Autor Tema: BRANDL BRAK  (Posjeta: 23627 vremena)

Offline Hrvoje(hunter)

  • K
  • *
  • Postova: 14
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #30 u: 04. 10. 2010. 20:15:27 »
ostrodlakog jazavčara mi ima kolega,sa kojim sam radio u HŠ.
i mogu ti reč da je odličan za krvni trag,ali problem je kod jelenske divljači i medvijeda šta kad se rani daleko otiđe.a znaš i sam da jazavčar baš i nije za duge pruge.
jazavčar mi je bio jedna od opcija,al sam uzeo Brandla zato šta je jači i izdržljiviji.pogotovo tu di ja lovim i u ovim uvijetima.zima,visok snijeg i sve to.
ali daleko od toga da jazavčar nema srce.

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #31 u: 04. 10. 2010. 21:45:19 »
Evo još par detalja za umjetni krvni trag,krv i koža ili noge ili cijela divljač je najbolje  što svježije, ali može i smrznuto(ako smrzavaš krv dodaj što manje soli ili najbolje bez soli,ako zakrkne ja ju ubacim u jedan stari mikser i dobro izmiksam da opet postane tekuča), i kao što sam več rekao od iste divljači.
Prije nego počneš moraš sa psom svladat poslušnost,k nozi,mjesto,...
Krv naliješ u plastičnu bocu(0.2-0.4L na 2km) u čepu napraviš rupicu 2-3mm, papak čvrsto privežeš na štap(u slo. se koriste cipele za krvni trag koje imaju nosače za papak). Na početku traga natrgaš par dlaka ili baciš koji komadič kosti i malo više pošpricaš sa krvi, sa štapom nabijaš papak u zemlju na razmak 40-70cm i usput kaplješ krv uz štap, ja svakih par koraka pošpricam papak da krv polako klizi s njega,Na svakih 200m sa papkom malo razgrebeš lišče i pokaplješ krv po lišču(tako napraviš ležište gdje se je divljač odmarala) od tog mjesta obično napraviš zavoj ali nije nužno, možeš napravit i povratni trag tako da se jednostavno vratiš 10m po svom tragu i nastaviš u drugom smjeru. Na kraju traga postavi plijen neposredno prije nego počneš tražit(tako da te pas ne vidi) da ti lisice ne razvuku kožu ili papke preko noči, trag neka bude star najmanje 4-6 sati, najbolje preko noči. Dobro si zapamt ili označi trasu wc papirom, ako ti pas skrene za svježim tragom mu reci  "pusti to" ne "fuj".
Dobro gledaj šta pas radi i ne popravljaj ga odmah čim skrene sa traga, on može radit i 10m usporedno sa tragom ako mu vjetar nosi miris, kad skrene sa traga če se počet sam popravljat tako da če radit krugove promjera 10-50m pri tome traži gdje je trag ušao u krug a gdje je izašao i onda ide dalje, zato ga popravi tek kad se udalji više od 50m od traga, ne vuci ga nazad na trag, lijepo mu reci  "pusti to" i "k nozi" pa ga odvedi nazad.
Probaj postavit trag tako da prelazi koju manju livadu na kojoj su obično srne i ujutro idi rano pogledat da li se slučajno koja pase i dobro ju prepadni da ostavi dobar trag, kad sa psom dodješ do te livade točno češ vidjet gdje če krenut za zdravom srnom i odmah mu reci "pusti to" i pokaži mu pravi trag za kojim mora iči, pri tom gledaj ponašanje kad dodje do zdravog traga( moj je na početku radio lijepo polako a kad je došao do zdravog je bilo kao da bi ga trznuo sa povodcem i počeo je švrljat i jako vuči, to sad ne radi više ali treba neko vrijeme da se odvikne od toga, ipak je u osnovi gonič)ali i pazi na pravom tragu če ti skoro isto reagirat kad se digne ranjena životinja sa ležišta pred tobom i tad ga moraš pustit da ju stigne, zato moraš poznati svog psa kako radi.
To je opisan jako zahtjevan trag kakvog češ mu postavit tek sljedeče godine zato svaki put dodaj jedan detalj, ono sa srnom na livadi mu postavi negdje kad več bude znao šta je vlečka i šta znači kad mu kažeš "traži krv"
Nemoj sa psom direktno na trag, neka se malo prošeče i isprazni, kad se približiš tragu mu daj "mjesto" a ti sam kreni do početka traga i sagni se pa malo gledaj i šaraj s prstima po travi kao da stvarno tražiš dlake, kad pas to vidi puca od znatiželje i kad ka pustiš na trag odmah če zabit nos tamo gdje si i ti tražio, tako ga potičeš da počinje tražit sa niskom nosom. To ponavljaj od samog početka sa juhom i zdjelom iza drveta, neka ga netko drži na početku dok ne svlada "mjesto"
Malo previše ja tipkam tek sam sad vidio da sem se razvuko malo previše.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #32 u: 04. 10. 2010. 22:05:25 »
lijepo napisano ko sto stoji u vecini knjiga  d4 al da postavim jedno pitanje na koje vecina lovaca koja se bavi obukom lovackih pasa nema odgovora,zasto kod obuke lovackih pasa nepratimo najnovije svjetske trendove i nova saznaja i kasnimo zanjima najmanje 20-30 godina kad to prate i koriste sve policije ,prve pomoci ,sportisti i ostali....zbog cega je jos uvijek vazan ovaj papak kod obuke ,jel neko stvarno misli da otisci papka nesto doprinose pri obuci na krvnom tragu
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #33 u: 05. 10. 2010. 00:27:18 »
Papak je bitan zbog mirisa, ima žlijezde koje puštaju svoj miris i ranjava zemju kao i živa životinja, tvoja cipela je samo smetnja na krvnom tragu. Pas ne traži samo krv, svaka zgažena biljka, kukac,crv i oštečena zemlja odaju svoj miris i sve to traži pas, čak nakon nekoliko dana na tragu bez krvi če nači pravi trag jer sve što je zgaženo polako odumire i daje svoj miris, kao što sam rekao cipela ima veču površinu i ne ranjava zemlju kao oštar papak na maloj površini.

