Autor Tema: Vortex Optics  (Posjeta: 93410 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #135 u: 15. 01. 2018. 13:17:52 »
Ovako se djeca odgajaju u lovu i prirodi.
https://www.youtube.com/watch?v=m2pe-Qpv9Uw

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #136 u: 15. 01. 2018. 15:58:10 »
Gorane hvala na odgovoru! Navikao sam na fiksni 6x42 iako ni njega ne koristim ima dosta. Imam u planu neko uređenje pa kontam nešto solidno i povoljno za sve. Optic trade ima od Wortex sta hoces, dobar popust i dostava na vrata. Skontao sam ovo za paralax, ako je upucano na recimo 200 na max povećanju, onda za pucanje na pola povecanja treba staviti paralax na 100, ako se ne varam.

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #137 u: 15. 01. 2018. 20:44:16 »
Što se tiče širokokutnih ciljnika tu Vortex ima sve što treba i on je u tom području ravnopravan vodećim europskim optičkim kućama.

Ne bih se slozio s ovom tvrdnjom, Upravo njihove sirokokutne optike su skroz neprilagodjene za evropskog lovca, izbor končanica je jako los, tj sve koncanice su AR/tactical koncanice i nema niti jedne koncanice koja ce zadovoljiti evropske prohtjeve. Planiram u blizoj buducnosti kupiti sirokokutnu optiku, i Vortex (nazalost) nece uci u uzi izbor upravo radi vrsta koncanice koje nude.
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #138 u: 16. 01. 2018. 04:52:24 »
Slozio bi se sa Hrvojem donekle. Koncanice su dio na kopjem trab raditi i ponuditi preglednije, nesot deblje i preglednije koncanice na koje ste vise navikli i koje vam bolje pasu. Radim na tome da Vortex promjeni dizajn i lansira specifican evropski proizvod  i da sto bolej ucvrsti svoju poziciju. nekwe konacnice poticu iz brzoklucajucih koncanica za brzo pucanje na 3 gun takicenjima  ili profesionalnoj upotrebi gdje je veliki dio posla dok ev ropski lovac voli lezernu i preglednu pogonsku koncanicu sa tockom i po mogucnosti pretekom za sigurno pogadjanje meta u trku na malim do uobicajenim daljinama za pogosnki lov. na tyome se jos mora raditi i nije neka mudrost ali treba to narpaviti. Hrvoje pogledaj PST 1-6 koncanicu pa procjeni. Mislim da pase i da je na nju Pero mislio a ne direktno na BDC koncanicu koja je na Strike Eagle 16 ili 1-8. One su dobre za 3 gun ili ulicne borbe ali ne i za tvoj nedjeljni pogonski lov.. 
Hrvoje pogledaj - procjeni kakva je za horizontalni pomak na vepru  u trku.
https://www.opticsplanet.com/vortex-viper-pst-gen-ii-1-6x24-sfp-riflescope.html?image=e7002d5e91
Izostri diopter od pozadi da je sve cisto i kontras odlican i udri po njima sa sigurnoscu.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #139 u: 16. 01. 2018. 05:06:51 »
Mozda ovako nesto ubrzo doleti na trziste - naravno sa iluminiranom tockicom u centru. Ako se malo prouci gradacija debljina i sta ona znaci i izvjezba sa vasim kalibrom mislim da moze pomoci sigurnosti pogotka i povecane efikasnosti.
http://www.vortexoptics.com/uploads/ret_rzr-lh_3-15x42_g4-bdc_moa_web_subten.jpg

