Autor Tema: UPIT / PROCJENA  (Posjeta: 9013 vremena)

Offline 6ak

  • K
  • *
  • Postova: 14
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #30 u: 21. 02. 2016. 15:56:54 »
12/13 000kn, takoder imam i jednu sačmu za u zamjenu u kuci je o davno, super je ocuvana kao nova, to mi je pripalo na ostavinskoj od djeda... Pa ako je ko zainteresiran neka se javi, iskreno ja se ne razumijem bas ni u ime ni cijenu, znam da je puska bila rucni rad.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #31 u: 21. 02. 2016. 16:42:48 »
"kao nova"? a kud joj je nestala brunaža?

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #32 u: 21. 02. 2016. 17:00:45 »
znaš šta razmišljam,

pitaj ti lika ako je puška upucana na 800 m, nek ti on na 600-700-800 m (nek bira daljinu) pogodi metu 1*1 m i odma mu daješ te pare, a ako ne onda je tvoja cijena sasvim ok da ju on prihvati, jer ti bi htio dakvu dalekometnu pušku

prije ohoho godina došao sam kod jednog da sad ne spominjem ime eminentnog lovca, on i njegov otac i gledali smo neki ssg sa nekom optikom 6x42 i isto je bila upucana na 800 m i tu je rasprava završila, mislim bilo mi je glupo uopće ulaziti u neke rasprave
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #33 u: 21. 02. 2016. 17:44:12 »
Kolega 6ak.

Govorim po sebi, najiskrenije.
Danas nema novaca koje ja ne bih dao da mogu doci u posjed lovackih pusaka koje je imao moj deda, a koje stjecajem okolnosti vise nisu u obitelji.

Ova sacmarica mislim da ne moze postici neku veliku cijenu, i samim tim zasto se odvajati od dedine ostavine, i neke obiteljske tradicije?
Na vasem mjestu, ja bih razmisljao ili da je ostavim i sredim za lov, ili opcionalno dat je puskaru da je onesposobi, uredi, uglanca i da krasi zid vase buduce lovacke sobe. (ako to nije Purdey, holland&holland ili neki rad iz ferlaha vjerojatno vrijedi oko 500 do 1000 kn, dakle nije neki novac)

Vezano za karabin, pucanje na velike udaljenosti (800 mtr) koje se spominje je izuzetno zahtjevno i trazi ozbiljniju opremu, a ponajvise drugaciju optiku, i za srednje kalibre, vjerojatno pita montazu s nagibom. (sto ovdje nije slucaj)
Snajperiranje u ratu s ceke, takodjer ne drzi vodu. To ne moze pricati iole ozbiljan lovac ili strijelac, pa i iskusni vojnik, tako da, zapravo ne znam kako da komentiram pricu koju vam je prodavac dao ustvari nisam siguran da li on uoce zna sta prica.

Vezano za upucanost puske (makar i da nije upucana na 800, nego na normalnu lovacku distancu):

Moze se desiti da se pred prodaju zmandali bilo kakav komad optike da se digne cijena puske, a sto ne znaci da je upucana.
Zato probajte staviti pusku na stol, i ucvrstiti.
prethodno provjerite da je puska prazna
Naciljajte kroz optiku neki predmet na 50-tak metara.
Izvadite zatvarac i pogledajte kroz cijev, uz uvjet da je puska nepomicna.

Cijev bi trebala da gleda u mjesto na koje optika ima naciljanu koncanicu.
Za preciznije gledanje kroz cijev bi trebala cahura s rupom, na mjestu gdje dodje kapisla.
A za jos preciznije staviti laserski metak....
Medjutim, i bez tih pomagala, gledanje kroz cijev je dovoljno indikativno.

Ako to nije tako, i ako koncanica gleda u jednu stranu a cijev u drugu, puska upucana nije.
A moze indicirati i gresku u montazi.

Kod gledanja kroz cijev, dobro obratite paznju na nagrizenost cijevi, u obliku sitnih tamnijh okom vidljivih tockica korozije. (cim manje - tim bolje)

Zatim:
Zna se desiti da prodavac dotjera pusku prije prodaje kod puskara, da digne cijenu. Obicno se to odnosi na poliranje i uljenje ili lakiranje kundaka i bruniranje metalnih djelova i puska naoko moze bit u savrsenom stanju, pa cak se i cijev moze ispolirati da se ne vide ostecenja.

