Autor Tema: Briga o psu  (Posjeta: 2471 vremena)

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Briga o psu
« u: 12. 11. 2008. 00:11:37 »
Nedavno sam bio u jednom lovu i nakon lova je jedan gazda svog psa zavezao za drvo i ostavio ga tako. Mi smo malo podalje pekli roštil, pili i zezali se (kako to već biva)
Primjetio sam psa koji je tužno gledao u nas kako jedemo pa sam njegovom gazdi dodao tanjur sa kostima i komadićima mesa  i rekao mu da ponudi svog psa neka se i on malo zasladi.
Gazda je rekao: „Pa daj mu ti, ako hoćeš“
Rekao sam mu da je bolje da ona kao pravi gazda treba hraniti svog psa. Gazda se samo nasmijao i nastavio dalje jesti ne obraćajući pažnju na „svoju potrošnu robu“
Nekolicina lovaca je vidjela reakciju „brižnog gazde“ pa su sami nekoliko koščica i komadića mesa dobacili psu koji je to sa užitkom pojeo.
Ajde dobro, nisam toliko pridavao značaja toj njegovoj nebrizi, mislio sam da misli ići dalje u lov sa psom pa neželi da se pas prejede.

Međutim, naša „proslavica“ se razvukla pa sam „gazdi“ predložio da psu u nekakovu posudicu nalije malo vode  jer je sigurno ožednio nakon tolikog trčanja, a i nakon pojedenih nekoliko kostiju i komada mesa.
Gazda kaže: „Neka liže rosu“

... Tu sam se prestao truditi...  uf

Slučajnost je da je nekolicina kolega u sasvim drugoj temi počela pričati o brizi o svom psu pa sam stoga odlučio otvoriti ovu temu sa pitanjima

... kao se vi brinete o svojim psima/psu...
...dali ste i vi imali slično iskustvo poput mojega i  kako ste reagirali...
... što bih trebalo napraviti takvom čovjeku...
...dali takav čovjek zaslužuje posjedovati psa ili bilo kakovu drugu životinju...

...i najvažnije pitanje koje mi se stalno vrti po glavi vezano za onu misao „tko voli životinje, voli i ljude“  ili u ovom slučaju „kakav si prema životinjama tako bih se ponašao/ponašaš prema ljudima...
« Zadnja izmjena: 12. 11. 2008. 00:37:44 od mawerick »

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Briga o psu
« Odgovori #1 u: 12. 11. 2008. 00:21:55 »
Svaka čast Mawerick, dobra tema!
U životu sam puno puta vidio totalnu ljudsku nebrigu prema psu.
Mnoge pse sam vidio i gladne i žedne i izudarane samo zato jer se to gazdi u tom trenutku prohtjelo.. I mogu reći da sam češće vidio lošu brigu prema psu negio dobru.
Što takvom čovjeku reći ili napraviti? Pa najbolje bi im bilo zapalit šamar, ali mislim da s tim psu baš i ne bih pomogao, a i nisam za tu vrstu komunikacije ;D...
Po meni ne zaslužuju imati psa, a mislim da ne zaslužuju ni biti lovci.
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Briga o psu
« Odgovori #2 u: 12. 11. 2008. 02:10:07 »
Dobro si se sjetio otvorit ovu temu.
Ja ne shvacam ljude koji nesto zele da imaju a za to nisu sposobni niti imaju smisla.a tako i sa psima.
najlakse je nabaviti psa al treba istome omoguciti da normalno zivi i da sluzi onome za sto je namjenjen na gazdinu radost ali i na svoju.
Da ima redovno hranu,vodu,kucicu,cist box,da se vodi u setnju itd.
Ocito da pojedini ljudi ne mogu ispunjavati osnovne uslove za drzanje pasa pa onda ih pate a ocekuju da za uzvrat odradjuju za njih lovove i nagone im divljac na cijev.

Ali nazalost situacija je takva da se takvim ljudima ne moze stati u kraj.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Briga o psu
« Odgovori #3 u: 12. 11. 2008. 08:02:59 »
I mene moji čudno gledaju kad zaborave kao i obično uzeti vode u lov, a ono vruće i skapavaju od žeđi pa se čude kak ja ne dam svoje Jane nikome pit dok se moj pas prvo ne napije, pa ja, pa ostala raja...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Briga o psu
« Odgovori #4 u: 12. 11. 2008. 08:35:39 »
Sky se fakat brine za Asa, uvijek nosi i vodu i hranu te dvije posudice za to. Ja nisam baš takav. Ne dajem mu puno jesti odmah nakon lova jer nam predstoji vožnja do doma pa da nemamo problema po tom pitanju. Ali kad pas dođe doma dobije jesti kao i svaki dan, u isto vrijeme. Tuđeg psa se ne hrani!!! Jer ako se pas otruje tako da je pojeo nekaj u šumi a gazda vidi nas da ga hranimo, možemo imamo veliki problem. Psu je prije i nakon lova mjesto u boksu u autu i to je to. A ne da se psi neprivezani kolju oko divljači ili laju kad se mi skupimo oko vatre.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Briga o psu
« Odgovori #5 u: 12. 11. 2008. 08:56:30 »
Tko ne voli životinje, naročito psa ,  taj ne voli ni ljude !!!!!