igrom slucaja koncanica se zove G 4  - ideja je da brzo automatski i instiktivno fokusira oko na mjesto pogotka i da brz sistem odredivanja preticanja za gadjanje meta u trku i pod raznim uglovima kretanja u odnosu na strelca. Linije su gradacijski izdradjene i dovoljno debele da pruze brz i efektivan kontrast u niskim uvjetima svjetla i monokromatickom okolisu. Sigurno ste puno puta primjetili kako vas opticki nisan drugacije reagira na proljetne boje i vise sunca koje nudi proljetni lov na srnjaka u odnosu na zimski mrkli pogonski lov u branjevini ili kroz hrastovu sumu. Sunce i zivost boja ga probude dok je zimi u kasno popodne ili jutro  pogled siv, smedj i tesko razlikuje tamne fleke od panjeva ili veprova koji za tren zastanu i misle kud i kako   dalje dok se lavez zvoni u pozadini.
Sa sigurnoscu se moze reci da Vortex zivi od i za lov i LR streljastvo/ lov dok mnogi drugi poznatiji imaju samo mali % prihoda od lovackih optika i propizvoda pa im i nije centar paznje potreba lovca i evolucija lova. Zbog toga moraju slusati i razumjeti potrebe korisnika ako zele biti uspjesni. U Evropi fokus je ne drugim mjestima u odnosu na ostale dijelove svijeta.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #140 u: 16. 01. 2018. 09:27:39 »
Što se tiče širokokutnih ciljnika tu Vortex ima sve što treba i on je u tom području ravnopravan vodećim europskim optičkim kućama.

Ne bih se slozio s ovom tvrdnjom, Upravo njihove sirokokutne optike su skroz neprilagodjene za evropskog lovca, izbor končanica je jako los, tj sve koncanice su AR/tactical koncanice i nema niti jedne koncanice koja ce zadovoljiti evropske prohtjeve. Planiram u blizoj buducnosti kupiti sirokokutnu optiku, i Vortex (nazalost) nece uci u uzi izbor upravo radi vrsta koncanice koje nude.
teaa
Hrvoje kakvi su to europski prohtjevi? Širokokutna optika se uzima za brzo pucanje i trenutno uočavanje mete. Ovo je bitno u 3-gun disciplini, sve to je jako, jako bitno i u pogonskom lovu. Treba isprobati pucati s ovakvim končanicama da vidimo kako i koliko nam leže. Smatram da se končanicama kao npr. AR-BDC2 RETICLE se može u pogonima puno prije reagirati od nekih uobičajenih končanica recimo german #4 ili duplex. Vortexova VMR-2 MOA Reticle j rađena za potegnuti malo dalje. Veliko povećanje X8 daje tu mogućnost. Sve je stvar vježbe i našeg osobnog izbora. Prihvaćam da postoji uobičajena europska lovačka tradicija gdje se izbor končanica kojima love europski lovci uglavnom svodi na izbor osvijetljenih i neosvijetljenih končanica tipa german#4,  german#1, tri vrste duplexovih končanica i sl. Tu tradicija izbora lovačke končanice ima prednost pred njezinom učinkovitošću. Svakako da bi bilo bi dobro da kod Vortexovih optičkih ciljnika ima ponuda i ovih končanica i da je ona namijenjena europskom tržištu .
 zagi
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2018. 09:42:31 od perop »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #141 u: 16. 01. 2018. 10:20:06 »
Puno toga je stvar navike i preference. Meni AR BDC koncanica ne smeta ali razumijem ako nekom smeta i previse je zaposlena da tako kazem. Postavio sam ovu konacinu prije godinu i nesto na temi o koncanicama i brzo uvidio da nemam sta tu traziti jer moje iskustvo je totalno razlicio pd vecine drugih pa je bolje ostaviti ukuse na miru.  Koncanicu treba poznavati i razumijeti a postavljanje kojekavih crta bez smisla i racionalnog odnosa sa mjerilima i namjerom nema bas smisla.  Vortex dolazi iz drugog podneblja gdje se drugacije razmislja i naravno da ce biti podjele misljenja.  Ima tu par momaka koji imaju Strike Eagle 1-8 pa nem kazu kako im je i kako im ide. Vortex se trudi da postavi proizvod koji je prihvatljiv i predstavlja vrijedost za ulozeno a kad se pomalo svugdje ustedi to i love za neki izlet van standardnih okvira i lovista koja su uobicajena a meni je to draze nego najbolji i najskuplji Swarovski. Neki dealei Vortexa u Evropi nude 10 ili 30 godina garancije u skladu sa istom evropskom praksom i tradicijom Voprtex kategoricki daje i stoji iza toga da je garancija dozivotna pa ne dajte im da vas prevare. ako dodje do problema dealer je duzan optku popraviti na zadovoljavajuci nacin ili zamjeniti sa novom sto brze i sto prije a ako to ne radi slobodno se javite pa cemo se popricati sa pravim mjestom i poruka ce brzo stici ili nece vise prodavati Vortex.  VIP waranty gdje je VIP Very Important Promise ili jako vazno obecanje koje se mora ispuniti na zadovoljstvo musterije.  ja sam ih imao stotine i sve sam ih obavio kako treba i zbog toga imamo najbolju cusotmer service u zemlji a prodaja reflektira proces kvalitete proizvoda, prihvatljivosti cijena i naravno garancije.  Musterija na primjer kupi optku sa podesavanjem paralaxa i ne zna ga korisiti pa je mislio da proizvod ne valja i vratio pa smo mu pbjesnili ali i dali novu. U sustini muterije je kupial proizvod s kojim ne zna rukovati ali mi ga svejedno nismo uvijedili nego napravili jos bolji posao pa je ubrzo kupio jos jedan. MOmak je pao s motorm u potok, slomio pusku i optiku i izgubio zatvarac a LRF mu se smocio i nije vise radio. Dao sam mu novu optiku i LRF a on je citavom svijetu rekao o tome dok mu proizvodjac puske niej dao nista. Mogao sam reci sam si pao sam se ubio ili rijesi top sa osiguranjem ali nisam. Jedna optika na poklon tipu koji je igrom slucaja poznat lovac ( sto mi nije bilo poznato u pocetku) i clan nekoliko foruma pa je dobra vrijest rezultirala u velikom broju prodatih optika i druge opreme. Ruka ruku mije a obraz obadvije....

