaju naše autohtone pasmine. Ne možete reć za istarca koji ima na sebi 50% narančaste boje da je autohtoni pas. Da vidite samo pse s kojima se lovi kod nas u Dalmaciji. To su degenerativni psi, ali naravno, svaki sa urednim rodovnikom. To vam govori koliko smo mi divlji narod, nemoralni lovci, a još manje moralni kinolozi koji su to i dopustili. Dovoljno je samo usporedit posavca iz Slavonije i posavca iz Dalmacije. Ako vam nije dovoljno, usporedite istarca iz Istre i našeg, dalmatinskog. Znate koje je najzastupljenije ime psa kod nas? "Šaro"! Nije teško zaključit i zašto. Toliko se štete napravilo, a sve zbog nečijih sitnih interesa.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #18 u: 16. 02. 2009. 08:53:59 »
Realno stanje na terenu u pojedinim dijelovima lijepe naše...

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #19 u: 17. 02. 2009. 05:47:07 »
Gospodine Hrvoje ispričavam se ako sam vas nekim svojim navodima uvrjedio jer mi to stvarno nije bio cilj.                                      Reagirao sam na vaš post jer dovodi u pitanje zalaganje i trud velikog broja istinskih ljubitelja autohtonih pasmina koji na način koji sam naveo daju svoj skromni doprinos unapređenju istih.                           Vaš je post s negativnom notom došao kao odgovor na moj u ovoj temi.              Na način na koji ste prezentirali izvođenje spomenute manifestacije sam reagirao jer to u nikom slučaju nije uobičajena praksa u većini djelova naše države pa me je zasmetalo vaše uopćeno razmišljanje da je svuda tako.                                                               Jako mi je žao ako se to kod vas još uvijek događa mada mi nije jasno jer sam u kontaktu sa dosta  ljudi iz Dalmacije i sam sam prodao dosta pasa tamo a velik broj kinologa iz vaših krajeva dolaze k nama na manifestacije s kvalitetnim psima poznatih rodovnika i porjekla .                                  Zamolio bih vas ako nije problem da navedete datum te mjesto i ko je bio organizator te manifestacije jer me čudi da neko još uvijek djeli uslovne rodovnice sad kad je baza pasmina već uvelike formirana.                                          Ne kažem da kod nas sudci nikad ne naprave propust i nekad ne puste nekog čiču od 100 godina i slabo pripremljenim psom da položi IPOjer to mu je uvjet da još par zadnjih godina svog života može loviti sa psom ali nikad s uzgojnom manom eksterijera ili bez imalo urođenih osobina za rad.                                                   Sve u svemu naglasio bih vam da se kod nas omasovljavanje ne postiže na način da neko djeli rodovnice odraslim psima već da se popustima na prijave legla i sličnim pogodnostima usmjeravaju budući vlasnici pasa da se u izboru pasmine odluče za naše autohtone pasmine a ne za strane iako ni njima nitko ne osporava kvalitetu jer izbor pasmine je najčešće stvar želja i namjene.                                             Takođe mi smeta što je bro j učesnika foruma dosta ograničen na ljude koji su slabo informirani i nisu aktivni članovi u kinološkim udrugama već često reagiraju iz osobnih negativnih iskustava tako da se vidi samo jedna strana medalje a negativna reklama je zadnja stvar koja sada treba hrvatskoj kinologiji pa se još jednom ispričavam ali i dalje stojim iza svojih navoda i tvrdim da situacija nije u globalu tako loša kao što tvrdite.

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #20 u: 18. 02. 2009. 16:34:47 »
Ti suci još uvijek sude, gotovo na svim lovačkim manifestacijama. Da vam kažem imena, mislim da nije u redu. Pitao bih sad vas, dali i kod vas jedan kinolog može bit sručan da sudi svim lovačkim pasminama(čoniči,  ptičari, jamari, krvosljednici...). Ja sam 2004 g. vodio svog njemačkog goniča na izložbu u Split, gdje su sudili dotični suci. Jedan je povjerenik, drugi sudac. Pas mi je inače od najpoznatijeg uzgajivača "njemaca" u Njemačkoj, od Hansa Hanslmana, predsjednika njihovog kluba. Psi su mu doslovno savršeni. A naš sudac je tom psu naša masu grešaka, a kako i nebi kad njemačkog goniča uspoređiva sa standardom jugoslavenskog trobojnog goniča. I napisa da je pas predugačak, ima tanku narančastu crtu preko nosa, šta obavezno mora imat, previše dug rep, šta također mora imat, da nema izrazito crn plašt, šta ta vrsta ne smije ni imat, i da ne nabrajam. Ja san taj izvještaj posla u Njemačku, a oni napisali prijavu i sve skupa poslali u središnji ured FCI-a. Šta je bilo od sveg toga nezmam, al oni još sude. Zbog takvih ja više ne uzgajam autohtone pasmine, jer uz sve šta mu u rodovniku piše, nisam siguran da je čistokrvan. U Njemačkoj, na primjer, svakom se štenetu radi DNA analiza krvi. Od 100 pasa gotovo svi imaju iste karakteristike. Kod nas se i kod najpoznatijih uzgajivača oštene psi sa nepravilnim zubalom, petim prstom, i sl. U Dalmaciji je to sve normalno.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #21 u: 20. 02. 2009. 23:34:19 »
malo,malo pa se zastrani.kolege uzgajivači su ti koji uzgajaju i praktično održavaju stanje pasmine pa kakve veze sudije imaju s uzgojem i izborom pasa u reprodukciji.Kerber ima jedno realno  razmišljanje i stav pravilan po mome mišljenju a u svakoj kinologiji u bilo kojoj zemlji ima manje više"muljanja"takođe treba imati na umu da između ostalog i u Njemačkoj se u incestu mnogo stvarale pasmine otuda i "uniformnost" kad je u pitanju DNK analiza. zagi
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #22 u: 21. 02. 2009. 20:21:21 »
Ne bi se Redzo složio s tobom. Zaboravljaš da je svaki sudac u pravilu i kinolog. Bar bi triba bit. I oni su ti koji bi tribali kontrolirat stanje u kinologiji. Danas je tu u mom kraju bila utakmica u gateru. I onaj ko ništa ne zna o psima shvatia bi da niti jedan od pasa nije čistokrvan. Zašto suci uopće dopuštaju tim psima da nastupe. Ja bi ih diskvalificira, pa bi vidia onda da bi se isti iduće godine pojavili sa čistokrvnim životinjama. I to je najmanje šta suci mogu napravit.
« Zadnja izmjena: 21. 02. 2009. 20:26:37 od hrvoje »

