Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Dvogledi i monokulari => Autor teme: dean - 20. 05. 2008. 10:48:26

Naslov: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 20. 05. 2008. 10:48:26
Koliko vas koristi dvogled za osmatranje divljači? Zašto to pitam? Jer će mnogi od vas sigurno reći, meni to ne treba, ja imam optiku na pušci. Neću ulaziti u to koliko se dobro može ili ne osmotriti divljač, ali ovu temu potežem čisto iz sigurnosnog razloga.
Ja uvijek na čeki držim dvogled u ruci, nikad ne pušku. Zašto? Zato što ne bi htio da na šušanj dignem pušku i u optiku dobijem berača gljiva, planinara, ili bilo kojeg čovjeka. To sebi ne želim priuštit, a zamislite kako bi se ta osoba osjećala da vidi kako je držite na nišanu?!
Mislim da je dvogled obavezan dio opreme svakog ozbiljnog lovca, koji nam služi da divljač osmotrimo, pa tek tada dižemo na tu divljač pušku, ako je želimo odstrijeliti.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan - 20. 05. 2008. 10:54:18
Dvogled služi za osmatranje, a optički nišan za gađanje.Iz toga proizlazi da je obveza svakog pravog lovca nošenje dvogleda.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: skyangel - 20. 05. 2008. 10:54:48
deane to je jasno ko vodu piti. Svi smo se i složili prije da je dvogled obavezan dio osnovne lovačke opreme. Optikom se cilja, ne osmatra. A prije ciljanja se mora osmotriti i normalno, tu dvogled stupa na snagu, kao prvo oružje prilikom izlaska divljači.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 20. 05. 2008. 11:19:11
ja nosim dovogled uvjek sa sobom. tj.uvjek je u autu itd...!
samo je problem kad imas bolju optiku od dvogleda!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Max011 - 20. 05. 2008. 11:21:10
Dvoglede ne bih odvajao od durbina, modernije monokulara. E nije šija nego vrat...pa ko šta voli nek izvoli ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 20. 05. 2008. 11:28:10
Dvoglede ne bih odvajao od durbina, modernije monokulara. E nije šija nego vrat...pa ko šta voli nek izvoli ;D

ja sam bas u potrazi za durbinom! ali nesto da i valja! ne neke bezvjeznake!
cak mislim da je durbim bolje rjesenje za osmatranje nego dvogled!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan - 20. 05. 2008. 11:46:51
Moja preporuka Zeiss 20x80 s mehaničkom stabilizacijom slike.Ne treba ti stalak ili naslon  osim kod kupnje.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 20. 05. 2008. 11:53:33
Moja preporuka Zeiss 20x80 s mehaničkom stabilizacijom slike.Ne treba ti stalak ili naslon  osim kod kupnje.

ima i ovakvih
http://www.binocularsbestbuy.com/Nikon-Spotting-Scopes.html
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 20. 05. 2008. 12:45:44
http://www.opticsplanet.net/picture-1-nikon-action10-22x50.html
Ja volim Nikon, pa ću si ovo uzet.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: blackpowder - 20. 05. 2008. 14:27:17
moja topla preporuka durbin sa foto aparatom!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 20. 05. 2008. 15:25:18
Odlična igračka, ali ju je teško nositi u pirš recimo.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: blackpowder - 20. 05. 2008. 16:29:51
to ti je za čeku, kad hoćeš brojati divljač pa slikaš kapitalce odmah. A nije ni neka drama cijena 550-600€ čini mi se moram provjeriti
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: isa - 20. 05. 2008. 20:10:13
blackpowder , zanimljiva mogućnost durbin i  mogućnost snimanja u jednom uređaju.
Ipak više sam ljubitelj   dalekozora,čisto iz praktičnih razloga ,ja bi volio da je promjenjivog povećanja  a trenutno koristim  fiksnog povećanja  12 x 50.Slažem se da za osmatranje  služi dalekozor a za nišanjenje optika.Ponekad kada bi ga zaboravio a imao  karabin ,naravno da sam  tada koristio   optiku  za osmatranje .
Već dugo godina ga ne zaboravljam jer  ga više i nevadim  iz ranca ,tako da su dalekozor,nož,konop  i tanka kišnu kabanica i jedan narezak obavezni dio sadržaja mog ranca .
Pošto na  kundaku puške imam  redenik za 5-6 metaka a pušku rijetko zaboravljam,imam  u biti uvijek ako uzmem pušku i ranac  ono najneophodnije za lov. ;) :D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Tihomir - 24. 05. 2008. 05:18:35
Na prvom mjestu u lovu - dvogled,meni je isto stalno u autu.
Ne volim teorije starijih lovaca: "Pa zato imaš varijabl,staviš na 10-12 vidiš šta je,vratiš i pucaš" i kad ih nešto kažeš onda slijedi: "Gdje si ti bio kad sam ja..."

Eto meni je važan i u šetnji prirodom,a pogotovo u lovu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: draganco - 24. 05. 2008. 09:10:56
Odlazak u lov Krupne divljaci bez solidnog Dvogleda(ne nikako).
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 24. 05. 2008. 23:44:32
U DETONEX-u imaju dobru ponudu. Imaju Swarovskog i Meoptu,a uskoro dolazi i KAHLES-ov dvogled 8x42.
E taj zadnji bi bio moj izbor.
 Najbolji omjer uloženog i dobivenog,s tim da ima vrhunsko staklo.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Tihomir - 25. 05. 2008. 01:38:50
Cijena?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 25. 05. 2008. 23:40:51
mozda ja nesto brkam al ovo sto vi pokazujete nije durbin ,durbin je za mene nesto drugo
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 07. 06. 2008. 09:08:36
 Zanimljiho je da na testu 8x40 dvogleda Nikon je bio bolji od Swarovskog d1
Dvogled 7x50 za gledanje na krace udaljenosti od vecine renomiranih proizvodjaca biti ce super izbor. Ako zelite nesto jace Nikon,Pentax,Olympus i Leupold su najbolji izbor ili Best Buy.
 Za dvogled ne treba izdvojiti vise od 1500 kn mada se i za mnogo manje moze naci jako dobar proizvod.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 07. 06. 2008. 09:19:47
Zanimljiho je da na testu 8x40 dvogleda Nikon je bio bolji od Swarovskog d1
Dvogled 7x50 za gledanje na krace udaljenosti od vecine renomiranih proizvodjaca biti ce super izbor. Ako zelite nesto jace Nikon,Pentax,Olympus i Leupold su najbolji izbor ili Best Buy.
 Za dvogled ne treba izdvojiti vise od 1500 kn mada se i za mnogo manje moze naci jako dobar proizvod.


a koja corava baba je testirala te dvoglede???
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 07. 06. 2008. 09:28:43
danju se moze upotrebljavat svaki dvogled al u sumrak il po losem vremenu kad srndac izidje uz rub tamne sume nema sanse da sa svim ovim sto si nabrojo mozes dobro da vidis sta srndac ima na glavi, nisam ljubitel swarovskog iz razloga sto pretjeruje sa cijenama al da je nikon bolji to nema sansi izmedju nikona i swarovskog stoji jos najmanje 5 proizvodjaca
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: banebeograd - 08. 06. 2008. 20:04:35
pozdrav momci ,
da ne otvaram novi topik ,
znate li gde bi se na prostorima bivse yuge mogao uraditi servis za SWAROVSKI HABICHT SL 7x50,
naime desava se da kad ga drzim jednom rukom drugi deo po svojoj osovini jednostavno spadne na nize , najverovatnije da postoji neki srafic koji regulise stezanje te osovine ali ne bih da bespotrebno ostetim onaj  gumirani zastitni deo .
pozdrav i izvinite sbog offf topic
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 08. 06. 2008. 22:51:10
Deane.

Nikada ne idem bez dvogleda u lov na krupnu divljac. On mi je potreban kao i cizme! Naravno da vidim jedan dio terena i bez njega ali za "prebiranje" planine i ravnice je neophodan.

Drugo, nikada ne koristim optiku na pusci za osmatranje i gledanje posebno drugih lovaca i korisnika prirode. Nezgoda nije daleko. A isto losa navika.

Jednom mi se je desilo da me je dobar drug-kolega u druzini gledao kroz njegovu na puskometu. Ne kratko, nego duugooo. Cekali smo jelene. Toliko sam se naljutio, kada sam ga vidjeo, da sam najavio prekid  lova preko ICOM-a i otisao k njemu. Upozorio sam ga da to vise NIKADA ne radi. Tu je za malo nastala tuca! Ne zbog njega, nego zbog mene jer mi je fitilj bio "pregorio".

Ne volim ni da me gledaju ni da ikoga drugog gledam kroz "krst".

Pozdrav od  Schultza! d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 09. 06. 2008. 10:47:55
Zanimljiho je da na testu 8x40 dvogleda Nikon je bio bolji od Swarovskog d1
Dvogled 7x50 za gledanje na krace udaljenosti od vecine renomiranih proizvodjaca biti ce super izbor. Ako zelite nesto jace Nikon,Pentax,Olympus i Leupold su najbolji izbor ili Best Buy.
 Za dvogled ne treba izdvojiti vise od 1500 kn mada se i za mnogo manje moze naci jako dobar proizvod.


a koja corava baba je testirala te dvoglede???
Ocito ne ti i ja d1
Ovdje je jedan link gdje s na testu bili Nikon i Svwarovski 8x32.
http://www.alula.fi/gb/test_nikonHG_and_Swarovksi_EL.html

 Imam jos negdje materijala u nekim casopisima o 8x40 ali ne mogu ih naci.Pogledaj dobro jer razlike su male medjutim u testu je ipak Nikon bio bolji.Nije ovo prvi puta.
 Nije mi jasno zasto mislite da jedino Njemci  i Austrijanci znaju raditi neke stvari kad je Japan u nekim stvarima nadmasio sve jos odavno.
 ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 09. 06. 2008. 10:55:41
moram si prevest ovaj engliš!pa cu komentirati!
a svakako da njemci znaju napraviti naj bolje!
tj. to su znali!
samo sto vise neodrzavaju kvalitetu kakav je nekada bila!
pa svoje firme imaju tajvanu,japanu,i kini! i sve skore se tamo proizvodi!
u njemackoj se skoro vise nista neproizvodi!
pa zato slabe u svemu!
i tako da je sve sta se koristu u zivotu iz Japan ili tamo neke zemlje dje raste riza...



pa onda kad malo razmislim moze da je to i istina da je ovaj na neki nacin i bolji ili da su iste kvalitete!
kad je u biti jedan proizvođac samo drugo pakovanje! kako bi ja reko isto sranje drugo pakovanje!
kvaliteta po meni vise nepostoji u ovim novim generacijama!
jer sta sam god kupio novo a skupo nista nevalja!
zato sad imam staro a kvalitetnije od novog!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 09. 06. 2008. 11:07:33
http://www.betterviewdesired.com/Swarovski-EL-8-5x42.php
ovdje isto imas tekst zanimljiv.
 Pazi po kvaliteti su razlike minimalne i Nikon ima malu prednost medjutim razlike u cijenama su toliko velike da vecina ljudi zaobilazi ove preskupe. Svaka kompanije radi jeftine i skupe modele tako da se mogu naci dvogledi od Nikona npr. od 80$ i od 500$.
 Ja sam zaboravio reci da sam koristio mnoge dvoglede i Nikon mi je uvijek bio jedan od najboljih ili best buy definitivno. Zeiss i Leica su mi bili bolji od swara ali opet uz Nikon razlika je bile nevazna tako da se ne  isplati trositi hrpu novaca na nesto sto ti pruza Nikon,Pentax,Olympus i sl.
 Cilj je kupiti najbolje ulozeno /dobiveno, a ne najskuplje ;)
 Trenutno Nikon Action 10x50 1500kn je meni najdrazi i bolji od Swarovskog 8x40 definitivno 7000kn .
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 09. 06. 2008. 11:16:27
Evo da i ja pokazem svoj dvogled.Nije zadnji krik tehnike ali vec smo preko 15 godina zajedno pa smo vezani. Stari ZRAK 6x30
Kad tad ce biti i jedan NIKON, ali otom potom.

pozz

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 09. 06. 2008. 11:18:05
moram si prevest ovaj engliš!pa cu komentirati!
a svakako da njemci znaju napraviti naj bolje!
tj. to su znali!
samo sto vise neodrzavaju kvalitetu kakav je nekada bila!
pa svoje firme imaju tajvanu,japanu,i kini! i sve skore se tamo proizvodi!
u njemackoj se skoro vise nista neproizvodi!
pa zato slabe u svemu!
i tako da je sve sta se koristu u zivotu iz Japan ili tamo neke zemlje dje raste riza...



pa onda kad malo razmislim moze da je to i istina da je ovaj na neki nacin i bolji ili da su iste kvalitete!
kad je u biti jedan proizvođac samo drugo pakovanje! kako bi ja reko isto sranje drugo pakovanje!
kvaliteta po meni vise nepostoji u ovim novim generacijama!
jer sta sam god kupio novo a skupo nista nevalja!
zato sad imam staro a kvalitetnije od novog!
Donekle si u pravu jer danas se radi svasta da se prodje sto jeftinije.
Postoji jos jedan problem za nekada nedodirljive kompanije poput Swarovskog itd. Naime razvojem tehnologije mnoge danasnje kompanije nasle su nacin da nesto ucine jos bolje uz manje novca. Japan i USA su tu napravili mnogo.Dobra je i stvar da kad kupujes Nikon na njemu odmah pise gdje je slozen Japan ili negdje drugdje.To ne znaci da je onaj iz Kine losiji jer japanci kontroliraju svoje proizvode bolje nego itko ali oni ti ipak to kazu. Cak se otislo toliko daleko da nekada najbolji proizvodjaci kupuju patente,lece,premaze itd. od Nikona,Olympusa itd. pa ih samo sloze u kuciste od recimo Zeissa itd. Naravno da se to ne zna ali informacije procure tu i tamo ;D ;D ;D KAHLES je ipak nesto drugo za razliku od ovih EU optika jer ima manju proizvodnju i iskljucivo samo svoje elemente.
 Najbolji primjer skupih marki je Schmidt & Bender. Rade German i Hungarian model potpuno istih optika s tim da je ovaj Hungarian osjetno jeftiniji jer je u Madzarskoj jeftinija radna saga. Osim radne snage nema nijednog razl. detalja.
 nije ni cudo da su japanski auti,tehnologija itd. najpouzdaniji jer ne daju da im svatko radi dijelove.

