Forum LOVAC

Lovna kinologija => Odgoj i školovanje lovačkih pasa => Autor teme: donet - 10. 07. 2008. 08:28:47

Naslov: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 10. 07. 2008. 08:28:47
Pozdrav svima iz Nisa  :)

Kako postepeno uvoditi u lov mladu Bretonku? I kada je najbolje poceti?

Imam bretonku staru 4.5 meseci i nedavno sam poceo da je izvodim u polje, ali imam probleme sa njom. Naime, deluje mi kao da nije
dooljno zainteresovana za lov. Na mestu na kome je ja izvodim ima jedno 5-6 parova jarebica koje se krecu na prostoru od par hektara.
Kad je izvedem u polje prvo se krece veoma sporo, ne udaljava se od mene vise od 10tak metara i sto je najinteresantnije slabo
reaguje na same jarebice. Desilo se par puta da naleti na jarebicu, podigne je i brzo dotrci kod mene.Doduse danas smo imali mali pomak,
dok smo bili u polju ona se nesto uznemirila, pocela da intenzivno njusi(kao poenter) sa visoko podugnutom nosem, kada sam prisao blize da
vidim sta se desava, jarebica je bila na oko 1,5m ispred nje i naravno poletela je kad sam prisao, ali ker nije stao u marku i sl. Pa neznam sta da mislim o
mojoj bretonki. Jer to u redu? Kako je treba ispravno obucavati? Dali bi mozda bilo bolje umesto sto je izvodim samu da je izvodim sa nekim starijim psom koji
je malo iskusniji u lovu.Dali mozda gresim sto nekad ja idem ispred nje i podignem ja jarebice, mozda bi trebalo da je pustim da sama trazi.Ali je interesantno
da kad ja idem ispred nje i podignem jarebice bretonka nije bas nesto mnogo zainteresovana da njusi mesto(trag)odakle su jarebice poletele.A mozda je ona i suvise mlada?!?
Napominjem da je bretonka cistokrvna,nije neki mesanac i slicno, ima papire, kupio sam je u maju mesecu i bogami solidno platio.

Ja sam pocetnik u svemu ovome, tako da je svaka informacija dobrodosla.

UNAPRED HVALA!
   
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: dean - 10. 07. 2008. 08:43:02
Knjiga Lovački psi od Ivana Richtera je zakon. Pročitaj nju i tamo ćeš nać 90 % stvari kaj ti treba. Ako ti ekipa ovdje krene odgovarat na sva pitanja tema će biti veća od lova na ds.
Mislim da je pas joj mali, a i kujica je pa se zato ne udaljava od tebe toliko. Samo u polje i nema beda, ali pričekaj još koji mjesec, a do tad radi na poslušnosti recimo.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: lovacpd - 10. 07. 2008. 10:37:59
Bas tako!
To je jos stene!
Treba ga pustiti da poraste da sazrije psihicki, i polako ga uvoditi u lov.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: skyangel - 10. 07. 2008. 10:44:00
Pozdrav kolega! Nemoj očekivati od 4 mjeseca starog bretonca da bude lud za divljači. To ti je kao da od svojeg djeteta od 4-5 godina očekuješ da bude zainteresiran za fiziku i kemiju. Opće je poznato da oni puno kasnije sazrijevaju od ostalih ptičara. Dok sa švabom možeš očekivati pravi lov već sa godinom dana, od bretonca je ekvivalent cca 3. godina starosti gdje oni potpuno sazrijevaju. To ne znači da nećeš moći loviti s njim već u 2. godini starosti, već samo to da ćeš negdje u 3. tek vidjeti da je to potpuno zreo pas, po pitanju smirenosti, ozbiljnijeg ponašanja u društvu drugih pasa i poslušnosti.  Dok su bebe zaigrani su, u njima postoji lovački nagon no oni to puno suptilnije razvijaju nego ostali ptičari. To što ide na 10-15 m od tebe, budi zahvalan na tome jer kad sazrije lovit će za tebe u krugu do 50 m oko tebe i neće ići daleko naravno ako ne zakažeš prilikom dresure poslušnosti. Nemoj ići ispred nje već je pusti nek sama istražuje. Budi sretan ako se kreće jako sporo jer to je odlična baza za temeljtio pretraživanje kasnije. Što se tiče marke, prati ju pozorno, ako počne usporavati dok pretražuje, spušta nos ili diže, to je dobar znak da je lovački nagon prati u smislu njuha. Nemoj očekivati klasičnu fermu od nje u tako ranoj dobi. Ona ne zna što treba raditi kad naleti na jarebicu još sada. Ali i sam si napisao da već drugi put u polju je usporila kad je naišla na jarebicu. Dakle, vidi se da ju miris privlači, doduše još njoj iz nepoznatog razloga.
Prije same dresure za lov, 90% vremena joj posveti u smislu ljubavi i nježnosti. Bretonci su jako osjećajni psi, ali isto tako jaaaako temperamentni. Vežu se za gazdu vrlo emotivno pa joj podaj puno pažnje i strpljenja, vratit će ti to duplo kasnije. Prvo što ti je činiti prilikom dresure, to je svakako poslušnost. Dakle najbitnije ti je da s njom uspostaviš vezu da na tvoj poziv ona jedva čeka da ti dođe. To ti je pokazala već kad je digla jarebicu i dotrčala do tebe, ona je odradila posao koji ju je impresionirao i sva sretna ide odma k tebi da ti se pohvali time, tj. da ju pohvališ i kažeš bravo.

