Autor Tema: Mrsav ili uhranjen pas  (Posjeta: 17583 vremena)

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Mrsav ili uhranjen pas
« u: 14. 09. 2007. 10:13:58 »
Svjedok sam da neki lovci izgladnjuju pse da im prije sezone lova budu mrsavi, ali sta  se tada desava: Pas se pogrbi ruzno izgleda pa cak ne znam dali dobije na izdrzljivosti.
Dali drzati uhranjenog psa pa taman na stetu mozda malo kraceg gonjenja (mada ako je dobar pas ne vjerujem da ce mu smetati) ili voditi psa kostura u lov
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #1 u: 14. 09. 2007. 12:00:43 »
ajd ti ne jedi 2 dana prije lova, pa prohodaj 10 km ili više u lovu takavččč mislim da je sve jasno...

p.s. psu se ne daje jesti samo neposredno prije lova da mu ne smeta njuhu. čim je lov gotov, prije nego nahraniš svog "magarca", psu daješ jesti... tko god radi drukčije, ne priznam ga nit za lovca nit za čovjeka...

p.p.s a ti lovci što to rade tako samo dokazuju tužnu činjenicu da njihov pas vidi svjetlo dana van boksa ili lanca samo 1 dan tjedno za vrijeme sezone, daklem, to opet nisu lovci...
« Zadnja izmjena: 14. 09. 2007. 12:04:42 od skyangel »

Offline SPYDER

  • K 100
  • **
  • Postova: 443
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #2 u: 14. 09. 2007. 13:40:52 »
Ne treba ga izgladnjivati. Pas sa uravnoteženom jednakom prehranom i održavanjem kondicije (istrčavanjem ili šetnjama) nema šanse da bude debel

Offline saso_

  • K
  • *
  • Postova: 45
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #3 u: 14. 09. 2007. 19:22:36 »
slazem se skyangel,jos nesto najvaznije je pre svega zdrava i kvalitetna hrana,
mada mnogo znaci i sam metabolizam psa,imam posavca koji ce vola da pojede a nikako nemoze da nabaci na kilazi to je nervozan pas koji mnogo trci,na terenu nemoze stati ni pet minuta.Od sva tri psa ovaj jede najvise a izgleda kao da mesecima nista nije jeo,ponekad
me sramota izvesti ga teren ljudi kazu:dajes li hranu ovom psu,ali Dzeki odradi svoj posao
maksimalno dobro.......

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #4 u: 14. 09. 2007. 19:47:59 »
slazem se skyangel,jos nesto najvaznije je pre svega zdrava i kvalitetna hrana,
mada mnogo znaci i sam metabolizam psa,imam posavca koji ce vola da pojede a nikako nemoze da nabaci na kilazi to je nervozan pas koji mnogo trci,na terenu nemoze stati ni pet minuta.Od sva tri psa ovaj jede najvise a izgleda kao da mesecima nista nije jeo,ponekad
me sramota izvesti ga teren ljudi kazu:dajes li hranu ovom psu,ali Dzeki odradi svoj posao
maksimalno dobro.......

E pa vjerovatno saso_ se vode tom logikom da recomo ako taj tvoj posavac je mrsav a dobto goni da treba i njegov koji ,recimo, ima drugaciji metabolizam treba da bude mrsav da bi bolje gonio.
Ali jos jednom napominjem da danima nista ne davaju psu (a ovaj isto toliko dana jauce) da bi izgledao "BOLJE"!
MENI JE TO VAN PAMETI
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #5 u: 14. 09. 2007. 20:11:37 »
izgadnjivanje pasa je prije svega neodgovorno od strane vlasnika,nesvrsishodno,kaznjivo.....


na svakoj vreci hrane za pse postoji tabela po kojoj se lako izracuna dnevna potreba psa za tom hranom pa se pokusajte toga pridrzavati,ne bas ko pijan plota   ;D,ali to vam moze biti dobar orijentir

gojno stanje i kondicija psa ovisi o radu,ishrani i zdravstvenom stanju

pri procjeni gojnog stanja pozornost obratiti na naslge masti,kostane izbocine i razvijenost muskulature

rukom prodjite po rebrima psa
pas je dobrog gojnog stanja ukoliko osjetite rebra pod prstima a ne vidite ih kao kostane izbocine na kozi 
pas je pretio ukoliko ne osjetite rebra
pas je loseg gojnog stanja ukoliko vidite rebra kako se ocrtavaju na kozi(uzrok toga je gladovanje ili kronicne bolesti)

Offline saso_

  • K
  • *
  • Postova: 45
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #6 u: 14. 09. 2007. 20:13:09 »
To je ludo,tim ljudima bi trebalo da se zakonski zabrani da cuvaju pse.

Ma to su neznalice"cula kornjaca da se konj potkiva pa digla noge"
Imao sam mnogo "kucica" svi su bili razliciti znas kao "koliko ljudi toliko karaktera",
jedni mrsavi drugi popunjeni,ipak moje iskustvo kaze da na kilazi i izgled psa najvise
deluje sam metabolizam psa i karakter koji pas ima (ljut,brz,agresivan) i obrnuto.
Medutim i onaj slabi i onaj debeli podjednako mogu biti dobri psi u lovu.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #7 u: 15. 09. 2007. 09:20:41 »
Prazna vreca ne stoji!!!
Volio bih vidjeti gladnog covjeka da kvalitetno radi...
Tokom zimskog lova  na svojim gonicima vidim kako mrsave za samo taj jedan dan , a da bi to ponovio opet,  treba mu vratiti snagu, zar neč
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #8 u: 15. 09. 2007. 11:47:03 »
[

rukom prodjite po rebrima psa
pas je dobrog gojnog stanja ukoliko osjetite rebra pod prstima a ne vidite ih kao kostane izbocine na kozi 
pas je pretio ukoliko ne osjetite rebra
pas je loseg gojnog stanja ukoliko vidite rebra kako se ocrtavaju na kozi(uzrok toga je gladovanje ili kronicne bolesti)

[/quote]
E to je to,tacno onako kako sam i ja objasnjavao (mozda napamet) tim ljudima,ali sada sam dobio punu potvrdu HVALA d4 z7
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #9 u: 17. 09. 2007. 10:53:40 »
Moj bi po standardu trebao imat 18, ima 22-25, ali se ne brinem ni malo. Jer kad krene sezona, svaka subota i nedjelja je lovna. Višak kila skine u lovu, a kaj ako ima manjak i radi dva sata pa priječe 5-10 km u trku, kako će imat snage vratit se po snijegu, leduč Oni koji izgladnjuju pse nisu baš čisti!

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #10 u: 17. 09. 2007. 12:38:15 »
Kao i ljudu i psi imaju drugačije metabolizme.Večinu lovačkog staža kako sam več i napisao na forumu proveo sam uz oštrodlake jaziče.Uvijek od 2-5 komada.Hranim ih jednako količinski i u isto vrijeme .Kad sam zbog službenih obaveza odsutan po 2-3 tjedna ,pa se vratim doma razlika u težini zna biti i do 1/2 kg zbog nedostatnog kretanja.
Redovnim izlascima na teren kilažu i kondiciju najprije povrat mužjak koji prvi pokazuje pretilost.To me navodi na razmišljanje da svaki pas različitom brzinom troši energiju te da ne treba generaliziratiu pogledu težine odnosno izgleda psa.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #11 u: 20. 09. 2007. 10:37:08 »
Kad se sve zbroji i oduzme. Svatko od nas bi trebao znati svog psa i njegove navike, kako prehrambene, tako i svake druge. Kilu-dvije lako skine u lovu, a kako da nadoknadi manjakč

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #12 u: 20. 09. 2007. 10:56:55 »
Kilu-dvije lako skine u lovu, a kako da nadoknadi manjakč
E kod nas se kaze pojacaj mu PINJATU pa ce on lako dobiti ta 2-3 kg
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #13 u: 20. 09. 2007. 11:04:56 »
Lovne aktivnosti se više-manje rade u jesen, zimu, kada je hladno. Nije ista ni količina ni kvaliteta hrane za psa zimi i ljeti. Ljeti je vruče, višak kila mu smeta, a zimi mu koristi. Ali treba svoje kile lako nositi i zimi. Optimum, je ključna riječ! Poznaj svog psa i znat češ koliko čega mu treba i u kojem periodu godine.

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Mrsav ili uhranjen pas
« Odgovori #14 u: 20. 09. 2007. 11:07:17 »
to je to  d4
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!