Autor Tema: Beagle u lovu  (Posjeta: 25020 vremena)

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #60 u: 02. 04. 2018. 15:29:25 »
Zašto ne bigla, ako se nekome sviđa.
Da, štene neka bude iz lovačkih linija, a drugo jako važno je, da treba sa psom puno raditi, ako je moguče svaki dan , barem prve dvije godine. Ako ide mladi pas prvi put u lovište u jeseni, šta možemo očekivati od njega ? I onda kažemo, da ne vrijedi ništa, a pas ništa kriv, nego vlastnik sam. I puno ima takvih. I tako se neiskustveni gonič izgubi par puta i pokvaren je za uvijek. Zato velim, da gonič nije za svakoga, ko nema vremena bolje ptičara imat.

Bilo bi idealno, da se iz legla ostavi doma 3 lil 4 psiča do godinu dana. Na taj način bi se moglo odabrati psa sklonog za lov zeca ili svinje, npr. Ali opet malo ko ima mogučnosti da sve to realizira, možda nekad kad budem u penzionu.
« Zadnja izmjena: 02. 04. 2018. 15:33:10 od leon »

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #61 u: 02. 04. 2018. 15:41:43 »
44ML. Istina, da pas voli lovit ono što najviše lovimo s njim, obično.
Mogu reči, da sam imao pse koji genetski nisu htjeli, da love srnu, ili su lovili samo lisicu i mačku, imao sam i čiste zečare bez neke posebne obuke. Ima puno u genetici.
Malo goniča goni svinje bez posebne selekcije.
« Zadnja izmjena: 02. 04. 2018. 15:44:02 od leon »

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #62 u: 02. 04. 2018. 18:51:32 »
Hoće brak loviti sve i stoji ona da pas više radi onu divljač koju lovac češće ostreljuje

S druge strane konologija nam je općenito slaba (malo kvalitetnih jedinki) a mislim da je tu problem današnji stil života gdje mi nemamo dovoljno vremena za psa.

Ovaj način lova da ti pas diže pred noge- nije stil rada gonića, već šunjkavca a većina lovaca u zadnje vrijeme teži tome, jer hoće da oni odstrijele divljač (mislim da u tom grmu isto leži dio problema sa kvalitetom pasa).

Na kraju kvalitetan gonič mora znati podići zeca, odmrsiti trag i goniti minimalno sat vremena

Vrlo malo je gonića koji će sat vremena goniti zeca, većina kolega i ne zna koliko je malo takvih kvalitetnih pasa,a mislim da je tesko naći kvalitetnu lovnu liniju naših domaćih rasa,a kako je tek onda naći liniju biglova kada njih ima više po stanovima i parkovima nego na terenu i u lovu.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #63 u: 02. 04. 2018. 20:58:01 »
Sasvim dovoljno mi je ako goni pas zeca 15 do 20 min. Ako dobro poznaješ teren i "štandove" bude i uspjeh.

Dok je bilo malo ili ništa srneče, imali smo dobre zečare. Sad zeca skoro nema, srna puno, lovimo pretežno svinje, dobrih pasa sve manje.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #64 u: 02. 04. 2018. 21:15:01 »
Jako malo pasa da goni zeca uru vrimena, pogotovo na našim krškim terenima. Pod gonjenjem se podrazumjeva neprestana gonja, bez gubljenja i mucanja, znači može ga zagubit minut dva ali onda opet mora spojit i gonit bez gubljenja. Ono klapanje po tragu sad se javi pa se ne javi 5 minuti ne smatram gonjom. Pas koji goni uru kako triba ima zeca da okrene 3 puta preko štandova. Čuo jesam za pase šta tako gone ali vidio nisam...

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #65 u: 02. 04. 2018. 21:53:59 »
Pasi u mojoj obitelji su bili ovakvi kakve sam opisa čak je i jedan vučijak (NJ O) gonio zeca ali te pse su odgajali moj otac i moj pokojni dida i lovili su u dalm. zagori (toliko o terenu) a ja ga ne mogu pravilno odgojiti jer nemam za to vremena a tako je i kod većine ljude, zato i imamo pse kakve imamo

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #66 u: 03. 04. 2018. 10:22:30 »
,a ja osobno sam sa brakovima lovio skoro pa sve.Doduše ne sa istim psima ali svi su bili brak jazavćari, lovio sam lisicu, zeca, svinje naravno, jazavca jamarenjem, kunu, divlju maćku, da ne skrećemo sa teme puno u vezi bigla ovo sam naveo kao primjer za što su sve brakovi sposobni
[/quote]

peca, slazem se zagi
jos bi dodao fazana, trcke, patke na preletu (aport)...

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Beagle u lovu
« Odgovori #67 u: 03. 04. 2018. 14:08:36 »
Pasi u mojoj obitelji su bili ovakvi kakve sam opisa čak je i jedan vučijak (NJ O) gonio zeca ali te pse su odgajali moj otac i moj pokojni dida i lovili su u dalm. zagori (toliko o terenu) a ja ga ne mogu pravilno odgojiti jer nemam za to vremena a tako je i kod većine ljude, zato i imamo pse kakve imamo

I ja sam ko mulac često pratio oca i starije lovce na lovu na sitnu divljač. Bilo je puno fazana, zečeva, trčki, čak nešto kamenjarki. Srna skoro da nije bilo. Goniči su bili elegantniji, nije bilo granula  happi, jako brzi i odlični zečari. Baš je bio gušt slušati i gledati čopor pasa kako tera zeca po brdima... da ti kapu digne. Kad su ulovili ranjenog zeca, pojeli bi ga za minutu. Ljepi lovovi su to bili, bilo i prošlo...
« Zadnja izmjena: 03. 04. 2018. 14:12:17 od leon »