Suma sumarum, puno pažnje i strpljenja i nećeš se razočarati. Ovo sve pišem iz vlastitih iskustava, nisam kinolog niti stručnjak pa možda puno stvari što sam napisao zvuče smiješnima, ali ipak pročitaj, nešto će ti sigurno koristiti.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: hzoran - 10. 07. 2008. 19:10:56
pozdrav kolegama.evo ja sam u nedelju od ujaka dobio Bretonku staru 20 meseci nisam izdrzao nego sam je u utorak izveo u polje.mogu reci da sam odusevljen. imala je marku na zeca i kad ga je digla nije trcala za njim vise od 30-tak metara.na poziv se vraca i ja mislim da je to dovoljno za pocetak.sutra zorom opet izlazim na polje sa kolegom lovcem iz grupe pa ce mo malo vecu povrsinu lovista da obidjemo . slike  i izvestaj sutra.pozdrav
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 10. 07. 2008. 21:15:24
I ja sam dans bio u polju sa "malom" bretonkom. Bila je razigrana, veselo je trcala po polju, njusila je svaki grm...I nisam je terao tamo gde ima jarebica, vec sam se malo igrao sa njom i vezbali smo malo "osnovne" poslusnosti...Jako mi je interesantna, vesela je, a mogu reci i slusa me. Dolazi na poziv, hoce same da udje u auto kad idemo kuci...Znate li u pocetku kada smo prvi put izasli u polje, kolika je muka bila da je ubacim u auto  d7 sad je vec drugacije. Ulazi sama cim otvorim vrata, sedne na mesto suvozaca i ceka da krenemo.Pritome me uopste ne ispusta iz vida  ::),  Znaci da polako uci i bice nesto od nje. mene samo nerviraju neki "nabedjeni" lovci koji kazu da bi vec trebala pokazivati lovacki nagon i kako njihovi psi vec sa 4-5 meseci gde vide jarebice, oni polude. I kazu kako mojoj bretonki mozda nesto fali. A covek od koga sam je kupio mi je prijatelj, i ne verujem da bi mi prodao nesto bezveze. Ma bca ona dobar pas, za koji mesec  d4
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: skyangel - 11. 07. 2008. 08:33:46
Ne slušaj te "nabedjene" što god to značilo hehe jer pojma nemaju o bretoncima očito. Samo strpljenje i isplatit će se. Pa će se ti "nabedjeni" za 2 godine iznenadit kad ćeš imat najboljeg psa za ptice...  ;)
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: dean - 11. 07. 2008. 08:38:52
Pusti ekipu neka priča. Većina mlati jezikom kao lopatom. Uostalom, slobodno ti oni pokažu kako love sa psom starim par mjeseci. Imaj na umu da to nije zdravo ni za psa jer nije niti fizički, niti psihički razvijen. A, recimo, staviti dijete od 7 godina da vozi auto nije zdravo, kaj ne?
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 11. 07. 2008. 11:17:55
Pa izgleda da ste u pravu.Mozda je problem sa nama pocetnicima sto bi odma hteli da imamo sve i dobrog psa i dobro oruzije i da dobro pucamo...ali to sve ne ide, izgleda da treba vremena  ;) Ja sam   poceo da lovim od prosle godine i idem sa ekipom gde skoro svi imaju psa osim mene, pa mi je malo neprijatno da lovim uz pomoc tudjih pasa, ipak ti ljudi cuvaju te pse i ulazu u njih, a ja samo dodjem nedeljom i lovim uz pomoc tih pasa.Naravno meni niko iz ekipe ne pravi problem, ali ja se osecam neprijatno.Zbog toga sam kupio psa(i to 2 komada  :)) i sad bi zeleo da sto pre pocnem loviti sa tim psima, ali moracu malo da pricekam. A sta mislite sad kada krene lov na prepelice, dali bi bilo u redu da i ja izvedem malo moju kerusu, cisto da se izjuri sa ostalim kerovima i malo uklapa u sredinu gde ima vise pasa...? Mislim da se od pucnja nece plasiti, jer cesto namerno pravim buku(da ne kazem pucam) u njenoj blizini kada izadjemo u polje i one ne reaguje uopste. U pocetku se plasilia, sad samo na trenutak podigne glavu kad cuje pucanj i nista vise...

 d7 http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0 ajmo se prestaviti kolega!
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: skyangel - 11. 07. 2008. 14:05:48
Kolega aj se Vi prvo predstavite, a onda imam odgovor za Vašu temu koji će Vas zanimati baš po pitanju prepelica...

Ajmo trkom!
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 11. 07. 2008. 23:33:30
OK, zavrseno!

Ja se izvinjavam ako sam se prvo trebao da se predstavim, pa tek onda da pisem postove.Stvarno nisam znao  :'(

Sad gde smo stali sa prepelicama, jarebicama i bretoncima  z6
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: ikova371 - 12. 07. 2008. 01:30:42
neboj se lega,sam ti vodi,to je još štene,nek se razvija,i mirisi i divljač i to sve,još malo i krnut će prepelice a tad samo lov,lov i lov
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 12. 07. 2008. 11:20:39
Da. jedva cekam da krene lov na prepelice.Prosle godine sam bio par puta u lovu, ali bez puske  :tommy: Ove godine cu ici sa oruzijem d7 inace smatram da je prepelica jedina vrsta divljaci koju treba slobodno loviti vise nego bilo koju drugu divljac, a sve ovo iz poznatih razloga(ima je puno,nije stanovnik nasih podrucija...).

Medjutim lov na prepelicu se nemoze zamisliti bez dobrog psa, tek sa psom ovaj lov je pravo uzivanje. Nazalost ove godine necu moci da uzivam sa svojim psom jer je jako mlad, ali cu na neki nacin iskoristiti ovo vreme pa cu onda za sledecu godinu imati (nadam se) solidnog psa  :hundtrinkend: Samo da ga pravilno uvedem u lov  d1   :) :)
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: skyangel - 12. 07. 2008. 14:13:43
Moj savjet za prepelice:

Nemoj pred rudo, nije isto kad ti praviš buku kraj nje ili opališ jedan metak i kad trojica ili petorica lovaca raspale svakih 2-3 minute šuseve po prepelicama. Mogla bi ti se naglo uplašiti pucnja. Strpi se malo, svaki dan joj pucaj, ako već sada ne trza previše na pucanj, probaj iz sačmarice okinuti 2 hica jedan za drugim, probaj iz pištolja šaržer okinuti nabrzinu, naravno ne blizu nje, kad se zaigra dobro, onda kreni.

