Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Terenci => Autor teme: enigma - 28. 03. 2008. 22:50:24

Naslov: Gume za teren
Autor: enigma - 28. 03. 2008. 22:50:24
Koje gume preporučate za teren  blato  snijeg, a da zadovoljavaju i vožnju autocestom do lovišta.
Molim vaša iskustva i savjete.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 28. 03. 2008. 23:00:55
COOPER S/T odlične 50/50 cesta-teren u CIAK-u cca 900kn sa montažom
COOPER ST/T 20/80 cesta-teren ne znam cijenu
MAXXIS model 764 terenska cca 900kn bez montaže
Moja preporuka COOPER, to planiram sebi na Cherokee
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 03. 2008. 07:39:30
a/t gume proizvodjac nije toliko bitan
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 29. 03. 2008. 09:16:02
malo je teze za ove uvjete dati jedan univerzalan savjet.

Sve MT gume su manje ili vise podobne za blato i teren, ali za autocestu su opasne.Za snijeg  nisu najbolje rijesenje.
Ako se kreces po terenu koje nije tako zahtijevan onda vidi da nadjes A/T. Samo ima razlike u kvaliteti i samim tim u cijeni.

pozz
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 29. 03. 2008. 10:01:35
Ja sam testirao Fuldu Tramp truck u dimenziji 235/85 x 16 a sad vozim na Goodrichu MT 235/85 x 16. Goodrich MT je dobra guma za blato ali za dublji snijeg svejedno trebas lance.
Fulda Tramp Track je je za nijansu losija u dubokom blatu ali i osjetno udobnija na asfaltu. To su sve pneumatici koji kostaju oko 1200 k po komadu u Hrvatskoj.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: enigma - 29. 03. 2008. 10:45:34
Kaj znači A/T i M/T gume???
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 29. 03. 2008. 11:33:14
AT znaci ''All terrain'' ili guma za sve terene.
MT znaci '' Mud terrain'' ili guma za blato.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 29. 03. 2008. 13:21:03
 Tesko ces naci jednu univerzalnu gumu koja je dobra za cestu,a da pri tome valja za teren osobito za blato i jos vise za snijeg,ali kompromis uvijek postoji posto tebi treba prvenstveno guma za teren za ljetnu i zimsku upotrebu pa tek onda za cestu mislim da tu treba ici na MS (blato i snijeg)mjesavinu sa povecanim udjelom silice koja daje vise elasticnosti i meksa je .Pritom ljeti trebas imati na umu koju gumu imas na vozilu osobito dok si na autocesti.Nije da nevalja,  ali tvrdja ljetna guma bolje se ponasa na visim temperaturama osobito pri kocenju.Druga solucija je cjelogodisnja guma koja bi trebala biti kompromis za ljeto i zimu ali u praksi nije dovoljno dobra niti za jedno.E sad profil, za teren sa izrazenim i svakako lameliranim kramponima jer lamele izbacuju snijeg,blato,travu i guma stalno `grize`za teren.Ovo je vise orijentacije radi, ali znam (iz iskustva)da dobre i cijenom relativno pristupacne terenske gume rade BF Goodrich,Cooper(discoverer)Fulda(tramp).http://www.pneusonline.ch/start.html (http://www.pneusonline.ch/start.html)
 
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 03. 2008. 14:22:03
guma za prosjecnog lovca je kompromis,i iz mog iskustva je to samo a/t guma nemoze nista dobro al od svega pomalo pa mi zato najvise odgovara,zimske gume nisu bza blato posto su lamele konstruisane da izbacuju snijeg a blato nemogu pa se odmah zacepe i klizu,ljetne gume u blatu i donekle al po mokroj livadi malo uzbrdo katastrofa,m/t su samo za teren pa tako ostaje samo a/t koja nemoze nista perfektno ali od svega pomalo
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 29. 03. 2008. 15:22:30
Koje gume preporučate za teren  blato  snijeg, a da zadovoljavaju i vožnju autocestom do lovišta.
Molim vaša iskustva i savjete.
Zimsku gumu Semperit M 729 TOP GRIP SLG M&S,imam ih na Ladi za snijeg i blato di ima malo i vode su ludilo,nisu bucne,na prvi pogled ne izgledaju nesto imaju jako puno sitnih i dubokih lamela i jako su mekane.Ja ih imam u 195 R 15 i negdje su bile oko 65 eura komad,znaci medju najjeftinijima.
Posto radim  u auto radioni i imam dosta iskustva sa gumama mogu ti ih preporuciti samo ako ih ima u dimenzijama koje tebi trebaju..
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: enigma - 29. 03. 2008. 16:13:29
Koje gume preporučate za teren  blato  snijeg, a da zadovoljavaju i vožnju autocestom do lovišta.
Molim vaša iskustva i savjete.
Zimsku gumu Semperit M 729 TOP GRIP SLG M&S,imam ih na Ladi za snijeg i blato di ima malo i vode su ludilo,nisu bucne,na prvi pogled ne izgledaju nesto imaju jako puno sitnih i dubokih lamela i jako su mekane.Ja ih imam u 195 R 15 i negdje su bile oko 65 eura komad,znaci medju najjeftinijima.
Posto radim  u auto radioni i imam dosta iskustva sa gumama mogu ti ih preporuciti samo ako ih ima u dimenzijama koje tebi trebaju..
Tak nekaj bi mi odgovaralo jel mislim kupit Ladu,a skupni lovovi počnu u 10. mjesecu a znamo kakva je Lika u 10. i 11. mjesec kiša blato a posle u 12. snijeg i blato.
Brat(isto lovac) ima Jeepa Cherooke gore su neke gume "viking" malo smo se vozikali po savskom nasipu
da ih isprobamo.Za penjanje po nasipu i spuštaje ok ali po putu sa lokvama i blatom klimavo brzo se čepe blatom.(I ja bi rado Jeep ali skup )
 
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 29. 03. 2008. 16:30:33
Znam kakovo je vrijeme,nisam ja daleko od tebe..
Onda si nabavi felge od Suzukija Vitare (pasu na Ladu) ili od samuraja,imas veci izbor guma.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: enigma - 29. 03. 2008. 17:14:14
Znam kakovo je vrijeme,nisam ja daleko od tebe..
Onda si nabavi felge od Suzukija Vitare (pasu na Ladu) ili od samuraja,imas veci izbor guma.

d4   z10 Dobar savjet zlata vrijedi (ne ostaneš u blatu do diferencijal)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 29. 03. 2008. 17:54:21
Enigma,na blatnoj ilovaci svaka guma se sklize,to te netreba brinuti,mozda samo jos pri odabiru gledaj da nebude siroka, vec visokog presjeka,min.70% sirine gazne povr.(npr.195/70)ili vise.
Lada je kratka i sa uklj.4 pogona ne boji se nikakvog terena.Samo dobre gume naravno.
Ja bih jos samo investirao u lance za duboki snijeg i to je to.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: enigma - 29. 03. 2008. 20:21:56
Enigma,na blatnoj ilovaci svaka guma se sklize,to te netreba brinuti,mozda samo jos pri odabiru gledaj da nebude siroka, vec visokog presjeka,min.70% sirine gazne povr.(npr.195/70)ili vise.
Lada je kratka i sa uklj.4 pogona ne boji se nikakvog terena.Samo dobre gume naravno.
Ja bih jos samo investirao u lance za duboki snijeg i to je to.
A ja mislio za blato čim šire to bolje  :shok:
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 29. 03. 2008. 20:37:54
Ja sam sebi stavio 195 R 15,znaci vislje nego 195/80 R 15
Kada nemas vise oznaku za visinu onda ti je to najvise sta moze biti u toj dimenziji gume.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 29. 03. 2008. 21:13:48
Enigma,na blatnoj ilovaci svaka guma se sklize,to te netreba brinuti,mozda samo jos pri odabiru gledaj da nebude siroka, vec visokog presjeka,min.70% sirine gazne povr.(npr.195/70)ili vise.
Lada je kratka i sa uklj.4 pogona ne boji se nikakvog terena.Samo dobre gume naravno.
Ja bih jos samo investirao u lance za duboki snijeg i to je to.
A ja mislio za blato čim šire to bolje  :shok:
Za blato i snijeg uza guma,lakse istiskuje ispod sebe,bolje si krci put i dolazi do suhog ili tvrdog terena
 a i otpor je manji pa motoru ostaje vise rezerve,samo sto visa to bolja za teren.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 31. 03. 2008. 08:52:28
Enigma,na blatnoj ilovaci svaka guma se sklize,to te netreba brinuti,mozda samo jos pri odabiru gledaj da nebude siroka, vec visokog presjeka,min.70% sirine gazne povr.(npr.195/70)ili vise.
Lada je kratka i sa uklj.4 pogona ne boji se nikakvog terena.Samo dobre gume naravno.
Ja bih jos samo investirao u lance za duboki snijeg i to je to.
A ja mislio za blato čim šire to bolje  :shok:
Za blato i snijeg uza guma,lakse istiskuje ispod sebe,bolje si krci put i dolazi do suhog ili tvrdog terena
 a i otpor je manji pa motoru ostaje vise rezerve,samo sto visa to bolja za teren.

To vrijedi kod Lade na koju se bez vecih prerada ne mogu montirati gume šire od 205,ali inace za blato su najbolje široke i visoke gume sa što vecim cepovima-M/T ili Bogger.One se na blatu ponasaju ko krplje i ne ukopavaju se sto mi je Sa Ladom bio cesti slucaj.Naravno za takve gume je potrebna velika konjica koju Lada takodjer nema i malo veca kvaliteta mehanike kako se getriba i diferencijali nebi raspali sto mi je takodjer bio problem s Ladom.
Inace sada na Toyoti koristim BF Goodrch M/T gume i dajem im sve pohvale pogotovo na racun predjenih kilometara-3 godine i 95000km-da sam ih rotirao sigurno 20000 vise. Performanse na mokroj i zaledjenoj cesti su lose ali to je za ocekivati od takve gume,kada ostari postaje bucna. Ali brate mili za to vrijeme poderao bi 3 seta drugih guma,cijena kod furlana u slo je oko 100Eur po komadu. Sada cu kupiti A/T model cisto zbog cestovnih performansi,razgovarao sam s ljudima koji ih imaju i isto je tako trajna d4, a i cepovi su joj znatno veci od ostalih A/T guma tako da terenske performanse ne pate znatno.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: skyangel - 31. 03. 2008. 09:37:18
Ja na defenderu imam Lassa OK 144 7,50 R16. Pokazale su mi se izvrsnima i u blatu i u snijegu na terenu. Izvana imaju masivne ripne koje grabe bez problema i blato i snijeg, a u sredini gume imaju cestovni trag koji je nešto višlji od ripni tako da po cesti on prianja uz asfalt i tako se ripne ne troše, dok na terenu kad guma legne u tlo, ripne preuzimaju. Jedino što je mali mi problem s njima, na asfaltu i poledici je jaaaaaako nestabilan auto. Al ja mislim da je to zbog veličine i visine auta, ne zbog gume. Da je to lada niva sa takvim gumama u 6,00, bila bi vrlo stablina ja msilim. Općenito je moj dugi defić na zaleđenoj cesti koma.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 31. 03. 2008. 10:52:04
To sto je napisano za Ladu Nivu da pati od nedostatka snage i okretnog momenta je potpuno tocno. ja sam je imao pa znam, a takodjer njena transmisija je uzasno losa i nekvalitetna.
Na Defenderu 90 sam potrosio set Fulda Tramp track s kojima sam napravio 40 000 i bile su dobre po terenu a i po cesti. Sad sam na Goodrichu M/T  tek nekoliko tisuca  i dojam nije los. Volim dimenziju 235/85 16 jer auto dobije na visini, ta guma je visoka 20 cm!
To znaci puno po terenu!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 31. 03. 2008. 11:01:57
Ja na defenderu imam Lassa OK 144 7,50 R16. Pokazale su mi se izvrsnima i u blatu i u snijegu na terenu. Izvana imaju masivne ripne koje grabe bez problema i blato i snijeg, a u sredini gume imaju cestovni trag koji je nešto višlji od ripni tako da po cesti on prianja uz asfalt i tako se ripne ne troše, dok na terenu kad guma legne u tlo, ripne preuzimaju. Jedino što je mali mi problem s njima, na asfaltu i poledici je jaaaaaako nestabilan auto. Al ja mislim da je to zbog veličine i visine auta, ne zbog gume. Da je to lada niva sa takvim gumama u 6,00, bila bi vrlo stablina ja msilim. Općenito je moj dugi defić na zaleđenoj cesti koma.

