Forum LOVAC

Lovna kinologija => Odgoj i školovanje lovačkih pasa => Prehrana pasa => Autor teme: donet - 20. 07. 2008. 22:50:34

Naslov: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: donet - 20. 07. 2008. 22:50:34
Pozdrav,

Interesuje me dali je tačno da psu nikako ne treba davati začinjenu hranu, dimljeno meso i slično, jer će pas usled takve ishrane izgubiti na kvalietetu njuha ččč

 Moji roditelju poseduju pekarsku radnju, pa često ostane burek, pizza,neko parče dimljenog mesa ili neko pecivo koje ja povremeno dam psima. Neki stariji lovci mi kažu da nikako takvu hranu ne dajem psima jer ću im tako upropastiti njuh. Kažu samo da im dajem gotovu(granuliranu) hranu, hleba, kuvano meso...

Koliko je sve ovo tačno i kakva su Vaša iskustva?

Ukoliko je tačno, dali se podjednako odnosi na mlade, kao i na stare pse?
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: SEJFO - 20. 07. 2008. 23:12:09
 Kolega pozdrav!
 EVO ti moje laičko mišljenje a ako me pojedinci demantuju zaboli me! Ako kod bolesti pasa mislim čak 80% lijekova koje koriste ljudi pomaže psima pri ozdravljenju -normalno u manjim dozama-vitamini-itd. (oligovit-AD kapi- dexmetazon itd) onda im ni male količine začina ne smetaju, mislim u različitoj hrani koja im se daje, pod uslovom da to nije biber, čili, itd.
Takođe mislim da  umjerena hrana nema veze sa njuhom!
 E sad stručnjaci nek nastave!! z10
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: fazan - 21. 07. 2008. 08:55:33
Ja svojim psima probam koliko je najviše moguće iz hrane koju jedu izbaciti začinjenu hranu koja mi ostane od mojih obroka.No u hranu im uvijek iznječim grincajg iz juhe i sve povrće koje je kuhano a nije bilo popapreno.
Svjestan sam da se začinjena hrana nemože uvijek izbjeći, ali treba gledati da bude zastupljena u što manjoj mjeri.
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: donet - 21. 07. 2008. 16:20:17
Ali zašto je potrebno izbegavati začinjenu hranu, šta ona loše može učiniti psu? Kad kažem začinjena hrana mislim na hranu iz našeg normalnog jelovnika, odnosno iz moje pekare(kifle sa premazima, kroasani, pogačice, burek...)

Ja te hrane imam na pretek, pravo da Vam kažem ljudima koji je jedu baš se svidja  :) Šta onda može faliti psu?  :hundtrinkend:
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: PinzHunter - 21. 07. 2008. 16:30:49
Ali zašto je potrebno izbegavati začinjenu hranu, šta ona loše može učiniti psu? Kad kažem začinjena hrana mislim na hranu iz našeg normalnog jelovnika, odnosno iz moje pekare(kifle sa premazima, kroasani, pogačice, burek...)

Ja te hrane imam na pretek, pravo da Vam kažem ljudima koji je jedu baš se svidja  :) Šta onda može faliti psu?  :hundtrinkend:

ako nije previse začinjena onda je to u redu. a da li je hrana iz tvoje pekare prezacinjena to bi se mi morali uvjeriti ;)
Salu na stranu, sve je to ok samo ako je previse papreno ili preslano netreba davati psima. Preslano milsim na sol sa kifle recimo itd..
Ako se pazi na to onda je takva ishrana sasvim o.k., samo netreba uvijek davati istu hranu. Promjena u ishrani dobro dodje i domacim zivotinjama.
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: ikova371 - 21. 07. 2008. 17:03:59
počni mu davat pa ćeš vidit,još malo slanog i ljutog,pravi recept za psa s lošom stolicom i dlakom  >:(
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: SEJFO - 21. 07. 2008. 19:06:01
Pozdrav!! ;)
 Onim kolegi koji je obrisao moj i Zoranov post donosim na prvo druženje malo pakovanje premingera mada ja tu nisam kriv. On je čačko mečku!!! ;D ;D
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: Nikola - 21. 07. 2008. 20:28:54
Pozdrav!! ;)
 Onim kolegi koji je obrisao moj i Zoranov post donosim na prvo druženje malo pakovanje premingera mada ja tu nisam kriv. On je čačko mečku!!! ;D ;D
Ja sam izbrisao... i naučite se već jednom da za zezancije postoji podforum...
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: sniper - 21. 07. 2008. 21:29:45
Znam pse koji su dozivjeli 15,5 godina na ljudskoj hrani, a znam i pse koji su isto toliko dozivjeli na kupovnoj.
Sve je marketing i veliki novci su u igri.
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: hzoran - 22. 07. 2008. 22:46:58
pozdrav ,bas sam danas razgovarao sa covekom koji 30-tak godina drzi lovacke pse on pse hrani iskljucivo kuvanom hranom bez zacina osim soli i to pirinac/riza/ iznutrice i nesto povrca .sam priprema hranu pakuje u porcije i stavlja u zamzivac.porciju podgreje u mikrotalasnoj pecnici saceka da se ohladi i tako hrani pse .jbg jednostavno a i ne kosta puno novca.
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: dean - 23. 07. 2008. 10:29:47
Moj pas zadnjih nekoliko mjeseci ne šmeka baš kupovnu hranu. Nisam prešao na drugu vrstu niti drugog proizvođača, jednostavno više voli ljudsku. Par šnita kruha prelijem sa juhom kaj je ostalo od ručka i davi se u tome, a suhu hranu mu tam danas, pojede 10%. Kad pogledam sutradan na večer nema nikaj, ali je pojeo zbog gladi a ne zbog gušta ili zato kaj mu paše. Valjda je u takvoj fazi.
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: Zoran - 23. 07. 2008. 10:41:06
ma vruce je pa su malo smanjili obroke! moja jede samo kad zajde sunce ili u jutru rano
i onda pojede sta joj se dadne! ako dam oko 2-3sata nista nepojede tek kad sunce zađe! tj, suhu hranu! ali neko svjeze meso poludi pruguta cjelo pile!   z11
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: Terza - 23. 07. 2008. 13:21:59
Ma ja mislim da to nema neke prevelike veze,evo kod nas u Bosni je bilo dobrih pasa i prije 100 godina a i danas,i velika vecina hrani pse kucnom hranom koja ostane od prethodnog dana,pa im nista ne fali ni u ljepoti ni u radu. mozda smeta probavi neka hrana ali njuhu svakako ne smeta. Kao sto neko rece marketing je cudo. Ovdje ljudi placaju te ostatke iz pekare da hrane pse, jer ipak nije kupovna hrana ni za svaciji djep.
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: dean - 23. 07. 2008. 13:25:19
Ma to su gluposti o skupoj hrani za pse. Ima na tržištu hrane za 100 kuna 15 kila. Suha hrana sa 24-32 % proteina i mom psu to traje 2 mjeseca. Znači da me hraniti psa dnevno kosta manje od 2 kune!
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: almir - 23. 07. 2008. 13:56:40
Pozdrav,

