Autor Tema: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?  (Posjeta: 90920 vremena)

Zoran

  • Gost
KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« u: 12. 07. 2007. 22:27:56 »
ŠKOLOVANJE I PRIPREME ZA LOV
« Zadnja izmjena: 10. 04. 2013. 16:46:47 od Lovac »

Zoran

  • Gost
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #1 u: 12. 07. 2007. 22:34:39 »
ja sam si sad nakupovo prepelica
za skolovanje samo neznam koliko
je to pametno uzeti prepelice iz uzgojač

po meni ove imaju drkcije i intezvniji miris od divljih

pa sad neznam jeli se varm ili su ipak dobre za obukuččč
kakvo misljenje ili iskustva imateč sa cim vi raditeč

a fazane nisam uzeo nemam gdje da ih jos smjestim
a glupo mi je da uzmem jednog ili dva samo.
« Zadnja izmjena: 12. 07. 2007. 22:39:48 od Zoran »

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #2 u: 14. 07. 2007. 04:25:10 »
I ja sam probao sa prepelicama. Katastrofa.

Zoran

  • Gost
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #3 u: 22. 07. 2007. 21:38:32 »
I ja sam probao sa prepelicama. Katastrofa.

kako mislis katastrofa, sta nije isloč

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #4 u: 25. 07. 2007. 16:55:26 »
Nit oče poletit nit bježat nogama. Samo čuči na mjestu. Koristi samo da pas pokaže fermu.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #5 u: 25. 07. 2007. 17:41:03 »
Ako je pas dobar onda za pocetak nek ferma fazana,a prepelicu nakon par puta ljeti kad dobije u nos pocet ce fermat.
Ja svoje nisam posebno obucavao na prepelicu jer kad nauci sto je lov kasnije instiktivno radi sve bolje.Dobri pticari su lako ucili nakon fazana sve ostalo i svakim danom su bili sve bolji.

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #6 u: 25. 07. 2007. 17:46:53 »
Slažem se s medom. Kad pas shvati što je lov s vremenom se izbrusi. I još kad pas shvača što se lovi- fantastično. Vidio sam to kod jednog prijatelja iz Samobora. Ima kuju 10 god i sina joj 5 god, kratke njemce.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #7 u: 26. 07. 2007. 08:46:15 »
Psu bi trebalo biti lakše fermat prepelicu nego fazana, pogotovo mladom psu. Zaštoč Stari fazan puno puta bježi na noge i mladom psu se desi da ferma samo vruči trag jer još ne zna što je vučenje, a fazan je več 100 metara dalje. Doživio sam to puno puta. Ti prilaziš i misliš da ti pas laže ili sumljaš da mu je nos upitne kvalitete. A on još samo nije skužio da stari fazan hoče jurit na noge i leti samo u nuždi, osim toga ptičar bi trebao samo fermat divljač, a lovac je dizat ili dati psu znat da je digne.
Smješno mi je recimo vidjet na utakmici kad ljudi hvale psa kako ima čvrstu fermu, a kad pas stane na divljač oni trče lomeči noge. Pa ako je čvrsta ferma, kuda češč Pas će stajat minutama i trebao bi sačekati dok vodič ne doče.
Sumo ti si sudac, jesam puno promašioč

Offline SUMO

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1291
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #8 u: 26. 07. 2007. 09:06:10 »
Kretoh da kucam odgovor :) ono Dean me pretece.
Najveca greska je voditi mladog psa na fazana ili mladog psa samog na teren gde ima dosta zeca i fazana.
Najbolje rezultate sam postizao loveci prepelice i to mator pas i stenac. Imao sam marke i sa stenadima od 4-5 meseci. Takodje, lepo je naci i teren sa jarebicama one su mirnije.
Da, medjunarodni sam sudija d4
....`` bilo kojom  planinom, ili dolinom, odjekuje puska moja k`o nebeski grom``........

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #9 u: 26. 07. 2007. 10:44:39 »
Pa to sve stoji i ne.
Zbog prilika uvijek sam ucio pse najprije na fazane.
Ali..
Fazani su bili uglavnom mladi i tek pusteni tako da se nisu vukli vec su uglavnom lezali na mjestu.Bilo je svega ali pas je malo pomalo ucio i svaki put bio bolji tako da sa godinu dana bio je sposoban za sve.
Ipak mi na otocima nemamo zita itd.tako da je i prpelica puno manje,a od jarebica imamo grivnu koje se lovi na strmim,kamenitim liticama i puno puta si u opasnosti da se polomis ili ubijes.
To treba probati i test je za lovca ali i za psa.

