Forum LOVAC

Lovna kinologija => Lovna kinologija => Autor teme: STARI AVDZIJA - 12. 08. 2008. 21:53:59

Naslov: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: STARI AVDZIJA - 12. 08. 2008. 21:53:59
Kako sam i sam kinološki sudija poznato mi je iz prakse(obzirom da organizatori kinoloških priredbi predlažu sudije)da i neki organizatori kod odabira kinoloških sudija od istih da bi  ih pozvali da sude oćekuju određene ustupke,promovisanje i sl.Kako sam i sam učestvovao kao takmičar sa psima u radu te  izlagać na izložbama(i sada)doživio sam na vlastitoj koži nepravde.Doživio sam i pritisak kod suđenja u radu i od kolege sudije da forsira nekog psa( nekog tajkuna).Doživio sam katastrofalnu nepravdu na YU šampionatu goniča (zec)u Nikšiću (CG)mislim 1989 g.Ne morališem,bio sam i tada  sa položenim ispitom sudije za rad goniča a oštećen sam kao takmičar(i to je već bilo pripremljeno)zakleo sam se da ću ja u životu suditi po ubjeđenju ma ko da vodi psa i mislim da sam ostao dosljedan  toga.Možda i nisam uvijek najbolje odradio(u nijansama)možda bi neki put drugaćije ali ipak smo samo ljudi,bitno je da nikoga nisam namjerno oštetio a svima ugodit ne možeš nisu ni svi vlsnici pasa realni i tu ima pritiska.Znam da se obićno pozivaju neki suci od organizatora (da bi se promovisali)i odrade neke usluge i naravno neko mora biti oštečen.Međutim takođe ima moralnih sudija.Šta vi mislite o tome
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: dean - 13. 08. 2008. 09:09:41
Bio sam svjedok svakakvih bedastoća pored zapisničkog stola.
Možda bi bilo dobro da se na kraju ispita sve ocjene čitaju na glas ili barem da se popis sa takmičarima i ocjena stavi tako da ga svi vide.
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: STARI AVDZIJA - 13. 08. 2008. 19:01:30
U principu opis psa treba da bude javan i kratak opis pasa pri izboru u razredu gdje se ukratko naglase  odlike koje ima pas i ono što je lošije (neću reći mane) naravno ako broj pasa koji se ocjenjuju dozvoljavaju vremena za to(suđenje sa objašnjenjem) s naglaskom zašto se pri izboru nekom psu daje prednost po mišljenju suca i tako i izlagači i posmatraći pored ringa imaju predstavu o ocjeni i izboru i šta sudac preferira.. d1
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: Tihomir - 13. 08. 2008. 20:41:01
Ja sam bio na jednoj utakmici goniča prije nekoliko mjeseci i bilo je jedno 7-8 pasa i svi vodići su si bili na "ti" s sudcem i nakon zezancije i šale otišli su u šumu i vratili se svi vodiči i sudac,jedan pas nije,svi prošli,dobili dobre ocjene,psi su ionako za prodaju ččč ,nakon toga svi sjeli za stol,jeli i pili i svi sretni bili. Izgubljeni se vratio nakon nekog vremena,prošao i on sirotan izgubljeni... ;D ;D

