Autor Tema: obuka štenaca  (Posjeta: 8001 vremena)

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
obuka štenaca
« u: 26. 10. 2008. 19:20:17 »
zakon koji regulira izvodjenje štenadi u prirodu ako tim područjem gospodari druga udruga.

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #1 u: 26. 10. 2008. 21:58:07 »
Nemam pojma da li je to zakonom regulirano, ali ako si u šetnji sa psom a bez puške onda nisi u prekršaju. Ja svoje pse izvodim u istrčavanje i trening u područje oko kuće (krug radijusa 3 km),a nisam član LDa tu gdje stanujem. Nikad nisam sa sobom nosio pušku pa mi nitko nije niti prigovarao. Mislim da to nije nikakav prekršaj.
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #2 u: 26. 10. 2008. 23:05:30 »
hipotetski zamišljena situacija recimo živiš 50 km od terena udruge u kojoj loviš imaš štene starosti 4-8 mjeseci.                                                                                                                pošto ti je daleko zbog šetnje i treninga putovati a trebaš najmanje 1-2 puta tjedno izvesti u prirodu psića recimo terijera ili gonića prošetaš ga kao kolega 1-2  km oko kuće.                                         tim terenom gospodari lokalna LD vidi te neki njihov član da šetaš sa psom i počnu unutar udruge da negoduju što neko izvodi psa u njihovom lovištu.                                                             opisana je vrlo česta situacija za koju znam da se dešavala iz nekoliko primjera, udruga ima prava da štiti svoj teritorij a i ti imaš određena prava da šetaš psa pošto nemaš oružije . neradi se o krivolovu.                                                                                                                  zanima me je gdje je ta tanka zakonska granica dakle nemaš oružje nemogu te prijaviti da krivoloviš ali pošalju ti uljudbeni dopis ili te nazivaju telefonom.                                                                     s druge strane udruga ima teren za trening gdje izvodi svoje pse izvan sezone a ti nisi njihov član.    s treće strane ti vodiš štene koje još nije protjeralo ili tek malo potjeruje,znači male šanse da rastjeruje divljač .                                                                                                           koliko znam zakon kaže da se bilo ko može kretati po prirodi sa psom bez obzira na pasminu ako psa ima pod kontrolom što podrazumjeva da se pas kreće do 50 metara oko vas i da ga u svakom trenutku možete dozvati,                                                                                                molim za vaše mišljenje i što stručnije tumačenje zakona pod koji ovakva situacija podlježe .

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #3 u: 26. 10. 2008. 23:26:17 »
baš mi je drago da si postavio ovo pitanje jer da nisi ti ja bi ga postavio sutra.
ja bi reko da je to pat pozicija, jednostavno bilo na kojoj si strani u pravu si kolko i nisi.
ako ti setas psa setaj i dalje boli te ...  a ako si na drugoj strani opusti se i uzivaj jer ti nema pomoci. sor
ustvari ima al je tolko pokvareno i podmuklo da necu ni pomišljat. bolje da se skompas s vlasnicom psa pesi

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #4 u: 27. 10. 2008. 00:00:49 »
Dali ti je to osobni problem?
Ako je tko te je uhvatio na zub i opiši vlastitu situaciju...
Svi znamo da je u zakonu to šuplje.

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #5 u: 27. 10. 2008. 08:35:10 »
nije osobni problem mada sam i sam znao biti u sličnoj situaciji ali znam za nekoliko primjera.                 ja osobno u takvoj situaciji gledam da se krećem lovištem isključivo putevima između poljoprivrednih površina sa štencima pod kontrolom a uz malo truda uvjek će se naći koji zec u blizini puta ili fazan što je dovoljno za prve kontakte.                                                                                    gledam da idem što ranije u zoru ili pred mrak 1-2 sata i dosta često to namjerno bude 300-500 metara ublizini naselja što takođe u slučaju neugodnih opaski opet ide u moju korist.                       takodje se trudim da čim pas protjera dovoljno za IPO da završnu obuku odradim na terenima svoje udruge što najčešće i bude izvan lovne sezone pa vikendom imam više vremena.                             sve u svemu obavezno bez oružja i bez sakrivanja i poslje nekog vremena i oni shvate da ne kršiš nijedan zakon pa se naviknu ,prvo vreme bude neugodnosti ali što se mora  mora se z6

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #6 u: 28. 10. 2008. 18:23:37 »
evo ovo sam naso u zakonu o lovstvu

Članak 55.
(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.
(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.
(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.
(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.

znaci ako je pas pod nadzrom ideš kud hoceš





Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #7 u: 28. 10. 2008. 19:41:59 »
Ja bi dodao, nadzorom i kontrolom. Jer mnogi nadziru svog psa i na 500 metara a nikako ga nemaju pod kontrolom.