Offline SUMO

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1291
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #10 u: 26. 07. 2007. 10:54:36 »
Dobro, ne moze se porediti pusteni fazan i divlji. Nisu dzabe ameri uveli sistem `domaci` fazan u kutiji. Pas se lako nauci da markira.
Deane, gresis - na utakmicama, posebno velikim svaka greska ( pa i najmanja) se ne prasta i vrlo cesto kosta titule, sampionata itd..
Jako cesto na najvecim utakmicama nema dovoljno divljaci ili je divljac zaplasena, tu pardona nema, vodic lomi noge, posebno italijan koji od gazde dobija znacajno vise novca ako dobije titulu. R CACIT je mnogo manje para...

A samo jedan primer - svetski kup u Francuskoj 1998. U nasu  bateriju (tad sam stazirao uz oca) zrebom dodje reprezentativac iz Srbije. Pas trci kao u snu, u 6-7 minutu zabada marku da se use.es! Ja mu kroz zube vicem, trci bre, a on ponosan polako ide ka psu - ma nek vide sudije sta je marka. Naravno neka zaplasena jarebica poleti, pas iziritiran za njom i od svetskog sampiona tu tu aut. A da je bio kraj njega....
....`` bilo kojom  planinom, ili dolinom, odjekuje puska moja k`o nebeski grom``........

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #11 u: 26. 07. 2007. 11:07:03 »
Znam da se svaka greška na velikim utakmicama ne prašta, zato pravi takmičari trče sa 20-30 pasa. Nije svakom pas dan, jednom je vruče drugom hladno, ali jednom od 30 će sjest utakmica. Zato vodiš pun kombi "raketa" od kojih svaki može uzet titulu i ne bi pogriješio.
Ali, svaki prosječan lovac će svom psu oprostit 2-3 greške ako ima 10 fermi iz kojih odstrijeli 5 kljunova u jednom lovnom danu. Točnoč
Takmičenje je posebna disciplina za koju treba vremena, novaca i ponovno svega toga, po mogučnosti u neograničenim količinama.

Zoran

  • Gost
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #12 u: 26. 07. 2007. 11:07:30 »
Kretoh da kucam odgovor :) ono Dean me pretece.
Najveca greska je voditi mladog psa na fazana ili mladog psa samog na teren gde ima dosta zeca i fazana.
Najbolje rezultate sam postizao loveci prepelice i to mator pas i stenac. Imao sam marke i sa stenadima od 4-5 meseci. Takodje, lepo je naci i teren sa jarebicama one su mirnije.
Da, medjunarodni sam sudija d4

SUMO htjeo bi te pitati dali ima velike razlike u mirisu kod prepelica iz uzgoja i iz divljineč
ja mislim da ima ali jeli to tesko psu za prepoznati sad recimo kad se trenira na domacim p. a poslje u lovu neprimjecuje! ubiti kakve greske se mogu raditi sa divljaci iz uzgojač

Offline SUMO

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1291
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #13 u: 26. 07. 2007. 11:29:49 »
Ne bi mogao sa sigurnoscu da tvrdim kakve su razlike, ali sigurno postoje i nisu zanemarljive i psa treba sto manje voditi na vestacku divljac u pocetku obuke.

Utakmice jesu posebna discpiplina a i posebni su vodici koji imaju mnogo pasa - mora jedan da dobije, posebno kada zakupe bateriju. ali to je druga tema, ovo sam pomenuo u drugom kontekstu (trcanje, vodici i ostalo) i ne moze se porediti bilo koji vodic koji ima 1/2 psa i to radi iz ljubavi ili neki profi vodic koji seni kod gazde i ima pun kombi pasa...
....`` bilo kojom  planinom, ili dolinom, odjekuje puska moja k`o nebeski grom``........

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #14 u: 26. 07. 2007. 12:56:43 »
Meni je bitan za lov i greske probam ispravit u hodu ali bitno mi je da drzi fermu dok ja ne kazem i da sekundira strpljivo.
Lovio sam nekoliko puta uz Heraka,Stefanela iz it i jos nekih vrhunskih takmicara.
Zanimljivo je to da moji psi nisu bili nimalo losij ,a ponekad su bili i bolji od njihovih te nisu imali nervozu kao takmicarski.
Osim toga siguran sam da su lovacki radni psi imali bolji nos od njihovih.jer nije to bio samo moj slucaj vec se to dogodilo i drugim lovcima.Samo lako je Talijanu,cim vidi super psa odmah ti nudi lovu do krova ili otkup stenaca u buducnosti.Meni su kao klincu(15g.) nudili tada bogatstvo za bretonku ali bila mi je poklon od oca i cijenu nije imala.
Moram reci da su i moji psi bili vrhunskih korijena.
Ipak kretanje i slusanje na komande pripalo je uvijek natjecateljskim psima.

Da li je tko od vas imao slicna zapazanja