 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 09. 06. 2008. 17:29:23
 ;D ;D ;D sad cu rec nesto gdje ce se mozda neki smijat al cijela svjetska tehnika iz bilo kog podrucja vecinom bezira na njemackim izumima a o kvalitetu da i ne govorim
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 09. 06. 2008. 19:38:10
;D ;D ;D sad cu rec nesto gdje ce se mozda neki smijat al cijela svjetska tehnika iz bilo kog podrucja vecinom bezira na njemackim izumima a o kvalitetu da i ne govorim


i bosanskim si zaboravio!  z1
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 09. 06. 2008. 20:15:22
;D ;D ;D sad cu rec nesto gdje ce se mozda neki smijat al cijela svjetska tehnika iz bilo kog podrucja vecinom bezira na njemackim izumima a o kvalitetu da i ne govorim


i bosanskim si zaboravio!  z1
mani se zajebancije ,jedino sto bosna trenutno svijetu moze ponudit je sejfo  z10
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 10. 06. 2008. 08:10:46
;D ;D ;D sad cu rec nesto gdje ce se mozda neki smijat al cijela svjetska tehnika iz bilo kog podrucja vecinom bezira na njemackim izumima a o kvalitetu da i ne govorim


Priča kaže da je i Leupold osnovala njemačka obitelj koja je emigrirala iz Wetzlara  ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 10. 06. 2008. 08:12:05
;D ;D ;D sad cu rec nesto gdje ce se mozda neki smijat al cijela svjetska tehnika iz bilo kog podrucja vecinom bezira na njemackim izumima a o kvalitetu da i ne govorim

Istina je da se mnoge stvari baziraju na njem. proizvodima (izum lece i optike je vezan uz Italiju) ali to ne znaci da ih mnogi nisu pretekli. REcimo automobili Japan vs Njemacka.
 Nazalost mnogi ni dan danas ne zele priznati i jos uvijek zive u 50'-60' god. proslog stoljeca.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: File - 10. 06. 2008. 12:07:36
Ma daj medo posvađat će mo se,pa nemoj mi reć da su i tebe japanci obmanuli svojim jeftinim kolicima,
to što švabo ima u serijskoj opremi japanac nema ni u pripremi za 2021!Svaka njima čast za neke stvari tehničke ali auta brata se voze u europi a oni dole nemaju vremena za uživat u autu pa ih ni nije briga.
Kad sidneš u novu peticu (bmw) a ono masaža siceva head-up displej (prikazuje sve podatke na šajbi) memorija siceva za 3 vozaća,sam koći sam pali svjetla,sam pali brisaće,samo što ne leti!
Bez da se iko ljuti ko vozi japanca imam i ja jednog ali švabo je švabo!japanci rade najbolje motore na svitu i tu im svaka čast Yamaha,honda,suzuki,kawasaki ali auta ipak ostaju u europi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 10. 06. 2008. 13:48:31
E ljudi kopate mi po branši, a i mi baš sve moramo uspoređivati s autima.
Japanci su po meni OK ali nisu više što su bili 80-ih sada su digli cijenu a srozali kvalitetu (nedodirljiva Toyota na 8 mjestu ADAC-a i još gora po američkim testovima još jedino Honda nešto drži do imena), Toyota ugrađuje LuK kvačila s zamašnjakom dvostruke mase koji se pokazao ne baš trajan na VW vozilima i sada i RAV-u stradava kvačilo+zamašnjak od 5,5 kilo kuna, Bosch prodaje ABS jedinice Mazdi istu generaciju koja rikava na A6 ......
S dečkima iz BMW i Mercedes ovlaštenih servisa imam skoro svakodnevne kontakte da čujete tek šta se tu sve nađe  ččč

Uglavnom sve Vam je to slično i služi za muženje love nama raji vulgaris.

Svi auti se kvare i naj bitnija je logistika a tu na Balkanu Fiatu i VW zbog povjesti nema ravnih, kada sam birao terenca odabrao sam Pajera nije naj kvalitetniji ali sve se može dobiti po pristojnoj cijeni u vrlo kratkom roku.















 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Antezg - 10. 06. 2008. 14:47:53
Gdje ovo ode od dvogleda... :D :D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 10. 06. 2008. 14:56:10
Ma daj medo posvađat će mo se,pa nemoj mi reć da su i tebe japanci obmanuli svojim jeftinim kolicima,
to što švabo ima u serijskoj opremi japanac nema ni u pripremi za 2021!Svaka njima čast za neke stvari tehničke ali auta brata se voze u europi a oni dole nemaju vremena za uživat u autu pa ih ni nije briga.
Kad sidneš u novu peticu (bmw) a ono masaža siceva head-up displej (prikazuje sve podatke na šajbi) memorija siceva za 3 vozaća,sam koći sam pali svjetla,sam pali brisaće,samo što ne leti!
Bez da se iko ljuti ko vozi japanca imam i ja jednog ali švabo je švabo!japanci rade najbolje motore na svitu i tu im svaka čast Yamaha,honda,suzuki,kawasaki ali auta ipak ostaju u europi
Ne bih se nikako slozio dok god Nijemci koriste jeftine elektronicke sklopove.
BMW je samo sjena za jedan LEXUS.
  Dalje ne bih jer ove japance sto se vozaju nasim cestama u Dubaju vozi sirotinja.Japanci imaju mnogo toga sto Europa nece nikad ni vidjeti,nazalost.
 Svabo izgleda super ali jebes to kad su nepouzdani.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 10. 06. 2008. 15:23:27
 Ne bih se nikako slozio dok god Nijemci koriste jeftine elektronicke sklopove.
BMW je samo sjena za jedan LEXUS.
  Dalje ne bih jer ove japance sto se vozaju nasim cestama u Dubaju vozi sirotinja.Japanci imaju mnogo toga sto Europa nece nikad ni vidjeti,nazalost.
 Svabo izgleda super ali jebes to kad su nepouzdani.
[/quote]

Usput Toyota od 2005 nije kruto vezana uz Denso, tako da se danas na Toyoti (a Lexus je Toyota za bogate) može nači sve od Boscha do VDO-a, kao što rekoh kineska masovna proizvodnja=kikiriki kvaliteta.

Evo vam jedna sličica, koja se do danas več vjerovatno promjenila da vidite ko tu koga  ;D  a da vam ne pričam kakva je situacija s mega korporacijama tipa Bosch, Schaeffler ili  Tenneco koje ih sve skupa snabdjevaju.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 10. 06. 2008. 16:42:56
Neno sva ja to kuzim samo sto se ti Lexusi i japanci inace puno teze kvare od ovih iz EU ili SAD.
 Gdje god odem uvijek ista prica,nijemci su sve losiji. Jedino hvale Forda i Audi zadnjih godina da se drze kako treba. Prijatelj koji vodi VW testiranja,a donedavno mercedes kaze mi ako zelis pravoga zaobidji sve osim Audija,Forda ili Japanca.
 Isto kazu i na Top Geer tako da tu ima nesto.
 Medjutim mi odosmo u OT pa se zadrzimo radije na optikama i Kahlesu.
  d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 10. 06. 2008. 17:39:02
ford  ;D :o ččč ::) ;D :D ;D z1 ;D ččč ::) ččč
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 10. 06. 2008. 19:42:10
;D ;D ;D sad cu rec nesto gdje ce se mozda neki smijat al cijela svjetska tehnika iz bilo kog podrucja vecinom bezira na njemackim izumima a o kvalitetu da i ne govorim

Istina je da se mnoge stvari baziraju na njem. proizvodima (izum lece i optike je vezan uz Italiju) ali to ne znaci da ih mnogi nisu pretekli. REcimo automobili Japan vs Njemacka.
 Nazalost mnogi ni dan danas ne zele priznati i jos uvijek zive u 50'-60' god. proslog stoljeca.
ja mislio da je kepler(nijemac) napravio prvi valjan teleskop za italijana nikad cuo
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 10. 06. 2008. 21:32:39
Ono sto je Kepler mislio da je nemoguce sredio je Galileo Galilei ;)
 Ok prva leca datira iz 3000god. p.n.e. iz  mijesta Nimrud u Iraku. Kasnije su Grci poceli najvise experimentirati lecama medjutim tek pocetkom 17. st. dogadjaju se znacajnije promjene.Neki kazu da je pocelo u Nizozemskoj,neki u Njemackoj medjutim tek je 1608. G.Galilei napravio prvi pravi teleskop 3x ,a kasnije i 32x., a Kepler 1611. napravio svoj model po uzoru na G.G.
 Ipak, prvi dvogledi su nazvani Galileanski ,a zatim je Talijan Ignazio Porro napravio pravi poro prism dvogled.Zeiss ga je usavrsio i tako da ih koristimo i danas.
  Ubi me povijest ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 10. 06. 2008. 21:41:06
galileo je samo usavrsio izum nijemca hansa lipperheya a nije ga izmislio
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 10. 06. 2008. 21:42:45
medo ma kud god okrenes naletis uvijek na nekog nijemca  z10
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 10. 06. 2008. 21:46:05
galileo je samo usavrsio izum nijemca hansa lipperheya a nije ga izmislio

lipperheya zar ovaj nije neki poljak?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: medo - 11. 06. 2008. 08:32:57
galileo je samo usavrsio izum nijemca hansa lipperheya a nije ga izmislio
Nisam ni rekao da ga je izumio vec napravio prvi pravi jer prethodnik nije bio za nista ;)
 Zato se i misli da je zacetak u Nizozemskoj.
Ma boli glava od povijesti ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 11. 06. 2008. 08:35:54
A o čemu smo mi ono pričali?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 11. 06. 2008. 09:02:42
Koliko vas koristi dvogled za osmatranje divljači? Zašto to pitam? Jer će mnogi od vas sigurno reći, meni to ne treba, ja imam optiku na pušci. Neću ulaziti u to koliko se dobro može ili ne osmotriti divljač, ali ovu temu potežem čisto iz sigurnosnog razloga.
Ja uvijek na čeki držim dvogled u ruci, nikad ne pušku. Zašto? Zato što ne bi htio da na šušanj dignem pušku i u optiku dobijem berača gljiva, planinara, ili bilo kojeg čovjeka. To sebi ne želim priuštit, a zamislite kako bi se ta osoba osjećala da vidi kako je držite na nišanu?!
Mislim da je dvogled obavezan dio opreme svakog ozbiljnog lovca, koji nam služi da divljač osmotrimo, pa tek tada dižemo na tu divljač pušku, ako je želimo odstrijeliti.

Pa, ovo je bio pocetak ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 07. 07. 2008. 08:45:28
Evo da se i ja pohvalim došao mi prijatelj iz jamerika i donio pola od mog spiska želja, naime nije mi uspio pronači Leupolda Europian (valjda kako mu ime kaže obitava samo u Evropi) ali zato je je Cascade 8X42.

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 07. 07. 2008. 09:19:14
Naravno kao što slika kaže odmah sam ga ukrstio s mojim "starcem" Bausch&Lomb-om Legacy 7X50, neki če reči da nije fer borba objektiv 42 protiv 50 ali kako mi svi pričaju bajke o golden L, ja odlučio provjeriti i morat ču vas razočarati u sumrak s "starcem" ipak bolje razabirem detalje, ipak ovaj Bausch&Lomb (tako i piše na njemu, a ne Bushnel iako bi to trebalo biti isto) nije bio jeftin u svoje vrjeme i prodavač mi ga je toplo preporučio, kao model za američko tržište pa nekoliko komada zalutalo u Njemačku.

Ima još nekih par sitnica na Leupold-u očekivao sam da bude made in USA ali kako vidite na slikama napravljen je u Japanu, gumiranje mi se čini malo preosjetljivo ....

Sad Vi recite: "Šta se žališ koštao te 340$, moga si kupit i golden ring s diamond coating-om za 750$" , i bio bih s obzirom da nije bilo Europiana, ali "ebiga nije ga bilo na lageru u Bass Pro Shopu ali šta je tu je.
Slika je dobra, lagan je i dolazi s odličnom trakom za nošenje i neopren futrolom  za ono što je namjenjen nadam se da če dobro služiti godinama.

Dobar pogled.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: jjukic - 07. 07. 2008. 18:52:14
   Neno ja mislim da si za te novce dobio pilu (pravu stvar) od dalekozora. z14
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 08. 07. 2008. 08:43:11
Ja sam za te novce dobio Nikon 10-22X50. I dvogled je  d4 Ako se mene pita!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: kruns - 06. 09. 2008. 12:26:22
Muku mučim s nabavkom dalekozora... Ovaj koji trenutačno koristim (no name) nije zadovoljavajući.

Iako na prvi pogled dalekozor ne spada među najvažnije dijelove lovačke opreme, na drugio i sve ostale poglede i te kako je važan.

Međutim kvalitetni proizvodi marki Zeiss, Swarovski..... izuzetno su skupi (u rangu kvalitetne puške). Mislio sam stoga nabaviti Steiner negdje u razini cca 2000-2500 kn!!

Ili nešto drugo??

Kakva su vaša razmišljanja?????
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zoran - 06. 09. 2008. 14:10:07
odes tu http://forum.lovac.info/index.php?action=search pa upišeš Ključne riječi:....

pa ti ispanu teme....kao ova npr: http://forum.lovac.info/index.php?topic=282.0

 pljus


a moje mišljnje je swarovski
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: KOBI - 06. 09. 2008. 21:13:25
da si napiso dvogledi mozda bi ti i ja mogao pomoci.ovako  ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: kruns - 07. 09. 2008. 15:06:55
Ha ha ha laz
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: KOBI - 07. 09. 2008. 15:57:35
Salim se razumijem ja i rijec dalekozor iako za ovo dajinogled nikad nisam cuo.
kod mene u Bosni se kaze dvogled.
a sto se njih tice ja imam tasco i bolji mi i ne treba.zadovoljava mi sve potrebe.bilo da lovim u zoru,u sred dana ili u sumrak.do daljine do 150 metara do koje je i dozvoljeno pucati on ce ti odraditi kao i svaki drugi.
ja osobno ne bih ulagao neke velike novce u dvogled/dalekozor.
bolje uzeti nesto od ostale opreme.
pozdrav
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: kruns - 07. 09. 2008. 15:59:23
Obzirom na trenutačnu financijsku situaciju tako će vjerojatno i biti!!
Tnx
 z10
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 21. 07. 2009. 22:20:30
dali je neko imao iskustva sa dvogledima STEINER .(proizvodi sa garancijom od 30g)

Opcenito me zanima misljenje o samoj marki bez obzira koji je model u pitanju.
http://www.steiner.de/de/fernglaeser/jagd/index.php (http://www.steiner.de/de/fernglaeser/jagd/index.php)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 22. 07. 2009. 06:42:19
Več neko je pitao provaj tražilicu, ali ovako:

Optički dobri, ergonomija i težina jedna od lošijih koje sam provao, trajnost i otpornost na padove legendarni.

Ovo gore je zasnovano na ratnom iskustvu i mišljenju kolege koji vucara jedan 7X50 okolo 30-ak godina.

