Autor Tema: SCHMIDT & BENDER  (Posjeta: 185191 vremena)

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #435 u: 14. 08. 2018. 19:36:11 »
Mislim da sam negdje procitao da bas nisu namjenjene za europske lovce

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #436 u: 14. 08. 2018. 20:04:43 »
Da, one sa ED staklima rade se negdje u Aziji i ne bi bas bile za europsko trziste, dok one sa HD Shott staklima rade se u Japanu i zadovoljavaju kriterije visoke srednje klase po EU standardima

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #437 u: 10. 12. 2018. 14:45:25 »
Da li neko zna pravi li se S&B Zenith sa končanicom u 2 focal planu ?   zagi

Offline anubis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 900
  • Any time...any place
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #438 u: 10. 12. 2018. 17:15:26 »
Koliko znam, ne! Optike sa končanicom u FFP su konstrukcijski puno robusnije i imaju neke prednosti..ako te ne smeta radije uzmi FFP ;)
« Zadnja izmjena: 10. 12. 2018. 17:18:24 od anubis »

Offline Elegance

  • K 100
  • **
  • Postova: 240
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #439 u: 10. 12. 2018. 19:45:01 »
Koliko znam, ne! Optike sa končanicom u FFP su konstrukcijski puno robusnije i imaju neke prednosti..ako te ne smeta radije uzmi FFP ;)

Jedna od prednosti preciznost
In my truck is an old Bible and a new gun I use both.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #440 u: 10. 12. 2018. 20:05:35 »
1. fokalni plan.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #441 u: 11. 12. 2018. 01:41:21 »
daleko vise prednosti od mana.

Offline ralf

  • K 100
  • **
  • Postova: 209
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #442 u: 11. 12. 2018. 08:23:19 »
Koji postotak je optika sa kojim koncanicama?
Preciznost kao prednost, kaj ove  druge nisu precizne?
Mislim da je sve stvar osobnog odabira, ostalo nema mi bas temelj.
Debela koncanicama na vecim daljinama je prednost?
......

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #443 u: 11. 12. 2018. 08:55:58 »
Kod končanice u prvom planu procjena daljine na osnovu raspona končanice je dobra stvar kad naučiš.
Imam upalu volje.

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #444 u: 11. 12. 2018. 11:33:07 »
Končanica u 1 planu mi je bez veze i ne vidim koja je prednost kad se puca na većim daljinama, npr. na min. uvećanju je tanka a na max. uvećanju debela. To samo smeta, 2 plan je zakon... zagi

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #445 u: 11. 12. 2018. 13:56:55 »
Na mom kahlesu je končanica je 4 dot i ako pokriva čitavu plečku znači da je srnjak na 300+ metara to jest ne pucam!

