Autor Tema: Izrada nastambe za psa  (Posjeta: 30278 vremena)

Offline toplichanec

  • K 100
  • **
  • Postova: 117
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #15 u: 17. 10. 2017. 07:52:50 »
Lovačkom psu nije mjesto na lancu.
Prvo što ako dobije lanac oko vrata kad je mlad, onda je moguća deformacija prsnog koša.
Drugo, nema slobodu kretanja, uvijek se zacukne kad vidi nešto zanimljivo, što u boksu nije moguće.
Lanac sam koristio samo da se privikne na povodnik, na pola sata. Nakon toga na povodnik, kućna dresura i dresura poslušnosti. Kad je to usvojio, onda ide dalje s dresurom, ali to je već druga priča.
A najbolje je kad su ukućani doma, da je pas u dvorištu, onda se osjeća kao član obitelji, što i u konačnici je.

Ja sam protiv vezanja, ali negdje to nije moguće, mada je jeftinije.
Vinum bonum pax in domum.

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #16 u: 17. 10. 2017. 08:25:54 »
Kao klinac sam se igrao po svim susjednim dvoristima, preskakali smo ograde, igrali skrivaca, itd...

Svi susjedi su imali nekakvog psa. Govorim o 15-tak dvorista u  prigradskom naselju
Neki psi su bili na lancu, neki nisu.

I onda sam primijetio da psi sa lanca jednostavno nisu "normalni". Ali bez izuzetka.
Drugacije se ponasaju, agresiviniji su cesto, nepredvidljivi. Ili pak suprotno, potpuno apaticni, kad im cijeli zivot prodje na lancu uz kucu,  na nekom betonu, zatrpanom izmetom. (prava slika gazde)

I kasnije kroz zivot, vidim prakticki iste stvari, ako je pas sa lanca, taj nije normalan.. ako je iz boxa, ili kuce, ponasa se normano, znatizeljan, razigran, itd..

Lanac za psa nije.

Medjutim, ako je pas u boxu, to je nejgov teritorij, i tu nema problema. Pas u boxu zivi bez kompleksa.
Svojevremeno sam negdje procitao da je box za psa potrebno da bude oko 20m2, i napravio sam takav, ali mislim da moze i manje. Kod manjeg boxa psa mozda treba cesce pustati, setati, raditi s njim... to je po meni.

U nekim gradovima su kod nas poceli i propisivati kazne za drzanje na lancu, medjutim ne znam koliko se primijenjuje.
Gente Balcanico!

Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #17 u: 17. 10. 2017. 09:13:23 »
Moj je pokojni djed sav svoj lovački vijek držao dva ili tri Istarca, vezana lancem, svakog za svoju kućicu (koje je sam izrađivao; bio je vrstan drvodjelja, pa su i te kućice za ono vrijeme bili "hoteli"). Psi su bili zdravi, veseli, druželjubivi i strasno su gonili u sezoni lova.
Naravno da je psu komfornije i ugodnije u boksu, ako nije sićušan, ali na opservacije kolege Rogera kako psi s lanca "nisu normalni", te "imaju komplekse", samo iznosim potpuno suprotno iskustvo.

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #18 u: 17. 10. 2017. 10:26:06 »
Kolega, ivod,
AKo se sa psima sa lanca redovno radi, i sa gazdom su vani u lovu ili setnji redovno, to uopce nije problem.
Medjutim kad pas provede 99% svog zivotnog vijeka na lancu, to je nesto drugo. O tome sam govorio.

Govorim o zapustenim psima, koji nikad ne idu sa lanca, koji zive u svom krugu kucice, koliko im 3-5metara lanca dopustaju, gdje im gazda nije u stanju niti ocistiti zivotni prostor.

Pamtim po svom iskustvu 2-3 primjera napada psa i oba promjera su od takvog psa, upravo na lancu.
Prvi je kad sam bio kod susjeda imao sam svojim 10-12 godina tada, pas se zaletio, lanac je pod silinom pukao, a pas skocio na mene.
Drugi primjer nedavno, od prijatelja pas, opet na lancu, zaletio se ugrizao mi suprugu. Inace cak i nije neka agresivna sorta, dalmatinac.
E, i isti taj pas se jos jednom otrgao s lanca, ugrizao mi mamu. I to na javnoj cesti, dakle ne moze se reci da je "njegov teritorij".
3 primjera, sva tri s lanca koji je bio kraci od 5m.

