Autor Tema: POSAVski gonic-zaboravljeno blago  (Posjeta: 94556 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #15 u: 17. 12. 2007. 12:36:53 »
Kakva su vaša iskustva sa vračanjem posavacač Ono što sam vidio kod sebe u društvu gdje je od svih pasa 50% posavaca je da ih se često mora čekati. Odu u PM, dugo gone i drže dugo, a onda se ne znaju vratiti, dok kod istaraca primjerice to nije slučaj. I oni odu i gone i drže ali se uredno vrate.
Nije istina da se ne znaju vratit nego ih ne čekaju dovoljno dugo! Ako on goni 1 sat, treba mu možda i 2 sata da se vrati. Ipak kad tjera ne gleda kam ide, a kad se vrača mora ili ič po svom tragu ili orijentir u glavi koristit. U svakom slučaju to traje dugo jer ne vrača je jednako brzim trkom kao kad goni. Jel tko zove psa trubom, rogom ili nečim sličnim da psu skrati traganje za vlasnikom. Jer tada pas traži po zvuku i ide točno na vlasnika. Kratiš mu vračanje a i ide sigurno na tebe bez da mora otpetljevati trag ili se pokušat sjetit kud je gonio-od kud krenuo u gonju.
To je moje iskustvo!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #16 u: 17. 12. 2007. 14:14:51 »
U Lici gdje je teren vjerojatno najtezi za gonjenje posavci su se uredno vracali i nakon 5 dana.Znali su prevaliti do kuce i po 30km mada im taj teren nije bio poznat.Nikad orijentaciju nismo pripisivali nekoj pasmini jer vecina gonica u tome je bila ista.

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #17 u: 17. 12. 2007. 15:28:12 »
Kakva su vaša iskustva sa vračanjem posavacač Ono što sam vidio kod sebe u društvu gdje je od svih pasa 50% posavaca je da ih se često mora čekati. Odu u PM, dugo gone i drže dugo, a onda se ne znaju vratiti, dok kod istaraca primjerice to nije slučaj. I oni odu i gone i drže ali se uredno vrate.
Nije istina da se ne znaju vratit nego ih ne čekaju dovoljno dugo! Ako on goni 1 sat, treba mu možda i 2 sata da se vrati. Ipak kad tjera ne gleda kam ide, a kad se vrača mora ili ič po svom tragu ili orijentir u glavi koristit. U svakom slučaju to traje dugo jer ne vrača je jednako brzim trkom kao kad goni. Jel tko zove psa trubom, rogom ili nečim sličnim da psu skrati traganje za vlasnikom. Jer tada pas traži po zvuku i ide točno na vlasnika. Kratiš mu vračanje a i ide sigurno na tebe bez da mora otpetljevati trag ili se pokušat sjetit kud je gonio-od kud krenuo u gonju.
To je moje iskustvo!

Ma poznata je stvar da posavac nema baš najbolju orijentaciju. Koliko sam se puta načekao sa kolegama njihovih posavaca i po nekoliko sati. Dozivali, pucali nema što nismo radili.
Imao sam kuju Ruski pjegavi gonič(zamijenio jer nije imala papire), tek je počinjala goniti, ali nikada je nisam morao čekati.

