Autor Tema: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?  (Posjeta: 18690 vremena)

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« u: 10. 07. 2008. 08:28:47 »
Pozdrav svima iz Nisa  :)

Kako postepeno uvoditi u lov mladu Bretonku? I kada je najbolje poceti?

Imam bretonku staru 4.5 meseci i nedavno sam poceo da je izvodim u polje, ali imam probleme sa njom. Naime, deluje mi kao da nije
dooljno zainteresovana za lov. Na mestu na kome je ja izvodim ima jedno 5-6 parova jarebica koje se krecu na prostoru od par hektara.
Kad je izvedem u polje prvo se krece veoma sporo, ne udaljava se od mene vise od 10tak metara i sto je najinteresantnije slabo
reaguje na same jarebice. Desilo se par puta da naleti na jarebicu, podigne je i brzo dotrci kod mene.Doduse danas smo imali mali pomak,
dok smo bili u polju ona se nesto uznemirila, pocela da intenzivno njusi(kao poenter) sa visoko podugnutom nosem, kada sam prisao blize da
vidim sta se desava, jarebica je bila na oko 1,5m ispred nje i naravno poletela je kad sam prisao, ali ker nije stao u marku i sl. Pa neznam sta da mislim o
mojoj bretonki. Jer to u redu? Kako je treba ispravno obucavati? Dali bi mozda bilo bolje umesto sto je izvodim samu da je izvodim sa nekim starijim psom koji
je malo iskusniji u lovu.Dali mozda gresim sto nekad ja idem ispred nje i podignem ja jarebice, mozda bi trebalo da je pustim da sama trazi.Ali je interesantno
da kad ja idem ispred nje i podignem jarebice bretonka nije bas nesto mnogo zainteresovana da njusi mesto(trag)odakle su jarebice poletele.A mozda je ona i suvise mlada?!?
Napominjem da je bretonka cistokrvna,nije neki mesanac i slicno, ima papire, kupio sam je u maju mesecu i bogami solidno platio.

Ja sam pocetnik u svemu ovome, tako da je svaka informacija dobrodosla.

UNAPRED HVALA!
   

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #1 u: 10. 07. 2008. 08:43:02 »
Knjiga Lovački psi od Ivana Richtera je zakon. Pročitaj nju i tamo ćeš nać 90 % stvari kaj ti treba. Ako ti ekipa ovdje krene odgovarat na sva pitanja tema će biti veća od lova na ds.
Mislim da je pas joj mali, a i kujica je pa se zato ne udaljava od tebe toliko. Samo u polje i nema beda, ali pričekaj još koji mjesec, a do tad radi na poslušnosti recimo.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #2 u: 10. 07. 2008. 10:37:59 »
Bas tako!
To je jos stene!
Treba ga pustiti da poraste da sazrije psihicki, i polako ga uvoditi u lov.
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #3 u: 10. 07. 2008. 10:44:00 »
Pozdrav kolega! Nemoj očekivati od 4 mjeseca starog bretonca da bude lud za divljači. To ti je kao da od svojeg djeteta od 4-5 godina očekuješ da bude zainteresiran za fiziku i kemiju. Opće je poznato da oni puno kasnije sazrijevaju od ostalih ptičara. Dok sa švabom možeš očekivati pravi lov već sa godinom dana, od bretonca je ekvivalent cca 3. godina starosti gdje oni potpuno sazrijevaju. To ne znači da nećeš moći loviti s njim već u 2. godini starosti, već samo to da ćeš negdje u 3. tek vidjeti da je to potpuno zreo pas, po pitanju smirenosti, ozbiljnijeg ponašanja u društvu drugih pasa i poslušnosti.  Dok su bebe zaigrani su, u njima postoji lovački nagon no oni to puno suptilnije razvijaju nego ostali ptičari. To što ide na 10-15 m od tebe, budi zahvalan na tome jer kad sazrije lovit će za tebe u krugu do 50 m oko tebe i neće ići daleko naravno ako ne zakažeš prilikom dresure poslušnosti. Nemoj ići ispred nje već je pusti nek sama istražuje. Budi sretan ako se kreće jako sporo jer to je odlična baza za temeljtio pretraživanje kasnije. Što se tiče marke, prati ju pozorno, ako počne usporavati dok pretražuje, spušta nos ili diže, to je dobar znak da je lovački nagon prati u smislu njuha. Nemoj očekivati klasičnu fermu od nje u tako ranoj dobi. Ona ne zna što treba raditi kad naleti na jarebicu još sada. Ali i sam si napisao da već drugi put u polju je usporila kad je naišla na jarebicu. Dakle, vidi se da ju miris privlači, doduše još njoj iz nepoznatog razloga.
Prije same dresure za lov, 90% vremena joj posveti u smislu ljubavi i nježnosti. Bretonci su jako osjećajni psi, ali isto tako jaaaako temperamentni. Vežu se za gazdu vrlo emotivno pa joj podaj puno pažnje i strpljenja, vratit će ti to duplo kasnije. Prvo što ti je činiti prilikom dresure, to je svakako poslušnost. Dakle najbitnije ti je da s njom uspostaviš vezu da na tvoj poziv ona jedva čeka da ti dođe. To ti je pokazala već kad je digla jarebicu i dotrčala do tebe, ona je odradila posao koji ju je impresionirao i sva sretna ide odma k tebi da ti se pohvali time, tj. da ju pohvališ i kažeš bravo.