(jedan moj prijatelj zaduzio je m48 jos u jna prije puno godina sa 60% nagrizenosti cijevi, a vratio je u stanju 100%. Pitao ga oruzar kako je to izveo, ovaj nije htio reci, otisli na pivo, pa mu nakon par piva priznao: cijev je ulastio sa pastom za cipele)

Zato je svakako pozeljno pusku isprobati na streljani. I poslije gadjanja obavezno opet pogledati cijev, makar i bila precizna. Manja nagrizenost nije strasno, ali moze smanjiti cijenu.

Indikacija loseg stanja zatim moze biti stanje krune, ili usta cijevi. (vrh cijevi)
Dobro pogledajte u kavom je stanju taj dio. Ostecenja ne smije biti ni malo!
Usta cijevi moraju biti savrsena.
Svaka nepravilnost na vrhu cijevi, znaci da puska vjerojatno razbacuje, i nije precizna.

Tesko je reci koliko je puska metaka ispalila, ali kako je nekidan napisao koega Max011, probajte pogledati celo zatvaraca, gdje prolazi udarna igla. Ako se vide kruzni tragovi izgaranja, puska je vjerojatno ispalila prilicno metaka.

Pogledajte okidanje:
Na puski se vide dva okidaca. Njemcka ubrzica. nakon sta stisnete zadnji, prednji okidac bi morao okinuti na dodir.
probati i bez ubrzice. Okidanje mora raditi bez greske.

Provjerite kocnicu, osim sta mora funkcionirati, pozeljno je da je necujna.

Polozaj mehanickih nisana:
Ako su prednji i zadnji nisan u nekim ekstremnim plozajima, to moze ukazati ili na nemar vlasnika, ili pak na moguce nedostatke puske. Ako su nisani u naoko u cudnim polozajima, ovo bi svakako trebalo isprobati gadjanjem na streljani, sto je izvedivo gledanjem kroz tunelske nosace.

Sretno s kupnjom i dobra kob!
 zagi
 
« Zadnja izmjena: 21. 02. 2016. 17:48:50 od roger »
Gente Balcanico!

Offline vuk sa motajice

  • K 500
  • ***
  • Postova: 673
  • budi do kraja ono sto jesi
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #34 u: 21. 02. 2016. 17:49:44 »
E ovo je kvalitetan post i nema se sta dodati i oduzeti,  Roger  bravooo
Moja puska,moj pas i ja

Offline 6ak

  • K
  • *
  • Postova: 14
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #35 u: 21. 02. 2016. 18:25:06 »
Kolega 6ak.

Govorim po sebi, najiskrenije.
Danas nema novaca koje ja ne bih dao da mogu doci u posjed lovackih pusaka koje je imao moj deda, a koje stjecajem okolnosti vise nisu u obitelji.

Ova sacmarica mislim da ne moze postici neku veliku cijenu, i samim tim zasto se odvajati od dedine ostavine, i neke obiteljske tradicije?
Na vasem mjestu, ja bih razmisljao ili da je ostavim i sredim za lov, ili opcionalno dat je puskaru da je onesposobi, uredi, uglanca i da krasi zid vase buduce lovacke sobe. (ako to nije Purdey, holland&holland ili neki rad iz ferlaha vjerojatno vrijedi oko 500 do 1000 kn, dakle nije neki novac)

Vezano za karabin, pucanje na velike udaljenosti (800 mtr) koje se spominje je izuzetno zahtjevno i trazi ozbiljniju opremu, a ponajvise drugaciju optiku, i za srednje kalibre, vjerojatno pita montazu s nagibom. (sto ovdje nije slucaj)
Snajperiranje u ratu s ceke, takodjer ne drzi vodu. To ne moze pricati iole ozbiljan lovac ili strijelac, pa i iskusni vojnik, tako da, zapravo ne znam kako da komentiram pricu koju vam je prodavac dao ustvari nisam siguran da li on uoce zna sta prica.

Vezano za upucanost puske (makar i da nije upucana na 800, nego na normalnu lovacku distancu):

Moze se desiti da se pred prodaju zmandali bilo kakav komad optike da se digne cijena puske, a sto ne znaci da je upucana.
Zato probajte staviti pusku na stol, i ucvrstiti.
prethodno provjerite da je puska prazna
Naciljajte kroz optiku neki predmet na 50-tak metara.
Izvadite zatvarac i pogledajte kroz cijev, uz uvjet da je puska nepomicna.

Cijev bi trebala da gleda u mjesto na koje optika ima naciljanu koncanicu.
Za preciznije gledanje kroz cijev bi trebala cahura s rupom, na mjestu gdje dodje kapisla.
A za jos preciznije staviti laserski metak....
Medjutim, i bez tih pomagala, gledanje kroz cijev je dovoljno indikativno.