E, editiram naknadno, jos jedan primjer:
Susjed preko puta moj kuce, oduvijek drzao sarplaninca za cuvanje kuce. Na lancu.
Dok jednom, pas nije potpuno podivljao, prelomio lanac, napao vlasnike, ukucane, i zvali mog dedu (lovca) da ustrijeli psa, pa dede nije bilo kod kuce, ili nije mogao, pa zvali tadasnju "miliciju", i na kraju se nekako rijesilo...
.
Sve psi s lanca

Inace, evo nasao sam novinski clanak o tome, svjezi 2017.
Mislim da postoji razlog (osim politicke korektnosti prema zelenim udrugama) da se zakonom zabrani drzanje psa na lancu.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/ZA-DRZANJE-PASA-NA-LANCU-VISOKA-KAZNA-Doznajte-sto-sve-donosi-novi-akt-o-zastiti-zivotinja

Navodi se drzanje psa na lancu (dakle svakom) ili u neprimjerenom boxu (dakle premalenom).

Trebalo bi malo pogledati o tome u narodnim novinama, ali moj je pas u boxu, cesto sloboodan po dvoristu,  pa.... za sad sam na miru.
« Zadnja izmjena: 17. 10. 2017. 10:31:06 od roger »
Gente Balcanico!

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #19 u: 17. 10. 2017. 18:28:18 »
Nemogu vjerovati da se uopce raspravlja o tome dali je psu mjesto na lancu.
Ako se smatrate istinskim lovcem i ljubiteljem zivotinja, tako sto vam nebi trebali pasti na pamet.
Mozda grubo zvuci, ali nadao sam se da se ovako ne razmislja bar kod nas lovaca, ljubitelja pasa.
A price o tome da je nemoguce imati psa na drugaciji nacin nije istina.
Doma imam 3 lovacka psa koji su u boxu i par puta dnevno pusteni u dvoriste, nauciti ih reda nije problem ako zaista zelite imati psa doma. I jos malog jorkširskog terijera koji je u kuci. Velikima nije napamet nikad palo da udu unutra
A u Osijeku (gdje studiram) u stanu od 40m2 zivim sa stenetom dobermana od 40 kg, tako da znam o cemu pricam.
Pun sam obaveza, studiram medicinu, ali tom psu u nijednom trenutku nista ne fali.
Pino vremena provodim sa psima i ako stvarno zelite imati psa, najmanji problem ga je nauciti redu i sve ce biti u redu.
Nikakav lanac.  sor
« Zadnja izmjena: 17. 10. 2017. 18:30:21 od target »

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #20 u: 17. 10. 2017. 22:50:04 »
 
 Ja imam ovakav samo natkriven i zatvoren sa sjeverne strane .
 http://www.ferokem.hr/hr/info/Ostalo/

 Box se može napraviti sa minimalno sredstava .
 
 Pet stupaca (betonski su tridesetak kn.) Ako se nema, mogu i
 drveni. Hrast , bagrem ... ako se rade dva boxa onda još tri stupca ...itd...
 Desetak ili nešto metara pletene žice.  Stotinjak kuna ...

Kada se postave stupci pod se iskopa desetak cm i naspe šljunkom.
Šljunak se dobro nabije . Može i sa nekim manjim panjem na kojem su prikovane drške .
Na nabijeni šljunak se slaže stara sitna opeka . Ima svugdje samo treba potražiti . Košta min. ili ništa .
Po složenoj opeci malo šljunka ili pijeska ili bar zemlje da zapuni spojeve .

Beton je najzahvalniji za održavanje ali je daleko najhladniji i mokraća ostaje na njemu .
Opeka je toplija , i kroz spojeve i šjunak mokraća odlazi u zemlju . Također i voda kada pereš .