 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Huntercro - 22. 07. 2009. 08:14:59
Ja imam starog Zeissa  7x50, i nakon servisa preko kolege Valde ne da sam zadivljen nego ga ne skidam s očiju. Kod dvogleda ne treba štediti pare jer se time štede oči 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 22. 07. 2009. 09:09:40
Ja imam starog Zeissa  7x50, i nakon servisa preko kolege Valde ne da sam zadivljen nego ga ne skidam s očiju. Kod dvogleda ne treba štediti pare jer se time štede oči 


Tako je . d4

I prije sam to pisao, pa da se ponovim: "Kad kupujes kvalitet jednom places";) ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 22. 07. 2009. 09:56:09
Dvogledi dolaze u puno razlicitih oblika, namjena i velicina. Mislim da je dvogled neophodan iz nekoliko razloga:
Lovni: lokacija i ocjenjivanje trofeja/ divljaci, udaljenosti, okolis i prakticnost prilaza i mogucnost odstrijela, prebrojavanje divljaci i pravilan odabir divljaci za odstrijel, povecava sigurnost lovca i smanjuje mogucnost detekcije od strane divljaci. Ovo nam je najvaznije culo kad se radi o udaljenostima jer cula divljaci su daleko bolje razvijena nego nasa u prosjeku. Mogucnost ocjene pravca vjetra i pripreme blizeg prilaza divljaci do sigurne udaljnosti za gadjanje.
Sigurnosni: provjera i identifikacija divljaci/ mete, okolisa oko/ iza  mete, pregleda generalnog lovnog terena i upoznavanje sa svim prisutnim orjentirima i njihovim odnosima, lokacijom divljaci, ljudi, prolaznika, kuca, auta i drugih mogucih objekata, odmjeravanje udaljenosti, odabir sigurne lokacije za pucanje, pregled pozicija ostalih lovaca i razumjevanje njihivoh moguceg vatrenog djelovanja ili zone pucanja.
Prakticni: dobar pregled terena moze ustediti sate besmislenog hoda i odmah reci lovcu o kakvoj se divljaci radi, sirok i stabilan pogled na teren ispred sebe omogucava zauzimanje najbolje moguce pozicije za prilaz ili cekanje divljaci iz zasjede, odredjivanje moguceg pravca kretanja divljaci npr. vodi, hrani, skrovistu.
Dvogled uvijek nosim cak nekad i spotter 20 -60 x 80 da bolje vidim i lociram/ ocjenim divljac/ metu. Nije zgodno nositi puno stvari na ledjima po cijeli dan ali je odlicno kad ga imas pri ruci.
Puno sam ih promjenio i zakljucio da je kvaliteta izuzetno vazna kao i fizicka izrada zbog padova i razlih drugih gluposti koje se dese na terenu. Treba kupiti najbolje sto covjek moze nabaviti i sto je prakticno. Meni pasu 8x ili jos bolje 10x sa objektivom od 40 - 50 ali recimo 8x 42 ili 10 x 44 je super velicina s obzirom na manju teziju i velicinu.  Vazna mi je sirina pogleda, cistoca i stabilnost slike, prakticno povecanje, dioptrija ili mogucnost izostravanja vida i  prakticni % upijanja svijetlosti kao i tezina i velicina optike.Dvogled mi je kao maska za ronjenje koja ti je navikne na lice nakon vremena tebi dihta a svakom drugom curi. To se ne posudjuje!  Mora biti jednostavan i brz za rukovanje bez gluposti koje usporavaju koristenje. Leica, Zeiss, Swar ili Kahles su odlicni ali i kostaju dok Meopta, Minox, Leupold, Nikon, Pentax i ostali ne kostaju toliko ali su dosta dobri.Odnos cijena : kvaliteta uvijek pobjedjuju jer ja nisma profesionalni lovac koji zivi od toga pa mi treba najbolji moguci alat. Za mene najbolji sto sam ikad probao je Leica sa laserom a u NZL se pokazala boljom od Swarovskog ( EL 8.5x 42 )posebno u snijegu ,magli i kisi. na suncu je Swar blistao od cistoce ali je refrakcija svijetla nekad blokirala pogled. Drugi kolega ima odlican Swarovski 10x 42WB koji je fantastican lagan, ostar  i cist ko suza.Nikon Premier 8x42 je solidan i cist dvogled a Monarch 8.5 x 45 je meni odlican za lov i generalnu uporebu. Ni jedan ni drugi nisu jako skupi a odlicno i trajno su napravljeni. Nikon Monarch Dream Season 10 x 56 sam poklonio starom da moze iz Makarske gledati koke po plazama po Bracu  i kaze da mu ide dosta dobro. Pogledajte odlicne specifikacije i dozivljaj sa Burris dvogledima 10x 42 ili 8x 42 Signature! Meopta jos jedan odlican evropski proizvodjac sa dobrom cijenom: proizvod koji je tesko zaobici ako hocete "njemacku" kvalitetu a normalnu i podnosljivu cijenu( makar kod nas u Australiji).
Koristim dvogled za svoje dobro i uspjeh u lovu i nikad me nije iznevjerio jer mogu loviti samo ono sto vidim: ne pucam na ono sto cujem! Lovim na vrucinama i otvorenim ravnicama Australije i zimom zakovanim planinama NZL pa moram pazljivo planirati kako potrositi energiju i snagu koju imam. ( Opet kondicija ? ) Nema potrebe satima se penjati po "praznim" brdima malo duze i pazljivije razgledanje s dobre kote prije ili kasnije pokaze divljac i osigura uspijeh. U lovu na jelene, divokoze, muflone dvogled je zakon i u brdima i u ravnicama uvijek....
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 22. 07. 2009. 10:49:12
Odličan osvrt  d4

I neka se stari ne obazire na nekog crnog tipa koji ulječe tim kokama po plaži  fre
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 22. 07. 2009. 14:19:10
Stainer dvogledi su kvalitetni i velikom kolicinom u u potrebi u vojskama svijeta. Nije moj favorit ali je odlican i na udarce otporan brand. Glavni dvogled prvog rata u Iraku i od tada u sirokoj zemaljskoj i pomorskoj upotrebi. Za lovce sasvim dobar, cvrst i stabilan. Ako imas povoljnu priliku zgrabi ga. Imaju odlican pomorski range od 7x 50 pa na dalje.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 22. 07. 2009. 15:22:49
Stainer dvogledi su kvalitetni i velikom kolicinom u u potrebi u vojskama svijeta. Nije moj favorit ali je odlican i na udarce otporan brand. Glavni dvogled prvog rata u Iraku i od tada u sirokoj zemaljskoj i pomorskoj upotrebi. Za lovce sasvim dobar, cvrst i stabilan. Ako imas povoljnu priliku zgrabi ga. Imaju odlican pomorski range od 7x 50 pa na dalje.

hvala na odgovoru.čuj i nije neka ponuda jer ovaj  kojeg sam vidio košta oko 800 eura,a nebih da se zalećem pa da se pokajem.kad sam probao nije mi izgledao loš ali prodavac nije imao ništa slično od drugih fabrikata kako bih direktno uporedio više dvogleda.osim toga probao sam ga po danu tako da nemogu ništa reći o tome kakav je u sumraku.

želim dati novac za pravu stvar koja će me godinama služiti jer nemam novaca da svako par godina kupujem novu stvar.za sad se služim ZRAKovim i nije loš,ali u sumrak netrebaš se truditi da išta vidiš.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 22. 07. 2009. 15:33:02


hvala na odgovoru.čuj i nije neka ponuda jer ovaj  kojeg sam vidio košta oko 800 eura,a nebih da se zalećem pa da se pokajem.kad sam probao nije mi izgledao loš ali prodavac nije imao ništa slično od drugih fabrikata kako bih direktno uporedio više dvogleda.osim toga probao sam ga po danu tako da nemogu ništa reći o tome kakav je u sumraku.

želim dati novac za pravu stvar koja će me godinama služiti jer nemam novaca da svako par godina kupujem novu stvar.za sad se služim ZRAKovim i nije loš,ali u sumrak netrebaš se truditi da išta vidiš.
[/quote]



Ako ti treba za noč uzmi nešto iz njihove serije night hunter.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Antezg - 22. 07. 2009. 15:36:04
Za 800 eura se može dobiti i Swarovski Habicht
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 22. 07. 2009. 15:38:39


hvala na odgovoru.čuj i nije neka ponuda jer ovaj  kojeg sam vidio košta oko 800 eura,a nebih da se zalećem pa da se pokajem.kad sam probao nije mi izgledao loš ali prodavac nije imao ništa slično od drugih fabrikata kako bih direktno uporedio više dvogleda.osim toga probao sam ga po danu tako da nemogu ništa reći o tome kakav je u sumraku.

želim dati novac za pravu stvar koja će me godinama služiti jer nemam novaca da svako par godina kupujem novu stvar.za sad se služim ZRAKovim i nije loš,ali u sumrak netrebaš se truditi da išta vidiš.



Ako ti treba za noč uzmi nešto iz njihove serije night hunter.
[/quote]

Neno upravo taj je u pitanju.Vidjeću još u austriji kad budem išao da uporedim nekoliko dvogleda pa da konačno odlučim.Kod Kettnera u Grazu nisam imao sreće.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 22. 07. 2009. 15:44:11
Za 800 eura se može dobiti i Swarovski Habicht

u pravu si.ali opet moja prokleština mi neda mira,jer ono što mi se kod swara sviđa već pritiska granicu od 1000 eura,a to je punoooooo love.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Antezg - 22. 07. 2009. 16:04:21
Gledao sam na sve Swarovske ali Habicht mi je nekako najbolji ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 22. 07. 2009. 19:38:38
Nikon i Leupold su best buy. A forumaši koji ne žive u Hr sigurno mogu nama poslati nekaj tog tipa...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 22. 07. 2009. 20:02:03
Dean u pravu si! Iz USA je sada tesko direktno naruciti ali neko uvijek mozea ,s malo srece, donijeti kakvu dobru optiku za puno manje novca nego lokalne cijene. Neki dan sam vidio Meoptu za AUD $ 800 i odlicna je. Neke Leupold, Nikon i ostale optike su radjene u Japanu ali to vidis na proizvodu kad kupujes pa je fer. Kowa i Hakko tvorice ih rade.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 22. 07. 2009. 20:12:36
nadam se da ću naći prodavca koji ima nekoliko dvogleda na stanju pa da se konačno odlučim na jedan pošten primjerak. još ako bude povoljan ostane mi love za poluautomat ;D ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 22. 07. 2009. 21:23:05
Ja bi se riješio svog Nikona 10X50 u zamjenu za 7X50 jer lovim dosta u šumi pa mi treba nekaj sa manje povećanja... Ako si za, možemo nekaj smislit...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: valdop - 22. 07. 2009. 21:34:54
Ja bi se riješio svog Nikona 10X50 u zamjenu za 7X50 jer lovim dosta u šumi pa mi treba nekaj sa manje povećanja... Ako si za, možemo nekaj smislit...

dean, dobar ti je broj posta, kao kalibar 30-30, čestitke na tolikom broju  just
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 22. 07. 2009. 21:53:19
Nabralo se tijekom godina...  zagi  d4  z10  z1
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 23. 07. 2009. 02:12:59
Ja bi se riješio svog Nikona 10X50 u zamjenu za 7X50 jer lovim dosta u šumi pa mi treba nekaj sa manje povećanja... Ako si za, možemo nekaj smislit...


malo si se zaletio?
pa jel nisi uzeo varijablni?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 23. 07. 2009. 08:01:45
Nisam se zaletio... Dvogled je vrhunski! Uzeo sam varijabilni, do 22...  hao A meni treba 7-8X...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 23. 07. 2009. 11:15:45
Sad sam gledao Olympus 10x50 DPSI i 8x40DPSI,nisu loši ali pošto su MADE IN PRC odmah mi je apetit prošao. >:(
Ni ekser nemožeš kupiti da nije iz PRC
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 23. 07. 2009. 12:13:17
Sad sam gledao Olympus 10x50 DPSI i 8x40DPSI,nisu loši ali pošto su MADE IN PRC odmah mi je apetit prošao. >:(
Ni ekser nemožeš kupiti da nije iz PRC

Prca nas taj PRC  rol
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 23. 07. 2009. 12:27:28
Sad sam gledao Olympus 10x50 DPSI i 8x40DPSI,nisu loši ali pošto su MADE IN PRC odmah mi je apetit prošao. >:(
Ni ekser nemožeš kupiti da nije iz PRC

Prca nas taj PRC  rol

idu mi na živce.da barem nešto prave a da valja pa nebih ništa reko.ovako baš su bzvz
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 23. 07. 2009. 16:02:28
Made in PRC je stari trik i internacionalno ilegalan kao oznaka jer se time krije pravo i poznato porijeklo proizvoda. Vec 20 godina radim sa Kinezima i bio sam tamo stotine puta i mogu reci da ima dobrih proizvoda ali u glavnom se samo radi o zgrtanju love i prevarama sad zavisi od kupca kolika i kakva je prevara ili usteda na materijalu ili radu. Nekad davno stvari su bile bolje i bilo je vise kontrole a sad su stvarno otkacili za dolarom i svi hoce preko noci da se obogate. Posto nema kontrole skoro svi poznati brandovi se kopiraju ali srecom evropski su im slabo poznati u sferi naseg lovackog interesa pa za sada padaju samo Tasco, Bushnell i japanci. Nedaleko Hong Konga postoji citav niza tvornica kopija opticke opreme, satova, kamera i ostale turistima interesantne opreme. Sad Kinezi kupuju poznatije stare brands pa se s njima igraju prije nego globalno trziste sazna ko je trenutni vlasnik.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: HS-2000 - 23. 07. 2009. 16:44:52
Kolega gorane ako nije problem može malo objašnjenja nama laicima šta sve znače te kratice
PRC; 10x50 DPSI jer stvarno danas toga puno ima i ne zna se tko pije a tko plaća...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Aguila - 23. 07. 2009. 16:48:58
PRC= Public Republic of China ili ti  Narodna republika Kina. d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 23. 07. 2009. 17:47:54
 Aquila zagi
Evo dvogleda cijena u NZl $ 148  DPSI se odnosi na dioptrijsku korekciju vida koliko ja to razumijem.
 
Scoop Purchase !!

description Nikon 10x 50 DPSI
Standard Binocular 10x magnification Durable, high-quality finish with sure-grip rubber coating UV ray protection for worry-free viewing Wide-angle field of view for fast-moving subjects Aspherical lens elements for minimal distortion Anti-reflective lens coating for better image brightness, contrast and quality Large centre-focus knob for fast and easy focusing Built-in dioptric correction adjusts to individual eyesight Size W x H x D (mm): 191 x 178 x 63 Weight: 855g

specifications
Type: Porro-prism type binoculars
Magnification: 10x
Effective diameter of objective lens: � 50mm
Exit pupil diameter: � 5 mm
Actual field of view: 6.5ø
Apparent field of view: 65.0ø
Field of view at 1000 m: 114 m
Relative brightness: 25
Eye-relief: 12 mm
Diopter adjustment range: Over ñ2m-1
Eye interval adjustment range: 60-70 mm
Near focus distance: 6 m
Width (at maximum eye interval): 191 mm
Height: 178 mm
Depth (at maximum eye interval): 63 mm
Weight: 855 g
Coating: Monolayer coating
Lens composition: 5 elements in 3 groups

Web siteza pogledati: http://www.photowarehouse.co.nz/130314/olympus+10x50+dpsi+binoculars/ (http://www.photowarehouse.co.nz/130314/olympus+10x50+dpsi+binoculars/)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 23. 07. 2009. 17:56:44
samo da dodam,kod olympusovih gore koje sam naveo,okulari nisu dobro pričvršćeni ( u krivo) pa se predmeti vide duplo.kvar može svako da otkloni ali mi je glupo da kupim stvar koju momci iz prc nisu u stanju zašarafiti kako to doliči.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 23. 07. 2009. 19:25:25
PRC= Public Republic of China ili ti  Narodna republika Kina. d4

People's Republic of China. A public znaci javno i td. u raznim kontekstima i drugo.

