Autor Tema: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?  (Posjeta: 90010 vremena)

Offline HunterDon

  • K 100
  • **
  • Postova: 319
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #120 u: 10. 11. 2009. 12:13:24 »
Prije komande "aport" psa na dugi povodnik, poslat ga po aport, ako krene u drugu stranu kad pokupi aport, a ne direktno k tebi, povući povodnik prema sebi... i tako toliko dugo dok pas ne dolazi sa divljači bez ikakvog povlačenja... ;)

Pozdrav!!!

HunterDon

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #121 u: 11. 11. 2009. 00:05:30 »
ja znam neke koji to rade u gražama, staneš lijepo na ulaz od garaže i bacaš mu, nema gdje pobjeć.. mora donijet  hao hao hao hao hao hao

Offline Ukić

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #122 u: 10. 04. 2013. 12:30:41 »
Kolege lovci dobar vam dan želim !
Ja sam takodjer vlasnik jedne kuje NOD, imam problema kod aporta. Pilikom aporta divljać ispusti 1-2 metra prije mene, dali je moguče da prilikom lova naući aportirati kako treba , jer je to kuja stara 10 mjeseci ?
Svaki savjet je dobrodošao!

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #123 u: 10. 04. 2013. 16:32:08 »
Dobro je kad uzima u usta to je vec pola posla!!
Meni je palilo kod takvih pasa kad bih ga poslao po aport ako bi se neckao donit ja bi se okrenio i odlazio od njega usput ga dozivajuci ili bi mu se sakrija iza kantuna kad bi ovaj isao po aport i dozivao ga a kad bi dosao sa divljaci u ustima obilno bih ga ishvalio. Kad se to utvrdi onda pasa triba forsirat da nosi divljac duze u ustima, setat recimo oko kuce a on nek nosi za tobom ili uz nogu, i onda stat i pruzit mu ruku da ti da i onda ga ishvalit dobro. Sve ovo triba prilagodit pasu jer nisu sve jedinke iste. To je jedno moje iskustvo.

Offline ROKI 23

  • K 100
  • **
  • Postova: 300
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #124 u: 10. 04. 2013. 19:19:22 »
Pa ovo je čitava znanost lakše je pustit ludog posavca u šumu pa što bude bude

Offline spoljo:ng

  • K
  • *
  • Postova: 16
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #125 u: 19. 09. 2013. 18:58:48 »
Poštovani kolege lovci i kinolozi, imam jedno pitanje...uzeo sam kuju NKP 2 godine stara položen ipo i sve, kod mene je već 3 mjeseca, prilagodila se, lovim s njom jedino je prolem bio daljina ali sam to sredio teletaktom...prvo pitanje je koliko precizna u tezini mora biti "lažna" ogrlica kad ne nosi teletakt....sad na vratu ima onu gušilicu od lanca i kad idem u lov ranije joj stavim teletakt i nisam imao problema do sad...drugo pitanje je sto ima brak jazavcara koji je kod mene 5 godina i s njim ne lovim, stalno je pusten po dvoristu, nikad nije bio vezan i sad je problem kad su njim dvoje do čega god dođu sve unište...sad bi napravio boksove ali bojim se kako bi on reagirano da bude zatvoren, a kako bi bilo da ona bude zatvorena, a on slobodan...hvala vam

Offline ProfiZupa

  • K
  • *
  • Postova: 7
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #126 u: 06. 12. 2015. 09:58:17 »
Pozdrav kolege lovci, mladi sam lovac, dobio sam od strica stene engleskog setera. Star je 7 mjeseci, kod mene je vec 5 mjeseci i stalno sam s njim na terenu, sa 4 mjeseca je poceo polako markirat.  Kad je u lovu sa ostalim psima malo je povucen i dosta blizu mene stoji, a kad smo sami onda ga ne mogu zaustavit, presiroko mi pretrazuje i ne mogu ga dozvat nazad ne slusa i to me brine, pa bi volio cut vase misljenje kako bi to mogao popravit. LP Dobra kob

Offline zmajcom

  • K 100
  • **
  • Postova: 420
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #127 u: 06. 12. 2015. 19:42:26 »
kolega zupa,stvar je u socijalizaciji među drugim psima,sigurno da je držiš u boksu s nekim drugim psom s vremenom bi se navikla i nebi bilo problema,još je mlad pa ga izvodi da se druži s drugim psima,dovedi drugog psa i pomalo ga maziš i jednog i drugog...što se više druže prije se navikne

Offline ProfiZupa

  • K
  • *
  • Postova: 7
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #128 u: 07. 12. 2015. 17:22:47 »
 Vise me muci to kako da mu smanjim radijus kretanja... Do sada mi je super radio, ulazio u gusto, radi lijepu fermu gust za gledat i sad se opustio i pici sam dosta ispred mene ne stignem ga pratit i taj problem bi volio rijesit dok je jos mlad....