Interesuje me dali je tačno da psu nikako ne treba davati začinjenu hranu, dimljeno meso i slično, jer će pas usled takve ishrane izgubiti na kvalietetu njuha ččč

 Moji roditelju poseduju pekarsku radnju, pa često ostane burek, pizza,neko parče dimljenog mesa ili neko pecivo koje ja povremeno dam psima. Neki stariji lovci mi kažu da nikako takvu hranu ne dajem psima jer ću im tako upropastiti njuh. Kažu samo da im dajem gotovu(granuliranu) hranu, hleba, kuvano meso...

Koliko je sve ovo tačno i kakva su Vaša iskustva?

Ukoliko je tačno, dali se podjednako odnosi na mlade, kao i na stare pse?
pozdrav gospodo dozvolite da se ukljucim u raspravu iako se nisam predstavio.
slazem se sa zoranom sto se tice pada apetita, također mislim da prehrana nema veze ni sa njuhom, al ima veze s probavom.
evo pokusat cu odgovorit na naslov

Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: dean - 23. 07. 2008. 13:58:01
Predstavi se i onda udri po tipkovnici!
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: almir - 23. 07. 2008. 14:08:32
Ne, osim soli (u malim kolicinama) zacini se ne preporucaju npr. mentol, kakao, papar, paprika i sl.
te tvari stetno djeluju na bubrege. posljedica je da se u krvi gomilaju stetne tvari (UREMIJA)
Slatkisi i secer izazivaju proljev. povrce koje napuhava je zabranjeno (grah, grasak, kupus, mahune)
krumpir se također ne preporuca osim u malim kolicinama te ako je dobro prokuhan, svjezi kruh je isto zabranjen eto tolko pa sad ti vidi s cim ces ga hranit.
E da deane predstavit cu se al nekako volim da nisam po ps-u  ;)
zbog tog i pisem u 2 odgovora
evo picim da se predstavim d4
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: Zoran - 23. 07. 2008. 19:31:33
Ne, osim soli (u malim kolicinama) zacini se ne preporucaju npr. mentol, kakao, papar, paprika i sl.


neznam jesi ti bio kad sam ja sejfi objasnio sta da uradi sa feferonom!¨  :shok:
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: almir - 23. 07. 2008. 21:42:50
bio sam ja taj post nebi ni briso nekako mi se cini da smo napisali isto samo sto si ti nisi okoliso :laugh:
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: Deda M - 22. 01. 2010. 00:09:18
BOK dečki eto me malo kod vas mladih  pa da vam i tu velim par slova-kako su neki rekli prije mene -u malim količinama da  a nešto žestoko N.E. ,smeta vama -smeta njima,kad popijete previše jel drugi dan dobro -nije .Tako je i sa njima,psima ipak su oni nastali od vuka,a kaj je vuk imao gluposti od začina i vitamina ,i preživio je do danas a današnji psi su več izgubili 50 posto onih starih iskonskih nagona.No dosta od mena -pozdrav od DEDA  M....
 z14
Naslov: Odg: Začinjena hrana u ishrani pasa. DA ili NE?
Autor: Kljunko - 22. 01. 2010. 09:58:37
 Englezi pointeru nisu dali da aportira da ne pokvare ili ugroze prefini njuh "kralja polja" ali to su već neke druge priče  d1.  Mislim da u malim količinama i pomješano s ostalom hranom neće škoditi, kruh, pecivo i sl. se prokuha u vodi 5min, pomiješa sa sirovim mesom i  :hundtrinkend: bolje od dehidrata u kojem je 20% i više proteina ali biljnog porijekla  uf, koji mesojedu nisu probavljivi i iskoristivi kao oni animalnog  d4