Pogledajte prvi Deanov post. Drzite se teme.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: gorance - 24. 07. 2009. 12:48:59
malopre sam dobio od tetke dvogled super zenith 10x50.made in japan.ima neku oznaku 5,5 stepeni.pokojni tečo je bio pukovnik u penziji i lovac.koliko je upotrebljiva ova sprava?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 24. 07. 2009. 12:57:57
ma nevalja ništa. aj prodaj??? happi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 10. 09. 2009. 13:27:45
Kaj mislite o swarovski Habicht 7x42? Koliko je dobar kaj se tiče sumraka? Prilično jeftin u usporedbi sa novijim, ali mu je i dizajn zastario, a to meni ne igra ulogu...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 10. 09. 2009. 13:34:33
Je ružan je pogotovu crni obložen u imitaciju kože, fuj

Ako imaš kojeg viška ja ču ga zbrinuti, čak sam toliko dobar da ti dam novog Leupolda za njega?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 10. 09. 2009. 13:43:44
Gore navedni Swar sam našao na netu za 500 GBP... To je oko 4000 kuna, kod nas je oko 900 E?!??!?!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: draganco - 10. 09. 2009. 15:58:06
Tu seriju GA gumeno armirani u zelenoj boji. Ovde ga jos zovu Legenda za sva vremena ili dvogled za celu karijeru.
Jeste starijeg dizajna ali je jako dobar i proizveden je u par stotine hiljade komada.
More uzimaj ga i ne cekaj. Ima ga i u uvecanju 10x40.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: dean - 10. 09. 2009. 20:05:10
Kakav je u sumrak i uvjetima slabije vidljivosti? Inače mislim kako si i ti rekaa, dvogled za sva vremena... Robustan, provjeren, tradicionalnog dizajna...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: banebeograd - 11. 09. 2009. 00:10:46
Kaj mislite o swarovski Habicht 7x42? Koliko je dobar kaj se tiče sumraka? Prilično jeftin u usporedbi sa novijim, ali mu je i dizajn zastario, a to meni ne igra ulogu...

imam ja jedan habicht na prodaju, cena "prava sitnica" 370 evrica...
http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=1430.0 (http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=1430.0)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 12. 10. 2009. 09:30:02
Tijekom godina promjenio sam samo tri svoja dvogleda,ali isprobao sam ih dosta.

Meni osobno ulogu ne igra samo kristalno čista slika nego i težina i gabariti i otpornost na udarce i vodu.

Potraga za idealnim je trajala do nedavno,i sad je konačno gotova.

Sve moje zahtjeve i prohtjeve i željice ispunjava ovaj primjerak .

http://www.kahlesoptika.com/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=165&lang=hr (http://www.kahlesoptika.com/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=165&lang=hr)

Mislim da je teško naći mu zamerku,mislim da će me dobro služiti ostatak mog života.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 25. 10. 2009. 20:50:51
Evo društvo,tek toliko da podijeli svoju sreću s vama.

Kupljeno u 3 STAR u Varaždinu,usluga i susretljivost vlasnika na vrlo visokoj razini,mnogi razvikani Zagrebački trgovci bi kod njih mogli na tečaj.

Dvogled je KAHLES 10x42 Camo 2.

Utisak ?

Oduševljen sam kvalitetom slike,izrade,dodatne opreme i dizajnom.

Od srca mogu preporučiti.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 25. 10. 2009. 20:51:53
A posto je ovo?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Nosler - 25. 10. 2009. 21:03:37
Fina stvar Kaligula!! d4 Nek te dobro sluzi! z10

Ja mogu samo reci da mi je povecanje od 10x "drhtavo"..vise volim 8x40 ali koristim oba povecanja,zavisno od situacije!

Izbor ti je u svakom slucaju super! teaa
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: HS-2000 - 25. 10. 2009. 21:09:23
Ako nije problem koliko košta jadan takvi dalekozor?
Pozdrav
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 25. 10. 2009. 21:10:16
Hs i ja pitao, ali niko nista fre fre
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: HS-2000 - 25. 10. 2009. 21:22:07
Hs i ja pitao, ali niko nista fre fre
Ja htio da ponovim možda nisu te dobro vidjeli ili čuli, a ono ništa uf mad
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 25. 10. 2009. 21:24:27
Fina stvar Kaligula!! d4 Nek te dobro sluzi! z10

Ja mogu samo reci da mi je povecanje od 10x "drhtavo"..vise volim 8x40 ali koristim oba povecanja,zavisno od situacije!

Izbor ti je u svakom slucaju super! teaa


  just  preko 8x stvarno je za stalak i gledati pogotke u meti. ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Nosler - 25. 10. 2009. 21:25:26
Mozda je covjek offline.... fre uf
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Harry P. - 25. 10. 2009. 22:14:17
A koliko košta?  fre
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 25. 10. 2009. 22:22:26
 hao hao hao hao
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 25. 10. 2009. 22:29:50
Aa moze li to oliko kosta u eurima-kuna sad je gore sad je dolje a i Shulc jedva uhvatio jednu kaze skace amo-tamo...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 26. 10. 2009. 08:47:50
A posto je ovo?
Sorry društvo ali odlogirao sam se i otišao klince uspavljivati.
 Tek sam sad upalio komp a kad ono ...
Cijena ?
Nominalna cijena je 1140 Eura ali pošto sam dao avans i platio u kešu,dobio sam popust.
Izašao me 1026 Eura.
Pošto nemam  namjeru kupovati dvogled svako malo,odlučio sam kupiti ono za što vjeruem da će me pouzdano i kvalitetno služiti ostatak lovačkog života.
 Po pitanju kvalitete i pouzdanosti,cijena mi nije na prvom mjestu.
Htio sam i ja 8x42 ali morao bih čekati jer ih nisu imali na lageru a i za strelište mi je 10x povečanje bolje.
 Istina je da je povečanje toliko jako da je preporučljivo nasloniti se ali zar je naslon problem ?
Na drvo,na granu,na haubu ili krov od auta ...
Uvijek se da stabilizirati podloga.

Nisam se mogao suzdržati,stao sam na autoputu pod sva četiri žmigavca,odmah zbrisao u šumu i popentrao se na prvu čeku koju sam našao.

 U gradskim cipelicama,košulji i hlačama,kao da na sastanak idem.

 He,he,he !!

 Bez oružja,naravno.

 Desetak minuta sam čeprkao po njemu i gledao od 50 metara pa dokle se god moglo ( cca 400 metara ) ,da vidim kakva je kvaliteta slike.

Još se smješkam.

Mislim da sam dobro riješio pitanje dvogleda.

Otkad sam stari izgubio,morao sam kroz optiku svako malo pogledavati,sad je i to konačno gotovo.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 26. 10. 2009. 09:00:12
Klince uspavljivati?
Pričam ti priču!

Žena ti bila iza leđa pa nisi smio napisat cifru  rol
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 26. 10. 2009. 09:04:18
Eto ga na.

 Jesam li toliko proziran ili si ti kolega vidovit ?

Istina je da sam pazio da žena ne vidi cifru ali istina je i da sam klince uspavljivao. rol
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 26. 10. 2009. 09:10:30
 d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2009. 12:53:25
Nek je sa srecom Kaligula!  Uzivaj i neka te dobro sluzi.   just zagi Kahles pravi lijepe proizvode ali Leica dvogled sa laserom je stvarno cudo. Ja je toliko volim jer je ubitacno cista i precizna da je to tesko opisati rijecima i ne trese u rukama.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 26. 10. 2009. 15:10:28
Koliko košta Leica dvogled sa laserom ?

Skloniji sam Leici CRF 900 nego kombinaciji daljinomjera i dvogleda.

 I ne samo zbog cijene.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Harry P. - 26. 10. 2009. 15:18:35
Kaligula, neka ti je sa srećom i da te dobro služi. I pazi da ovoge negdje ne izgubiš...

 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: HS-2000 - 26. 10. 2009. 18:10:17
Kaligula i ja ti želim sreću u novom dvogledu  zagi, i stvarno ovaj dvogled treba paziti cifra je stvarno paprena  d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: m03 - 29. 10. 2009. 20:41:32
Po mojem skromnom mišljenju dvogled je više nego potreban. Nedavno sam bio u situaciji u lovu na veprove u šumi bogatoj kestenima gdje je skoro došlo do pucanja na ženu koja je brala iste. Kolega do mene na štandu bio je uvjeren da vidi svinju. Cijelo je vrijeme držao  pušku uperenu u "crnu mrlju" gledajući kroz optiku xxx proizvođača. Srećom ja mu šaljem poruku da li vidi vidi ženu koja bere kestene između štanda i pogona. Kako sam ja bio njegov gost i znao sam njegov broj mobitela isti je obavjestio većinu kolega. lov je srećom propao. Izlazom na zborno mjesto saznali smo da ima veći broj kestenjara na reviru koji smo trebali loviti. Nažalost imam osjećaj da me čudno gledaju kad vide dvogled oko vrata. Isti nosim uruksaku što se vidi ina slici istoga (zgužvan remen). Moj ljubimac ima povećanje 8x42,nekako vjerujem njemcima.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 29. 10. 2009. 20:48:30
Skoro nesreca. Hufff!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fly - 29. 10. 2009. 21:01:48
Malo OT, ali da se nadovežem na skupljače kestena (šumskih plodova). Na ovogodišnjem otvaranju sezone (lovište oko Hrv.Kostajnice) na svim prilaznim putevima terena gdje smo lovili bile su postavljene table da je lov u tijeku (a sezona je kestena). Ne znam da li je to zakonska obveza. U svakom slučaju pohvalno.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: josip89 - 29. 10. 2009. 21:41:08
e sad jedno pitanje nije tema al

jel oni smiju tako po šumi vrludat bez da se ikom jave drugo je po maksimiru i sljemenu al tako u lovištu
pa ipak mi plaćamao zakupninu
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 30. 10. 2009. 00:13:44
smiju.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: kalnik - 30. 10. 2009. 00:20:10
Ako skupljaju za potrebe prodaje, trebaju odobrenje Ministarstva zaštite okoliša. Teoretski ne smiju, praksa nas demantira. offtopic
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 30. 10. 2009. 00:37:00

Društvo,blago rečeno ste OFF TOPIC.
Ajmo natrag na temu dvogleda,jer od svog ovog razgovora o kestenju sam ogladnio.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: PinzHunter - 30. 10. 2009. 17:46:55
Po mojem skromnom mišljenju dvogled je više nego potreban. Nedavno sam bio u situaciji u lovu na veprove u šumi bogatoj kestenima gdje je skoro došlo do pucanja na ženu koja je brala iste. Kolega do mene na štandu bio je uvjeren da vidi svinju. Cijelo je vrijeme držao  pušku uperenu u "crnu mrlju" gledajući kroz optiku xxx proizvođača. Srećom ja mu šaljem poruku da li vidi vidi ženu koja bere kestene između štanda i pogona. Kako sam ja bio njegov gost i znao sam njegov broj mobitela isti je obavjestio većinu kolega. lov je srećom propao. Izlazom na zborno mjesto saznali smo da ima veći broj kestenjara na reviru koji smo trebali loviti. Nažalost imam osjećaj da me čudno gledaju kad vide dvogled oko vrata. Isti nosim uruksaku što se vidi ina slici istoga (zgužvan remen). Moj ljubimac ima povećanje 8x42,nekako vjerujem njemcima.

nego de ti nama nesto vise napisi o tvom "njemcu" jer mi se dopada
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: m03 - 31. 10. 2009. 12:00:50
Nema se baš puno pričati. Dimenzije male (slikao sam ga kraj upaljača). Težina srazmjerna veličini po meni mala gledajući konkurenciju. Gumiran provjereno otporan na udrce i ispadanja. Imam ga oko dvije godine te mogu reći da sam ga posuđivo kolegama svi su bili više nego zadovoljni, dali su ga mazili neznam no na njemu tragova nema. U  vodi nije bio no kišu i snijeg podnosi bez problema uključivo i minus 20 stupnjeva. Vidljivost dugo poslije zalaska sunca. Uspoređivan sa mojim optikama S&B i Z6i, kao i s koleginom meoptom jedino Z6i na istim povećanjima je bio  bolji, no 42 mm i 50 nije isto.... Ja zadovoljan  dlovac  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 17. 11. 2009. 09:25:27
Leica 8x30, lagan(460gr.), robustan gumiran otporan na vodu i udarce stigao je ovoga ljeta visestruko testiran po kisi i suncu ili pri slaboj svjetlosti - uvijek odlcina ostrina slike kao i sirina slike gotovo uz bok vecemu Zeissu( 50mm).Za hodanje po lovistu moj najcesci pratilac.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kaligula - 31. 12. 2009. 18:54:11
Ponekad ne treba staviti cijenu na prvo mjesto,ma koliko to čudno zvučalo.
Kupovinom nekog dokazanog,malo skupljeg proizvoda,u največem postotku slučajeva čovjek dobije i neki duševni mir,jer ne mora idučih 10-20 godna mjenjati opremu.
Eh,sad da mi je jedan dobad spoter piknuti ...
 Al koštaju kao Božja kiša,tak da bum se izgleda strpio malo.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: damjanovicd - 07. 01. 2010. 20:53:11
novi steiner 8*56 zeleni pravi lovacki jako dobar u austriji 550 €! svidja mi se na njemu sto je kao od neke jace gume napravljen tako ako ti malo kucne na drvo (np na ceki) uopce se necuje!!  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 07. 01. 2010. 23:41:12
probaj ili usporedi sa ovim šta imaš Nikon 8x40 pa onda pogledaj cijenu!  ::)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 08. 01. 2010. 08:13:29
novi steiner 8*56 zeleni pravi lovacki jako dobar u austriji 550 €! svidja mi se na njemu sto je kao od neke jace gume napravljen tako ako ti malo kucne na drvo (np na ceki) uopce se necuje!!  zagi

Steiner je optički dobar i jako robustan ali težina i ergonomija im je jedna od naj gorih koje sam imao priliku isprovati.
Ovo je moje mišljenje o Steineru s Porro prizmom, ovi "ravni" s roof prizmom mi nisu još dopali šaka  ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 08. 01. 2010. 10:33:51
Navodno da su novi modeli Nighthunter jako dobri ali nisma ih ja probao pa samo prenosim misljenje jednog prijatelja. On ima novi 8x56 model i jako je zadovoljan mada ovaj brand ne bi bio moj prvi izbor. Minox mi je puno bolji a laksi.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 08. 01. 2010. 10:54:49
Minox je po cjeni skroz blizu Zeiss Conquest  onda bi ja Zeiss  ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 08. 01. 2010. 11:33:32
I ja sam se "zeznuo" kupio sam Conquest optiku 4.5 -14 x 44 sa rapid Z 600 koncanicom i jos sam u raju. Fantazija jedino jos da je 30 mm tubus i da ima iluminator ali optika je stvarno raj za tako malo love. Postavio na 7 mm RM i sad razvijam metak i putanju do daske. Zeiss dvogledi su prekrasni ali mi je Leica puno draza i ne bi se mijenjao!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: damjanovicd - 08. 01. 2010. 17:24:04
novi steiner 8*56 zeleni pravi lovacki jako dobar u austriji 550 €! svidja mi se na njemu sto je kao od neke jace gume napravljen tako ako ti malo kucne na drvo (np na ceki) uopce se necuje!!  zagi