I Passat synchro s Bridgestone Blizack je koma na ledu!
Jedino nekakav quattro s Nokian čavlericama bi možda pomogao.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 01. 04. 2008. 09:21:44
To sto je napisano za Ladu Nivu da pati od nedostatka snage i okretnog momenta je potpuno tocno. ja sam je imao pa znam, a takodjer njena transmisija je uzasno losa i nekvalitetna.
Na Defenderu 90 sam potrosio set Fulda Tramp track s kojima sam napravio 40 000 i bile su dobre po terenu a i po cesti. Sad sam na Goodrichu M/T  tek nekoliko tisuca  i dojam nije los. Volim dimenziju 235/85 16 jer auto dobije na visini, ta guma je visoka 20 cm!
To znaci puno po terenu!

Samo ih rotiraj na vrijeme da se ravnomjerno trose i vidjet ces koliko ce trajati d4 d4!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 01. 04. 2008. 10:59:09
Defender ima stalni pogon na 4 kotaca preko srednjeg diferencijala! Nije recimo kao kod tebe da mozes vozit s dva ili 4 pogonska kotaca! Tako da je kod Defendera vrlo mala razlika u trosenju guma na prednjoj i zadnjoj osovini. Gume Fulda Tramp Track na prednjoj osovini su nakon 40 000 bile za 1 mm  vise istrosene od onih na zadnjoj osovini. Ipak ja puno vozim po teskom terenu (kamen)a Fulda Tramp Track je jako mekana guma.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 01. 04. 2008. 12:19:05
Znam,ali obicno se prednje potrose vise zbog zavoja itd. Meni su se prednje puno jace potrosile od zadnjih skoro da i nemaju vise ripne (tome je malo kumovao i nepodesen spur)dok su zadnje jos odlicne-imaju vise od pola ripne ali su otvrdnule.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 01. 04. 2008. 12:23:09
Defender ima stalni pogon na 4 kotaca preko srednjeg diferencijala! Nije recimo kao kod tebe da mozes vozit s dva ili 4 pogonska kotaca! Tako da je kod Defendera vrlo mala razlika u trosenju guma na prednjoj i zadnjoj osovini. Gume Fulda Tramp Track na prednjoj osovini su nakon 40 000 bile za 1 mm  vise istrosene od onih na zadnjoj osovini. Ipak ja puno vozim po teskom terenu (kamen)a Fulda Tramp Track je jako mekana guma.

Kak se mogu prednje i zadnje gume i približno jednako trošit, ako kad kočiš, sva sila koju proizvede masa od 2 tone pri brzina kojom se krećeš se poništava na prednjim gumama?! Možda je to kod tebe slučaj zato kaj voziš puno terena, ali na asfaltu je druga priča. Na kraju krajeva i brzine u zavojima su veće.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: skyangel - 01. 04. 2008. 12:37:31
nije da se troše potpuno isto, istina, no podjednako se troše kod defića, to je istina.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 01. 04. 2008. 12:47:41
Defender nije sportski auto i ja vrlo malo kocim kocnicamaza vrijeme voznje po asfaltu. Kocim uglavnom motorom kad se vozim po cesti, najcesce se vozim po sumi jer ipak Defender je pravi terenac a ne luksuzni auto za asfalt.
Za grad imam mali gradski auto.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 01. 04. 2008. 13:16:08
Defender nije sportski auto i ja vrlo malo kocim kocnicamaza vrijeme voznje po asfaltu. Kocim uglavnom motorom kad se vozim po cesti, najcesce se vozim po sumi jer ipak Defender je pravi terenac a ne luksuzni auto za asfalt.
Za grad imam mali gradski auto.
Tak se to dela! To je onda posao!  d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 01. 04. 2008. 13:33:20
malo vise informacija za one koji traze terenske gume na     

http://www.offroaders.com/tech/AT-MT-Tires/Pitbull_Maddog_MT.htm 
i nekoliko malih slicica
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 02. 04. 2008. 22:22:23
Defender ima stalni pogon na 4 kotaca preko srednjeg diferencijala! Nije recimo kao kod tebe da mozes vozit s dva ili 4 pogonska kotaca! Tako da je kod Defendera vrlo mala razlika u trosenju guma na prednjoj i zadnjoj osovini. Gume Fulda Tramp Track na prednjoj osovini su nakon 40 000 bile za 1 mm  vise istrosene od onih na zadnjoj osovini. Ipak ja puno vozim po teskom terenu (kamen)a Fulda Tramp Track je jako mekana guma.

Kak se mogu prednje i zadnje gume i približno jednako trošit, ako kad kočiš, sva sila koju proizvede masa od 2 tone pri brzina kojom se krećeš se poništava na prednjim gumama?! Možda je to kod tebe slučaj zato kaj voziš puno terena, ali na asfaltu je druga priča. Na kraju krajeva i brzine u zavojima su veće.

Kod svih auta koji imaju permanentni pogon na sva cetiri se gume podjednako trose ali uvjek malo vise zadnje (moje iskustvo,vozio sam ih dosta i jos ih uvjek vozim) posto je kod njih prijenos snage uvjek veci na zadnjem dif. nego na prednjem i mislim da ni jedan nema 50%-50%(tu mora biti puno elektronike u igri)
A sta je sa zadnjim bremzama?!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 03. 04. 2008. 05:21:40
Prijenos snage kod LR Defendera ide s osovine mjenjaca na ''transfer box'' (reduktor) a s reduktora na CENTRALNI Diferencijal koji prenosi jednako snagu (50:50 %) na prednji zadnji diferencijal. To je samo u slucaju da su sva 4 kotaca u kontaktu s podlogom. U slucaju da samo jedan kotac izgubi kontakt s podlogom SVA SNAGA se gubi na tom jednom kotacu i vozilo staje. Za takve slucajeve centralni diferencijal se moze zakljucat i onda su prednji i zadnji kardan kruto vezani. Ni u ovom slucaju nije idealno jer ako se izgubi kontakt dijagonalnih kotaca s podlogom vozilo opet stane. Za prevladat ovakve probleme ugradjuju se blokade prednjeg i zadnjeg diferencijala(off road voznja). Naravno postoje slucaji kad se sva 4 kotaca okrecu u blatu  a vozilo ostane zaglavljeno.
Znaci LR defender podjednako trosi gume (malo vise prednje) naravno ovisi da li je ovjes u redu, gume propisno odrzavane i tlak u gumama, teren po kojem se vozi, teret u vozilu i slicno.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 03. 04. 2008. 09:35:25
Prenos snage je samo 50%-50% kada je reduktor blokiran ili sperovan ali tako se nemoze voziti i to znaci da ne utjece na potrosnju guma,inace dok se vozis bez spere a vozis se jer nemozes drugacije pogon ti je uvijek vise na zadnjem diferencijalu nego na prednjem.
A sto se tice ugradnje blokade diferencijala to vise u ovo moderno vrijeme kada postje ABS I ASR nije vise ni toliko potrebno posto elektronika moze da blokira preko bremsi svaki tocak posebno itd, itd...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 03. 04. 2008. 09:44:05
Mislim da treba razlikovati reducirene prijenose od špere-zaključavanja diferencijala. ABS djeluje tako da smanjuje silu kočenja kad mi nagazimo pedalu kočnice previše, nisam čuo da ABS sam proizvodi silu kočenja. Netko je pitao za trošenje zadnjih kočnica, zanemarivo ej u usporedbi sa prednjim, pa treba samo pogledati da mnogi auti i danas na zadnjoj osovini koče pomoću bubnja, a ne diska kao kaj je slučaj sa prednjim kotačima. To je jedan od razloga zakaj se prednje gume troše više, jer sva sila koju proizvede tijelo, u ovom slučaju auto se poništava na prednjim kotačima. Zato se i prednje gume trebaju više provjeravati jer gube pritisak kad ih se stalno stišće.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 03. 04. 2008. 10:03:47
 Ja na terencu imam gume Maxxis (MT) i za snijeg, blato,kamen su odlične d4! Na asfaltnoj podlozi koja je mokra ili pod snijegom treba biti jako oprezan. Nisu bučne što je isto vrlo bitno. Prednost koju bi još istaknuo je da guma ima pojačanu bočnicu što je vrlo važno na terenima gdje ima Gloga, Crnog trna ili drugog raslinja koje na mekšim gumama bez problema probije bočnicu i onda  :pferd:
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 03. 04. 2008. 11:27:12
Prenos snage je samo 50%-50% kada je reduktor blokiran ili sperovan ali tako se nemoze voziti i to znaci da ne utjece na potrosnju guma,inace dok se vozis bez spere a vozis se jer nemozes drugacije pogon ti je uvijek vise na zadnjem diferencijalu nego na prednjem.
A sto se tice ugradnje blokade diferencijala to vise u ovo moderno vrijeme kada postje ABS I ASR nije vise ni toliko potrebno posto elektronika moze da blokira preko bremsi svaki tocak posebno itd, itd...
Zasto bi pogon bio vise na zadnjoj osovini? Centralni differncijal salje vise okretnog momenta onoj osovini koja se brze vrti, a ako se osovine vrte podjednako (pravocrtna voznja) onda je i prijenos okretnog momenta jednak na prednju i zadnju osovinu. naravno u zavojima je mala razlika ili kod okretanja prednjih kotaca. Ja govorim o cisto mehanicki rjesenom centralnom diferencijalu, ne o elektronsko hidraulickim sklopovima za kontrolu momenta. Sto se tice blokiranja proklizavajucih kotaca putem kocnica to moze samo za krace voznje a ne za Off road. Kocnice se pregriju nakon duze upotrebe a mehanicka blokada moze radit koliko ti volja samo vozac to mora znat koristit. Nije bez razloga da ARB diff lockersi imaju dobru prodaju.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 03. 04. 2008. 17:33:17
kod mene je pogon 97% na prednjoj osovini a na zadnjoj 3%,elektronika to regulise po potrebi i do 50%-50%
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 03. 04. 2008. 17:46:54
kod mene je pogon 97% na prednjoj osovini a na zadnjoj 3%,elektronika to regulise po potrebi i do 50%-50%

jeli Freelender u pitanju kod tebe?

pozz
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 03. 04. 2008. 18:15:07
kod mene je pogon 97% na prednjoj osovini a na zadnjoj 3%,elektronika to regulise po potrebi i do 50%-50%

jeli Freelender u pitanju kod tebe?

