Forum LOVAC

Lovstvo => Lovstvo => Časopisi, knjige, video, TV emisije o lovstvu => Autor teme: Lovac - 09. 11. 2007. 20:48:22

Naslov: Strani časopisi
Autor: Lovac - 09. 11. 2007. 20:48:22
Javite nam se sa kojom naslovnicom ili komentarom na časopise koje čitate vani, van Hrvatske, dali su bolji lošiji koliko ih ima, kakvi su magazini lovačkog saveza a kakvi oni komercijalni...pucajte

link na adrese  na lovcu: http://www.lovac.info/linkovi/lovacki-casopisi/index.html
 d1
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: SSG - 04. 12. 2007. 09:35:00
Kupio sam u Bonn-u na aerodromu Wild&Hund.Nisam baš sve razumio 100% ali mi se čini dobar.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: sniper - 27. 02. 2008. 07:58:03
Ma nema nista kod nas.
Kolega mi kupuje u italiji, ali ja bi nesto s engleskog podrucja. Ako tko zna nek napise.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: SSG - 27. 02. 2008. 08:21:48
Nekad je znalo na nasim kioscima biti stranih casopisa o lovu, zatim o oruzju,bili su poput enciklopedija i kataloga ! Dugo to ne vidim...Ima li toga jos u Hrvatskoj?

Ima.Ja vidio na kiosku tu kod mene časopis Guns and Ammo.Cijena mu je ako se ne varam 99 kuna.Prilično skupo,kaj ne ččč
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: sniper - 27. 02. 2008. 08:28:46
 :ouuuuuuuu :'( preskupo. LOPOVI
Ali ipak daj reci gdje to grad ili firma.duhan, tisak?
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: SSG - 27. 02. 2008. 08:37:51
Tisak,naselje Rakovac,Karlovac,preko puta Mercatora
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: sniper - 27. 02. 2008. 08:42:50
Probat cu nac, ako ne onda prvi put kad idem prema ZG stpo u KA. z10
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: SUMO - 05. 03. 2008. 11:46:07
Momci,
ne znam da li je neko cuo za novi licencni casopis upoznajte lov?
Potrudicu se da bar jedan  broj dobije neko od vas iz Cro.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 05. 03. 2008. 14:09:00
A ima se i šta videti. Časopis je jako dobar! Moja preporuka je pretplata...
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: SUMO - 05. 03. 2008. 15:40:59
Licencno izdanje francuske kuce La riviere ... ili kako vec.
Prva dva broja dominirali su prevodi iz fr, sada preovladavaju domaci autori i tekstovi iz nasih lovista. Kvalitetna stampa, negde oko 2.5 eura je cena casopisa.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: gardista - 06. 03. 2008. 08:39:15
sumo gde ima taj da se naruci, prosle godine na sajmu sam gledao jedan promotivni primerak i jako mi se svideo al posle nisam mogao da se setim kako se zovu novine a narudzbenicu klinci unistili...
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: sniper - 06. 03. 2008. 08:49:31
 Koliko te dode pretplata (preracunaj u kn ili  u Eure), i jel moze pretplata u HR?
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: SUMO - 06. 03. 2008. 14:46:05
Momci, ostavim vam mail redakcije za dan/dva.
A kolegama u Srbiji - odes do Rikoseta ili Balkan huntera
tamo jos uvek imaju prva 4 broja po istoj ceni. Peti izlazi u ponedeljak.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 16. 04. 2008. 08:43:34
Zanimljiv članak iz poslednjeg broja revije Upoznajte lov
(http://img224.imageshack.us/img224/8359/dsc00167gu4.jpg)
(http://img217.imageshack.us/img217/4459/dsc00168jp7.jpg)
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: oliverl - 16. 04. 2008. 09:48:40
Nisam "ljubitelj" zmija ali ipak moram reći da su i ideja i izvedba odlični!
Mislim da bi puška bila po ukusu jednog našeg forumaša, jel tako isa?  d4
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 16. 04. 2008. 09:53:47
Pa i vlasnik ovog karabina je iz dalmatinskog zaledja a tamo su poskoci domaće životinje i svoju nostalgiju (nostalgija to je bol reče Oliver Dragojević)artikulisao je kroz oružije... ;)
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: oliverl - 16. 04. 2008. 10:00:53
Dal piše tko je izradio gravure?
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 16. 04. 2008. 10:04:28
Piše  ;D Tora Kragujevac
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: oliverl - 16. 04. 2008. 10:44:46
Piše  ;D Tora Kragujevac
Jesu oni pod zastavom ili privat?
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 16. 04. 2008. 10:53:25
Privatna firma tel 034 362 438 pa ako te nešto interesuje ...
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: oliverl - 16. 04. 2008. 14:33:15
Privatna firma tel 034 362 438 pa ako te nešto interesuje ...
Daleko sam ja od tamo al svejedno hvala na broju možda i zatreba nekad!   z10
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: stric - 16. 04. 2008. 19:06:22
u Zg.se može naći Guns&Ammo, Handgunning, Rifle; prije nekoliko godina bio i njemački Deutsche Jagd Zeitung;
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: isa - 13. 05. 2008. 08:10:27
Nisam "ljubitelj" zmija ali ipak moram reći da su i ideja i izvedba odlični!
Mislim da bi puška bila po ukusu jednog našeg forumaša, jel tako isa?  d4