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #18 u: 17. 12. 2007. 16:52:35 »
U Lici gdje je teren vjerojatno najtezi za gonjenje posavci su se uredno vracali i nakon 5 dana.Znali su prevaliti do kuce i po 30km mada im taj teren nije bio poznat.Nikad orijentaciju nismo pripisivali nekoj pasmini jer vecina gonica u tome je bila ista.
Ima gori teren od like ;D ;D ;D CG
Sto se tice toga vracanja poslije 5 to je OK, ali zapita li se ko sta je taj pas radio tih 5 dana.
NISTA osim sto je bio ekonomski pgodan za gazdu koji nije morao da ga hrani ;D ;D ;D.
Ja sam za to da kada se ide kuci vodi i pas sa sobom...........i nikada se ne ostavlja da luta po terenu.
Sto se tice pistaljki to kod nas ne pali jer je planinski predio i ne moze se cuti nista cim odmakne iza prvog brda.
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #19 u: 17. 12. 2007. 19:15:57 »
Kakva su vaša iskustva sa vračanjem posavacač Ono što sam vidio kod sebe u društvu gdje je od svih pasa 50% posavaca je da ih se često mora čekati. Odu u PM, dugo gone i drže dugo, a onda se ne znaju vratiti, dok kod istaraca primjerice to nije slučaj. I oni odu i gone i drže ali se uredno vrate.
Nije istina da se ne znaju vratit nego ih ne čekaju dovoljno dugo! Ako on goni 1 sat, treba mu možda i 2 sata da se vrati. Ipak kad tjera ne gleda kam ide, a kad se vrača mora ili ič po svom tragu ili orijentir u glavi koristit. U svakom slučaju to traje dugo jer ne vrača je jednako brzim trkom kao kad goni. Jel tko zove psa trubom, rogom ili nečim sličnim da psu skrati traganje za vlasnikom. Jer tada pas traži po zvuku i ide točno na vlasnika. Kratiš mu vračanje a i ide sigurno na tebe bez da mora otpetljevati trag ili se pokušat sjetit kud je gonio-od kud krenuo u gonju.
To je moje iskustvo!

Ma poznata je stvar da posavac nema baš najbolju orijentaciju. Koliko sam se puta načekao sa kolegama njihovih posavaca i po nekoliko sati. Dozivali, pucali nema što nismo radili.
Imao sam kuju Ruski pjegavi gonič(zamijenio jer nije imala papire), tek je počinjala goniti, ali nikada je nisam morao čekati.

kolega uz dužno poštovanje,to što pričaš za posavce i orijentaciju su najobičnije gluposti i neznam od kud ti to,a pas ako je dug je takav po naravi bez obzira bio posavac il brak il...

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #20 u: 17. 12. 2007. 19:58:36 »
U Lici gdje je teren vjerojatno najtezi za gonjenje posavci su se uredno vracali i nakon 5 dana.Znali su prevaliti do kuce i po 30km mada im taj teren nije bio poznat.Nikad orijentaciju nismo pripisivali nekoj pasmini jer vecina gonica u tome je bila ista.
Ima gori teren od like ;D ;D ;D CG
Sto se tice toga vracanja poslije 5 to je OK, ali zapita li se ko sta je taj pas radio tih 5 dana.
NISTA osim sto je bio ekonomski pgodan za gazdu koji nije morao da ga hrani ;D ;D ;D.
Ja sam za to da kada se ide kuci vodi i pas sa sobom...........i nikada se ne ostavlja da luta po terenu.
Sto se tice pistaljki to kod nas ne pali jer je planinski predio i ne moze se cuti nista cim odmakne iza prvog brda.
Slazem se da je CG jos zajebanija od Like ali reci mi kako odvesti psa kuci koji goni 6 sati prijedje 25-40km i toliko bude umoran da ti se ne moze vratiti.Mi smo znali naci pse u sumi bez sa poderanim jastucicima na sapama da nisu mogli ni stajati.Posebno kad je zaledjena povrsina snijega.
Jednostavno nekad ne mozes da ga docekas isti dan :(

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #21 u: 17. 12. 2007. 19:59:09 »
Ajmo reč da su gluposti, ali iz onoga što redovito vičam samo se posavce čeka satima.
Da me se ne shvati krivo i da netko ne pomisli da imam nešto protiv posavaca, posavac je nekad bio moj prvi izbor ali igrom slučaja stigla je ruskinja. Ona je morala otič jer nije imala papire,a onda je došla jazavčarka ( mijenjao za ruskinju). Bila mlada kujica ali je i ona gonila i nije išla daleko. Problem je bio kad bi se odstrijelilo. Onda sam je morao nositi neko vrijeme jer bi se stalno vračala na odstrijeljeno. I ona je nedavno otišla i sad sam na 2 ptičara.
Gore sam napisao da ako ću nabavljat goniča bit će to istarac, ali opet bi 2x razmislio izmeču njega i posavca.

