Autor Tema: Dominantno oko  (Posjeta: 16467 vremena)

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Dominantno oko
« u: 15. 03. 2009. 10:26:56 »
Velika vecina ljudi se ne obazire na utjecaj dominantnog oka jer velikim dijelom dominantno oko se poklapa sa dominantnom rukom, desno kod desnjaka i obratno.

Ja spadam u onu malu grupu "nesretnika od rodjenja" kod kojih je situacija obrnuta.

Za mene postoje dva moguca rijesenja; zrtvovati dobar pregled i nisaniti samo jednim okom i koristiti opremu namjenjenu desnjacima ili prilagoditi opremu i tehniku dominantnom oku a to je mom slucaju lijevo.

Kako ja u zivotu imam tek nekih 100tinjak ispaljenih metaka iz vatrenog oruzja i parsto strijela iz luka jos mi nije kasno za poceti sve iz pocetka i prilagoditi se vodecem oku.

Problem je i to sta je oprema za lijevake rijeđa. U svakom slucaju zanimaju me vasa misljenja i iskustva jer u ovoj godini namjeravam kupiti prvu sacmaricu, prvi karabin i prvi luk(ne nuzno tim redoslijedom)

http://www.huntersfriend.com/eye-dominance-issues.htm

http://www.kamenjarka.pc-shift.hr/ch3_poravnanje.html

PS U svakom slucaju nakon svega sta sam do sada procita i cuja ovaj problem je lakse ispraviti u streljastvu nego u biljaru ;D

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #1 u: 15. 03. 2009. 12:33:13 »
Isti problem kao i ti ima i moj brat. Totalni dešnjak, a samo bilijar i pucanje odrađuje lijevom rukom odnosno sa lijevog ramena. Bilijar mu ide super, dok je pucanje odradio tako da je kupio pušku za ljevake. Prilagođavao se puškom za dešnjake no dosta je teško repertirati sa desnom rukom pa je popustio i od kada ima lijevi zatvarač preporodio se.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #2 u: 16. 03. 2009. 20:56:35 »
Hm, tribala bi mi dobra bala coje da ja naucin igrati biljar livon rukon ;D

Biljar je manje bitan, pucanje mi je napeto. Ne ide meni lose sve desno al zatvoreno livo oko al velik je hendikep sebi toliko ograniciti vidno polje.

Zanimaju me iskustva iz prakse; jedno-dva oka, livo - desno... Karabin na samo desno oko a sacmarica liva za oba?

Znam da se ovo moze prilagoditi i nekim ekstremnim cast on-off kundaka al to mi nekako nakaradno izgleda(stavija san neke slike na temu Kundaci)

Koliko ljudi uopce ima ovo naopako oko?

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #3 u: 16. 03. 2009. 21:00:04 »
mislim da ti je takva vrsta kundaka najbolji način da se ne mučiš sa preučavanjem jer bi ti ipak to bilo prirodnije.
problem je samo ako planiraš puno komada cijevi, onda trebaš puno kundaka! d4

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #4 u: 16. 03. 2009. 21:30:49 »
jedna od metoda sa sacmarom pokusat pucat sa oba otvorena oka
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #5 u: 16. 03. 2009. 21:35:54 »
jedna od metoda sa sacmarom pokusat pucat sa oba otvorena oka

je !  to je super i teško se naučiti. ali vrijedilo bi!

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #6 u: 16. 03. 2009. 21:48:20 »
Rodio sam se kao "ljevak" i sve sam do polaska u osnovnu školu redio lijevom rukom. Nakon što sam krenuo u školu, učitelj koji me učio je rekao da nije normalno da se piše lijevom rukom i prisilio me da pišem desnom rukom pljus.
I nakon toga sam uz prijateljsko ubjeđivanje  pljus morao postati dešnjak  paci.

