Forum LOVAC

Streljaštvo => Streljane => Autor teme: pirelli - 16. 02. 2008. 13:51:13

Naslov: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: pirelli - 16. 02. 2008. 13:51:13
Svake godine pred pocetak lova nailazimo na napise u lovackim casopisima o provjeri stanja i upucanosti svoje lovacke puske risanice, svog karabina! U ovom poslijeratnom periodu gdje je velik broj oruzja vojnog kalibra i gdje municije ima u izobilju, pitam vas gdje i kako vjezbati, kome se javiti...? Jer citajuci zakon o oruzju nailazim na razne nelogicnosti, a u slucaju ne daj boze nekog zla, za cas bi bili sankcionirani i kaznjeni! U biti, u mom kraju( Dalmacija) nemamo adekvatnu streljanu, a sve ovo cim se koristimo moglo bi biti kaznjeno! Imate li kakvo iskustvo o pucanju na "divljoj streljani" i kakve su bile sankcije? Hvala unaprijed!
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Viktor - 17. 02. 2008. 16:09:02
Svake godine pred pocetak lova nailazimo na napise u lovackim casopisima o provjeri stanja i upucanosti svoje lovacke puske risanice, svog karabina! U ovom poslijeratnom periodu gdje je velik broj oruzja vojnog kalibra i gdje municije ima u izobilju, pitam vas gdje i kako vjezbati, kome se javiti...? Jer citajuci zakon o oruzju nailazim na razne nelogicnosti, a u slucaju ne daj boze nekog zla, za cas bi bili sankcionirani i kaznjeni! U biti, u mom kraju( Dalmacija) nemamo adekvatnu streljanu, a sve ovo cim se koristimo moglo bi biti kaznjeno! Imate li kakvo iskustvo o pucanju na "divljoj streljani" i kakve su bile sankcije? Hvala unaprijed!

Pozdrav,

Odlično pitanje i samo mala napomena.

Pred 7 dana su kod mene u društvu izašli na teren i krenuli upucat karabin (možda griješim jer nisam bio tamo nego samo čuo) ali su bili oko 300 m +/- koji metar van ili unutar toga područja.
Pozvana policija, oni su rekli da upucavaju i ostali bez oružja!

Pozdrav Viktor
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: medo - 17. 02. 2008. 16:43:47
Ali da su rekli da love stetocine nitko im ne bi mogao nista.
Opet jebeni zakon.Svako loviste moralo bi imati nekakvu streljanu ali posto nema trebalo bi vrijediti 300m od kuca s tim da se vodi racuna da zrna zavrse u nekakvom nasipu ili brdu.
 Policija nije sigurno mijerila distancu izmedju kuca i mijesta pucanja tako da bi i to moglo pasti u vodu.
 Ja kad sam upucavao obicno bi rekao da lovim stetocine u slucaju da policija pita. Ali posto ni vecina policijskih postaja nema streljane pucaju na divlje kao i lovci  ;D
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: fazan - 18. 02. 2008. 09:55:20
Moja streljana je manje od 300 metara od naselja , ali uredna prijava o održavanju bilo kakvog događaja s upotrebom oružja ( upucavanje, takmićnje) i nikada nemaš problema s nadležnom postajom.
 Naravno sa je obvezno čašćenje patrole ako je neka fešta.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: fazan - 18. 02. 2008. 10:54:39
Prvenstveno za golubove, ali ima sve uvjete za pucanje do 300 metara s olučenim oružjem.
No kako je relativno blizu kuća izbjegavamo svakodnevno pucketanje da ne smetamo inaće korektnim susjedima.No kad dogovorimo datume , a to je obićno radnim danom od 8-16 može se nesmetano puknuti.
Streljana je legalno sagrađena na zemljištu u vlasništvu države, s time da su ishođene dozvole ministarstva kulture i prostornog uređenhja  te dozvola  Direkcije Hrvatski šuma koja u ime države gospodari predmetnom lokacijom.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: fazan - 18. 02. 2008. 13:26:07
Naravno da možeš , no moraš biti vlasnik zemljišta odnosno tražiti koncesiju za pogodno zemljište.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: SSG - 18. 02. 2008. 13:30:19
Svake godine pred pocetak lova nailazimo na napise u lovackim casopisima o provjeri stanja i upucanosti svoje lovacke puske risanice, svog karabina! U ovom poslijeratnom periodu gdje je velik broj oruzja vojnog kalibra i gdje municije ima u izobilju, pitam vas gdje i kako vjezbati, kome se javiti...? Jer citajuci zakon o oruzju nailazim na razne nelogicnosti, a u slucaju ne daj boze nekog zla, za cas bi bili sankcionirani i kaznjeni! U biti, u mom kraju( Dalmacija) nemamo adekvatnu streljanu, a sve ovo cim se koristimo moglo bi biti kaznjeno! Imate li kakvo iskustvo o pucanju na "divljoj streljani" i kakve su bile sankcije? Hvala unaprijed!