Što se tiče prepelica, na tvome mjestu bi išao sam s njom ovu sezonu, bez drugih pasa i lovaca, da utvrdi njuh kako treba, stekne navike pretraživanja i slično. Ako ju pustiš sa ostalim psima odma, moglo bi ti se desiti obzirom da je beba i da je zaigrana, da krene za ostalim psima natjeravati se, ne obraćajući pažnju što oni rade i zašto rade. Posebice ako su to nijemci ptičari, mogli bi ju i odvući daleko.

Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Huntercro - 12. 07. 2008. 15:00:18
evo moj aje kuja prošla godinu dana ali niš ne forsam. to su psi kojim treba samo jednom nešto pokazati jedino mi ide na živce što su pre temperamentni. jebate kad otvorim box skoči mi na leđa od sreće. i nema mira non stop bi nekud skakala jedino poslušnost je ok, recimo da sluša jedva čekam da počne na prepelice da vidim kako će biti
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 12. 07. 2008. 15:55:18
 :D I moj kerusa je isto jako temperamentna. Kad moj otac ustane ujutro pre mene, cesto je pusti iz boksa u dvoriste da se istrci malo i poigra. Kada se ja u tom trenutku pojavim u dvoriste, trci na mene kao luda, skace...ponekad kada su joj noge umazane u blato ili mokre, ona skace na mene i sve me umaze. nemogu da se otmem od nje.Ali ja je zato volim, sto je tako puna energije. Predvece  je mozda malo izvedem u polje u setnju da se malo istrci i izigra, pa cemo videti imali nekih novina u njenom ponasanju...

Interesuje me jos nesto. Dlaka joj je OK, boja, na usima usi.... Medjutim "zastavice" na prednjim i zadnjim nogama su joj prilicno kratke u odnosu na starije bretonce. Hoce li joj porasti sa vremenom ili tesko? Jer to neka mana kod nje?
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: hzoran - 20. 07. 2008. 19:57:05
pozdrav kolege lovci.obecao sam fotografije na predhodnoj stranici medjutim posao (poljoprivredni radovi ) mi to nisu dozvoljavali .ovih dana cu ih postaviti.inace veoma sam zadovoljan bretonkom koju sam dobio prije par nedelja .gledam da je izvedem u polje svaki drugi dan .u pocetku sam je vodio na krace setnje po polju a sad je to vec duza setnja .lepo markira prepelicu , jedino za zecom hoce da potrci ali se vrati na poziv.jedva cekam pocetak sezone na prepelice bas me zanima a, i malo brine kako ce reagovati na pucanj valjda se necemo obrukati.
eto toliko od mene pozdrav svima i dobar pogled/kob 
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: hzoran - 09. 08. 2008. 16:38:38
pozdrav svima.evo da saopstim utiske i zapazanja moje bretonke u lovu.ne mogu reci da sam zadovoljan generalno njenim radom mada, sam ja mozda previse ocekivao. prvo sto sam primetio je da kad vidi drugog psa u lovu ona bi se igrala sa njim,dok drugi pas markira ona utrcava ispred njega i kvari mu marku dize prepelice a, mi smo jos daleko ,na pucanj je plasljiva i vrzma mi se oko nogu jedno 10 minuta pa se posle oslobodi pa nastavi da ide ispred nas a opet na pucanj trk kod mene .dzaba keksici i pohvale tj. bodrenje jednostavno se boji pucnja. u cetvrtak sam bio sa njom zadnji put u lovu i samo sam ja poveo psa. u pocetku nije reagovala na pucanj mozda za to sto je bila dalje od kolege koji je pucao i skolski je aportirala prepelicu posle toga na pucanj opet trk kod mene . prepelice smo mi dizali na 2-3metra od nas  a ona nista.ide iza mene i gleda me tuznim ocima ko veli ajdemo kuci meni je dosta.tako da sam otisao ranije iz lova dosta zabrinut.veoma bi cenio ako bi mi neko pomogao savetom . pozdrav svima
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: niko 67 - 09. 08. 2008. 20:30:26
imam bretonca 4 godine stara i sada nemam nikakvi problema , prva godina je vise protekla u igri druga godina lova na prepelice cvrsto i dugo markiranje dobar aport,na bene slab kratko markiranje podizanje bene prije mog dolaska ali u trecoj godini nikakvi problema sve ok cvrsta marka dobar aport,17 otvor lova na prepelicu sigurno ce sve bit ok
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: perop - 10. 08. 2008. 20:35:05
pozdrav svima.evo da saopstim utiske i zapazanja moje bretonke u lovu.ne mogu reci da sam zadovoljan generalno njenim radom mada, sam ja mozda previse ocekivao. prvo sto sam primetio je da kad vidi drugog psa u lovu ona bi se igrala sa njim,dok drugi pas markira ona utrcava ispred njega i kvari mu marku dize prepelice a, mi smo jos daleko ,na pucanj je plasljiva i vrzma mi se oko nogu jedno 10 minuta pa se posle oslobodi pa nastavi da ide ispred nas a opet na pucanj trk kod mene .dzaba keksici i pohvale tj. bodrenje jednostavno se boji pucnja. u cetvrtak sam bio sa njom zadnji put u lovu i samo sam ja poveo psa. u pocetku nije reagovala na pucanj mozda za to sto je bila dalje od kolege koji je pucao i skolski je aportirala prepelicu posle toga na pucanj opet trk kod mene . prepelice smo mi dizali na 2-3metra od nas  a ona nista.ide iza mene i gleda me tuznim ocima ko veli ajdemo kuci meni je dosta.tako da sam otisao ranije iz lova dosta zabrinut.veoma bi cenio ako bi mi neko pomogao savetom . pozdrav svima