Prije nego krenemo u nabavku psa treba si postaviti četiri osnovna pitanja.

1) Hoću li imati dosta vremena,strpljenja i ljubavi da se posvetim tom božjem stvoru ?
2) Hoće li moja obitelj jednakim žarom i voljom prigrliti novog "člana" ?
3) Hoću li moći financijski podnjeti troškove hrane,cijepljenje i lječenja još jednih ustiju?
4) Hoću li imati dosta ljubavi i pažnje kad onemoća i osigurati mu humano uspavljivanje?

Na odmoru tijekom lova pas uvijek ima prednost pri davanju hrane i vode , a kad se dođe kući ide redosljed : Pas, puška , eventualno divljač i na kraju balade ja.
Kome je preča vlastita rit od pratioca u lovu nije mu mjesto u lovačkim  redovima.
Hrvatske Domovine Sin.

Zoran

  • Gost
Odg: Briga o psu
« Odgovori #6 u: 12. 11. 2008. 09:04:01 »
ma bez brige!
treba recimo ustati u 6h pa onda prije posla ili dnevni obaveza izvesti psa u setnju!
jedno pola sata!!!!
u lovu kod je gableca gledam da moj pas nejede nista! ma koliko on tuzno gledao!  uf
vodu piti da, jesti ne!!!ako nas dvoje sami lovimo onda mozda dobije! ali ako je skupni lov ne!
a muka mi je kad vidim da mu neko nesto daje! a pogotovo kad mu se baca omot od jegera da ga jede!

psa hraniti u lovu nepodrzavam! ali mi se ipak omakne da mu nesto dam!

i sad da se meni neko dokaze, da brine o psu dok je u lovu ,glupost! kad se vrate iz lova 6 dana je onda pas u boxu do sljedeceg lova!   uf uf uf uf uf uf
« Zadnja izmjena: 12. 11. 2008. 09:08:55 od Zoran »

Offline Baki

  • K 100
  • **
  • Postova: 254
Odg: Briga o psu
« Odgovori #7 u: 12. 11. 2008. 11:40:36 »
Ja kada sam u lovu ne praktikujem davati hranu psu,samo vodu hranu dobije kod kuce.

Zoran

  • Gost
Odg: Briga o psu
« Odgovori #8 u: 12. 11. 2008. 11:59:22 »
bas tako ko mi na kad smo vani ogladnimo, ali svi rucamo kod kuce!

tako je i sa onom stvari, u gradu se negledas i naplis ali rucas kod kuce!  pesi

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Briga o psu
« Odgovori #9 u: 12. 11. 2008. 15:33:48 »
bas tako ko mi na kad smo vani ogladnimo, ali svi rucamo kod kuce!

tako je i sa onom stvari, u gradu se negledas i naplis ali rucas kod kuce!  pesi

jedan malo OT. ;D

osim ako ne svratis u neki "McDonalds" ;D
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Briga o psu
« Odgovori #10 u: 12. 11. 2008. 15:58:51 »
Za vrijeme lova, psa se ne bi trebalo hraniti što zbog kvarenja njuha, što zbog fizičke aktivnosti u nastavku lova. No vode pas mora dobiti koliko god puta tijekom lova treba. Po zvaršetku lova, pas može biti nahranjen odmah ukoliko ne idemo odma kući. Mislim da je ovo svakome tko iole drži do sebe kao lovca i čovjeka, a i do svoga psa prije svega, čisto jasna stvar.

Offline SPYDER

  • K 100
  • **
  • Postova: 443
Odg: Briga o psu
« Odgovori #11 u: 12. 11. 2008. 19:04:00 »
Ovisi kako je tko naućio hraniti psa, moji psi jedu jednom dnevno i to navećer u pravilu od 18-19h, u lovu si sam nađe vodu pošto 90% pogona nije samnom, kad se vratimo iz lova imam uvijek u autu limenu posudu za vodu pa ako u okolici nema vode da se sami napiju izvadim i natoćim im da popiju, hranu u pravilu izbjegavam iza lova ali nemogu reći da se neomakne pokoji komadić mesa kad ga nitko neće pojesti i to gledam da im ga ja dam