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #22 u: 17. 12. 2007. 20:06:26 »
Jednom sam pričao sa čovjekom i kaže da oni ne idu u pogonu uz pse več da svi poštandaju, a njih nekoliko potrpa pse u aute i odvezu ih odakle kreče pogon. Meču njima uvijek ima par pasa koji točno znaju kuda treba goniti i gdje je štand, a drugi psi uz njih uče. Ovi kad puste pse opet sjedaju u aute i na štand. čovjek tvrdi da psi divljač uvijek gone na štand.
Mislim da je čovjek negdje iz dalmacije ili čak hercegovine.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #23 u: 17. 12. 2007. 20:40:09 »
Jednom sam pričao sa čovjekom i kaže da oni ne idu u pogonu uz pse več da svi poštandaju, a njih nekoliko potrpa pse u aute i odvezu ih odakle kreče pogon. Meču njima uvijek ima par pasa koji točno znaju kuda treba goniti i gdje je štand, a drugi psi uz njih uče. Ovi kad puste pse opet sjedaju u aute i na štand. čovjek tvrdi da psi divljač uvijek gone na štand.
Mislim da je čovjek negdje iz dalmacije ili čak hercegovine.
Moguce je jer teren i navike s negdje takve da divljac bira uvijek jedan te isti pravac bjezanja.Slicno je bilo i kod mene u Lici jer znali smo da ce iz odredjenih mjesta divljac uvijek bjezati u brdo prema odredjenim vrhovima.Uspjesnost samog lova nije bila velika ali promasaja je bilo jako puno jer teren je tezak za pucanje.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #24 u: 17. 12. 2007. 20:44:07 »
Kakva su vaša iskustva sa vračanjem posavacač Ono što sam vidio kod sebe u društvu gdje je od svih pasa 50% posavaca je da ih se često mora čekati. Odu u PM, dugo gone i drže dugo, a onda se ne znaju vratiti, dok kod istaraca primjerice to nije slučaj. I oni odu i gone i drže ali se uredno vrate.
Nije istina da se ne znaju vratit nego ih ne čekaju dovoljno dugo! Ako on goni 1 sat, treba mu možda i 2 sata da se vrati. Ipak kad tjera ne gleda kam ide, a kad se vrača mora ili ič po svom tragu ili orijentir u glavi koristit. U svakom slučaju to traje dugo jer ne vrača je jednako brzim trkom kao kad goni. Jel tko zove psa trubom, rogom ili nečim sličnim da psu skrati traganje za vlasnikom. Jer tada pas traži po zvuku i ide točno na vlasnika. Kratiš mu vračanje a i ide sigurno na tebe bez da mora otpetljevati trag ili se pokušat sjetit kud je gonio-od kud krenuo u gonju.
To je moje iskustvo!

Deaneč
Koliko smo čekali mog istarca u nedjeljučč
Niti minute.
Došao je tragom vepra, prešao preko štanda i za 10 min se vratio, došao ravno do mene na štand.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #25 u: 17. 12. 2007. 20:45:52 »
Nikola to je zato sto si ti u ruksaku na ledjima nosio kobasice ;D ;D ;D
Salu na stranu ali tvoj pas je skolovan za takav lov i zna tocno sto trazis od njega.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #26 u: 18. 12. 2007. 08:15:18 »
Kakva su vaša iskustva sa vračanjem posavacač Ono što sam vidio kod sebe u društvu gdje je od svih pasa 50% posavaca je da ih se često mora čekati. Odu u PM, dugo gone i drže dugo, a onda se ne znaju vratiti, dok kod istaraca primjerice to nije slučaj. I oni odu i gone i drže ali se uredno vrate.
Nije istina da se ne znaju vratit nego ih ne čekaju dovoljno dugo! Ako on goni 1 sat, treba mu možda i 2 sata da se vrati. Ipak kad tjera ne gleda kam ide, a kad se vrača mora ili ič po svom tragu ili orijentir u glavi koristit. U svakom slučaju to traje dugo jer ne vrača je jednako brzim trkom kao kad goni. Jel tko zove psa trubom, rogom ili nečim sličnim da psu skrati traganje za vlasnikom. Jer tada pas traži po zvuku i ide točno na vlasnika. Kratiš mu vračanje a i ide sigurno na tebe bez da mora otpetljevati trag ili se pokušat sjetit kud je gonio-od kud krenuo u gonju.
To je moje iskustvo!