Zoran

  • Gost
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #8 u: 28. 10. 2008. 19:48:34 »
evo ovo sam naso u zakonu o lovstvu

Članak 55.
(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.
(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.
(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.
(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.

znaci ako je pas pod nadzrom ideš kud hoceš






isto negdje stoji da pas mora biti na lajni! to se podrazmjeva podnazoromu vecini slucajeva!
ako se nađes u lovistu sa psom, i tamo te sretne neki lik cije je njegovo loviste on tebe moze komotno da prijavi!
pa tako kad si vec prijavljenj onda ti dokazuj da to nije tako itd...


Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #9 u: 28. 10. 2008. 21:13:42 »
Drugačije se tretira odrasli lovni pas koji već ima položen ipo ili je stariji od 18 mjeseci jer realno već može razgoniti divljač kojom gospodari neka udruga i možda ni oni ne izvode svoje pse osim na dio terena predviđenim za trening.                                                                                                  Takođe mi je u redu neizvoditi odrasle pse u lovište osobito izvan lovne sezone i to podržavam osobito jer je kontrolirati takve pse osim možda ptičare jer imaju manji radijus kretanja vrlo teško.     Bazirao bih se isključivo na izvođenje štenaca u prirodu gdje mislim da je najvažniji faktor starost jer štene uvježbava prvo kretanje po prirodi uči pratiti i ispravljati tragove ,dolazi do prvih kontakta sa divljači i razvija kontakt s vodičem.Štene u toj dobi još uvjek ne čini štetu kreće se u blizini vodiča i vezano je uz njega jer još je ovisno o vođi čopora pa tako ako i malo potjera vrlo brzo se vrati nazad.                                                                                                                            Takođe smatram kad štene ozbiljnije proradi na vlasniku je da realno ocjeni da pas sada već ugrožava nečije lovište i da je vreme da ga počne voditi u lov ili na zato predviđne terene svoje udruge bez obzira na udaljenost.                                                                                                  Najveći problem su ljudi koji neznaju ništa o psima pa reagiraju čim vas vide u svom lovištu sa psom a neznaju procjeniti što se događa već vas odmah smatraju uljezom.                                  U vezi povodnika pas smije biti odvezan  u prirodi uz prisustvo vlasnika ako se kreće do 50 metara od vlasnika i nikog ne ugrožava bez obzira bio lovni ili ne.

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #10 u: 28. 10. 2008. 21:47:32 »
kad vec spominjes teren za trening pasa.
dali je zakonom određena površina tog terena?

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #11 u: 28. 10. 2008. 21:50:20 »
ne
« Zadnja izmjena: 11. 03. 2010. 01:53:09 od KOBI »

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #12 u: 29. 10. 2008. 07:55:42 »
evo ovo sam naso u zakonu o lovstvu

Članak 55.
(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.
(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.
(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.
(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.

znaci ako je pas pod nadzrom ideš kud hoceš


U parku prirode Medvednica odlukom ravnateljstva psi lutalice moraju se istjerati iz šume vikom i larmom. Možete si zamisliti nas lovce kako se držimo za ručice u lancu i istjerujemo lutalice s površine od cca 22000 ha. Smiješno , da nije žalosno.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #13 u: 29. 10. 2008. 08:05:43 »
smijesno i zanimljivo uf
ako su u lovistu lutalice u neku ruku smo bespomocni
(treba se poklopit vise uvjeta da ga uklonis iz lovista i kad vec dignes
pusku jos jednom moras pogledat ljevo i desno da se neki lik ne zazeleni)
a ako idemo sa svojim psom u setnju onda smo u strahu da nas netko ne vidi
i prijavi (volio bi saznat kome se to prijavljuje?)
u ciju korist je pisan zakon o lovstvu ččč

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: obuka štenaca
« Odgovori #14 u: 29. 10. 2008. 10:42:56 »
Nisam siguran mislim da veličina površine nije određena ali mislim da po zakonu svaka udruga treba imati dio lovišta predviđen za obuku pasa.                                                                             U mojoj okolini većina udruga ima takav poligon a udruga na izvršnom odboru dogovori pravila recimo kod nas se psi do 9 mjeseci smiju izvoditi cjele godine a ostali nesmiju u vreme lovostaja zbog mira u lovištu pošto je poligon u sklopu lovišta i u sezoni se normalno lovi.                                              Što se tiče lutalica zakon kaže da ih lovozakupnik smije izlučiti iz lovišta ali neznam dali su pojam izlučiti definirali...........