Ma nije da ih volim ali ih i ne mrzim ,jednostavno ih uvažavam.Ne nebi mi smetalo nimalo jer trenutno poslije 20 godima  korištenja karabina ,nemam  ni karabin,pa  mi nebi  smetala sigurno ta zmija sa gravure.Mislim čak da mi se puška i sviđa ;)
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 20. 08. 2008. 09:37:26
U poslednjem broju časopisa Lorist izašao je članak Divlje svinje u Hrvatskoj. Autor članka tematski obradjuje lov jedne grupe stranih lovaca u lovištu Česma u Slavoniji. Pomenuto lovište površine je 8000ha, pored 100 godišnje tradicije, prelepog ambijanta, šuma hrasta lužnjaka daje trofejne primerke vepra kao i jelenske divljači. Velika odgovornost gazdovanja ovim lovištem je na plećima mladića Vanje koji je posle smrti oca nastavio sa predanim radom ... Ako je taj Vanja i Vanja sa foruma ista osoba ovim putem mu čestitatam i želem puno uspeha u daljem radu a ako nije nema veze (čestitke ostaju) ! ;D ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: medo - 20. 08. 2008. 10:17:50
U poslednjem broju časopisa Lorist izašao je članak Divlje svinje u Hrvatskoj. Autor članka tematski obradjuje lov jedne grupe stranih lovaca u lovištu Česma u Slavoniji. Pomenuto lovište površine je 8000ha, pored 100 godišnje tradicije, prelepog ambijanta, šuma hrasta lužnjaka daje trofejne primerke vepra kao i jelenske divljači. Velika odgovornost gazdovanja ovim lovištem je na plećima mladića Vanje koji je posle smrti oca nastavio sa predanim radom ... Ako je taj Vanja i Vanja sa foruma ista osoba ovim putem mu čestitatam i želem puno uspeha u daljem radu a ako nije nema veze (čestitke ostaju) ! ;D ;D ;D ;D
Pogodio si d4
 Loviste je stvarno super
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: perop - 20. 08. 2008. 12:14:36
Javite nam se sa kojom naslovnicom ili komentarom na časopise koje čitate vani, van Hrvatske, dali su bolji lošiji koliko ih ima, kakvi su magazini lovačkog saveza a kakvi oni komercijalni...pucajte

link na adrese  na lovcu: http://www.lovac.info/linkovi/lovacki-casopisi/index.html
 d1


Strani časopisi su puno bolji, paipir je kvalitetniji, slike ljepše, tekstovi stručniji i bolje obrađeni dakle u svakom segmentu vodeći strani lovački časopisi govorim o USA, Njemačkoj, Francuskoj, Engleskoj, Belgiji Italili i Španjolskoj su bolji od naših. Vjerojatno i druge države sa jakom lovačkom tradicijom imaju dobre lovačke publikacije ali ih nisam gledao.