Pozdrav,

Odlično pitanje i samo mala napomena.

Pred 7 dana su kod mene u društvu izašli na teren i krenuli upucat karabin (možda griješim jer nisam bio tamo nego samo čuo) ali su bili oko 300 m +/- koji metar van ili unutar toga područja.
Pozvana policija, oni su rekli da upucavaju i ostali bez oružja!

Pozdrav Viktor

Tako sam ja skoro ostao bez oružja na našem lovačkom domu,iako sam sve uredno prijavio predsjedniku i lovniku a pucao sam na mjestu gdje mi to i inače radimo pred početak sezone na srnjaka.Meci na tom mjestu završavaju naime u zemljanom zidu tako da nema opasnosti ni za koga i iza svega toga na cca 500 m je šuma i nema kuća i slično,a teren je lagano brdovit tako da i metak ode van svega šanse da negdje krivo završi su manje od 1 milipromila.Sada mi nepada upucavati karabin ili pucati bilo gdje gdje nije legalna streljana.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: sniper - 18. 02. 2008. 18:33:12
Znaci trebamo lagati. Reci idemo na lisice i upucavati.  d7
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Kaligula - 19. 02. 2008. 00:40:14
Ne lagati nego taj problem potencirati u HLS -u i u direktnom razgovoru s Policijom.
Ne s patrolom nego sa glavonjama i jednom za svagda rješiti to pitanje a ne da svako malo netko od nas ostane bez oružja zbog takvih minornih gluposti.
Jel se mora nekome od nas dogoditi takvo zlo da bismo se pokrenuli ?
Ako je Zakon napisan tako da je nemoguće nači rješenje,treba ih natjerati da promjene Zakon.
Ionako ih mjenjaju svako malo,pa nek jednom bude iz nekog pametnog razloga.
Ako nemamo HLS- na usluzi za takve  i  slične situacije,zašto ga imamo ?
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: SSG - 19. 02. 2008. 08:23:48
Ne lagati nego taj problem potencirati u HLS -u i u direktnom razgovoru s Policijom.
Ne s patrolom nego sa glavonjama i jednom za svagda rješiti to pitanje a ne da svako malo netko od nas ostane bez oružja zbog takvih minornih gluposti.
Jel se mora nekome od nas dogoditi takvo zlo da bismo se pokrenuli ?
Ako je Zakon napisan tako da je nemoguće nači rješenje,treba ih natjerati da promjene Zakon.
Ionako ih mjenjaju svako malo,pa nek jednom bude iz nekog pametnog razloga.
Ako nemamo HLS- na usluzi za takve  i  slične situacije,zašto ga imamo ?

Bilo bi lijepo kada bi netko pokazao interes za tako nešto,pogotovo vodstvo HLS-a no nažalost bojim se da duuuuuugo nećemo imati gdje upucavati legalno puške bez straha ili vježbati.Nemojmo se zavaravati,ali većina streljana u RH je ili pod upravom MORH-a ili policije a da bi civili na njima pucali treba sva sila papirologije(pogotovo za MORH-ove) i pismena zamolba,a ako kao civil i želiš pucati i imaš odobrenje nadležnog voditelja onda te oderu ko mladog majmuna(50 kn/pol sata ili čak i više)
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: SSG - 19. 02. 2008. 09:20:11
Ajmo se sloziti pa nekako pokrenuti ovo pitanje kod nadleznih tijela! Ali kako, sto napraviti?


