Autor Tema: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???  (Posjeta: 6296 vremena)

Offline grakela

  • K
  • *
  • Postova: 8
  • me casa su casa
Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« u: 01. 09. 2013. 02:36:36 »
Dakle imam muskog istarskog gonica,skoro pa ce napunit godinu dana,problem je na otoku sta su svako malo ovce,ima dobre lovne karakteristike al je malo tvrdoglav ko i svako musko.Pocea je da goni ovce i nikako ga oducit,to se desilo par puta,ostalo je bio blizu njih vezan,cak ga je jedna i oplaila,al to je sve bio vezan uz njih.Cim bi ga se putilo pocea bi se zaljecat na njih,one ko ovce uplasene trce a on sceca za njima,jos je veci problem sta ima mladih janjaca s ovcama pa je problem da kojega i ne udavi.
Vise me strah pustat blizu njih da ne neapravi pizdariju al u lovistu ih se nemoze izbjec.
Dali postoji koja metoda sa telefax ogrlicama bili mu mogla ona pomoc i da se odvikne jer kad krene tesko je to zaustavit.
Ili da ga zatvorim sa ovcom tjedan dana da dode sebi,strah me na janje iti pomislit jer da ga nebi udavija ako ga ostavim nasamo,inace je pas samo za gonit zeca posto nema prasaca itd....


Molim koja je najbolja metoda za pomoc u suprotnome se moran rijesit psa jer ce vise stete napravit nego koristi.
Unaprijed hvala z6 z6 z6 z6 z6 z6 z6 z6
Usko Dugousko

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #1 u: 01. 09. 2013. 14:31:48 »
Vodi ga vezanog pored ovaca, ako krene na njih glasno vikni NE i dobro ga mlatni po guzici. Par dana tako, a onda ga pusti. Čim počne ludovati vikni NE, mora stati jer će znati što slijedi iza. Inače je to problem, moji su davno 5 koza udavili. Ako ne upali probaj teletaktom,samo što to može sje... psa skroz. On kad u lovištu nađe ovce na slobodi to je za njega divljač,još ako bježe ispred njega kao blesave eto ti belaja.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #2 u: 01. 09. 2013. 21:41:31 »
Navikavanje na domace zivotinje treba da se zavrsi prije ikakve obuke na divljac....ali zbog nedostatka vremena to se uglavnom preskace i onda nastaju problemi. kako odbici??? batinom jedino i to svi okolo tebe a ne samo ti. Desavalo se da psi u prisustvu vlasnika ne gledaju u domace zivotinje a cim gazde nema haos prave....
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #3 u: 01. 09. 2013. 21:44:41 »
Upravo tako, ali ima pasa koji su nepopravljivi. Moj breton kokoši neće ni pogledati, ali na mačku i zeca je lud. Koza, ovca,krava,drugi pas..,kao da ne postoje.

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #4 u: 01. 09. 2013. 22:28:39 »
Povodnik od dvadesetak metrara , imaš te
takozvane alpinističke konpce (za malo novaca ) u dosta trgovina .

Vodiš ga preko tjedna prema tim ovcama i kad
krene ... malo pustiš ... i onda ... FUJ TO  ... i opet ...i opet ...

Preko vikenda  (vjerujem da tako loviš ...) vodiš ga na povodniku i
puštaš isključivo na na trag željene divljači ... kad se vrati nagrada ... i opet ... i opet ...

To ti je ukratko ...

Lovna kinologija ti je nauka , jedna od većih u lovstvu i nemože se naučiti preko neta .
Ovo što sam sam ti rekao su nekave osnove i predradnje koje idu prije doticaja sa
lovištem . Na to sve skupa ide genetika ... a to ti je opet posebna i duga priča ...

Odavno sam se zarekao da neću sudjelovati na ovim temama  ali šta ćeš , srce vuče .   d1
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #5 u: 01. 09. 2013. 22:40:00 »


Preko vikenda  (vjerujem da tako loviš ...) vodiš ga na povodniku i
puštaš isključivo na na trag željene divljači ... kad se vrati nagrada ... i opet ... i opet ...