Strah od pucnja može biti veliki problem u radu pasa ptičara. Ako strah od pucnja ide leglom dakle ako je urođen tu nema pomoći takav pas može biti samo kućni ljubimac. Ako je pas samo uplašen dakle prepadnut od nekog praska ili pucnja sa istim treba biti jako oprezan. Jedno vrijeme treba izbjegavati pucanje ili pucati samo kada je pas zanesen i zainteresiran lovom ili ako je dalje od nas pa ne čuje ili slabo čuje pucanj. Ja sam mog poentra od straha na pucanj oporavljao mjesecima. Počeo sam u lovu na prepelice u kolovozu a tek sam normalno lovio šljuke u siječnju. I danas se ponekad doduše rijetko zna prepasti. Pokušajte sa CD ili kazetama na koje se snimi jaka pucnjava (npr.trening sa streljane ili tome slično) i to glasno pustite kada pas jede ili se igra da mu to postane uobičajen zvuk. Mislim da bi to moglo pomoći
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 18. 10. 2008. 00:17:13
Pozdrav,

Nije me bilo jedno duze vreme, posao, obaveze i sl...

Moram da Vam kazem da sam u prethodnom periodu "intenzivno" radio sa svojom bretonkom i da sam postigo znacajan napredak. Stalno je izvodim u polju punom jarebica, malo po malo pocela je da radi jarebicu sasvim pristojno(da ne kazem odlicno). Nema jarebicu koju ne oseti i ne markira. Medjutim marka nije jos uvek ona cvrsta, sigurna, ali je sasvim pristojno. Na fazana jos uvek nisam naiso tako da neznam kako ce da se ponasa kada nadjemo nekog.Zeca je markirala prvi i jedini put kada je dosla u kontakt sa njim,. Kazem marka nije bas neke preterano "cvrsta" i sigurna ali je vrlo pristojna. Na prepelicu nije radila u pocetku lovne sezone, medjutim zadnjih nekoliko lovova i tu je pokazala napredak, imala je nekoliko marki i naravno odstreljenih prepelica pred njom.Hoce cak i divljac da nosi(mada nije naucena na aport).Kada ubijem nesto uhvati divljac u usta i nosi je po polju, ponekad je donese blizu mene nekad ne...Mislim da je jos mlada i da se pomalo plasi ostalih kerova oko nje kao i lovaca koji idu u grupi samnom pa zato nije sigurna gde da nosi divljac. Sve u svemu popravljamo se  d4. Generalno njenim izgledom nisam zadovoljan mislio sam da ce se kako raste prolepsavati, ali nekako to slabo ide,lepa je ona, ali kokretno usi su joj nekako male i dosta visoko ugradjene, dlaku dobija sve duzu i dizu ,ali dobro... Interesuje me posto je najcesce izvodim na trening gde ima puno jarebica, ona ih nalazi perfekno markira...hocu li morati isto tako da je ucim i na fazana ili zeca ili ce jednostavno, posto je naucena na jarebicu kako treba da radi, znati sta da radi kad nadje fazana?
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 21. 10. 2008. 15:55:52
Primjetih zgodnu raspravu, pa reko da se ubacim. Nemam bretona, imam vižlu. Po temperamentu i ostalim psihičkim karakteristikama slična bretonu: temperamentna, zaigrana, osjećajna i predana gazdi. Nadovezao bih se na početke rada u polju. Ja sam sa svojim prvim psom bio doslovno svakodnevno u polju od njegovih 5mj. do godine dana. Na početku je to bilo više istrčavanje sa manjim tenzijama prema lovu, ali s vremenom se to mijenjalo. Sa navršenih 14 mjeseci išli smo na IPO, a mjesec dana kasnije na C utakmicu. Pas je položio oboje, sa maksimalnim brojem bodova u poslušnosti, ali kako sudac preferira njemce, dao mu je lošije ocjene za rad. Mjesec dana nakon položene utakmice pas je  "proradio" maksimalno. Prije dvije godine kupio sam kuju (vižlu) i kod nje se ponovila ista stvar - potpuno je proradila tek nakon navršenih godinu i pol.

Ovim sam htio reći da se ne moraš brinuti i da će ti pas biti 100 % koristan tek od navršenih 1,5 - 2 god.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 22. 10. 2008. 16:35:47
Da slazem se.

A evo sad jos jednog pitanja  ;)

Prilikom rada pticara svi znamo da je osnovno sto pticar radi markiranje. Medjutim sta se desava kada markira zeca i zec se podigne i pocene da bezi, dali pticar(breton) treba da pojuri zeca laje za nim(kao gonic), pa cak i da prati trag nekih par stotina metara i ili jednostavno da odustane od zeca? Moje misljenje jeste da pticar nikad nemoze da goni zeca, jer mu to nije posao. Medjutim neki iz mog udruzenja kazu, da obavezno mora da ga goni. Ako ga ne goni onda to nije dobar pticar. Pa se ja onda pitam ako ga pticar i markira i goni i prati na tragu...cemu onda sluze gonici?  d4
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 23. 10. 2008. 08:37:21
Moje mišljenje je da ptičar nebi trebao goniti zeca. Stariji lovci kažu da bi pas trebao goniti zeca, jer u slučaju kada je zec ranjen, a u mogućnosti je trčati, pas bi ga trebao uloviti i udaviti te donijeti vlasniku. Razlog zašto nije dobro da ptičar goni zeca je sljedeći: pas markira zeca na nekoj kraćoj udaljenosti (5 - 10 m), zec se digne i krene u bijeg, pas krene za njim, a lovac puca. Vjerojatnost da pas nastrada je velika. Ako uzmemo u obzir da se sa ptičarom lovi u skupnom lovu, a lovaca, nažalost, ima svakakvih, velika je vjerojatnost da netko od lovaca napuca psa. Meni je to dovoljan razlog da psa stopiram na zeca. Jebo zeca. U cijeloj državi svi zečevi ne vrijede koliko meni moj pas.   
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: dean - 23. 10. 2008. 12:05:07
Saznat ću do sutra koji ispit za ptičare je točno,a jedan od stavki koja se ispituje je suzdržanost na zeca. Ptičar zeca ne goni, nego vuče za njim. A i to kaj veli Jackal, kad pas ferma zeca, zec se diže, a pas stoji ti komotno možeš pucati za zecom, a ako je pas na repu zecu? Znate i samai kako je sa prepelicama, koliko puta pas pojuri za njom pa se mora pucati psu iznad glave. Ili bolje ne pucati, nego da pas samo na prepelicu stoji, pa nakon pucnja na zapovijed ide ju tražit i donijet.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: skyangel - 23. 10. 2008. 12:14:01
Koliko ja znam, od svakog ptičara se očekuje mirnoća na polijetanje, odnosno dizanje divljači...
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: dean - 23. 10. 2008. 12:14:32
Koliko ja znam, od svakog ptičara se očekuje mirnoća na polijetanje, odnosno dizanje divljači...
Tako je, tako i na zeca!
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 23. 10. 2008. 14:44:12
Istina je da se na C utakmici tražila mirnoća na zeca, ali C utakmica više nije potrebna, a na IPOu je bitno da ti pas ne ide uz nogu, da se ne boji "šusa" i da ti se vraća na poziv. Na kraju krajeva mislim da to sve ovisi o vlasniku psa i njegovoj želji, odnosno potrebi za određenim karakteristikama psa. Prema vlastitom htjenju formiraš dresuru psa. Dok je štene puštaš ga da potrči za divljači, čisto da vidiš kakav interes ima prema njoj, a kasnije ga "kratiš" po želji ili potrebi.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 25. 10. 2008. 00:23:53
OK

Danas sam izvodio psa malo na obuku na fazansku divljac. Sve je bilo u redu pas je mlad, ali je ipak u par navrata markirao fazana.Marka nije bila bas nesto preterano "cvrsta",pas je pri markiranju pomalo nesiguran, kao da kaze mozda jeste divljac, mozda nije, korak napred, korak nazad,markira divljac,markira i dalje, pa pogleda u mene, pa nastavi sa markiranjem... ali je OK.Bitno je da oseti i zapamti miris divljaci.Kada se fazan podigao i poleteo pas je trcao za njim dobrih 100 metara.Meni je ovo u redu, jer pas pokazuje interesovanje za divljac, a vremenom i sa iskustvom nadam se da ce markirati svu divljac bez problema i da ce uz malo rada, normalno i iskustva i marka biti sigurnija i bolja.Mada ponekad zna da markira divljac i jako cvrsto i reletivno dugo(npr.jarebice).

Danas mi se prvi put desilo da pokusam da nateram psa da aportira iz vode. Kada sam bio pored jednog jezera, bacio sam u njega drvo viknuo APORT i pas je bez razmisljanja zaplivao ka komadu drveta  ref.Medjutim kada je stigo do njega ponjusio ga je i doplivao meni nazad.Drvo nije doneo  uf. Ovo mi se desava vise puta, odnosno u polju svaki put kad divljac bude odstreljena moj pas trci ka njoj uzima je u usta i nosi po lovistu u krugu od 10 metara, ali nikako ne ume da donesi meni,zovem psa, molim ga...ali nikako da donese divljac.Pas je mlad ima 8-8.5 meseci, sa obzirom da pokazuje interesovanje za aportiranje i uvek se odiziva u lovu kad ga pozovem po imenu, kako ga najlakse nauciti da aportira ččč Koje vezbe su najpogodnije za ovakav slucaj ččč
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 25. 10. 2008. 00:44:49
Sto se tice mirnoce na zeca, tu je malo tema komplikovanija. Nemoze pas tek tako markirati zeca. Zec bezi, izvlaci se od psa, i psu je vrlo tesko da markira zeca. Kada se se zec izvuce na cistinu on pocinje da bezi, sa obzirom da je pas osetio zeca sada se od njega ocekuje da zalaje i krene malo da goni zeca i na taj nacin skrene paznju lovcu da je zec tu i da bezi, kako bi lovac ukoliko je u mogucnosti odstrelio zeca. Zasto je sve ovo bitno? Pa bitno je zato sto se sva ova "igra" zeca i psa odigra relativno brzo i vrlo cesto lovac to i ne primeti, a zec odeeee. I zato u mom udruzenju smatraju da pticar treba da goni zeca neko vreme i laje na tragu. Iskreno, ja sam video dva NKD koji to i rade. Zavuces se u gustis sa psom, pas je ispred tebe, ne vidis ga sta radi, da li markira, imali nesto ispred njega i kad odjednom pas laje. Na taj nacin odmah alarmira lovce da je nesto podigo. Iskreno gledao sam ovo vise puta i odstrelio na ovaj nacin nekoliko zeceva. Ali sam video i vise pasa koji jednostavno i ako se prevare pa krenu da gone zeca uopste nece da laju za njim i trce za njim 20-30metara i to je to, vracaju se. U mom udruzenju ovakve pse nevole, kazu: losi su ... Ja iskreno mislim da dobar pticar treba samo da markira zeca(ukoliko moze), i naravno da ga aportira nakon odstrela i eventualno pomogne u potrazi ranjenog zeca u nekom gustisu, a sve ostalo se njega ne tice...
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 26. 10. 2008. 15:37:57
Upravo tako. Pas markira, aportira, i eventualno potrči za ranjenom divljači, ali to spada u aport. ostalo nije njegova briga
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 26. 10. 2008. 15:41:37
U zajedničkom lovu 25.10 dogodilo se upravo ono što ptičar nebi smio raditi: pas je gonio zeca 8više puta) sve dok jednog nije i ulovio, te ga udavio. Sreća u nesreći, lovac je član društva. zamisli blamaže da se to dogodi nekom od gostiju?
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Huntercro - 26. 10. 2008. 16:06:29
ja ću mog qrac uvest u lov evo maloprije ga auto udario. Pobjegao van iz boksa dok sam bio na radnoj akciji. E jebate sreća jedva dočekam do sezone i onda jebana. Ne znam jel šta slomljeno al ne može na zadnje noge. E kakva kurata sreća da popizdiš. Veterinar kaže vidjeti ćemo do sutra
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 26. 10. 2008. 16:44:34
Baš mi je žao. Baš usrana sreća. Znam kako ti je jer je i meni psa udario auto kad je ovaj imao  5 mj. na sreću nije bilo težih posljedica.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Harry P. - 26. 10. 2008. 16:53:00
ja ću mog qrac uvest u lov evo maloprije ga auto udario. Pobjegao van iz boksa dok sam bio na radnoj akciji. E jebate sreća jedva dočekam do sezone i onda jebana. Ne znam jel šta slomljeno al ne može na zadnje noge. E kakva kurata sreća da popizdiš. Veterinar kaže vidjeti ćemo do sutra

E jebi ga druže učitelju, nadajmo se da nije ništa strašno.
Moga psa je također prije par godina susjed doslovno pregazio sa automobilom, ali ništa strašno, osim slomljenog repa. Sada mu se rep vuče malo po zemlji ali nema veze...
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 27. 10. 2008. 16:56:29
Evo mi u nedelju lovivli zeca i fazana. Vodili smo par pticara, ali slaba vajda. Tesko je pticaru da pronadje i markira zeca pogotovu na malo tezem terenu na kome smo mi lovili. Iaoko je to poljski teren dosta je gusto obraso travom, trnjem... ma oseti zec kera, bezi, izvlaci se...Ipak lov je bio uspesan jer se uspred moje grupe nalazila jedna manja grupica lovaca, koja je lovila gonicima ali na nasu srecu a njihovu nesrecu nisu bas neki lovci  ;).Odstrelili su par zeceva, ali su im dosta pobegli i izvukli se ja sam bio blizu njih nekih pola sata(odnosno iza njih) nisam im nista smetao(vise su oni smetali meni jer su se utrkivali sa jos jednom grupom lovaca ko ce pre da pretrazi teren...) i odstrelio sam 2 zeca i cak sam pucao i na lisucu d7, ali sitna sacma pa sam je samo ranio...I moje je misljenje lov na zeca samo i iskljucivo gonicima. Sve ostalo je gubljenje vremena, pticare volim, ali samo na jarebicu i prepelicu, za sve ostalo su zakon gonici. Vodio sam i moju bretonku u lov, ali ona se jedva krece po gustom i neprohodnom terenu, ma nema sanse da nadje i markira mene, kamo li zeca i fazana.Jadna sve se je odrala i izgrebala u trnju paci(bas mi je zao, svijski se trudila) Ali zato brak jazavicari i ostrodlaki jazavicari ...cudo od pasa. Gonili su vise zeceva, podigli dosta fazana pa na kraju gonili i lisicu. Jedan drug je odstrelio i 2 jarebice, moja bretonka je odmah otrcala po njih, uzela je jednu u usta i pocela da nosi po terenu. Ja je zvao, molio...ona nikako da dodje i donese mi tu jarebicu.Odnela je iza jednog zbuna, tu je pustila i legla preko nje i neda je nikom osim meni. Predlozite mi neku metodu kako da je naucim da aportira ako ona prihvata aport, nosi ga u ustima, samo sto nezna da taj aport treba meni da donese...?
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Huntercro - 27. 10. 2008. 18:18:18
evo danas bio kod veterinara kaže biće dobro samo je dobro udaren nije ništa slomljeno bogu hvala, a moglo je biti svašta. Vrijeme će pokazat svoje
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 28. 10. 2008. 10:36:48
Drži se pajdo, i dobro timari psa da što prije krenete u akciju.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 28. 10. 2008. 10:45:44
Evo mi u nedelju lovivli zeca i fazana. Vodili smo par pticara, ali slaba vajda. Tesko je pticaru da pronadje i markira zeca pogotovu na malo tezem terenu na kome smo mi lovili. Iaoko je to poljski teren dosta je gusto obraso travom, trnjem... ma oseti zec kera, bezi, izvlaci se...Ipak lov je bio uspesan jer se uspred moje grupe nalazila jedna manja grupica lovaca, koja je lovila gonicima ali na nasu srecu a njihovu nesrecu nisu bas neki lovci  ;).Odstrelili su par zeceva, ali su im dosta pobegli i izvukli se ja sam bio blizu njih nekih pola sata(odnosno iza njih) nisam im nista smetao(vise su oni smetali meni jer su se utrkivali sa jos jednom grupom lovaca ko ce pre da pretrazi teren...) i odstrelio sam 2 zeca i cak sam pucao i na lisucu d7, ali sitna sacma pa sam je samo ranio...I moje je misljenje lov na zeca samo i iskljucivo gonicima. Sve ostalo je gubljenje vremena, pticare volim, ali samo na jarebicu i prepelicu, za sve ostalo su zakon gonici. Vodio sam i moju bretonku u lov, ali ona se jedva krece po gustom i neprohodnom terenu, ma nema sanse da nadje i markira mene, kamo li zeca i fazana.Jadna sve se je odrala i izgrebala u trnju paci(bas mi je zao, svijski se trudila) Ali zato brak jazavicari i ostrodlaki jazavicari ...cudo od pasa. Gonili su vise zeceva, podigli dosta fazana pa na kraju gonili i lisicu. Jedan drug je odstrelio i 2 jarebice, moja bretonka je odmah otrcala po njih, uzela je jednu u usta i pocela da nosi po terenu. Ja je zvao, molio...ona nikako da dodje i donese mi tu jarebicu.Odnela je iza jednog zbuna, tu je pustila i legla preko nje i neda je nikom osim meni. Predlozite mi neku metodu kako da je naucim da aportira ako ona prihvata aport, nosi ga u ustima, samo sto nezna da taj aport treba meni da donese...?

Moraš više vremena provoditi sa psom i vježbati aportiranje sa nekim predmetom (komad drva) uz nagrađivanje psa svaki puta kada donese predmet izravno tebi. na početku psa nagrađuj sa više keksiča i obavezno ga hvali. S vremenom smanjuj hranu ali zadržavaj hvalu. kad jednom svlada aport sa predmetom, divljač će nositi ko od šale.

Što se tiče bretona i gustiša - ova pasmina je rođena za gusti teren: nizak pas sa gustom dlakom i odličnim njuhom. Nemoj se zamarati ako ti pas na takvom terenu ne markira, jer divljači pogoduje takav teren i ona se stalno povlači na nogama sve dok ne postane "gusto", a tada se diže odnosno bježi. Bitno da pas bude uporan na tragu. Ako malo logički razmišljaš onda ti mora biti jasno da u slučaju markiranja u gustom, ti psa nećeš vidjeti i nećeš znati gdje markira. Pas će stajati: a) sve dok ti slučajno ne dođeš do njega i narediš mu dizanje divljači i b) dok mu ne dojadi pa sam podigne divljač. Solucija a) je mnogo bolje rješenje za tebe, a pogotovo za psa.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 28. 10. 2008. 23:01:58
Ma ok razumem ja to,a li pazi sad situaciju.

Pas je pored mene, ja u ruci drzim drvo(ili slicno)bacam ga i vicem "aport".Pas odmah trci po drvo, uzima ga u usta(ja i dalje vicem "aport"), pas odnosi drvo na neku sasvim levu stranu, tu ga ostavlja i dolazi kod mene. Sta da radim da mu dam parce mesa i hvalim ga ili da ga jurim po dvoristu da bi mu uzeo to drvo iz usta, pohvalio ga i dao parce mesa?? Pas nikako ne donosi APORT meni, kao da bezi od mene.A pas nije plasiljiv, ne maltretiram ga(cuvam ga bolje nego neki ljudi decu), uredno se uvek odaziva i dolazi kad ga pozovem po imenu...Koje vezbe da radim sa njim kako bi APORT donosio meni? Da ga vezem, bacim APORT i kad ga uzme lagano ga privucem sebi, kako bi mu pokazo sta treba da radi i kome da donese aport. Probao sam ovo, ali kad je pas vezan i uzme aport, nikako nece da dodje kod mene kad pokusam da ga privucem malo povodnikom, otima se...jos gora je situacije nego kad slobodno nosi aport... 
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: magwin - 29. 10. 2008. 12:08:32
Ma ok razumem ja to,a li pazi sad situaciju.

Pas je pored mene, ja u ruci drzim drvo(ili slicno)bacam ga i vicem "aport".Pas odmah trci po drvo, uzima ga u usta(ja i dalje vicem "aport"), pas odnosi drvo na neku sasvim levu stranu, tu ga ostavlja i dolazi kod mene. Sta da radim da mu dam parce mesa i hvalim ga ili da ga jurim po dvoristu da bi mu uzeo to drvo iz usta, pohvalio ga i dao parce mesa?? Pas nikako ne donosi APORT meni, kao da bezi od mene.A pas nije plasiljiv, ne maltretiram ga(cuvam ga bolje nego neki ljudi decu), uredno se uvek odaziva i dolazi kad ga pozovem po imenu...Koje vezbe da radim sa njim kako bi APORT donosio meni? Da ga vezem, bacim APORT i kad ga uzme lagano ga privucem sebi, kako bi mu pokazo sta treba da radi i kome da donese aport. Probao sam ovo, ali kad je pas vezan i uzme aport, nikako nece da dodje kod mene kad pokusam da ga privucem malo povodnikom, otima se...jos gora je situacije nego kad slobodno nosi aport... 

ma moraš samo biti luđi od njega d4

probaj mu nešto bezveze dat da nosa i kada ga ne učiš na aport-to bi moglo pomoći .
ova natezanja su ti kontraproduktivna -tako ga samo više zaigravaš
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: EPABRET - 29. 10. 2008. 12:46:39
iz osobnog iskustva, uzgajam bretone ide 8 godina. do sad sam imao samo jedno štene koje je pokazivalo interes za lovom u tako ranoj dobi. po mom mišljenju prije 5-6 mjeseci starosti nemoj imati prevelika očekivanja. prvo mora upoznati tebe i steč sigurnost od tebe tek tada če se početi osamostaljivati i kretat se terenom malo po malo u sve večem radiusu.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: dean - 29. 10. 2008. 12:49:09
Pa kaj štenetu vičeš APORT,  a on ni ne zna kaj to znači. Kad uzme nekaj kaj treba donijeti zoveš ga sa DOÐI. Kad usvoji to, onda prijeđeš na APORT  i povezat će da aport znači donijet tebi to kaj nosi.
Jedna metoda je da je pas na dužoj lajni i da kad uzme ono kaj se od njega tražilo da donese, ako krene dalje od tebe dovučeš ga k sebi. Naravno tada ga hvališ.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: EPABRET - 29. 10. 2008. 13:02:06
pas koji ima 3,5-4 mjeseca nezna šta znači sjedi, lezi, ili ostani na mjestu a kamoli aport. prije aporta idu sve ove radnje a kod bretona bi ti preporučio da tu rječ ne koristiš sve do prve godine starosti, tek kad pas usvoji ove jednostavne zapovjedi.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: dean - 29. 10. 2008. 13:03:23
pas koji ima 3,5-4 mjeseca nezna šta znači sjedi, lezi, ili ostani na mjestu a kamoli aport. prije aporta idu sve ove radnje a kod bretona bi ti preporučio da tu rječ ne koristiš sve do prve godine starosti, tek kad pas usvoji ove jednostavne zapovjedi.
Tako nekako!  d4 Opće dresura počinje sa 6-8 mjeseci starosti psa.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Zoran - 29. 10. 2008. 13:07:25
Pa kaj štenetu vičeš APORT,  a on ni ne zna kaj to znači. Kad uzme nekaj kaj treba donijeti zoveš ga sa DOÐI. Kad usvoji to, onda prijeđeš na APORT  i povezat će da aport znači donijet tebi to kaj nosi.
Jedna metoda je da je pas na dužoj lajni i da kad uzme ono kaj se od njega tražilo da donese, ako krene dalje od tebe dovučeš ga k sebi. Naravno tada ga hvališ.