Žica se na stupce pričvršćuje do zemlje . Odreže se nekoliko komada željezne šipke da dužinu dvadesetak cm. Ima
svuda, samo treba malo pogledati . Može se svašta iskoristiti.
Komadi šipke se saviju u slovo V i naopako okrenuti provučeni kroz donji dio razvučene žice zabijaju u zemlju
da se pas ne provlači ispod žice.
Kroz gornji dio ograde se provlači deblja žica i nategne između stupova da drži gornji dio ograde.

Šarke se pričvrste na stup , u drveni se zabiju ... Nekakve stare ne koštaju ništa ... I postave se nekakva vrata.
Okvir vrata se napravi (drvo ili metal svejedno) , preko se postavi pletivo .

Dan , dva posla . Košta minimalno i uz malo truda dobro izgleda .
U svakom slučaju bolje nego da pas vuče lanac oko vrata i gacka po blatu ukrug .

Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #21 u: 17. 10. 2017. 22:58:08 »

 Dobri boxovi , kavezi ... se mogu pronaći u starim tvornicama ili pogonima .
  happi nekada su unutra bili veliki agregati , klime , stari sistemi za grijanja ...
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline bagi

  • K
  • *
  • Postova: 40
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #22 u: 18. 10. 2017. 12:49:49 »
Neupitno je da li je boks bolji od lanca. Bolji je. Međutim, sigurno to nije bolja opcija u baš svakom slučaju. Kada je boks od samo par kvadrata (a vidio sam puno onih od samo dva - tri kvadrata pa i manje), kada je negdje sa strane, ili negdje na vrtu iza kuće gdje pas doslovno jednom dnevno vidi vlasnika, gdje nema ni vizualni ni fizički kontakt sa vlasnikom preko dana, to definitivno nije bolja opcija od dobro postavljenog lanca. Ja imam dva boksa od cca 6 m2, u dvorištu gdje me psi (lovni terijeri) mogu doslovno vidjeti neprekidno dok sam na dvorištu, ali psi nisu u njima zatvoreni. Zašto? Zato što u njima nisu sretni. Oni koji se razumiju u pseću psihologiju znaju o čemu pričam, oni koji ne, i ne mogu im objasniti. Pas je nastao od vuka. Pas je  biće čopora. Nije za samački život. Treba mu osjećaj pripadnosti čoporu (to je u slučaju psa ljudska obitelj). No to ne znači da treba biti u kući. Ali MORA imati dnevni kontakt sa pripadnicima "čopora", sa vlasnikom ili ukućanima. Moji su psi na lancima dužine nekih 5 metara, učvršćenim na ćošku zgrade te imaju prostor po kojem se kreću od nekih 55 - 60 m2 (3/4 površine kruga od r=5m). Kućice su im u boksu koji je otvoren i u koji ulaze na lancu. Dnevno sam u kontaktu sa psima barem deset puta (dođem do njih pa se malo poigram ili ih počešljam i sl.). Barem svaki drugi dan su pušteni  po vrtovima iza sela da se istrče.  Ne dvojim da je najbolje kad je pas odvezan i slobodno se šeće u ograđenom dvorištu. Ali ja imam domaće životinje i terijere koji su mali terminatori pa ta opcija da se slobodno šetaju po dvorištu nije izvediva. Bez obzira na Vaša uvažena mišljenja dragi kolege lovci, ja TVRDIM da su moji psi sretniji i da im je bolje tako na lancu od barem pola onih pasa koji su u boksovima, jer znam kakvi su boksovi u prosjeku. Upravo onakvi kakvi ne trebaju biti - negdje dalje od kuće (da finom nosu psi ne bi smrdjeli), premali (nerijetko i od samo 2-3 m2), neuredni, u sjeni gdje psi nemaju nimalo sunca (itekako potrebno za zdravlje psa), vlažni ili na propuhu, ...... Zato, dragi moji kolege nemojte biti tako isključivi u svojim tvrdnjama, jer možda je kod Vas gotovo idealno, ali uvjeravam Vas da je prosječno stanje sa boksovima lošije nego Vi mislite i da sigurno boks niju UVIJEK bolja opcija od lanca.
LP i Dobra kob.
Najvećeg uresa prijateljstvo lišava onaj tko iz njega uzme poštovanje!

