Forum LOVAC

Foto, video, glazba, priče, umjetnost i PUTOPISI => Lovstvo u umjetnosti => Autor teme: Lovac - 15. 11. 2013. 15:20:25

Naslov: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Lovac - 15. 11. 2013. 15:20:25
PRODAJE SE

Slika Plemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18. stoljeća,ulje/platno 114x151cm. u vlasništvu Ljerke Jaeger Čaldarović, bila je dio autentičnog ambijenta baroknog lovačkog dvorca Miljana, koji je kontinuirano zaštičeni spomenik kulture nulte kategorije, kao takva pripada kulturnom nasljeđu nulte kategorije.

Registrirana je kao dio opreme interijera u Ministarstvu kulture i Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode. Budući da je dvorac Miljana izgrađen kao lovački dvorac grofa Ratkaja uz Veliki Tabor, tako su i slike u skladu s motivima iz lova.

091 5102184

(http://lovac.info//components/com_adsman/images//main_1625.jpg)

(http://lovac.info//components/com_adsman/images//1625_img_2090.jpg)
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: sile - 15. 11. 2013. 17:51:12
javite vidoševiču da je slika na prodaju...
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Fratt - 15. 11. 2013. 18:26:58
...ak je prije Sanader ne zakapari.
Inače se bojim da bi mogel završiti i ja u zatvoru.Naime,oba dvojica su imali skrivene prostorije u kućama a neznam kako zakon gleda na pelnicu,da nebi još ja klavira sviral kraj Nadaneka i Iveka...
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: lovac10 - 15. 11. 2013. 18:57:36
Kaj je   pelnica
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: pepi2 - 15. 11. 2013. 18:59:31
Kaj je   pelnica

steta sto nemozes cuti i izgovor ,inace ovu rijec nisam cuo najmanje 30 godina.
 
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Lovac - 15. 11. 2013. 20:59:37
lijep članak

http://emedjimurje.hr/opcenito/putevima-starih-ukopanih-pelnica (http://emedjimurje.hr/opcenito/putevima-starih-ukopanih-pelnica)


Putevima starih ukopanih pelnica

Slijedeći puteve istočnih obronaka Alpa i rubno područje  Panonske nizine gdje su ljudi uzgajali i još uzgajaju vinovu lozu, mogu se pronaći lokaliteti na kojima postoje mali, primitivni u brijegu ukopani podrumi. Takvi višenamjenski podrumčići u Gornjem se Međimurju zovu pelnice ili pevnice, a u Sloveniji repnice.


Čemu su sve služile pelnice?
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Fratt - 15. 11. 2013. 21:08:19
Pelnica ili kljet je u mojem kraju oduvijek bila prostorija ukopana pod brijeg da zadržava hlad i po ljetu a služila je za čuvanje vina i eventualno voća poput jabuka i kruška,nisam nikad vidio da je netko u pelnicu spremao krumpir ili repu,za to je bila suša,kuharna ili škedenj (još par arhaičnih naziva).
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: springo - 15. 11. 2013. 21:33:18
Palnica, kak smo je mi zvali, je kod nas bila ispod kuće, kao podrum sa zemljanim podom.
U jednoj prostoriji je bio kotao za peći rakiju, u drugoj se držao krumpir, a u trećoj bačve s vinom, preša i jabuke.

Škedenj ili škedej je bilo veliko drveno zdanje u koje se spremala slama i sijeno, te drva za ogrijev (cjepanice).
Uz to je najčešće bio parkiran i traktor s prikolicom, te dio manje mašinerije (elevator, trebljačica...)

Za ovakve slike nismo imali posebnu prostoriju z10
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: šokac - 15. 11. 2013. 23:22:32
 Ima i u Slavoniji .  happi

Ima to i jedan moj kolega lovac .
Samo jbg. nema brega kilometrima daleko pa
je morao breg bagerom napraviti .   happi happi

Neznam jel onda vrijedi taj naziv .

http://www.novagradiska.com/1081984.html (http://www.novagradiska.com/1081984.html)
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Fratt - 16. 11. 2013. 09:51:04
Šokac,to je sako još jedan dokaz da su i Slavonci poput ostalih "naroda" u Hrvatskoj potekli od Zagoraca,kako onda objasniti poriv koji je tjerao tvog prijatelja da napravi p@lnicu (namjerno napisano jer je izgovor negdje između a i e).  happi zagi zagi
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: šokac - 16. 11. 2013. 13:29:47
 happi happi moguće da je i to .

Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: pepi2 - 16. 11. 2013. 13:55:50
Šokac,to je sako još jedan dokaz da su i Slavonci poput ostalih "naroda" u Hrvatskoj potekli od Zagoraca,kako onda objasniti poriv koji je tjerao tvog prijatelja da napravi p@lnicu (namjerno napisano jer je izgovor negdje između a i e).  happi zagi zagi

ovo o nastanku slavonaca je jako moguce samo neznam modalitet gss , dok za medjimurce znamo da su nastali tako sto je Bog pri stvaranju zagoraca svakog neuspjelog "bacio" preko Drave  z11
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Fratt - 16. 11. 2013. 17:40:41
A Istrijani?
Kad su Turci nahrlili na Lepoglavu pavlini su prije toga odveli 500 obitelji prema Čićariji i Sv. Petru u šumi.
Zato je danas još prisutan kajkavski dijalekt u kontinentalnom dijelu Istre.
500 obitelji put 500 godina i dolazimo do zaključka da je Istra u stvari regija Zagorja što i pokazuje radišnost i gostoprimstvo Istrijana.
Mislim da sam bio jasan.  zagi
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Lovac - 16. 11. 2013. 20:05:31
Ma Fratt i ovaj forum ti je Zagorski, samo to ti je među nama da nitko ne zna  zagi zagi

Da usput da pitam da li je netko kupio više tu sliku, pričali ste da imate para.  zagi zagi
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: fazan - 18. 11. 2013. 08:01:13
Kod mene se veli pemlica  i riječ nije ni blizu da postane arhaizam , jer se svakodnevo upotrebljava naručito u razdoblju 1.11-30.6. Djeca od kada mogu nositi  barem težinu 1 kg  čuju riječ odi u pemlicu barem 5-6 puta na dan te im na taj način ostane za cijeli život duboko urezana u pamćenje.
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: Štef - 18. 11. 2013. 15:09:25
I kod mene je pemlica i fala Bogu dost se često ponavlja.  zagi A kaj se slike tiće, nek gđa. sliku ponudi g. Kamenskom, vjerujem da će trgovat pošto je Miljana u njegovom vlasništvu.   zagi
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: ivo samoborec - 18. 11. 2013. 17:21:07
...je u Zagorju se cuje vise put na dan...narocito sada i oko berbe ,pa kad pocne kipiti pa pretakanje iz bacve u bacvu a najbolje je iz bacve u zeludec.......koliko te put na dan japek poslal po 5 litri toliko si put cul rijec pemlica ili pemnica kak sam to ja navcil..........
Naslov: Odg: PRODAJE SE SLIKAPlemićka razonoda nakon lova, druga polovica 18 st., ulje/platno
Autor: ivo samoborec - 18. 11. 2013. 17:35:24
...evo ovak legnes u pemnicu...najbolje je da je susedova...i otpres pipicu...