Ako to nije tako, i ako koncanica gleda u jednu stranu a cijev u drugu, puska upucana nije.
A moze indicirati i gresku u montazi.

Kod gledanja kroz cijev, dobro obratite paznju na nagrizenost cijevi, u obliku sitnih tamnijh okom vidljivih tockica korozije. (cim manje - tim bolje)

Zatim:
Zna se desiti da prodavac dotjera pusku prije prodaje kod puskara, da digne cijenu. Obicno se to odnosi na poliranje i uljenje ili lakiranje kundaka i bruniranje metalnih djelova i puska naoko moze bit u savrsenom stanju, pa cak se i cijev moze ispolirati da se ne vide ostecenja.

(jedan moj prijatelj zaduzio je m48 jos u jna prije puno godina sa 60% nagrizenosti cijevi, a vratio je u stanju 100%. Pitao ga oruzar kako je to izveo, ovaj nije htio reci, otisli na pivo, pa mu nakon par piva priznao: cijev je ulastio sa pastom za cipele)

Zato je svakako pozeljno pusku isprobati na streljani. I poslije gadjanja obavezno opet pogledati cijev, makar i bila precizna. Manja nagrizenost nije strasno, ali moze smanjiti cijenu.

Indikacija loseg stanja zatim moze biti stanje krune, ili usta cijevi. (vrh cijevi)
Dobro pogledajte u kavom je stanju taj dio. Ostecenja ne smije biti ni malo!
Usta cijevi moraju biti savrsena.
Svaka nepravilnost na vrhu cijevi, znaci da puska vjerojatno razbacuje, i nije precizna.

Tesko je reci koliko je puska metaka ispalila, ali kako je nekidan napisao koega Max011, probajte pogledati celo zatvaraca, gdje prolazi udarna igla. Ako se vide kruzni tragovi izgaranja, puska je vjerojatno ispalila prilicno metaka.

Pogledajte okidanje:
Na puski se vide dva okidaca. Njemcka ubrzica. nakon sta stisnete zadnji, prednji okidac bi morao okinuti na dodir.
probati i bez ubrzice. Okidanje mora raditi bez greske.

Provjerite kocnicu, osim sta mora funkcionirati, pozeljno je da je necujna.

Polozaj mehanickih nisana:
Ako su prednji i zadnji nisan u nekim ekstremnim plozajima, to moze ukazati ili na nemar vlasnika, ili pak na moguce nedostatke puske. Ako su nisani u naoko u cudnim polozajima, ovo bi svakako trebalo isprobati gadjanjem na streljani, sto je izvedivo gledanjem kroz tunelske nosace.

Sretno s kupnjom i dobra kob!
 zagi
Tribat ce mi šalabahter kad buden iša : ))
Hvala ti

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #36 u: 21. 02. 2016. 18:26:44 »
Samo hrabro i bez straha.
Kupovina oruzja - spada u slatke brige.
 zagi
Gente Balcanico!

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #37 u: 21. 02. 2016. 18:47:02 »
12/13 000kn,
Tu si na pragu da dobijes novi karabin sa optikom , slozeno i upucano kod puskara u Ludbregu,  metaka za bar jednu sezonu.
Za ostalo ukoliko si zainteresiran PP.

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #38 u: 21. 02. 2016. 19:22:39 »
upucana na 800 m?  superti
a  sta je tu upitno. pa zar nevidite da tamo na objektivu pise  100, 200, 400 i onda ono kao 8, koliko vidim i neki markirun kod tog okrenutog 8, znaci trebalo bi biti 800 m ili je mozda cak i u bezkonacnost upucana  ref hao hao

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #39 u: 21. 02. 2016. 20:01:19 »
Za oko 13000 imaš Merkel KR1 novi zagi

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #40 u: 21. 02. 2016. 20:12:30 »
gss gss gss ja prenosin samo rijeci od gospona koji to prodaje i iz razloga sto se ne razumijem bas pitam i prenosim sve vama, a vi mozete pomoc i odg sa pametnim odovorom ili se rugat i smijat, covijek je reka "puska je bila upucana na 800M" dali je to mogu ja neznam
tip je lažovćina a optiku skineš i pokloniš nekome tko ima zračnu pušku a za pušku ponudiš 1000 kuna a za nosače optike ako su kpt čelićni još max 250 kn !   u suprotnom na tu pušku je grehota potrošiti nabavnu dozvolu !! 

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #41 u: 21. 02. 2016. 20:53:34 »
aj sad malo ja...

1) DEDINO ORUŽJE SE NE PRODAJE!!!