Offline Radan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #23 u: 15. 03. 2009. 14:53:57 »
kerber ćitam tvoju diskusiju i hvala na lijepin riječima koje ne oskaču od istine hrvoje na koliko si ipo bio koliko utakmica jeli znaš koliko je pasa položilo i koji su pušteni jeli znaš koliko ih dobilo ocjenu za lov a ne za uzgoj kerber je podvuka koji su bili problemi ja neznan za nijednu uvjetnu rodovnicu u ovi 6-7 godina  jesi gleda rezultate na utakmici na zeca juče utakmica u gateru 5 pasa priko 180 bodova  zašto pljuješ po rezultatin i ljudin koji se bave uzgojon  a ti dobri pasi u istri sa rezultatin su iz dalmacije i bosne pojedini ne svi a hrvoje ukoliko si kinološki sudac molim adresu jer dosad su sudili iz karlovca sarajeva imotskog splita drniša i nemogu se sitit a kad zovem sudce nastojim da su iz razni mista i da nemaju obaveza utakmice tičara svjetske i nisu pronašli divljač di nije im palo napamet reć nema divljači reka si hrvoje puno laži

Offline Terza

  • K
  • *
  • Postova: 9
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #24 u: 15. 03. 2009. 23:30:26 »
Da se vratimo na sejfino pitanje dokle se stiglo sa unapredjenjem autohtonih pasmina,dovoljno je u oglasima pogledat kakvi se gonici prodaju u jednom oglasu,pa to je strasno,sve mjesanci ili su to neke strane rase koje ja ne znam,ali ne bih reko. Bez uvrede ali stvarno je zalosno sta se drzi a pogotovo prodaje,kao neki svinjari ovo ono...

Offline Radan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #25 u: 21. 03. 2009. 19:03:20 »
u pezi misec održava se izložba autohtoni pasmina u varaždinu pa se nadamo da će se okupit veliki broj izlagača. a danas smo svjedoci da se svega prodaje i svega uvozi a lakše je kupit mišanca za malo love pa ako valja dobro je ako nevalja ionako je mišanac.niko me nemože uvjerit da je bolji uvozni od autohtonog pasa koji stvaran desetljećima na tim prostorima i priroda se potrudila pomoći u stvaranju tih pasmina dužina dlake boja gustoća dlake i sve ostalo

Offline Radan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #26 u: 24. 03. 2009. 17:03:45 »
sejfo ajde osvježi malo temu a šta ti je sa zemljakom redžon

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #27 u: 24. 03. 2009. 17:47:34 »
 LJudi pozdrav!!!!  d4
Ja  sam tip čovjeka koji će čitav život učiti a umrijeti k"o  ččč.......ma šalim se obzirom  da mi sa područja bivše ex jy uglavnom svi imamo "svoje" autohtone pasmine, meni izgleda bez veze forsirati lovačke pse iz drugih država i podneblja, a siguran sam  hiljadu posto da nisu ništa bolji u radu-lovu od naših pasmina, molio bih kolege koji imaju iskustva sa našim pasminama da potvrde ovu moju teoriju u koju sam ubijeđen i mislim da ne griješim. Onda ja kao čovjek koji voli sve pse i žene (razvedene ne svojom krivicom , Vaše svastike-koje su mojih godina a sačuvane) voli  vidjeti lijepog psa u toj i toj rasi, svjestan sam da tu malo i kinološki suci kenjaju pa daju visoke ocjene psima, (uglavnom iz neznanja-a malo zbog janjetine) tako da degradiramo pasmine, mislim da bi više obuke i edukacije uzgajivača i sudija  -više izložbi doprinijelo većoj kvaliteti pasmina.
 "zato forsirajući domaće izbjegavamo maltene "klonirane" pse iz inostranstva kako Ređžoni kaže!!!
 A da naših pasa ima pametnih to je praksa već dokazala- da  domaćih pasa ima ima pametnijih od gazde i to je dokazano -baš sam i ja imao jednog   koji . . . . . . .  zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #28 u: 24. 03. 2009. 17:51:56 »
e sad ti ja objasnim, pa nemozes pored sauera i kahlesa vodit baraka
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: AUTOHTONE PASMINE
« Odgovori #29 u: 24. 03. 2009. 18:02:26 »
e sad ti ja objasnim, pa nemozes pored sauera i kahlesa vodit baraka

 Ne možeš ti u Afriku  je.em ti sve rodice !! ;) d4 A u Bosni je odavno zavladalo mišljenje ko ima dobru pušku ne može j..avati!!!  zato je ZASTAVA zakon!!!!! hao hao
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!