Deaneč
Koliko smo čekali mog istarca u nedjeljučč
Niti minute.
Došao je tragom vepra, prešao preko štanda i za 10 min se vratio, došao ravno do mene na štand.

Kaj bi ga čekalič Mi sjednemo jesti, evo njega, sjedne sa strane i skida si snijeg sa dlake na nogama. Ali treba biti i odmjeren kaj se tiče pasa i lova s njima. Moj stric je puno puta morao nositi posavca jer je pokidao jastučiče i isjekao noge oko zglobova kad je propadao kroz pokoricu.
A to kaj se tiče posavaca i njihove upitne orijenatacije. Moj djed je bio lugar i u Lici (malo dalje od Mede) je lovio samo sa posavcima. Imao sam ih i po 5 komada na dvorištu i niti jedan nije imao problema sa vračanjem, a gonili su satima. Ali je tad za našu obitelj svaki pas koji se nije znao vratit bio škart. Samo jednom djed nije vratio kuju kuči jer je otišao a da ju nije dovoljno čekao. Ostavio je majicu i na tom mjestu ju je našao. Posavci su prva liga samo moraš znati na kakvom terenu loviš i kakav pas ti paše. A ne da se razočaraš u psu zbog svog neznanja i neinformiranosti.

Offline memic

  • K
  • *
  • Postova: 30
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #27 u: 18. 12. 2007. 08:31:03 »
Pozdrav svi ucesnicima u ovoj temi i vidim razliciti ukusa i mnogo toga ovde ispada da svako svog ljubimca hvali,ja ti imam 2 posavke koje su kod mene jedna vec 8god druga vec 3godi i mogu rec da za mene licno nema bolji gonoca :Stim sto stvarno rano krecu s gonom,vrlo pametni kerovi,cista 5-ica iz geografije,znaci nikada me nisu ostavili u lovu stim sto kera moras cekat gde ga pustis 100%ker se mora tu vratit stim sto pojedinci to ne rade i neznam sto ocekuju onda od kera,desi se i to da otjeraju daleko da lovac ne moze cekat imao sam par takvi situacija ali kerovi se vrate kuci jutrom ili u toku sledeceg dana,tak da ja nisam zagovornik da su posavci glupi psi ili slabi u orjentaci od drugi to je bas nasuprot tome,mogao bi pisati citavu istoriju dobri osobina posavski gonica a jednu recenicu samo losi  toliko  z4

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #28 u: 18. 12. 2007. 12:10:59 »
Memic,slazem se s tobom.Imao sam dosta gonica a i moji prijateli s kojim idem u lov
su cuvali dosta,dosta gonica.Ja licno do sada nisam imao nijednog posavca,stalno sam
navijao za balkanca i trobojca,ne volim pse sa dugom dlakom i zato ne volim baraka.
Ali sada imam jednog malog posavca 3,5 meseca i ne bi ga menjao na nista na svetu.
I otac i majka su mu jake krvi.Mnogo veprova je otstreljeno sa tim psima.
Tako da prema iskustva drugih lovaca,posavac je jedan od najboljih psa balkana.
Sto se tice vracanja,nema veze to.Nikad se ne desi da se posavac ne vrati,osim
ako ga lovac ne ceka dovoljno ili ga vuk sredi.To se desavalo samo sa NLT.
Tako da moj konecan odgovor je POSAVAC to je prava stvar. d4
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #29 u: 18. 12. 2007. 14:02:42 »
Samo da ga je više.U mom kraju neznam da ih itko drži,a pogotovo lovi sa njima :'(
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.