Ma bitno je jelo i  z10
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: STARI AVDZIJA - 14. 08. 2008. 14:42:05
@Tihomir,ma slažem se ja stobom u potpunosti jer to degradira i one pse i njihove vlasnike koji sve to prođu po pravilima,ne možeš onda vjerovati nikome.Međutim vidim ja da ovdje niko ne iznosi i svjetal primjer pa evo ja ću.Kada sam svojevremeno stažirao sudijski staž za rad goniča sve sam po pravilniku radio i uslov je(između ostalog da kao vodič sa psom kojeg si obučio i u tvom vlasništvu praktično položi  radni ispit)U to vrijeme se nije radilo to po gaterima.Uzmeš psa i odeš na utakicu 100 km i po žrijebu si neki 10,11,17 nije bitno(kako imaš sreće)i onda dođe tvoj red(da puštaš psa)negdje tamo i imaš npr.15.min+2 da pas nađe zeca,lisicu a 2.sata je i sunce grije.Kakve su šanse da pas na nepoznatom terenu za to vrijeme pronađe divljač jasno je.Moja ženka jedna posavka koje je bila expert na zeca (jednog jedinog bi našla i u Sahari)je položila tek od 4puta i to bio sam zadnji a več je dobro kiša padala,kakva je bila gonja to da nepričam.Cijenim sudije koji su se držali pravilnika i mi smo danas kolege koje zajedno sudimo i imamo isti stav,ali jesu to sudije starog kova i navika i vremena.Danas nažalost kinologija u svim segmentima postaje show biznis i to uništi onaj pravi doživljav pogotovo kada se radi o radnim psima.To i jeste razlog zbog kojeg sam otvorio ovu temu,da li se  svuda nešto zaista mijenja.To bi trebali znati ovi stariji koji pamte jednu drugačiju kinologiju.
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: edmir - 03. 09. 2008. 16:23:22
Pozdrav Redžo, Kovac je, sa Utakmice u Jabuci nedavno održane, mislim da ćeš se sjetiti...
Bio sam u Foči na utakmici gdje je sudio mladi Predrag Uzelac, mislim, iz Banja Luke.
Na kraju utakmice je za svakog kera prosao po svim disciplinama i objasnio njegovo mišljenje i način ocjenjivanja.
Može se čovjek složiti ili ne sližiti ali iz poštovanja prema njegovom stavu niko nije riječi progovorio, doduše bio je i fer u ocejenjivanju.
Na početku je takođe iznio svoja očekivanja i naglasio štaće to on bodovati a šta neće.
Sve u svemu mislim da je taj sudija mlad i neiskvaren, naravno ne kažem za ostale suprotno.
Za Redža takođe mislim da je fer...
Srdačan pozdrav 
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: SEJFO - 03. 09. 2008. 21:47:39
Pozdrav!!!
 Ja sam bio na malo priredbi-izložbi a dovoljno da tvrdim da ima mućki i lopovluka, jer uzmimo primjer svaki čovjek-lovac zna svog psa u dušu zna mu i vrline i mane, svatko ko ima psa zna razlikovati lijepo i ružno, stariji lovci isto puno znaju e sad su kinološke sudije tu da razluče nijanse i nedostatke koje mi koji "volimo" svoje pse nemožemo il "nećemo" da primjetimo. Ne znam kolike su sudijama dnevnice al sam mišljenja da bi trebale biti u nekom iznosu da ne "mora" nekom dati ocjenu za kilu janjetine.
takođe sam mišljenja da bi psi na izložbi trebali imati brojeve i da budu sami bez gazde (ne mislim na gater) i da sudije na miru odrade svoje.
Pitanje za Ređžu: znaš li ti Ređžo (a mislim da znaš) da ima pasa koji idu na takmičenja od gatera do gatera i samo to rade a u šumi su p..kin dim.
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: Zoran - 03. 09. 2008. 21:50:54
Pozdrav!!!
 
Pitanje za Ređžu: znaš li ti Ređžo (a mislim da znaš) da ima pasa koji idu na takmičenja od gatera do gatera i samo to rade a u šumi su p..kin dim.

