Autor Tema: Izrada nastambe za psa  (Posjeta: 30264 vremena)

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #30 u: 22. 10. 2017. 16:35:10 »
Svako jutro se budim u 7:00 , odem do psa ,stavljam ga na povodac i stavljam mu gps . Šetamo 2 km i onda ga pustim i kažem ajde - leti po tragovima i ode do 1 km u šumu , vraca se ja ga pohvalim ,opet povodac i doma da ga nahranim . Radim box za njega 4x3 m i cini mi se vise nego dovoljno s tim da cu teren od cca 1000 m2 ograditi žicom da ga mogu žena i djeca pustiti kad mene nema bez straha da ce otic . Ako psu posvetis pažnju svaki dan on ti u očima vidi šta želiš bez naredbe . Takvom psu može box biti i 1x1 m i može bit i na lancu jer mu je to samo prenociste i zna da ces opet doc po njega . A o nedjelji da ne govorim , danas je gonio 20 km i spava ko beba  hao
Ne radi se tu o lovcu ili nekom drugom , nekim ljudima je on samo čuvar , nekome je sredstvo za rad a meni je prijatelj koji ce sve napraviti da mi ugodi . Ali slažem se da mora svaki dan biti u kontaktu sa ukucanima i ja bi volio da on moze spavati u garaži i da je cjeli dan sa nama van boxa ili odvezan ali to je lakse reci nego napraviti  zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #31 u: 22. 10. 2017. 16:47:55 »
Nemojte se ljutiti ali pas, ili po slavonski ćuko ili ker, nije za stan i ja bih to zakonom zabranio i kažnjavao...
Kad lovački psi ptičari,hrvatski ovčar,belgijski ovčar,doberman...sve sam te pse imao i okvirno znam šta i koliko traže kretanja i trčanja.
I onda mi netko kaže da je izveden u park na laganu šetnju od 500metara ili 1km,haloooo. to su sve priče za malu djecu i mučenje psa. Sorry ali to je moje mišljenje i ne odnosi se na one male pse koji žive na dvije male baterije...
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #32 u: 22. 10. 2017. 17:04:52 »
Milonic1983, Literatura kaze ovako:
"Za male lovne pse (terijere, jazavcare i slicno) potreban je ogradjen prostor od najmanje 3 cetvorna metra za svakog psa. Za srednje velikog psa (oko 20 kilograma) potreban je prostor od najmanje 6 cetvornih metara, a za velike pse 15 do 20 cetvornih metara.
Na primjer za psa pticara preporuca se ogradjeni prostor od 8 cetvornih metara"
Kraj citata.

Iz knjige "Lov, lovacki psi i oruzje", autori J.Balac, M. D. Polak, Zagreb 1991. Strana 89.
To su neke minimalne smjernice, po meni za vece uzgajivacnice koje moraju ekonomizirati na prostoru, dok vlasnik radnog psa, ili pasa moze ici i na vece povrsine ako mu prostor okucnice to dopusta.

Ima i drugih dobrih detalja, nagib tla radi otjecanja vode, zica, izolacija kucice, itd...
Moje je misljenje da je pozeljno procitati detalje iz verificirane literature od renomiranih autora, ako kreces izpocetka raditi sve po P.S, pa si na miru.
Osim navedene knjige imam jos barem dvije knjige o psima, mogu pogledati detalje o tome. Inace ni jedna od navedinih ne spominje lanac kao preporucen nacin drzanja psa.

 zagi

Inace, sta koega HS 2000 spominje oko setnje psa iz stanu, stoji, ali drugi je problem kad ih revni vlasnici pocnu istrcavati bez kontrole po lovistu. Ovo nije rijetka pojava, nazalost.
« Zadnja izmjena: 22. 10. 2017. 17:08:03 od roger »
Gente Balcanico!

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #33 u: 22. 10. 2017. 19:20:00 »
Milonic1983, Literatura kaze ovako:
"Za male lovne pse (terijere, jazavcare i slicno) potreban je ogradjen prostor od najmanje 3 cetvorna metra za svakog psa. Za srednje velikog psa (oko 20 kilograma) potreban je prostor od najmanje 6 cetvornih metara, a za velike pse 15 do 20 cetvornih metara.
Na primjer za psa pticara preporuca se ogradjeni prostor od 8 cetvornih metara"
Kraj citata.

Iz knjige "Lov, lovacki psi i oruzje", autori J.Balac, M. D. Polak, Zagreb 1991. Strana 89.
To su neke minimalne smjernice, po meni za vece uzgajivacnice koje moraju ekonomizirati na prostoru, dok vlasnik radnog psa, ili pasa moze ici i na vece povrsine ako mu prostor okucnice to dopusta.

Ima i drugih dobrih detalja, nagib tla radi otjecanja vode, zica, izolacija kucice, itd...
Moje je misljenje da je pozeljno procitati detalje iz verificirane literature od renomiranih autora, ako kreces izpocetka raditi sve po P.S, pa si na miru.
Osim navedene knjige imam jos barem dvije knjige o psima, mogu pogledati detalje o tome. Inace ni jedna od navedinih ne spominje lanac kao preporucen nacin drzanja psa.

 zagi

Inace, sta koega HS 2000 spominje oko setnje psa iz stanu, stoji, ali drugi je problem kad ih revni vlasnici pocnu istrcavati bez kontrole po lovistu. Ovo nije rijetka pojava, nazalost.

