Autor Tema: Vortex Optics  (Posjeta: 94147 vremena)

Offline leechan

  • K
  • *
  • Postova: 42
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #315 u: 20. 08. 2019. 20:57:25 »
Gorane kod ove je očito tvornička greška jer paralaxa nije na 100 yardi. Uglavnom čekam novu. Valjda će opravdat očekivanja iako mi slučaj s ovom ne ulijeva povjerenje. Bojim se da ako im ovakva katastrofa od gotovog proizvoda može izaći iz tvornice, da će se i na novoj nešto potkrasti što ću primjetit kasno za povrat.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #316 u: 21. 08. 2019. 00:58:29 »
Ne brini previse i trazi da oni provjere sve prije slanja ako ti to smanji nervozu cekanja. Predlozio bi ti 4-16x50 koji ima paralax sa strane. Mi ih prodamo preko 1500 na godinu i rijetko imamo problem. Proizvod je napravljen u Filipionima sa japanskim staklom u japanskoj tvornici s kojim Vortex radi godinama a tamo se prave i Leopold, Burris, Steiner i neki drugi bez obzira sta neki pricaju ja vjerujem samo svojim ocima. Ako ti treba pomoc ja sam tu. Ako treba dobices proizvod direktno iz USA i bices zadovoljan kvalitetom i radom optike. Teodor ce napraviti sve sto je potrebno da dobijes ono sto si zelio. Steta vremena jedino i nepotrebne nervoze.

Offline leechan

  • K
  • *
  • Postova: 42
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #317 u: 21. 08. 2019. 11:21:53 »
Gorane, hvala na ponuđenoj pomoći! Nadam se da neće trebati. Razmišljao sam o 4-16, ali je presudilo veće vidno polje pošto dosta idem na šuljanje pa mi je važno lakše i brže pronaći divljač u optici.

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #318 u: 21. 08. 2019. 12:07:55 »
Steiner se proizvodi u Japanu, Burris samo skuplji modeli ostali u Filipinima. Leupold koristi Japanska stakla samo za jeftinije modele a sve ostalo se proizvodi i sklapa u USA.
Kada govorimo o optikama proizvedenim "In the house" to podrazumeva da su dizajnirane, sklopljene i da je većina delova proizvedena u sopstvenim pogonima.
Takve modele optike u USA proizvode Leupold, Trijikon, U.S. Optics i Nightforce.
U Evropi Swarovski, Zeiss, Kahles, S&B, IOR, Meopta , Yukon, Docter i Kaps
Sve ostalo su globalne korporacije koje nemaju svoje pogone za koje po ugovorima  fabrike u Azijskim zemljana proizvode većinu delova i sklapaju a samo manji broj delova se proizvede u Japanu... Čak i kod onih proizvedenih u Japanu većina delova je proizvedena u susednim zemljama jeftine radne snage ali se u Japanu sklapaju vrši završna kontrola i koristi se rupa u propisima na taj način što cenu gotovog proizvoda zbog skuplje radne snage više od polovine čini ono što je odradjeno u Japanu pa time stiču pravo oznake Made in Japan.
U suštini ukoliko je proizvod kvalitetan i kupac zadovoljan nije bitno gde je proizveden.
Jedina razlika je što je broj reklamacija na optike proizvedene "In the house" procentualno znatno manji od ovih drugih odnosno imaju znatno bolju završnu kontrolu, dok sa sa druge strane baš zbog večeg broja reklamacija ostali imaju jače i bolje korisničke servise... Pa ko šta voli i šta mu više odgovara.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #319 u: 21. 08. 2019. 13:55:03 »
Galantan komentar koji daje impresiju da opticku industriju imate u malom prstu. Neki dijelovi komentara stoje a vecina jednostavno nije istina. Bolje da provjerite brand po brand sta ko radi I gdje  kao I s kim
Navodi jednostavno nisu tacni I predlazem da ih sami provjerite bicete iznenadjeni.