Našim lovačkim časopisima zamjeram nizak nivo stručnosti, jako veliki broj reklama i neinteresantnih tema. Govorim o temama gdje na pola stranice piše da je dneko LD prosjeklo put, napravilo čeku i pojilište ili da je odstrijelilo čaglja ili lisicu. Ima puno i onih tema gdje je Mate kaže da je ubija lisicu a Ante mu kaže da se pravilno kaže odstrijeliti a ne ubiti, one su začinjene uglavnom neinteresantnim lovačkim pričama pisanim na niskom književnom dometu.Takve me teme umaraju a iste zauzimaju veliki broj  stranivca časopisa. Kada na ovakvu tematiku dodamo reklame vidi se da se u časopisima nema što zanimljivo pročitati i da smo na njih uzalud bacili novac.
 
Stručnih članaka o balistici, streljivu, optici oružju i divljači ima jako malo a kada su i napisani uglavnom su  niske stručnosti. Nažalost broj stručnih ljudi koji nadprosječno poznaje ovu problematiku a koji bi surađivao i pisao za neki časopis je jako rijedak.

Idealan lovački časopis je za mene francuski "JOURNAL DE CHASSE". Preporučam svim našim urednicima i osobama koje pišu za lovačke časopise da  ga kupe i pogledaju pa da vide kako to rade pravi majstori. Ovdje mogu vidjeti kakao treba izgledati pravi lovački časopis.
Čitao sam nekoliko primjeraka ovog časopisa i smatram ga izuzetnim.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: dean - 20. 08. 2008. 12:16:16
Uzmi naš LV prije 30 godina i danas. Tko vidi razliku, neka je javi. Znači svi idu naprjed, a mi stojimo, i naravno ne talasamo.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: shandi - 20. 08. 2008. 12:23:37
evo ja maloprije uzeo DK i za dve minute gotov,jer nema se što čitati
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: fazan - 20. 08. 2008. 12:35:39
evo ja maloprije uzeo DK i za dve minute gotov,jer nema se što čitati
Ja imam uvezane sva godišta LV od 1973 godine , kada sam počeo stažirati.
Što se ide prema natrag ,to su Vijesnici kompetentniji , boljeg sadržaja i stručnijih tekstova. Samo da vam napomenem da su stalni suradnici koji su redovno objavljivali tekstove bili prof.dr. D. Andrašić, prof.dr Z.Car, ,doc.dr.Bogdan Sabljica,prof.dr.Z.Raguž, prof.dr A.Alegro,Lazar Raić,poznati kinolozi poput A.Sttanetija ,Hladnika i ostalih znalaca.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: dean - 20. 08. 2008. 12:43:11
Zamislimo situaciju. Novinar i školovana osoba dođu u neko lovište i snime 10-20 grla srnjaka te opišu koje je grlo koliko staro, perspektivno, za izlučivanje ... Čista edukacija. Ali, nema se gdje ni tko. Znam, teško je.
Ako tako rade stranci, zakaj ne možemo mi? Kaj smo toliko inferiorni ili samo lijeni?
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 21. 08. 2008. 14:04:56
Evo linka koga interesuje časopis Lorist: http://www.lorist.co.yu/new/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=17&Itemid=4
prepručujem da obavezno pogledate rubriku lovna balistika o kalibrima ikonama 20og veka autora Pedje Djurdjeva poznatijeg kao Swift.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: medo - 21. 08. 2008. 17:09:02
Evo linka koga interesuje časopis Lorist: http://www.lorist.co.yu/new/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=17&Itemid=4
prepručujem da obavezno pogledate rubriku lovna balistika o kalibrima ikonama 20og veka autora Pedje Djurdjeva poznatijeg kao Swift.
Procitao sam ovo o 270Win i vidi se da pisac nije testirao ono o cemu pise.
 Grupe sa 270 Win su uglavnom ispod 4cm,a sa rucnim punjenjem grupira se 2cm na 200m  iz obicnih lovackih karabina. Sve se moze ;)
 Sama cahura 270 je identicna duljinom onoj od 30-06 po kojem je i 270 nacinjen samo suzenim vratom na 6.8mm,a ne 7mm kako navodi autor. 7mm je ustvari.284"-USA oznaka. Znaci nekoliko gresaka.
 Inace na prvi pogled Lorist mi se svidja jako.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 22. 08. 2008. 08:18:21
Medo znam da znaš ali pusti te nevažne detaljčiće  ;D ;D ;D važno je i da ti se svidja  ;D ;D ;D I meni kad se ženska dopadne ne razmišljam da li je sredjivala nokte,da li čarape imaju rupu... ;D ;D ;D inače od ljubavi ništa... ;D ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: medo - 22. 08. 2008. 08:44:57
Medo znam da znaš ali pusti te nevažne detaljčiće  ;D ;D ;D važno je i da ti se svidja  ;D ;D ;D I meni kad se ženska dopadne ne razmišljam da li je sredjivala nokte,da li čarape imaju rupu... ;D ;D ;D inače od ljubavi ništa... ;D ;D ;D ;D
d4
U pravu si z10
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Schultz and Larsen - 27. 08. 2008. 19:30:12
Evo linka koga interesuje časopis Lorist: http://www.lorist.co.yu/new/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=17&Itemid=4
prepručujem da obavezno pogledate rubriku lovna balistika o kalibrima ikonama 20og veka autora Pedje Djurdjeva poznatijeg kao Swift.
Procitao sam ovo o 270Win i vidi se da pisac nije testirao ono o cemu pise.
 Grupe sa 270 Win su uglavnom ispod 4cm,a sa rucnim punjenjem grupira se 2cm na 200m  iz obicnih lovackih karabina. Sve se moze ;)
 Sama cahura 270 je identicna duljinom onoj od 30-06 po kojem je i 270 nacinjen samo suzenim vratom na 6.8mm,a ne 7mm kako navodi autor. 7mm je ustvari.284"-USA oznaka. Znaci nekoliko gresaka.
 Inace na prvi pogled Lorist mi se svidja jako.