Steiner je optički dobar i jako robustan ali težina i ergonomija im je jedna od naj gorih koje sam imao priliku isprovati.
Ovo je moje mišljenje o Steineru s Porro prizmom, ovi "ravni" s roof prizmom mi nisu još dopali šaka  ;D

istina steineri su malo tezi al zavisi kako se lovi... za cekanje je sigurno jedan od boljih za hodanje po lovistu ne bas
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 08. 01. 2010. 17:47:02
Conquest je best by z14 d4 u tom razredu.......  Naime, uzeo prije nekoliko Njega I Victory FL. Zagledaj, moje oko ne vidje razliku. Oba dobra ergonomija, "tezina", i ostalo. Navodno kaze prodavac Conq. nema Lotutec, ja ga gledam, a razlika izmedju ova dva modela dosta kunica. dr.i
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 09. 01. 2010. 03:57:33
Slazem se potpuno Schultz!  d4
Optika me odusevila ali jos je malo rano jer nije bila u sumi dovoljno vremena mada mislim da je ovo stvarno odlicna kvaliteta za fer cijenu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan šumeće - 09. 01. 2010. 09:59:37
obavezno kad idem na čekanje nosim dvogled tu nema dileme a imam neki stari King 8x40 nikad čuo za njega (tata ga donio iz irana prije 30 god) i iznenađuje me kako se u sumrak i po sumaglici dobro vidi kroz njega) doduše nije bio puno u upotrebi al ga sad ja nosim, malo je težak ali ok. sad si planiram kupit neki novi jel malo me i stid nosit toliko star dalekozor
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 09. 01. 2010. 10:01:26
Nemas se cega stidjeti funkcija je daleko vaznija od sminke!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: kalnik - 11. 01. 2010. 23:20:23
obavezno kad idem na čekanje nosim dvogled tu nema dileme a imam neki stari King 8x40 nikad čuo za njega (tata ga donio iz irana prije 30 god) i iznenađuje me kako se u sumrak i po sumaglici dobro vidi kroz njega) doduše nije bio puno u upotrebi al ga sad ja nosim, malo je težak ali ok. sad si planiram kupit neki novi jel malo me i stid nosit toliko star dalekozor
Daj lovčino stavi koju sliku tog dalekozora,da malo proširimo znanja. Kako te služi, kakva je slika u sumrak i rano jutro?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan šumeće - 12. 01. 2010. 18:36:57
kad ga uslikam stavit cu slike nije problem. a slika i ujutro i u sumrak je dosta dobra nemogu reć da je kao na leopoldu ili takvim klasama ali toliko nije ni koštao pito sam tatu koliko je odprilike košto i on kaže kad bi pretvorio valutu oko 100 dem a tada su marke zaista i vrjedile. pozz
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: mirko - 01. 04. 2010. 00:06:01
Ne mogu da vjerujem, sve su izbrisali.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Nosler - 01. 04. 2010. 00:07:29
Prebaceno je sve u Zrak optike! zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: mirko - 01. 04. 2010. 00:10:33
Hvala.
 zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: baron - 01. 10. 2010. 20:53:16
Ja sam zadovoljan sa Olimpus 7x35 DPSi. Lagan je i upotrebljiv, a nije ni skup.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan - 02. 10. 2010. 20:13:01
Danas na sajmu u Varaždinu vidjeh  Swarovskog i Laicu čija cijena je cca 2000 stranih novaca . Lijepo bi to bilo imati , no to je 1/4 prosjećne plaće u Lijepoj našoj. Zato se treba pokriti koliko je dug  " pokrivač " .
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan III - 03. 10. 2010. 08:33:50
ja sam jucer nabavio za 100 kn hakko 7x50 made in japan, gumiran i dosta lagan,mislim da sam dobro trzio,vidljivost po danu super,u sumrak i mrak nisam stigao isprobat
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: lovac 1 - 03. 10. 2010. 09:31:42
Ja sam sa svojim Štajnerom zadovoljan, ne previše novaca a kvaliteta OK.
LOVAC BEZ DALEKOZORA ,KO WHISKEY BEZ LEDA.  z14
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: salic - 03. 10. 2010. 11:06:27
Viski držim u frižideru, a štajner u lovačkim ruksaku. Jako dobar dalekozor...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 03. 10. 2010. 18:59:34
ja sam jucer nabavio za 100 kn hakko 7x50 made in japan, gumiran i dosta lagan,mislim da sam dobro trzio,vidljivost po danu super,u sumrak i mrak nisam stigao isprobat


a koja je cijena novom?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: fazan III - 03. 10. 2010. 23:06:30
nemam pojma,to sam bezveze naletio.razgovarao sa prijateljom i on se pohvali sta ima da mu nađem kupca,ja pitam za koliko on kaze 100 ja kazem prodano.samo znam da i hv. koristi iste takve,stoga mislim da 100 kn vrijedi ako ne bit ce kćeri za izlete
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 17. 10. 2010. 16:25:23
zna li netko nešta o ovom?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 18. 10. 2010. 21:15:25
zar nitko ovako nešta nije vidio???????
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: baron - 18. 10. 2010. 22:47:09
Naravno da smo vidjeli. Siroko kod nas zastupljen dvogled sovjetske proizvodnje, solidnog kvaliteta i ne vise od toga. Meni se licno svidja sto je dosta lagan, ne zelim da mi ogromni dvogledi 10x50 ili npr zrakov vojni koji ima vise od 1 kg, tegle vrat, ili zatezu u rancu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 18. 10. 2010. 23:23:39
i ovo po netu kažu za je vojni ,čak imaju i gumenu garderobu pa se i u to obuče.
kvaliteniji info mi je da mi netko ovdje kaže kakav je imaocu takvoga nego sve tablice i ispitivanja na netu.
ma poklonjenom konju se negleda u zube. ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 22. 10. 2010. 17:15:50
dvogled je itekako nuzan i potreban ali ne samo jedan,u zavisnostista sta i gdje se lovi treba ih vise,8x42 se meni najbolje pokazo za pogon a na ceki 10x42 ,evo danas mi stigli pa da se malo pohvalim  z1
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 22. 10. 2010. 18:23:53
Fini Doktori....taj 10x42 mi anpasuje.. zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: shandi - 24. 10. 2010. 17:04:42
zar nitko ovako nešta nije vidio???????
Vidio ja, ali samo polovicu  rol
(http://img169.imageshack.us/img169/813/dsc02656r.jpg)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 24. 10. 2010. 20:24:14
  hao hao hao hao

ma i taj je dobar!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: shandi - 24. 10. 2010. 21:08:57
To ti je dvogled za sirotinju  hao hao hao
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 24. 10. 2010. 21:13:36
"dvogled" hao
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: 357 - 24. 10. 2010. 22:50:26
To je nešta za jednooke rol
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2010. 00:17:13
Napravio sam puno gresaka preko godina i nakupovao dosta dvogleda od kojih je samo jedan najbolji. Sad se drzim njega i ne brinem- ostali su mi turisticki. Ovaj uvijek nosim sa sobom, jako jednostavan i kvalitetan.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2010. 00:19:16
Pogled sa druge strane. Odlican dvogled sa daljinomjerom i meni je jako puno pomogao u lovu i snalazenju na terenu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 26. 10. 2010. 08:04:38
Gorane vjerujem da bi se i ja jako brzo navikao na njega da mi ga pokloniš  ;D

Koliko zapada down under?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2010. 10:59:42
Oko $ 3000 ali sam dobio puno bolje za $ 2450.00. Imam neke prijatelje koji ponude bolje cijene starim musterijama. Ovaj radi ko sat i dobro sam prosao.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 05. 11. 2010. 20:53:29
ima li netko ovakav?
ako ima kakav je?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: HS-2000 - 05. 11. 2010. 21:00:19
Izgleda moćno i dobro. Koliko to košta?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 05. 11. 2010. 21:13:00
novi oko 600kn
nudi mi se za malo love neki rabljen.i a imam Nikon action 8x40 u toj kategoriji samo što ovaj može još do 16x.
po danu mi čistoća slike ista kao na Nikonu a pitam se hoće li mi trebati do 16x....
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: šokac - 05. 11. 2010. 23:41:24
Gledao sam i ja takav , samo nekako mi to malo košta
za 16x . Možda griješim ...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: JANEZ L - 09. 11. 2010. 18:28:01
Lp!

Evo sam u dilemi i zato se obračam na vas poštovani lovci. Kupujem jedan dvogled za zalaz. Za čeku imam Steiner hunter 7x50 i vrlo sam zadovoljan sa njim. Sad bi si omislio jednog za zalaz i kolebam između ovih:

Minox APO HG 10x43

Minox HG 10x43

Docter 10x42 BCF

Docter 10x42 ED

Steiner ranger PRO 10x42

Kojeg mi svetujete? z10 z10 z10 Hvala! d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: zhrvoje - 09. 11. 2010. 18:31:31
Ako si zadovoljan sa Stainerom (i ja sam sam sa svojim) zasto mijenjati, uzmi opet njega ;D...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Nosler - 09. 11. 2010. 18:43:07
Lp!

Evo sam u dilemi i zato se obračam na vas poštovani lovci. Kupujem jedan dvogled za zalaz. Za čeku imam Steiner hunter 7x50 i vrlo sam zadovoljan sa njim. Sad bi si omislio jednog za zalaz i kolebam između ovih:

Minox APO HG 10x43

Minox HG 10x43

Docter 10x42 BCF

Docter 10x42 ED

Steiner ranger PRO 10x42

Kojeg mi svetujete? z10 z10 z10 Hvala! d1

Lovski zdravo
Janez L
Minox nije los....provjereno.
Mada imam jednog Bauer-a....sve mi se vise svidja...i on je 10x40. d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 09. 11. 2010. 19:17:58
Docter...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Štef - 09. 11. 2010. 21:46:06
 Evo Janez, sad si sve saznao!  hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 09. 11. 2010. 21:53:37
Evo Janez, sad si sve saznao!  hao hao hao hao hao hao
pa zato je forum tu da pomogne  z14
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 10. 11. 2010. 03:46:52
Minox cijena bolja od Doctera koji je odlican ali ipak skuplji a stakla skoro ista. taj 1 mm pomogne malo sa svjetlom.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 10. 11. 2010. 08:11:07
Docter, moj subjektivan dojam slike inače sam isprovao sva tri s tim da je Stainer bio Night hunter znači jači model od Rangera a Minox samo s vrata trgovine.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: bozidar857 - 10. 11. 2010. 12:18:54
stvar izbora i novca koji možeš izdvojiti,minox je fina stvar svakak za ne preveliku lovu;sad ja imam zeissa i steinera pa da kupujem opet bi uzel steinera pogotovo ako ga već imaš i zadovoljan si s njim. ak te slučajno zanima steiner sagor II u 8x56 znam di ga ima u hr za pristojne novce,jeftinije nego u lovcu koji je uvoznik. u Lisici d.o.o u nedeljancu,za oko 4000kn za keš,i ja sam ga tam kupil..
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: JANEZ L - 10. 11. 2010. 15:27:00
Lp!

Pa kocka je pala...no tipka... ;) Več naručio u Frankoni-i i sada čekam...kad ga dobim, objavim fotku... z10 z10 z10

Hvala svima za savjete i pomoč na odluki! d1 d1 d1 zagi zagi zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Macak - 10. 11. 2010. 15:48:32
Ja vec duze vrijeme pikiram ovaj Nikon Sporter EX 8x42 posto ne mislim puno izdati za dvogled, imali netko iskustv sa njim?

(http://ecx.images-amazon.com/images/I/41GzxGBc2JL._SL500_AA300_.jpg)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 10. 11. 2010. 19:00:16
otkud minoxu i docteru skoro ista stakla  ččč
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Kripton - 11. 11. 2010. 17:37:22
Ja imam Optolyth Royal 15x63 i zakon je.
Velika sumračna vrijednost i ako je imalo noć sa zvijezdama sa njime se vidi na 300 metara i dalje.
Jedino je malo problematična cijena od 1100 eura, ali šta se može.
Nema dobrog i jeftinog ničega, nigdje.


Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: zhrvoje - 11. 11. 2010. 18:32:31
Optolyth je mrak d4! Drzao ga nekoliko puta u ruci i bio sam odusevljen...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 11. 2010. 01:33:17
Raspitaj se malo okolo kod Njemaca pa ces vidjeti da su stakla iz iste firme ali je poliranje i finish svojstven svakoj firmi i tu je razlika. Kod nas ima jedan Njemac koji ih prodaje vec dugo i koji ima ducane i u Njemackoj i ovde a poznamo se vec 20 godina pa mi kaze stosta. U svakom slucaju bilo koji izbor je odlican jer su obe firme kvalitetne. Ni Minoxu ni Docteru ne fali kvalitete.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: perop - 12. 11. 2010. 14:22:06
Lp!

Pa kocka je pala...no tipka... ;) Več naručio u Frankoni-i i sada čekam...kad ga dobim, objavim fotku... z10 z10 z10

Hvala svima za savjete i pomoč na odluki! d1 d1 d1 zagi zagi zagi

Lovski zdravo
Janez L
teaa
 ;D ;D  Docter 10x42 ED. Može i onaj 10X42 BCF on je nešto jeftiniji. just just just
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 12. 11. 2010. 15:10:24
Raspitaj se malo okolo kod Njemaca pa ces vidjeti da su stakla iz iste firme ali je poliranje i finish svojstven svakoj firmi i tu je razlika. Kod nas ima jedan Njemac koji ih prodaje vec dugo i koji ima ducane i u Njemackoj i ovde a poznamo se vec 20 godina pa mi kaze stosta. U svakom slucaju bilo koji izbor je odlican jer su obe firme kvalitetne. Ni Minoxu ni Docteru ne fali kvalitete.

Jess.

Doduše antirefleksni i ostali premazi čine od dobrih leča bolje ili još puuuno bolje  ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 12. 11. 2010. 19:17:08
Raspitaj se malo okolo kod Njemaca pa ces vidjeti da su stakla iz iste firme ali je poliranje i finish svojstven svakoj firmi i tu je razlika. Kod nas ima jedan Njemac koji ih prodaje vec dugo i koji ima ducane i u Njemackoj i ovde a poznamo se vec 20 godina pa mi kaze stosta. U svakom slucaju bilo koji izbor je odlican jer su obe firme kvalitetne. Ni Minoxu ni Docteru ne fali kvalitete.
ako mislis na schotta to je normalno sirovina se uvijek kupuje kod njih ako hoces nesto napravit sto valja ,ali kupit blok stakla jos necini dvogled ,prvi problem nastaje vec u pocetku veliki blok isjeci na komade valjano ........
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 13. 11. 2010. 05:38:18
Slazem se. Svi veliki kod vas kupuju vec pripremljena stakla koja onda idu na dodatnu obradu i tu je razlika tako da ni jedno nije isto iako pocinju od lijepog pocetka. ja imam i skupe i jeftine i pod dobrim kondicijama moje oko ne pravi uvijek cistu razliku ali kad su stvari gadne onda su neke bolje i odlicne a neke ne valjaju i gotovo. Puno faktora utice na finalni imidz, kontrast, cistocu i ostale faktore koji su subjektivni ali kvalietni proizvodjaci ne lazu na onim objektivnim i sto ti kazu tako ti je. i te objektivne specifikacije prave znatnu razliku. ne mislim da si pogrijesio kupujuci Doctera vec mislim da si napravio dobar izbor. ja bi radje 10x42 nego 8 x 42 zbog mojih ociju i ako mogu dobiti narandzasti filter uz njih bio bi super sretan.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 13. 11. 2010. 17:57:34
zais nekupuje nista pripremljeno za svoje skupe optike vec ih sam sijece i brusi i mislim da to radi najbolje na svijetu a kako i nebi kad masine koje to rade proizvodi zais , svi ostali na svijetu koji prave nesto vrhunsko moraju u proizvodnoj liniji imati barem jednu masinu ili stroj od zaisa da bi to ista valjalo  hao
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Nosler - 08. 02. 2011. 21:14:24
Moja dva miljenika....jedan naslijedjen a jedan dobijen na poklon....nema tih novaca da ih mijenjam! Jos me opticki a ni mehanicki nisu izdali mada ovaj 10x42 koristim samo za lov cekanjem a 8x40 ide uglavnom u setnje...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 13. 02. 2011. 22:56:54
Ovoga sam sam sebi poklonio nakon dugog lutanja i najbolje je sto sam do sada imao. Stvarno nesto posebno u svakom pogledu. bas jucer smo se malo druzili i uvijek pokaze koliko je dobar.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 14. 02. 2011. 08:52:52
 dobro fakat d4 , i ja sam pomislio da je to najbolji dvogled kroz koji sam gledao, pa reko nemoram se vise s tim zamarat, kad dodje vrijeme znam sta kupujem.kad dodje.
 a koliko ono dvogleda treba jednom lovcu  gss
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 14. 02. 2011. 13:33:29
Po meni dva.