Napisati peticiju svih nas lovaca ovdje sa foruma(mislim na lovce iz RH) koja bi se potpisivala na idućem okupljanju pa ju poslati HLS-u,možda upali.Ima li ko kakav drugi prijedlog ččč
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: SSG - 19. 02. 2008. 13:34:57
Dobar prijedlog! A sto mislis da je pokusati nesto sa nadleznim u svojoj opcini, zupaniji ili slicno?

Može i preko županijskih saveza ali pitanje je koliko su oni zainteresirani.Moja županija je upitna,Pavliću je i onako bitna samopromocija,a Štalcar je priča za sebe.... >:(
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: blackpowder - 07. 03. 2008. 15:48:59
Evo, ovim putem pozivam sve clanove foruma sa zadarskog podrucja koji bi bili spremni ujedinit se pa da pokrenemo javno pitanje oko toga u nasoj zupaniji, jer istinski ljubitelji nemaju kamo poci pucati, osim na divlje, kada se zbog straha od sankcija ne moze dobro ni skoncentrirati! Eto, ako ima takvih, jer svi smo u istom problemu, neka se jave pa mozda skupa uspijemo, a ako netko od ostalih forumasa ima neki "recept" neka mi javi! Hvala!!!

Vi u zadru imate krasnu streljanu samo što je Leo Brukner iz svojih interesa tamo instalirao teren za mali nogomet na umjetnoj travi
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: blackpowder - 08. 03. 2008. 11:14:55
Ne znam na koju mislis! Ova za pucati na glinene golube je aktivna i to nam ne fali...Bas me zanima o cemu se radi!!!

Streljana Streljačkog saveza.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: blackpowder - 08. 03. 2008. 11:38:20
Da, ima neka tamo, raspitivao sam se kod njih, ali vrlo rijetko se puca... Ne znam zasto je tako!

zato što su postavili umjetnu travu za mali nogomet još prije par godina. dali se i dalje igra nogomet tamo?
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: vepar007 - 09. 03. 2010. 21:14:43
Di tocno u Zadru? Koliko kosta itd itd
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: javor153 - 19. 03. 2013. 14:52:45
Pretpostavljam da se radi o Mocirama.Ja mislim da se sve može riješiti ali važni su nečiji interesi da se ide na streljane i ljudima izbija novac iz džepova.Svako društvo bi trebalo imati neko mjesto gdje se može vršiti provjera oružja a da lovci ne strijepe hoće li mu tko doći i oduzeti oružje zato što je pucao u svom lovištu.Po toj logici nebi smjeli pucati ni u lovu.Ajmo onda zabraniti i lov!?!
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: aski - 19. 03. 2013. 20:05:29
mi ''pucamo na lisice''u jednom dijelu lovišta.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: moro - 19. 03. 2013. 22:04:04
mi ''pucamo na lisice''u jednom dijelu lovišta.

..i mi isto! zagi zagi z10
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: duje - 20. 03. 2013. 11:53:52
a di cemo u Splitu?
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: grom - 20. 03. 2013. 13:17:54
Javi se Gogi, sigurno ima neka pozicija. U lovištu je dozvoljeno pucati,vodi računa da je daleko od naselja i da zrno završi na sigurnom. Svako društvo može urediti takvo mjesto i uz javljanje u lokalnu PP nema nikakvih problema, neka priča tko što hoće ali je to zakonski ispravno.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: drazenx - 20. 03. 2013. 15:34:00
Grome normalno da je ispravno, po toj teoriji onda ni u lovu ne bi smjeli opaliti metak uf Naravno treba se javiti lovniku i policiji da će se tu i tu pucat i nema problema.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Macak - 20. 03. 2013. 16:11:38
Mojima u LDu nabavljam i doniram ovu metu srnjaka, 86 x 121cm.