2) karabin deluje lep na oko, cev mora da se proba. optika deluje pristojna, ali je upotrebljavana i pitanje u kakvom je stanju iznutra. 1000 evra je mnogo para za tu pušku pa da je bogotac nosio.

medjutim, oko upucavanja na 800m bih samo da pitam nešto... na koje se daljine upucavaju dragunov i naš m76? ja sam iz m76 gađao na 600m, upucavao sam ih za gadjanje slušalaca šro. standardna vojna optika, zrak 4x32. koliko je se sećam, imala je mogućnost gađanja do 1000m, najbolji rezultati do 800. zašto sa 30-06 i optikom od 12 puta ne bi bilo moguće upucavanje na 800m da pogodi 0,5x0,5metara, što je dovoljno za izbacivanje nekog iz stroja? čovek je rekao da je upucana za ratne uslove. i metak i optika daju tu mogućnost i ne znam zašto sve to izaziva salve smeha i nipodaštavanje.

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #42 u: 21. 02. 2016. 21:30:26 »
aj sad malo ja...

1) DEDINO ORUŽJE SE NE PRODAJE!!!

2) karabin deluje lep na oko, cev mora da se proba. optika deluje pristojna, ali je upotrebljavana i pitanje u kakvom je stanju iznutra. 1000 evra je mnogo para za tu pušku pa da je bogotac nosio.

medjutim, oko upucavanja na 800m bih samo da pitam nešto... na koje se daljine upucavaju dragunov i naš m76? ja sam iz m76 gađao na 600m, upucavao sam ih za gadjanje slušalaca šro. standardna vojna optika, zrak 4x32. koliko je se sećam, imala je mogućnost gađanja do 1000m, najbolji rezultati do 800. zašto sa 30-06 i optikom od 12 puta ne bi bilo moguće upucavanje na 800m da pogodi 0,5x0,5metara, što je dovoljno za izbacivanje nekog iz stroja? čovek je rekao da je upucana za ratne uslove. i metak i optika daju tu mogućnost i ne znam zašto sve to izaziva salve smeha i nipodaštavanje.
dragunov i vaš m76 su poluautomaske olupine koje ni kad su bile nove nisu mogle držati grupu unutar 5 cm na 100 metara a što se tiče upucavanja na dalje a pogotovo na 600 metara s njima možeš gađati zgusnutu grupu pješadinaca pod uvjetom da tu grupu uopče vidiš sa tom zrakovom 4x optikom i to na način da zrno slučajno padne na nekoga od njih jer se na te daljine sa tim puškama puca nabacivanjem tj dobacivanjem !! ja posjedujem pušku iz 1861 god koja ima mehaničke nišane podesive za nabacivanje zrna na 900 metara

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #43 u: 21. 02. 2016. 21:39:51 »
kolega, ukoliko pažljivo pročitaš moj prethodni upis videćeš da sam lepo napisao da je ovaj kranjac o kom se radi upucavan za potrebe U RATU. tako je bar kolega koga zanima napisao. i tu je takvo upucavanje sa 30-06 i optikom 12x i više nego moguće. prema tome, vidi se da ne čitaš postove.

o dragunovu i m76, ili si ti imao olupine, ili ih nisi uopšte ni imao. meni su obe radile i više nego dobro. sa fabričkim nišanima zrak i PSO-1, na daljini od 600m, svidjalo se to tebi ili ne...

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: UPIT / PROCJENA
« Odgovori #44 u: 21. 02. 2016. 22:09:23 »
kolega, ukoliko pažljivo pročitaš moj prethodni upis videćeš da sam lepo napisao da je ovaj kranjac o kom se radi upucavan za potrebe U RATU. tako je bar kolega koga zanima napisao. i tu je takvo upucavanje sa 30-06 i optikom 12x i više nego moguće. prema tome, vidi se da ne čitaš postove.

o dragunovu i m76, ili si ti imao olupine, ili ih nisi uopšte ni imao. meni su obe radile i više nego dobro. sa fabričkim nišanima zrak i PSO-1, na daljini od 600m, svidjalo se to tebi ili ne...
prika uz dužno poštovanje ponovit ču ti da su i jedna i druga olupine odmah kad su bile i proizvedene...nalo sam im se divio 86.u nišu ali i to divljenje nije trajalp dugo... radne jesu ali precizne nikada nisu ni bile..  naravno da sam kasnije paspa imao i nisam si ga zadržao.. imamo ih u svakakvim stanjima i sada več i sa svakakvim optikama i uvijek je to isto...
600 metara je za ozbiljniju opremu