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #320 u: 21. 08. 2019. 20:53:36 »
Komentar je napisan u Globalu, ne zalazi u sitne detalje niti u pojedinačne modele...
Na primer Zeiss ima modele koji su većinski proizvedeni u sopstvenom pogonu kao i one koji nisu.
Brend kao Vortex nema ni jedan jer i ne poseduje sopstvene proizvodne pogone.
Optičku industriju nemam u malom prstu, podaci se mogu naći, dovoljno je da se bilo ko zainteresuje i prekopa malo.
Šta nije tačno u mom komentaru slobodno ispravite, rado bih da vidim gde greši i saznam nešto novo, pogotovo što se situacija u ovoj industriji što se tiče dobavljači delova i pogona koji vrše sklapanje konstantno menja.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #321 u: 22. 08. 2019. 04:44:39 »
Vortex optics je privatna firma ciji su vlasnici par roditelja sa svojom djecom a adresa tvornice je ovde: 1 Vortex Drive, Barneveld, WI 53507, USA. Pogledajte Google maps. Ti su ljudi uvijek tesko radili da postignu ono sto imaju i ja ih osobno poznajem desetak godina pa imam pravo to reci. Tu su skladista i proizvodnja mada proizvodnih pogona i kontraktora ima i na drugim lokacijama- lokalno i internacionalno. Ispod zemlje su streljane i mjesta za testiranje opreme.  Tvrdnja da Vortex nista ne proizvodi sam nije istina i pravite komentare bez poznavanja cinjenica. Vasa averzija prema Vortexu ne mora proizvoditi neistine. Nije problem ako vam se proizvodi ne svidjaju to je vase pravo i sa nekim misljenjima se slazem jer su vezana uz evropski nacin lova i kondicije svjetla i lovackih pravila i tu Vortex ima sta popraviti ako zeli popraviti prodaju u EU ali praviti komentare na nevidjeno i bez stvarnog iskustva- je onako kako jest. Ako ste nekad u USA javite se pa vam mogu dogovoriti posjetu da vidite proizvodni pogon i skoro sve okolo pa mozda promjenite misljenje. Vortex je vlasnik nekoliko najmodernijih masina u industriji a mnoge druge je nabavio kad su propali/ smanjivali Premier, US optics i Zeiss USA ostalo je pokupio Tangent Theta i odnio u Kanadu da radi svoje modele tamo. Firme koje ne proizvode u USA i nisu u vlasnistvu lokalnih kompanija ne mogu dobiti ugovore i poslove sa drzavom. Vecina novih masina kupljena je u Japanu i Njemackoj a nesto u Italiji. Zeiss kao kompanija nema neke velike zarade niti pridaje vaznosti grupi prozivoda koje nas zanimaju jer su samo mali dio ukupnog prihoda i ispod 10%. Vise se radi o emocijama a gubitak proizvodnje ne bi ni osjetili financijski. Onaj ozbiljni dio je odavno otisao u druge ruke. Swarovski ima daleko vece prihode od drugih aktivnosti nego od optickih proizvoda koje zanimaju lovce. I jedan i drugi imaju operacije po  svijetu  a razlog je glad za profitom. Nekad je Meopta radila stvari za Zeiss a danas to rade drugi koji su jeftiniji. Volumenski najmanji dio Zeiss proizvoda je napravljen u Njemackoj ali ono sto jest je najkvalitetnije i najskuplje.  S&B takodje ima ispostavu u Madjarskoj i ne radi bas sve sam jer je postalo nemoguce i globalizacija je zarazila i prisilila sve na neke druge operacije  zbog opstanka. Lepolod nije ni sjena onog sto je nekad bio nazalost kao ni Bushnell. Ne mogu se bas svi podaci naci javno neke morate saznati iznutra. Burris i Steiner su proizvod gladi za profitom big mama Beretta  kao i Minox/ Blaser i opticke avanutre RUAG ili SIG grupe. Ako pusci ili pistolju treba opticki nisan  onda moze biti i nas nisan- to je zelja i teorija a ne istinska zelja za razvojem i kreacijom optickih proizvoda. Pionirski dani razvoja ideja koje su nekad bile motivacija danas ne postoje. Zelja za vertikalnom  integracijom i zatvaranjem prostora drugima uvijek je bila dio ponasanja velikih i dominantnih.  NF pravi vise lampi ( Lightforce)nego optika danas i puno toga se promjenilo ( pogotovo od kad su se ameri upeljali u posao) a durbin koji nosi njihovo ime nije nista drugo nego kozmeticka igra sa Nikon proizvodom i patentiranom koncanicom. Nekad je to bila australijska firma sa produkcijom i snaznom idejom ali kad je vlasnik vidio lovu koju mu bacaju stvari su se promjenile.. Danas tvornica u Adelaide lici na nesto drugo i kaska iza americke. Patenti ( koje imaju)se odnose na vrste i dizajn koncanica a ne na proizvodne metode ili otkrica. Ima puno vise slicnosti s nekim drugima u cijim se pogonima prave  a po specificnim kondicijama i zeljama kupca nego sto se da primjetiti na prvi pogled. Sightron, Vortex i NF su povezani mjestom prozvodnje ( za neke proizvode) kao i Steiner i Leopold. Kenko je japanska opticka firma koja ima tvornicu u Filipinima vec dugo. Fuji group, KOWA, Vixen, Kamakura, Fukushima, TOKO, LOW, i Nikon kao i JOG su dominantni igraci. Vortex i Leopold oba izlaze vani u isto vrijeme. Na istom mjestu mozes vidjeti razlicite brandove kako izlaze iz proizvodnje a japanci drze vecinu volumena pod kontrolom jer imaju kapacitet i potrebne vjestine.  NF kasnije provjerava svaki proizvod ili mjenja koncanice po potrebi trzista, sastavlja, popravlja i prodaje afganistansku prasinu. Kinezi takodje rade punom parom i vec znaju napraviti posten proizvod i rade za mnoge pa i vase Evropske lavove. Zeiss koristi vise tudjeg stakla nego svog koje im je postalo skupo. Swar ima daleko veci profit od nakita i kristalnih statua nego od optika a skoro svo opticko znaje je dobio kupovinom pionira Kahles. Puno je brze robotski i 3D kompjuterski izraditi nakit nego se igrati sporim i skupim procesima optickih nisana i dvogleda.  Ipak ta firma je jako vazna za Innsbruck  i Tirol  ( i svijet)jer zaposljava dosta ljudi ukljucujuci i dosta radnika naseg porijekla.  Imalo bi sta reci i za druge firme ili brandove ali ne zelim komentirati dalje jer sve firme se trude staviti na trziste najbolji moguci proizvod  uz respekt na cijene i probaju prezivjeti najbolje sto mogu.  Danasnja musterija je zahtjevna, globalna, naoruzana internetom i moci da blati ili glorificira koga god zeli na socijalnim medijima bez ikakvih kvalifikacija ili grize savjesti za sopstvene zablude, nerazumjevanje i neznanje. Ako pitate bilo kojeg radnika u nekom ducanu koja mu je musterija najgora vjerovatno ce reci da je najgora ona koja malo zna a misli da sve zna. Vecina musterija se educira i zna vise i zna sta zeli i ne zeli platiti nimalo vise nego sto je potrebno. Taktike cijena i prodaje su razlicite i nekad nerazumjive a meni je nelogicno da jedan Kahles kosta puno manje ovde u Australiji nego u Munchen ducanu na primjer.