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #34 u: 05. 10. 2010. 11:22:07 »
Odlično opisano! Mrki, koliko već iskustva imaš s tim?

Offline Hrvoje(hunter)

  • K
  • *
  • Postova: 14
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #35 u: 05. 10. 2010. 14:33:03 »
hvala ti na trudu,neka samo ti piši sve šta se možeš sjetit.
ne smeta ako je malo poduže.
sada čekam da se vrijeme napravi pa lagano krečemo,pomalo neču ga ništa forsirati.
sada učimo "sjedni" "mjesto" i te osnovne naredbe.jako je zainteresiran za to al najdraža mu je na kraju nagrada.

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #36 u: 05. 10. 2010. 16:04:10 »
Na krvnom tragu radim 6 godina i do sad sam imao tek kojih 60 potraga, ali to mi se toliko zavuklo pod kožu da samo o tome razmišljam, i sam se još uvijek učim i nije me sram reči šta znam iz vlastitih iskustava.
Spomenuo sam prije cipele za krvni trag, ako koga zanima to su velike drvene klompe debele oko 4cm koje se gurtnicama pričvrste na gojzerice a sa strane imaju nosač za papak, takve cipele zbog svoje površine minimalno oštete zemlju i tu tek papak dodje do izražaja jer strši ispod cipele 5 cm i lijepo se zabija u zemlju.  http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_wrapper&Itemid=56                     ako link radi na strani 35 i 31 je nešto slično zagi

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #37 u: 05. 10. 2010. 16:08:15 »
Mislim da ne radi, kliknite "ostale debate o lovski kinologiji" pa onda "krvna sled"

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #38 u: 05. 10. 2010. 19:59:50 »
Mrki jel znaš ikog da koristi te pse isključivo na zeca? Kakvi su u lovu na zeca? Koliko dugo gone?

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #39 u: 05. 10. 2010. 20:48:36 »
Ne poznajem nikog tko bi brandla imao samo za zeca, što se dužine gonjenja zeca tiče, moj i još par koje sam vidio baš da zeca gone su gonili oko 20min.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #40 u: 05. 10. 2010. 21:52:12 »
Na krvnom tragu radim 6 godina i do sad sam imao tek kojih 60 potraga, ali to mi se toliko zavuklo pod kožu da samo o tome razmišljam, i sam se još uvijek učim i nije me sram reči šta znam iz vlastitih iskustava.
Spomenuo sam prije cipele za krvni trag, ako koga zanima to su velike drvene klompe debele oko 4cm koje se gurtnicama pričvrste na gojzerice a sa strane imaju nosač za papak, takve cipele zbog svoje površine minimalno oštete zemlju i tu tek papak dodje do izražaja jer strši ispod cipele 5 cm i lijepo se zabija u zemlju.  http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_wrapper&Itemid=56                     ako link radi na strani 35 i 31 je nešto slično zagi



http://forum.lovac.info/index.php?topic=1982.0 opisano je to ovdje al nisam siguran da će vam otvorit slike.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #41 u: 29. 10. 2011. 13:00:16 »
Ako netko razmišlja o nabavci brandelbraka neka se javi, moj kolega ima još par štenaca, 4mj. stare po 250€, odličnih radnih roditelja. :smil4226ce1d491b5:

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #42 u: 29. 10. 2011. 18:31:50 »
poleženi su 22.7.2011

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #43 u: 31. 10. 2011. 11:46:15 »
Ostale su još samo ove dvije ljepotice

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: BRANDL BRAK
« Odgovori #44 u: 02. 11. 2011. 18:48:35 »
Pozdrav Mrki! Evo da ti kažem da je štenac posta glavna tema među lovcima tu u mistu. Sinoć kad smo se vraćali stali u kafanu di se skupljaju lovci. kad su vidili pasa oči im ispale. Hvala ti još jednom. Čim opet budeš ima nešto ovako obavezno mi se javi. Pas ne diže glavu od poda. Ovo će bit dobro. Još mi se jedan rođak najavia za muškog. I one kobasice od vepra su ti genijalne.