Jedan za čeku, sumrak, objektiv 50-56 uvećanje 10X i jedan za pirsch 30-42 uvečanje 7-8 X.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 14. 02. 2011. 22:18:21
Ova Leica sigurno je dobra i u sumrak,volio bi da Goran napise koje slovo , a za pirs vec imam jednu i ta je  d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 15. 02. 2011. 04:01:44
Dvogled je prevazisao moja ocekivanja i sto ga vise koristim to ga vise cjenim. odlican je rano ujuto i do kasno u noc ali kod nas je svjetlost jaca a horizonti uglavnom siri mada se i u gustom pokazao odlicno. U zimi NZL planina je bio fantastican. Kolimacija perfektna i sad i nakon kupnje, pogled sirok povecanje bistro i efektivno. image i kontrast odlicni u vecini slucajeva. Stojeci citam registracije na autima na 380 m sto mozda ne zvuci nesto strasno ali pogledajte kroz druge dvoglede pa provjerite. Detalji su cisti i vidljivi.  laser mjeri brzo i efektivno i kad je divljac/ meta u trku. baterija radi i kad je dosta hladno i kad drugi crkni ili mjerac poludi. lagan je za nositi i ergonomican u ruci pogotovo ako ti je puls nizak. Lovim hodom i prikradanjem a kod nas nema ceka i niej ga tesko nositi i uvijek dobro dodje. ne volim ocjenjivati stvari kroz optiku i dvogled je puno bolji i efektniji. kad mi je vazno koristim ovaj dvogled i spotter za vece udaljenosti ali u vecini slucajeva ovaj dvogled je sasvim dobar. naravno da su drugi kvalitetni dvogledi boljih specifikacija bolji u losem svjetlu kao recimo 15x56 ili 10 x 56 i slicni ali ovaj je za lovca sasvim dobar. Zeiss  sa 45 mm objektivom je takodje odlican. premazi su specificni za ovaj dvogled i vise donose plave, zelen i smedje bolje nego neutralno svjetlo i tako isticu kontrast divljaci u prirodi dok se ostali drze neutralnih boja i samo pomazu kolicinu prenesene svjetlosti. Dvogled stima oba oka i jedno mkad namjestis to je to. Ko ronilacka maska to se ne posudjuje i ne dira samo uziva,.
Izdvoji ledja jelena pored stabla drveta gdje se mjesa stotine smedjih i zelenih i vidis konture i vidis kad se grana pomakne na par stotina metara. Boje su ciste a kontrast odlican. padao je i prao sam ga u potoku ali nije pustio vodu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 15. 02. 2011. 04:11:53
Tijelo je gumirano i radjeno od aluminiuma pa je lagano za nositi. jako lijepo stabilizira image koji gledas  i "vadi" neobicne objekte ili boje kad lutas pogledom po horizontu. kad zabijes pogled u sjenu odlicno pokazuje sve detalje u sjeni, pokret grane ili trave sto je nekad indikacija gdje se nalazi divljac. Kvaliteta slike je kao kad pogledas stari kompjutorsi ekran i najnoviji gdje je sliak tecna a cista i razdvojena. Osjetljivost na vecu kolicinu boja je daleko bolja nego druga stakla koja sam imao i greskom kupovao trazeci bolje. preko 20 gresaka  a mogao sam zagristi odjednom i odmah se usreciti. Danasnje trziste nudi jako kvalitetne dvoglede kao Docter, Minox, Kahles, Meopta bez velike cijene a dobije se puno. Pogotovo vazno za vas koji lovite svinje u teskim svjetlosnim kondicijama gdje su objektivi od 50, 56 ili cak 60 potrebni za identifikaciju divljaci/ mete. Nedavno sam vidio Vortex Razor 8x42 ED koji je bio fantastican a cijena vise nego dobra a i Vortex kaibab koji je vise za profesionalce malo tezi ali impresivan. japansko staklo i obrada ali nesto posebno i bez velike cijene za tu klasu dvogleda.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 15. 02. 2011. 08:10:13
Leica je mrak!

Provao sam je prošle godine pa dok mi je bilo friško pred očima otrčao provat Zeiss i sad bi bilo glupo pričat ovaj ili onaj bolji jer su oba dva vrhumskaali Leica je dosta lakša i ergonomičnija.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: grga33 - 15. 02. 2011. 08:16:45
odlicno opisano Gorane a i slazem se sa konstatacijom od Nene ali ipak sada si bacio bubu mi za ovaj Vortex Razor 8x42 ED i malo sam prosurfao i procitao o njemu, cinimi se da dobijes dosta dobar dalekozor za ne velike novce  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 15. 02. 2011. 09:18:43
Bravo Gorane  d4 i hvala ti na ulozenom trudu,ja ga nisam ¨mogao ovako detaljno isprobati ali dosao sam do slicnog zakljucka , vrhunski instrument - jedanput se presijece i gotovo -nema vise lutanja.Ima i drugih odlicnih ali svatko od nas necemu je vise naklonjen .
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: rogonja - 15. 02. 2011. 20:27:12
Ja vec duze vrijeme pikiram ovaj Nikon Sporter EX 8x42 posto ne mislim puno izdati za dvogled, imali netko iskustv sa njim?

(http://ecx.images-amazon.com/images/I/41GzxGBc2JL._SL500_AA300_.jpg)

Pozdrav, ja imam takav dovgled, kupio sam ga lani i meni super služi, mislim da je to prava stvar koju možeš dobiti za tisućaka, ja sam si kupio model 8x42 jer nije bilo 10x50 kojeg bih kupio,ali ga nije bilo
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 15. 02. 2011. 23:40:59
Link za Vortex: http://www.vortexoptics.com/product/vortex-razor-hd-10x42-binocular (http://www.vortexoptics.com/product/vortex-razor-hd-10x42-binocular)

Imama nekoliko njihovih stvari i nisu lose ni dvogledi ni optike a cijene su odlicne.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: demetra - 12. 04. 2011. 20:58:24
Molim za savjet kakav je najbolji dvogled za posmatranje divljači.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 12. 04. 2011. 21:11:26
Molim za savjet kakav je najbolji dvogled za posmatranje divljači.
http://www.optik-pro.de/zeiss-bildstabilisiertes-fernglas-spezial-20x60-s/p,5270?utm_source=shopping&utm_medium=cpc&utm_term=5270&utm_campaign=shopping-1104&sid=2b0c7c06dad07698aef7edd726ff8483 (http://www.optik-pro.de/zeiss-bildstabilisiertes-fernglas-spezial-20x60-s/p,5270?utm_source=shopping&utm_medium=cpc&utm_term=5270&utm_campaign=shopping-1104&sid=2b0c7c06dad07698aef7edd726ff8483)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Deda M - 12. 04. 2011. 21:54:28
 Lazare ,nemoj se ovako "šaliti" sa kolegama da nečeš kojeg "imati" na duši -srčani udara.Pa šta ti misliš gdje mi živimo i koje plaće imamo-pozdrav  DEDA  M...    hao hao hao hao hao-neko radi dodinu dana za te pare
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lazar - 12. 04. 2011. 21:57:54
Lazare ,nemoj se ovako "šaliti" sa kolegama da nečeš kojeg "imati" na duši -srčani udara.Pa šta ti misliš gdje mi živimo i koje plaće imamo-pozdrav  DEDA  M...    hao hao hao hao hao-neko radi dodinu dana za te pare
pa kolega je pito za najbolji  fre  hao
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 13. 04. 2011. 00:12:21
Nedavno sam nekim prijateljima nabavio 3 ovakva dvogleda Vortex Vulture 10x56 i jako se pozitivno iznenadio koliko svjetla i kvalitete pod slabim svjetlosnim kondicijama za tako malo love. Sva trojica su jako zadovoljni dvogledom i mislim da je to bas dobra specifikacija za vase lovne prilike i neprilike ( 8x56 i 10x56).  jedina mala zamjerka je da je dioptrijski kotur ili stimac dioptrije na centralnom tocku gdje se namjesta ostrina pa se moze desiti da to greskom pomaknes dok stimas ostrinu/ distancu pogotovo ako nosis rukavice. Inace jako lijep i ne pretezak dvogled odlicnih karakteristika. Cijena kod nas je AUD $ 660.00. Bas u gostima imam jednog iskusnog  lovca iz RH koji ga je vidio i usporedio sa svojim Swarom i odmah narucio jednog kad je vidio koliko je Vulture dobar. Inace se lovci iz vasih krajeva cesto iznenade opremom koju srecu kod nas a koja nema vase Evropske cijene a nudi jako puno kvaliteta.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: demetra - 13. 04. 2011. 22:01:25
Zeiss Bildstabilisiertes Fernglas Spezial 20x60 S.Hvala na savjetu ali  mislim da si stvarno preterao. Interesira me  što bi se moglo kupit za 200 € ili tu negdje.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 13. 04. 2011. 22:48:06
Nikon Action 7x50,8x40 su oko 100 eura i sasvim dobro služe.  d1
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: demetra - 15. 04. 2011. 18:59:21
Kdje se može kupit Nikon Action 7x50.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 15. 04. 2011. 20:32:37
koliko znam zaupnik za Nikon u  RH je Fototeh Zagreb a ima ih posvuda ali oni bi trebali imati najbolju cijenu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: tur338 - 16. 04. 2011. 13:46:10
pozdrav,nikon monarch 8x42 u fototehu za cash 1800 kn.super dvogled zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: grga33 - 17. 04. 2011. 08:31:49
možeš mi reči kakav je u sumrak
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: tur338 - 17. 04. 2011. 10:22:04
odlican,prva liga d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: grga33 - 17. 04. 2011. 12:17:50
hvala na informacijama  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Miro - 18. 04. 2011. 11:35:48
Evo i mojega - super d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: jura_ - 25. 04. 2011. 08:40:03
Ima ko kakva iskustva s ovim dvogledom?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: lovacpd - 25. 04. 2011. 09:36:21
bolji nego sto izgleda!!!
mozda potezak, ali....
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 26. 04. 2011. 08:05:41
Ima ko kakva iskustva s ovim dvogledom?

Oscilira od primjerka do primjerka,ima dobrih ima i onih ne baš  ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Miro - 26. 04. 2011. 12:03:44
Imao sam takav samo 10 x 50 - dobar
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 26. 04. 2011. 13:34:18
isto, imao sam takav 7x30-dobar.imam 20x60 i nije baš nešto.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Nosler - 26. 04. 2011. 23:14:11
isto, imao sam takav 7x30-dobar.imam 20x60 i nije baš nešto.
20x60...mora da imas mirnu ruku...ja bih dobio morsku bolest od drmanja slike.... happi sor
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 04. 2011. 23:35:55
20x60 muci kolimacija ako ti to neko moze dovesti u kvadrat onda ce biti u redu. Ali mirna ruka ili dobar naslon je sve...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 27. 04. 2011. 00:21:31
ma ok je ali ovaj manji je imao i drugačiju boju slike.vidi se da su neke različite leće na njih dva.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Macak - 07. 05. 2011. 10:31:26
Ja vec duze vrijeme pikiram ovaj Nikon Sporter EX 8x42 posto ne mislim puno izdati za dvogled, imali netko iskustv sa njim?

(http://ecx.images-amazon.com/images/I/41GzxGBc2JL._SL500_AA300_.jpg)

Pozdrav, ja imam takav dovgled, kupio sam ga lani i meni super služi, mislim da je to prava stvar koju možeš dobiti za tisućaka, ja sam si kupio model 8x42 jer nije bilo 10x50 kojeg bih kupio,ali ga nije bilo

Ja sebi bas nedavno nabavio novog Nikona. Za te novce koliko je kostao, dosta toga nudi. Da ima bolji, ima, ali su daleko skuplji.

(http://img862.imageshack.us/img862/9759/nikon.jpg)

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 09. 05. 2011. 08:08:36
Dobo staklo, ja preferiram 8 ili 7X ali ako imaš jaaako mirnu ruku može i 10X.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Felis - 09. 05. 2011. 10:54:26
Ja bez dvogleda ni na plažu ne idem...  teaa
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 09. 05. 2011. 11:42:38
Ja bez dvogleda ni na plažu ne idem...  teaa

Bolje teleskop !

Ruke su ti slobodne   happi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Felis - 09. 05. 2011. 12:10:49
Ja bez dvogleda ni na plažu ne idem...  teaa

Bolje teleskop !

Ruke su ti slobodne   happi

 ;D d4
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: BANE95 - 09. 06. 2011. 17:38:17
je neko nesto zna za ovaj dvogled cuo sam da je izmedju swarowskog i Zeiss  http://www.frankonia.de/0/189372/productdetail.html?lsn=Rotate_Optik (http://www.frankonia.de/0/189372/productdetail.html?lsn=Rotate_Optik) zanima me vase misljene jel neko koristio ovu optiku i kao se pokazala zagi

(http://www.magasin-sport-nature.com/upload/image/10x42-2-image-3648-grande.jpg)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 10. 06. 2011. 07:54:42
Docter je bivši Carl Zeiss Jena, i jako su dobri premda u zadnje vrijeme ih nema baš.
Kolega ga je imao ali model s porro prizmom i bio je jako bistar i jak svjetlosno samo malo teži.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: likabrinje - 26. 07. 2011. 12:23:24
Molim vas savjet koji je dvogled najbolji za sumrak???
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: gogo3006 - 26. 07. 2011. 12:26:42
Moj.......... ;D ;D ;D ;D
 fre
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: likabrinje - 26. 07. 2011. 12:36:52
Koji ako se smije znadi hitno kupujem dvogled do 1000eu
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: gogo3006 - 26. 07. 2011. 12:38:37
Za mog nemaš para, ;)
 a za 1000 eurića možeš kupit Swar 7x42 GA ( onaj fini zeleni gumirani)
(http://www.bintel.com.au/createimage.aspx?path=uploadimage\product\7282011121158.jpg&height=500&width=500)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: papkar - 30. 07. 2011. 14:22:38
Zna nešto tko o ovom dvogledu    Victory FL 10x56 T*?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: VEThunter - 21. 10. 2011. 18:33:52
Evo da pridonesem temi... Dobio sam od djevojkinog oca za diplomu Steiner Navigator 7x50 http://www.steiner.de/en/binoculars/marine/navigator-7x50.php (http://www.steiner.de/en/binoculars/marine/navigator-7x50.php)
i (osim boje  fre) moram reći da sam prezadovoljan  d4!
U sumraku fantastičan, po mjesečini da ne govorim, čak i u oblačnoj noći kada se mjesec tek tu i tamo pokazao vidljivost je izvrsna  z30
Lijep pozdrav d1

(http://www.steiner.de/media/product-images/7635-large.jpg)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: zhrvoje - 22. 10. 2011. 23:50:33
Imam i ja takav isti, isto sam jako zadovoljan sa njim z10!
Punac ti je dobro izabrao, svaka cast d4!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: VEThunter - 23. 10. 2011. 11:35:17
Prvi dojam mi je bio - pa kud baš plavi od toliko zelenih (pa i crnih) Steinera  paci
Ali od kada sam ga prvi put koristio u lovu, boju sam mu gotovo odmah oprostio  z14
Naslov: Odg: Zna nešto tko o ovom dvogledu Victory FL 10x56 T*
Autor: Lovac - 23. 10. 2011. 17:02:21
(http://www.zeiss.de/C12568CF00206298/GraphikTitelIntern/bino_victory_8-10x56_lg/$File/bino_victory_8-10x56_lg.jpg)

Izuzetno kvalitetan ali i skup dvogled, "najjači" model u Zeisovoj FL seriji koristi Zaisove patente FL Concept i LotuTec® lens koje koriste i njihove top optike. u njemačkoj od  1.835,00 € - 2.254,47 € 
trebao bi biti izuzetno dobar u sumrak tj. slabim svjetlosnim uvjetim azahvaljujući i naprosto 56 mm i zahvaljujući FL patentu.

