Autor Tema: Dobra kob  (Posjeta: 22516 vremena)

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Dobra kob
« Odgovori #90 u: 25. 01. 2016. 22:36:00 »
Imam sve brojeve Dobre kobi od prvoga do zadnjega i neće me začuditi ako se DK više ne bude izdavala jer je taj časopis jedini konkurent Lovačkoga vjesnika a zna se da nitko i ništa ne može konkurirati HLS-u, pljus pljus.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Dobra kob
« Odgovori #91 u: 26. 01. 2016. 09:25:18 »
Da ni oni nisu krenuli putem časopisa Lovočuvar....... hao hao.

Žalosna je činjenica da u ovoj zemlji nema dovoljno tržišnog potencijala za kvalitetan lovački časopis. Navedeni Lovočuvar, kakav bio da bio, u mojim je očima imao status uvjerljivo najkvalitetnijeg lovačkog štiva. Nije opstao zbog okrutnih zakona tržišta, a to više govori o našoj lovačkoj populaciji nego o samom časopisu. Sad se isto događa s Dobrom kobi koja je pak, prema mojim kriterijima, bila slijedeći časopis po kvaliteti u RH. Sad smo spali na LV i Glas lova i ribolova. Da eksperiment s Tragom prirode kao podlistkom Večernjaka uopće i ne spominjem. DK je također bila tržišno orijentirana, a njeno gašenje (odn. prebacivanje vrućeg krumpira) ponovo više govori o nama lovcima nego o samom časopisu.

Imam sve brojeve Dobre kobi od prvoga do zadnjega i neće me začuditi ako se DK više ne bude izdavala jer je taj časopis jedini konkurent Lovačkoga vjesnika a zna se da nitko i ništa ne može konkurirati HLS-u, pljus pljus.

Obzirom da LV nije na tržištu, već se distribuira "po sili zakona", jasno je da kao takav nema i ne može imati konkurenciju.

Izgleda da se Matić dobro "uvuka" generalu  hao ja ponekad iz dosade kupim koji broj a onda kad vidim sadržaj   >:( po...dim od muke..!
A to da će ih  HLS izdavati, ništa čudno s obzirom koliko se Matić uvlačio u d.pe Đuri.. još jedna jama ( uz LV) u koju će se bacati novci nas lovaca.. paci paci

Iskreno, ne vidim scenarij po kojem će HLS izdavati dva časopisa od kojih će oba ići isključivo na teret lovaca i to kao "obvezna literatura". Ovo je prigoda da LV postane u potpunosti ono za što se i deklarira - službeno glasilo HLS-a. A to znači da sadržaj popunjavaju izvješća o aktivnostima HLS-a i svih njegovih članica (ono, skupštine, druženja...). Stručno lovačko štivo, koje se sad u LV-u može naći u tragovima, preuzeo bi taj novi časopis ma kako se zvao. I da se mene pita, to bi bilo upravo tako. S tim da bi LV svaki lovac dobivao kao do sada, a ovaj drugi časopis bio bi na tržištu. Pa tko voli, nek' izvoli...

Vezano uz primjedbu o sadržaju otvara se zapravo puno kompleksnije pitanje. Naime, kvalitetnu suvremenu lovačku literaturu u ovoj je zemlji gotovo nemoguće pronaći. Autora poput dr. Čeovića danas praktički nema. Čast ing. Frkoviću ali od mlađih autora na vidiku nema nikog. I dok će se u časopisu još pronaći pokoji kvalitetan članak (npr. Dumić, Safner, Šegrt...), kapaciteta (ili interesa za pisanjem?) za kvalitetnu knjigu jednostavno nema. Gdje je nestala Mala lovačka bibilioteka? Da o kapitalnijim djelima i ne pričam. Veliku enciklopediju "Lovstvo" (koju Đuro dijeli gdje god stigne) također smo preuzeli od drugih.