pozz
da
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 03. 04. 2008. 21:04:56
Ako moze 97 % - 3% onda mi trebalo biti moguce i obrnuto posto tu mora postojati neka vrsta kuplonga u medju getribi ili reduktoru kako se vec to kod nas kaze...ili ?!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 03. 04. 2008. 21:10:19
 U ovom slućaju ne može obrnuto.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 03. 04. 2008. 21:27:35
Znaci max. je 50 - 50 ?!
To mi je malo  ččč , ima li to negdje na nekoj stranici da se uvjerim ?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 03. 04. 2008. 21:42:42
 Kod freelendera je tako ali pravi terenci imaju drugačije odnose. U svakom slučaju neravnomjerno trošenje guma nije glavni razlog omjer pogonskih osovina! Potražit ću ti link za Freelendera.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 03. 04. 2008. 22:39:45
Do sada sam imao Lanciu Deltu Integrale Evo 3,znaci klasicni permanentni pogon,to je bilo negdje oko 95 godina,vozio sam je negdje oko 3 godine,trosila je vise zadnje gume nego prednje ali ne velika razlika,omjer prijenosa negdje oko 54 otraga i 46 naprije.
Onda sam oko 00 god. vozio Isuzua Troopera,imao sam ga malo vise od godinu dana,normalno zadnji pogon ili ukljucis automatik onda je takodjer zadnji dok god ne pocmu proklizavati itd...trosio je vise zadnje gume i to dosta velika razlika..
Sada imam ladu za lov,vozim se jako malo i samo po terenu tako da jos nisam primjetoi neku veliku potrosnju guma ali mi se cini podjednako,
A za gradski lov imam Alfu 156 cross. permanentni pogon na sva 4.omjer  u normalnoj voznji negdje oko 60% otraga i 40 % napred ili po potrebi(torzion C dif.)prezadovoljan sam sa pogonom samo da su mi jos sporohodne,vozim ga vec preko dvije godine i trosi mi vise zadnje gume.
Izmedju toga sam jos imao dosta auta samo sa prednjim pogonom i tu su mi se opet trosile prednje gume puno vise nego zadnje...
Znaci moj zakljucak je da u svakom slucaju trosenje guma ovisi o pogonskim osovinama ili poluosovinama ili kako bi to vec mogli nazvati.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 04. 04. 2008. 10:01:33
 Jel sam ja negdje rekao da trošenje guma ne ovisi o pogonskim osovinama? Niz faktora još utječe o trošenju guma: vanjska temperatura, temperatura podloge, vrsta podloge,način vožnje, ravnomjernost opterećenja vozila,pritisak u gumama...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 04. 04. 2008. 10:17:49
Kod freelendera je tako ali pravi terenci imaju drugačije odnose. U svakom slučaju neravnomjerno trošenje guma nije glavni razlog omjer pogonskih osovina! Potražit ću ti link za Freelendera.
Za mene je glavni razlog omjer pogonskih osovina.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 04. 04. 2008. 10:19:27
Mislim da treba razlikovati reducirene prijenose od špere-zaključavanja diferencijala. ABS djeluje tako da smanjuje silu kočenja kad mi nagazimo pedalu kočnice previše, nisam čuo da ABS sam proizvodi silu kočenja. Netko je pitao za trošenje zadnjih kočnica, zanemarivo ej u usporedbi sa prednjim, pa treba samo pogledati da mnogi auti i danas na zadnjoj osovini koče pomoću bubnja, a ne diska kao kaj je slučaj sa prednjim kotačima. To je jedan od razloga zakaj se prednje gume troše više, jer sva sila koju proizvede tijelo, u ovom slučaju auto se poništava na prednjim kotačima. Zato se i prednje gume trebaju više provjeravati jer gube pritisak kad ih se stalno stišće.
Za mene je ovo totalna glupost !!!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 04. 04. 2008. 10:29:26
 Evo nešto o Freelanderu.


http://www.4wdonline.com/News/1999/990303.Freelander.html
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 04. 04. 2008. 11:06:59
Možda će netko vidjet razliku između potrošenosti guma, najlakše ju je zamijetit na oštrini rubova. Gume imaju 10000 km.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 04. 04. 2008. 11:07:37
Druga. Gume su na Ladi 4 mjeseca.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: draganco - 04. 04. 2008. 12:51:27
Kupio sam original Ruske nove M+S kombinovane Leto-Zima(Lada).Za sada sam zadovoljan.Mislim da se mogu uspesno koristiti kako u reviru tako i na asfaltu!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 04. 04. 2008. 13:02:12
Kupio sam original Ruske nove M+S kombinovane Leto-Zima(Lada).Za sada sam zadovoljan.Mislim da se mogu uspesno koristiti kako u reviru tako i na asfaltu!
Upravo to je trebalo napisati Draganco, M+S je guma koja zadovoljava na terenu a opet na asfaltu
nemas glavobolje,prvenstveno zimi na snijegu i poledici.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 04. 04. 2008. 13:23:27
 Točno, malo zadovoljava po asfaltu,malo zadovoljava po terenu. ;)  :)
Ak se voziš po terenu nema te gume koja može zadovoljiti potrebe i za asfalt! Isto vrijedi
i obrnuto. Dobro je kad ideš po tvrdim šumskim putevima ali kad izađeš na teren gdje nikad niko nije bio osim pješice (i to je upitno) onda nema kompromisa, ili je guma za teren ili ruksak na leđa i put pod noge! ;D
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 04. 04. 2008. 13:46:13
Da, univerzalne gume nema bas za nase podrucje gdje su velike razlike zima-ljeto
uostalom vecina tak i radi ,po tvrdom uglavnom dok ide
a poslije gojzerice na noge
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: enigma - 04. 04. 2008. 15:51:28
Kupio sam original Ruske nove M+S kombinovane Leto-Zima(Lada).Za sada sam zadovoljan.Mislim da se mogu uspesno koristiti kako u reviru tako i na asfaltu!
Upravo to je trebalo napisati Draganco, M+S je guma koja zadovoljava na terenu a opet na asfaltu
nemas glavobolje,prvenstveno zimi na snijegu i poledici.

Kaj m/s ne znači snjeg/blato?? A čitao sam davno u Autoklubu da ima cjelogodišnjih(zima ljeto)al
nit su dobre lejti ni zimi.
Draganco jel su tvoje M/S ili baš za cjelu godinu,koji im je naziv??
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 04. 04. 2008. 16:24:18
oznaka m+s neznaci nista svako moze lupat na gumu sto hoce jedino sto se nesmije je pahulja snijega ako je ona na gumi to je prava zimska guma za snijeg
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 04. 04. 2008. 16:29:46
oznaka m+s neznaci nista svako moze lupat na gumu sto hoce jedino sto se nesmije je pahulja snijega ako je ona na gumi to je prava zimska guma za snijeg

ote mi rijec iz usta  ;)

salu na stranu, M+s su izmislili ameri da bi na europskom trzistu mogli prodavati svoje gume inace jako lose kvalitete. Pahulja na gumi kako kolega lazar kaze jedina oznacava pravu zimsku gumu.Ostalo je sve samo trik marketinga.

pozz
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 04. 04. 2008. 17:11:06
Nisam jos vidio gumu za terenca na kojoj nije oznaka M+S!! Naravno vecina ih nije ni za blato ni za snijeg.
Kompromisi tu ne postoje-ako je guma dobra za blato ne moze biti odlicna za cestu i obratno.

Kad bi bar postojala guma poput BF goodrich M/T, ali da ima lamele po cepovima...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 04. 04. 2008. 19:28:12
oznaka m+s neznaci nista svako moze lupat na gumu sto hoce jedino sto se nesmije je pahulja snijega ako je ona na gumi to je prava zimska guma za snijeg

ote mi rijec iz usta  ;)

salu na stranu, M+s su izmislili ameri da bi na europskom trzistu mogli prodavati svoje gume inace jako lose kvalitete. Pahulja na gumi kako kolega lazar kaze jedina oznacava pravu zimsku gumu.Ostalo je sve samo trik marketinga.

pozz
Da nadopunim.... ta pahulja nesmije biti sama nego mora biti u "planini"i onda je to prava zimska guma!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 04. 04. 2008. 19:31:18
Nisam jos vidio gumu za terenca na kojoj nije oznaka M+S!! Naravno vecina ih nije ni za blato ni za snijeg.
Kompromisi tu ne postoje-ako je guma dobra za blato ne moze biti odlicna za cestu i obratno.

Kad bi bar postojala guma poput BF goodrich M/T, ali da ima lamele po cepovima...
Onda jos nisi vidio terenca sa ljetnim gumama !
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 04. 04. 2008. 20:04:38
Nisam jos vidio gumu za terenca na kojoj nije oznaka M+S!! Naravno vecina ih nije ni za blato ni za snijeg.
Kompromisi tu ne postoje-ako je guma dobra za blato ne moze biti odlicna za cestu i obratno.

Kad bi bar postojala guma poput BF goodrich M/T, ali da ima lamele po cepovima...
Onda jos nisi vidio terenca sa ljetnim gumama !

Navedi neke gume - jos ih nisam vidio! 
Ne govorim o gumama za cestovne SUV-ove.
99,9% vlasnika terenaca kupi gume i vozi ih cijelo vrijeme dok se ne potrose.
Uostalom ljetne gume za terenca?!-zar po ljetu nema blata.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 08. 04. 2008. 22:40:46
Evo ja sam vozio ovakvu gumu preko ljeta na svom Isuzu,samo sto je bila 265/60 R 17,sada samo neznam koji su auti za tebe terenci a koji ne ?!
http://cgi.ebay.de/Offroadreifen-255-50R17-Yokohama-Reifen-4x4-Jeep-SUV_W0QQitemZ120242166413QQihZ002QQcategoryZ9891QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 08. 04. 2008. 22:56:59
U ovom slućaju ne može obrnuto.
"Intelligenter" permanenter Vierradantrieb

Die enormen Fähigkeiten des neuen Freelander im Gelände wie auf der Straße wären undenkbar ohne ein hoch entwickeltes Antriebssystem. Hier wartet das Modell mit einer Innovation auf: einem "intelligenten" permanenten Vierradantrieb, der die Kraftverteilung zwischen Vorder- und Hinterräder permanent und dynamisch den Anforderungen und Bedingungen anpasst. Während unter normalen Umständen, wie auf einer geraden Asphaltstraße, nur wenig Antriebskraft zu den Hinterrädern geleitet wird, kann nötigenfalls, zum Beispiel im schweren Gelände, nahezu das gesamte Drehmoment zur Hinterachse gelangen. Diese Lösung garantiert in jeder Situation optimalen Grip, minimiert aber Verluste durch unnötig mitlaufende Elemente und senkt so den Kraftstoffverbrauch.

Entwickelt wurde der "intelligente" Vierradantrieb in Zusammenarbeit mit den Spezialisten von Haldex. Exklusiv für den neuen Freelander schufen sie einen permanenten Vierradantrieb, der proaktiv agiert. Dabei lädt eine neuartige Hochdruckpumpe das Hydrauliksystem im gleichen Moment auf, in dem der Motor angelassen wird. Resultat: Beim Anfahren ist der Vierradantrieb sofort aktiv. Ein Speicher beschleunigt die Reaktionszeit, so dass in nur 150 Millisekunden die gesamte Antriebskraft bereitsteht. Die neue Haldex-Kupplung verbindet daher die Vorteile der proaktiven Aktivierung eines permanenten Vierradantriebs mit der Wirtschaftlichkeit eines zuschaltbaren Systems: das Beste aus beiden Welten – ideal für einen kompakten Off-Roader wie den neuen Freelander.


Cudno da kod tog vaseg nemoze a svabo ovdje pise da ako je stvarno potrebno (znaci ako si negdje na je..terenu)moze skoro citava snaga da ide na zadnju aksu ?!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 09. 04. 2008. 10:38:32
Evo ja sam vozio ovakvu gumu preko ljeta na svom Isuzu,samo sto je bila 265/60 R 17,sada samo neznam koji su auti za tebe terenci a koji ne ?!
http://cgi.ebay.de/Offroadreifen-255-50R17-Yokohama-Reifen-4x4-Jeep-SUV_W0QQitemZ120242166413QQihZ002QQcategoryZ9891QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Isuzu trooper je svakako terenac,ali ovo je ljetna d4 cestovna guma za velike brzine-indeks V i suv-ove(i ime joj tako kaze) i potpuno neprikladna za teren,naravno moze se s njom po makadamu,ali za malo vece blato,rosnu travu na uzbrdici... :-[.