bas tako ako je pas njemackoga porjekla onda mu je najbolje reci KOM, a ne DOÐI, dođi nezna sta znaci!
ko sto nezna ni sta zanaci APORT!

 uf uf uf uf uf uf uf uf uf uf uf
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Zoran - 29. 10. 2008. 13:20:50
pas koji ima 3,5-4 mjeseca nezna šta znači sjedi, lezi, ili ostani na mjestu a kamoli aport. prije aporta idu sve ove radnje a kod bretona bi ti preporučio da tu rječ ne koristiš sve do prve godine starosti, tek kad pas usvoji ove jednostavne zapovjedi.

moji su svi psi znali sa 3mjeseca sta znaci sjedi!
sad mi je krivo sto nisam to snimao!
imaju slike ali nema tona, d acujete da na zapovjed sjedne!
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: EPABRET - 29. 10. 2008. 13:23:40
ima sam i ja bretona od 3,5 mjeseci koji je markirao čvršče nego oni od godinu dana. osnovne zapovjedi sjedi i lezi se jako brzo i lako i rano mogu naučiti, neke stvari pak nikad.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Zoran - 29. 10. 2008. 13:25:57
ima sam i ja bretona od 3,5 mjeseci koji je markirao čvršče nego oni od godinu dana. osnovne zapovjedi sjedi i lezi se jako brzo i lako i rano mogu naučiti, neke stvari pak nikad.

 d4 jeste bas tako, ako je pas u depresiji onda nemozes nista sa njim!
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: EPABRET - 29. 10. 2008. 13:39:01
ili ako su mu urođene osobine slabe.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Zoran - 29. 10. 2008. 13:46:30
ili ako su mu urođene osobine slabe.

mozda i to! ali kazem da je u depresiji!
jer ga ja nisma pravio pa neznam sta mu je sve uroceno!
ako o tome pricamo sta je uroceno, onda odesmo na uzgajivace koji tvrde da do njih nije!
pa tako naj lakse je to d aje pas u depresiji i nemozes sa njim nisat!
sa tim nemozes se nikome zamjeriti  hao
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 30. 10. 2008. 00:13:51
Da skrenem paznju! Moj pas NEMA 3-4 meseca, vec 8-8,5 meseci, A negde sa 7 meseci je pocela da pokazuje interesovanje za divljac(markiranje...)...Ali ja  sam sa otprilike 5 meseci poceo da je vodim u polje. Na rec APORT se ne osvrce jer normalno nezna sta to znaci, na aportiranje nije ucena vec je pocela da nosi divljac sam od sebe(dok je bila bas mala 3-4 meseca, nosila je patike po dvoristu, papuce... happi) Ja sad pokusavam da je naucim na rec APORT i da to sto nosi nosi pravo meni...
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: magwin - 30. 10. 2008. 00:18:37
Da skrenem paznju! Moj pas NEMA 3-4 meseca, vec 8-8,5 meseci, A negde sa 7 meseci je pocela da pokazuje interesovanje za divljac(markiranje...)...Ali ja  sam sa otprilike 5 meseci poceo da je vodim u polje. Na rec APORT se ne osvrce jer normalno nezna sta to znaci, na aportiranje nije ucena vec je pocela da nosi divljac sam od sebe(dok je bila bas mala 3-4 meseca, nosila je patike po dvoristu, papuce... happi) Ja sad pokusavam da je naucim na rec APORT i da to sto nosi nosi pravo meni...

A jesi probao to što nosi da ju natjeraš da joj ti to daš i da neispušta...
ako ju naučiš da to ne ispušta,a na zov ti lako dođe-puno si pojednostavnio.....
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: Jackal - 30. 10. 2008. 09:31:21
Prvo, psa zovi sa dođi, a ne aport. Drugo, ne bacaj daleko već 1,5 do 2 m ispred sebe i obavezno čučni kad ga zoveš da budeš na njegovoj "razini". Bacaš blizu tako da pas ide odmah do tebe, ili ako ide pored tebe da ga možeš primit i povući do sebe, te ga obavezno hvali. Kad kreneš bacati predmet dalje od sebe, preporučam da zavežeš špagu oko predmeta a ne psa i povlačiš psa zajedno sa predmetom. Na taj način psa tjeraš da drži predmet i ne pušta dok ne dođe do tebe, a ujedno ga navodiš do sebe. Na kraju obavezna hvala. ako vežeš psa onda stvaraš psu averziju od povodnika.
Naslov: Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
Autor: donet - 30. 10. 2008. 11:37:58
OK. Cim malo uhvatim vremena napravicu neki intersentan aport(lopticu opsivenu perjem..)da joj bude zanimljivije, pa cu da probam. Mozda bi bilo bolje da mog psa ucim na aport iz vode. Jer pernatu divljac hoce bez razmisljanja da iznese iz vode i tad htela ili ne mora da je donese kod mene, jer nemoze sa divljaci u ustima da pliva dva sata(primeti sam da iz vode izlazi iskljucivo sa mesta sa kog je usla u vodu), kao sto trci po polju. Kad donese onda cu da je hvalim, parce mesa... i otponovo ceo postupak. Ja mislim da ako shvati da sto donosi iz vode donese pravo meni na rec APORT, da ce to raditi i na suvom terenu u polju...