A onda, ako se slučajno i objavi kakav pažnje vrijedan naslov, on se proda u nekoliko desetaka primjeraka onima među nama koji imaju potrebu za radom na sebi. I vrtimo se u krug...

Ne mogu se oteti dojmu da je u ovoj priči puno toga vezano uz naš poslovični kriticizam i potrebu da "pljunemo" na bilo kakav konkretan pokušaj ali istovremeno nemamo potrebu zavrnuti rukave i napraviti onako kako mislimo da treba.

DK!

Offline Gogo

  • K
  • *
  • Postova: 63
    • LS OBŽ
Odg: Dobra kob
« Odgovori #92 u: 27. 01. 2016. 10:26:00 »
Evo kupio sam danas DK, nakladnik je Hrvatski lovački savez.
Kvaliteta papira je znatno srozana, preostaje jedino nadati se kako neće doći i do srozavanja u kvaliteti tekstova.

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: Dobra kob
« Odgovori #93 u: 27. 01. 2016. 11:12:15 »
A koje to dobre tekstove je imala Dobra kob?

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Dobra kob
« Odgovori #94 u: 27. 01. 2016. 11:34:48 »
Primijetio sam da "lovacki vijesnik" ako pise nesto o balisitici ili oruzju preuzima clanke iz "wild und hund".
Dobra kob preuzima od "Kalibra".
Sramota je da oba magazina ne angaziraju nekog od nasih strucnjaka.

Dobar originalni tekst je medjutim vrlo tesko naci u bilo kojem od dva navedena.

U "dobroj kobi" tu i tamo, u "LV" ne pamtim.
U "Dobroj kobi" bio je u prethodnom broju (meni) zanimljiv clanak o kvaliteti mesa i razlici kod divljaci ulovljene pogonom, te onoj odstrijeljenoj na ceki.
 
Gente Balcanico!

Offline kcujko1

  • K
  • *
  • Postova: 80
Odg: Dobra kob
« Odgovori #95 u: 27. 01. 2016. 20:39:54 »
Prije sam znao tu i tamo kupiti DK. Po meni nešto malo bolje od LV, ali tematski regionalno ograničen. Što je i logično pošto ga je izdavala Slobodna Dalmacija. Sve u svemu, puno previše love za ono što se dobije.

Offline carlo

  • K 100
  • **
  • Postova: 288
Odg: Dobra kob
« Odgovori #96 u: 28. 01. 2016. 09:11:59 »
Kupovao sam DK od prvog izdanja , bilo je dobrih i manje dobrih tekstova.
Zadnjih godinu dna izgledalo je kao da LV i DK imaju istog urednika.
 Šteta za jedno lovačko glasilo ali pazite , veliki Đuro nas sve gleda !

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Dobra kob
« Odgovori #97 u: 28. 01. 2016. 09:47:05 »
I dok će se u časopisu još pronaći pokoji kvalitetan članak (npr. Dumić, Safner, Šegrt...), kapaciteta (ili interesa za pisanjem?) za kvalitetnu knjigu jednostavno nema.

Vezano za interes za pisanjem? Ja bih prefolmulirao ovo u interes za tiskanjem.

Naime, svojevremeno sam napisao prirucnik od 200-tinjak stranica s ilustracijama na temu jednog uzeg dijela morskog ribarstva koja nije pokrivena niti jednom publikacijom u zadnjih stotinjak godina.
Napravio sam i recenziju renomiranih strucnjaka za isti rukopis.

I onda slijedi razgovor sa tiskarama, izdavacima.

Stvari su postavljene ovako: Autor bi trebao financirati unaprijed tisak vlastitog djela, ili pak SAM se potruditi da nadje sponzore koji ce pokriti troskove tiska. Po mojemu iskustvu tada izdavaci nisu bili voljni trcati i juriti za sponzorima. Uglavnom pronalazak sponzora na volji je autora.