Offline kcujko1

  • K
  • *
  • Postova: 80
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #129 u: 01. 09. 2017. 17:12:44 »
Kolege, molim za savjet. Imam štene NOP staro 6,5 mjesci. Koliko sam radio s njim - dva do tri puta tjedno - zadovoljan sam jako. Poslušan je, aportira iz suhog i plitke vode, i lijepo je markirao. Kao mali na pero, a vec sa 4 mjeseca par puta na fazana u polju. Ali zadnja dva puta kad sam ga vodio van, kad vidi fazane na čistini, pojuri za njima i ne sluša kad ga zovem nazad. Je li prerano da ga malo op pesi dim teletaktom, ili bi se to nekako drukčije moglo riješiti? Hvala!

Offline zdenko c

  • K 100
  • **
  • Postova: 125
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #130 u: 01. 09. 2017. 18:02:51 »
ja cuo da je pricare najbolje skolovati u brdima jer se lakse "vinu" u zdrak za pricama
ali ...

Offline Gogsa

  • K 100
  • **
  • Postova: 244
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
« Odgovori #131 u: 03. 01. 2021. 23:13:50 »
Cudi me da ova tema toliko dugo nije aktivna. Imam Malog munstelandera sad 4 meseca star. Uzeo sam ga kad je imao 9 nedelja i sa 10- te nedelje upisao Puppy trening. Da malo objasnim,ja i moj pas idemo zajedno na trening ne ide on sam kod trenera.Trener obucava mene kako ja da radim snjim i idemo jednom nedeljno na trening ,a ostale dane radimo ja i ona zajedno ono sto smo naucili na treningu. Socijalizaciju radim jos uvek,pokusavam da je upoznam sa svemu i svacemu: decu ,auta,bicikle ,drugi psi,konje ,krave,ovce itd. Radimo na poslusnost,komande sedi ,lezi ,dodji,da ne vuce na povodnikom. Svaki put kad se radi neka vezba mora da sedne malte ne zalepljena za moju ljevu nogu,aport donosi odlicno,ucimo pretrazivanje, ucimo polako na pucanj mada za Novogodisnu noc nije ni reagovala na svu tu pirotehniku koja se ispucala napolje.Poceo sam odma da koristim i pishtaljku,zna da dodje na zvuk,polako ucimo da sedne na zvuk,i pretrazivanje je isto u planu da se savlada ali to malo kasnije. Sve su to jos vrlo jednostavne vjezbe ali u sledecim treninzima pocinju zadatci pocinju da postaju slozeniji. Vezbamo vecinom sa Dummy ( obicnim ili sa krzno od zeca ili krila od fazana na njemu ). Sve se radi postepeno i u delovima a posebno donosenje aporta i predaja aporta i pokusava se na kraju sve te delove vjezbe polako predju u rutinu u pravilnom redosledu. Sta sam ja primetio je da mlad pas treba sto vise ponavljati sve sto je naucio,ne treba se ocekivati da ce na 4 mjeseca starosti on totalno biti poslusan ipak to je kao malo dete i njemu se luduje. Kad vidi ptice ujutru kad ga izvedem ona stane kao kamen,pa pticica poskoci,ona polako naravi par koraka i tako sve na povodniku,sta mislite ako je pustim da ce da me poslusa da setane kad pojuri za pticu ;).
Pre nego sto sam je uzeo narucio sam jednu knjigu o obuku Continentalnih lovackih pasa da malo imam ideju oko obuke ove vrste pasa.
Ideja treninga je samo pozitivan trening i nagrada za uradjeno,sve sto se ne odradi po zelji se ne nagradjuje i ostavi se pas da sam malo mozga,u principu vrlo brzo shvate sta se trazi,oni ne bi bili lovacki psi ako te konstantno ne isprobavaju ali strpljenje je tu vrlo bitna stvar. Primetis da pas izgubi koncentraciju i pocne da zabushava ( a kod mladog psa to je normalno) prekines sa treningom i lepo produzis da se setkaras ili ostavis ga da se oladi.
Ja sam do sada vise nego zadovoljan kako ona napreduje.
Ovo je moj prvi pas koji obucavam za lov i uzivam u to,a i ona isto tako ,samo da obucem zeleno ceka na vrata da idemo.

Pozdrav, Goga


Offline kalibar

  • K 100
  • **
  • Postova: 177