Ta guma ima kompletnu visinu 30,5 incha i svakako je niskoprofilna(po off road mjerilima) u usporedbi s naprimjer 30 x 9,5 R15 ili 31 x 10,5 ima znatno manje "mesa".
Za moje potrebe bi bila sasvim neprikladna, ali opet svako ima drugacije potrebe.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Borat - 09. 04. 2008. 11:03:05
Tocno tako. Svatko ima svoje razloge za i protiv. Moj stav je da za teren treba visokoprofilna guma. Ja sam za sebe odabrao 235/85 x 16 M/T.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 21. 04. 2008. 21:33:29
Slika vrijedi više od 1000 riječi. Potrošenost zadnje i prednje gume na Ladi nakon 60000 km.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 21. 04. 2008. 21:44:22
Cuje ti se kao da su ti svi radlageri otisli ili ?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 21. 04. 2008. 22:01:09
 Ja ne znam što su radlageri ali se na gumama vidi da je potrošenost srazmjerna snazi kočenja na prednjoj osovini i pojedeni rubovi zbog skretanja.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 21. 04. 2008. 22:07:44
rubovi gume ovako ko sto su na slici nisu pojedeni radi skretanja il je vozeno sa izduvanim gumama il auto mora ic na stelovanje  ;)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 21. 04. 2008. 22:10:54
 ;D a nevidite ono najvaznije( u sto imam dobro oko) :P
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 21. 04. 2008. 22:12:06
 Jel srndač?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 21. 04. 2008. 22:14:21
 Gume se tako ne troše zbog niskog tlaka.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 21. 04. 2008. 22:16:07
Je, sa neravnomjerno potrosenim papkima i losim amortizerima!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 21. 04. 2008. 22:17:13
guma mora istomjerno da se trosi ili nesto nije u redu ,nikako radi skretanja
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 21. 04. 2008. 22:25:17
 Ako je nizak tlak u gumi onda se bočnica presavija i na njoj ostaju tragovi potrošenosti.Vanjski rub
gazeće površine se najviše troši u zavojima jer je i najveće opterećenje na njoj.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 21. 04. 2008. 22:28:31
U pravu ste i jedan i drugi sto se tice potrosenosti prednje gume,moze biti zbog malo pritiska a i sigurno je zbog voznje po krivinama,ali nitko ne vidi da su mu na zadnjim i prednjim gumama ripne neravnomjerno potrosene(najbolje se vidi na unutrasnjoj strani gume)to znaci kao prvo da mu je auto jako bucan,losa guma a i amortizeri u ku...u.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 21. 04. 2008. 22:46:33
Kao što rekoh, slike govore više od 1000 riječi!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 21. 04. 2008. 22:51:52
Eto deane koliko vidim iz ovih tvojih guma najbolje bi bilo da se ti te tvoje lajke rijesis dok je jos vrijeme  :'(
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 22. 04. 2008. 09:19:42
pa bolje mu je da rijesi to sa amortizerima i sto sta oko auta nego da se rijesi "lajke". z10
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Nikola - 22. 04. 2008. 09:58:13
Nije to Deanov auto!!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: danposavec - 10. 05. 2008. 19:00:57
Pozdrav,

BF Goodrich - definitivno cool guma za staviti na Ladu Nivu, ali i na ostale terence.

Guma ne zuji, a u blatu mrak. Jedino me malo razočarala na snijegu tj na ledu :) - trenje je zeznuta stvar :(

 z6
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 11. 05. 2008. 11:21:19
 Probaj Maxxis pa se preporodi! ;D ;D
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: jgm - 21. 05. 2008. 19:07:33
Dunlop SJ6, definitivno.
Isprobano!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 21. 05. 2008. 19:38:59
Dunlop SJ6, definitivno.
Isprobano!

Sa čisto terenskim gumama nemaju dobre sanse.Isprobano na vise vozila. z10
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: lujo - 21. 05. 2008. 20:50:21
Po mom iskustvu, naj guma za kombinaciju cesta-kiša-snijeg-blato(teren), Bridgestone Dueler A/T 694  d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 05. 09. 2008. 23:28:30
Kupio povoljno BF Goodrich MT 235/75/15
Malo zuje po asfaltu ali ko ih .ebe, slike stižu za dan 2
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 06. 09. 2008. 18:15:14
Evo i slika. Nisu bile moj prvi izbor(1. su bile COOPER STT), ali je bila dobra cijena pa sam uzeo.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Zoran - 06. 09. 2008. 18:25:02
sta si uzeo samo dvije gume!?  uf
sta nisi usliko drugu stranu (desnu>)  :laugh:
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: jgm - 30. 12. 2008. 06:39:31
Dunlop SJ 6! Lamelni profil za sneg, blato a može i na avtoput.  :smil4226ce1d491b5:
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 04. 05. 2009. 09:56:42
jel mi može neko reć za šta su
All-Terrain T/A® KO
navede gume ono u postocima
i nešto više malo
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 05. 05. 2009. 09:23:09
To su All terrain gume - znači univerzalne, a znaš kako je sa univerzalnim stvarim, za ništa specijalno dobre. U blatu se ne mogu uspoređivati sa M/T gumama, ali su zato bolje i tiše na cesti i zbog lamela bolje u snijegu od BFG M/T guma.
Ako ne kaniš ići na neki teški teren-znači makadam, suhe livade i voziš dosta ceste, te ako ti terenac postiže brzinu veću od 130 bile bi dobar izbor, ali nekakve blatne uspone zaboravi.
S druge strane BFG M/T su bučne loše na kiši, snijegu i ledu, a dobre strane su im izuzetna izdržljivost i dugotrajnost(ja sam sa svojima napravio 100 000 :shok: i napravio bi još barem 30 da sam ih rotirao na vrijeme i podesio špur) te dobre performanse u blatu.
Oni postoci ti ne znače apsolutno ništa i po mome mišljenju nemaju nikakvog smisla- najbolji opis bi bio gdje A/T guma stane, M/T prolazi, a gdje M/T stane prolaze "bogger" gume.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 05. 05. 2009. 09:45:06
znači te gume šta sam ih stavio(možete na internetu pogledat sliku) su dobre za cestu i snjeg a po terenu mogu dobro ić ako nije duboko blato i pre pre sklisko i vjerojatno bi išle na terena sa pet vrata
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 05. 05. 2009. 10:01:35
i samo sam zaboravio pitat jel se baš za takove gume ne razumjem
to su i zimske i ljetne

ante tebi hvala
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 05. 05. 2009. 10:17:20
Idu te gume dosta dobro u usporedbi sa ostalim A/T gumama- imaju dosta grublju ripnu, ali nemoj očekivati čuda.
To su u principu zimske gume, ali na terenca i nema smisla stavljati posebne ljetne osim ako po ljetu samo voziš cestom i autoputom-deri dok se ne potroše.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 05. 05. 2009. 11:11:37
znači one su univerzalne stim da po terenu idu dobro ako nisu neki ekstremni uvjeti
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 05. 05. 2009. 11:20:07
 d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 05. 05. 2009. 12:06:11
e da te pitam a i sve ostale  da li je bolje uzet neke prave zimske kao univerzalne znači m+s sa planinom i pahuljicom sličnog profila
i koje bi gume vi preporučili  iako se meni ove bf jako sviđaju
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 05. 05. 2009. 13:36:04
Ove M/S se doslovno tope ljeti pogotovo ako imaš malo potentniji auto pa ga tjeraš auto putem 150+ km/h.

Za rasne terence koji služe svrsi ali ih vozite i svakodnevno po gradu nešto A/T, ja sam drajvao Duelera i guma je skroz OK naročito poslje Matador Izarde (Pajero od 100 KS s njima drifta ko BMW 330  rol)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 05. 05. 2009. 15:52:07
Josipe reci koji auto voziš,koje dimenzije guma, jel voziš po terenu-tu ne mislim na makadam,...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 05. 05. 2009. 16:04:42
mislim nabaviti nissan terrena a služio bi za doć iz zagreba u lovište cestom i za teren ako treba izvuć doć postavit hranu i ostale poslove.
teren zna biti dosta zajeban ima dosta kamenja što većih što manjih.nekad i blata.zimi napada na nekim djelovima tako da ništa nemože proć.
ali meni nebi služio za teški off road,ali da se sad nemoram bojat oću li moć ovo ili ono proć
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 05. 05. 2009. 20:48:39
Nitko od nas ne računa na ozbiljan off-roam ali kad dođeš na teren...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 05. 05. 2009. 21:06:03
Ja sam sebi kupio BFG MT gume. Nije da su mi prijeko potrebne ali je bila OK prilika za kupnju pa sam kupio. Ionako imamo još jedan auto, pa nisam previše razmišljao. Cherokee je kupljen samo za jednu namjenu, LOV. Ok, vozim se s njim i na posao ponekad ali ne škodi. Što se tiče zujanja, ne primjećujem baš da zuje. Vjerojatno bi netko tko se vozi prvi put u njemu i primjetio. Pojačaš radio.
Stavi na papir + i - za MT i isto tako za AT.
Trebaju li ti gume da te sigurno dovedu i odvedu do mjesta gdje ne može mali osobni auto ili želiš i malo više avanture? Koliko se voziš po asfaltu i voziš li brzo? Auto za svaki dan ili samo za lov? Zapitaj se malo.

Moje je mišljenje, ako ti je to auto za svaki dan i sve prilike, da su ti dovoljne AT gume. U Slo dobiješ GY Wrangler ili COOPER ST ispod 100€.

Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 05. 05. 2009. 23:30:00
trebale bi izdražat do ajmo reć  120-130 na autoputu i za neki ozbiljniji teren a volio bi da nemoram mjenjat zimsko ljetne i te fore
teški off road ostavljam profićima
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 06. 05. 2009. 11:35:04
Onda če te ove BFG A/t potpuno zadovoljavati i dugo trajati.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 06. 05. 2009. 13:51:28
oki doki
hvala
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: toni(c) - 24. 05. 2009. 23:17:15

Ovisi i o tipu terena po kojem se vozi, negdje je vaznije da guma traje i da je otporna na rezove kamenja nego kakva je u blatu.

Meni je za cestu i 20% uglavnom suhog off roada najbolji kompromis yokohama.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 05. 06. 2009. 16:13:37
Zna li netko koja su i kolika davanja na uvoz guma u RH?
Znači, kupim u SLO 4 gume, dođem na carinu i prijavim. Što sve i koliko plačam?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 05. 06. 2009. 17:55:54
Zašto bi prijavljivao?!? Kupiš,ne digneš merver, dođeš na granicu i ne mogu ti ništa.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 05. 06. 2009. 18:12:47
To samo misliš da ti ne mogu ništa.
Ako se carinik zainati, može ti svašta. Ako je neki normalan tip onda nema problema.
Mene samo zanima kakva su davanja.


Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 05. 06. 2009. 20:18:10
Ja sam kupovao i bio je neki zahebani tip, nasreću nisam dizao merver-veli on to su nove gume,ja kažem - jesu, 2 dana stare kupio ih preko oglasa u Zg. Veli on-saću ja provjeriti dajem ti zadnju šansu da priznaš  ::) ::)pa ako saznam-prekršajna prijava. Reko ja-provjerite-on provjerio dali sam dizao merver po svim prelazima-vraća se,klima glavom i veli-vozi.
Davanja bi trebala biti klasična carina+pdv-merver
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 18. 06. 2009. 14:52:19
I ja imam na pameti yokohamu A/T, ali ne znam kak se bude pokazala na blatu i lišću te na snijegu... Nema previše lamela! A i bočne ripne nisu nekaj velike! To A/T je meni za vožnju po prostranstvima i pustinjama, a ne baš za naše terene gdje ima blata, lišća, nagnutnog terena, i još kad kreneš doma na cesti te dočeka snijeg...
Sava mi super izgleda kaj ce tiče snijega, ali ne znam koliko joj je vjerovati za sve ovo drugo kaj meni treba i koliko imam povjerenja u ovaj m u njenoj oznaci.
Govorim o gumama za NIvu. Kaj velite da li je problem ako stavim 205 a na njoj su tvornički došle 185? Koje su posljedice toga?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: valdop - 18. 06. 2009. 19:48:42
posljedice stavljanja guma 205 na ladu nivu su nemogučnost potpunog zaokreta volanom (hrv. einšlag), o potrošni da ne govorim, ja sam ih nekad stavio na nivu 1,6, mislim da se potrošnja digla za 30%. nagovarali su me na aluminijske felge ali tada bih morao po njih ići u trst.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: shandi - 18. 06. 2009. 20:00:34
Imao je moj prijatelj na Nivi neke široke guma na aluminijskim felgama koje su mu bile za ljeto. Sječam se da su bile dosta šire od originalnih. Prodao je auto, ali mislim da je ostavio felge s tim gumama. Opčenito od širih guma trpi cijeli ovijes, auto je sporiji i kako je rekao Valdop, više troši
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 18. 06. 2009. 23:03:51
Imao sam ja od suzukija vitare felge i gume 195 R 15 na Nivi i bilo je ok,na potrosnji nisam nista primjetio a i puno je veci izbor guma evo kako je izgledalo;
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: zhrvoje - 18. 06. 2009. 23:24:10
Ako pricamo o terenskoj voznji tj. gumi za teren kako i naslov teme kaze, siroke gume samo pogorsavaju terenske sposobnosti. Dakle po meni uzmi original velicinu, kupi kvalitetnu gumu i nemas problema na terenu.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: SEJFO - 18. 06. 2009. 23:33:48
 Dobra guma glavu čuva, a čizme -noge!!!!! zagi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: valdop - 18. 06. 2009. 23:44:07
Dobra guma glavu čuva, a čizme -noge!!!!! zagi

kako znaš a još nisu stigle........
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: SEJFO - 18. 06. 2009. 23:48:00
Dobra guma glavu čuva, a čizme -noge!!!!! zagi

kako znaš a još nisu stigle........
nikad se od židova ogrebati!!1......... (čita on ovo!!!!!! ;) ;) ;D d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: KOBI - 18. 06. 2009. 23:55:39
 teaa cita cita nego sta  teaa
mada "gazde" voze terence a ja to nisam ipak pratim ako dobijem na lotu da uzmem kakvu Nivu  :laugh:
Za lov mi ne treba dok me noge sluze i dok mogu lovit oko kuce  fre
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 19. 06. 2009. 09:21:56

Za ladu su dobre ove ruske voltyre-jedino su na cesti malo bučne

Ako pricamo o terenskoj voznji tj. gumi za teren kako i naslov teme kaze, siroke gume samo pogorsavaju terenske sposobnosti. Dakle po meni uzmi original velicinu, kupi kvalitetnu gumu i nemas problema na terenu.

To je jedna od zabluda-pogledaj malo off-road takmičenja. Široka guma je dobra jer se ponaša kao krplja-ali mora imati i ozbiljnu ripnu
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: dean - 19. 06. 2009. 11:14:32
Kolega takvu ima na Suzukiju. Odlična je za blato, ali snijeg i mokra cesta je ne vesele...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 19. 06. 2009. 11:45:35

Za ladu su dobre ove ruske voltyre-jedino su na cesti malo bučne

Ako pricamo o terenskoj voznji tj. gumi za teren kako i naslov teme kaze, siroke gume samo pogorsavaju terenske sposobnosti. Dakle po meni uzmi original velicinu, kupi kvalitetnu gumu i nemas problema na terenu.

To je jedna od zabluda-pogledaj malo off-road takmičenja. Široka guma je dobra jer se ponaša kao krplja-ali mora imati i ozbiljnu ripnu


Pogledaj malo kako se te goleme gume za off road uvijaju.


To su posebne tzv. balon gume i mali tlak je u njima da se bolje prilagođavaju podlozi.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: zhrvoje - 19. 06. 2009. 12:08:03
Mi pricamo o autu za svakodnevnu upotrebu koji se moze normalno registrirati. Mislim da ovakve gume i ne mozes bas najnormalnije registrirati, prvo se auto treba preraditi da bi ih uopce mogao namontirati a onda i proci atest prije registracije. Znam ponesto o tome jer mi je brat automehanicar i preradio je vec vise nego nekoliko terenaca na ovakve gume i ovjes za njih i mogu reci da to nije bas niti jeftino niti jednostavno. Takodjer mozda su siroke gume ok za blato ali za snijeg i led ja bi radije uzeo uze.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 19. 06. 2009. 13:17:29
Zašto se nebi mogao registrirati pogotovo uz pomoć g. Stjepana Radića-ovakve gume se rade u mnogo dimenzija-nemora se stavljati extra visoka-opet, maksimalna visina guma ovisi o terencu na koji se montira-ja npr. mogu bez ikakovih prerada namontirati 33x12,5-dok na neke neidu bez prerada ni 30x9,5.Naravno auto mora imati i dovoljno jaku mašinu i odgovarajuće prijenose u diferencijalu da može vrtiti visoke gume.
Ne postoji nažalost guma koja će biti odlična u blatu,na ledu,mokroj cesti-čovjek treba odabrati.
Na težim terencima su uske gume loše jer se jednostavno zakopaju-vrlo logično.
Prave gume za terence trebaju imati jaku bočnicu da mogu držati težinu auta pri vrlo niskom tlaku u gumama, ali se mogu i najnormalnije voziti normalno napumpane.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 23. 06. 2009. 02:20:22
Neki dan se stari počastio novim gumama. BFgoodrich All Terrain 215/75 15R, stavljene na Grand Cherokee.
Na granici prijavljene, plačena davanja državi. Kad se sva davanja zbroje i oduzmu, ispadne 102€/kom.
Kod nas su 980 kn. Na 4 gume uštedili cca 1000kn.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: STARI AVDZIJA - 09. 10. 2009. 17:37:05
Koje gume su najbolje po dimenzijama za pajera(stariji tip) inače gume su (feluge)petnaeske e sad šta je bolje za prijenos na transmisiji i potrošnju goriva kroz 70,75 ili 80.(mislim na ukupnu visinu gume tojest visine  profila od feluge do gazne površine (širina mi nije bitna za odgovor)Ja koristim "kroz"75 a ima korisnika 70 što nisam prakticiro.Nije bitna ovdje ripna ili ljeto-zima namjena nego visina.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: STARI AVDZIJA - 09. 10. 2009. 17:38:56
Zaboravih stavit kompletnu oznaku 215/75 15R.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: valdop - 09. 10. 2009. 17:49:31
računaj na to da kupuješ gume po tvorničkoj mjeri jer ako nije kako je tvornica ili proizvođač propisao, pokazivač brzine "laže" tj, ne pokazuje točno jer nije isti hod gume visine 70-75-80-85 ili bilo koje druge, ako ti to nije bitno (mislim na pokazivanje brzine) pazi da s višljim gumama ne dodiruješ unutarnji blatobran- muldu kod skretanja kotača, obično se događa kad staviš puno šire gume ali čujem da kod nekih modela smetaju i višlje gume. inače što se potrošnje tiče, na svom galoperu sam imao 255/80x15, potrošnja 30% veća od 205/80x15. po svemu što sam god radio na svojim terencima pokazalo se da preporuka proizvođača "drži vodu", mislim da su oni sve ispitali prije stavljanja auta u prodaju...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: STARI AVDZIJA - 09. 10. 2009. 18:05:20
O.K valpode slažem se to je to međutim kako ja nisam kupio nov auto tako i ne znam šta je proizvođač tačno propisao a japanski ionako ne znam hao.Hoću reći da imam osječaj da 75 -tice dobro leže i da je transmisija potpuno o.k. ali znam da ima korisnika i 70.tki na istom tipu pajera (mada manje)nisam siguran da su baš te "tvorničke" nego 75 pa ipak pitam.različitosti u širini gume (široke me ne interesuju) nisu bitne.Neko vrijeme sam imao 80.tke pa znam da "naglije"kreče auto i jasno da to nije propisana visina(nije izračunata za obrtaje prenosa transmisije (veči obim gume) naravno da ova guma "laže" u kilometrima (ukrade koji).Što se visine tiće ima prostora do blatobrana dosta i samo po sebi to nije problem.
Hvala za odgovor.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 10. 10. 2009. 22:53:00
 Alooooo, dečki, ne to tak radit!  tsd
Kod dimenzije 215/75-15 broj 215 označava širinu gume u mm, 75 označava postotak (%) visine u odnosu na širinu tako da je u ovom slućaju guma visoka 161 mm. (215mm - 25% = 161,25mm).
 Kod kupovine guma voditi brigu o ovim omjerima.


                                                                 d1
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 11. 10. 2009. 00:18:45
U knjizici vozila navedene su dimenzije guma koje mozes montirati na naplatak.Na vanjskoj strani gume izmedju ostalih imas i oznaku za opseg kotrljanja Rolling Circumferencesduzina puta koji guma napravi u mm i u jednom okretu (pri 60km/h i pritisak u njoj  treba biti prema navedenim vrijednostima).Vrlo uputno se je pridrzavati ove mjere osobito za vozila kod kojih su svi kotaci pogonski.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 11. 10. 2009. 12:56:51
Pošto se radi o terencu,stavi 75 ili 80 i nećeš pogriješiti,70ka je izbor ali samo ako se više krećeš po asvaltu. za potrošnju je više bitna širina gume, a to opet nije pitanje koje se odnosi na tvoje.

uživaj  z10
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 15. 10. 2009. 19:15:58
Jedno pitanje gume  cooper STT najnoviji model koji imaju neznam točno od kad
kakve su za sve naspram drugih (da ne bi bilo zabune to su 80%teren 20%cesta)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 15. 10. 2009. 19:17:08
evo i slike
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 15. 10. 2009. 19:19:38
Gume su super, takve sam ja htio sebi ali sam naletio na BFGoodrich M/T povoljno pa sam uzeo njih.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 15. 10. 2009. 19:42:57
zanima me naspram MICHELIN 4x4 O/R
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 15. 10. 2009. 19:44:22
slika michellina
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 15. 10. 2009. 19:50:04
A gle, to su sve terenske gume od kojih možeš puno očekivati na terenu, ali na asfaltu baš i ne. Pogotovo ako je mokro. Ako imaš auto koji će ti služiti za sve, onda uzmi BFGoodrich A/T, a ako imaš 2 auta od kojih jednog samo za teren, bilo koja od ovih guma će te dobro služiti.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 15. 10. 2009. 21:39:52
michelin i bfg da, ali copper nije baš pouzdan jer je stijenka prilično osjetljiva,mješavina gume se nemože uporediti sa michelinom i bfg.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: nazime - 15. 10. 2009. 22:05:01
Pinz, ne znam kakve imaju mješavine. Siguran sam da za naše(lovačke) potreba odgovaraju sve te navedene gume. Meni je bitno da prođem kuda sam naumio, nije to neki hard off road, ali neki sa svojim terencima tuda ne prolaze samo zbog guma.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: valdop - 15. 10. 2009. 22:47:22
ako već nisi uzeo gume, evo preporuka za terensku gumu
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: shandi - 15. 10. 2009. 23:00:58
 uf
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 16. 10. 2009. 08:24:55
Ovako izgleda tabela primjene guma od Bridgestona gdje se vidi da što je guma bolja za teren, lošija je na cesti i obratno.
Za neku lovačku upotrebu ovaj A/T 694 što sam i odabrao  d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 16. 10. 2009. 12:20:42
Ove cooper gume su ti na terenu isti đavo ko i goodrich,michelin itd. tog dezena, razlika je u tome što imaju lamelice pa se vjerojatno bolje ponašaju na mokrom,snijegu itd.
Michelin nisam imao, ali sam imao goodrich mt -na terenu i suhoj cesti odlične,ali na snijegu, kiši i skliskoj cesti-oprez. Prednost im je velika trajnost tako da sam jha sa svojima napravio 100000km, a da sam ih rotirao vjerojatno bi napravio i više.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 16. 10. 2009. 21:07:15
Pinz, ne znam kakve imaju mješavine. Siguran sam da za naše(lovačke) potreba odgovaraju sve te navedene gume. Meni je bitno da prođem kuda sam naumio, nije to neki hard off road, ali neki sa svojim terencima tuda ne prolaze samo zbog guma.