Troskovi variraju od kvalitete papira, nacina tiska, korica (tvrde ili meke) itd.
Sto se vise primjeraka tiska, veci je ukupni trosak, ali manja cijena po pojedinacnom primjerku. Veci broj primjeraka povecava pak rizik povratka investicije

Ali sve u svemu ako se radi o kvalitetnom tiskanju, na kvalitetnom papiru, u boji, u barem 500 primjeraka govorimo mozda o poprilicnoj investiciji ... nek je samo 30 kn o primjerku, ivesticija je vec oko 2000 eura. Bilo je to prije vise godina, kao rezultat razgovora sa barem tri izdavaca, ali ne vjerujem da se u medjuvremenu nesto kardinalno promijenilo.

Sve u svemu: tiskara ili izdavac na takav nacin ulazi u posao bez rizika, jer je sve pokriveno, a sav rizik ili investicija zapravo ide na na racun autora, ili sponzora ako ih ima.

Tako da ekonomija naseg trzista diktira i tisak novih knjiga u drugim zanrovima za masovno trziste, koje imaju zagarantiranu prodaju, poput autora  Vedrane Rudan, Nives Celzijus i slicno, jer su ekonomsko isplativi i predvidljivi.
Svaka kuca u HR ima jednu domacicu koje ce ovakve publikacije rado prolistati, medjutim ima li svaka kuca u HR lovca, koji ce kupiti strucnu knjigu?

E, nema!

Ne kazem nista lose o navedenim autorima, medjutim kvalitetna strucna knjiga bilo o lovstvu ili bilo cemu drugom, ne pokriva ekonomski nase malo trziste, i vrlo jednostavno - uglavnom se ne tiska.

Pa i kad se skupi volja i investicija za tiskati nesto strucno, onda je najlakse nesto prevesti, platiti autorska prava i tiskati.

Malo dzepno izdanje izdanje o srnjaku, recimo, strani prijevod.

prijevod francuske enciklopedije lovstva, gdje se navodi (na primjer) lov srnece divljaci sacmom, ili izuzimaju iz primjene kalibri vojnog porijekla.
Hocu rijeci, prijevod dijela iz druge lovne kulture, ne popunjava kvalitetom potrebe lovstva nase kulture, i ne odise bas previse kvalitetom, a niti ne slijedi nasu lokalnu pravnu regulativu. Dakle, reducirane su u kvaliteti informacija.



« Zadnja izmjena: 28. 01. 2016. 09:57:35 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Gogo

  • K
  • *
  • Postova: 63
    • LS OBŽ
Odg: Dobra kob
« Odgovori #98 u: 28. 01. 2016. 12:11:07 »
A koje to dobre tekstove je imala Dobra kob?

Dobre u usporedbi s ostala dva aktivna lovačka glasila, lovačkim vjesnikom i glasom lova.

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Dobra kob
« Odgovori #99 u: 28. 01. 2016. 12:38:58 »


Vezano za interes za pisanjem? Ja bih prefolmulirao ovo u interes za tiskanjem.

Naime, svojevremeno sam napisao prirucnik od 200-tinjak stranica s ilustracijama na temu jednog uzeg dijela morskog ribarstva koja nije pokrivena niti jednom publikacijom u zadnjih stotinjak godina.
Napravio sam i recenziju renomiranih strucnjaka za isti rukopis.

Respekt, svaka čast!  bravooo

I onda slijedi razgovor sa tiskarama, izdavacima.

Stvari su postavljene ovako: Autor bi trebao financirati unaprijed tisak vlastitog djela, ili pak SAM se potruditi da nadje sponzore koji ce pokriti troskove tiska. Po mojemu iskustvu tada izdavaci nisu bili voljni trcati i juriti za sponzorima. Uglavnom pronalazak sponzora na volji je autora.