Odavno sam se zarekao da neću sudjelovati na ovim temama  ali šta ćeš , srce vuče .   d1
Gdje nestade ono dodjes u lov, pustis gonica nakon sto zauzmes ceku i cekas da on natjera divljac(pritom grupa blokira odredjen teren svako pusti svog psa i eto lova)??? Ovim vodjenjem i pustanjem na odredjeni trag divljaci se ne moze loviti zec, lisica itd.... a da ne pricam o kvarenju rada gonica, duboko trazenje, vracanje gazdi, itd... nestaje, pas stekti za tragom bilo cega samo nek stekti...a da ne govorim o uzimanju ustrage....
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #6 u: 01. 09. 2013. 22:50:40 »
Pa dobro ... ako ti tako misliš ...
Pusti ti slobodno te svoje dugonoge goniče
 njima na Brač .

Neka traže i naravno tjeraju ono što prvo nađu .

Šta misliš , šta će prvo naći ?

Znam ja o čemu ti pričaš .
Ako ga vodiš na povodniku i puštaš na
trag , možda dobiješ gotovana koji neće tražiti .

Ali ako ga pustiš tako kako ti kažeš , reci mi koji je
tvoj način da odbiješ od ovaca ?

Uvijek volim naučiti !   zagi

Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #7 u: 01. 09. 2013. 23:04:22 »
Pa dobro ... ako ti tako misliš ...
Pusti ti slobodno te svoje dugonoge goniče
 njima na Brač .

Neka traže i naravno tjeraju ono što prvo nađu .

Šta misliš , šta će prvo naći ?

Znam ja o čemu ti pričaš .
Ako ga vodiš na povodniku i puštaš na
trag , možda dobiješ gotovana koji neće tražiti .

Ali ako ga pustiš tako kako ti kažeš , reci mi koji je
tvoj način da odbiješ od ovaca ?

Uvijek volim naučiti !   zagi
Kao sto rekoh stene se navikava na sve domace zivotinje uz osnovnu obuku, navikava se na stoku, odrasta s njom(nista gazda nece izgubiti sa stenetom ako stene odraste na selu s stokom....nakon toga krece obuka u lovistu ukljucujuci i susrete sa stokom na pasnjacima....
Ovo sto vi govorite je nuzno zlo, odnosno posljedica urbanizacije tempa zivota u kojem lovac vozi do lovista 100 km stene mu odrasta u stanu, kuci sa dvoristem od 300m2  u sred grada itd....lovista su malena, iscjepkana, privatizovana gdje dobar pravi gonic gubi smisao i traze se psi pogonici, koji idu od pogonica maksimum 50 m te glasno gone sve ispred sebe na ceke i dolaskom na ceke nakon pucnjave staju i ostaju tu
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #8 u: 01. 09. 2013. 23:19:21 »
Ovo što ti pričaš su osnove kinologije i
ja to podržavam !   d1     zagi

Ono o čemu ja pričam su odovori na pitanje iz ove teme .    zagi


Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #9 u: 01. 09. 2013. 23:24:16 »
Ovo što ti pričaš su osnove kinologije i
ja to podržavam !   d1     zagi

Ono o čemu ja pričam su odovori na pitanje iz ove teme .    zagi
Da se svi pridrzavaju kako ti rece osnova...ne bi bilo ove teme  d4. A za sve ima lijeka samo treba vremena i zivaca i na kraju postoje lovista bez stoke na pasnjacima   zagi
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline grakela

  • K
  • *
  • Postova: 8
  • me casa su casa
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #10 u: 01. 09. 2013. 23:56:48 »
HVala na odgovorima sauf