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #142 u: 16. 01. 2018. 10:48:41 »
Gorane,  d1

Stari Rimljani bi rekli "De gustibus non est disputandum"! (O ukusima se ne raspravlja).
Zašto europljanima na vašim optičkim ciljnicima o kojima smo raspravljali ne ponudite izbor končanica tipa german#4, german#1 i sl. Trebalo bi ponuditi neki model optičkog nišan s objektivom x56 za lov u jutro i sumrak s tipom končanica koje se u europi najčešće koriste. Tržište će se povećati a to ne traži puno troškova od Vortexa. Europa i europski način razmišljanja o lovu ("europski štih") predstavlja jedan jako velik broj ljudi i jedno veliko  tržište. Oko toga se isplati potruditi. Vortexova doživotna garancija i Vaša poslovnost će samo pomoći bržem ulasku na to veliko tržište.

Evo moj prijatelj poznari hrvatski lovac nakon 100-tinjak  ili nešto malo više hitaca promijenio je s puške u kalibru 300 RUM optiku Swarovski Z6i 5-30x50. Optika se neznam zašto bila raštimala i bila je neupotrebljiva u lovu. Swarovski je popravio optiku ali prema njegovim navodima ona nije više bila onako precizna onako kako je on to želio pa je tu optiku prodao u pola cijene uf. Swarovski je smatrao da je optika popravljena i tu je svaka priča za njih bila završena.
Pozdrav,
 zagi
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2018. 11:05:09 od perop »

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #143 u: 16. 01. 2018. 11:38:02 »
to sa dozivotnom garancijom je donekle i mlacenje prazne slame  ,  to mora biti i zakonski podkovano , u neki drzavama je ca i zabranjeno,
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #144 u: 16. 01. 2018. 11:43:20 »
Nek uzme moj Razor 4.5-27x56 ili AMG  6-24x50 pa nek vidi sta je ponovljiva preciznost pa ne bi nikad prodao. Ima i drugih dobrih i trajnih proizvoda.S&B PM2 je vec odavno dokazan a jeftiniji.
Znam o kome se radi i ne cudi me vjerovatno su mu rekli da kupi manji kalibar jer previse drma.  Vec ce se nesto desiti pa ce biti bolje ponude. Imamo 5 dana za pricati i planirati.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #145 u: 16. 01. 2018. 11:53:55 »
Vortex je globalna kompanija prisutna u mnogima zemljema a legalni tim je veci nego neke kompanije. Distibutor za Kazahstan takodje daje dozivotnu garanciju jer prati politiku firme. Nekiam prazna slama nekima sigurnost kupovine opet ukusi a i logike su razlicite.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #146 u: 16. 01. 2018. 11:59:47 »
znaci u kazahstanu je drzava regulisala da ukoliko vortex propane da ce taj prodavac garantovat za garanciju nekoliko stotina prodatih Optik , taj prodavac u kazahstanu ima vjerovatno debelo pokrice kod Banke
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #147 u: 16. 01. 2018. 12:47:18 »
Što se tiče širokokutnih ciljnika tu Vortex ima sve što treba i on je u tom području ravnopravan vodećim europskim optičkim kućama.