shvatam te potpuno,samo sam htio reći da se mi lovci na terenu krećemo gdje se u blatu krije poneki oštar kamen ili panj i slično.bfg,michelin briddgeston i još neke marke imaju pojačane stijenke koje to podnose daleko bolje od fabrikata koji nemaju pojačane stijenke. Ja na bridgestoneu imam nekoliko rezova od terenske vožnje ali to se podnosi sasvim ok.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 09:58:54
evo ovo su gume
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Goran - 20. 10. 2009. 12:25:40
Odlicne gume koje s lakocom odrade 75000 km. Koristio na raznim terenima uvijek sa sigurnoscu i uspjehom. Moje su bile cini mi se 275/R16/ 70 ili tako nesto slicno vise se ne sjecam. Njih i All terrain sam uvijek kupovao jer su stvarno bile odlicne. Prijatelji imaju Thompson, Cooper, Hankook i jos nekakvih ali ne cine mi se tako tvrde i dugotrajne kao  BFG.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 13:15:30
31x10.5  15"  te su dimenzije ove
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 13:17:41
može samo jedno pitanje kako to da ovakve gume ili bilo koje m/t nisu dobre za snjeg
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 20. 10. 2009. 14:07:40
Zato jer nemaju lamelice-dobre su samo za duboki neugaženi snijeg
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 16:26:10
e pa to znači da su po šumi najbolje tj za teren
za led nisu ni jedne jedino čavlerice
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 20. 10. 2009. 17:14:03
Ili gusjenice  rol
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 20. 10. 2009. 20:20:52
može samo jedno pitanje kako to da ovakve gume ili bilo koje m/t nisu dobre za snjeg

kao što antezg već reče nisu sa ugažen snijeg,ali su za snijeg sa blatom suuuupppppeeeer.

koliko te košta komad?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 20:30:04
e nemam ti pojma
alću ti probat saznat
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 20:30:32
to je usluga bila al ću probat nać
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 20. 10. 2009. 20:30:57
e nemam ti pojma
alću ti probat saznat

baš bi me zanimalo. zagi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 20. 10. 2009. 20:44:10
samo da ga ufatim pa ti javim
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Goran - 21. 10. 2009. 00:05:53
Bas neki dan sam moramo mijenjati gume i nije bilo BFG pa sam uzeo ove.
Zna li iko ista o njima? Nasao sam neke dosta dobre komentare pa sam ih uzeo a cijene je bila OK!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: SUMO - 21. 10. 2009. 00:08:45
da si blizi pa da posaljes 2para :)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Goran - 21. 10. 2009. 00:16:09
Da sam blize bilo bi puno lakse!  zagi  Drage volje saljem!
BFG je dobro sluzio sve ove godine ( 276000 km) ali evo promjenio sam pa cemo vidjeti kakve ce biti na terenu. Kod mene pijesak, ilovaca ko ljepilo, prelaski rijeka, voznja uz brdo i po pustinji itd... velike udaljenosti...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Štef - 21. 10. 2009. 12:59:45
 Meni bile odlične, po blatu, ilovači, kamenju... stvarno super, sve pet. Problem na mokrom asfaltu, vole se klizat. Imaju ojačane bočnice tako da ju nije baš jednostavno ni probušit. Čak sam misli da će biti bučnije nego što jesu. Dosta se troše na ugrijanom asfaltu.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Goran - 21. 10. 2009. 13:01:57
BFG su mi bile odlicne a ove su malo bucne ali nema veze. Kod nas bude vruce pa se sve topi. Stef potpuno ista iskustva meni su trajale 70 -75000 km prosjecno.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: SUMO - 21. 10. 2009. 13:40:32
Upravo narucio novi model kama 232. videcemo kakve su po banatskom blatu d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 24. 10. 2009. 09:36:33
e nemam ti pojma
alću ti probat saznat

baš bi me zanimalo. zagi


Kaže da nema pojma jer je dosta toga uzeo s njima

jebiga
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: lujo - 29. 10. 2009. 22:17:30
Kakve su vam se pokazale GY Wrangler! Ja ih imam na hiluxu I po mokrom su katastrofa, a I snijeg bas nevole, po blatu I liscu ok!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: vepar007 - 30. 11. 2009. 17:58:32
Neki dan stavio sljedece gume na terenac...

GOODYEAR WRANGLER DURATRAC

235/75R15


Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: vepar007 - 30. 11. 2009. 18:00:08
Cijena: 500 €
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: File - 30. 11. 2009. 19:40:55
sviđa mi se izgled gume a i marka ko marka mi je draža od ovih novokompanovanih u mene je ista dimenzija pa kad ti izneseš svoje viđenje o gumi možda i ja nabacim te  d4
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: File - 30. 11. 2009. 19:44:18
evo našao sam ih u sloveniji i cjena je kao tvoja ali ima popust za keš 15%

http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/cenik/c15375.htm (http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/cenik/c15375.htm)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: vepar007 - 30. 11. 2009. 20:54:40
E ali pazi dobro, izgleda da to nisu iste gume...
Ove su jedne AT (all terrain) a druge M+S...obe su vise cestovne nego terenske.

Evo jos jedna slika kako izgledaju moje gume:

Oznaka: "Goodyear Wrangler DURATRAC"
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 30. 11. 2009. 20:59:08
dobar izbor gume,jaka stijenka što je jako bitno za bespuća.ni cijena nije loša
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: vepar007 - 30. 11. 2009. 21:49:53
Trebao sam jos napomenut da me toliko doslo sa montiranjem, same gume su bile ca. 450€
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 01. 12. 2009. 09:05:31
dali neko zna
na koliko bi trebalo napumpat gume na pajeru s tim da mu je prednji kraj malo otežan
a gume su 31x10,5 15"

ako neko zna odgovor jer me ovo stvarno  pesiu mozak
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 01. 12. 2009. 10:37:55
Na bocnoj strani gume imas max.pritisak u PSI a njega pomnozis sa 0,068 i dobijes u barima. za upotrebu na cesti ovaj max.pritisak smijes povecati za 0,5 bara.
1 psi = 0,068 bar
1 bar =14,50 psi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: josip89 - 01. 12. 2009. 11:14:47
ma pitam zato što
su prije na njemu bile 235 75 15"

jer ovi noviji imaju na rezorvoaru ili vratima za određene dimenzije i za teret koliko treba napumpat gumu(jer nije isto kad je natovaren i kad nije)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 04. 12. 2009. 18:40:25
Evo i cijena kod mene,moze se naci i jeftinije,cijene su bez poreza;
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 18. 02. 2010. 00:24:28
Ovako izgleda tabela primjene guma od Bridgestona gdje se vidi da što je guma bolja za teren, lošija je na cesti i obratno.
Za neku lovačku upotrebu ovaj A/T 694 što sam i odabrao  d4


ja imam takve,jako dobra guma za snijeg i mokar teren

uvelikom blatu je baš nisam probao tako da nemam iskustva po tom pitanju,za sad prešle 100tk,vožnja teren 30% asvalt 70%,došlo vrijeme da se zamjenu,uzimam iste takve

kak si ti zadovoljan s njima,da li si ih probao u blatu?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 18. 02. 2010. 07:59:42
Da prije dva mjeseca, skupni lov, kiša, i uzbrdica na poljskom putu pri povratku se pretvorila u blatnu grabu   šlajfaju sve četiri ali sam izišao, Mazda B 2500 iza mene je trebala konop i Pajera na tvrdoj podlozi   ;D

Prošao sam tu neki dan i ostale su brazde da samo traktor može proć   uf 
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: skyangel - 18. 02. 2010. 08:06:32
Kad ste već potaknuli temu opet, da se i ja malo pohvalim. Sa Defića su skinute Lassa OK-144 i stavio sam ove nove, Malatesta Kobra Trac. Gume su stvarno fenomenalne! Na asfaltu se ne čuju pa skoro niš, drže se izvanredno, a na terenu su perfektne. Čiste se od blata i snijega fenomenalno, a trgaju sve pred sobom dok se ne dograbe čvršće podloge. A sad, kolko budu trajale dugo, bumo vidli. Asfalt će im dušu izvadit ja mislim. Al nisu preskupe, nekih 900-1000 kn/kom. Jel imal ko iskustva sa njima već?

(http://img683.imageshack.us/img683/9310/kobratrac.jpg) (http://img683.imageshack.us/i/kobratrac.jpg/)

Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 18. 02. 2010. 08:36:53
Meni izgleda kao protektirana?

Na Ladi sam vozio protektirane rađene za auto cross i bile su odlične na terenu ali su zujale očajno na cesti i nisi smio maknut ruke s volana jer je auto odmah bježao u stranu. 
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: skyangel - 18. 02. 2010. 08:51:22
Nije protekt kolko sam je ja pregledao. Makar nije da sam baš neki stručnjak. Za mene su protekti ono kaj se naknadno lijepi na gumu, a dal se to i tvornički radi na novim gumama, ne znam.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 18. 02. 2010. 10:34:47
To ti je talijanska protektorica-jedino što zaliju cijelu gumu,a ne lijepe samo gornji sloj. Imaju ih neki prijatelji i zadovoljni su.
Inače imaš u V. Gorici radnju koja proizvodi protektore,koji su dosta lakši od ovih talijanskih, a i cijena je manja,garancija itd. I Ja vozim ove monster i zadovoljan sam http://www .schnee-offroad.com/guma-protekt/gume.htm (http://www .schnee-offroad.com/guma-protekt/gume.htm), dosta poznatih ih ima na ladama itd.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: skyangel - 18. 02. 2010. 10:40:59
Ne znam, možda i je onda. A kaj se tiče protekata klasičnih, gledal sam i u gorici i u vrbovcu i ne isplati se. U mojoj dimenziji me košta lijepljeni protekt kolko i oriđiđi guma pa sam odustal.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: pepi2 - 18. 02. 2010. 11:07:13
Tocno,talijani u kalupu rastope kompletnu gumu tak da se gotovo i ne primjeti razlika izmedju nove i protektirane i traje isto.Za teretna vozila i po 2-3 puta ako nije ostecena sa bocne strane.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 18. 02. 2010. 11:09:43
Ne znam, možda i je onda. A kaj se tiče protekata klasičnih, gledal sam i u gorici i u vrbovcu i ne isplati se. U mojoj dimenziji me košta lijepljeni protekt kolko i oriđiđi guma pa sam odustal.