Suma sumarum, puno pažnje i strpljenja i nećeš se razočarati. Ovo sve pišem iz vlastitih iskustava, nisam kinolog niti stručnjak pa možda puno stvari što sam napisao zvuče smiješnima, ali ipak pročitaj, nešto će ti sigurno koristiti.

Offline hzoran

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #4 u: 10. 07. 2008. 19:10:56 »
pozdrav kolegama.evo ja sam u nedelju od ujaka dobio Bretonku staru 20 meseci nisam izdrzao nego sam je u utorak izveo u polje.mogu reci da sam odusevljen. imala je marku na zeca i kad ga je digla nije trcala za njim vise od 30-tak metara.na poziv se vraca i ja mislim da je to dovoljno za pocetak.sutra zorom opet izlazim na polje sa kolegom lovcem iz grupe pa ce mo malo vecu povrsinu lovista da obidjemo . slike  i izvestaj sutra.pozdrav

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #5 u: 10. 07. 2008. 21:15:24 »
I ja sam dans bio u polju sa "malom" bretonkom. Bila je razigrana, veselo je trcala po polju, njusila je svaki grm...I nisam je terao tamo gde ima jarebica, vec sam se malo igrao sa njom i vezbali smo malo "osnovne" poslusnosti...Jako mi je interesantna, vesela je, a mogu reci i slusa me. Dolazi na poziv, hoce same da udje u auto kad idemo kuci...Znate li u pocetku kada smo prvi put izasli u polje, kolika je muka bila da je ubacim u auto  d7 sad je vec drugacije. Ulazi sama cim otvorim vrata, sedne na mesto suvozaca i ceka da krenemo.Pritome me uopste ne ispusta iz vida  ::),  Znaci da polako uci i bice nesto od nje. mene samo nerviraju neki "nabedjeni" lovci koji kazu da bi vec trebala pokazivati lovacki nagon i kako njihovi psi vec sa 4-5 meseci gde vide jarebice, oni polude. I kazu kako mojoj bretonki mozda nesto fali. A covek od koga sam je kupio mi je prijatelj, i ne verujem da bi mi prodao nesto bezveze. Ma bca ona dobar pas, za koji mesec  d4

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #6 u: 11. 07. 2008. 08:33:46 »
Ne slušaj te "nabedjene" što god to značilo hehe jer pojma nemaju o bretoncima očito. Samo strpljenje i isplatit će se. Pa će se ti "nabedjeni" za 2 godine iznenadit kad ćeš imat najboljeg psa za ptice...  ;)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #7 u: 11. 07. 2008. 08:38:52 »
Pusti ekipu neka priča. Većina mlati jezikom kao lopatom. Uostalom, slobodno ti oni pokažu kako love sa psom starim par mjeseci. Imaj na umu da to nije zdravo ni za psa jer nije niti fizički, niti psihički razvijen. A, recimo, staviti dijete od 7 godina da vozi auto nije zdravo, kaj ne?