Citat:
http://www.fanzoj.hr/novo-novo/78-inovativna-fl-stakla-za-optike-iz-carl-zeiss-a.html (http://www.fanzoj.hr/novo-novo/78-inovativna-fl-stakla-za-optike-iz-carl-zeiss-a.html)

Inovativna FL stakla za optičke uređaje iz Carl Zeiss-a         

Vodeće obilježje svih Victory FL dvogleda, Victory durbina (dijaskopa)  i odabranih Victory ciljnika je FL Concept. Ovaj revolucionarni optički sustav, koji koristi fluorid stakla, je rezultat jedinstvene integracije mnogih ZEISS inovacija koje ostvaruje najvišu razinu izvedbe kako bi se osiguralo da ste dobijete najviše iz svakog trenutka na terenu. FL Koncept daje sliku koja je svjetlija i oštrija, boje koje su življe i visoko zasićene i produžava vidljivost na sumrak i općenito briljira u  korištenju u slabim svjetlosnim uvjetima, nepopustljiv čak i u najzahtjevnijim vremenskim uvjetima. Za razliku od običnih optičkih sustava, FL koncept značajno smanjuje kromatske aberacije, gotovo eliminira iritirajuće zalutale svjetlost smetnje, zamućenost slike, i niski kontrast, omogućujući vam da ostvarite ultimativni vizualni doživljaj.

prava star za pokloniti frendu za rođendan  d4
vjerujem da se VEThunter nebi ljutio niti sa ovakvim poklonom
Naslov: Review: 7x42 Swarovski Habicht vs. 7x42 Zeiss B/GA Dialyt vs. 8x42 Docter B/CF
Autor: Lovac - 23. 10. 2011. 17:18:56
Review: 7x42 Swarovski Habicht vs. 7x42 Zeiss B/GA Dialyt vs. 8x42 Docter B/CF iz 2006.

http://www.holgermerlitz.de/swaro7x42.html (http://www.holgermerlitz.de/swaro7x42.html)


Zaključak:

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 23. 10. 2011. 23:01:01
Bravo LOVAC...ima svasta interesantno na ovoj Holgerovoj stranici...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lovac - 23. 10. 2011. 23:12:02
Da ima i jedna njegova knjiga o dvogledima pa tko razumije njemački neka pogleda... izgleda vrlo interesantno štivo  just
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 24. 10. 2011. 00:51:12
za ovu skuplju verizju Zeissa kupio bi najmanje 35 komada Nikon action 8x40 i podjelio ih djeci da gledaju susjede.nebi pokvarili oči. happi

stvarno cijenim kvalitetu ali ovo mi je malo previše i za one koji neznaju šta bi sa velikom hrpom novca....
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2011. 05:52:50
Fini i jeftini dovgledi sa ED staklom 8x42 i 10x42 Atlas Intrepid i Ranger ED. Vrijedi pogledati i naruciti jer cijene su fantasticne a proizvod dobar.
http://www.eagleoptics.com/binoculars/atlas-optics/atlas-optics-intrepid-ed-10x42-binocular (http://www.eagleoptics.com/binoculars/atlas-optics/atlas-optics-intrepid-ed-10x42-binocular)
Atlas Optics Intrepid ED 10x42 Binocular

(http://www.eagleoptics.com/external/media/images/344/bin-al-299-m_original.jpg?1316172682)
Eagle Optics Ranger ED 8x42 Binocular
(http://www.eagleoptics.com/external/media/images/3371/ranger-ed_8x42-award_original.jpg?1318425267)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2011. 05:54:16
Link za ranger ED dvoglede.
http://www.eagleoptics.com/binoculars?query=ranger+ed (http://www.eagleoptics.com/binoculars?query=ranger+ed)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Lovac - 26. 10. 2011. 12:30:58
 just
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 26. 10. 2011. 23:17:12
Isto tako malo poznati Vanguard i ma nekoliko lijepih i prvoklasnih modela sa dobrim cijenama koje vrijedi pogledati ako postujete dobro staklo a ne zelite puno platiti. Model Endavour dolazi u nekoliko verzija i sve su odlicne. prijatelj ima 10.5x45 i jako ga hvali a i ja sam ih vidio nekoliko narucenih iz US i svi su bili impresivni. Ipak Atlas ED 8x42 ili 10 x 42 is je tako dobar i jeftin izbor. eagle Optics je sigurna kompanija kao i Optics Planet i tu nema prevara i gluposti.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: tuzlic - 12. 02. 2012. 17:02:00
Dvogled/Dalekozor mi je jako bitan i imam teški Nikon 10-22x50 (1,125g) koji je dobar ali za svakodnevno nošenje u lov užas  i zbog toga sam se odlučio kupiti nešto lagano ne preveliko i skupo.
Pa dvoumim se između nekoliko modela ,a potrebno mi je za svakodnevno korištenje ,pirš i malo na čekanju ,nešto kvalitetno (znam koliko love toliko muzike) . Najviše me interesuje roof prism i fully multicoating.

Evo i nekih od interesantnih a nisu puno love pa ako netko zna više mnogo bi mi pomogao da ne bacam lovu bezveze ?

Minox 10x25
Minox 8x25
Minox Monocular 8x25
Leupold Rogue 8x25
Steiner Predator Pro Xtreme 8x22
Pentax TS 8x21 Titanium
Pentax TS 10x21 Titanium
Pentax 8x25 UCF-X II
Pentax WTU 10 x 25mm
Nikon 8x25 Travelite VI
Nikon 10x21 Sprint IV
Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Black

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: HS-2000 - 12. 02. 2012. 20:48:03
Ja imam olympus 10x42exps i plati ga 820kn, dobio neko veliko snjiženje preko prijatelja.
Za sada sam zadovoljan i pve što meni treba je ok,koristim ga u lovu i na streljani na 25m za pištolj i mogu reći da je stvarno odličan.
Pozdrav
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 13. 02. 2012. 11:55:36
Pirš kako tako, čeka slabije svjetlo zaboravi ove s 25 objektivom to je za pozorište ili idealne svjetlosne uvjete.

Moj savjet 8X40 ili slično cca pola kile možeš nositi oko vrata, i od ponuđenih proizvođaća Minox.

Imam Leupolda s 42 objektivom, provao sam Nikona, Steinera i nažalost kasno Minox BL serije, jer da sam ga vidio prije bio bi moj.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: tuzlic - 15. 02. 2012. 12:11:14
Neznam šta da radim ali evo naletio sam na jedan NIKON PROSTAFF 7 8x42 ,i ne izgleda mi loš ,mislim po specifikacijama i nije težak oko 650g i cijena sitnica oko 140 eura, e sad jeli valja ? Neznam pomozite mi vi koji možda imate ovako nešto
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Fratt - 15. 02. 2012. 20:17:19
Imam starog Steinera,ovaj model http://www.steiner.de/military/binoculars/army/military-7x50.php (http://www.steiner.de/military/binoculars/army/military-7x50.php) .
Meni i više nego dovoljno.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 16. 02. 2012. 01:11:30
Neznam šta da radim ali evo naletio sam na jedan NIKON PROSTAFF 7 8x42 ,i ne izgleda mi loš ,mislim po specifikacijama i nije težak oko 650g i cijena sitnica oko 140 eura, e sad jeli valja ? Neznam pomozite mi vi koji možda imate ovako nešto

Nikon Action 8x40 mi je odličan.ne treba mi bolji jer sam ga uspoređivao sa elitama i nevidim bitnu razliku.više je razlika u boji nego u oštrini.imam isti takav Olympus ali nije mu ni do koljena(da ne kažem do jaja) šta se tiče kvalitete slike.
za Prostaff mislim da je klasu ispod po modelu ali prije će biti da je vanjski izgled drugačiji a leće iste.i po cijeni su tu negdje.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: draganco - 10. 12. 2012. 18:53:12
Kaze zena meni  ludiloo, bio si jako dobar ove godine  uf! Mnogo si para potrosio na Lov, decu zanemario potpuno(zenu i komsinice hvala bogu jos) nisam. Pa zasluzio si i ti neki poklon  1liga pred nastupajuci zimski odmor i nastupajuce praznike.
(http://img525.imageshack.us/img525/9425/pc100175.jpg)
Kako li se prevarila  uf ali u svakom slucaju  just d4.
SLC serija.
Valjda ce me ovaj potrajati do kraja karijere  fre.

Inace ovde mi je radno mesto(radni sto) u slobodno vreme.
 d1 z10
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Fratt - 10. 12. 2012. 18:58:30
Jako lijepo,sigurno bolje nego ispod jelke neki đemper... hao  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Morgan - 10. 12. 2012. 19:07:42
Imam starog Steinera,ovaj model http://www.steiner.de/military/binoculars/army/military-7x50.php (http://www.steiner.de/military/binoculars/army/military-7x50.php) .
Meni i više nego dovoljno.
Meni su Steineri zakon... evo i moja dva stara Steinera
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: magwin - 10. 12. 2012. 21:07:09

Kaze zena meni  ludiloo, bio si jako dobar ove godine  uf! Mnogo si para potrosio na Lov, decu zanemario potpuno(zenu i komsinice hvala bogu jos) nisam. Pa zasluzio si i ti neki poklon  1liga pred nastupajuci zimski odmor i nastupajuce praznike.

Kako li se prevarila  uf ali u svakom slucaju  just d4.
SLC serija.
Valjda ce me ovaj potrajati do kraja karijere  fre.

Inace ovde mi je radno mesto(radni sto) u slobodno vreme.
 d1 z10
[/quote]

lijepo iznenađenje,lijep poklon ali mislim da nije baš bolji od "starog". :)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 10. 12. 2012. 23:41:05
Morgan imam i ja negdje ovaj stari Steiner 7x50 sa digitalnim kompasom. Za more prilicno dobar a moze i po kamenjaru.
Evo i mog najdrazeg i nezamjenljivog dvogleda.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Schultz and Larsen - 11. 12. 2012. 00:29:46
(http://imageshack.us/a/img37/4292/2010091100001.jpg)

(http://imageshack.us/a/img861/7894/2010091100006.jpg)

(http://imageshack.us/a/img16/1597/2010091100002.jpg)

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 11. 12. 2012. 03:12:27
Sat nije los a i dvogled moze proci!
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 11. 12. 2012. 08:31:48
Morgan imam i ja negdje ovaj stari Steiner 7x50 sa digitalnim kompasom. Za more prilicno dobar a moze i po kamenjaru.
Evo i mog najdrazeg i nezamjenljivog dvogleda.

E tog i ja sanjam, nekidan mi pobježe za 1000€ polovni.

Gorane koliko košta down under?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: sljukar - 11. 12. 2012. 10:46:33
Dali je tko probao Bauer dalekozore,te dali je bolja hd ili ed teh.???
(vidim primamljiva cijena a i navodno njemac)
 zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 11. 12. 2012. 11:28:57
Dali je tko probao Bauer dalekozore,te dali je bolja hd ili ed teh.???
(vidim primamljiva cijena a i navodno njemac)
 zagi

Samo ime njemačko sve ostalo rižina polja, imao samo jednog Bauera u rukama i moj dojam čist prosječno.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 11. 12. 2012. 21:44:46
HD/ ED staklo je puno bolje ako se zapravo radi o onome o cemu bi se trebalo raditi. Bauer se pravi u Juznoj Kini koliko znam. Bresser se takodje pravi u Kini a radi ih JOC kao i puno drugih. JOC Kinezi su kupili Bresser i Meade prije nekoliko godina da bi imali globalni izlaz u Evropu i USA trziste.

ED/ HD staklo je veliki pomak naprijed u smislu kvalitete stakla zbog dodatka Magnezijskog flourita u mineralno staklo koji dadne 3% plus mutli poliranja ( najbolje sa dijamantskom prasinom) i izabrane frekvencije sa filmovima i ponovna poliranja. Takvo staklo ima znacajnu prednost i jos kad se kopira dobar dizajn, malo srebra na prizmi, phaze coating controla tako da nema mjesanja ili pomaka vidnog snopa koji putuje krzo dvogled izmdju leca i prizmi.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: sljukar - 11. 12. 2012. 22:29:57
Na ovo sam mislio konkretno,pa me interesiraju iskustva i dali to vrijedi te novce? zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: damjanovicd - 11. 12. 2012. 22:37:30
Na ovo sam mislio konkretno,pa me interesiraju iskustva i dali to vrijedi te novce? zagi

imam ga ja u 8*56 vec godinu dana i zadovoljan sam!!  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: JANEZ L - 11. 12. 2012. 22:54:52
Lp!

Dosta sam jih imao, no imam još sve, al iduče godine, ako Bog da zdravlja, dodže jedan od ove četvorice...

http://www.optics-trade.eu/shop/si/zeiss-victory-fl-10x56-t.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/zeiss-victory-fl-10x56-t.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/swarovski-el-10x50.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/swarovski-el-10x50.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/leica-geovid-8x56-hd.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/leica-geovid-8x56-hd.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/leica-ultravid-8x50-hd.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/leica-ultravid-8x50-hd.html)

 d1 d1 d1

Samo ovo i ništa drugo... sor

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 12. 2012. 00:26:19
Ako ti ne igra LRF onda Leica 8x50 Ultravid bi bio dobar izbor. Ultravid je meni bolji nego Geovid sto se tice stakla i ostrine. Zbog LRF sistema i crvene boje displeya su morali raditi modifikacije na filmu pa je Ultravid dosta ostriji i bolje prenosi originalne boje. 6.25 mm exit pupil i 20 twilight faktor je sasvim u redu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 12. 2012. 00:30:02
Koliko traze za ovaj Bauer?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: sljukar - 12. 12. 2012. 01:03:49
3800 kn
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 12. 2012. 01:30:00
To je puno . daj mi malo vremena da pogledam nesto i da vidim koliko zapravo kosta i koji je isti model u jednom drugom brendu ali ga prepoznam sa ove tvoje slike.
Samo malo da nadjem podatke pa cu ti se javiti nazad.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 12. 2012. 01:45:07
Pogledaj ovog 8x42ED Atlas Intrepid. Sasvim solidan proizvod kojeg poznajem. Mali mi previse lice ova dva zar ne?
Atlas se kod nas u Australiji prodaje za AUD $ 440.oo u ducanima a u US se moze naci jos jeftinije ako ubacis ovo ime u google pa pogledaj. ta cijena je preveliak i malo bezobrazna.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 12. 2012. 01:47:14
Evo ti jos jedna slika iz druge pozicije. Druga boja ali cini mi se jako slican ili isti alat i izgled.

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 12. 12. 2012. 02:10:34
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=163236 (http://www.birdforum.net/showthread.php?t=163236)
komentari za ovaj Atlas kojem je isto slican Zen ray 8x42 sto znaci da svi dolaze is iste tvornice.
pogledaj i ovo
http://www.binocularreviews.org/2010/11/atlas-optics-intrepid-ed-8x42.html (http://www.binocularreviews.org/2010/11/atlas-optics-intrepid-ed-8x42.html)

Eagle optics je najeftinijia opcija ako zelis kupiti on line...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 12. 12. 2012. 08:42:43
3800 kn

Pa to je čista glupost!