Clanak je pravi, i ok strucno napisano. Navedeni su i Chuck i O,Conor. Mada je Chuck kontroverzielan u nekim miljeima. Ali , otom potom. Swift je testirao dovoljno, po meni.

Malo sam listao po mojoj "arhivi" i knigama za punjenje(reloading manuals) od Noslera, Barnesa, Norme, Hornadya, Lapue i uoci jedno. Mnogi proizvodjaci koriste kalibar(promijer) zrna .277inch-a ili 7,03mm. Ovaj promijer koriste samo: 270 Weath.Magn, 6,8mm Rem.SPC, i 270WSM.

Norma za 270 win. koristi zrno promijera: 7,06mm ili ,278 inch-a promijer zrna. Znaci radi se o 7mm zrnu.

Napisano je u Pedjinom clanku  da je "parent" caura od 30-06. To je naravno istina, ali caura od 270 Win. je duza ca. 1mm. Njena max.duzina je 64,5mm, a u 30-06 je 63,3mm. Caure nisu iste!

A 284 inch-a je 7,2mm promijera ;)
i to je onaj 7mm koji se puni u kal.7x57, 7x64, 7WSM, 280 Rem, 7mm Rem.Mag, 7mm Weath.Magn, 7mm Br, itd da ne nabrajam. O ovome Ameri i Anglo svijet misle kada im kazes 7mm.

Pozdrav od Schultza d4

A Max011, sto se tice zenske slazem se, ni ja ne gledam;)
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Goran - 28. 08. 2009. 09:34:26
iako daleko kasnim htio bi samo reci da je caura dovoljno razlicita ( 270 - 3006) namjerno jer su oba bila i jesu jako popularni u USA pa se caura namjerno radila drugacije da se ne bi greskom stavila u pogresnu pusku! To je stvarni razlog razlicitosti dizajna kao i druge konstrukcijske potrebe koje su se same nametnule.
Naslov: Odg: Strani časopisi - talijanska Diana
Autor: Dubranec - 27. 06. 2011. 16:35:29
U rukama imam talijanski lovački časopis "Diana", broj 2170 od 13. lipnja 2011.

Veći dio broja posvećen je kroz više članaka slijedećim temama:
- Brescia: sajam lova EXA 2011
- lov na šljuke
- lov na divlje svinje
- degeneracija populacije engleskih setera u Italiji
- lov u inozemstvu (Škotska, Mongolija)
- populacija kozoroga u Alpama u porastu
- oružje

Meni osobno je zanimljiva švicarska lovna statistika o kozorozima: od 1977. do 2006. godine, odstrijeljeno je 17 208 kozoroga, od toga 7 773 mužjaka i 9 435 ženki, od čega 62% u dobi od jedne do pet godina.

Propisana struktura odstrjela je: maksimalno 10% populacije, od čega 50:50 mužjaka i ženki. Razred mladih bi trebao činiti 70% odstrjela, a mužjaci od 6 do 10 godina najviše 8% odstrijeljenih kozoroga.

Općenito, imam dojam da je većina članaka pisana impresionistički i da po stručnosti i temeljitosti zaostaje za časopisima poput Wild und Hund ili £owiec Polski.
 
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: mzajcek - 03. 08. 2011. 11:21:38
Ovo bi trebao biti upit onima koji o tome nešto znaju; Gdje se u Hrvatskoj može kupit5i časopis "LORIST". Hvala!
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 13. 07. 2016. 23:34:18
Outdoor life iz februara 1970 i tekst stanovitog Jacka O"Conora koji se cesto navodi kao izvor. Da vidimo kako je pisao iz prve ruke pre skoro pola veka.
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Max011 - 14. 07. 2016. 00:00:42
I kraj teksta
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Kunopas - 24. 11. 2020. 11:01:03
Članak objavljen 5. listopada 2020. u talijanskom časopisu Caccia Magazine o profilu srnjaka u medalji na temelju studije provedene 1996.-2007. u pokrajini Bologna u regiji Emilia-Romagna. Ta regija je druga po prosječnoj veličini srnjaka u Italiji, nakon regije Marche.


Srnjak prosječne težine od 28.7 kilograma izvan medalje proizveo bi rogovlje prosječne težine 330 grama ili 11g rožnate mase po kilogramu svoje težine.

Srnjak prosječne težine od 28.7 kilograma u zlatnoj medalji proizveo bi rogovlje prosječne težine 480 grama ili 17g rožnate mase po kilogramu svoje težine.


Srnjaci u medaljama su u prosjeku bili veće tjelesne mase od srnjaka bez medalje.

Brončani srnjaci su imali tjelesnu masu u prosjeku težu za 4.6% od opće populacije srnjaka.

Srebrni srnjaci su imali tjelesnu masu u prosjeku težu za 5.7% od opće populacije srnjaka.

Zlatni srnjaci su imali tjelesnu masu u prosjeku težu za 9.1% od opće populacije srnjaka.


Na uzorku od 2624 srnjaka, 170 ih je bilo u medaljnoj vrijednosti. Odnosno 6.5%.


Unutar pokrajine Bologna u zapadnom dijelu je 9% srnjaka bilo u medaljnoj vrijednosti, a u istočnoj polovici pokrajine 5.3%. 

Svega polovica težih srnjaka (iznad 33 kg) je razvijala i razmjerno velika rogovlja. Jače zime su više utjecale na razvoj i veličinu rogovlja srnjaka s većim rogovljem, nego na veličinu rogovlja s prosječnim rogovljem.


Poveznica: https://www.cacciamagazine.it/identikit-dei-caprioli-medagliati/
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Kunopas - 25. 11. 2020. 23:58:09
Poveznica na slovački časopis 'Pol'ovníctvo a rybárstvo':

https://polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk/r/polovnictvo
Naslov: Odg: Strani časopisi
Autor: Kunopas - 26. 11. 2020. 09:48:47
Poveznica na austrijski lovački časopis 'Weidwerk':

https://weidwerk.at/