Ne bih se slozio s ovom tvrdnjom, Upravo njihove sirokokutne optike su skroz neprilagodjene za evropskog lovca, izbor končanica je jako los, tj sve koncanice su AR/tactical koncanice i nema niti jedne koncanice koja ce zadovoljiti evropske prohtjeve. Planiram u blizoj buducnosti kupiti sirokokutnu optiku, i Vortex (nazalost) nece uci u uzi izbor upravo radi vrsta koncanice koje nude.
teaa
Hrvoje kakvi su to europski prohtjevi? Širokokutna optika se uzima za brzo pucanje i trenutno uočavanje mete. Ovo je bitno u 3-gun disciplini, sve to je jako, jako bitno i u pogonskom lovu. Treba isprobati pucati s ovakvim končanicama da vidimo kako i koliko nam leže. Smatram da se končanicama kao npr. AR-BDC2 RETICLE se može u pogonima puno prije reagirati od nekih uobičajenih končanica recimo german #4 ili duplex. Vortexova VMR-2 MOA Reticle j rađena za potegnuti malo dalje. Veliko povećanje X8 daje tu mogućnost. Sve je stvar vježbe i našeg osobnog izbora. Prihvaćam da postoji uobičajena europska lovačka tradicija gdje se izbor končanica kojima love europski lovci uglavnom svodi na izbor osvijetljenih i neosvijetljenih končanica tipa german#4,  german#1, tri vrste duplexovih končanica i sl. Tu tradicija izbora lovačke končanice ima prednost pred njezinom učinkovitošću. Svakako da bi bilo bi dobro da kod Vortexovih optičkih ciljnika ima ponuda i ovih končanica i da je ona namijenjena europskom tržištu .
 zagi

Perop, prosjecan evropski lovac zeli sirokokutnu optiku sa koncanicom #4 i crvenom tockom u sredini bez ikakvih dodatnih kerefeka. Ako proizvodjac ne nudi to sto se trazi jednostavno ga zaobidjes. Jos jedna stvar sa kojom Vortex ozbiljno kaska je tezina optike, teske su ko blato, barem po specifikacijama. Konkurencija je i do 200 grama laksa sto morate priznati nije za bacit. Da zakljucim, prvi bi uzeo Vortex samo da ponude koncanicu koja bi meni bila ok. Niti jedna od ovih koje se sad nude meni ne pase.
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #148 u: 16. 01. 2018. 13:02:55 »
zhrvoje Legendo d1

Niste dobro pogledali Vortexove specifikacije. Vortex Strike Eagle 1-8x24 SFPTežina 468 g, Swarovski Z8i 1-8x24Težina 515 g. U svemu drugome ste u pravu, ja sam to već rekao Goranu. Vortex imaja vrhunsku optiku po parametrima i specifikacijama ravnu najboljim svjetskim optikama koja što se tiče izbora končanice nije prilagođena ukusima klasičnih europskih lovaca. Što se tiče optičkih ciljnika povećanja X8, promjera okulara X56 smatram da imtežina ne bi trebala ići preko 750 g.

Pozdrav,
 zagi

« Zadnja izmjena: 16. 01. 2018. 13:12:28 od perop »

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #149 u: 16. 01. 2018. 13:11:24 »
1-6x24 PST gen II ima 644 grama dok z6i ima 460 grama...
Serija Strike Eagle me ne zanima, ne volim stvari iz kine.
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