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #8 u: 11. 07. 2008. 11:17:55 »
Pa izgleda da ste u pravu.Mozda je problem sa nama pocetnicima sto bi odma hteli da imamo sve i dobrog psa i dobro oruzije i da dobro pucamo...ali to sve ne ide, izgleda da treba vremena  ;) Ja sam   poceo da lovim od prosle godine i idem sa ekipom gde skoro svi imaju psa osim mene, pa mi je malo neprijatno da lovim uz pomoc tudjih pasa, ipak ti ljudi cuvaju te pse i ulazu u njih, a ja samo dodjem nedeljom i lovim uz pomoc tih pasa.Naravno meni niko iz ekipe ne pravi problem, ali ja se osecam neprijatno.Zbog toga sam kupio psa(i to 2 komada  :)) i sad bi zeleo da sto pre pocnem loviti sa tim psima, ali moracu malo da pricekam. A sta mislite sad kada krene lov na prepelice, dali bi bilo u redu da i ja izvedem malo moju kerusu, cisto da se izjuri sa ostalim kerovima i malo uklapa u sredinu gde ima vise pasa...? Mislim da se od pucnja nece plasiti, jer cesto namerno pravim buku(da ne kazem pucam) u njenoj blizini kada izadjemo u polje i one ne reaguje uopste. U pocetku se plasilia, sad samo na trenutak podigne glavu kad cuje pucanj i nista vise...

 d7 http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0 ajmo se prestaviti kolega!
« Zadnja izmjena: 11. 07. 2008. 11:22:20 od LOVAC »

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #9 u: 11. 07. 2008. 14:05:48 »
Kolega aj se Vi prvo predstavite, a onda imam odgovor za Vašu temu koji će Vas zanimati baš po pitanju prepelica...

Ajmo trkom!

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #10 u: 11. 07. 2008. 23:33:30 »
OK, zavrseno!

Ja se izvinjavam ako sam se prvo trebao da se predstavim, pa tek onda da pisem postove.Stvarno nisam znao  :'(

Sad gde smo stali sa prepelicama, jarebicama i bretoncima  z6

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #11 u: 12. 07. 2008. 01:30:42 »
neboj se lega,sam ti vodi,to je još štene,nek se razvija,i mirisi i divljač i to sve,još malo i krnut će prepelice a tad samo lov,lov i lov

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #12 u: 12. 07. 2008. 11:20:39 »
Da. jedva cekam da krene lov na prepelice.Prosle godine sam bio par puta u lovu, ali bez puske  :tommy: Ove godine cu ici sa oruzijem d7 inace smatram da je prepelica jedina vrsta divljaci koju treba slobodno loviti vise nego bilo koju drugu divljac, a sve ovo iz poznatih razloga(ima je puno,nije stanovnik nasih podrucija...).

Medjutim lov na prepelicu se nemoze zamisliti bez dobrog psa, tek sa psom ovaj lov je pravo uzivanje. Nazalost ove godine necu moci da uzivam sa svojim psom jer je jako mlad, ali cu na neki nacin iskoristiti ovo vreme pa cu onda za sledecu godinu imati (nadam se) solidnog psa  :hundtrinkend: Samo da ga pravilno uvedem u lov  d1   :) :)

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #13 u: 12. 07. 2008. 14:13:43 »
Moj savjet za prepelice:

Nemoj pred rudo, nije isto kad ti praviš buku kraj nje ili opališ jedan metak i kad trojica ili petorica lovaca raspale svakih 2-3 minute šuseve po prepelicama. Mogla bi ti se naglo uplašiti pucnja. Strpi se malo, svaki dan joj pucaj, ako već sada ne trza previše na pucanj, probaj iz sačmarice okinuti 2 hica jedan za drugim, probaj iz pištolja šaržer okinuti nabrzinu, naravno ne blizu nje, kad se zaigra dobro, onda kreni.

Što se tiče prepelica, na tvome mjestu bi išao sam s njom ovu sezonu, bez drugih pasa i lovaca, da utvrdi njuh kako treba, stekne navike pretraživanja i slično. Ako ju pustiš sa ostalim psima odma, moglo bi ti se desiti obzirom da je beba i da je zaigrana, da krene za ostalim psima natjeravati se, ne obraćajući pažnju što oni rade i zašto rade. Posebice ako su to nijemci ptičari, mogli bi ju i odvući daleko.


Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #14 u: 12. 07. 2008. 15:00:18 »
evo moj aje kuja prošla godinu dana ali niš ne forsam. to su psi kojim treba samo jednom nešto pokazati jedino mi ide na živce što su pre temperamentni. jebate kad otvorim box skoči mi na leđa od sreće. i nema mira non stop bi nekud skakala jedino poslušnost je ok, recimo da sluša jedva čekam da počne na prepelice da vidim kako će biti
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading