Autor Tema: Sve o BARAKU  (Posjeta: 15173 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: NASLJEÐIVANJE DUŽINE I TVRDOČE DLAKE KOD BARAKA(Redžo)
« Odgovori #30 u: 16. 12. 2008. 23:03:21 »
eeee sad kolege ovo je baška tema pa je uredimo ćim stignem,fala na ideji a ukratko za Nermina,mijenja se dlaka kao i kod drugih pasa u štenadi samo naravno i kod štenadi je očigledno koje će imati oštriju tj.tvrđu i polegnutiju dlaku prve procjene oko toga su (više pretpostavke)sa starošću od 21 dan potom  u uzrastu kasnije,dakle ja pripremim temu kako ja vršim sve procjene odnosno kakvi su moji kriteriji kod odabira šteneta,samo neznači da izaberem kako vi kažete najbolje,najbolje je nekom drugom neko drugo ;)

.......nešto kako testiram štene ću navesti
« Zadnja izmjena: 16. 12. 2008. 23:05:32 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: NASLJEÐIVANJE DUŽINE I TVRDOČE DLAKE KOD BARAKA(Redžo)
« Odgovori #31 u: 16. 12. 2008. 23:35:02 »
 pozdrav!!! d4
 De sad javno priznaj misliš li da sam do sad pročitao tvoju sve i jednu riječ, i kakav sam učenik, mada ja isto odmah priznajem i da me dobro prate Pančev(Edvard) i Nerko!!! zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: NASLJEÐIVANJE DUŽINE I TVRDOČE DLAKE KOD BARAKA(Redžo)
« Odgovori #32 u: 17. 12. 2008. 00:14:51 »
.......nešto kako testiram štene ću navesti

redžo, misliš li na testiranje sa teniskom lopticom?

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: NASLJEÐIVANJE DUŽINE I TVRDOČE DLAKE KOD BARAKA(Redžo)
« Odgovori #33 u: 17. 12. 2008. 18:06:36 »
ahaaaa između ostalog ili sličan rekvizit ali ima i drugih provjera vidim da misliš na količinu pozornosti i zanimanja za dešavanje u okolini malih cuka jeli to,temparament.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #34 u: 17. 01. 2009. 12:23:41 »
Molio bih Redžu za stručno mišljenje o ovom psu kojeg je imao početkom '7o-ih Dr Mihailo HadžiPavlović iz zaječara,nabavljen iz Zenice(slike su skinute sa sajta Janior-odgajivačnice Dr hadžiPavlovića)
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #35 u: 17. 01. 2009. 12:26:09 »
isti pas
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #36 u: 17. 01. 2009. 15:15:11 »
ne mogu da nađem odredište i povećam ne uspijeva pa da izbliza pogledam.Koliko vidim da je konstitucija o.k.i da je ker"satro"terena mnogo.Dlaka za sve uslove i sva podneblja.Na donjoj slici vidim malo bolje (uspije uvećat)malo, glava dobro formirana i dobrog izraza,na ovakvom tipu ja bi dalje radio samo na boji,lagano kroz uzgoj težiti zeljovu.Za Hadžipavlovića znam,dolazio u Vitez i bio jako dobar sa rahmetli M.Hodžićem.Kontaktirao sam ga prije koju godinu bio je za neku razmjenu,ali čujem da je ostao bez fonda.Mužjak koji mu je bio jako dobar(tako sam ćuo)u Nišu na izložbi dobro plasiran je navodno stradao od vuka.Ne mogu da se sjetim trenutno kako mu se zvao pas a za sajt ne znam nisam gledao.Ovaj na slici je od ranije,ne mogu da uvečam ni rodovnik da pogledam porijeklo i uzgajivača.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #37 u: 17. 01. 2009. 15:26:42 »
Sajt "Janior ili janiorska"pas se zvao Boj Paša,uzgajivačAnton Vašica iz Zenice,rodovnik JUR(nepoznati preci kod oca)Pozz..Miroslav
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #38 u: 17. 01. 2009. 15:33:53 »
Sajt "Janior ili janiorska"pas se zvao Boj Paša,uzgajivačAnton Vašica iz Zenice,rodovnik JUR(nepoznati preci kod oca)Pozz..Miroslav

Noslere šta to znaš o ovome zeničaninu i baraku.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #39 u: 25. 02. 2009. 17:39:13 »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #40 u: 25. 02. 2009. 21:41:29 »
Redzo, oko siluete bosanskog baraka na tvom zadnjem postu nalazim slova koja oznachavaju odredjene morfometriske parametre. Vazeci standard sadrzi podatke samo o visini i o duzini psa, pa bi dodatni podatci o pozeljnim morfometrijskim osobinama kod baraka bili od velikog interesa za sve nas.
Veliki pozdrav prijatelju!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #41 u: 26. 02. 2009. 20:07:18 »
o.k.postavimo,smatrao sam da u ovoj temi to nije bitno za sadržaj teme ali ima podataka o tome međutim oni su u postocima jer moraju odgovarati npr.duž.visini to jeste da je pas  srazmjeran ali uzet ćemo visinu mužjaka 52cm.pa uskladiti,naravno ćim uhvatim vremena da to pripremim obzirom da sam ovih dana u kinološkom poslu,skupština,IUO,UT.u radu  zagi
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Tipski uzgoj baraka
« Odgovori #42 u: 08. 04. 2009. 22:11:03 »
Tipski uzgoj baraka.