Troskovi variraju od kvalitete papira, nacina tiska, korica (tvrde ili meke) itd.
Sto se vise primjeraka tiska, veci je ukupni trosak, ali manja cijena po pojedinacnom primjerku. Veci broj primjeraka povecava pak rizik povratka investicije

Ali sve u svemu ako se radi o kvalitetnom tiskanju, na kvalitetnom papiru, u boji, u barem 500 primjeraka govorimo mozda o poprilicnoj investiciji ... nek je samo 30 kn o primjerku, ivesticija je vec oko 2000 eura. Bilo je to prije vise godina, kao rezultat razgovora sa barem tri izdavaca, ali ne vjerujem da se u medjuvremenu nesto kardinalno promijenilo.

Sve u svemu: tiskara ili izdavac na takav nacin ulazi u posao bez rizika, jer je sve pokriveno, a sav rizik ili investicija zapravo ide na na racun autora, ili sponzora ako ih ima.

Tako da ekonomija naseg trzista diktira i tisak novih knjiga u drugim zanrovima za masovno trziste, koje imaju zagarantiranu prodaju, poput autora  Vedrane Rudan, Nives Celzijus i slicno, jer su ekonomsko isplativi i predvidljivi.
Svaka kuca u HR ima jednu domacicu koje ce ovakve publikacije rado prolistati, medjutim ima li svaka kuca u HR lovca, koji ce kupiti strucnu knjigu?

E, nema!

Pa upravo ukazujem na to da smo skloni pljuvati po onom što postoji ali da je to, uz dužno poštovanje iznimkama, samo naš način da ne moramo proznati kako ne čitamo, ne učimo, ne razvijamo se. Istina je da se vrtimo u začaranom krug u kojem izdavači nemaju interes za izdavanjem jer tržište nema interesa za čitanjem. A tržište nema interes za čitanjem jer na njemu ionako ne postoji nešto što je vrijedno čitanja.

Ne kazem nista lose o navedenim autorima, medjutim kvalitetna strucna knjiga bilo o lovstvu ili bilo cemu drugom, ne pokriva ekonomski nase malo trziste, i vrlo jednostavno - uglavnom se ne tiska.

Pa i kad se skupi volja i investicija za tiskati nesto strucno, onda je najlakse nesto prevesti, platiti autorska prava i tiskati.

Malo dzepno izdanje izdanje o srnjaku, recimo, strani prijevod.

prijevod francuske enciklopedije lovstva, gdje se navodi (na primjer) lov srnece divljaci sacmom, ili izuzimaju iz primjene kalibri vojnog porijekla.
Hocu rijeci, prijevod dijela iz druge lovne kulture, ne popunjava kvalitetom potrebe lovstva nase kulture, i ne odise bas previse kvalitetom, a niti ne slijedi nasu lokalnu pravnu regulativu. Dakle, reducirane su u kvaliteti informacija.

Upravo zato spomenuh Malu lovačku biblioteku (MLB) jer smatram kako je to optimalan format za ono što nam treba i nedostaje. HLS kao izdavač morao bi imati i sluha i interesa za objavom kvalitetnih stručnih knjiga makar one bile malog opsega i tematski obuhvaćale usko područje. Kapitalnih djela ni u kojem sektoru ljudske djelatnosti ionako nema previše. Naravno, nije MLB jedino rješenje ali bi sigurno bio dobar korak naprijed.

Stalno se sjećam riječi svog profesora s postdiplomskog koji nam je rekao:  teaa "Danas morate jako brzo trčati da biste mogli stajati na mjestu".  teaa

A mi samo stojimo.

 nocom

DK!
« Zadnja izmjena: 28. 01. 2016. 12:40:43 od Fazan Okićki »

Offline mzajcek

  • K
  • *
  • Postova: 57
Odg: Dobra kob
« Odgovori #100 u: 02. 02. 2016. 11:45:31 »
Može li netko objasniti što je to Dobra kob? Trebao bi biti lovački časopis, a čemu služi, koja mu je namjena? Iz impresuma je to teško protumačiti.
MIHAEL