Autor Tema: Jazavčar vs NLT  (Posjeta: 6532 vremena)

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Jazavčar vs NLT
« u: 16. 07. 2014. 19:55:45 »
Molio bih kolege koji imaju ili love s ove dvije pasmine da daju koji komentar koju pasminu više preferiraju. S tim da pod jazavčar mislim na oštrodlakog jer čitajući malo forumu vidim da su ostali jaze malo koriste u lovu 
zagi

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #1 u: 17. 07. 2014. 10:40:35 »
Nisu te dvije pasmine baš za usporedbu što se upotrebljiovsti u lovu tiče, bilo bi jako nezahvalno jer svaka od te dvije pasmine ima svoje nedostatke i pluseve. Naravno da će oni koji love sa NLT reći kako je to najbolja pasmina a isto tako i oni koji love s oštrodlakim jazavčarima. Znam da su jazavčari mali lavovi i da ne prezaju ni pred čime, a isto tako NLT je svestran pas iznimnog karaktera i oštrine. Obadvije pasmine su vrhunksi lovni psi, a sada ovisno o tome za kakav teren ti je pas potreban i što planiraš s njim loviti, sukladno tome ćeš se odlučiti i za pasminu. Jedina mana kod jazavčara i to po mom osobnom stavu, koji ne mora biti točan i predstavljati bilo čije mišljenje, je ta što mu je zimi otežano kretanje kada zapada gusti snijeg jer ima kratke noge što nije slučaj kod NLT-a, kojem je pak mana i u isto vrijeme plus što je iznimno oštar, pa ne preza stati vepru pred nos, što za posljedicu može imati česta stradavanja. Ti si taj koji na kraju krajeva ''oblikuje'' psa karakterno i fizički, jer i najbolji geni uz neadekvatan rad na terenu i zanemarivanje psa dovode do toga da pas nije dobar, tj. dobar je onoliko koliko si mu ljubavi i pažnje posvetio. Nadam se da ćeš još netko od kolega imati nešto reći na ovaj tvoj upit.
 z5 z6 :hundtrinkend: :smil4226ce1d491b5:
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #2 u: 17. 07. 2014. 21:30:19 »
Hvala wortexhole na tvom komentaru, znam da nisu za usporedbu ali nikada nisam imao takve pse a i moji kolege ih ne drže pa čisto pokušavam dobiti nekvu predodžbu o njima, inače lovim sa dvoje trobojaca i njemicom a ovo bi bio poklon za djecu koja žele nekog malenog psa a opet može ići sa mnom u lov

Offline mendo

  • K
  • *
  • Postova: 25
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #3 u: 17. 07. 2014. 22:07:00 »
ako voliš brz,nabrijan,riskantan lov to je terijer a lagani prigon sa pino glasa i lajanja i mirnih prilika za siguran hitac to je jazavčar plus djeca,kuća i dvorište bez štete na peradi,ovcama,kozama,mačkama....terijere sam omao 20 god a jaze držim oko 10 god

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #4 u: 18. 07. 2014. 11:19:39 »
Jazovci su mirniji i za oko kuće bolji, ali ja glasam za NTL-a jer sam ga imao. Super pas za skoro sve, čak sam i jarebice lovio s tom kujicom. Naravno da ferme nema ali vidiš na njoj kad su blizu i spremiš se, a nađe i donese kao ptičar.

Offline ivica

  • K
  • *
  • Postova: 73
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #5 u: 21. 08. 2014. 12:58:49 »
Obadvije pasmine odlične sve ovisi u kakvim trenima lovite.I koliko pasa sudjeluje u prigonu. ako ima puno dugonogih gonića jazek nema puno izgleda doći u kontakt sa divljači jedino ako ima izrazito puno divljač, dok terijer već ide skoro uz rame sa dugonogima. Samo ima jedan problem ako se radi o jako ljutom terijeru šivanja ne ginu a i za ostale pse sudionike lova pošto se povedu njegovom ludosti i dosta ih nastrada viđeno preko bezbroj puta.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #6 u: 21. 08. 2014. 16:02:55 »
Šivanje je normalno kad imaš terijera, i svi ostali nadrapaju kad tad ako su dobri. Zato više ne držim goniče. E vepar, zmija, upadne u lokvu, nema ga po par dana...ma bježi.

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #7 u: 09. 01. 2015. 20:33:59 »
Odluka je pala na oštrodlakog jazavčara pa bih Vas zamolio da mi preporučite neke uzgajivače koji imaju kvalitetne pse radi nabave šteneta  zagi

Dobra kob

Offline kuki100

  • K
  • *
  • Postova: 33
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #8 u: 09. 01. 2015. 20:47:07 »
Evo da se malo nadovežem mada nemam nekog iskustva sa psima...Što se tiče jazavčara bio sam u prilici i to prije dva tjedna biti u pogonu u jednom društvu...
Anegdota je ta da su psi nailaskom na branjevinu digli vepra i počeli ga goniti prema štandu dok je jedna jazavčarka zbog svojih kratkih nogica odustala nakon 50 m gona pošto nije mogla slijediti istarca,srpskog i dva kopova...
Ironija je da je u povratku digla 3 nazimeta i dotjerala ih ravno na pogon sa istog mijesta gdje su ovi digli vepra... :) :) :)
Život je zajebancija, Lov je ozbiljna stvar

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #9 u: 09. 01. 2015. 20:51:11 »
Upravo ta dilema i mene muci...
razum kaze jazavcara, a srce oce terijerceka...
dajte malo kolege koji imate ove pasmine, raspisite se :)

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #10 u: 10. 01. 2015. 08:33:23 »
Terijera svakako, puno svestraniji pas. Volja te aport, jamarenje, svinje...Imao sam kujicu prije par godina, čudo od psića. Nažalost teško obolila i otišla.

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #11 u: 10. 01. 2015. 08:38:58 »
Jedino me brine to sta terijera prati taj glas da je stalno na sivanju, je to stvarno tak?!
pa i drugi psi naebu od svinja...

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #12 u: 10. 01. 2015. 09:21:15 »
Jbg. srčani su i žestoki, terijer ko terijer. Ali super pas za sve. Možda u društvu s kakvim psom koji ne napada bude manje štete.

Offline ivica

  • K
  • *
  • Postova: 73
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #13 u: 12. 01. 2015. 09:03:38 »
Ja sam za jazu imao sam brdo terijera i nekoliko jazeka i oni su mi prevladali a love i po snijegu. Nastradaju i oni ja sam ove godine ostao bez jedne kujice zdrobila ju krmača ali puno manje se dogode ozljede nego kod terijera .Terijeri u jamarenju su uvjek razbijeni na svinjama slomljene noge i izbušeni  kao sir da ne govorim dalje ,naravno ima pasa koji nisu tako ljuti koji se paze ali takvih je mali broj.Što se tiče ljepote lova i jedna i druga pasmina će ti stvoriti ugodu pošto se radi o dva mala psa koji imaju dosta glasa i ustrajnosti treba ih samo voditi i uživati u  predivnim akcijama i ulovima.

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Jazavčar vs NLT
« Odgovori #14 u: 12. 01. 2015. 10:31:48 »
da li netko zna za dobrog uzgajivača oštrodlakih jazavčara