Kada analiziramo standard baraka i podsjetimo se što u populaciji pasmine kada je u pitanju određeni tip u boji,susrećemo.Nekada revidirani standarad(nije oficijelni)ali i opredjeljenje uzgajivača i ljubitelja pasmine u ponudi i potražnji preferiranog tipa u dvije boje to jest osnovnoj(boja suhog lišča) u svim nijansama (od žute do žuto smeđe)i druge boje uglavnom na gornjim dijelovima trupa :pepeljaste u nijansama od pepeljasto sive do tamno sive(boje divlje svinje).
Oficijelni publikovani standarad podrazumijeva i druge tipove boje dlake baraka:od žute do crvene boje dlake,zemljano prljave(kombinacija žutopepeljaste)kao i prisustvo bjelina na glavi,ispod vrata,repu,nogama(dvobojni ili trobojni).Naravno u kinološkoj javnosti su određeni tipovi boje različito cijenjeni i prihvačani  ali su evedentne razlike i u ukusima i u prihvatanju i shvatanju drugih tipova za koje se u kinološkoj populaciji(naročito manje edukovanoj) u poznavanju pasmine smatra da se radi o tipu koji je «nerasan» za što naravno nema nikakve osnove i uglavnom se radi o proizvoljnim i neodgovornim stavovima.
Uzgajivačima je poznato (ili večini njih)da u istom leglu mogu dobiti tipski različite štence i da  procesom starenja i odrastanja ti tipovi se  vizuelno jasnije razlikuju dominacijom određenih gena za boju dlake.Takvu različitu štenad(tipski)u daljnjem uzgoju u reprodukciji (naravno uz uzgojnu dozvolu i ako se radi o psima bez anatomskih mana)pripuštati parenju sa partnerom istog tipa. Što praktično znaći:pariti mužjaka i ženku žute boje dlake ,tobojne sa trobojnim i tako dalje.Na ovakav način održat će se svi tipovi u izvornom obliku.Naravno kod izbora partnera za reprodokciju treba preferirati barake sa tvrdom dlako dobrog rasporeda dlake na svim dijelovima tijela i sa prisustvom poddlake.
Mada ostaje relevantna mogučnost preferiranja kod prihvatanja od populacije ljubitelja pasmine  tipa baraka sa pepeljastosivom(zeljastom) dlakom na gornjim dijelovima tijela to ne treba da obeshrabri uzgajivače koji  imaju i druge tipove pasa(ali jasno tipski izražene)da su im takvi baraci «uzgojni višak».U populaciji ljubitelja pasmine uvijek ima potencijalnih konzumenata lovačkih usluga i baraka u drugačijem tipu samo treba imati dobar tip i barake dobre konstitucije kao i dobre radne osobine.
Uobičajena pitanja «jesu li zeleni baraci» su samo posljedica neobavještenosti i nepoznavanja genetske osobenosti pasmine.
Baraci u drugom tipu boje genetski nisu ništa manje vrijedni od preferiranog tipa kod večine ljubitelja pasmine što samo po sebi i ne mora biti lično opredjeljenje za taj tip i često je posljedica utjecaja kinološki ne edukovane lovačke populacije.

Dakle uzgoj baraka treba bazirati na odvojenim tipovima i sve tipove njegovati i zastupati s ciljem očuvanja baraka u izvornom obliku.

Vođa uzgoja Redžo Haskić
08.04.2009.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Tipski uzgoj baraka
« Odgovori #43 u: 09. 04. 2009. 00:28:20 »
Redzo, ovom  prilikom si ponudio jasan i nedvosmislen stav da se trebaju negovati svi tipovi baraka, a sve u cilju ocuvanja genetickih varijacija kod baraka, varijecije na kojima se i temelji vazeci standard rase. Ovo je ZNACAJAN ZAOKRET u stavovima maticne zemlje za rasu, jer se do nedavno vishe paznje poklanjalo i sudilo po neozvanicenom standardu koji je preferirao dvobojne primerke.
Moram reci da ce ovaj stav o tipskom uzgoju baraka uopshte ne ide u prilog pojavi "novih pasmina" koje su se vec najavile 2004 godine.
Pre par godina na jednom drugom forumu zastupao sam stav da je od egzistencijalnog znacaja za rasu ocuvanje izvornih varijacija koje obuhvata vazeci standard te da se suzavanjem standarda moze prouzrokovati nepovratna shteta. Sada mi izgleda da sam bio u pravu???
Pozdrav od Makedonija.



Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Tipski uzgoj baraka
« Odgovori #44 u: 09. 04. 2009. 20:50:18 »
da li to znaći da bi se u eksterijeru posebno ocenjivalo više varijeteta kao npr.kod epanjel bretona ili koker španijela i davale kandidature zasebno?Kod ovih rasa je dozvoljeno parenje izmedju različitih varijeteta prebojenosti a ja mislim da to treba praktikovati i kod baraka zbog većeg broja gena koji bi bili u kombinatorici.
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!