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #23 u: 18. 10. 2017. 13:04:26 »
Viđa se i pse na metar i po lanca, u blatu, sa malom kučicom bez zaštite i slame  :shok:.

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #24 u: 18. 10. 2017. 13:32:58 »

  happi  happi  koliki bi kod Mirhada trebao biti box ?

https://www.youtube.com/watch?v=7Yl5R7sexlM
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline Elegance

  • K 100
  • **
  • Postova: 240
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #25 u: 18. 10. 2017. 14:08:04 »
Eh što ti je pasji život!
Kako te više gazda gazi ti jače repom mašeš tako je i kod ljudi samo umjesto repa jezik radi. Sranja se događaju ako gazde na večer ljuto jedu ...
In my truck is an old Bible and a new gun I use both.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #26 u: 18. 10. 2017. 20:43:19 »
Pomanje vlasništva i držanja pasa razlikuje se i u ovom malom komadiću ozemlja kojeg mi zovemo Lijepom našom !
Pokazao sam ovaj video uradak svojoj materi koja ima 86 ljeta i koja je cijeli život uz mog pokojnog oca i mene bila hraniteljica,njegovateljica i brižna prema svemu što je imalo četvero nogu i mahalo repom našim dvorištem.
Njen komentar u slobodnom prijevodu zvuči " Bili ste u lovu , napili se , ne ličite na ljude i možete spavati što se mene tiče na dvorištu, no naši psi su zaslužili topao obrok, suhu postelju i poštovanje za sve što su vam dali taj dan."
Hrvatske Domovine Sin.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #27 u: 21. 10. 2017. 19:12:52 »
Imas majstora sto drže na metar lanca i njihov mozak ne percipira bolje, smatra da je to to i najbolje što može biti. Moj pok. dide je bio neuk, ali dobar lovac i čovjek. Uvijek je držao pse na lancu. Ali kucice je pravio od 5 cm debele daske, slama unutra, hladovina ljeti, lagan i dug lanac na žici preko livade. Prostora koliko hoćeš. Najvažnije je što je volio svoje pse, pogotovo neke. Za džukele nije imao milosti i to sam mu uvijek zamjerao. Šape poderane od gonjenja mazao je i liječio kao da se radi o djetetu. Radio je kao noćni čuvar i pase puštao kad mu se prohtjelo, zimi stalno. Ljeti bi mu ih bilo žao pa bi ih vodio na plivanje i puštao po noći kad bi bio doma. Da skratimo, dobar box s vodom za pranje je zakon, ali tko nema uvjeta može i lanac ali brate napravi to kako spada i da nije na metar vezan. I puštaj kad god možeš. Didovi pasi su sami dolazili doma iz brda i pravo na vrata od kuće. On s njima do kućica i da im večeru, samo što se ne bi sami vezali. Sve je do čovjeka, psu je svejedno ako mu posvetiš dovoljno pažnje.

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #28 u: 22. 10. 2017. 00:16:34 »
Psa imati na kratkom lancu ili psa od 4o kg u malom stanu od 4om2 za mene je isti grijeh.
Svaka cast svakome ali kad čujem da netko drži velikog psa sa sobom u malom stanu i to još lovačkog meni se život gadi...jer mislim da je i to veliko mučenje psa i omo psa...
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #29 u: 22. 10. 2017. 00:44:10 »
Kao prvo Doberman nije lovacki pas  1liga
A kao drugo, da razumijes imalo psihologiju pasa znao bi da je ovo glupost sto si napisao.
Psa cuvara ne zanima nista drugo osim tebe, ne trebaju mu igracke, ne treba mu prostor, jedino sto mu je bitno da je vlasnik siguran.
To je pas koji te prati dok ides 2 metra dalje do ormara ili u kuhinju. Koji sjedi kraj tebe na terasi dok mu je ispred nosa prostrano dvoriste od 100+m i gdje ostali psi navlace loptice ili neznam sta i to sve dok je razigrano stene.
Vjeruj mi nije rijec od mucenju