Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Autor teme: anubis - 06. 02. 2008. 22:17:13

Naslov: ZRAK optike svih vrsta
Autor: anubis - 06. 02. 2008. 22:17:13
Pozdrav!
Zanima me kakve su optike Zrak 6x42?Navodno ih još rade ali više ne u Sarajevu već u Tesliću?!?Čuo sam da su u Sarajevske ugrađivane Swarovski leće,pa neznam dali je isto i sa novima.Ako znate štogod o tome bio bih zahvalan!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gardista - 06. 02. 2008. 22:58:08
Pozdrav!
Zanima me kakve su optike Zrak 6x42?Navodno ih još rade ali više ne u Sarajevu već u Tesliću?!?Čuo sam da su u Sarajevske ugrađivane Swarovski leće,pa neznam dali je isto i sa novima.Ako znate štogod o tome bio bih zahvalan!
kolega ima jednu, montiranu na 30-30 marlina, i jako je zadovoljan....
inace mislimd da je od starij sarajevskih... kupio je za 180 evrica pre par godina...
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 07. 02. 2008. 00:54:56
 Pozdrav!
Molio bih nakog od  forimaša M... npr. da mi kaže o optici sa vojnih snajpera mislim da mu je oznaka m-76 a proizvodio je ZRAK Sarajevo kakva je za lov (za zastavin karabin M-70) unaprijed hvala svima !
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: medo - 07. 02. 2008. 09:15:23
Pozdrav!
Molio bih nakog od  forimaša M... npr. da mi kaže o optici sa vojnih snajpera mislim da mu je oznaka m-76 a proizvodio je ZRAK Sarajevo kakva je za lov (za zastavin karabin M-70) unaprijed hvala svima !
Davno sam pucao koristeci tu snajpersku optiku. Ja iskreno za lov je ne bih koristio.Kvaliteta izrade je dobra i optika je cvrsta ali sve te crtice i lnije smetale su mi pri ciljanju na DS u trku te u sumrak. Vidi koliko tebi to sve odgovara jer ono sto ne pase meni mozda pase tebi.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gardista - 07. 02. 2008. 11:45:31
Pozdrav!
Molio bih nakog od  forimaša M... npr. da mi kaže o optici sa vojnih snajpera mislim da mu je oznaka m-76 a proizvodio je ZRAK Sarajevo kakva je za lov (za zastavin karabin M-70) unaprijed hvala svima !
koriste je par kolega, definitivno stoji da je cvrsta, sigurna optika, mada jedan je sa standardnom montazom skracivao kundak ččč dok je drugi pravio poseban nosac za montazu kako bi kompletnu optiku pomerio unazad, posto rastojanje od oka do okulara bude poveliko pa sitniji ljudi imaju problema...
inace, jos jedan od problema je i daljinar posto i bocni tockic i gornji moze prilikom trljanja o odecu da se pomeri....takodje daljinar je napravljen za M76 poluautomatsku 7.9mm, sa snajperskom municijom, pa i korekciju daljine treba uzeti sa rezervom...
nije losa , ali po mom skromnom mislljenju ima mnoogo boljih resenja....
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 07. 02. 2008. 13:31:07
Izneću par zapažanja o zraku koja se obično previdjaju ... prečnik tubusa ove optike je fi 27mm što će reći da njena montaža paše samo njoj pa ako rešite nešto da menjate >:(, tubus je čelični pa se može i lemiti za razliku od aluminijumskih, optika trpi vrlo grubu manipulaciju, najčešća pritužba je na ,,uljnu zaštitu,, koja curka po tubusu. Zbog svoje dostupnosti Zrak se poistovećuje sa vojnim modelom ali on ima i lovačke modele koji se nisu loše pokazali ali nažalost samo fiksnog uvećanja. 
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 07. 02. 2008. 16:48:56
Za Sejfu!
Moze se naravno koristiti za lov, ali optika je namjenjena za vojne i streljacke potrebe. ON-M76

 Kao sto su mnogi naveli gore, koncanica je podjeljena u mnogo skala koje sluze za mjerenje odstojanja,visinu zive sile,objekata, duzinu vozila i sl. Mnogo crtica koje su jako tanke za pucanje u mraku/zoru, trku itd. One se mogu osvijetliti, ali treba dodatna oprema. Mozda je i ovo mala mana, jer optika zraci. Koliko?, ne znam. U njoj je radioaktivni tritium kojim je koncanica premazana, radi iluminacije.

Optika je malo glomazna(kao i svi 70tih dizajn) i teska(ca.700g), sto je mozda mali -.  Lovacka puska onda moze da bude dobro teska  i gubi balansu.  Kvaliteta, kuciste(zeljezo) i lece su od veoma visoke kvalitete, namjenjene za koristenje u svim uvjetima, traje vijecnost. Za pucanje na mete koje stoje/miruju je odlican.

Nekada je ova optika bila pojam, ali danas ima mnogo novijih stvari.

Ako ti je optika dostupna, probaj pa ces vidjeti. Evo koja slika.

Prvi post  

Ja imam Zrakov 6x42  proizveden kasnih 80-tih sa German 4 koncanicom. Optika je super, koristena je brutalno mnogo puta, jos nije procurilo/zamaglilo u njoj. Lece top line, kuciste tvrdo. Ako imas pri ruci kupuj. Zrak proizvodi i model 1.5-6×42 N. Po meni mnogo za pare.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: anubis - 07. 02. 2008. 19:59:53
Vi se raspisali o vojnim a mene zanima lovna 6x42!Ako sam dobro shvatio optika je čvrsta i pouzdana,pa bi trebala držati 30-06 bez problema.Ako tko ima 6x42 prijeratne proizvodnje a voljan ju je prodati molim konakt na PP!HVALA
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 07. 02. 2008. 20:07:18
 Pozdrav!
Ljudi (forumaši) hvala vam, sve mi je jasno. Taman će mi poslužiti dok se crvene točke ne usavrše ili Aimpont ne pojeftini.Dobra vam kob!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Lazar - 07. 02. 2008. 20:16:01
aimpoint i ako pojeftini ili bude za dzaba nemoze nikad da zamijeni optiku,on je samo za vrlo brzo pucanje na kratkim distancama
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 07. 02. 2008. 22:23:43
Vi se raspisali o vojnim a mene zanima lovna 6x42!Ako sam dobro shvatio optika je čvrsta i pouzdana,pa bi trebala držati 30-06 bez problema.Ako tko ima 6x42 prijeratne proizvodnje a voljan ju je prodati molim konakt na PP!HVALA
Drzi ova optika 12,7mm bez problema!

Procitaj moj post do kraja. Probao sam da odgovorim na oba pitanja i o vojnoj i lovackoj otici od Zraka.  z10
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 07. 02. 2008. 22:51:20
 Moj Lazare!
Pedeseta je ja i jesam za brzo pucanje pa zato trazim aimpont.Ako duže nišanim sigurno mašim.
pozdrav!?!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: radavac - 09. 02. 2008. 20:15:33
Pozdrav kolegama  sto se tice Zraka 6X42 prosjecna optika sa obzirom na porijeklo ove optike.Imam je sam montiranu (slijedi zamjena) i imam isti problem kao sto je Gardist opisao moram da se nagnem unaprijed da bi odstojanje oka i optike bilo dobro.Inace nosaci optike su QR-Leupold ččč
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: radavac - 09. 02. 2008. 20:19:21
A ovako to izgleda
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: medo - 11. 02. 2008. 19:49:13
Pozdrav kolegama  sto se tice Zraka 6X42 prosjecna optika sa obzirom na porijeklo ove optike.Imam je sam montiranu (slijedi zamjena) i imam isti problem kao sto je Gardist opisao moram da se nagnem unaprijed da bi odstojanje oka i optike bilo dobro.Inace nosaci optike su QR-Leupold ččč
Pa zasto ti ne povuces optiku prema sebi?
Optiku prije sarafljenja u prstenove pomaknes je taman  toliko da kad pusku stavis u rame nema sjena.Zapravo pronadjes si fokus i upucas.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gogo3006 - 12. 02. 2008. 10:53:43

Prvi post  

Ja imam Zrakov 6x42  proizveden kasnih 80-tih sa German 4 koncanicom. Optika je super, koristena je brutalno mnogo puta, jos nije procurilo/zamaglilo u njoj. Lece top line, kuciste tvrdo. Ako imas pri ruci kupuj. Zrak proizvodi i model 1.5-6×42 N. Po meni mnogo za pare.

[/quote]

gdje si vidio taj varijabl?

Dosad su imali samo fiksne, koliko ja znam.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 12. 02. 2008. 11:35:20
Citat;Zrak proizvodi i model 1.5-6×42 N. Po meni mnogo za pare. Zrak Sarajevo ga radi(federacija).

Ali postoji i Zrak-Teslić RS mislim da ga oni ne rade. Pa molim poznavaoce da razjasne ovu dilemu! ččč
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 12. 02. 2008. 11:52:27
Sve osim Zraka Sarajevo su plagijati oko 90 % uspješni. Razlika je u duljini optike. Jedino po tome mi možemo skužiti razliku. Golim okom bez mjerenja ne možemo
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 12. 02. 2008. 11:57:49
Dakle postoje Dva Zraka Sarajevski i Teslićki. Što je najzanimljivije ovaj drugi je bio predmet privatizacije a kao kupac se pojavila Zastava oružije koja ga je mislim i kupila.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: radavac - 12. 02. 2008. 17:50:46
Medo u tome i jeste problem sto se nemoze povuci vise nazad. ččč
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Kaligula - 12. 02. 2008. 19:37:44
Zašto se natežete sa tim plagijatima ?
 Jel vam nije jednostavnije da vam Medo narući LEUPOLDA ili uzmite MEOPTU u DETONEX-u,koja je vrlo dobra optika za malo novaca,i nema plagijata.
Terate mak na konac a zašto ?
 Prijeratni ZRAK je bio dobra optika,a sadašnji ZRAK Teslić je blijeda sjena po pitanju kvalitete,i to će vam reći svaki puškar i trgovac koji je imao priliku vidjeti plagijat iz Teslića.
Tijekom rata su protjerali i pobili inžinjere muslimane a strojeve jednim dijelom pokrali i odnjeli u Teslić,te sa manji m djelom izvornih i većinom priučenih "majstora" pokušavaju prodati muda pod bubrege.
Iz principa neću od njih ništa kupiti jer ni na koji naćin ne želim "pomagati" financirati ili nagrađivati pljačku i otimačinu.
Radije bi kupio onu komediju od optike BUSHNELL nego ovo kupio.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 14. 02. 2008. 00:13:28
Treba kupiti original iz Srajeva i tu nema frke.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SSG - 14. 02. 2008. 08:10:09
Jedan je original,onaj iz Sarajeva.Ostale ne treba ni gledati.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: radavac - 14. 02. 2008. 18:43:00
Sta da vam kazem ja sam svoj kupio bas u Sarajevu ali mozda je i taj napravljen u Teslicu.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SSG - 15. 02. 2008. 09:28:25
Sta da vam kazem ja sam svoj kupio bas u Sarajevu ali mozda je i taj napravljen u Teslicu.

danas je nažalost sve moguće.Garancije za niš nema >:(
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Mejdan - 16. 03. 2008. 13:07:20
Ja imam jako dobro ocuvanu optiku sa snajpera kao nova,proizvodnja Zrak Sarajevo.
Zna li neko koliko bi mogao dobiti za nju.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Dubravko - 16. 04. 2008. 13:02:23
Dali mi netko moze reci dali se isplati kupiti novu zrakovu optiku 6x42 za 1200kn. Te jel to istina da one imaju promjer tubusa 27mm i da on nestane u nosace od 1''. I kakve su se pokazale u sumrak?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 16. 04. 2008. 13:19:44
Dubravko takve nema ima samo 6x42 znači sve ti je jasno
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Dubravko - 16. 04. 2008. 18:20:57
Dubravko takve nema ima samo 6x42 znači sve ti je jasno

Ne ispricavam se ja sam se zeznuo 6x42 je optika
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: hunter - 16. 04. 2008. 21:49:25
Dali mi netko moze reci dali se isplati kupiti novu zrakovu optiku 6x42 za 1200kn. Te jel to istina da one imaju promjer tubusa 27mm i da on nestane u nosace od 1''. I kakve su se pokazale u sumrak?

Postoje optike sa 26mm i 27mm tubusom vecinom su to tactical i vojne i u malom su broju, e sad za Zrak neznam dali ih je radio nikad nisam bio u dodiru sa zrak optikama osim one na M76!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 16. 04. 2008. 22:30:04
Zrak prave u Sarajevu i u Tesliću. Teslić je plagijat sa 80 % pogođenog. Razlika je samo u dužini optike. Izmjeri optiku i ja ću ti provjeriti jel original po tome.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 08. 06. 2008. 16:21:07
Stric mi je kupio pred tri godine 6x42 sa 4A končanicom,noviji (Teslić) model. Problem je nastao sa končanicom na način da nije htjela ići s mjesta nakon što se lovilo s njom dvije godine. Više nije moguće upucati pušku s njom.Vjerovatno se poremetio mehanizam pokretanja končanice usljed nekakvog pada ili pucanja. Bila je montirana na 8x57IS karabin sa zrakovom montažom. Ispaljeno je sveukupno oko četiri paka streljiva. Dijagnoza-opravka koja se ne isplati.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 08. 06. 2008. 16:42:03
Ja imam jako dobro ocuvanu optiku sa snajpera kao nova,proizvodnja Zrak Sarajevo.
Zna li neko koliko bi mogao dobiti za nju.
Možeš dobiti premetačinu kuće i specijalce na kavi. Svega toga sam se poodavno riješio.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 09. 06. 2008. 10:32:43
Ne možeš dobiti specijalce kući nikako zbog optike. U BiH je nova takva mislim oko 200 €. Za lovce ta optika nerma nikakvu vrijednost jer se u sumrak i u jutro končanice ne vide, jedino za metu. Znači neka realna vrijednost oko 50 € kad bi dobio trebao bi biti zadovoljan
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 10. 06. 2008. 17:43:45
Nije onaj post bio doslovan,više šala!
Tko ima optiku za snajperski poluautomat,vjerovatno ima i pripadajuće oružje kojem optika odgovara.
To je logičan slijed.
- U BiH sam član LD-a i već sam imao premetačinu od strane lokalnih policijskih i SFOR vojnih snaga.
Helikopter,marica sa specijalcima i SFOR-ova MP. Izvrnuli kuću naopačke. Našli ono što sam i posjedovao po oružnom listu. Ugledali driling,uzeli ga i zamalo dobio "noge", da nisam bio ustrajan i poznavao engleski jezik vjerovatno ga nebih vidio nikada više. Poznato je u to vrijeme bilo da kada oružje bez obzira na legalno posjedovanje dođe u ruke ljudi koji učestvuju u takvim akcijama i ode u Sarajevo,najvjerojatnije ga nećeš više dobiti,bez obzira na zahtjev o povratu.Takav slučaj se već dogodio koju godinu prije kolegi koji je takođe imao legalno posjedovanje oduzetog oružja.
Najvjerovatnije takvo lov. oružje dobije nove vlasnike.
Zbog toga događaja sam možda malo paranoičan.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 11. 06. 2008. 12:46:13
Onda je jedino rješenje samo tvoja puška.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: lucky - 16. 06. 2008. 08:49:20
Zrak 4 X 32N, zna li tko čemu služi ta optika, sinoć sam je držao u ruci, ima i nosače i pretpostavljam da je nekakva verzija za brzo skidanje, ako netko ima tu optiku ili zna o čemu se radi volio bi da napiše koju riječ. Ne mislim da je nešto jako vrijedno ali ako je cijena 0 kuna, možda čemu i posluži 
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: lovacpd - 16. 06. 2008. 09:37:52
Nije onaj post bio doslovan,više šala!
Tko ima optiku za snajperski poluautomat,vjerovatno ima i pripadajuće oružje kojem optika odgovara.
To je logičan slijed.
- U BiH sam član LD-a i već sam imao premetačinu od strane lokalnih policijskih i SFOR vojnih snaga.
Helikopter,marica sa specijalcima i SFOR-ova MP. Izvrnuli kuću naopačke. Našli ono što sam i posjedovao po oružnom listu. Ugledali driling,uzeli ga i zamalo dobio "noge", da nisam bio ustrajan i poznavao engleski jezik vjerovatno ga nebih vidio nikada više. Poznato je u to vrijeme bilo da kada oružje bez obzira na legalno posjedovanje dođe u ruke ljudi koji učestvuju u takvim akcijama i ode u Sarajevo,najvjerojatnije ga nećeš više dobiti,bez obzira na zahtjev o povratu.Takav slučaj se već dogodio koju godinu prije kolegi koji je takođe imao legalno posjedovanje oduzetog oružja.
Najvjerovatnije takvo lov. oružje dobije nove vlasnike.
Zbog toga događaja sam možda malo paranoičan.
Slican stvar se i meni desila
Imao sami danas imam potvrdu o predatom vojnom naoruzanju, municiji i opremi...
Upali vojnici Sfora, majka im pokazala oruzje, onimn pretrazili cijeli stan, pokupili mi "visak karabinske municije" i to one "prave", PPU 9,7 i 12,7 gr oko 200 kom, nesto malo vojne, koju sam ostavio da se nadje oko 100 kom, a ostavili mi jednu kutiju vojne 15 kom uz obrazlozenje da mogu da imam samo 25 kom u kuci, Kad sam ih pitao za upucavanje, trening, samo su se pokupili i otisli...Da, odnijeli su i 50-tak metaka za sacmaru....
Sreca, pa nisam imao vise oruzja....moga da zamislim sta bi se desilo sa "viskom"!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 04. 11. 2008. 06:24:28
Koje povečanje ima ova Zrakova optika s M-76?


Koliko je opasna ova radijacija označena na slici br.2?   T 18,56Bq?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 04. 11. 2008. 08:22:35
4x povecanje. Taj tritium, zraci, ali koliko nemam pojma.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Zoran - 04. 11. 2008. 08:24:04



Koliko je opasna ova radijacija označena na slici br.2?   T 18,56Bq?

ko cernobil  :tommy:
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 04. 11. 2008. 08:45:52
Pozdrav!!
Zračenje beznačajno!!
Kolega to ti je optika za  dobra za malokaliberku, može i za karabin al u Bosni se koristi pod "motom" za guzicu je sve bolje od k..ca.!! z10

Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: STARI AVDZIJA - 04. 11. 2008. 12:36:57
služi za poluatomatsku snajpersku pušku i podioci su podešeni za nju.To je vojnička puška i satavni je dio borbenog kompleta snajperista u bivšoj JNA.Može poslužit ali podioci za daljinu mislim nemaju onda veze sa podešavanjem na drugoj pušci nego upucaš na određenu daljinu i to je to.Zračenje je beznačajno a sve je u svrhu da se končanice bolje vide pri smanjenoj vidljivosti koliko će poslužiti zavisi kako se snađeš i prilagodiš.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 19. 11. 2008. 18:09:21
Zna li tko kako funkcionira ova podjela i ako je puška upucana na 100m koliko se npr. klikova okrene da je 0 na 200m?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: blackpowder - 19. 11. 2008. 20:58:40
Zna li tko kako funkcionira ova podjela i ako je puška upucana na 100m koliko se npr. klikova okrene da je 0 na 200m?

Skala za mjerenje daljine baždarena je na visinu objekta 1,75m (u ovom slučaju ljudske figure)  (vodoravna crta )brojke od 2-8 sa crticama između su daljine 200m, 300m, 400......
predpostavljam da je optika  namjenjena pušci M76 u cal. 7,9. kad upucaš na 100m u nulu i kotačić sa podjelom fiksiraš na 100m pomicanjem prema skali dobiti ćeš korekciju za ostale daljine. napominjem važi za taj kalibar i tu pušku.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 19. 11. 2008. 21:07:09
Zna li tko kako funkcionira ova podjela i ako je puška upucana na 100m koliko se npr. klikova okrene da je 0 na 200m?

Skala za mjerenje daljine baždarena je na visinu objekta 1,75m (u ovom slučaju ljudske figure)  (vodoravna crta )brojke od 2-8 sa crticama između su daljine 200m, 300m, 400......
predpostavljam da je optika  namjenjena pušci M76 u cal. 7,9. kad upucaš na 100m u nulu i kotačić sa podjelom fiksiraš na 100m pomicanjem prema skali dobiti ćeš korekciju za ostale daljine. napominjem važi za taj kalibar i tu pušku.

ovo ne kužim,puška je upucana na 100m.Gornji i lijevi kotačić za podešavanje sam kad sam upucao pušku "naštelao" na nule tako da mi se slučajno ne okrene,jer se lagano okreču.Za ovo vodoravnu crtu znam da je to 1,75m oznaka za prosječnu visinu čovjeka na 100m.Ali ne kužim šta su ove oznake 200 400 ... jer su poredane bočno??
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Štef - 19. 11. 2008. 22:10:38
 To je daljinomjer, visina od 1,75 trebaš utrpati između donje crte i jedne od oznaka sa lijeve strane i tamo gdje  utrpaš objekt od 1,75 tolika ti je udaljenost do mete.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 20. 11. 2008. 16:45:17
To je daljinomjer, visina od 1,75 trebaš utrpati između donje crte i jedne od oznaka sa lijeve strane i tamo gdje  utrpaš objekt od 1,75 tolika ti je udaljenost do mete.

Kužim sad,jel ovako? Znači taj čovječuljak mi je na 200m? OK,ali koliko klikova sada okrenem pošto mi je puška upucana na 100m?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 20. 11. 2008. 18:55:13
Zna li tko kako funkcionira ova podjela i ako je puška upucana na 100m koliko se npr. klikova okrene da je 0 na 200m?

Skala za mjerenje daljine baždarena je na visinu objekta 1,75m (u ovom slučaju ljudske figure)  (vodoravna crta )brojke od 2-8 sa crticama između su daljine 200m, 300m, 400......
predpostavljam da je optika  namjenjena pušci M76 u cal. 7,9. kad upucaš na 100m u nulu i kotačić sa podjelom fiksiraš na 100m pomicanjem prema skali dobiti ćeš korekciju za ostale daljine. napominjem važi za taj kalibar i tu pušku.

Mislim da  su ove oznake na skali ukoso (200-300-400) predviđene za gađanje padobranaca stim da se uzima prosječna brzina padanja oko 7m u sekundi - mislim da sam u pravu al se ne bih kladio. z1
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 20. 11. 2008. 20:22:23
 Pozdrav!!!
 Ti se Tihomire ljutiš bez veze!! Kao prvo,ako si pročitao sve postove o ovoj optici trebalo bi ti sve biti jsno. Kao drugo vojna optika jest namjenjena i za gađanje padaoranaca 100% samo ja ne znam na koji način se gađaju.
Kao treće trebaš da znaš da sa tom optikom i ne možeš niti je humano gađati divljač na daljinama većim od 100 metara- a ti je već imaš upucanu koliko vidim na karabinu i tu se priča  po meni završava.
ja te nisam ni mislio zezati ako to misliš  pa sam "namjerno" kolege i odveo na "totalni off topic" da se tamo zezamo a ti krenuo za nama, tako da ti onaj zadnji post nije korektan !!!!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: fazan - 21. 11. 2008. 09:12:38
Zabranjeno ne pucati na:

1) Padobrance u zraku
2) Zeca na logi
3) Patku na vodi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 21. 11. 2008. 11:34:56
Prateći problematiku obaveštavam cenjeni kolegijum da je Zrak Sarajevo ostao Zrak dok je teslićka fabrika dobila naziv Precizna mehanika Teslić skraćeno PEMA Teslić.  Pa se naznačeni terminu mogu koristiti u daljoj  konverzaciji i korešpodenciji ;D ;)
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 21. 11. 2008. 15:03:11
Pozdrav!!!
 Ti se Tihomire ljutiš bez veze!! Kao prvo,ako si pročitao sve postove o ovoj optici trebalo bi ti sve biti jsno. Kao drugo vojna optika jest namjenjena i za gađanje padaoranaca 100% samo ja ne znam na koji način se gađaju.
Kao treće trebaš da znaš da sa tom optikom i ne možeš niti je humano gađati divljač na daljinama većim od 100 metara- a ti je već imaš upucanu koliko vidim na karabinu i tu se priča  po meni završava.
ja te nisam ni mislio zezati ako to misliš  pa sam "namjerno" kolege i odveo na "totalni off topic" da se tamo zezamo a ti krenuo za nama, tako da ti onaj zadnji post nije korektan !!!!

Vidim da možeš napisati i ozbiljan post.
Zbog onoga se ispričavam,hvala što si obrisao  d1
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 21. 11. 2008. 15:27:11
 Pozdrav!! d4
 maxe de očiju ti  vidi negdje u literaturi gdje se objašnjava način gađanja sa ovom  Zrakovom optikom imam je i ja  pa čekam priliku da kupim malokaliberku!!!!  Ono kad upucaš pa klikovi lijevo desno gore dole itd.  z10
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 21. 11. 2008. 15:44:50
jebate šta mudrujete pa nema lakše optike za rukovanje i upucavanje
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 21. 11. 2008. 16:02:12
jebate šta mudrujete pa nema lakše optike za rukovanje i upucavanje




Kužim sad,jel ovako? Znači taj čovječuljak mi je na 200m? OK,ali koliko klikova sada okrenem pošto mi je puška upucana na 100m?

pogledaj gore sliku,to me interesira,ako bi pucao na 200m koliko klikova okrenem?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 21. 11. 2008. 17:55:59
 

Moraš znat koliko ti jedan klik iznosi metara. Končanica nema veze stim, nego ti samo pomaže procjenit udaljenost. Na optici koju sam ja ima priliku vidit pisalo je 1 klik=50 m.

Napamte govorim za metre, ne sječam se koliko je bilo.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 21. 11. 2008. 17:58:36


Moraš znat koliko ti jedan klik iznosi metara. Končanica nema veze stim, nego ti samo pomaže procjenit udaljenost. Na optici koju sam ja ima priliku vidit pisalo je 1 klik=50 m.

Napamte govorim za metre, ne sječam se koliko je bilo.

hvala
 d13
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Kaligula - 22. 11. 2008. 01:02:32


Moraš znat koliko ti jedan klik iznosi metara. Končanica nema veze stim, nego ti samo pomaže procjenit udaljenost. Na optici koju sam ja ima priliku vidit pisalo je 1 klik=50 m.

Napamte govorim za metre, ne sječam se koliko je bilo.

Na ZRAK optikama jedan  klik nije 50 metara nego  5 milimetara na 100 metara.
 Kao i na ZEISS-ovim.
 Prije rata,radili su vrlo dobre optike,a nakon rata,nisam upoznao nikog tko je sa novim optikama zadovoljan.
Ako se uzme u obzir da su opljačkani,dobar dio inženjera i optičara koji su bili muslimani su pobijeni,čudo je da su uopće uspjeli ponovno pokrenuti proizvodnju.
Dio opljačkane opreme je završio u Tesliću,a dio je ratni vihor odnio,ali ...
 Vrijeme će pokazati,možda se uspiju s vremenom ponovno dovesti u red.
Žalosno je da imaju internet stranicu,kontakt E-mail adresu i sve ostalo ali na dva moja maila s hrpom upita,nisu se udostojili odgovoriti.
Žalosno.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 22. 11. 2008. 01:27:56


Moraš znat koliko ti jedan klik iznosi metara. Končanica nema veze stim, nego ti samo pomaže procjenit udaljenost. Na optici koju sam ja ima priliku vidit pisalo je 1 klik=50 m.

Napamte govorim za metre, ne sječam se koliko je bilo.

Na ZRAK optikama jedan  klik nije 50 metara nego  5 milimetara na 100 metara.
 Kao i na ZEISS-ovim.
 Prije rata,radili su vrlo dobre optike,a nakon rata,nisam upoznao nikog tko je sa novim optikama zadovoljan.
Ako se uzme u obzir da su opljačkani,dobar dio inženjera i optičara koji su bili muslimani su pobijeni,čudo je da su uopće uspjeli ponovno pokrenuti proizvodnju.
Dio opljačkane opreme je završio u Tesliću,a dio je ratni vihor odnio,ali ...
 Vrijeme će pokazati,možda se uspiju s vremenom ponovno dovesti u red.
Žalosno je da imaju internet stranicu,kontakt E-mail adresu i sve ostalo ali na dva moja maila s hrpom upita,nisu se udostojili odgovoriti.
Žalosno.





Šta 5 mm. na 100 metara, daj pojasni.
      Kopam i ja cilo popodne po netu o Zraku ali informcije nema.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 22. 11. 2008. 21:49:58
jedan klik lijevo ili desno - pogodak ide lijevo ili desno za 5 mm, jel sad jasno?

Ako ti je pogodak 5 cm lijevo od centra trebao bi dovesti križ u tu točku odnosno 10 klikova desno pa da dobiješ u centar
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 22. 11. 2008. 22:13:05
Znači trebalo bi ako je upucano na 100 metara, za gađat na 200 okrenit 20.000 klikova???

          Jel ja to slabo kontam ili to tvoje mjerenje ne važi i za visinu nego samo za širinu?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: shandi - 22. 11. 2008. 22:34:10
ako ti je upucana na 100 m,a recimo na 200 pada za 10 cm.onda korigiraš za tih 10 cm,a to bi bilo 20 klikova
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: magwin - 22. 11. 2008. 23:21:36
al' ga komplicirate...
Huntercro daj malo truda pa pojasni detaljnije-ovo je već mučenje telll
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 22. 11. 2008. 23:42:43

E sad znam zašto ja ne mogu ništa uloviti !!!!! ;) ;)
 I meni namještaju  optiku ovakvi kao naš "hunterkro" a znaš sebi labude  naštimati u tebe štima 100% a nama  klikni lijevo klikni desno "koliko hoćeš" !!! ;)
  "Mislim da ti je burazer bolji lovac  od  . . . . """ z1 z10
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 22. 11. 2008. 23:48:53
ako ti je upucana na 100 m,a recimo na 200 pada za 10 cm.onda korigiraš za tih 10 cm,a to bi bilo 20 klikova


E tako nije bilo na optici koju sam ja ima prilku probat, ovdje je 1 klik značija određenu udaljenost do mete. Znači daljinomjer i jednostavnije je nego razmišljat koliko zrno pada....
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: blackpowder - 23. 11. 2008. 01:41:11
 sor jel se samo meni čini da ovdije netko nekog podjebava ili su pojedinci lovačku diplomu dobili na prometnom fakultetu?

Upucavanje optike na karabinu jer jedna od bazičnih vještina za svakog lovca. Kad ugrađujete novu optiku kod puškara on će je i upucati prema vašim potrebama (na daljinu koju izaberete i sa streljivom po vašem izboru). No što se dešava kad morate iz raznoraznih razloga promijeniti streljivo? Trčite li odmah kod puškara da vam ponovo upuca na novo streljivo ili ćete to odraditi sami? "preštelavanje" optike je u rangu promjene probušene gume na automobilu. Ukoliko to ne možete odraditi sami naučite to uz nekog iskusnijeg kolegu, ili potražite one papire koje ste dobili u kutiji s optikom na kojimja obično piše UPUTSTVO i proučite ih malo a i na svakoj kutiji streljiva ima i balistička tablica.
Oprostite mi još jednom na cinizmu ali pojedinci u lovačkoj školi nisu pisali zadaću! z6


Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 23. 11. 2008. 09:16:49


Moraš znat koliko ti jedan klik iznosi metara. Končanica nema veze stim, nego ti samo pomaže procjenit udaljenost. Na optici koju sam ja ima priliku vidit pisalo je 1 klik=50 m.

Napamte govorim za metre, ne sječam se koliko je bilo.

Na ZRAK optikama jedan  klik nije 50 metara nego  5 milimetara na 100 metara.
 Kao i na ZEISS-ovim.
 Prije rata,radili su vrlo dobre optike,a nakon rata,nisam upoznao nikog tko je sa novim optikama zadovoljan.
Ako se uzme u obzir da su opljačkani,dobar dio inženjera i optičara koji su bili muslimani su pobijeni,čudo je da su uopće uspjeli ponovno pokrenuti proizvodnju.
Dio opljačkane opreme je završio u Tesliću,a dio je ratni vihor odnio,ali ...
 Vrijeme će pokazati,možda se uspiju s vremenom ponovno dovesti u red.
Žalosno je da imaju internet stranicu,kontakt E-mail adresu i sve ostalo ali na dva moja maila s hrpom upita,nisu se udostojili odgovoriti.
Žalosno.

Ma i ja sam poslao u Kranj kako kažeš hrpu upita mailom,vezano za oružje,ali niti slova u uzvratu,još na puno mjesta mi se slično dogodilo. Nemogu da vjerujem da kada nekome nudiš svoj novac on ga neće jer mu je lijeno odgovoriti.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 23. 11. 2008. 12:09:05
sor jel se samo meni čini da ovdije netko nekog podjebava ili su pojedinci lovačku diplomu dobili na prometnom fakultetu?

Upucavanje optike na karabinu jer jedna od bazičnih vještina za svakog lovca. Kad ugrađujete novu optiku kod puškara on će je i upucati prema vašim potrebama (na daljinu koju izaberete i sa streljivom po vašem izboru). No što se dešava kad morate iz raznoraznih razloga promijeniti streljivo? Trčite li odmah kod puškara da vam ponovo upuca na novo streljivo ili ćete to odraditi sami? "preštelavanje" optike je u rangu promjene probušene gume na automobilu. Ukoliko to ne možete odraditi sami naučite to uz nekog iskusnijeg kolegu, ili potražite one papire koje ste dobili u kutiji s optikom na kojimja obično piše UPUTSTVO i proučite ih malo a i na svakoj kutiji streljiva ima i balistička tablica.
Oprostite mi još jednom na cinizmu ali pojedinci u lovačkoj školi nisu pisali zadaću! z6





Black.... moga si umisto pljucanja po nama lipo pojasnit kao radi, mislim da bi ti bilo jednostavnije nego smišljat ovoliki post zaništa.   



Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: blackpowder - 23. 11. 2008. 18:35:30
Svatko kome nije jasno kako se upucava optika na karabinu neka mi se slobodno javi na PM pa se dogovorimo o instruktaži ali na streljani. sor
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 23. 11. 2008. 20:24:15
Svatko kome nije jasno kako se upucava optika na karabinu neka mi se slobodno javi na PM pa se dogovorimo o instruktaži ali na streljani. sor



Koliko naplačivaš sat?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 23. 11. 2008. 20:26:23
jel ti stipe mene zajebavaš ili stvarno ne znaš
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 23. 11. 2008. 20:37:07
Znam, pisao sam o tome u temema prije, nego se idim zašto bi to svatko trebao znati, a ovdje sad ispada da svak mora znati sve o tome.

Iskreno, namjerno provociram jer bi forum treba i služit tome da se nešto pametno nauči, a ne kao reklamiranje nečega ili nekoga.

U mom LD je oduvjek bilo zabranjeno koristit risanice pa nitko nije ni kupovao osim onih koji idu u goste negdi dalje.    Odkud bi netko tko nije vidio karabin nikad u životu (osim vojnih u vojsci) znao kako upucat karabin???

Ja slučajno znam zahvaljujuči jedino zračnoj pušci, a nepada mi napamet nabavljat karabin kad ga iovako nesmim unosit u lovište.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 23. 11. 2008. 20:57:31
bilo koji tvoj karabin kad ga upucaš na 100 metara, ta lovačka optika upucana je samo na 100 metara. Sve ostalo da bi pogodio moraš znati balističku putanju tog metka i kalibra koji koristiš. Ako ti je karabin upucan na 100 metara vrlo vjerovatno će na 200 metara podbacivat do 20 cm (pišem ugrubo bez specifičnosti kalibra) , što znači da bi pogodio metu na 200 metar moraš gađat 20 cm iznad.

E sad kod one vojne optike

(http://img227.imageshack.us/img227/8095/o016zt0.jpg)

koja je  namijenjena za kalibar 7,9 mm i specijalno snajpersko zrno, ta optika ima u sebi balističko podešenje za gađanja do 1200 metara samo sa kalibrom 7,9 i tim njihovim specijalnim snajperskim zrnom. Znači puška se upuca na 100 metara u centar i sa malo umijeća (odvrtanjem šarafića na čepovima za gore dole i lijevo desno) na gornjem čepu koji vrši korekciju po visini čep ili kotačić se naredi da je ona crta koja označava br 1 bude kao na slici

(http://img143.imageshack.us/img143/2383/o015ev6.jpg)

Lijevii čep ili kotačić  se isto tako naredi da ne bude ni lijevo ni desno nego na sredini kao na slici.

(http://img143.imageshack.us/img143/871/o014bu3.jpg)

i to je to
E sad ako želiš gađati metu koja ti se nalazi na 400 metara ti okreneš gornji tzv čep ili kotačić na brojku 4 i onda pucaš

(http://img143.imageshack.us/img143/3757/o017bu7.jpg)
  

E sad ko skužio skužio,l odoh se kupat. Ako još uvijek neko nije skužio u Našicama ću održat sat upucavanja besplatno, samo za jelo i piće





 
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 23. 11. 2008. 21:07:48
a oko upucavanja je već sve rečeno

http://forum.lovac.info/index.php?topic=119.0
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Stipe Šibenik - 23. 11. 2008. 21:09:05
Svaka ti dala na ovakvom objašnjenju  d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: magwin - 23. 11. 2008. 21:38:41
Svaka ti dala na ovakvom objašnjenju  d4

ako čovjeka lijepo zamoliš-jednostavno je.
al' ga komplicirate...
Huntercro daj malo truda pa pojasni detaljnije-ovo je već mučenje telll
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Tihomir - 24. 11. 2008. 06:19:53
Huntercro,,

hvala z10
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 24. 11. 2008. 18:45:27
 Pozdrav svima!!! d4
 huntercro tenkju do neba!!!!
 Tihi-vidiš da smo jarani na forumu!!!! (jedno je zajebancija -drugo ozbiljno) ;)
 Mislim da smo JA,hunterkro, i crnobarutaš, najbolji na forumu što se tiče upucavanja karabina,
jedina je razlika što oni pomažu forumašima besplatno a ja za pare!!!! ;) ;) ;D d4 d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Peko-BiH - 23. 01. 2009. 22:40:29
 POZDRAV !
imam namjeru kupit češku zbrojevku 300 win. a posjedujem vojnu optiku zrak dali bi mi pasala na taj karabin
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: miroslav_dabic - 23. 01. 2009. 23:23:40
Zrak ako mislis M76 je dosta cvrsta optika,ja je i sam koristim,neznam nikoga da je koristi na 300 wm. ali nevjerujem da nebi izdrzala,mada ta optika i nije bas za lov...
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Peko-BiH - 23. 01. 2009. 23:30:14
HVALA !
Pošto sam novi lovac i tek imam namjeru kupit pušku ima li tko kakvih primjedbi za češku zbrojevku 300 win i koju bi mi optiku predložili?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: miroslav_dabic - 24. 01. 2009. 01:20:46
radi se o oruzju srednje klase,ali dosta boljem od zastave,sigurno ces biti zaduvoljan.nego jesi ti zagrizao bas za taj 300wm ako vec volis jake kalibre razmisli o 9.3x62 za lov bilo gdje u bosni bices sigurno zadovoljniji nego sa 300...
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 24. 01. 2009. 13:15:39
Po balističkim svojstvima .300WM nešto malo više odstupa od .30-06Spr. ,a .30-06 ima puuuuuno veći izbor zrna, za sve vrste divljači naše regije. Ono što .300WM  obavi na vepru,isto i bolje će obaviti .30-06Spr.,naravno ovisno o odabiru zrna i pogotku. Te obe stavke su ljudski faktor.
Nisam imao iskustva sa .300WM,ali sa .30-06Spr. nije bilo praštanja,sve obavlja preuredno,od lisice do DS,najviše poradi izbora zrna. Što nemože biti slučaj sa ovim drugim.
Za svoje prvo oružje nebih nikada kupio karabin sa isključivo ovim kalibrom!Ali to je moje mišljenje.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 24. 01. 2009. 22:51:03
uzmi original zrakovu 6x42 lovačku optiku  i karabin u cal. 30-06 . nećeš se sa 300 wm ništa više radovat nego sa 30-06 ali ćeš se zato radovat kad budeš municiju kupovao
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: STARI AVDZIJA - 24. 01. 2009. 23:37:30
kao i kod mene,sasvim zadovoljan. d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: ZARE - 25. 01. 2009. 01:15:23
100% d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Peko-BiH - 28. 01. 2009. 23:33:07
mozeli mi ko reci razliku izmedju optike M76b  i opike N 6x32 naravno ZRAK  i koja je pogodnija za lov vidio sam u trgovini lov.opreme nove su ali nisam gledao koncanice kako izgledaju cijena 250 eura
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 04. 02. 2009. 21:33:07
 Kolega da i ja malo budem pametan!!
 ZRAK prije rata je najbolji ovo su drugo loše kopije!!! Zrakova optika nije lovačka optika al može poslužiti pod geslom " za guzicu jesve bolj od k.r.a." Takođe mislim da  se i u Austriji i NJemačkoj za 250 eura može kupiti polovna optika kvalitetna- a puno korisnija i bolja od ZRAKA!!!
 Ovo je samo moje mišljenje ne odgovaram na ogovaranja i provokacije!!! ref
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 04. 02. 2009. 23:10:02
Kolega da i ja malo budem pametan!!
 ZRAK prije rata je najbolji ovo su drugo loše kopije!!! Zrakova optika nije lovačka optika al može poslužiti pod geslom " za guzicu jesve bolj od k.r.a." Takođe mislim da  se i u Austriji i NJemačkoj za 250 eura može kupiti polovna optika kvalitetna- a puno korisnija i bolja od ZRAKA!!!
 Ovo je samo moje mišljenje ne odgovaram na ogovaranja i provokacije!!! ref
d4može i kod nas,samo pratiti.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 26. 02. 2009. 12:59:56
(http://img242.imageshack.us/img242/8149/dsc00494.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img242.imageshack.us/img242/dsc00494.jpg/1/w480.png) (http://g.imageshack.us/img242/dsc00494.jpg/1/)
(http://img18.imageshack.us/img18/8123/dsc00495h.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img18.imageshack.us/img18/dsc00495h.jpg/1/w640.png) (http://g.imageshack.us/img18/dsc00495h.jpg/1/)
(http://img21.imageshack.us/img21/6673/dsc00496b.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img21.imageshack.us/img21/dsc00496b.jpg/1/w640.png) (http://g.imageshack.us/img21/dsc00496b.jpg/1/)

Još jedna optika koja svoje korene ima u nekadašnjoj Zrakovoj vojnoj proizvodnji. Navodno jedan od tvoraca Mile Dragić optike je i nekadašnji razvojni inženjer koji sada radi za ovu firmu iz Zrenjanina. Cene su oko 37000dinara oko 400 evra za čelični tubus do 50000dindži za aluminijum oko 500 evrića. Uvećanja su 4x32 ,6x42,8x56!!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Neno - 26. 02. 2009. 14:05:27
Da li me to oči varaju ili je čovjek napravio i svoj sistem šine za prihvat?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 26. 02. 2009. 14:15:12
Da  ;D
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Neno - 26. 02. 2009. 14:57:29
E to mu garantira uspjeh uz SR, ZM, konvex itd baš je još jedan prihvat ono što nam treba  uf
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Antezg - 27. 02. 2009. 10:14:55
Ovako na slici djeluju dobro-kakav je dojam kad se prime u ruku i kad se gleda kroz njih?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 27. 02. 2009. 11:38:06
Dosta dobrog finiša,masivne neko bi rekao budžaste, solidne slike ali dok se ne stavi na pušku i  ne ispuca koja tisuća/hiljada metaka teško je dati pravi sud jer su na tržištu tek par  godina. Najgore je to što recimo Mile Dragić čeličnog tubusa 4x32 optika košta oko 400 evra a toliko košta i Meopta istog uveličanja i čeličnog tubusa ali sa više od pola veka tradicije u proizvodnji optičkih nišana. Pa će logičan izbor biti Meopta a ne Mile Dragić !!! ;D Takodje Bušnel elit 3200 1.5-4 x32 ferflaj sam nabavio za 260 evra regularno u dućanu sa sve doživotnom garancijom pa ako MD misli da komercijalizuje-popularizuje svoje optike teško će to uraditi sa ovim cenama.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: simun2807 - 27. 02. 2009. 12:31:44
Bok! Jedno pitanje.ČZ kal 30-06 koju optiku i montazu mi preporucujete?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Nosler - 27. 02. 2009. 13:58:32
Bok! Jedno pitanje.ČZ kal 30-06 koju optiku i montazu mi preporucujete?
Tema je obradjena vise puta..potrazi,a ako ne nadjes odgovor pokusati ce mo da ti pomognemo! d4
Sta najvise lovis?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: dalm - 28. 02. 2009. 22:01:45
Sejfo, obrazloži ovo..!?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 28. 02. 2009. 22:17:05
 Pozdrav!!!
 Obrazlažem al ozbiljno!!!! ččč
 Svaki novi ili ti mladi forumaš treba ako nešto ne zna ili nije siguran pa mu treba mišljenje, treba da prvo isčita svu problematiku vezano za stvar, temu ili ti bilo što što ga interesuje,  onda ako se radi o oružju (npr) treba da sagleda situaciju šta, kako  i gdje lovi pa da tek upita za mišljenje kolega forumaša o tom i tom. Jer poznato je da su svakom novom kolegi svi forumaši u okviru svojih mogućnosti izlazili ususret, znači ulagali svoj rad i slobodno vrijeme da mu pomognu-bilo kom a on xyz nije ništa pročitao prije toga.  mene lično nerviraju pitanja bez veze a koja su već prorađena na forumu i postoje odgovori !!!
 e zato ja takva pitanja okrećem namjerno na zajebanciju pa nek se ljuti ko hoće!!!
Ako nisam u pravu recite!!!
P.S. Ovaj post nije pisan zbog ovog našeg novog kolege već zbog sviju koji se nađu u njemu!!!!
Ozbiljan sam K"o infarkt!!!!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 01. 03. 2009. 21:33:55
"Eraser" ali nije Schwarzneger,samo briši,zato i postoji onaj koji oblikuje tijek.
Sejfo opet velim podržavam tvoj prošli post,pišeš istinu koja je lijenima teška i uvredljiva.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: dalm - 01. 03. 2009. 21:50:32
Van teme, ali....nije se više lako snaći na Forumu, previše je tema, previše sličnih...a, Bogami, i podosta postova...Nije grijeh ako netko pita, možda, onaj tko zna, može mu pomoć upućivanjem na određenu temu...? Također, moderatori spajaju teme, što je dobro.
Nego, vezano za ovu optiku....šina je na njoj!? Koliko je to dobro rješenje..? Svakako podrazumijeva kupovinu posebnih nosača, isključivo za nju. Po meni, nepraktično.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: simun2807 - 01. 03. 2009. 23:00:32
Bok! Jedno pitanje.ČZ kal 30-06 koju optiku i montazu mi preporucujete?
Tema je obradjena vise puta..potrazi,a ako ne nadjes odgovor pokusati ce mo da ti pomognemo! d4
Sta najvise lovis?


tek sam poce tj. kupio pusku
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 02. 03. 2009. 19:05:57
U kakvom lovištu loviš?
Sa štanda?
Sa čeke?
U koje doba dana? zim
U svakom slučaju imaćeš birati između fiksnih i varijabilnih povećanja optika. Varijabilne su svojom univerzalnijom primjenom većinom nadvladale optike fiksnog povećanja,a cijene u svom rangu proizvođača su približno slične,naravno ovisno o tome koliko novaca si spreman utrošiti,za kojega proizvođača optika?
Medo,Kaligula,... i mnogi drugi su iscrpno obradili,da nemože biti iscrpnije, pitanja slična tvojima.
Kad odgovoriš na prva tri pitanja,onda tek možeš saznati što ti treba?
Pozz.!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: dalm - 07. 03. 2009. 21:32:48
www.aukcije.hr (http://www.aukcije.hr), oglas pod šifrom:522225, Zrakova M76 B, ako koga zanima....ima i nosač za PASP, čini mi se....
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: prepelicar - 03. 10. 2009. 22:31:55
Evo jedne optike kupljene juce molim vas za misljenje kakva je optika i kakvi su nosaci nije bila skupa pa smo je kupili! Neznam nista o optikama pa mi recite zasto je dobra ova optika?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: prepelicar - 04. 10. 2009. 16:04:06
Vidim da ste gledali optiku ali niko ni reci jer ovo neka cudna optika ja sam siguran da je to neka obicna optika sa malim uvecanjem! Javite se kolege!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: krilaš - 04. 10. 2009. 16:27:47
prepelicar koristio sam Zrak 6x42 optiku jednu sezonu i sve što ti mogu reči o Zraku Neka HVALA LEPO za tu optiku nisam više na istoj adresi.

A ovo je Zrak iz 70 eventualno 80desetih godina proslog veka.

Pozdrav Goran
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 12. 10. 2009. 19:50:19
Vidim da ste gledali optiku ali niko ni reci jer ovo neka cudna optika ja sam siguran da je to neka obicna optika sa malim uvecanjem! Javite se kolege!

 Ja ću ti kolega reći jednostavno. to je zrakova optika srednje je kvalitete, odlična je za malokaliberku, samo joj napraviš nosače,  uvećanje joj je 6x42 mislim, može se koristiti i na karabinima do bolje, pod geslom  "za guzicu je sve bolje od ku..a""

 ovi što će je kuditi  (il kude. krilaš--- jel na onoj slici iz Karađorđeva  Z6i koliko se razumijem u tebe na karabinu)  samo  zafrkavaju,  pa koja bi budala na vojne snajpere u JNA stavljala lošu optiku u to vrijeme----- al vrijeme  (tehnologija) je pregazilo!! zagi zagi zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: prepelicar - 13. 10. 2009. 18:30:16
Hvala Sejfo vec kupljeni nosaci ima da cucne na malokalibarku ekstra! Teta LIJE cuvajte se stize mocni ZRAK!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 14. 10. 2009. 08:55:21
Da ima boljih od Zraka ima. Da je baš totalno djubre nije. Da može da završava posao može. Da se može reparirati za male pare može.Da ga mnogi nevole da , da se mnogi kunu u njega kunu se . I za kraj ako ga nisi puno platio a ispravan je i radi posao MAŠALA .Neka je sa srećom pazar i dugo i uspešno da te služi  d1
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: ZARE - 14. 10. 2009. 20:02:13
Za MK?
Pa pucaće sa njim i čukun unučići!!
Neka je sa srećom! zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: valdop - 14. 10. 2009. 20:31:04
znam za ZRAK-ove optike prije 1990 g. koje su se proizvodile u sarajevu, tako se i tvornica zvala "zrak sarajevo"  ččč po meni su bile ok, za optike kasnije proizvodnje ne znam, čuo sam da ih ne proizvode više u sarajevu, mislim u tesliću, vjerojatno neko zna više o njima.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Harry P. - 14. 10. 2009. 22:12:35
prepeličar, stavi ti nju na pušku koju misliš najviše trajbati i nemaš straha da će ti se bilo što na njoj pokvariti. To ti je bolja optika nego što većina uopće ima pojma.
Neznam, kakve su sad kvalitete ove što se rade u Tesliću, ali ako je ova tvoja prijeratna, nemaš problema.

Ja također imam ZRAK optiku namontiranu na jednoj pušci, međutim, kod mene su se počeli pojavljivati prvi problemi što se tiče optike tako da ću u dogledno vrijeme morati promijeniti kundak jer mi je sav izgreban, a kad mijenjam kundak mogao bih i cijev. Kad već mjenjam to sve morat ću baciti i novu bronuru...

Ah, da, optika...  uf Pa na optici bih možda trebalo malo pobrisati prašinu sa leća... fre

Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: krilaš - 14. 10. 2009. 22:37:00
  (il kude. krilaš--- jel na onoj slici iz Karađorđeva  Z6i koliko se razumijem u tebe na karabinu) 
SEJFO da u Karađorđevu na karabinu  je bilo ZRAK otički nišan 6x42 i posle tog lova sam ga odmah skinuo i poklonio drugaru tu kvalitetnu optiku, a EAW montažu sam mu prodao.
Ne kažem da je loša Zrak optika ali ja je zasigurno nikada više neću koristiti , a ni bilo koju drugi FIKSNI OPTIČKI nišan.
U mom  selu se kaže JEFTINO MESO ČORBA O PLOT.
Ko ne može sebi ništa drugo da priušti ,mora se zadovoljiti i sa ZRAKOM.Ovim nemama nameru nikoga da vređam ili ponižavam, samo sam realan.
I JNA nekada beše 7-ma sila sveta i 3-ća sila u Evropi, od stare slave se ne živi.

Pozdrav Goran
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: ZARE - 14. 10. 2009. 23:26:50
prepeličar, stavi ti nju na pušku koju misliš najviše trajbati i nemaš straha da će ti se bilo što na njoj pokvariti. To ti je bolja optika nego što većina uopće ima pojma.
Neznam, kakve su sad kvalitete ove što se rade u Tesliću, ali ako je ova tvoja prijeratna, nemaš problema.

Ja također imam ZRAK optiku namontiranu na jednoj pušci, međutim, kod mene su se počeli pojavljivati prvi problemi što se tiče optike tako da ću u dogledno vrijeme morati promijeniti kundak jer mi je sav izgreban, a kad mijenjam kundak mogao bih i cijev. Kad već mjenjam to sve morat ću baciti i novu bronuru...

