Autor Tema: Dominantno oko  (Posjeta: 16555 vremena)

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #15 u: 17. 03. 2009. 21:28:54 »
Ja spadam u onu malu grupu "nesretnika od rodjenja" kod kojih je situacija obrnuta.

Iz vlastitog iskustva mogu reći da je sve to stvar navike. Pišem lijevom rukom, dominantno oko lijevo, kada gledam nešto pod povećalom, gledam na lijevo oko, ali kada pucam držim oba oka otvorena a nišanim desnim. Potrajalo je par godina dok sam se "preokrenuo", ali moguće je. Tehnika "preokretanja" je bila poprilično jednostavna - zračna puška 10m i svaki put komad kartona ispred lijevog oka i tako skoro 2 godine. Kada sam nakon toga pokušao bez kartona, nije bilo problema sa nišanjenjem sa oba oka otvorena. Navike su jako moćna stvar.

Sta znaci "preokrenuo"? Jel to znaci da sad imas desno oko dominantno?

Cuja san da je to moguce sa blokiranjem dominantnog oka sa komadom kartona kako kazes ili jednostavno blokiranim staklom na naocalama za pucanje, jer postupak se odvija sa oba oka otvorena al da vidi samo ono "potlaceno". Uvijet, odnosno pozeljno je da oba oka jednako dobro "rade" i nakon nekog vremena ono oko koje se koristi preuzet ce ulogu vodecega .
Samo mene je strah s time se igrati da nebi ovo drugo oslo u kriz uf  ;D

Na razmisljanje o ovome problemu potaka me je jedan prijatelj stari lovac iz Engleske koji kaze ako dobro ukombiniras oko s kojim ciljas i kundak koji ti pase da postupak nisanjenja prakticki ne postoji nego kad dignes pusku u rame ona puca tamo gdje gledas...

A proucavajuci ovo na internetu nasa san i tvrdnju da je jos veci problem ako neko ima "centralni pogled", jer to se ne da ispraviti samo izmjenom puske.

 


Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #16 u: 18. 03. 2009. 10:14:39 »
Sta znaci "preokrenuo"? Jel to znaci da sad imas desno oko dominantno?

Preokrenuo sam naviku, ali samo za nišanjenje, lijevo je ostalo dominantno za sve osim za nišanjenje (po nekoliko sati dnevno gledam kroz stolno povećalo ili stereomikroskop, pa bi primjetio da se i tu promjenilo dominantno oko). I nemaš brige da ćeš početi gledati u križ. Cijeli štos je naviknuti mozak da ne koristi lijevo oko dok je oružje u rukama. Kundak je priča za sebe i ne treba potcjenjivati uticaj kundaka na nišanjenje, ali o tome drugi put..
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #17 u: 18. 03. 2009. 21:59:04 »
Niposto ne podcjenjujem utjecaj kundaka, on je taj koji nisani i dovodi nisane pred oko, samo triba znati pred koje oko nisan treba postaviti.

Mene su u stvari zanimale mogucnosti prilagodbe jer sam ja ekstrem a i drago bi mi bilo da ostavimo pisani trag za buduce narastaje ;D.

I jos uvik nisam nacisto; prilagoditi oko ili pusku. Kupiti kontra pusku zvuci jednostavno al ja sam jedan od onih koji livom rukom ne znaju nista drugo nego staviti je u djep i stvarno ne znam kako bi to izgledalo koristiti je za rukovanje vatrenim oruzjem 8).

A s druge strane godinu ili dvi nije malo za potrositi na prilagodbu oka, mozda bi manje tribalo za nauciti koristiti livu ruku. .ebote koja dilema uf


Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #18 u: 21. 03. 2009. 15:21:25 »
  m4

Jucer sam u strelicarskom klubu napravija mali pokus.

Pucam zakrivljenim lukom(desnim lukom i livo oko zatvoreno) i palo mi je napamet isprovati kako bi bilo nanisaniti sa oba oka da vidim kud bi to oslo.