Za tu lovu uzmeš ovo:

http://minox-optik.de/minox_bl/en (http://minox-optik.de/minox_bl/en)

Imao sam ga u rukama i jači je od mog leupolda za klasu, a Leupold je po mom dojmu bolji od Bauera.

Ako hočeš kombinaciju imaš kod mene Leupolda Cascade 8 X42, ko nov za 100€ manje nego u dučanu a  ja sebi doplatim "malo" za nešto jače?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: grga33 - 12. 12. 2012. 10:11:41
koliko to doplatis za nesto jace i sto jace  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 12. 12. 2012. 10:43:37
koliko to doplatis za nesto jace i sto jace  zagi

Pa sitno nešto, prodam ovog za 2700 i dodam još dva i pol puta toliko  ;D
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Tyger - 24. 01. 2013. 19:50:13
Da li se netko susreo i ima iskustva s ovakvim dvogledom? Broco 7x50.
(http://imgs.inkfrog.com/pix/Belridge_Trading/BT_18_06_2011_313.JPG)
(http://imgs.inkfrog.com/pix/Belridge_Trading/BT_18_06_2011_314.JPG)
(http://imgs.inkfrog.com/pix/Belridge_Trading/BT_18_06_2011_315.JPG)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: drazenx - 24. 01. 2013. 20:26:35
Sliči malo na Zeiss Jenu.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: JANEZ L - 23. 02. 2013. 22:35:28
Lp!

Da, sreo se tamo, od kuda su ti fotke...  d1

http://www.ebay.co.uk/itm/Large-Binoculars-In-Working-Order-w-BROCO-Optics-/281010751935 (http://www.ebay.co.uk/itm/Large-Binoculars-In-Working-Order-w-BROCO-Optics-/281010751935)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: JANEZ L - 23. 02. 2013. 23:20:04
Lp!

Da ne kažete, da se samo kod vas prodaje x kvalitetna roba...  Priča nije nova, već je stara tri godine. Baš ovdje, sam se razpitivao  o novom dalekozoru. Nabavio iz Frankonije Docter 10X42 B/CF. Prvi utisak bio...nešto povoljno, zaista bilo sniženje za nekih 48%, tako, da ga platio nekih 420 eura... Ali svejedno za mene je to dobar novac, ne nađem ga na podu, treba da ga prislužim. Nije i nije radio kako bi morao i nakon godine on crkne. Na jednu stranu, mutna slika kroz... Ali Janez, ne bi bio Janez, ako ne bi išao dalje... Slao ga u fabriku Docter... Pitao ja njih:"Kaj kažete na ovo!?" Pa dobro oni kazali meni..."Pa to si ga ti lično oštetio, pao si, she8ao njega, polomio neke dijelove... Ali kraje, krajovima...slali su mi novog! Ne morješ da vjeruješ ali zaista potpuno nov dalekozor ali slan iz firme Docter! Samo to mogu da kažem, sada radi kao Švajcerski sat!!!  1liga zagi d1 Cijena 00 Eura i poštarinu platili oni!!! Iz Frankonije slali Slovenu, neku zalihu, tako, da se je brzo spase.  hao hao hao

(http://i48.tinypic.com/3322lhh.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 24. 02. 2013. 07:21:35
Spasili su i svoj obraz i tvoj budjet , JANEZ zali ga dobro ovaj put  z10 z10
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: tyrol - 25. 02. 2013. 16:32:03
Janez L  z10
Pa nisu to ni bili mali novci 420€, pa i pošteno što su priznali "garanciju"  d4 za Docter
A moraš pokazati i CREATOR na slici  ::), to je sigurno od "mlađeg" lovca
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: JANEZ L - 21. 03. 2013. 23:11:05
Lp!

Ovoga imam svugdje kod sebe, osim u krevetu... d1 z10 d1

Bio od mog pokojnog Oca i mi je draga memorija, pa isto još odličan dalekozor... zagi zagi zagi

(http://i48.tinypic.com/2q3d8bo.jpg)

(http://i47.tinypic.com/2n80rxg.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 22. 03. 2013. 07:00:22
Dobro ga sacuvaj vrijedan je cuvanja....
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 22. 03. 2013. 07:53:56
Eee da mi je vidit šta se sve kroz to Leicu gledalo.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Iggy - 28. 08. 2014. 20:07:08

 Je imal ko priliku isprobati ovaj dvogled ili ga možda ima,te je li dobar za osmatranje divljači ?

 Vortex Talon 8/10x42
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: ivan0904 - 28. 08. 2014. 22:56:27
kolege sto mislite o ovom dalekozoru dali se tko  gledao kroz njega ima kakvog iskustva... LEUPOLD MOJAVE 10X50
 zagi

http://www.leupold.com/wp-content/uploads/2014/08/BX3_Mojave_10x50_web.jpg (http://www.leupold.com/wp-content/uploads/2014/08/BX3_Mojave_10x50_web.jpg)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 29. 08. 2014. 03:22:47
Iggy Vortex Talon HD 8x42 ili 10x42 su odlicni za tu cijenu i dozivotna garancija. Imam 10x42 koji ponekad nosim. lagan cist ko suza i ergonomican.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Iggy - 10. 09. 2014. 18:58:30

 Gorane hvala ti na odgovoru,samo mi kaži kako se s njime vidi po mjesečini ? 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 10. 09. 2014. 23:25:47
da ti pravo kazem u sumrak ili tranio jutro dobar i ostar po mjeseci nemama pojma jer ga tada ne koristim. Za noc imam nocni dvogled i termalnu kameru pa dnevne ne koristim za takve stvari.  Ako ti je jako vazno osmatranje po noci ili sat dva iza sumraka onda pogledaj 8x56 Vulture model od iste firme. On je tezi i glomazniji ali bolji za taj posao nego talon 10x42. Talon je generalni lovni dvogled koji je dobra vrijednost za lovu ali nije napravljen specijalno za jako slabo svjetlo gdje je potreban 56 ili veci objektiv. Meni talon sluzi kao dnevni lovni dvogled kad ne moram imati LRF i meni je dobar i cist i lagan. Ima puno skupljih koji nisu tako dobri i ostri. Nosio sam ga par puta u NZ  u lov i bio je odlican. Pomogao je pronaci i odstrijeliti elka i nekoliko jelena.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 09. 11. 2014. 00:34:06
Moja dva najdraza i mislim najbolja sto imam.Puno memorija nas veze i puno lijepih momenata.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: ivan0904 - 23. 07. 2015. 15:35:28
kolege evo da i s Vama podjelim svoju novu stvracicu... Swarovski slc 7x50... oprema za lov napokon kompletirana....  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: deeejan - 23. 07. 2015. 17:20:22
Nikad nije kompletna, niti ce ikada biti... ;D
 zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Zeiss - 23. 07. 2015. 19:13:56
Ivane lijepi dodatak opremi  bravooo zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: ivo samoborec - 24. 07. 2015. 07:11:40
Ivane ,taj ti je dalekozor preglomazan......imam ti ja manjeg pa cemo se mijenjati..taaman ti pase uz onaj ljevi karabin zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: ivan0904 - 24. 07. 2015. 08:03:32
Moze ivo nije problem....  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: GoranG - 26. 07. 2015. 11:20:47
Ivane još samo da ga testiramo na vodootpornost  sauf  sauf
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: ivan0904 - 26. 07. 2015. 14:31:39
U amperu s vodom je vec dva dana....jos nisu slova otpala a ni ptica...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: GoranG - 27. 07. 2015. 07:47:45
Ma pusti vodu i  uhvati se  rostilj 
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 02. 03. 2016. 09:31:16
Ima li tko prakticnih  iskustava sa dvogledom povecanja 15x ?, mozda konkretno Swaro SLC 15x56 .
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 02. 03. 2016. 12:08:08
Imao sam nekog rusa 15X,  neupotrebljivo za gledanje iz ruke.
Ne znam za šta ti treba a ako loviš srnjaka piršem u ravnici bolja kombinacija je 8X 30 dalekozor i 30X spoter za planinu i divokozu možda samo ko če tegliti takvu mrcina od dalekozora u planinu?

Ako ti treba neka univerzalna sprava uzmeš 8X42 ili 7X50 ako ti treba više svjetla.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 04. 03. 2016. 13:50:36
Misljenja ,iskustva - booster za dvogled ??
Nasao za meoptu za prikazati , meni bi trebalo za Minox ili univerzalni ako postoji .
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: GregaK - 04. 03. 2016. 14:37:59
Zdravo!

Ja imam takvo meopto kakva je na slici, gledao sam taj booster ali ni je to spektiv. Za malo više € kupio rabljen swarovski spektiv, al to radi!!! teaa

E baš sad došla kutija iz avstrije, kupio sam preko ebay.de swarovski 8x30 za 120€. Super oštrina, malen, lagan, piršglass kako oni kažu!

LZ
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 04. 03. 2016. 15:28:35
Pozdrav Grega,raspitivao sam se ovdje za spektiv , bio je u planu ,nedavno na sajmu probao nekoliko njih i ni ti jedan mi nije sjeo a zauzme mjesta u ruksaku glava boli.Treba mi nesto jace za tu i tamo malo bolje osmotriti.Ovo bi bilo prakticno ako se dobro vidi. Cak ,primjetio si razmisljam o dvogledu 15x i slicno.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 05. 03. 2016. 12:50:21
Izgleda malo iskustva sa tim instrumentom ili vam se neda pisati. Grega znam da to nije kao spektiv ali moze li opravdati nekoliko stotina eura?
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: GregaK - 06. 03. 2016. 18:04:53
Pepi neznam da li opravda skoro pola cjene spektiva swarovski! Al je istina spektiv zauzima puno mjesta u ruksaku, samo si ne zamišljam lova na gamse sa tom boosterom.

LZ

Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 06. 03. 2016. 19:53:43
Hvala Grega , budem se orijentirao na manji teleskopski spektiv a onda uz njega moze i manji dvogled.budem nesto iskombinirao vec.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 06. 03. 2016. 23:39:48
Pepi oprosti zbog kasnog odgovora.  Dvogledi tipa 10x50 ili 15x56 ili jace su uglavnom tezi i masivniji po izgledu pa nisu bas za svakog za nositi po brdima iako jako dobro dodju kad trebaju. da li su prakticni- zavisi od onog ko ih nosi i za sta mu trebaju. Uglavnom ih koriste profesionalci da ocjene trofej prije same odluke da li ce se loviti ili ne. ocjena za ovakav dvogled  se sigurnio ne moze donijeti nakon par minuta gledanja nego samo kad korisits u planini gdje im je i mjesto.  Cesto ih vidim po autima/ terencima PH lovaca kad se obilaze lovista da se pronadje ono sto se trazi da se vidi koliko siljaka ima jelen ili da se prepozna trofej za lov. Ima i jacih recimo Zeiss 20x60 ali to je stabiliziran dvogled koji niej jednostavno korisiti ako nisi upoznat sa nacinom rada. nekima smeta veliko povecanje i tresenje slike ali to nikad problem kod svakog. nekom pasu nekom ne. nekom ne pase da ih vuce uz brdo 2- 3 dana i korisit samo pola sata da nadje plijen nekad ne kuzeci da bez tog dvogleda ne bi ni nasao plijen. Doubler/ Booster mi se ne svijda jer  je to uglavnom skupo i tesko za korisiti. Igracka koja je po meni nekorisna.  15x56 se moze korisiti na tripodu ako uzmes jeftin adaptor i postavis za stablizaciju  i lakse osmatranje ako zatreba. ne mislim da bi to puno korisito u svakodnevnom lovu s ceke a skoro nikad u pogonu. Mozda je bolja i prakticnija solucija nabaviti spotter/ durbin/ dalekozor recimo 15-46x65 ili nesto slicno da nije veliko i da mozes vuci sa sobom uz brdo u rancu. Vrijedi zlata kad ga imas i spasi ti puno praznog hoda i napora za nista. Povremeno nadjes dobro mjesto i zalegnas pa osmatras i cim se stvari smire nadjes ono sto trazis.  ZA NZ lov u brdu je skoro nezamisliv bez spottera jer loviti divokoze  ili tahr je tesko bez njega. Hodati i pentrati se i praviti buku i privlaciti paznju nije dobro - ovako zalegnes i osmatras i cesto ih pronadjes na mjestima gdje nikad ne bi pomislio. Onaj ko zeli lovit hodom planine i velike ravnice mora imati spotter u svom arsenalu jer mi inace ni puska nece trebati ako ne vidi ono sto lovi. ne mozes se loviti i osmatrati krzo opticki nisan. Nije je dobro niti je sigurnio a glava zaboli prije ili kasnije. prilicno sam siguran da takva oprema pase i vasem alpsom lovu.Ako izaberes veci dvogled uzmi adaptor za mali sklopljivi tripod a ako izmes spotter uzmi 15-45x65 ili standard 20-60x80/75 ili slicno. ja korisitim i straight / ravni i angled verzije i obe mi pasu mada straight drzi glavu nize pa se ne vidis preko brda tako lako i nizi si dok osmatras. za streliste mi je angled verzija bolja i jednostavnija. Neki kazu da se povecanje preko 10x ne moze korisiti a to mi je malo smijesno jer onda se takvi dvogledi ne bi ni pravili. Postoje astronomski dvogledi  recimo 20x80 ili 10- 40 x65 pa ih ljudi koriste i gledaju mjesec i planete pogovoto ovih dana kad su u ravnini. Mozes vidjeti mjesece na jupiteru ili saturnu i kud je Neil Armstrong hodao po mjesecu.  Moze se a ako nekom smeta treba pogledati puls, tlak i ili smanjiti tocena goriva prije lova. Nekim ljudima ne pase i ne mogu dugo drzati mirno teske dvoglede pa treba naci druge solucije koje su prakticnije. ja sam preko 50 i mogu korisiti bez problema a na streliste ili NZ  ne idem bez spottera i dvogleda.
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 07. 03. 2016. 09:44:49
Hvala Gorane na vrlo iscrpnom odgovoru  d1 z10,ovakvi odgovori iz prve ruke zlata vrijede !
Decki  zagi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Goran - 07. 03. 2016. 09:53:20
Nema na cemu! Ne zaboravi dobar spotter na balkonu ili terasi zlata vrijedi pogotovo ako si na moru ili imas lijep pogled na okolinu.. Nije samo dobar za lov ima puno drugih upotreba...
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: pepi2 - 07. 03. 2016. 10:27:49
Samo lov i zvijezde  ;)
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 07. 03. 2016. 14:41:45
Nema na cemu! Ne zaboravi dobar spotter na balkonu ili terasi zlata vrijedi pogotovo ako si na moru ili imas lijep pogled na okolinu.. Nije samo dobar za lov ima puno drugih upotreba...

A sa stativom imaš slobodne ruke  happi
Naslov: Odg: Dvogled- nužan i potreban
Autor: Neno - 26. 06. 2017. 22:00:10
Lp!

Evo sam u dilemi i zato se obračam na vas poštovani lovci. Kupujem jedan dvogled za zalaz. Za čeku imam Steiner hunter 7x50 i vrlo sam zadovoljan sa njim. Sad bi si omislio jednog za zalaz i kolebam između ovih:

Minox APO HG 10x43

Minox HG 10x43

Docter 10x42 BCF

Docter 10x42 ED

Steiner ranger PRO 10x42

Kojeg mi svetujete? z10 z10 z10 Hvala! d1

Lovski zdravo
Janez L
Minox nije los....provjereno.
Mada imam jednog Bauer-a....sve mi se vise svidja...i on je 10x40. d4


Sedam godina star post  hao Ali baš me zanima Janez kaj si na kraju kupio?