pa normalno da ima!
ko sto među nama ima, onih koji pucaju golubove a fazana nemogu pogodit!
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: STARI AVDZIJA - 03. 09. 2008. 23:33:31
Pozdrav!!!
 Ja sam bio na malo priredbi-izložbi a dovoljno da tvrdim da ima mućki i lopovluka, jer uzmimo primjer svaki čovjek-lovac zna svog psa u dušu zna mu i vrline i mane, svatko ko ima psa zna razlikovati lijepo i ružno, stariji lovci isto puno znaju e sad su kinološke sudije tu da razluče nijanse i nedostatke koje mi koji "volimo" svoje pse nemožemo il "nećemo" da primjetimo. Ne znam kolike su sudijama dnevnice al sam mišljenja da bi trebale biti u nekom iznosu da ne "mora" nekom dati ocjenu za kilu janjetine.
takođe sam mišljenja da bi psi na izložbi trebali imati brojeve i da budu sami bez gazde (ne mislim na gater) i da sudije na miru odrade svoje.
Pitanje za Ređžu: znaš li ti Ređžo (a mislim da znaš) da ima pasa koji idu na takmičenja od gatera do gatera i samo to rade a u šumi su p..kin dim.
Ja sam dobro" preradio"pravilnik i u svojstvu prijedloga za izmjene i dopune ga uputio predsjedništvu UKS BiH(bivšem)koga to zanima?Pravilnike prave "salonski sudci"a mi praktičari ih moramo primjenjivati.I ja i kolege kada sude moraju primjenjivati pravilnik,a koji je meni lično ker  u radu (po ćejfu)npr.neki drugi ne onaj koji je osvojio 1.mjesto  taj dan,je ipak samo moja stvar.Mislim da se Uzelac može izgraditi kao dobar sudija (ako se u međuvremenu ne premori)ne istroši sa ovim takmičarima.Evo u Jabuci će biti radni ispit(utakmica)na otvorenom terenu na jesen(to je ist.Bosna)Evo recimo sa Emirom Hasanbegovićem sam sudio desetine priredbi nikada ,apsolutno nikada nismo uopće razgovarali o favorizovanju bilo koga,.Sudimo,pratimo ,ocjenjujemo,sravnimo i šta ispadne ko bude prvi po pravilniku i to je sve.
Sa jednim sudijom iz Prijedora nebi sudio više zajedno ni po koju cijenu,odmah ćovo navalio na mene jer je favorizovao nekog tajkuna iz RS-a i još mi odmah kaže :neće danas pobjediti ker iz federacije??????????????????Svaki 30 sek mu zvoni mobitel i da ne nabrajam.Da sam šonjo neki popio bi me u kap vode.I to mlad sudija.I još nešto Fejzo:povedem svojih 3.psa i kontam tako će raditi a ispadne drugaćije.Ja kažem npr. na ut.danas najuspješniji po pravilniku(a ne najbolji)i to je razlika. z14
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: zelenadolina - 13. 01. 2010. 17:59:06
Normalno je da ima pasa koji slabije rade u prirodi nego u gateru, jer to njihovi vlasnici od njih i traže oću reći ima ljudi koji posjećuju samo utakmice a u lov niti idu a niti ih zanima,pa onda upoznaju na utakmici nekog ,ataj ga pozove u lov a onda on ipak odluči doći pa imamo priliku vidjeti psa koji se slabije snalazi u toj situaciji a možda je genetski dobro potkovan ali fali mu ono što je jako bitno, a to su izlasci i tu je nastao problem,pas trče okolo ali bez ikakve teme misleći da je ta divljač tu negdje,pa njegov vlasnik smišlja smješne izgovore.To je ono što mi zovemo takmičar, a onaj koji nas zanima traži malo više od samog gatera,kao što su npr hrpa mokre i poderane odjeće,obuće,priprazni rezervari od auta,čekanja u šumi,veterinarske usluge,poveći tel.računi,pa malo narušeni bračni odnosi,ali sve je to često neophodno da imali pravog lovačkog ćuku ili u mom slučaju više njih a ne kažem da su svi dobri ili da će biti dobri,a utakmice volim i rado se takmičim da ne bi neko mislio da sam protiv tog vida kinologije,samo sam htio reći nešto o razlici između takmičara i lovnog ćuke a zna se pogoditi da bude oboje  u jednom ,pogotovo dok je pas mlađi.POZDRAV
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: kamičanin - 13. 01. 2010. 18:26:09
Na svu sreću ima i publike,koja vrlo brzo ukapira šta se dogadja.Mnogo su neki put draže čestitke od objektivnih posmatrača nego slušati jeftina pravdanja i objašnjenja  korumpiranog sudije d4 d z10
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: zelenadolina - 13. 01. 2010. 18:35:01
Pa kamičanin u pravu si a u toj publici su često ljudi koji znaju i koji su došli pogledati pse i rad istih a ne ko vodi pse i u čijem su vlasništvu
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: Deda M - 09. 03. 2010. 00:42:25
 Kolege ,čitam ovu rubriku i ne mogu da ne javim se.Još kada sam bio jako mlad i početnik a to je bilo dosta davno ,još je bila Juga puno puta sam sjedio na piču sa sudijama i slušao i onda kome ,kada i gdje če se doijeliti cacib ,cac,i slične titule,tko če gdje doči sa kojim psom i sve ostalo što ide uz izložbu.Meni se to več onda gadilo a i u novije vrijeme sam u več H.R. -kao samostalnoj državi doživio svašta .Bilo je i tu sranja i štele i veza,naročito jedna CACIB izložba u V.Ž, davnih godina ,da mi je 1 sudac ocjenjivao preko 10 vrsta pasa ,pijan i nije znao kako se koja pasmina zove ni kako izgleda-ali psi od dvoje Mađara sasvim zrela za isključivanje iz izložbe ,diskvalifikaciju,dobiju 1 i 2 mjesto tj.CACIB I r.CACIB I BUDU IZVIŽDANA  od publike ali.... ,šta ti vrijedi -ništa .Uzalud uz pomoč prevoditelja i mađarskog suca isti sudac bude upozoren na grešku poet NIŠTA jer veli sudac da on sudi i odlučuje a ne publika i kolega iz Mađarske.Život ide dalje opet se čovjek samo izživcira ali pravde nigdje.Tako je i sada i tako če biti dok ne dođu neki novi vjetrovi -poštenja i pravde-pozdrav od DEDA M... z14
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: Radan - 09. 03. 2010. 18:27:00
postoji još jedno misto di su bolji pasi od izložbi i gatera a to je kafić i trenutno su tu najbolji pasi
Naslov: Odg: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija
Autor: zelenadolina - 09. 03. 2010. 19:19:14
Radane svaka ti čast,to je ono kad promatrači uz pivu gledaju ,pa onda komentari :e da sam ja svoga doveo pa da vidiš što radi.pozdrav prika hvala na slikama.