Slažem se , pročitao sam taj tekst . Meni samo nje jasno u cemu je razlika od 12m2 i 20m2 ? U nijednom se ne moze istrcati nego samo šetati u krug i lezati . Nemam iskustva sa lovackim psima ali imam obiteljske pse cijeli život .
Na nagib sam pazio i sve ce bit kvalitetno odradeno . Cim zavrsim stavit cu par slika zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #34 u: 23. 10. 2017. 16:30:10 »
Nemojte se ljutiti ali pas, ili po slavonski ćuko ili ker, nije za stan i ja bih to zakonom zabranio i kažnjavao...
Kad lovački psi ptičari,hrvatski ovčar,belgijski ovčar,doberman...sve sam te pse imao i okvirno znam šta i koliko traže kretanja i trčanja.
I onda mi netko kaže da je izveden u park na laganu šetnju od 500metara ili 1km,haloooo. to su sve priče za malu djecu i mučenje psa. Sorry ali to je moje mišljenje i ne odnosi se na one male pse koji žive na dvije male baterije...

Pravo mučenje psa, baš dobro si rekao, ko se je uopče sjetio da psa treba šetat, treba ih kao večinu lovačkih pasa u boksove zatvorit i pustit samo na skupne lovove van. Stvarno ne znam kako mi koji ih imamo u kući živimo sami sa sobom kad nam se psi ne smrzavaju i ne skaču po žici, mi smo pravi mučitelji, šečemo ih samo par km dnevno. Da sam normalan kao večina lovaca zatvorio bih ga i ne bi ga gledao do lova. Zar ne HS-2000.

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #35 u: 23. 10. 2017. 22:11:43 »
 d4 ludiloo SVE vas koji imate velike pse u malim stanovima ja bih vas kaaaznioooo i to je moje mišljenje.
Ja nikoga ne napadam samo iznosim svoje mišljenje i stavove...
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #36 u: 24. 10. 2017. 16:01:39 »
Strah me je pomisliti šta bi radio onima koji imaju velike pse u zatvorenim boksovima kad bi ih za u stan ili kuću zabranio. A Bretonac je ok ako je u stanu ili je i on velik.  zim Daj mi molim te reci da te ne bi krivo razumio u čemu je razlika između malog stana ili malog boksa.
« Zadnja izmjena: 24. 10. 2017. 16:03:13 od mrki »

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #37 u: 24. 10. 2017. 17:04:34 »
eh, kolega hs, sad si upao u masinu happi
kao prvo da kazem da sam upoznao kolegu hs-a i normalan je covjek, stob rekli, nije budaletna z10
ima pravo na svoje misljenje, iako se dosta kolega, kao i ja ne slazu s njim.
prvo, ne kuzim ovo, veliki ili mali pas u stanu. mislim da to nema ama bas nikakve veze. o psu se brines ili ne brines, bio on velik il mali, u stanu, kuci, dvoristu, boksu ili na lancu...tak svejedno.
pod ovim 'brinut se za psa', mislim na ispunjavanje svih psecih potreba, sto na kraju dovodi do toga da je pas sretan.

moja kuja, brakirka, bi spadala u male pasmine, ali sa velikim prohtjevima, s obzirom na zivot u stanu, malom stanu.
sada je presla 12 godina, ostarila je, potrebe su se smanjile.
sada penzionerski, lagano...ali do ovih poznih godina, imala je svakodnevno istrcavanje, sto u lovu, sto u lovistu, sto po livadama i sikarama prigradskih naselja, sto po gradu trceci uz bicikl. nikada nije bila suncu i vrucini, hladnoci, snijegu, ledu, kisi...zivi u stanu, spava na svojoj postelji kraj mog kreveta, ili cesce, na krevetu :)
imala je i jos ima, zivot bolji i ljepsi od velike vecine pasa, lovackih il neke druge pasmine, za koje znam, a zive po dvoristima, boxovima itd.
o kvalitetnoj prehrani i redovitoj veterinarskoj skrbi za svaku sitnicu, da i ne govorim.

u 'njenom' leglu, prije vise od dvanaest godina, bilo je devet stenaca.
vec nekoliko godina, samo ona je medju zivima...a bila je radni lovacki pas.
pametnom dosta...

tako da se ne mogu sloziti sa tim da je to mucenje.
nije bitno, veliki ili mali pas, veliki ili mali stan, kuca, box ili lanac. vlasnik je taj koji ce psu, ili nece, pruziti sretan pseci zivot.

kolega, hs-2000, ovo je samo moje misljenje.
 z10 zagi

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #38 u: 24. 10. 2017. 17:11:45 »
Dejane  zagi zagi

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #39 u: 24. 10. 2017. 21:27:53 »
Eh deeejan, sa ovim objašnjenjem si pokvario cijelu zabavu  d4