Ruke sam uspio istrenirati... ali oko nikako. Lijevo oko ostalo "dominantno"


Je..te život, tek sad kada sam napisao ovaj post skužio sam kakvi kreteni su mene učili životu.  uf uf


Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #7 u: 16. 03. 2009. 22:44:31 »
jedna od metoda sa sacmarom pokusat pucat sa oba otvorena oka

Bas zbog toga bi i triba prominiti ruku, da mogu koristiti oba oka. Jer kad je jedno zatvoreno onda problem vodecega ne postoji, zar ne?

mislim da ti je takva vrsta kundaka najbolji način da se ne mučiš sa preučavanjem jer bi ti ipak to bilo prirodnije.
problem je samo ako planiraš puno komada cijevi, onda trebaš puno kundaka! d4

Nije mi problem preucavanje jer neman jos ni jednu svoju pusku i sve skupa mozda sto metaka ispaljenih. Al zadnji mi je tren da se odlucin jer u ovoj godini namjeravan kupiti sacmaricu, karabin, luk, zracnicu, pracku...  ;D Malo sale.. Al za ozbiljno nabavna mi ima doci svaki dan i triba doniti odluku.
Najjednostavnije bi bilo provati al tu se odma pojavljuje onaj problem sta je oprema za ljevake rijetka.

Harry, kako na kraju pucas? Desnom? Jedno ili oba oka? (Harry P-rljavi moze pucati i sa oba oka zatvorena ;D ;D)

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #8 u: 16. 03. 2009. 22:50:54 »
Čuj, što se tiče laganog pucanja kroz optiku nemam nikakvih problema. Zažmirim na lijevo i desnim lagano nišanim. Problem je kada gađam pokretne mete, tu optika ne dolazi u obzir. Mislim na onaj način kada neki jednim okom gledaju kroz optiku a drugim pored optike. To je kod mene viša matematika...  uf

Dobro, nije to baš neka katastrofa kako sam opisao, snađe se čovjek s vremenom i prilagodi se situaciji na svoj način.  2p 2p 2p

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #9 u: 16. 03. 2009. 23:05:28 »
Čuj, što se tiče laganog pucanja kroz optiku nemam nikakvih problema. Zažmirim na lijevo i desnim lagano nišanim. Problem je kada gađam pokretne mete, tu optika ne dolazi u obzir. Mislim na onaj način kada neki jednim okom gledaju kroz optiku a drugim pored optike. To je kod mene viša matematika...  uf

Dobro, nije to baš neka katastrofa kako sam opisao, snađe se čovjek s vremenom i prilagodi se situaciji na svoj način.  2p 2p 2p

A jesi li kad prova uzet "suprotnu" pusku i viditi kako onda ide?

Evo jedan link na proizvod koji navodno ispravlja ovu manu na nacin da "vara" mozak.

http://www.easyhit.co.uk/testeyes.html

I jedna slika koja prikazuje u cemu je u stvari problem.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #10 u: 16. 03. 2009. 23:37:23 »
u društvu imam prijatelja lovca dešnjaka bez desne šake.toliko je strasveni lovac da se je uspio istrenirati na lijevu stranu, da ne pamtim da je ikada promašio!obožava biti u pogonu sa psima i svojom tanđarom koja ne može promašiti niti ono u trku!

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #11 u: 17. 03. 2009. 02:00:45 »
Ja spadam u onu malu grupu "nesretnika od rodjenja" kod kojih je situacija obrnuta.

Iz vlastitog iskustva mogu reći da je sve to stvar navike. Pišem lijevom rukom, dominantno oko lijevo, kada gledam nešto pod povećalom, gledam na lijevo oko, ali kada pucam držim oba oka otvorena a nišanim desnim. Potrajalo je par godina dok sam se "preokrenuo", ali moguće je. Tehnika "preokretanja" je bila poprilično jednostavna - zračna puška 10m i svaki put komad kartona ispred lijevog oka i tako skoro 2 godine. Kada sam nakon toga pokušao bez kartona, nije bilo problema sa nišanjenjem sa oba oka otvorena. Navike su jako moćna stvar.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #12 u: 17. 03. 2009. 10:44:37 »
Dominantno desno, ali mogu pucati i kao levak ali na nepokretne mete ;).
Dok sa ovim boljim optikama i sa oba otvorena, vec s sacmarom ide malo teze!
Stvar navike,refleksi i brzina.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #13 u: 17. 03. 2009. 10:50:38 »
..kakvih nas sve nema  uf  uf
..kad sam ranije cuo za dominantno oko mislio sam da jako rijetki slucaj to, a sad citaju vidim da vas ima vise nego nas "normalnih"..svaka cast ak se uspijete prilagoditi tome  just
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.

Offline hunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 572
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #14 u: 17. 03. 2009. 13:19:35 »
desnjak, desno oko dominantno, pisem desnom rukom ali poucam sa lijevog ramena i nisanim lijevim okom, koristim desne puske i nije mi nikakav problem stvar navike