Ovi u Gorici isto zalijevaju cijelu gumu, a cijene su dosta manje od 1000 kn-možda si gledao na drugom mjestu-npr ja sam platio monster 31x10.5 R15 ,700 kn komad
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 18. 02. 2010. 11:39:12
Ne znam, možda i je onda. A kaj se tiče protekata klasičnih, gledal sam i u gorici i u vrbovcu i ne isplati se. U mojoj dimenziji me košta lijepljeni protekt kolko i oriđiđi guma pa sam odustal.

Ovi u Gorici isto zalijevaju cijelu gumu, a cijene su dosta manje od 1000 kn-možda si gledao na drugom mjestu-npr ja sam platio monster 31x10.5 R15 ,700 kn komad

ove monster mi kolega ima na land roveru već skoro godinu dana kaže da za blato i mokro fenomenalne,na cesti puno bruje i dosta brzo ih troši,za snjeg kaže da su jako loše
neki dan smo testirali snjeg 30-40 cm došao do pola brda i nejde dalje,ja sa svojim duelericima koje su već pri kraju izašao od prve,e sad dal ulogu igraju vozač i vozilo il ne neznam
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 18. 02. 2010. 12:05:22
Svaka guma za svoju namjenu-ove gume su za snijeg loše jer nemaju lamele, zato blato kopaju ko traktorske, na cesti zuje ali ne tresu i može se normalno voziti, naravno nisu za terence koji postižu putne brzine preko 110 happi.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 18. 02. 2010. 12:09:57
Ti s putnim brzinama večim od 110 su obično SUV ;D
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: skyangel - 18. 02. 2010. 12:29:19
Defić je išao i 140 skoro, nije se s njim za zaj...  rol
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Antezg - 18. 02. 2010. 14:40:19
I drek se nizbrdo kotrlja hao hao hao-oprosti nije zlonamjerno,ali nisam mogao odoliti happi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 18. 02. 2010. 15:51:35
Defić je išao i 140 skoro, nije se s njim za zaj...  rol

Ide i Pajero 150 ali treba dobra nizbrdica  gss
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 18. 02. 2010. 18:38:00
Malatesta radi jako kvalitetne protekte.Vrhunska kvaliteta i izdržljivost.Ali ovakvi profili nevole asfalt i tada se jako brzo troše.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 18. 02. 2010. 22:23:21
da li bi se s ovim kod nas mogao proći tehnički pregled pošto u prometnoj piše ima li vozilo gusjenice
vidio sam trkator na tu foru,sad da li je imao reg. il ne neznam
čini mi se jako dobra stvar

http://www.youtube.com/watch?v=_VJ4QkuhfoQ# (http://www.youtube.com/watch?v=_VJ4QkuhfoQ#)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: valdop - 18. 02. 2010. 22:44:44
za tojotu 4runer čovjek u sloveniji naručio i sa carinom došlo za samo 12000 eurića, vozio samo po zimi, rekao je da je zadovoljan a za godinu dana sve prodao. . .
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 19. 02. 2010. 11:52:29
za tojotu 4runer čovjek u sloveniji naručio i sa carinom došlo za samo 12000 eurića, vozio samo po zimi, rekao je da je zadovoljan a za godinu dana sve prodao. . .

12.000 eurića :shok: :shok:  pic neka meni lanaca
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 19. 02. 2010. 21:59:25
Defić je išao i 140 skoro, nije se s njim za zaj...  rol

Ide i Pajero 150 ali treba dobra nizbrdica  gss
Ide i Lajka kroz Austriju gdje je onako jedno par km. lagana nizbrdica i dobar vjetar i preko 170,osobno iskustvo pic
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: jazo - 04. 06. 2010. 11:37:18
na ladi imam gume od tomo-vinkovica i nema uspona,snjega,blata koji bi je zaustavio superti

imam je iskljucivo za teren i nebi je dao za nist
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 04. 06. 2010. 17:11:50
za snjeg da je dobra,ne znam baš,ali vjerovat ću ti ...........
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: jazo - 05. 06. 2010. 13:14:44
vjeruj mi ja ih vozim 8god i nikad nisam zapel u blatu ni snjegu jedino kaj su na asfaltu bucne jako
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 05. 06. 2010. 14:09:17
ok,vjerujem
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: lola - 16. 10. 2010. 21:29:03
na svojoj nivi imam gume (protektore), stavio sam ih i odmah  drugi dan otišel mi je prvi diferencijal. Samo hoću reći  koliko su dobre za sve ekstermne uvjete bilo kiša, blato, usponi, i jedva čekam da vidim kak se ponaša na snijegu.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: valdop - 16. 10. 2010. 23:06:23
a kaj je bilo s ostalim diferencijalima kad je prvi otišao  pic
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: lola - 17. 10. 2010. 18:48:25
difrrencijalu je pukro kućište i zdrobili se zupčanici, zadnji je ostal čitav.
Rabljeni diferencijal prek veze 1.000,00kn+posao i još sitnice kod Mandića, ukupno oko 3.000,00kn
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 18. 11. 2010. 09:02:38
Evo meni najsraže gume za sve terene asfalt, kamen, blato i po potrebi.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 18. 11. 2010. 10:37:25
Evo meni najsraže gume za sve terene asfalt, kamen, blato i po potrebi.

u pravu si kada to kažeš,imam takva na autu prešao s njima 120000 ,dobre za sve snijeg,led,blato,kiša

iste takve nove čekaju u garaži da padne prvi snijeg pa da ih montiram,ove stare su se već istrošile mada bi po suhome mogle još vozit imaju nekih 3-4mm šaru.
vulkanizer mi savijetovao da na proljeće vratim ove stare natrag da ih potrošim do kraja što i nije loša misao samo koliko je isplativa kad opet bmoraš plaćat montažu,demontažu balansiranje.......

ako si kupio tu gumu ili planiraš nisi ništa pogriješio....

pozdrav
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 18. 11. 2010. 13:06:35
Stavljene sve četiri nove i do sada se prešle nekih 10.000 km, tem im je boja na gaznom sloju počela odlazit, auto ima 1000 kg a vulkanizer mi rekao da će 100.000 voziti bez problema.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 18. 11. 2010. 21:10:07
koji je to auto od 1000 kg?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 18. 11. 2010. 21:25:20
Daihatsu Terios, na Hrvatskim cestama nema ih puno a ja sam jedan od ponosnih vlasnika.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 19. 11. 2010. 20:32:51
Evo meni najsraže gume za sve terene asfalt, kamen, blato i po potrebi.

o kojoj gumi je tačno riječ? cijena?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: silvertip - 19. 11. 2010. 21:43:33
ovo je brigestone dueler A/T cijena ti zavisi od dimenzije
17 su oko 2500 kn
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 19. 11. 2010. 22:00:19
Bridgestone a/t 205/70 r15 imaš protekt za 450 kn/kom a inače nova dođe oko 1300 kn.
Šta kažete na ove gume:
prva slika bridgeston m/t
druga slika kumho m/t
Po meni dobre za teren a za asfalt nisam baš siguran.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 19. 11. 2010. 22:05:13
ovo je brigestone dueler A/T cijena ti zavisi od dimenzije
17 su oko 2500 kn

pa zar to nije malo previše,ja sam svoje platio 1250 kn u dimenzij 31×10,5 r15
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 19. 11. 2010. 22:07:45
za mokro i blato dobre,za snjeg i led bojim se da će biti loše......

Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 19. 11. 2010. 22:16:01
Bridgestone Dueler A/T ti je jedna od najboljih guma za sve terene i sve klimatske uvjete, dosta sam surfao internetom dok sam se odlučio baš za njih, na jednom forumu skoro svi im daju ocijenu 5 zvijezdica. Kažem ima i protektor Dueler A/T 694  po 450 kn/kom šta je prava sitnica za ovu gumu.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 19. 11. 2010. 22:20:07
a tko to prtektira dueler 694
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 19. 11. 2010. 22:24:49
Bridgestone Dueler A/T ti je jedna od najboljih guma za sve terene i sve klimatske uvjete, dosta sam surfao internetom dok sam se odlučio baš za njih, na jednom forumu skoro svi im daju ocijenu 5 zvijezdica. Kažem ima i protektor Dueler A/T 694  po 450 kn/kom šta je prava sitnica za ovu gumu.

ma mislio sam na ove dvije slike bridgestone m/t i kumho m/t
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 19. 11. 2010. 22:38:13
Protektor gumu možeš nabaviti u Protekt promu u Zagrebu ako se ne varam, najbolje je otići kod njih i vidjeti koje ti sve protektore nude, kum je neki dan stavio ovaj protektor Kumho guma 235/75 r15 po cijeni 450 kn/ kom. Inače to ti je protektor cijele gume a ne samo gaznoga sloja, meni vulkanizer dao godinu dana garancije ili 70.000 km da se neće ništa odljepiti.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: silvertip - 19. 11. 2010. 22:53:48
ovo je brigestone dueler A/T cijena ti zavisi od dimenzije
17 su oko 2500 kn

pa zar to nije malo previše,ja sam svoje platio 1250 kn u dimenzij 31×10,5 r15

pogledaj po internetu 235/65 17 pa ćeš se uvjerit
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 19. 11. 2010. 22:57:38
ne daje on garanciju da se ništa neće odljepiti,već ako se odljepi u tom roku on ti napravi drugu što se desilo mom kolegi
dečki su bili fer i zamijenili mu gumu....

čini mi se da je nemoguće da imaju protektor kao dueler 694,ja mislim da je to ipak zaštićen oblik šare od strane bridgestonea
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 20. 11. 2010. 14:50:13
Danas ti je puno toga zaštićeno pa se svejedno prodaje, vulkanizer ti pokaže paletu šara i koja se tebi svidi takvu ti naprave, naravno ako je imaju. Protekt gume sada nisu kao prije nekvalitetne, postupak protektiranja valjda su usavršili tako da ja tu ne vidim nikakvu razliku osim u cijeni.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 20. 11. 2010. 18:17:50
Bridgestone a/t 205/70 r15 imaš protekt za 450 kn/kom a inače nova dođe oko 1300 kn.
Šta kažete na ove gume:
prva slika bridgeston m/t
druga slika kumho m/t
Po meni dobre za teren a za asfalt nisam baš siguran.

ove sa prve slike imam na pincgaueru 265 75 16 i nisu loše za teren. za AT se nebih odlučio od Bridgestone,prije bi kupio BF Goodrich.
Na toyoti imam 235 75 15 Michelin Snow X????? volio bih naći jedan dobar protekt za snijeg i blato jer ove su samo za snijeg,u blatu nema šanse za pomak naprijed ni nazad. znači samo MT,at nisu za moje potrebe
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 20. 11. 2010. 18:32:55
Baš sam se čuo sa kolegom lovcem koji je stavio protekt gume na svoj terenac. Firma koja ih izrađuje zove se Guma-protekt a nalazi se na adresi:

10410 VELIKA GORICA
GRADIĆI
ŽELJEZNIČKA 1


Tel.: ++385 (0)1 6214-983
Fax: ++385 (0)1 6215-288
GSM: ++385 (0)98 230-143

E-mail: guma-protekt@zg.t-com.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: PinzHunter - 20. 11. 2010. 18:50:16
da to u ovi:

http://www.schnee-offroad.com/guma-protekt/gume.htm (http://www.schnee-offroad.com/guma-protekt/gume.htm)

imaju super stvari.ove monsterice su prava stvar
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 20. 11. 2010. 20:01:36
Dobre su za mekani teren, makadam ili asfalt nije njihova podloga jer dižu kamenje sa ceste i dosta se čuju prilokom vožnje. Imao ih je kolega lovac na Mitsibishiju i koliko sam vidio na terenu tj. blatu nema im ravnih, jedino poslije moraš prati cijeli auto barem sat vremena.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: željko - 20. 11. 2010. 21:44:47
ove monsterice su dobre za sve osim za snjeg i led,kolega ih ima na svom autu i jedva se je popeo po snjegu za menom koji imamam duelerice 694,i još što mi se kod njih ne sviđa je što bruje i kockice s vremenom počnu pucat,onak vidi se pri dnu kockica one napukline..........

e sad dali će se s vremenom otkinut ili ne vidjet će se.......

Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Expresica - 20. 11. 2010. 22:28:19
Dobre su za mekani teren, makadam ili asfalt nije njihova podloga jer dižu kamenje sa ceste i dosta se čuju prilokom vožnje. Imao ih je kolega lovac na Mitsibishiju i koliko sam vidio na terenu tj. blatu nema im ravnih, jedino poslije moraš prati cijeli auto barem sat vremena.
Mislim da je ovo bilo poslije one akcije gdje smo tebe i kuma izvlacili iz polja ili ;D
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: evaeva - 20. 11. 2010. 22:32:12
Imaš pravo Mazda je zapela a izvukao nas je Darko sa Puchom i to zadnjim trzajevima, sada mislim da više neće biti takvih problema, Mazda dobila nove gume !!!
Danas je već isprobana a slike ću poslat naknadno.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: crni3006 - 28. 04. 2016. 22:59:20
Pozdrav!
Dvoumim se između ove dvije gume Hankook Dynapro mt rt03 ili BF Goodrich mud terrain?
Koju bi ste vi preporučili? hvala i pozz
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Fred - 29. 04. 2016. 00:16:20
Ja imam mud  terrain na patrolu i nisam bas zadovoljan ,pogotovo na snijegu ,a po mokrom na asfaltu ko da sam na ledu
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Fred - 29. 04. 2016. 00:24:17
Evo i slika kako to izgleda
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Dadx - 29. 04. 2016. 07:20:58
ja imam na GC malatesta kobra track nt i jako sam zadovoljan, čak i po mokrom drže relativno dobro s obzirom na tip gume...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: crni3006 - 29. 04. 2016. 08:03:56
ja imam na GC malatesta kobra track nt i jako sam zadovoljan, čak i po mokrom drže relativno dobro s obzirom na tip gume...
Iskreno da ti kažem,nebi protekt,imao sam loša iskustva baš sa tim gumama...Nisam mislio što se tiče terena već su se nakon godinu dana počele raspadat,ne znam dali je zbog lošeg terena ili loša serija,ali ja ih nebi više!
Bolje ću platit nešto više i imat urednu gumu...pozz
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: crni3006 - 29. 04. 2016. 08:08:05
Evo i slika kako to izgleda
Možda onda bolje Hankook? Ove BF Goodric imaju lijep dizajn sa tim slovima pa privlače...   ;D
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: ivod - 29. 04. 2016. 08:53:03
Dobro, koja su onda iskustva s protektiranim gumama, osim ovoga kolege Crnog (koje, naravno, uvažavam) ? Moje Maxis Trepador (ako sam dobro napisao) na Jimnyju su pri kraju vijeka, pa sam u ozbiljnom razmišljanju o nabavci protektiranih kod Guma protekta u Gradićima. Mišljenja su kontroverzna, neki se hvale dobrim iskustvima...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Kimboarap - 29. 04. 2016. 09:21:58
Protektirane gume su ok, samo nevidim svrhu istih kad su dosle u cjenovni rang s novim gumama tako da netreba i razmisljat o protektu... Bar ja tako muslim....
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: ivod - 29. 04. 2016. 09:56:32
Protektirane gume su ok, samo nevidim svrhu istih kad su dosle u cjenovni rang s novim gumama tako da netreba i razmisljat o protektu... Bar ja tako muslim....

Zar jesu  medicusuper ? Ja još kalkuliram s informacijom kako su protektirane daleko jeftinije...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Kimboarap - 29. 04. 2016. 10:40:57
Protektirane gume su ok, samo nevidim svrhu istih kad su dosle u cjenovni rang s novim gumama tako da netreba i razmisljat o protektu... Bar ja tako muslim....

Zar jesu  medicusuper ? Ja još kalkuliram s informacijom kako su protektirane daleko jeftinije...

Ma malo proguglaj pa ces vidit cjene su ti li la...  S tim da od furlana narucis poduzecem i 4 gume tu prema Dalmaciji postarina 10€ za smijat se... Tako da se stvarno ne isplati kupovat protekt... Meni u dim 235/75-15 protekt cc850 kn a a Duratrack nove 860:)))....
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Kimboarap - 29. 04. 2016. 10:48:37
Evo cak su jeftinihe sad kako dolazi lito
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 04. 2016. 10:51:00
treba uvijek kompromis izmedju ceste i sumskog puta ,  ove mud gume isnijeg na cesti je ko ruski rulet , bolji izbor su AT od bf goodrich,  malo jeftinije od njihovu su General graber at2 a iste  ,  neki dan sam na svojima stavio cooper discoverer at3, jako dobre
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: ivod - 29. 04. 2016. 10:53:05
Ma meni je Jimny jedini auto, pa se većinu vremena vozi po asfaltu, a jedino je vikendima i na godišnjem po terenu. Sad ste mi dali mislit, fala na informacijama...
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 04. 2016. 10:55:32
onda gledam nesto tipa 60% cesto 40% teren ,  cooper discoverer i slicne
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 04. 2016. 10:57:31
onda gledam nesto tipa 60% cesto 40% teren ,  cooper discoverer , Toyota open country AT i slicne
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 04. 2016. 11:05:51
ili nokian rotivia za mene jedina AT guma koja zimi po snijegu moze donekle da se poredi sa zimskim gumama
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: ivod - 29. 04. 2016. 11:56:38
Što točno znači "AT guma", kolega Lazare ?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: ivod - 29. 04. 2016. 12:07:16
All terain, evo, našao sam, hvala na trudu.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Lazar - 29. 04. 2016. 17:03:08
ove mogu da preporucim , fin kompromis izmedju ceste i terena

(http://i68.tinypic.com/2zz28o5.jpg)

(http://i64.tinypic.com/24ql4eq.jpg)

Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Pinia - 07. 10. 2016. 17:33:54
Stigle nove "šlapice" za po Velebitu.. Drugi vikend startam 2p 235/70-16 Open Land.  zagi
http://www.guma-protekt.hr/index.php/en/home/proizvodi/4x4-off-road (http://www.guma-protekt.hr/index.php/en/home/proizvodi/4x4-off-road)
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: roger - 07. 10. 2016. 18:21:07
Ma lako za gume, auto je vrhunski!   1liga
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Pinia - 07. 10. 2016. 18:23:33
 d4 zagi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: HS-2000 - 10. 10. 2016. 21:01:59
kolega koliko koštaju ove gume
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Pinia - 10. 10. 2016. 21:59:15
560 kn komad.. Pa nije puno. Evo ih na mjestu već  zagi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: alenvw - 11. 10. 2016. 11:16:56
Dali si direktno od njih kupovao ili  z14
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: spinnaker - 11. 10. 2016. 11:39:40
Žarko radi odlične gume, dok se ne "odlijepe"
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Pinia - 11. 10. 2016. 12:08:46
Direktno da. Spinn čuj za te novce znaš da nije top class ali ako izguraju dvije-tri godine barem ja zadovoljan.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: alenvw - 11. 10. 2016. 13:02:07
Gume su odlične kod mene su 3 godine na Terranu ali sad je vrijeme izmjene,mada bi izdržale još jednu zimu da su kugle i krajnici na hrpi ali pošto nisu malo ih brže poderalo.Napominjem da su mi to cjelogodišnje gume  ref
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: BacheJaeger - 11. 10. 2016. 14:39:52
godine bas nisu relevantne za utvrdit kvalitetu i trajnost.......  kod mene su na jeepu 5 godina i skoro kao nove....da zaboravih reci da su presle 5000km, tako da...........
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: šokac - 11. 10. 2016. 17:34:15
 
    Kod mene svi koji imaju terenca za lov imaju te gume .
    Za Velebit i planinu ne znam ali u Slavonskom blatu su
se odlično pokazale . To se već godinama uzima , od kad
se počelo radit . Ima mislim desetak godina , Tada su bile
500 kuna , sada nešto malo skuplje .

Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: robert.limeni - 11. 10. 2016. 19:48:41
Imam tu gumu i za te pare odlična, još ako bude trajala kako pišete ja i više nego zadovoljan. Jedino preko 80 malo buče ali to je takva guma
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: HS-2000 - 11. 10. 2016. 21:11:04
To je prava guma za tu lovu,nema se šta pričati.....
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Neno - 12. 10. 2016. 13:39:51
Lassa competus A/T na pajeru več četvrtu godinu i lagano počinju popuštati. 

Guma je inače best buy za 80% ceste 20% makadama i šumskih puteva, na mokrom drži pristojno bolje od bridgestone duelera kojeg sam prije imao.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: alenvw - 12. 10. 2016. 20:11:16
235/75/15 je 638kn skuplja je od 16  pic
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: RUSKI - 14. 10. 2016. 18:14:56
560 kn komad.. Pa nije puno. Evo ih na mjestu već  zagi
Kolega jesu to protektirane gume ili nove?
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Pinia - 14. 10. 2016. 19:03:43
Protektirane naravno. Dobre su evo vozim se vec par dana nemaju srama
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: spinnaker - 14. 10. 2016. 19:51:03
Radnja se zove guma protekt.
Dimenzija kakvih hoces. One malo cudne dolaze iz USA
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Pinia - 16. 10. 2016. 23:02:40
Gume protekt osvojile vrh Panos teaa  zagi
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Medvjedić - 26. 10. 2016. 12:03:39
Ekipa, zanima me koje mi od ovih guma preporučujete za vozilo Mazda B 2500, TD DK 4x4;
245/70 X 16 MICHELIN LA TITUDE CROSS
245/70 X 16 NOKIA N LINE SUV
245/70 X 16 KLEBER CITY LANDER
245/70 X 16 BR GOODRICH ALL TEREN T/A
245/70R 16 UNIROYAL
245/70R 16 DUNLOP GRANDTREK AT3 1
245/70R 16 GOODYEAR UG + SUV 107T
 245/70R 16 CONTINENTAL 850S
245/70R 16 MATADOR SUV
245/70R 16 LASSA
Ili mi Vi nešto drugo preporučujete, po svome izboru.
Hvala!!!
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: robert.limeni - 26. 10. 2016. 12:07:56
BF Goodrich AT tu nema greskE
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Goran - 26. 10. 2016. 12:17:36
BF Goodridge AT najduze traju. Odlicne gume potrosio nekoliko setova za Nissan Patrol i  Disco druga auta.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: lovac102 - 16. 03. 2017. 18:40:04
Evo da se i ja pohvalim pazario sam nove gume za zelenka koje bi mi omogućile lov poslije kiše, kao i izvlačenje ulovljene divljači bez problema iz lovišta... Vrijeme će pokazati. Inače guma je Cooper Discovery stt pro p.o.r.
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: Gabro - 14. 11. 2019. 16:27:54
Ima li ko kakvu sugestiju za Terrana nove gume? Vozi se u kamenu dosta ali ode se i na auto put ali rjede. recimo teren 60% ostalo 40%. Nesto pametno ako ko zna
Naslov: Odg: Gume za teren
Autor: shandi - 18. 11. 2019. 18:30:07
Ima li ko kakvu sugestiju za Terrana nove gume? Vozi se u kamenu dosta ali ode se i na auto put ali rjede. recimo teren 60% ostalo 40%. Nesto pametno ako ko zna
Ja imam na Landcruiseru BF Goodrich AT i za ovo što si naveo sigurno nema bolje gume