Al kako oprema koju koristim nije moja nego klupska odlucija san biti oprezan pa san nanisanija desnim okom pa onda otvorija livo i nista se nije dogodilo!? Kako ja imam livo oko dominantno nisan je triba pobici ali nista! Opalija san nakon toga 40tak strijela pola nisaneci sa jednim a pola sa oba oka i sve idu na isto misto!
Isprova san sve testove koje san nasa za odredjivanje dominantnog oka i siguran sam da je to kod mene livo ali ovo sad mi nije jasno. Jedino objasnjenje je ono koje ima 50AE da je mozak jednostavno navika koristiti desno oko u postupku nisanjenja, to jos lakse sta su oba moja oka jednako dobra, vide isto.

Ako je to slucaj onda se to kod mene dogodilo bez posebne vjezbe, jednostavno s vremenom jer jos od drvenih pusaka ja nisanim desnim okom uz zatvoreno livo pa se valjda moj jadni mozak prida u borbi s tvrdoglavim magaretom ;D
Doduse da nije lovstva i foruma nikad mi nebi palo napamet ispitivati mogucnost pucanja i nisanjenja sa oba oka...

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #19 u: 21. 03. 2009. 17:55:51 »
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #20 u: 21. 03. 2009. 18:16:58 »
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

Pa standardnim pokusima, opisat cu dva;

-ispruzis ruku i palcem i kaziprstom napravis krug i kroz taj krug, sa oba oka, "naciljas" neki predmet na desetak metara. Nakon toga zazmiris na jedno pa na drugo oko. Najcesce ce kod jednoga oka naciljani predmet ostati "naciljan" i to je dominantno oko.

-drugi nacin je da opet naciljas neki predmet, sve isto, moze kroz palac i kaziprst ili rupu u cd-u i polako ta cd ili ruku povlacis prema ocima al ne ispustajuci iz vida "naciljani" objekt i tako povlaceci ruka ili cd ce doci ravno pred dominantno oko.

A glede podpitanja meni se cini da je meni jedno oko dominantno a drugo ciljnicko uf

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #21 u: 21. 03. 2009. 21:14:13 »
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

http://www.kamenjarka.pc-shift.hr/ch3_poravnanje.html
..dno stranice..imas i slikicu tak da je sve jasno..
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #22 u: 21. 03. 2009. 21:30:27 »
sve 5!
nekada ljudi riješavaju probleme kojih nema.zato pitam...
i to u vezi s tvojim problemom, meni bi bio jebeni problem jer sam totalni dešnjak.
i ovo što ciljaš i lijevnim i desnim je sasvim jednostavno jer svako oko vidi ravno  happi samo uskladiti to sa tijelom i udovima  uf još dečki spominju godine treniranja....budi ustrajan!  d4

Offline likabrinje

  • K 500
  • ***
  • Postova: 780
  • bilo kuda Sauer svuda......
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #23 u: 22. 01. 2011. 02:35:28 »
Zanima me jel se moze proc ljecnicki ako netko vidi samo na jedno oko i dobit oruzani za drzanje i nosenje???

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #24 u: 22. 01. 2011. 07:14:09 »
..kakvih nas sve nema  uf  uf
..kad sam ranije cuo za dominantno oko mislio sam da jako rijetki slucaj to, a sad citaju vidim da vas ima vise nego nas "normalnih"..svaka cast ak se uspijete prilagoditi tome  just
Pojava je zapravo vrlo česta i većini ljudi ne predstavlja problem. Problem nastaje kad je jedno oko izrazito slabovidno (oftalmološki pojam) ili slabo upotrebljivo (zbog bolesti ili sl.) i to ono koje bi očekivano trebalo biti korišteno za ciljanje (desno kod dešnjaka i obrnuto). Ne vjerujem da je kod Tebe kolega "nostromo" to toliko izraženo.
U streličarstvu stručnjaci su podijeljeni je li bolje kupiti "lijevi" luk za dešnjaka s dominantnim lijevim okom i naučiti njime se koristiti ili žrtvovati nešto bolje ciljanje za urođenu veću spretnost desne ruke. Meni je savjetovano da nastavim koristiti "desni" luk i usprkos dominaciji lijevog oka tim lukom postižem odlične rezultate.
Ako je kod Tebe to zaista toliki problem nabavi "lijevi" luk, a za oružje se može nabaviti optička naprava koja omogućuje držanje puške na desnom ramenu i ciljanje lijevim okom (nešto nalik malom periskopu). Izgleda prilično nespretno na oružju ali kad nema druge mogućnosti to je rješenje. Što se tiče sačmarice pucanje s oba oka (uz obavezno dobro napravljen kundak i prilagođen ergonomiji strijelca) brzo se nauči i čak je poželjno. Ne kaže se uzalud da "oko gađa, a kundak pogađa"! zagi