(http://www.armishop.it/Media/Shop/edelmannrehbock8711-250.jpg)
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Srndac - 11. 03. 2014. 01:21:51
Dal se moze otic pucat na Pampas u Osijeku i po kojoj cijeni ?
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Acam49 - 27. 03. 2014. 21:59:53
Danas smo malo proveravali sprave pred lov.
Ostavim to obicno mladjim kolegama.
I kod nas je slican problem.Zato uvek na registrovanom strelistu!
Nikako drugacije.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Acam49 - 27. 03. 2014. 22:04:56
Ali, strelista su nekad problem. Daleko i radno vreme koje neodgovara prosecnom zaposlenom na nasim prostorima.
Zivela penzija!
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: sile - 28. 03. 2014. 09:51:11
Javi se Gogi, sigurno ima neka pozicija. U lovištu je dozvoljeno pucati,vodi računa da je daleko od naselja i da zrno završi na sigurnom. Svako društvo može urediti takvo mjesto i uz javljanje u lokalnu PP nema nikakvih problema, neka priča tko što hoće ali je to zakonski ispravno.
u lovištu na pogodnom mjestu se može organizirati proba lovačkog oružja bez nužnosti javljanja policiji...
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Gabro - 28. 03. 2014. 13:59:24
a di cemo u Splitu?
Zalosno je da nema u blizoj okolici nigdi streljana za puknit koji metak kad ti dojde. Ja se snalazim na razne nacine, podjem u zabacene dijelove lovista i slicno. Problem je u nas nac misto da znas da nece metak udrit u kamen i zavrsit ne znam di a pogotovo malo veci pravac da se moze pucat na 200, 300 metara. Imam neke planove napravit neko prirucno streliste, nasut malo zemlje da se mozemo malo igrat.....Javi se blizu smo a vjerujem da imamo zajednicke prijatelje (ako si ti Duje sta radis s Gotom ).
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: RUSKI - 13. 04. 2014. 13:37:38
a di cemo u Splitu?
Zalosno je da nema u blizoj okolici nigdi streljana za puknit koji metak kad ti dojde. Ja se snalazim na razne nacine, podjem u zabacene dijelove lovista i slicno. Problem je u nas nac misto da znas da nece metak udrit u kamen i zavrsit ne znam di a pogotovo malo veci pravac da se moze pucat na 200, 300 metara. Imam neke planove napravit neko prirucno streliste, nasut malo zemlje da se mozemo malo igrat.....Javi se blizu smo a vjerujem da imamo zajednicke prijatelje (ako si ti Duje sta radis s Gotom ).
 
Je malo je problematično jer tebi prečesto dodje Gabro puknit.Javi se ako ti bude triba ko na karioli za nasip znan ko ti može zajmit kariolu. rol
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Gabro - 13. 04. 2014. 14:20:51
Evo ti roge !!!
A sta cu kad mi je drag miris baruta, nikad nije precesto  d6
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Orion218 - 09. 01. 2016. 18:59:11
Pozdrav

Zanima me di bi mogao malo pucat iz puške sačmarice u okolici Splita, ima li kakva streljana ili neka "pripizdina" di niko ne dolazi ? Ako ima ko kakav dobar savjet rado bi ga čuo, jer mislim ić uskoro u lov i volio bi se malo sprijateljit sa puškom prije odlaska u divljinu. Ne zanima me pucanje na glinene golubove nego samo neko mjesto di mogu ispucat nekoliko patrona na miru da vidim kako se pnašaju čokovi na pušci, kako se sačma prostire i kakva je puška za ciljat.

Također me zanim kome se trebam javljat (policija, lovočuvar...)  na pojedninoj lokaciji jer ne želim ostat bez oružja zbog takvog trivijalnog propusta.

Eto kolege ljudi lovci iz Splita i okolice raspišite se  ;D z1
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: sean86 - 13. 01. 2016. 12:48:51
Ako nigdje ne nađeš adekvatno mjesto, najlakše ti je prijaviti lov sat vremena prije nego ideš na čekanje pa postavit metu i malo isprobati negdje u lovištu, naravno uzimajući u obzir okolinu i mir divljači
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Antimon - 13. 01. 2016. 12:55:19
Streljana u Omišu,...javi se Jozi.
Možeš pucat karabinom do 150 m

ako trebaš broj javi mi se na PP

Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Orion218 - 13. 01. 2016. 19:34:49
Ova u Omišu zvući dobro  d4

