Autor Tema: Solište  (Posjeta: 106029 vremena)

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Solište
« u: 09. 07. 2007. 21:01:40 »
Evo u dilemi samč

Moram napraviti dva nova solišta u terenu i sada dolazi do raznih ppolemika i diskusija medju lovcima u mom drustvu..

Jedni kazu da je kamena sol nezamjenjiva i da su najbolja solista u panju, i da ova solista gdje sol curi nisu dobra zbog toga sto divljac lize i zemlju te na taj nacin unosi mnogo bakterija...

Drugi su pak zagovornici ovih solista gdje stavljaju sol da se lagano topi i curi niz deblo koje onda divljac lize...

Ja molim sve starije i iskusnije lovce da mozda pomognu sa savjetima oko izrade solista, koju sol upotrebljavaju i gdje ju nabavljaju i bilo bi super da stave i koju fotku da vidimo kako se gdje radi.

 d4

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Solište
« Odgovori #1 u: 09. 07. 2007. 23:20:56 »
Najbolja solišta su ona na kojima sol curi niz deblo i divljač ju lagano liže,osobito za jelensku i srneču divljač. Kod takvih solišta je problem što se sol stvrdne u sušnim periodima pa je dobro sa sobom ponijeti flašu vode i s vremena na vrijeme zaliti. Najbolja ti je kamena sol, ili sol kojom cestari posipaju ceste.
Za svinje je dobro bacati sol u panjeve u blizini hranilišta, ili na pod, i kroz neko vrijeme će napraviti kaljužu.

MAUZ

  • Gost
Odg: Solište
« Odgovori #2 u: 10. 07. 2007. 02:40:35 »
Ja uz deblo zicom privezem bocu od 2-5 litara. Uzarenim cavlom izbusim odozdo rupice a odozgo mecem kamenu so. Noj obavezno dodam biozacin, nesto kao sto je vegeta! Kupim u ducanu na mjericu, narocito kad izidje rok upotrebe! Kad obilazim, nosim tu "vegetu" i kantu vode! Takva solista ti rade SUPERRRRRRR

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Solište
« Odgovori #3 u: 10. 07. 2007. 08:44:54 »
Ja ću snimit svoje da vidiš kako izgleda jer je jednostavno, možeš ga žicom svezat, znači ne uništavaš drvo i ako kome smeta lako ga makneš. Mislim da nije dobra sol kojom se ceste posipavaju jer u njima ima antifriza, tj. još nekog aditiva koji smanjuje mogučnost smrzavanja i nisam siguran kako djeluje na divljač i njihovu probavu. Ja koristim obično kuhinjsku, morsku ili kamenu, ali obje su prirodne pa je kaj se mene tiče potpuno svejedno!

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Solište
« Odgovori #4 u: 10. 07. 2007. 09:46:38 »
Ja kupim onu sol za goveda - stucam je i pomiješam s kuhinjskom. Nesviča mi je ona cestarska sol, mislim da nam je voditelj LGO rekao da u njoj nema svih aditiva kojih ima u soli za divljač i goveda. Tako da je efekt mali.

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Solište
« Odgovori #5 u: 10. 07. 2007. 13:40:36 »
Ja ću snimit svoje da vidiš kako izgleda jer je jednostavno, možeš ga žicom svezat, znači ne uništavaš drvo i ako kome smeta lako ga makneš. Mislim da nije dobra sol kojom se ceste posipavaju jer u njima ima antifriza, tj. još nekog aditiva koji smanjuje mogučnost smrzavanja i nisam siguran kako djeluje na divljač i njihovu probavu. Ja koristim obično kuhinjsku, morsku ili kamenu, ali obje su prirodne pa je kaj se mene tiče potpuno svejedno!

Odlicno cekam snimke, budem i ja svoje bacio d vidite kako je to do sada izgledalo.

Sto se tice soli i sam sam cuo da cestarska nije dobra jer ima aditiva, pa kupim kuhinjsku i ubacim nju no moram ici cesce... Ocekujem recept od jednog starog lovca kako su oni nekada radili sol, mjesanje s zemljom pa cu ga staviti na forum kad dodje...

Sto se tice ove za goveda nju i sam najcesce stavim, ali dogodi se da cesto nestane...
Pretpostavljam da si ljudi uzmu za ovce i goveda, pa moram cesce obilaziti...


Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Solište
« Odgovori #6 u: 10. 07. 2007. 16:32:37 »
Istina da stavljaju aditive, ali mi u dogovoru s njima dobijemo sol koja još nije preračena na taj način, a za lopatare miksamo sa soli u ciglama sa dodatkom minerala, baš za divljač.
Za svinje imam jedan odličan recept :-*: u bačvu se stavi kukuruz, dosta soli, jabuke, kruške, šljive(šta god imate) i sve se zalije vručom vodom i ostavi se da odstoji par dana. Zatim uzmete svrdlo, izbušite 60-80 cm i stavite smjesu u rupe. Svinje će prevrnuti zemlju.
« Zadnja izmjena: 02. 10. 2007. 13:27:14 od Vanja »

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Solište
« Odgovori #7 u: 10. 07. 2007. 17:30:36 »
Istina da stavljaju aditive, ali mi u dogovoru s njima dobijemo sol koja još nije preračena na taj način, a za lopatare miksamo sa soli u ciglama sa dodatkom minerala, baš za divljač.
Za svinje imam jedan odličan recept :-*: u bačvu se stavi kukuruz, dosta soli, jabuke, kruške, šljive(šta god imate) i sve se zalije vručom vodom i ostavi se da odstiji par dana. Zatim uzmete svrdlo, izbušite 60-80 cm i stavite smjesu u rupe. Svinje će prevrnuti zemlju.

Odlicno o tome se radi, ja radim neki mali popis raznih recepata domace proizvodnje soli i ostalih stvari koje nisu objavljene u knjigama... Pa kada to dodje na neku zavidnu brojku drage volje sve podijelim s vama...
No kako sam na pocetku smatram da je to trenutno zanemarivo za objavu bilo gdje...

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Solište
« Odgovori #8 u: 10. 07. 2007. 17:34:41 »
Samo polako...To će svakako biti vrlo korisno. To radiš za dobrobit divljači i to je za svaku pohvalu d4

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Solište
« Odgovori #9 u: 10. 07. 2007. 18:09:11 »
Samo polako...To će svakako biti vrlo korisno. To radiš za dobrobit divljači i to je za svaku pohvalu d4

Da nadam se i za dobrobit svih mladih lovaca, koji su kao i ja naisli na nedostatak znanja, a stara garda se drzi nekih svojih zakona i prezatvoreni su prema novim stvarima...  :)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Solište
« Odgovori #10 u: 10. 07. 2007. 22:13:27 »
Istina da stavljaju aditive, ali mi u dogovoru s njima dobijemo sol koja još nije preračena na taj način, a za lopatare miksamo sa soli u ciglama sa dodatkom minerala, baš za divljač.
Za svinje imam jedan odličan recept :-*: u bačvu se stavi kukuruz, dosta soli, jabuke, kruške, šljive(šta god imate) i sve se zalije vručom vodom i ostavi se da odstiji par dana. Zatim uzmete svrdlo, izbušite 60-80 cm i stavite smjesu u rupe. Svinje će prevrnuti zemlju.

Jel to ovako izgledač

http://www.allesjagd.com/shop/allesjagd_p3d.phpčcid=44&id=1&pid=37

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Solište
« Odgovori #11 u: 11. 07. 2007. 08:35:28 »
To je zgodno hranilište, ali mora iči kukuruz u zrnu i često se punit ako se svinje zainate. Da ga bar treba punit tjedno, ha! To ću i ja napravit od bačve, ali ću morat posipat sa soli da mi medo ne pojede. Majstor sjedne, digne bačvu i samo u usta sipa! hahaha

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Solište
« Odgovori #12 u: 11. 07. 2007. 09:01:32 »
Ne, smjesa se poslije izvadi iz bačve. U bačvi stoji dok ne zavrije. Poslije se stavlja u zemlju, u mjesta izbušena svrdlom.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Solište
« Odgovori #13 u: 11. 07. 2007. 09:41:18 »
Kužim , kužim. Kada si rekao da ubaciš u bačvu ja odmah pomislio na ovo gore.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Solište
« Odgovori #14 u: 11. 07. 2007. 10:26:49 »
I ja sam na ovu gore pomislio, ali i ona je jako funkcionalna!