Autor Tema: Solište  (Posjeta: 106032 vremena)

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Solište
« Odgovori #345 u: 17. 03. 2017. 19:12:28 »
ima ovdje strucnijih kolega, koji bi mogli dat tocniji odgovor na ovo pitanje...ali misljenja sam da zivotinje nisu blesave, da divljac uzima sol onoliko koliko joj je potrebno, koliko organizam trazi tj koliko joj pase.
takodjer, sta sam vidio u praksi, solista tipa panja, gdje je sol (obicna sol, koja se kroz neko krace vrijeme stvrdne i bude kao kamena, recemo)divljaci na izvolite, rijetko kada divljac lize direkt sol, vec lize i grize panj.ponekad, kad i lize sol, ne lize dugo niti ne grize (a mogla bi se doslovce nazderat soli) vec malo kolko joj pase i ide dalje.

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Solište
« Odgovori #346 u: 17. 03. 2017. 20:11:19 »
Ovdje ste već ošli u fiziologiju životinjskog svijeta :)
Budući da studiram medicinu mogu vam ispričati kako to zaista jest.
Sama bubrežna funkcija  u životinja i ljudi se razlikuje samo u omjerima tvari(osmolarnosti),dok je princip održavanja osmolarnosti i koncentraciji natrija u izvanstaničnoj tekućini maltene jednak.
I dok su smo mi koliko toliko sposobni odmjeriti unos tekućine kako nebi došlo do hiperhidracije, životinje još puno bolje to rade od nas. Nećete nikad naići na vepra koji piša 15 puta dnevno  happi
Znaci da pojednostavim, za odrzavanje volumena izvanstanicne tekucine bitan nam je omjer vode i ostalih tvari u tijelu. A sami bubrezi će odraditi filtraciju i pokušati izbalansirati tekućinu. Pa tako bubreg izlučuje višak ili daje signale pomoću različitih glasnika kako bi shvatili da nam treba natrija.
Želja za solju dijelom je posljedica toga što i životinje i ljudi vole sol i uzimaju je bez obzira na to postoji li u organizmu ili ne postoji nestašica natrija. Postoji i pri tome i regulacijska komponenta koja se iskazuje kao nagonsko ponašanje u pribavljanju soli kad u tijelu postoji nestašica natrija.  To je osobitno važno kod biljojeda koji jedu hranu sa malo natrija.
Ali ipak nijedna životinja neće do iznemoglosti lizati sol jer će opet doći paljenja unutarstaničnih mehanizama koji daju signale za zasićenost, a opet postoji  prag preko kojeg se smije prijeći i znamo da će bubreg uspiti isfiltrirati višak. Npr. Čovjek bi trebao dnevno unositi 10-20 mmol/danu natrija, ali u zapadnom svijetu unosi 100-200mmol/danu i uspijeva isfilitrirati sve bez trenutnih poteškoća. Zbog toga kasnije može doći do različitih posljedica zbog uzimanja previše soli pa bi zato ljudi češće umiru od srčanih problema nego npr. srnjaci :D (znači još bolje kontroliraju odnos tvari u organizmu nego mi)
Naravno, osmolarnost tekućine ne ovisi samo o natriju nego o svim mogućim sastojicima u tijelu, ali jedan od bitnijih je natrij i tiće se ove teme.
Proljevi u životinja neće dolaziti zbog viška natrija nego zbog drugih tvari s kojima je ta sol oplemljenjena ili "zaprljana".
Magnezij kao prvi bi trebao dovesti do proljeva, a kad pročitam šta sve krkaju u te brikete i mene potera  hao

Ugl. Neće se životinje predozirati sa soli, nego je problem njezin sastav ili odlaganje. Koristite što jednostavniju sol, ne treba njima ostalih suplemenata u toj mjeri :)
« Zadnja izmjena: 17. 03. 2017. 20:17:52 od target »

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Solište
« Odgovori #347 u: 17. 03. 2017. 20:57:00 »
kolega target d1 zagi

kad spominjete nekvalitetnu sol, dal netko zna sta je tocno onaj dodatak protiv zgrudnjavanja u soli za posipanje cesta i kako on utjece na divljac, posto dosta ljudi koristi tu sol i to u vecim kolicinama, vecinom za primamu svinja.
kruzile su neke price da utjece na plodnost srna tj neplodnost...iako mi to nekako ne drzi vodu...