A jel ima išta okolo Splita , saznao sam neke poluinformacije o nekoj streljani u solinu/mravinjcima ...
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: Antimon - 13. 01. 2016. 21:00:26
ima streljana (parkur, trap, skeet) ali sumnjam da će ti doć samo za tebe da isprobaš pušku,...eventualno možeš dogovorit kad netko gore puca pa da ti dođeš obavit svoje...broj ti šaljem na PP
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: damjanovicd - 11. 05. 2017. 18:04:56
jel zna neko radno vrijeme pampasa? dali imaju stalak za upucavanje tamo? dali se moze doci nenajavljen (koliko kosta)? i dali se mete mogu pomjerati od 50 pa na 100 m? probao sam zvati broj al se nitko ne javlja...
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: target - 11. 05. 2017. 20:50:58
Ako ti nije hitno provjerim ti ja radno vrijeme u nedjelju. Nedjelju dopodne znam da mogu karabin pucati
Jer je sve po terminima, a nisam siguran kako ide.
I kolko ja znam ako nisi član nekog kluba nemozes pucati, ali to stvarno nisam vise siguran.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: damjanovicd - 11. 05. 2017. 21:07:57
Ako ti nije hitno provjerim ti ja radno vrijeme u nedjelju. Nedjelju dopodne znam da mogu karabin pucati
Jer je sve po terminima, a nisam siguran kako ide.
I kolko ja znam ako nisi član nekog kluba nemozes pucati, ali to stvarno nisam vise siguran.

Bio bi ti zahvalan  zagi
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: target - 14. 05. 2017. 13:37:31
Evo kolega
Nije potvrđeno da možeš pucati ako nisi član, ali trebo bi moći.


http://www.upslike.net/image/KPOSW (http://www.upslike.net/image/KPOSW)

Ako slucajno nedaju ako nisi clan, javi se meni  zagi
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: damjanovicd - 15. 05. 2017. 13:59:34
Evo kolega
Nije potvrđeno da možeš pucati ako nisi član, ali trebo bi moći.


http://www.upslike.net/image/KPOSW (http://www.upslike.net/image/KPOSW)

Ako slucajno nedaju ako nisi clan, javi se meni  zagi

hvala kolega  zagi
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: fazan - 16. 05. 2017. 09:28:04
Moje Društvo je kao i svake godine 6.svibnja 2017 organiziralo obavezno isprobavanje risanica na našoj streljani u Kustošijanskoj ulici. Lijepo vrijeme privuklo je sve koji su bili slobodni. Izvađena je i koja kila mesa za okrepu poslije odrađenog upucavanja.
Naš puškar bio je uz streljačko mjesto i kao uvijek do sada vršio korekcije optičkih nišana na puškama koje su se pokazale nepreciznima. No takvih nije bilo puno. No kolega je donio konjički štuc Kraljevine Jugoslavije iz kojeg smo ispucali na desetke metaka i puškica nosi ko curica dijete!
Dok smo čekali red imali smo priliku učiti osnove golfa od našeg kolege koji je profesionalni igrač. Mogu reći da me oduševilo i da sam bio kao malo dijete koje dobije novu igračku.
Bilo nam je tako dobro i zabavno da nas je tek sumrak natjerao na rastanak.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: toplichanec - 16. 05. 2017. 11:07:24
Super.
Samo to trebate organizirati mjesec dana prije. Tako da se puške srede, ako je potrebno, a od 1.5. već  d7
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: fazan - 16. 05. 2017. 11:48:58
Kod nas u Zagrebu- PP Medvednica nikada prije 10 lipnja ne lovimo srnjaka. To je interni dogovor i vezan je uz mogućnost analize na Šumarskom i Veterinarskom faksu.
No kako ne plaćamo zakup i uz to dobijemo cca 60000,00 kuna za brigu o divljači nemamo se pravo ritati.
Naslov: Odg: Gdje isprobavati svoje oruzje i kome se javiti?
Autor: chato - 12. 09. 2018. 12:43:19
Kod nas u Zagrebu- PP Medvednica nikada prije 10 lipnja ne lovimo srnjaka. To je interni dogovor i vezan je uz mogućnost analize na Šumarskom i Veterinarskom faksu.
No kako ne plaćamo zakup i uz to dobijemo cca 60000,00 kuna za brigu o divljači nemamo se pravo ritati.

Kod vas se može doći isprobati oružje tj. puška? :)