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #25 u: 22. 01. 2011. 08:00:05 »
pozdrav kolega!

Kod mene: pišem desnom rukom, no dominantna ruka je ipak lijeva..
 d6 Kad pucam kundak je u lijevom ramenu, malo mi je problem brzog repetiranja kod mausera, no snalazim se... d7. Normalno, refleksno otvaram lijevo oko kod ciljanja, premda se navikavam pucati sa oba oka.

Eto da nas utješim, kažu da su ljudi koji koriste obje ruke za ponešto  z1 imaju nešto veću inteligenciju d4
Em ti sumpor.....

Offline mve

  • K 500
  • ***
  • Postova: 762
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #26 u: 24. 01. 2011. 14:02:48 »
Vidis ja sam tvrdi desnjak, desnom rukom pucam i nisanim sa desnim okom s tim da nisam nikad isprobavao koje mi je dominantno tj ciljno, a na ptice pucam uvijek sa oba otvorena oka. I to od prvi puta kad sam probao. Jedostavno mi je tak lakse.
Moj Zagreb tak imam te rad...

Offline željko

  • K 100
  • **
  • Postova: 160
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #27 u: 24. 01. 2011. 15:29:30 »
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

Pa standardnim pokusima, opisat cu dva;

-ispruzis ruku i palcem i kaziprstom napravis krug i kroz taj krug, sa oba oka, "naciljas" neki predmet na desetak metara. Nakon toga zazmiris na jedno pa na drugo oko. Najcesce ce kod jednoga oka naciljani predmet ostati "naciljan" i to je dominantno oko.

-drugi nacin je da opet naciljas neki predmet, sve isto, moze kroz palac i kaziprst ili rupu u cd-u i polako ta cd ili ruku povlacis prema ocima al ne ispustajuci iz vida "naciljani" objekt i tako povlaceci ruka ili cd ce doci ravno pred dominantno oko.

A glede podpitanja meni se cini da je meni jedno oko dominantno a drugo ciljnicko uf

nemam nikakvih problema s time što tebe muči,ali me je baš zanimalo koje je moje ciljničko oko,znam da je desno ali ipak idem isprobat tvoj test s palcem i kažiprstom i pazi sad ovo!!!!!!!!!!

dignem ljevu ruku u zrak,napravim krug s palcem i kažiprstom,izaberem predmet pogledam kroz rupu na ljevo oko nevidim metu na desno da...ok velim sam sebi,to je to,desno je oko ciljničko......kad onako bez veze idem probat s desnom rukom,napravim krug,izaberem metu....opa,na desno oko nevidim na ljevo vidim...po tome ispada da je ljevo oko ciljničko,probam par puta ono isto....tu neko nekog handri,nek netko i od vas proba pa javi.......

ZAKLJUČAK:čini mi se da ova tvoj pokus ne funkcionira,s CDom nisam probao....

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #28 u: 24. 01. 2011. 17:22:26 »
Problem je vjerojatno subjektivne naravi. Test je donekle vjerodostojan prvi puta i to ako odmah ne pročitaš tumačenje rezultata, a nakon toga može se dogoditi da podsvjesno utječeš na rezultat. zagi

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Dominantno oko
« Odgovori #29 u: 24. 01. 2011. 20:15:57 »
Željko, pokus je sto posto točan...
U stvar probaj sa CD-om a prije toga prouči ovaj nostromov link na 1. strani ove teme.