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Solište
« Odgovori #348 u: 18. 03. 2017. 14:34:32 »
Hvala dejanee  sauf

Neznam o kojem se sastojku radi, ali postoji šansa da moźe utjecati na plodnost.
Ne možete vjerovati kakve banalne stvari u krivim količinama mogu izazivati probleme u tijelu.
Što se same soli za ceste tice, znam da ih cestari dobivaju iz morskih solana, a morska sol u sebi sadrži puno više magnezijevih spojeva ( MgCl i MgSO4) sto u startu kaze proljev! Znaci cestarsku sol izbjegavati i prije njihove dorade sa ko zna kakvim spojevima!

Offline robert.limeni

  • K 500
  • ***
  • Postova: 876
Odg: Solište
« Odgovori #349 u: 18. 03. 2017. 19:19:25 »
Dodatak koji cestari stavljaju nije u soli već ga kamion prilikom posipavanja miješa sa solju, znači da je ta sol čista, problem je u tome da ta sol nije niti jodirana niti ima neki nutri vrijednosti tako da nije baš poželjna. Stavljao sam u par solila tu sol i nakon kratkog vremena sam primjetio da je divljač posebno srneća dobivala proljev, čim sam je zamjenio više nisam to uočio kod srneće. Možda slučajnost ali eto moji dojmovi
iiihhhaaaaa

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Solište
« Odgovori #350 u: 18. 03. 2017. 19:43:50 »
na samoj vreci, soli za posipavanje ceste pise, dodatak, neki E broj...
mozda se i u kamionu sta jos dodaje, al ima i u samoj soli.
 zagi

Offline robert.limeni

  • K 500
  • ***
  • Postova: 876
Odg: Solište
« Odgovori #351 u: 18. 03. 2017. 20:06:57 »
To nisam znao za taj E broj
iiihhhaaaaa

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Solište
« Odgovori #352 u: 18. 03. 2017. 21:23:39 »
da, pise neki E..., protiv zgrudnjavanja il tako nesto...

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Solište
« Odgovori #353 u: 18. 03. 2017. 21:44:55 »
Dodatak koji cestari stavljaju nije u soli već ga kamion prilikom posipavanja miješa sa solju, znači da je ta sol čista, problem je u tome da ta sol nije niti jodirana niti ima neki nutri vrijednosti tako da nije baš poželjna. Stavljao sam u par solila tu sol i nakon kratkog vremena sam primjetio da je divljač posebno srneća dobivala proljev, čim sam je zamjenio više nisam to uočio kod srneće. Možda slučajnost ali eto moji dojmovi

Kao sto sam gore rekao, morska sol je prepuna magnezija i proljev je garantirano zbog toga.
A @deeejan nedostatak joda u nekim slucajevima moze dovesti do nekih problema sa reproduktivnim sustavom sto na kraju moze dovesti do neplodnosti.
A sto se tice E oznaka na proizvodima, to je oznaka za aditiv.
Malo su nam zeleni te aditive napuhali da su preopasni, ali ima tu sasvim normalnih stvari koji se kriju pod tim imenom.
Samo neke od njih su zapravo stetne po zdravlje.  Vecina je sasvim normalan spoj pod tom oznakom.
Ali moguce da je bas na toj soli jedan od zlocestih  zagi

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Solište
« Odgovori #354 u: 18. 03. 2017. 22:04:49 »
 d4 d1 zagi

Offline robert.limeni

  • K 500
  • ***
  • Postova: 876
Odg: Solište
« Odgovori #355 u: 18. 03. 2017. 22:17:11 »
 d4  zagi
iiihhhaaaaa

Offline robert.limeni

  • K 500
  • ***
  • Postova: 876
Odg: Solište
« Odgovori #356 u: 18. 03. 2017. 22:17:52 »
 d4  zagi
iiihhhaaaaa

Offline mauser98

  • K 100
  • **
  • Postova: 236
Odg: Solište
« Odgovori #357 u: 22. 03. 2017. 20:44:33 »
Obilazak solila početkom ovoga mjeseca

Offline akma

  • K 100
  • **
  • Postova: 264
  • carpe diem
Odg: Solište
« Odgovori #358 u: 23. 03. 2017. 07:02:56 »
dar-mar u 16-tercu..nadzire se penal
oružje ima dva neprijatelja - hrđu i političare

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Solište
« Odgovori #359 u: 24. 03. 2017. 16:02:31 »
Mauser98  bravooo
Imaš i dobar terenac za obilazak   ;)
Kakvi su ono stupići na prvoj slici?
Em ti sumpor.....