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #322 u: 22. 08. 2019. 09:30:01 »
Averziju prema Vortex-u nemam, primedbe su moje lične ine znači da nešto što je po meni mana za drugog i njegove potrebe prednost.
Kažeš da Vortex ima svoje proizvodne pogone. Ima li i jedan model koji je sklopljen u njihovim pogonima ili su na njemu većinski delovi tu proizvedeni???
Pomenu si S&B i njihovu proizvodnju u Madjarskoj. Razlika je što su te optike proizvedene u NJIHOVIM pogonima u toj zemlji, nose naziv Hungary line i oznaku Made in Hungary.
Slažem se sa većinom što si napisao a i iz tvog upisa se vidi da ima brendova koji i dalje sve ili skuplje modele većinski proizvode u svojim pogonima.
Globalizacija je učinila svoje i poklekli su delimično ili u celosti i naj jači brendovi... Medjutim meni bode oči nešto drugo što ću ti opisati na primeru Zeiss.
Zeiss je prepisao recept od Bushnell serije 3200 i 4200 i u gladi za profitom a osiljen uspehom Conquest serije sklapane u USA krenuo u proizvodnju serije optičkih nišana Terra.
Dizajn je uradjen u Zeiss sa posebnim osvrtom na malu cenu i jednostavnu proizvodnju. Stakla proizvidjača Shot iz jeftinije produkcije, kompletni metalni delovi uradjeni u Kini, končanice sa Filipina, mehanika Japanska kao i sklapanje i završna kontrola... Ovaj proizvod nosi zvučno ime Zeiss kao i oznaku made in Japan!!!.
Kao i Bushnell krenuo sa cenom za srednji tip u proseku 400 USD, da bi posle par godina isto kao i Bushnell a po prestanku proizvodnje zalihe bile prodavane i ispod 200 USD.
Naravno na početku sve ispraćeno propagandom "nezavisnim" testovima itd. Mada im Ameri nikada nisu oprostili seljenje iz USA u Aziju
Meni sve to pomalo liči na prevaru bez obzira na poštovanje propisa i  kvalitet proizvoda u odnosu na cenu.
U suštini bitan je kvalitet proizvoda i zadovoljstvo kupca, ja i dalje svoje poverenje više dajem brendovima sa sopstvenim proizvodnim pogonima, kod drugog će odlučiti nešto drugo ili treće. U svakom slučaju svima sretna kupovina i da ih dugo i dobro služi.

