Autor Tema: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ  (Posjeta: 2901 vremena)

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« u: 12. 03. 2009. 20:19:20 »
Evo jedna meni vrlo zanimljiva pasmina koja ima 50% krvi istarskog oštrodlakog goniča


SLUŽBENI OPIS:

MATIČNA ZEMLJA:Austrija
PODRIJETLO: Nastao križanjem hanoverskog krvosljednika i istarskog goniča oštre dlake, najvjerojatnije starog tipa žute boje.
OPIS: To je pas srednjeg uzrasta, ozbiljnog i inteligentnog izgleda; mišićje je snažno; visina od 40-50 cm; zubalo je snažno; njuška crna; oči bistre, smeđe do žute; uši plosnate, prekrite tanjom dlakom nego tijelo; vrat lagano zaobljen; rep srednje duljine, nikada uvijen; noge ravne, mišićave. Dlaka je gruba, oštra, malo kovrčava, crvena ili žućkasta, ponekad s bijelom mrljom na grudima.
NARAV: Tvrdoglav i grub u lovu, dobar, privržen, veseo i čist kod kuće.
KORIŠTENJE: Čvrsti pas, otporan na zimu i neumoran u radu, odlično prilagodjen atmosverskim prilikama svoje domovine. Zbog inteligencije i izvanredno razvijenog njuha vrlo je cijenjen kod lovaca. Prije svega je prikladan za lov sitne divljači. Odličan je krvosljednik.



Dali je tko od vas lovio sa ovima?







Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #1 u: 12. 03. 2009. 21:05:50 »
štajerski visokogorski oštrodlaki gonič

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #2 u: 13. 03. 2009. 01:27:42 »
e sad da li je baš 50% od istarca  to baš i nije meni pouzdan podatak to bi pokazala DNA kao i u mnogim drugim dilemama ima podataka da ima krvi baraka  i da se i dan danas traže baraci(žute boje)da osvježe krv ove pasmine.A nešto mi tu miriše i na vremena Franca Laske provedenog u Bosni..
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #3 u: 13. 03. 2009. 08:43:57 »
Ja isto nebi baš dao ruku u vatru da tu ima 50 % istarca...

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #4 u: 13. 03. 2009. 20:25:03 »
Ma to samo slika malo vara. Kad pogledam ove čovik bi reka da ima i 70%

Offline ibro

  • K
  • *
  • Postova: 3
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #5 u: 13. 03. 2009. 22:04:44 »
Prije cca 2 godine kod nas je u okolinu Cazina dolazio jedan gospodin iz Austrije , koji je predsjednik jednog kinološkog kluba ovih goniča .Isti je tražio mužjake Bosanskog Baraka , ali striktno žute boje i dobrih radnih karakteristika da bi oni u Austriji osvježili  pesi svoju liniju Štajerskih visokogorskih oštrodlakih goniča .

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #6 u: 13. 03. 2009. 22:32:57 »
neka spreme dobru lovu, pa da pregovaramo,možda se i nadjemo na sredini fre fre fre
uvek se špricer(gemišt) pravi što se u vodu sipa vino(voda se vinom oplemenjuje) zagi zagi
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: ŠTAJERSKI VISOKOGORSKI OŠTRODLAKI GONIČ
« Odgovori #7 u: 13. 03. 2009. 23:56:47 »
DNA je siguran pokazatelj,ostalo niti sam ubijeđen niti isključujem.
vratimo se temi.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović