Forum LOVAC

Lovna kinologija => Odgoj i školovanje lovačkih pasa => Prehrana pasa => Autor teme: shaga - 14. 09. 2007. 10:13:58

Naslov: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: shaga - 14. 09. 2007. 10:13:58
Svjedok sam da neki lovci izgladnjuju pse da im prije sezone lova budu mrsavi, ali sta  se tada desava: Pas se pogrbi ruzno izgleda pa cak ne znam dali dobije na izdrzljivosti.
Dali drzati uhranjenog psa pa taman na stetu mozda malo kraceg gonjenja (mada ako je dobar pas ne vjerujem da ce mu smetati) ili voditi psa kostura u lov
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: skyangel - 14. 09. 2007. 12:00:43
ajd ti ne jedi 2 dana prije lova, pa prohodaj 10 km ili više u lovu takavččč mislim da je sve jasno...

p.s. psu se ne daje jesti samo neposredno prije lova da mu ne smeta njuhu. čim je lov gotov, prije nego nahraniš svog "magarca", psu daješ jesti... tko god radi drukčije, ne priznam ga nit za lovca nit za čovjeka...

p.p.s a ti lovci što to rade tako samo dokazuju tužnu činjenicu da njihov pas vidi svjetlo dana van boksa ili lanca samo 1 dan tjedno za vrijeme sezone, daklem, to opet nisu lovci...
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: SPYDER - 14. 09. 2007. 13:40:52
Ne treba ga izgladnjivati. Pas sa uravnoteženom jednakom prehranom i održavanjem kondicije (istrčavanjem ili šetnjama) nema šanse da bude debel
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: saso_ - 14. 09. 2007. 19:22:36
slazem se skyangel,jos nesto najvaznije je pre svega zdrava i kvalitetna hrana,
mada mnogo znaci i sam metabolizam psa,imam posavca koji ce vola da pojede a nikako nemoze da nabaci na kilazi to je nervozan pas koji mnogo trci,na terenu nemoze stati ni pet minuta.Od sva tri psa ovaj jede najvise a izgleda kao da mesecima nista nije jeo,ponekad
me sramota izvesti ga teren ljudi kazu:dajes li hranu ovom psu,ali Dzeki odradi svoj posao
maksimalno dobro.......
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: shaga - 14. 09. 2007. 19:47:59
slazem se skyangel,jos nesto najvaznije je pre svega zdrava i kvalitetna hrana,
mada mnogo znaci i sam metabolizam psa,imam posavca koji ce vola da pojede a nikako nemoze da nabaci na kilazi to je nervozan pas koji mnogo trci,na terenu nemoze stati ni pet minuta.Od sva tri psa ovaj jede najvise a izgleda kao da mesecima nista nije jeo,ponekad
me sramota izvesti ga teren ljudi kazu:dajes li hranu ovom psu,ali Dzeki odradi svoj posao
maksimalno dobro.......

E pa vjerovatno saso_ se vode tom logikom da recomo ako taj tvoj posavac je mrsav a dobto goni da treba i njegov koji ,recimo, ima drugaciji metabolizam treba da bude mrsav da bi bolje gonio.
Ali jos jednom napominjem da danima nista ne davaju psu (a ovaj isto toliko dana jauce) da bi izgledao "BOLJE"!
MENI JE TO VAN PAMETI
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: medicus - 14. 09. 2007. 20:11:37
izgadnjivanje pasa je prije svega neodgovorno od strane vlasnika,nesvrsishodno,kaznjivo.....


na svakoj vreci hrane za pse postoji tabela po kojoj se lako izracuna dnevna potreba psa za tom hranom pa se pokusajte toga pridrzavati,ne bas ko pijan plota   ;D,ali to vam moze biti dobar orijentir

gojno stanje i kondicija psa ovisi o radu,ishrani i zdravstvenom stanju

pri procjeni gojnog stanja pozornost obratiti na naslge masti,kostane izbocine i razvijenost muskulature

rukom prodjite po rebrima psa
pas je dobrog gojnog stanja ukoliko osjetite rebra pod prstima a ne vidite ih kao kostane izbocine na kozi 
pas je pretio ukoliko ne osjetite rebra
pas je loseg gojnog stanja ukoliko vidite rebra kako se ocrtavaju na kozi(uzrok toga je gladovanje ili kronicne bolesti)
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: saso_ - 14. 09. 2007. 20:13:09
To je ludo,tim ljudima bi trebalo da se zakonski zabrani da cuvaju pse.

Ma to su neznalice"cula kornjaca da se konj potkiva pa digla noge"
Imao sam mnogo "kucica" svi su bili razliciti znas kao "koliko ljudi toliko karaktera",
jedni mrsavi drugi popunjeni,ipak moje iskustvo kaze da na kilazi i izgled psa najvise
deluje sam metabolizam psa i karakter koji pas ima (ljut,brz,agresivan) i obrnuto.
Medutim i onaj slabi i onaj debeli podjednako mogu biti dobri psi u lovu.
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: lovacpd - 15. 09. 2007. 09:20:41
Prazna vreca ne stoji!!!
Volio bih vidjeti gladnog covjeka da kvalitetno radi...
Tokom zimskog lova  na svojim gonicima vidim kako mrsave za samo taj jedan dan , a da bi to ponovio opet,  treba mu vratiti snagu, zar neč
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: shaga - 15. 09. 2007. 11:47:03
[

rukom prodjite po rebrima psa
pas je dobrog gojnog stanja ukoliko osjetite rebra pod prstima a ne vidite ih kao kostane izbocine na kozi 
pas je pretio ukoliko ne osjetite rebra
pas je loseg gojnog stanja ukoliko vidite rebra kako se ocrtavaju na kozi(uzrok toga je gladovanje ili kronicne bolesti)

[/quote]
E to je to,tacno onako kako sam i ja objasnjavao (mozda napamet) tim ljudima,ali sada sam dobio punu potvrdu HVALA d4 z7
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: dean - 17. 09. 2007. 10:53:40
Moj bi po standardu trebao imat 18, ima 22-25, ali se ne brinem ni malo. Jer kad krene sezona, svaka subota i nedjelja je lovna. Višak kila skine u lovu, a kaj ako ima manjak i radi dva sata pa priječe 5-10 km u trku, kako će imat snage vratit se po snijegu, leduč Oni koji izgladnjuju pse nisu baš čisti!
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: fazan - 17. 09. 2007. 12:38:15
Kao i ljudu i psi imaju drugačije metabolizme.Večinu lovačkog staža kako sam več i napisao na forumu proveo sam uz oštrodlake jaziče.Uvijek od 2-5 komada.Hranim ih jednako količinski i u isto vrijeme .Kad sam zbog službenih obaveza odsutan po 2-3 tjedna ,pa se vratim doma razlika u težini zna biti i do 1/2 kg zbog nedostatnog kretanja.
Redovnim izlascima na teren kilažu i kondiciju najprije povrat mužjak koji prvi pokazuje pretilost.To me navodi na razmišljanje da svaki pas različitom brzinom troši energiju te da ne treba generaliziratiu pogledu težine odnosno izgleda psa.
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: dean - 20. 09. 2007. 10:37:08
Kad se sve zbroji i oduzme. Svatko od nas bi trebao znati svog psa i njegove navike, kako prehrambene, tako i svake druge. Kilu-dvije lako skine u lovu, a kako da nadoknadi manjakč
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: shaga - 20. 09. 2007. 10:56:55
Kilu-dvije lako skine u lovu, a kako da nadoknadi manjakč
E kod nas se kaze pojacaj mu PINJATU pa ce on lako dobiti ta 2-3 kg
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: dean - 20. 09. 2007. 11:04:56
Lovne aktivnosti se više-manje rade u jesen, zimu, kada je hladno. Nije ista ni količina ni kvaliteta hrane za psa zimi i ljeti. Ljeti je vruče, višak kila mu smeta, a zimi mu koristi. Ali treba svoje kile lako nositi i zimi. Optimum, je ključna riječ! Poznaj svog psa i znat češ koliko čega mu treba i u kojem periodu godine.
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: shaga - 20. 09. 2007. 11:07:17
to je to  d4
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: Pepi18KA - 20. 04. 2009. 20:53:58
 evo kako ja rješavam problem:
 
  pošto je u mojim godinama(skoro 19) uobičajeno da subotom izlazim i dolazim kući oko 3 sata(sat prije sat kasnije,kako se zalomi) a nedjeljom je lovni dan, navečer ostavim hranu i nahranim psa i to je oko 4 sata prije nego što ide u lov i to je najbolji razmak hranjenja i lova-i dalje je mršav a nije toliko gladan,najbolji da obavi pogon ili dva,svaki u trajanju od 2 sata.
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: dean - 21. 04. 2009. 08:20:13
Psu probava radi svakih 16 sati, a to se može malo produžiti ako se hrani suhom hranom. U svakom slučaju nije baš fora da se od psa traži da radi puna želuca, kaj ne?! Ja svog hranim svaki dan u 18 30 bilo zima ili ljeto, lov ili ne, a kad će on to pojesti je njegov izbor. Ali ako pojede na večer, do jutra je spreman za rad. Govorim o psu koji ima 23-25 kg, a prepeličar po standardu bi trebao imati oko 18, makar tak malog nisam nikad vidio. Pas je u lovu 1-2 puta tjedno kad je sezona i lovi isključivo brdoviti teren... Neki kažu da je pretežak, ali po meni ne može pas biti pretežak ako je vani svaki dan po par sati a lovni dan od 5 sati podnese bez posljedica, a ne da nakon jednog dana lova mora 2 dana dolazit sebi... To je moje iskustvo!
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: Pepi18KA - 21. 04. 2009. 22:07:08
 kod mene u društvu većina ima brak jazavčare i od svih pasa malo je onih koji svoj lov odrade kako treba.
 dosta lovaca se žali kako su im psi slabi u pogonu i da ne idu daleko od njih,idu im uz nogu...malo ih pazi na prehranu,dosta je pasa koji su predebeli i naravno nemaju svoju "radnu temperaturu". moj Bobi je cijele godine u super kondiciji i trčat će po šumi i tražit divljač dok je god njegov vodič(ja) u šumi. cijelo vrijeme mu se rebra poznaju kao na slici(koliko se može vidjet) i zadovoljni smo i ja i on.


                                                                  pozdrav
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: dean - 22. 04. 2009. 08:17:26
Mom psu se ne vide rebra zbog dlake, ali ja bi rađe da mu se vide rebra kad se vraća iz lova nego kad ide u lov. Jer ipak u lovu izgubi nekaj mase i mnogo snage, a treba mu i nekaj energije da se vrati. Kak će se vratiti ako ga gubitak mase i gonja jako umore... Ili ako ti pas koji dan ostane u šumi... Neka on jede koliko ja mislim da treba, ali i neka je svaki dan vani, a ne u bosku ili na lancu 350 dana a onda se čudimo kako neće loviti i raditi na terenu kako spada onih 15 dana kojih nam treba za lov... I pogotovo ako mu ne dajemo dovoljno hrane ili dovoljno kvalitetne... Moj pas jebe i kaj ostane sa stola i suhu hranu, nema problema niti sa dlakom, niti sa stolicom...
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: lovacpd - 22. 04. 2009. 08:31:33
Moj pas jebe i kaj ostane sa stola i suhu hranu, nema problema niti sa dlakom, niti sa stolicom...
Ako je tvoj pas u blizini treba brzo jesti i brzo z2 od stola..........hehehhehehe
 ref
Naslov: Odg: Mrsav ili uhranjen pas
Autor: Pepi18KA - 22. 04. 2009. 21:01:21
 SVE JE TO U REDU,ALI ŽELIM REĆI DA ON IZGLEDA ZADOVOLJNO I SRETNO KAD KREĆE U ŠUMU,SVAKI DAN IZLAZI U TEREN ALI NA ODREÐENOM MJESTU BEZ POVODCA.
 KAD MU DONESEM HRANU I OTVORIM BOKS,RADIJE IZAÐE VAN I KRENE PREMA ŠUMI NEGO JEDE TO ŠTO SAM MU DONIO...IZGLEDA DA JE SRETNIJI KAD  z2 NEGO KAD JEDE 

 Ugasi Caps Lock