Offline johnny1966

  • K 500
  • ***
  • Postova: 560
  • M66
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #323 u: 22. 08. 2019. 17:14:55 »
Dečki malo ste se raspisali! Ja budem to malo skratio.
Gledao sam na Strike eaglea, Diamondbacka i Vipera! Slika je čista, mehanika radi bezgrešno a svjetlo oštro bez nekih mrlja i razlijevanja! Prijatelji koji ih koriste su zadovoljni i s obzirom na uloženo, prošli su više nego dobro!
E sad kod modela Razor je sve  navedeno isto ali problem je cijena! Malo je ljudi na evropskom tržištu koji će svoje povjerenje dati Vortexu kada za iste ili slićne novce ima na ponudi Zeissa, Swara, Kahlesa i S&Ba!
Ne tvrdim da Razor ne valja ili ne vrijedi, saćuvaj Bože ali evropski kupac je tradicionalan! Naše tržište nemam namjeru ni spominjati jer prodalo se par termovizija i nešto digitalnih Pulsara u količini koju ozbiljan dučan vani proda u tjedan dana! zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #324 u: 26. 08. 2019. 03:49:13 »
Uskoro i odgovor.


Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #326 u: 26. 08. 2019. 03:58:08 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #327 u: 26. 08. 2019. 04:05:07 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #329 u: 26. 08. 2019. 12:42:18 »
Johnny kod nas je Razor AUD $3750.00 pa prebaci u Eure I usporedi sa vasim cijenama.
Kahles, NF Atarc,S&B PM2 su preko 4400 a,neki modeli  do 6000 kao novi kompaktni S&B.