Vec radim tako,samo neide bas,cak zna povuc i starijeg pasa koji nije bija zainteresiran na ovce.
Dok je na povodcu miran je al kad ga se pusti i one malo krenu,odeeee za njima.
Provat cu malo vise na dulji konop..
Stvar je i u tome sta Cobani(ljudi koji ovce drze) tzv.pastiri- ne vole da im se pas vjezba oko njihovih ovci jer se one onda uplase...ovce ko ovce pa se razbizu itd...
Tako da bi oni naradze volili da ga se odma rijesis,jer bilo je slucajeva da dolete dva pasa iz drugoga mista koji ovce nisu upoznali i napadnu stado ,prikolju par komada ostale se izbiju po mrizi,ustrase  itd...i to iste vrste ko moj i to sta im gazda ima ovce vlastite pa se nisu navikli.Pa ti vidi..
 :bunny:Zec i kad ga gone uvik posri ovci prolazi da bi zamea trag ili mu se nadu na putu al ne odbija se od njih,sad ako nisi u blizini mozda ode pas i za njima a drugi nastavi gonit.Nikad nisi siguran sta mu je u glavi...Jednostavno ih se nemoze izbjec i trenutno ih je u lovistu na svakom kantunu,a nemogu prominit ni loviste ni otok.Mogu se jedino svadit sa cobanima ili sa pasom.One ga privuku svojim strahom i bizanjem-trcanjem,on mozda svaca to ko igru al od te igre moze nakraju ispast sranje al iako ne takne nijednu oni ce rec da je napa i da ce uvik to radit.Zaljecli bi mi se i drugi jer one ko ovce uvik skacu i trce pa mu je bilo zanimljivo al bi odustali nakon nekog vrimena.Samo ovi je malo veci i jaci pas i tvrdoglaviji,pogotovo sta sad ima mladih janjaca ako se nameci na njih i pritisne ga gotovo je nece prestat. z1

Provat cu sa duzim konopm ako nece na to zadnja mu je ogrlica.javim rezultate za 2-3 mj,nsakon lovne sezone jer lako ga je sad naucit nemora znacit da nece kasnije povuc opet... :smil4226ce1d491b5:

Hvala  :hundtrinkend: z6 z5
pOzz
Usko Dugousko

Offline grakela

  • K
  • *
  • Postova: 8
  • me casa su casa
Odg: Kako oduciti gonica da ne goni Ovce???
« Odgovori #11 u: 02. 09. 2013. 00:05:16 »
Pa dobro ... ako ti tako misliš ...
Pusti ti slobodno te svoje dugonoge goniče
 njima na Brač .

Neka traže i naravno tjeraju ono što prvo nađu .

Šta misliš , šta će prvo naći ?

Znam ja o čemu ti pričaš .
Ako ga vodiš na povodniku i puštaš na
trag , možda dobiješ gotovana koji neće tražiti .

Ali ako ga pustiš tako kako ti kažeš , reci mi koji je
tvoj način da odbiješ od ovaca ?

Uvijek volim naučiti !   zagi
Kao sto rekoh stene se navikava na sve domace zivotinje uz osnovnu obuku, navikava se na stoku, odrasta s njom(nista gazda nece izgubiti sa stenetom ako stene odraste na selu s stokom....nakon toga krece obuka u lovistu ukljucujuci i susrete sa stokom na pasnjacima....
Ovo sto vi govorite je nuzno zlo, odnosno posljedica urbanizacije tempa zivota u kojem lovac vozi do lovista 100 km stene mu odrasta u stanu, kuci sa dvoristem od 300m2  u sred grada itd....lovista su malena, iscjepkana, privatizovana gdje dobar pravi gonic gubi smisao i traze se psi pogonici, koji idu od pogonica maksimum 50 m te glasno gone sve ispred sebe na ceke i dolaskom na ceke nakon pucnjave staju i ostaju tu


Najgore odgojen je ko lovacki na selu,bija je kraj svih domacih zivotinja,malo smo ga zakinili za ovce,pa je tu i problem odma nasta sta je davno prije tribalo ic kraj ovci.
Imam drugog pasa koji je dosta mladosti prove u gradu do godine dana i nije uopce ima zanimaciju za ovce,malo je laja na konje al brzo ga je proslo al to je opet zenka i one su daleko poslusnije od muskih,on pored cilog zatvorenog dvora zna utec priko vrata skoci i ide trazit zeca na prvu njivu jer je vjezban tu....tako moze i kod ovci utec...malo ga poslusnost zeza al za to ima rijesenje lanac kad je pusten iz boksa pa nece nigdi bizat.Ne tucen ga jer da nebi ima posljedice plasenja ali malo ga tuknem al njemu to ne znaci puno...pozz
Usko Dugousko