Autor Tema: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone  (Posjeta: 8775 vremena)

Offline Lik

  • K
  • *
  • Postova: 5
Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« u: 28. 03. 2011. 01:40:20 »
Imam istarskog ostrodlakog gonica. Tijekom proljetno/ljetne sezone on je prakticki neaktivan (tu i tamo setnja / istrcavanje) jer je zabranjeno pustanje pasa u loviste. Mene zanima da li mu je istu preporucenu kolicinu hrane potrebno davati ljeti kao i zimi kad je aktivan u lovu.Zimi zavisi od vrste lova i hladnoce dobije i dodatno. Vasa misljenja. Pozdrav.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #1 u: 28. 03. 2011. 08:52:18 »
Kod mene je smanjena kolicina hrane skoro za pola u odnosu na "aktivno" doba godine.  teaa
Sad i onako samo spavaju i idu redovne setnje a to nije neko vece gubljenje energije. z10
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #2 u: 28. 03. 2011. 09:45:09 »
Podrazumijeva se da prehrana jesen -zima ide kuhano i toplo jer je pas aktivan i ima potrebu za pojačanom prehranom i naravno toplim jelom dok u prolječe -ljeto ide više suha (dehidrirana )hrana naravno uzuvjek svježu vodu.Uostalom ako niste znali pas u tople dane (ljeto) baš i neče "puno"jesti ali kad zahladi onda počinje sa prehranom za hladne dane -prati pa češ vidjeti -pozdrav  DEDA  M... 

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #3 u: 28. 03. 2011. 10:00:30 »
Kao što je rekao DEDA M, pas u ljetnom periodu manje traži hranu (uz naravno obilnije količine svježe vode). Moj posavac dobije zimi i do dvije porcije (više "temeljca"), a opet nije isključeno da ponekad ostavi malo hrane u porciji (mada je to rijetkost, jer organizam traži energiju u zimi, posebno kad je pas aktivan :smil4226ce1d491b5:. Ljeti se znamo i "svađati", kad razvlači "ljetnu" količinu u porciji po cijeli dan. U principu to izgleda kao da pas sam sebi određuje potrebnu količinu hrane prema godišnjem dobu i opterećenju :P :hundtrinkend: :hundtrinkend:
Em ti sumpor.....

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #4 u: 28. 03. 2011. 16:28:08 »
Još jedna napomena-u ljetu  se hrana (kuhana)brzo i često pokvari,tu ulaze i konzerve(gotova hrana),rekao bi po domačem ,da se ukiseli i to pas osjeti iako mislimo da neče jesti.U ljetnom terminu davati rađe suhu hranu upravo zbog kvarljivosti a u zimi dva x  i to ujutro i navečer porciju ali kuhanog i toplog te po jednu porciju suhoga 2-3 x tjedno radi bolje probave kod starijih pasa pošto su oni malo usporeniji zimi i ne kreču se rado po lošem vremenu - zimi -snjegu .Pozdrav DEDA  M.... 

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #5 u: 28. 03. 2011. 21:08:43 »
Ne znam za vaše pse ali moji goniči ne ostave ništa. Čim pojedu sve s tanjura čekaju kao da ni nisu jeli, tako da nema šanse da im nešto ostane a kamoli da se pokvari. z4

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #6 u: 28. 03. 2011. 22:14:31 »
Vjerojatno imaš mlade pse ili psi nisu hranjeni kvalitetno ,jer takvi psi jedu sve i ne pitaju koje je doba.Imao sam dosta pasa (ne lovačkih) i znam iz iskustva vlastitoga ,a i moji prijatelji koji imaju lovne pse imaju istu stvar ko i ja nekada.Neznam kako i koliko i sa čim hraniš ali to ti je vrlo važan detalj -pas kome fale vitamini i koji jede ne kvalitetno uvijek ili skoro uvijek če pojesti sve ,ponekad i veču količinu i na kraju višak i povratiti dok visoko kvalitetno hranjen pas če se činiti da bira hranu i jede malo ali kvalitetno-dosta toga zavisi i o pasmini jer i tu ima razlike-a ,toliko i pozdrav  DEDA  M....   z14                                                 
p.s. -nisam rekao da ti loše hranišjel neznam kako i sa čime ali to su činjenice,kako sam napisao

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #7 u: 28. 03. 2011. 23:03:03 »
Ne znam za vaše pse ali moji goniči ne ostave ništa. Čim pojedu sve s tanjura čekaju kao da ni nisu jeli, tako da nema šanse da im nešto ostane a kamoli da se pokvari. z4
E tako jede i moja finkinja...cak bih se zakleo da se pomaze i usima dok jede... happi
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #8 u: 29. 03. 2011. 11:37:10 »
Možda vi držite svoje pse na kakvoj "laganoj" djeti pa su zato stalno gladni .....  hao hao hao sor,pozdrav  DEDA  M....

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #9 u: 29. 03. 2011. 17:23:31 »
Ne bih rekao da mi psi jedu laganu hranu ali jedan jede sa apetitiom od malena a drugi polako i zrno po zrno. teaa
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #10 u: 29. 03. 2011. 22:03:26 »
Daj probaj kuhano (obareno)meso pa da vidimo kad ga proba jel bude papao polako-pas je mesoždre pa neče baš svaki suho,dobro za ljeto da se ne "ukiseli"kuhano-ali meso je uvjek dobro došlo.Nekada kada sam ih imao više nikada mi nisu "odbili" junetinu /teletinu ili grkljane -pozdrav  DEDA  M.....   z14

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #11 u: 29. 03. 2011. 22:10:38 »
Daj probaj kuhano (obareno)meso pa da vidimo kad ga proba jel bude papao polako-pas je mesoždre pa neče baš svaki suho,dobro za ljeto da se ne "ukiseli"kuhano-ali meso je uvjek dobro došlo.Nekada kada sam ih imao više nikada mi nisu "odbili" junetinu /teletinu ili grkljane -pozdrav  DEDA  M.....   z14
Sad ne shvatam....jel moraju da jedu brzo ili polako?!  happi
Nemam potrebe da experimentisem jer sam zadovoljan i izgledom a i zdravljem pasa! d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Prehrana gonica tijekom proljetni/ ljetne sezone
« Odgovori #12 u: 31. 03. 2011. 00:13:52 »
kAKO si napisao da ti jede zrno po zrno,a moj komentar se odnosio za tog psa (za meso) a ako si zadovoljan neka tako i ostane -ali probaj u zimi ili po hladnoči davati kuhanu hranu(meso i dodatke) vidičeš da če psi biti zadovoljniji,naročito stariji psi,a i nemoj -mo zaboravit da je pas mesožder a ne neki "suhožder"koji če biti zadovoljan sa dehidriranim više nego sa kuhanim ili obarenim mesom ,samo šta to traži veču žrtvu i financijski je skuplje.Ako si zadovoljan o.k. a kad nebudeš promjeni prehranu na domaču pa češ vidjeti -pozdrav  DEDA  M... z14