Za streljaštvo je nešto drugo.
Imam upalu volje.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #446 u: 11. 12. 2018. 14:03:32 »
Končanica u 1 planu mi je bez veze i ne vidim koja je prednost kad se puca na većim daljinama, npr. na min. uvećanju je tanka a na max. uvećanju debela. To samo smeta, 2 plan je zakon... zagi
U danasnje vrijeme kad ima crvena tacka, u neka davna vremena za lov po noci debela njemacka 1 bila zakon , debela da je vidis a nepoklapa divljac
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #447 u: 11. 12. 2018. 14:09:58 »
Druga prednost debele koncanice, tamo gdje je to dozvoljeno  ::) , je projektovanje koncanice pomocu Lampe , ima ona itekako svoju potrebu ....
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #448 u: 12. 12. 2018. 07:15:00 »
Lazare u pravu si !  Ako neko nema prilike da koristi ili mu ne treba za lov i normalnu upotrebu ne znaci da nije potrebno  ili nije dobro. Sve ima svoje mjesto  i priliku za upotrebu.  Suditi nesto sto nisi probao  ( dovoljno dugo)  i nemas iskustvo nije prikladno niti logicno. Sigurno, ako nemas potrebe ne kupujes i ne koristis ali ne znaci  da nije dobro nekom drugom kome moze biti esencijalno ili nuzno potrebno. U neko doba broj 1/ post ili ostri stubic na 1.5-6x42 je bio zakon i to bez iluminacije. Bio je cudo tehnike u svoje vrijeme iako je koncanica odavno vec koristena i na Staljingradskoj fronti. kad sam bio momak stari lovci su imali 6x42 ili 7x50 sa "siljkom" pa su sasvim uspjesno loviti divokoze i veprove a o iluminaciji niko nije ni sanjao. Danas crvene tockice manjih ili vecih dimenzija su standard i sve je ljepse i jednostavnije. Stakla i optike su bolje  i puno vise je konkurencije pa se moze birati po potrebama, dzepu ili zeljama.
namjena i stvarna potreba je nesto drugo. U FFP koncanicu podebljas povecanjem povecanja ili smanjis isto tako brzo i SFP ostane ista i to ne radi veliku razliku kad pucas do 100m - na 600 m je velika razlika. Oni koji ne koriste aktivno turete ni ne treba im FFP  ako dobro prostudiraju svoju koncanicu na 50, 100 i 150 m posao je zavrsen. Ne poznavati svoju koncanicu i njeno ponasanje i odnos velicina u realnim lovackim daljinama je neozbiljnost i neobrazovanje lovca koje ce ga prije ili kasnije kostati lovackog uspjeha. Odgovoran i spretan lovac ce znati  svoju opremu iskoristiti do maximuma ma kakva ona bila. Vodece opticke firme odavno razvijaju FFP i za to postoje realni i vazni razlozi jer oni ipak poznaju potrebe svojih trzista i musterija. S&B zbog svojih najvaznijih musterija i namjene prednjaci u tome sto je i logicno. Evo jedan primjer od nedavno. Prijatelj  dosao u lov da proba novu optiku Swaro 5-25x56FFP na Sauer u 308W. Sve probano po danu na metama i sve OK. Cekamo svinje da izidu popodne  i s brda osmatramo. Ta lokacija je od milja nazvana Samoposluga jer svinje su redovne  i mogu se gadjati od 300- 800  m ako znas i ako imas dovoljan kalibar.  Svinje se pojave u zadnjim minutama svijetla 9 nesto preko 400 m) i ja pustim prijatelja da bira koju metu zeli. On ne vidi nista.  Vepar seta lijevo desno a jedna je malo iznad njega pase i ne mice. Prika gleda i dalje ne vidi, pa vidi ,pa ne vidi a svjetlo nestaje i vrijeme istice.  Lijepo ga zamoim da se sredi , nadje metu i kaze kojeugadja da mogu onog drugog poklopit.  On se ubi micuci turete pa paralax pa ovo ono i opet ne vidi. Optika prekrasna staklo vrhunsko a on ne vidi. . "Moj' vepar odseta iza drveta i vise ga ne vidim. Njegov jos stoji  a on mumlja i ne puca. Pitam jos jednom i nanisanim. Cim je rekao da ne vidi ja sprasim metak u vepra  i on se izvrne  i pocne nozni sirtaki.Objasnjenje: strelac je stavio optiku na 20 x povecanje gdje mu nije smetala debela koncanica i gdje mu je sve RANIJE bilo dobro ( dok je bilo svjetla) medjutim kad je nestalo svjetlo oslabila je slika. EXIT PUPIL na 56 mm optici sjedi na 8 x povecanju i da se sjetio da smanji povecanje dobio bi vece vidno polje i puno bolju sliku i priliku za odstrijel.sa SFP bi mu bilo isto sto se tice exit pupil i vidljivosti. Dzaba i super optika i puska  kad se smutis i uzjogunis i sjebes adrenalinom i buducim pogotkom kojeg nisi ostvario.  To su sekundi koji odlucuju i iz kojih se vidi trening, znanje i tehnika upotrebe.  Zato nauci, vjezbaj i polako bez nervoze opali i ponovo napuni. Ne kudite konje koje niste jahali i bili dovoljno puta u situacijama gdje su bas takve kvalitete potrebne. Normalna setnja do ceke ne zahtjeva puno i do sto metara sve moze raditi ako je posteno upucano i dok se vidi.Posteno je reci ovo mi ne treba i ne zanima me ali kuditi nesto sto niste koristili nema smisla. Lov donosi izazov i puno razlicitih situacija gdje se mora biti felxibilan da bi bio uspjesan i moras dobro poznavati svoju opremu i mogucnosti. Nadam se da se niko nece naci uvrijedjen. 

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #449 u: 12. 12. 2018. 07:39:20 »
 just
Slažem se sa Goranom da je sve stvar navike. Gledao sa S&B Zenith 1,5-6x42 i bio ubijeđen da ću ga kupiti. Kad sam upalio tačku, uvećao na 1,5 i krenuo da uvećavam do 6x meni se ne sviđa. Bolje da je obrnuto i da na uvećanju 1,5x tačka i končanica budu najdeblje zbog pucanja u trku i bližih meta a npr. kod uvećanja 6x da su končanica i tačka tanke za preciznije pucanje u metu i divljač na većim daljinama.  z10