Autor Tema: Alpski brak jazavčar  (Posjeta: 173796 vremena)

Offline ralf

  • K 100
  • **
  • Postova: 209
Alpski brak jazavčar
« u: 03. 06. 2007. 14:21:12 »
Pozdrav svima,
Novi sam ovdje i forum je super za razmjenu iskustva i učenje.
Prije mjesec dana nabavio sam malu brakicu, sada ju redovito vodim u šumu, ali još ne radim ništa ozbiljno( čeiri mjeseca), mada ona fino njuška.
Molio bih ako ima tko iskusniji, ovo mi je prvi pas, da napiše koju riječ o obuci jednog lovačkog psa, rad na tragu, kako početi, iskustav iz prakse i sl. Poz.


Zoran

  • Gost
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #1 u: 03. 06. 2007. 21:50:10 »
moj savjt ti je da nepocinjes nista raditi ako neznas.
a drugo najbolji ti je kad vidis kako neko vodi svog obucenoga psa na trag.i onda da ti on pokaze na sta trebas raditi i kako ga usmjeravati
a neki savjet rijecim neznam kako bi ti pomogo, jer svak ti moze dati svoja iskustva sa psom ali to opet nema veza sa tvojim, mislim na ponasanje i karakter i puno toga drugoga

ja sam bio bas na seminaru rad na umjetnom krvnom tragu
dok gledas obucenoga onda mislis da i tvoj sve tako radi
 i poslje probas sa svojim psom
onda greske jedna iza druge leteeeeeeeeeeeeee

jedini savjet mozda je da sad vec pocnes psa uciti jer se to sad radi ako je cetri mjeseca na zapovjed da daje glas (laje) to ce ti kasnije puno znaciti ;) ;D

pozdrav i dobro doso

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #2 u: 04. 06. 2007. 08:59:35 »
Zec za početak, živi da pas pusti glas na tragu ili kad ga digne, po mogučnosti i goni te naravno vlečka od kože zeca i divlje svinje.

Offline podravec

  • K 100
  • **
  • Postova: 253
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #3 u: 04. 06. 2007. 13:24:10 »
ja se slažem s tim, jer zec dosta vijuga i najteže je pratiti trag zeca. Ovaj jedan je kod nas svog mladog psa vodio s terijerom zato jer je terijer dosta puštao glas kod gonjenja divljači. Ali je dosta bitno da često treniraš s njim,jer ak će biti u boksu ništ od toga.

Zoran

  • Gost
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #4 u: 04. 06. 2007. 14:06:50 »
moj savjt ti je da nepocinjes nista raditi ako neznas.
a drugo najbolji ti je kad vidis kako neko vodi svog obucenoga psa na trag.i onda da ti on pokaze na sta trebas raditi i kako ga usmjeravati
a neki savjet rijecim neznam kako bi ti pomogo, jer svak ti moze dati svoja iskustva sa psom ali to opet nema veza sa tvojim, mislim na ponasanje i karakter i puno toga drugoga

ja sam bio bas na seminaru rad na umjetnom krvnom tragu
dok gledas obucenoga onda mislis da i tvoj sve tako radi
 i poslje probas sa svojim psom
onda greske jedna iza druge leteeeeeeeeeeeeee

jedini savjet mozda je da sad vec pocnes psa uciti jer se to sad radi ako je cetri mjeseca na zapovjed da daje glas (laje) to ce ti kasnije puno znaciti ;) ;D

pozdrav i dobro doso

ja se izvinjavam ja sam mislio na krvnom tragu

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #5 u: 04. 06. 2007. 15:30:15 »
Nije toliko bitno što zec vijuga več što nema svaki pas nos za zeca. Zec ne ostavlja toliko mirisa kao srna (ima žlijezde izmeču papaka), niti kao svinja, nju i ljudi osjete. Treba zeca nač i izradit njegov trag. A kaj se gonjenja tiče, skoro svaki pas, pa i neki ptičari će potrčat za zecom, to im nije problem.

Offline ralf

  • K 100
  • **
  • Postova: 209
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #6 u: 04. 06. 2007. 21:55:49 »
Hvala na odgovorima, takvo je i moje mišljenje da pas treba biti što više u šumi i tu se trudim da to bude svaki dan, a rad na tragu mora doči sam po sebi, jedino me muči što nema baš zeca ovdje kod mene.
Sa koliko mjeseci treba pas več lijepo raditi na tragu, ova moja kujca lijepo njuši i reagira na neki svoj friški trag, ali kad ju zavedem na srneči friški neče još primati, ali mislim da je četiri mjeseca još ipak malo rano, još bar dva tri mjeseca.
Neki dan sam digo srnjaka i ovaj počeo lajati a ona se prestrašila i niti da bi, a srnjak laje ko lud.Na pucanj počine lajat i to je OK mislim, ma bit će to pravi pes.

Zoran

  • Gost
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #7 u: 04. 06. 2007. 23:10:10 »
ja te bas sad nisam razumio vi gonite srna ili sam ja nesto pogresno svatioččč ččč

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #8 u: 05. 06. 2007. 11:22:03 »
I moj se ko beba bojao srnjaka koji bauče kad ga je čuo prvi put. Pošto do tad nije nikad čuo, nepoznato mu je bilo, a nije bio stabilan jer je bio mlad. Nemoj se brinut. Nemoj forsirat sad odlazak u šumu i polje jer ima mlade divljači pa to nije etički, ni moralno, ni lovački a ni financijski opravdano jer će vam stvarat gubitke. Rače se sad pozabavi poslušnošču. Tipa da ti doče na poziv. Nabavi si lovački rog i kad je pas na dvorištu zovi ga tako da puhneš u rog i kad doče daj mu komadič slanine, čvaraka i neke poslastice uz obilnu pohvalu. Povezat će ugodu sa zvukom roga i tobom i pohvalom, a to će joj sve godit. Što je jako potrebno u lovu, jer ako goni sat vremena, trebat će joj dva da se vrati a ti ju zvukom možeš navigirat da doče točno tebi. Meni je najvažnije da se iz lova vračam sa svojim psom. A ne da se kao primitivac derem po šumi ili ga zovem pucnjem iz puške, pa u lovu svi pucaju i onda će svima ič, a meni to nije cilj. Orijentaciju na terenu i dolazak na poziv u šumi, ipak je to nepoznat teren za razliku od dvorišta kreni trenirat čim krenu skupni lovovi.
Javi rezultate i ispričavam se ako sam dao savjete za koje več znaš.
Dobra kob!

Offline podravec

  • K 100
  • **
  • Postova: 253
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #9 u: 05. 06. 2007. 11:32:28 »
Htio bih nadodati da rog po meni i nije baš nešto. Najbolje je psa naučiti da se vrača po tragu od gazde. Ovaj jedan kod nas je naučio pse na rog, tako da mu se psi sad uopče ne vračaju po tragu, nego samo slušaju gdje rog trubi, a na brdovitim terenima je to nekad psu teško odrediti, pa ih zna čekati poslije lova duže. Ja sam ipak više da se psa nauči na glas i vračanje po tragu.



Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #10 u: 05. 06. 2007. 11:47:24 »
Sve je stvar izbora. Moj pas je ove godine bio u 22 skupna lova na DS i svaki put se vratio sa mnom iz šume na zborno mjesto. Ako pas goni 2 sata priječe puno km, a ako si u crnogoričnoj šumi i ima snijega na granama a ti se dereš i zoveš ga, koliko daleko ti misliš da te on čuječ Pogotovo ako je dva brda dalje od tebeč A da traži moj trag umoran ili da ide točno ravno do mene tražeči me po zvuku. Što mu je lakše nakon gonjenjač A ako naiče na gazdin trag lako će ga nači bez obzira zvao ga ti ili ne, ali mislim da mu rog može biti od pomoči da te lakše nače, jer si mu ti sigurnost i on lovi za tebe i sa tobom.
Svaki komentar i razmjena iskustva je dobrodošla.
« Zadnja izmjena: 05. 06. 2007. 11:53:40 od dean »

Offline podravec

  • K 100
  • **
  • Postova: 253
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #11 u: 05. 06. 2007. 12:10:01 »
Baš tako, svatko imao svoju misao kako mu pas treba raditi. Najbitnije  je da se pas vrača. Ali sam to napomenuo, jer u lovištu Hrvatskih šuma tamo kud idem u pogon, dva čovjeka zovu pse sa rogom i večinom oni čekaju skoro poslije svakog lova svoje pse. Zato sam to napomenuo. Što se tiče jačine zvuka potpuno si u pravu.


 

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #12 u: 05. 06. 2007. 12:20:27 »
Možda je do pasa. Jesu jako dugi ili ih nije baš učio na rog kad su bili štencič Tko će ga znat. Svak radi kako mu paše, a tu smo da razmijenimo iskustva.

Offline ralf

  • K 100
  • **
  • Postova: 209
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #13 u: 05. 06. 2007. 12:26:46 »
Moždas ste me krivo shvatili, ne tjeramo  srne ali radi se o mladom psu ako nisi skužio četiri mjeseca i to radim samo da vidim kako reagira na friški trag, a što se tiče rasjeravanja mladunčadi i sl. nema o tome govora jer je pas stalno pod nadzorom i mislim da ne može napraviti nikakvu štetu.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Brak-jazavčar
« Odgovori #14 u: 05. 06. 2007. 12:37:42 »
Napisao si da ima 4 mjeseca. Nisam ja ni mislio da tjeraš srne, mislim da je to Zoran spomenuo, več sam malo s Podravcem pričao o metodi zvanja psa.  Za i protiv roga. Kakvo je tvoje mišljenje, koristiti ga ili ne, di loviš, kakav je terenč