Autor Tema: Smijem li pucati na streljani ?  (Posjeta: 8138 vremena)

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Smijem li pucati na streljani ?
« u: 13. 05. 2017. 20:44:45 »
Kolege lovci imam jedno pitanje.
Sad ću dati zamolbu za učlanjenje u svoje lovačko društvo, u lovački savez sam već upisan i čekam nabavnu da idem po pušku. E sad da li ja smijem pucati na streljani da upucam i upoznam svoju novu pušku pošto narednih god dana moram stažirati bez puške ? da li je to povezano ?? mislim na to da li ja smijem uopće imati oružje dok stažiram ?
Jer po zakonu sam ja lovac čim položim lovački ispit( u teoriji nisam ni L od Lovca) a oružje mogu dobiti ako imam dokaz da sam lovac i ako sam zdravstveno sposoban i nekažnjavan a po tome bi ga mogao i koristiti u streljani.
Pitam jer sam čuo nešto da neka društva ne daju lovcu da ima oružje dok ne završi stažiranje ako je to uopće istina ili samo rekla kazala.
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #1 u: 13. 05. 2017. 21:18:42 »
rekla kazala

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #2 u: 13. 05. 2017. 21:29:56 »
Na svakoj javnoj streljani, svaki vlasnik oruzja sa oruznim listom moze pucati. to nema veze sa lovackim drustvom.
Razlikuju se samo uvjeti na streljani, koliko se placa, eventualni termini i slicno.

Osobno ne vidim svrhu da ti drzava daje pravo na oruzje, oruzni list, a onda da te lovacko drustvo koci.
Ako imaju staziranje, nema probelma ali ja ne vidim realnog razloga da staziras bez puske, To je glupo.

Moj savjet je da cim prije nazoves lokalnu streljanu, pitas za termine, da li i koliko se placa i tokom staziranja da iskoristis vrijeme staziranja da upoznas svoju pusku.

U zagrebu je vrapcanski potok, u osijeku pampas, u rijeci drenova. Ne znam gdje zivis, ali ako imas pusku i oruzni list, slobodno odi na najblizu streljanu i dogovori za termin i ostale detalje.

Cak bih i dodao, ako imas lovacku iskaznicu i markicu, lovacki karabin  i oruzni list, osim koristenja streljane punopravni si lovac kao i svaki drugi, imas pravo lova kao gost, ili da lovis u komercijali, ako si mozes priustiti. Dok god ne ostvaris pravo lova u svojoj udruzi kroz staziranje.
« Zadnja izmjena: 13. 05. 2017. 21:42:50 od roger »
Gente Balcanico!

Offline tomo6

  • K 100
  • **
  • Postova: 102
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #3 u: 13. 05. 2017. 22:06:15 »
Nije rekla kazala, nego u tvom budućem društvu ako misliš doma bit lovac postoji staziranje, a a lovnika jako dobro znas ko i onoga kojeg mozes pitati za  na streljanu, Krk je malen a sve te decke poznaješ pa lijepo direktno njih pitas i dogovoris

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #4 u: 14. 05. 2017. 17:34:06 »
Nije rekla kazala, nego u tvom budućem društvu ako misliš doma bit lovac postoji staziranje, a a lovnika jako dobro znas ko i onoga kojeg mozes pitati za  na streljanu, Krk je malen a sve te decke poznaješ pa lijepo direktno njih pitas i dogovoris

Ma naravno da cu pitati i Lovnika i ostale samo smo sad svi u poslu pa nikako da nekog uhvatim. Mene čisto interesira kakva je inače praksa u drugim društvima jer ne želim bit brzoplet i izgubit šansu da me prihvate u društvo . Zato i postoji forum , da se informiramo i pitamo za iskustva :-) A ja znam da postoji stažiranje i stažirati ću koliko bude trebalo jer i želim nešto naučit, samo me to zanimalo za pušku znači da li ja smijem imati pušku doma pod ključem i nositi ju samo u streljanu dok mi društvo ne da dozvolu da smijem loviti u lovištu ili postoji neka druga praksa .
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline burki28

  • K 100
  • **
  • Postova: 112
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #5 u: 14. 05. 2017. 17:51:32 »
Roger   just just just just just just just just
Bolje biti malo lud, nego malo pametan...

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #6 u: 14. 05. 2017. 18:09:42 »
kolega, posjedovanje i koristenje lovackog oruzja nema nikakve veze sa lovackim drustvom.
ti uopce ne trebas nikad ni bit clan lovackog drustva, recimo...
trebas bit clan hls-a, imati njihovu lovacku iskaznicu i markicu, nabavnu tj oruzni list kad kupis oruzje.
i to je sve.
slobodno ides na bilo koju strenjanu i u bilo koji lov tj loviste kao gost, takodjer i u komercijalu... zagi

Offline tomo6

  • K 100
  • **
  • Postova: 102
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #7 u: 14. 05. 2017. 19:19:17 »
Evo deeejan sve jednostavno i kratko objasnio zagi

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #8 u: 14. 05. 2017. 19:33:16 »
Hvala kolege na odgovorima
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Smijem li pucati na streljani ?
« Odgovori #9 u: 14. 05. 2017. 20:08:17 »
A ja znam da postoji stažiranje i stažirati ću koliko bude trebalo jer i želim nešto naučit, samo me to zanimalo za pušku znači da li ja smijem imati pušku doma pod ključem i nositi ju samo u streljanu dok mi društvo ne da dozvolu da smijem loviti u lovištu ili postoji neka druga praksa .

Staziranje nije zakonska obaveza kao nekad, ali se jos uvjek sprovodi od drustva do drustva. Ali ne u svim.

Drugim rijecima, ako se uclanis u neko drugo drustvo, lako moguce da nemas staziranje i punopravni si lovac.
Znaci tu se vec razlikuju dvije prakse: drustva sa staziranjem, i drustva bez staziranja.

Generalno, u svim lovackim drustvima pravo lova stjeces radnim satima na radovima na lovistu.

Takodjer, u dobro organiziranom drustvu, trebao bis dobiti starijeg i iskusnog lovca za mentora, bez obzira da li si tamo stazista/pripravnik, ili si punopravni i mladi lovac bez iskustva.
Gente Balcanico!