Ah, da, optika...  uf Pa na optici bih možda trebalo malo pobrisati prašinu sa leća... fre




E svaka tije na mestu!!
 zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Huntercro - 15. 10. 2009. 08:54:29
U današnje vrijeme imate dva Zraka i to jedan Zrak Sarajevo i Zrak Teslić. Zrak Sarajevo je original, dok se Zrak Teslić odvojio i radi recimo 70 % originala od Zraka Sarajevo. I jedni i drugi koriste znak Zraka Sarajevo. Koji je original a koji plagijat teško je reći, razgovarao sam sa ljudima iz Zraka Sarajevo, kažu da su oni original a da Teslić pravi plagijate, koji su ujedno i nešto malo kraći po dužini
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Aguila - 15. 10. 2009. 10:37:45
Dal u HR ima tko u ponudi Zrakove optike? zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: milancera - 16. 11. 2009. 19:54:44
Dakle postoje Dva Zraka Sarajevski i Teslićki. Što je najzanimljivije ovaj drugi je bio predmet privatizacije a kao kupac se pojavila Zastava oružije koja ga je mislim i kupila.
Nažalost nije još privatizovan, ali i dalje radi i to veoma kvalitetne optičkr nišane i montaže ali u ograničenim količinama.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: milancera - 16. 11. 2009. 20:28:01
Evo jedne optike kupljene juce molim vas za misljenje kakva je optika i kakvi su nosaci nije bila skupa pa smo je kupili! Neznam nista o optikama pa mi recite zasto je dobra ova optika?
Ovo je stari model lovačkog optičkog nišana kod koga je vojni optički i mehanički sistem ("obučen" tj smješten u drugačije tijelo ima uvećanje4x, otvor objektiva 28 mm i odstojanje pupile (  udaljenost oka od ravni vanjskog sočiva okulara do oka) 82mm. Veom aje kvalitetna što se tiče izrade i čistoće optičkog sistema.
Objektiv je zaštićen sjenilom tako da bočne sunčeve zrake ne smetaju nišanjenju što rijetko koji lovački optički nišan ima.
 Ima par mana:
-vremenom dolazi do rasklimanja okulara što ne utiče na nišansku liniju i rješava se pritezanjem fiksira koji vezuje okular sa tijelom;
- malo vidno polje;
-štelovanjem končanica se kreće po vidnom polju po pravcu i visini pošto je optički sistem starog tipa tj. nosač končanice i obrtni msistem su odvojeni, a kod novih modela je to jedna cjelina. Sa noisačem koji je naslici rekifikaciju možete izvršiti mpomoću vijaka i tankih podmetača ispod obujmica tako da končanicu trebate minimalno pomjeriti mprilikom upucavanja  na strelištu. 
Nosač (montaža) koja je na slici montirana na ovaj nišan je vrhunska i priključuje se na VIVER šine 21 mm i praktično je nepoderiv osim u rukama veoma neodgovornog vlasnika. Preporučujeem ga za gađanje do 200 m na svim kalibrima lovačkih karabina.
Ovo je stručan odgovor jednog od bivših uposlenika ZRAKA, ali ne i kao reklama sa ličnom koristi pošto nažalost već dugo ne radim u toj firmi koja je bila vrhunska.
Za mnoge koji ne znaju ZRAK je za potrebe firme Swarovski proizvodili optičke elemente za [/b]dvoglede i snajpere iako čitam pojedine komentare da je bilo obrnuto.

 just just Svaka cast na poznavanju Zrak optike ali pravila foruma traze predstavljanje!! teaa
Pozz Nosler
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 17. 11. 2009. 09:04:30
Evo od čoveka još što dobih na Pm red je da se objavi

d13
Moram da Vas sa zakašnjenjem ispravim o nekim detaljima ZRAK optičkih nišana:
- zadnji modeli LS 6x42 i LS 4x32 imaju prečnik tubusa 26 mm i tijelo je čelično:
-Ovi modeli su kopija (licenca) Swarovkog i potpuno odgovaraju istim modelima te firme. Jeina razlika je u tome da nisu punjeni azotom (vjerujte da rijetko koja firma puni unutrašnjost optičkih nišanaa azotom - to je uglavnom reklamni trik, pošto je to vrlo teško uraditi i održati dihtovanji dugi niz godina).
-unutrašnjost optičkih nišana proizvođača ZRAK NIKADA NIJE PUNJENA ULJEM. To što Vi mislite da je ulje je ustvari zarošavanje končanice (koja je staklena - to rade samo vrhunske firme) kada se optički  nišan iznese iz toplog prostora na hladnoću i otvore poklopci za štelovanje končanice (koji su "O" ringom zadihtovani kada su zatvoreni) i tako dolazi do izjednačavanja pritiska  uvlačenjem hladnog zraka koji je vlažan. To se jednostavno rješava čišćenjem optičkog sistema i taj posao košta približno 20 Eura. Pazitr taj posao može raditi samo obučen radnik precizni mehaničar optičkog smjera. Posle toga imate optički nišan kao nov.
-Novi model LS1,5-6x42 i LS 8x56  imaju prečnik tubusa 30 mm, ali je ostao jedino u proizvodnom programu LS 8x56 ZRAKA u Tesliću i veoma je dobrog kvaliteta.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 17. 11. 2009. 09:12:03
Kroz prizmu novih saznanja o ZRAKU moram ovoga puta jasno i glasno reći . SEJFO JARANE ŽIVA LEGENDO TI SI JEDINI ZNAO DA JE ZRAK I SVAROVSKI JEDNO TE ISTO !!!! OPROSTI ŠTO NISAM VEROVAO U TVOJ LIK I DELO  z10 z14 rol hao Ps nadam se da posle ovog neće skočiti cene polovnih optika kako PEME tako i Zraka a i Mileta Dragića
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: milancera - 17. 11. 2009. 18:58:20
Optike Mileta Dragića nikada nisam vidio niti znam kakvog su kvaliteta (konstruktora poznajem i veoma je sposoban mašinski inženjer - ali dok se sam u nešto ne uvjerim neću tvrditi ništa). Zrakovi optički nišani iz serije LS 6x42 i LS 4x32 su SIGURNO LICENCA SWAROWSKOG iz 1989 godine i kao polovni treba da imaju svoju zasluženu cijenu. Lošem lovcu dovedite zavezanu divljač i nemojte biti sigurni da mu mneće pobjeći.
ZRAKOV dvogled DF7x40 (ili RD7x40) je vrhunska svjetska klasa.
Nažalost ovo nije mjesto da hvalim firmu ZRAK jer nje u obliku kakava je bila više nema niti će je biti. Ovo su izrazi nostalgije za firmom koja je brojala preko 4000 zaposlenih visoko stručnih radnika svih profila. Volio bi da se malo uključi u objašnjavanje i neki predratni ZRAKOV uposlenik. Pozdrav  iz Sarajeva svim članovima i posjetiocima ovog foruma(bivših zrakovih radnika ima nas svugdje po svijetu)!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Max011 - 18. 11. 2009. 09:45:32
Pozdrav tebi Milane i svima nama je drago da smo konačno dobili poznavaoca optike Zrak koji može dati informaciju iz prve ruke. Takodje donosiš novi pogled na rad svih pregalaca nekadašnjeg giganta optomehaničke industrije bivše SFRJ.  z10 A mi ovde smo samo skromni laici kroz čije su ruke prolazili ti proizvodi sa subjektivnim mišljenjima o njihovim vrlinama i manama.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 18. 11. 2009. 17:47:03
Pozdrav tebi Milane i svima nama je drago da smo konačno dobili poznavaoca optike Zrak koji može dati informaciju iz prve ruke. Takodje donosiš novi pogled na rad svih pregalaca nekadašnjeg giganta optomehaničke industrije bivše SFRJ.  z10 A mi ovde smo samo skromni laici kroz čije su ruke prolazili ti proizvodi sa subjektivnim mišljenjima o njihovim vrlinama i manama.


Ako si ti  MAX skromni laik...... onda sam ja MONIKA BELUČI!!!! hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: IŠiprak - 19. 11. 2009. 23:02:12
Ispravno se piše Monica Lewinsky Sejfo.

 :shok:
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: SEJFO - 20. 11. 2009. 00:09:36
Ispravno se piše Monica Lewinsky Sejfo.

 :shok:
ja kad napišem Beluči ostaje BELUČI!!! ;) ;) ;) ;D d4 zagi zagi

Pade mi na um ona zajebancija kad je neko pišao  po snijegu ispred bijele kuće i napisao BIL ... a Klinton naredio istragu... i FBI  otkrio : Al Gor pišao a Hilarin rukopis!!!!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Neno - 20. 11. 2009. 08:18:57
Ja sam čuo da je u originalu pišao Stane Dolanc a rukopis bio Jovankin, ovaj je nekad vrijedioi 3-5 godina  rol
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 20. 11. 2009. 09:01:27
Ja sam čuo da je u originalu pišao Stane Dolanc a rukopis bio Jovankin, ovaj je nekad vrijedioi 3-5 godina  rol

Zavisi kako gdje. ;) A isto tako, momcine nazad na temu.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: milancera - 24. 11. 2009. 22:07:55
  z4Svako od nas ima svog favorita, ako ništa zbog nostalgije...neko bi volio da je Bil... a i  Monika zaradi na dva polja, ako nišata koji miliončić dolarčića. Mi i dalje ostajemo na istom mjestu razmišljajući šta bi htjeli odnosno šta bi voljeli, a šta možemo. Ko može imati sve što poželi teško da je za ovaj forum.  archery
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: PHP - 02. 12. 2009. 13:39:36
Danas kupio isti model kao što je kolega postavio na slici Zrak ON-2L končanica je br4 seriskog broja 3541 napravljena prije rata, do danas je odlično služila jednog lovca no odlučio je kupiti nešto novije i večeg vidnog polja,slika čista ko suza,ništa se ne magli promjenom temperature,montaža če biti fiksna ide na karabin 8x57 dali če služiti i kolko živi bili pa vidjeli  d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gogo3006 - 02. 12. 2009. 13:53:16
Jel na njuškalu? ;)
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: PHP - 02. 12. 2009. 13:55:01
Da ta   d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gogo3006 - 02. 12. 2009. 13:55:45
Koliko ono biješe, 350?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: PHP - 02. 12. 2009. 13:57:17
Da 400 sa poštarinom
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gogo3006 - 02. 12. 2009. 13:59:47
Ako je nije čekičen "štelova" onda če te služit bez greške.
 Puno dobijaš za malo para.
 z10
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: PHP - 02. 12. 2009. 14:03:45
Kud god da pogledaš izgleda ko nova, nema na njoj jedne ogrebotine čovjek se kune u ispravnost, još joj fale dobri a jeftini nosači pa gas na streljanu da vidimo što če reči
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: prepelicar - 02. 12. 2009. 20:39:22
Placena 45 e sa nosacem! Sve odlicno za sad!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: milancera - 06. 12. 2009. 23:43:46
Placena 45 e sa nosacem! Sve odlicno za sad!
Izvini  ova cijena je nevjerovatno mala - cijena dostave koju naplaćuju firme koje se bave dostavom robe je malo manja????? ččč
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: prepelicar - 06. 12. 2009. 23:51:57
Kupljeno od zene sve legalno rekla tu cenu i ja nemam pojma koliko to kosta bilo u kompletu sa jos jednom optikom!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: tomygun - 30. 12. 2009. 19:45:59
Ako možda netko zna ko ima za prodat dobro očuvano ili novo optiku Zrak?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 05. 02. 2010. 00:47:36
Jel dolazi u obzir i ova vojna sa m76 ??
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 05. 02. 2010. 16:17:48
Drago mi je da ima ljudi koji se razumiju u Zrakove modele pa bih molio nekog da mi kaže o kakvoj se optici radi na ovim slikama.

(http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_1151e171.jpg) (http://www.imagesforme.com/show.php/956004_2.jpg)

(http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_234ceee5.jpg) (http://www.imagesforme.com/show.php/956003_1.jpg)

(http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_2475e5e3.jpg) (http://www.imagesforme.com/show.php/956005_3.jpg)

(http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_07954103.jpg) (http://www.imagesforme.com/show.php/956006_4.jpg)

Hvala unaprijed
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 06. 02. 2010. 11:33:10
Izgleda da je pitanje teže nego sam mislio :)) zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: slavisa - 06. 02. 2010. 12:53:50
http://forum.trablmejker.com/viewtopic.php?f=29&t=1648 (http://forum.trablmejker.com/viewtopic.php?f=29&t=1648)
pokusaj ovdje
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 06. 02. 2010. 14:28:37
Bravo majstore. Svaka čast. To je to.
Ovja momak je sve objasnio. Hvala velika !!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gogo3006 - 06. 02. 2010. 17:05:00
Pa i ovde ti je  sve napisano, malo triba potražit........... fre
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 06. 02. 2010. 17:27:02
Pregledao sam al konketno o ovoj optici nema ništa.
Na ovom forumu što je kolega predložio radi se upravo o ovoj stvarčici što ja imam !!
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: markoherc - 08. 03. 2010. 11:54:21
pozdrav kolege.
Dobio sam jednu staru zrakovu optiku 6X42 sa malo "necistim" lecama iznutra. Da li ima kakav servis u zagrebu da to moze sredit?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: perop - 08. 03. 2010. 13:31:08
pozdrav kolege.
Dobio sam jednu staru zrakovu optiku 6X42 sa malo "necistim" lecama iznutra. Da li ima kakav servis u zagrebu da to moze sredit?

Ima ETRAN čovjek je vrhunski stručnjak. Radio je kao ing. u "Zraku" broj tel: 01/29 30 018, adresa Česmina 16.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 28. 03. 2010. 21:06:44
Da li neko zna kar zagikteristike ovog dvogleda?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 28. 03. 2010. 21:11:46
Dobio sam ovaj dvogled na poklon, ali ne znam karakteristike, ko je proizvođač i slično.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: 7X64 - 28. 03. 2010. 21:20:53
Po mom oku radi se o vojnoj verziji ali mora nesto na njemu pisati.
Jednom sam imaprilike takav i jako njemu slican drzati u ruci i po tome sudim.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 28. 03. 2010. 21:33:17
Moguće da je vojni, ali nema nikakvu oznaku, jer je zafarbano.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 28. 03. 2010. 23:18:17
imas li sliku sa druge strane?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 29. 03. 2010. 17:50:37
jos jedna fotka.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 29. 03. 2010. 18:03:53
nova
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: kalnik - 29. 03. 2010. 20:29:05
jos jedna fotka.
Malo mi "baca" na artiljerijski, za korekciju vatre. z14
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 29. 03. 2010. 23:29:24
Pokušao sam saznati nešto više o ovom dvogledu, ali nema podataka na internetu.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: valdop - 29. 03. 2010. 23:39:48
ima podataka samo neznaš mu ime i prezime, ali kako kalnik kaže to je vjerojatno korekcijski za artiljeriju, ili možda nije . . .
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: kalnik - 30. 03. 2010. 08:08:46
Malo mi "baca" na II SR (svjetski rat).  teaa
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: gogo3006 - 30. 03. 2010. 08:11:50
Dobio sam ovaj dvogled na poklon, ali ne znam karakteristike, ko je proizvođač i slično.

A da ga slikaš odgori, tu di su oznake?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 30. 03. 2010. 18:16:24
fotka 2 rostilj
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 30. 03. 2010. 18:18:04
fotka 3
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 30. 03. 2010. 18:22:29
Čini se da je ovo prava zagonetka.
Možda ga je Josip Broz lično koristio.
 zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 30. 03. 2010. 20:23:15
Lik mi je dugovao nešto novca i to smo "prebili" preko ove optike.

Mauser- Zrak 6x42 u solidnom stanju !!  Šta mi možete reći o ovoj optici ??


(http://www.imagesforme.com/upload/f8513ccd.jpg)

(http://www.imagesforme.com/upload/50cd663b.jpg)

(http://www.imagesforme.com/upload/58fabfc0.jpg)
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Peko-BiH - 30. 03. 2010. 20:38:27
dobar,tvrd,otporan u nekim detaljima ravan daleko skupljim imam isti takav i veoma sam zadovoljan kad su uštima i upuca nema problema sa končanicom dobro podnosi udare,dosta jasno se vidi solidno uvečanje(stara je to proizvodnja ali i "starinski"dobra.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Harry P. - 30. 03. 2010. 20:47:57
dobar,tvrd,otporan u nekim detaljima ravan daleko skupljim

 d4
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: kalnik - 30. 03. 2010. 23:02:01
Čini se da je ovo prava zagonetka.
Možda ga je Josip Broz lično koristio.
 zagi
Ma, meni još uvijek malo "baca" na nekakve artiljerce ili nekaj takvo.....
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Goran - 31. 03. 2010. 09:51:42
Meni izgleda kao stari Praktika Jena iz DDR 7x50 kasnih sedamdesetih. Oni su ih radili pod imenima Praktika, Jena, cak i Zorki ako se ne varam. Ovaj mi bas tako izgleda tijelom jer je i moj stari imao jednog ovakvog sa duplom dioptrijom od -4 do + 4. Vjerovatno se varam bilo je davno....
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: valdop - 31. 03. 2010. 14:01:45
evo upravo dobio odgovor iz firme koja se bavi takovim stvarima, rade, popravljaju i čiste.
to je dvogled "ZRAK" Sarajevo 7x40, licenca Zeiss (vjerojatno ima Zeissove leće) oznaka za civilnu uporabu je "NVA"-7x40. vojna izvedba s gornje strane ima jedno "stakleno oko" za otkrivanje IC uređaja, dakle ovo je civilna verzija. trebao bi biti ili je bio u gumenoj navlaci, obučen u gumu, koja je s vremenom ostarila pa se raspala. u samoboru ima jedan kolega isti takav, originalni u gumi, može se vidjeti po potrebi i usporediti.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 31. 03. 2010. 14:15:48
Bravo valdop..... ja cu uslikati vojnu izvedbu originala...pa cu postaviti koju sliku..
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 31. 03. 2010. 16:32:12
Original Zeiss Jena 7x40 NVA. Sto se tice opticek valjanosti....sisa i danas mnoge...radjena 70-tih..DDR je pridavo vaznosti onda osmatranju..tako da se tu nikad nije stedio novac a ni tehnologija... ;)  Inace, Zrak je pravio licencu..koja je kao i original!  d1

(http://img249.imageshack.us/img249/7549/zeiss.jpg)


(http://img249.imageshack.us/img249/6790/zeiss2.jpg)
Uredjaj za odkrivanje ic zraka..

(http://img249.imageshack.us/img249/9670/zeiss3.jpg)
Urdjaj za iluminaciju koncanice..u sumrak i noc..

(http://img249.imageshack.us/img249/9597/zeiss4.jpg)


(http://img249.imageshack.us/img249/5658/zeiss7.jpg)

Bateija, Kota 122,  14 sati desno, , PUNI, NAPUNJENOOO, PALI!!!!!!!!!!! hao
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: canis - 31. 03. 2010. 22:43:31
Vidio sam je na oglasniku, jeli je još uvijek prodaješ ili ti je kolega prodaje?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 31. 03. 2010. 23:31:39
Svaka čast!
Nisam očekivao takav dobar odgovor, ali sam se stavrno prijatno iznenadio.
Ovaj moj dvogled je malo zaprljan iznutra.
Valdop, znaš li gdje se može dostaviti na čišćenje?
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: HunterBiH - 31. 03. 2010. 23:33:33
Da prodajem je jer ekipa sa kojom lovim lovi pogonom i optika nije za mene ..
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 31. 03. 2010. 23:34:43
Mirko, mozda ima neki servis, a oni sto i sad rade Zrak, koji to vise nije, mozda rade servis, ciste iznutra itd..
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: jura_ - 31. 03. 2010. 23:38:44
Schultz and Larsen. Imam takvog doma. Reci mi kako koristiti uređaj za iluminaciju končanice (kak se upali iluminacija), te kako koristiti ovaj dio za otkrivanje ic zraka. Nadam se da ste razumjeli pitanje.  Hvala
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: mirko - 31. 03. 2010. 23:47:46
Razgovarao sam sa jednim oružarom iz Banjaluke.
Kaže da neki čovjek u Tesliću, bivši radnik fabrike Zrak, čisti leća i popravlja dvoglede. Cijena čišćenja je oko 50 KM, ali mi je to nekako sumnjivo. Dam jednom dvogled, a ovaj drugom i ko zna šta može biti na kraju.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: Schultz and Larsen - 31. 03. 2010. 23:48:35
Ako vidis ic mozda je vec i kasno ;) sala mala...

(http://img413.imageshack.us/img413/9004/zeissnvalampa.jpg)

Ide na baterjie..nakaci se i ove crtice svietle crveno....
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: jura_ - 31. 03. 2010. 23:59:46
Jel ovo što si stavil sad, to je za to da ti bude iluminirana "končanica" tj. one crtice ili ? Još ne kužim kako funkcionira ovaj dio za ic zrake.
Naslov: Zrak-Mauser optike
Autor: vuk sa motajice - 01. 04. 2010. 09:27:35
Zrakov proizvod namjenjen uglavnom evropskom i svijetskom tržištu -radjena u saradnji sa firmom Karl Cajs -ugradjena sočiva su proizvod Karl Cajsa -po evropskim prodavnicama je čak predstavljana kao njemački proizvod. -to je isto što i Zrak samo mnogo bolje uradjen.

Da li je iko sta cuo o ovim optikama pojavila se nedavno na BIH trzistu.Evo slika.
Naslov: Odg: Zrak-Mauser optike
Autor: vuk sa motajice - 01. 04. 2010. 10:32:26
Znaci nepoznata na trzistu ::),u BIH se pojavila nedavno i kosta oko 160 eura nova 8),sad sta je to i o cemu se radi ččč ččč
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: sile - 01. 04. 2010. 10:32:44
Bravo valdop..... ja cu uslikati vojnu izvedbu originala...pa cu postaviti koju sliku..
u posjedu sam ove vojne verzije...ima uređaj za otkrivanje ic-a a končanice po noči imaju sistem za osvijetljenje bez dodatnih baterija i ikakvih struja...
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: Macak - 01. 04. 2010. 12:35:03
Interesantna alternativa ako je staklo od Karl Zeissa ;D
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: sile - 01. 04. 2010. 14:11:37
Interesantna alternativa ako je staklo od Karl Zeissa ;D
ovo su jednostavno odlični i funkcionalno uporabljivi dvogledi... ovim mojim se mogu poslužiti i kao svojevrsnim daljinomjerom koristeči se dolnjim končanicama gdje je najvišlji "v" točno jedan metar na sto metara.... ustvari bitno je znati orijentacione visine/duljine promatranoga predmeta ili divljači i to je to...
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: gogo3006 - 29. 04. 2010. 11:42:06
Iman i ja konja za trku..... rol rol rol
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: Schultz and Larsen - 29. 04. 2010. 11:54:29
Prava makinja d4 zagi
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: pepi2 - 29. 04. 2010. 13:16:32
Izdrzljiv je.. drzava vec odavno propala a on jos ko`nov.K tome i kompletno gumiran.Valja,valja..
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: grom - 29. 04. 2010. 19:03:37
Imao sam nekada takav sličan, samo što je imao onaj znak-propeler, kao nešto radioaktovno ima u njemu??
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: milancera - 11. 07. 2010. 22:02:05
Pošto ne mogu otvoriti Vaše slike malo sam pogledao blog na kome je prikazana optika. Ovde se radi o lovačkom optičkom nišanu tip ON-2L. To je potpuno vojna optika ON-M76 samo "obučena" u civilnu odjeću. Može se bez problema koristiti na svim jakim kalibrima kao što su 8x57, 30-06, 7x64 ... i čak jače kalibre. Mana: prsten koji osigurava položaj okulara je fiksir vijak koji zna ako se češće ,a naročito nepotrebno dira okular , proklizati pa nastanu problemi koje može samo rijšiti stručan čovjek. U Hrvatskoj potražite isključivo optičke  monere koji su nekada radili u Sarajevu. To su jedini profesionalno osposobljeni majstori koji vam svaki problem mogu riješiti pošto su ovi nišani rađeni da je popravka bilo kojeg kvara moguća (sve je rastavljivo). Sve optičke elemente koji su ugrađeni u vojni optički nišan ON-M76 je moguće iskoridtiti.
Naslov: Odg: Zrak-Mauser optike
Autor: milancera - 11. 07. 2010. 22:20:00
Zrakov proizvod namjenjen uglavnom evropskom i svijetskom tržištu -radjena u saradnji sa firmom Karl Cajs -ugradjena sočiva su proizvod Karl Cajsa -po evropskim prodavnicama je čak predstavljana kao njemački proizvod. -to je isto što i Zrak samo mnogo bolje uradjen.

Da li je iko sta cuo o ovim optikama pojavila se nedavno na BIH trzistu.Evo slika.


Ovo je predratna proizvodnja Zrak Sarajevo lovačkih optičkih nišana koji su se izvozili preko jedne austrijske firme u cijeli svijet. Oznaka Mauser ( sa dozvolom firme Mauser)je gravirana samo za optike za izvoz dok su svi ostali dijelovi proizvedeni u Zraku i sve je isto kao i na nišanima na kojima je gravura Zrak. Sa donje strane prikazane gravure Mauser mora biti serijski broj (koji ima 7 cifara) i on počinje u zadnjoj seriji sa 92xxxxx (to je oznaka godine - u prikazanom slučaju označava 1992 godinu). U legalnoj prodaji u prodavnicama lovačke prodaje njihova cijena je 250 Evra i cijena je sasvim zadovoljavajuća gledajući u odnosu na isti model optičkog nišana firme Swarovsky pošto je to licenca te firme iz 1990 godine.
Naslov: Odg: ZRAK optike
Autor: milancera - 11. 07. 2010. 22:29:43
Razgovarao sam sa jednim oružarom iz Banjaluke.
Kaže da neki čovjek u Tesliću, bivši radnik fabrike Zrak, čisti leća i popravlja dvoglede. Cijena čišćenja je oko 50 KM, ali mi je to nekako sumnjivo. Dam jednom dvogled, a ovaj drugom i ko zna šta može biti na kraju.
Ako ti nije daleko Teslić najbolje je da to date u Preduzeće Zrak Teslić koji će vam to sigurno odraditi profesionalno i neće biti skupo. Najbolje je da nazovete broj telefona +387(0)53431430.
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: milancera - 11. 07. 2010. 22:34:21
Iman i ja konja za trku..... rol rol rol
Odličan i "vječan" dvogled. Ovo je civilna varijanta vojnog dvogleda (nema IC detektor i tricijumsko osvjetljenje končanice koja za civilnu upotrebu uopšte nije potrtebna)
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: walther9mm - 12. 10. 2010. 14:55:58
mene zanima zrakova optika 6x42.zanima me koliko se krecu cijene?polovna i nova (ako se vise proizvodi)?i ima li se gdje kupit u RH (naravno vrijedi ako postoji nova)?
pozdrav
hvala
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: walther9mm - 12. 10. 2010. 14:57:52
e da naglasim sarajevski zrak me zanima.za C.Zastava 8x57 karabin M70
jos jednom hvala
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: gogo3006 - 20. 10. 2010. 09:20:02
mene zanima zrakova optika 6x42.zanima me koliko se krecu cijene?polovna i nova (ako se vise proizvodi)?i ima li se gdje kupit u RH (naravno vrijedi ako postoji nova)?
pozdrav
hvala

Ima ti u Splitu u Brunera, jedna polovna 6x42, dobro očuvana, sa Zrak shwenk nosačima za Zastavu  za 1500 kn,
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: milancera - 23. 10. 2010. 19:44:31
Ako je ova optika u dobrom (upotrebnom) stanju što se tiče optičkog stanja, a nosači nemaju klimanje ovo je zadovoljavajuća cijena. Morate provjeriti da li ova firma može dati račun o prodaji pošto ne znam da li u Hr treba račun za registraciju na oružni list ( u BiH račun je potreban za registraciju). U Zraku Sarajevo se rade optički nišani LS 6x42 i maloprodajna cijena u trgovinama je oko 250€, a Švenk nosača  oko 75€.
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: vuk sa motajice - 03. 03. 2011. 14:41:30
Kolege kakva su vam iskustva sa ovim posleratnim Zrak optikama ali iz Sarajeva,danas sam zvao firmu Zrak u Sarajevu i rekose mi da jos uvijek proizvode lovne optike tipa 6x42 i 4x32, sa celicnim su kucistem i imaju koncanice 4, e sada mene interesuje njihov kvalitet i dali moze drzati trzaje na 30-06 kal i kakve su otpornosti na vlagu,odnosno kisu i snjeg,inace cijena ove 6x42 je 190 eura u njihovoj prodavnici.Ajde ko ima iskustva sa ovim optikama posle rata ali znaci iz Sarajeva neka kaze koju rijec jer Teslicka firma vise i neradi optike ima vec 2 godine a to sam danas saznao.
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: krilaš - 03. 03. 2011. 16:44:44
6x42 dobra  do 100m. Inace za tu cenu ne mozes naci nosta a da se ne raszrese koncanica imaju ih dosta i ma 300win.mag. I nije se rastresla. E sad koliko para tolko i muzike.
Goran Krilas
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: vuk sa motajice - 03. 03. 2011. 16:55:32
6x42 dobra  do 100m. Inace za tu cenu ne mozes naci nosta a da se ne raszrese koncanica imaju ih dosta i ma 300win.mag. I nije se rastresla. E sad koliko para tolko i muzike.
Goran Krilas
Druze Krilas vjeruj mi da sam sa uvecanjem 6x pucao i imao dosta odstrela i do 250 metara a ovo do 150 metara kao od sale,tako da cu je kupiti najverovatnije jer nemam love za Swara,Zeissa i itd a i kinezi su mi se zgadili tako da jedini pravilan izbor bi bio Zrak.
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: krilaš - 03. 03. 2011. 17:21:59
Vuce to su muke imao sam bas sa zrakom 6x42 par ostrela da 200m+- 20 i znsm sta je to. Ali ako si tako resio i ako je situacija takva to ti je naj bezbolnije resenje.
Goran Krilas
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: Nosler - 03. 03. 2011. 17:37:37
6x42 dobra  do 100m. Inace za tu cenu ne mozes naci nosta a da se ne raszrese koncanica imaju ih dosta i ma 300win.mag. I nije se rastresla. E sad koliko para tolko i muzike.
Goran Krilas
Druze Krilas vjeruj mi da sam sa uvecanjem 6x pucao i imao dosta odstrela i do 250 metara a ovo do 150 metara kao od sale,tako da cu je kupiti najverovatnije jer nemam love za Swara,Zeissa i itd a i kinezi su mi se zgadili tako da jedini pravilan izbor bi bio Zrak.
Meopta?!
A vjerujem da ce i Zrak da posluzi! d4
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: vuk sa motajice - 03. 03. 2011. 17:42:04
Nosler znam za Meoptu da je dobra i sve to ali je duplo skuplja a nemam bas sredstava  sada za toliko  ččč
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: vuk sa motajice - 20. 03. 2011. 16:37:36
Ajmo neka poznavaoci Zrak optika kazu koji je tubus ove optike 6x42 uvecanja,ja sam nasao na njihovom sajtu  http://www.zrak.ba/ (http://www.zrak.ba/)  tubus je 26 mm sto je malo nestandardno jer vecinom se prstenovi montaza rade od 25,4 mm i 30 mm a oni stavili tubus od 26 mm bas cudno.
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: siladji - 21. 03. 2011. 00:34:26
Vuce to ti je standard kod Zraka,neboj se d1
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: markoherc - 01. 04. 2011. 16:22:42
da li se može malo podebljat končanica na zrakovu ON-M76?
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: tyrol - 02. 04. 2011. 09:02:58
da li se može malo podebljat končanica na zrakovu ON-M76?
Pitaj u ETRAN, Jela 20 , 10040 Zagreb (blizina Čulinca)

Tel./fax: 01 2930 018, 01 29 94 924
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: javor153 - 24. 07. 2012. 22:31:06
Što se tiče ovih "vojnih" ON-M76 interesira me ovaj znak za radioaktivnost?To bi trebao biti Tricium koji se prije stavljao na kazaljke od satova itd.a poslije nekog vremena "ishlapi".E sad,glavno pitanje je može li se optika ponovno "napuniti" ili kako se već kaže da končanica opet svijetli u sumrak???
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: tyrol - 25. 07. 2012. 06:48:07
Pitaj u ETRAN, Jela 20 , 10040 Zagreb (blizina Čulinca)
Tel./fax: 01 2930 018, 01 29 94 924
Nazovi i pitaj, popravljaju i vojne optike....
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: deeejan - 25. 07. 2012. 10:37:25
u toj firmi je i moj rodjak sredivao svoju optiku,podebljavao koncanicu,i zadovoljan je dr.i
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: Smrki lisac - 18. 05. 2016. 12:23:04
Nasao sam jednu optiku veli covjek da je vojna zrak 8x56 ali na njoj nista ne pise kak znati dal je orginal
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: grom - 19. 05. 2016. 22:49:09
Mora pisati Zrak i biti broj ispod.
Naslov: Odg: ZRAK optike svih vrsta
Autor: Smrki lisac - 16. 03. 2017. 22:22:37
Imam za prodati zrak 6x42N koncanica 4 a cijena 200 e odlično stanje  0981654675 kome treba nek' javi