Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397270 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1380 u: 15. 05. 2017. 08:04:16 »
Jos jedno takmicenje kod nas- ovaj put ozbiljno i sa puno takmicara.
odlicne  i mnogobrojne nagrade.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1381 u: 14. 06. 2017. 11:09:34 »
Roger ako slucajno vidis- puno put smo pricali o osmatranju mete na 600 m. evo kupio sam nedavno kameru Nilkon P 900 koja to jako lijepo vidi pa i putanju metka. Probao i snimao nekoliko pua i po vrucini i na na hladnijem vremenu i lijepo se vidi i papir i metalne mete. Nije previse skupa a vidi se i snimi dosta dobro. Zoom je velik mislim 84 x a onda dalje digitalni a sve u svemu odradi cisto samo mora biti na solidnom postolju.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1382 u: 14. 06. 2017. 12:48:11 »
Gorane, hvala ti! ovo je uvjek bitna i zanimljiva tema. Svakako cu pogledati ako budem u prilici.

Inace, ovo sta spominjes, bio sam u prilici nekoliko puta vidjeti "metak u letu", kad bih osmatrao kao spotter na natjecanju direktno iza strijelca. Mislim da je to turbulencija zraka iza zrna.

i na isti nacin sam kao spotter znao vidjeti metak 22 lr, kroz dobar spektiv, osmatrajuci iza strijelca s metama na 50 i 100.
Ako se i ne vidi pogodak na vecoj udaljenosti, vec je i putanja zrna dobar pokazatelj gdje nosi.

Hvala jos jednom!   zagi
« Zadnja izmjena: 14. 06. 2017. 12:51:45 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1383 u: 14. 06. 2017. 23:15:48 »
22 je dobar za vjezbu ( i jeftin) jer mu je putanja do 200 m jako slicna nekim puno jacim kalibrim na vecim daljinama pa mozes provjeravati optiku i gledati sta se desava. Strelcu je tesko, mada moguce, vidjeti zrno u letu pod dobrim atmosferskim uvjetima pogotovo na udaljenostima gdje zrno ne ide previse visoko. Na udaljenostima vecim od 500 m vidis samo dio leta prije nego sto padne ispred mete i kad je zrno sporije.  Kad je jako vruce, hladno, dosta magle u zraku i velika vlaga lakse se vidi trag leta iza zrna. Kontrast u odnosu na okolis je jako vazan- kad je suv  dan u pustinji jako je tesko .  Posmatrac puno lakse vidi vapour ili pomak zracnog vala koje zrno kreira tokom leta. Najsladje je kad vidis pogodak pa tek nakon nekog vremena i cujes odjek pogotka dok zvuk stigne nazad.  kamera nema veliki LCD ekran ali je dovoljan da vidis sve sto ti treba i podesis po potrebi da imas siroko vidno polje i vidis let zrna i mjesto udarca na meti.  Uobicajena greska posmatraca je da ocjeni da je pogodak pao sa strane mete a on je u stvari otisao preko mete  i dao impresiju pogotka sa strane ( mada je i to moguce)zato je pozicija posmatraca jako vazna da je u liniji leta zrna ako je moguce. Nekad na vecim distancama recimo 800- 1000 yardi vidis i visinu leta zrna ( 308) kako iznenada prije mete pocne padati i savijati putanju uslijed uticaja vjetra ispred mete. Mislim da je to glavni razlog zasto su ranije strelci zakljucili ( a i logika pomaze) da sporije zrno nakon duzeg leta je vise podlozno utjecaju vjetra i time je dalji vjetar vazniji od blizeg sto je samo impresija i nije tocno. Blizi vjetar je vazniji i ima vise utjecaja na glavnu trasu putanje dok dalji vjetar sigurno ima svoj uticaj, medjutim, ne toliko dominantan kao blizi. Kad nadjem vremena  sastavicu par kracih videa u jedan da se vidi let zrna na putu prema meti pa ces vidjeti i kako kamera radi.
kad pucam sam onda uglavnom samo vidim ( i cujem) pogodak negdje na meti ( tesko vidim precizno mjesto pogotka osim u sredini koja je bijela) i odbijanje metka od mete ( celicna ploca) i dizanje prasine. Ponekad cudna odbijanja zrna me uce koliko je zrno nepredvidljivo a povrsina tvrda i moguce opasna ako se ne pazi. Meta se lagano zaljulja, zrno rasprsne i digne prasinu i onda stigne zvuk pogotka. Makar ne moram hodati do mete non stop a kad zavrsim provjerim sa spotting scope ili kamerom sta se desilo.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1384 u: 15. 06. 2017. 07:26:48 »
Da, imam par knjiga o citanju vjetra i miragea, koje se slazu s ovim sta si napisao.

Nacelno, vecina strucnjaka se slaze da vjetar na pocetku putanje utjece vise na zrno nego vjetar na drugom dijelu putanje.
Negdje 85% do 90% dokumentiranih izvora se slazu u tome, ostatak tvrdi suprotno.

Pokus je vrsen gdje je uz 100 m uzduznog zida, meta bila na 200, gdje je zadnjih 100 m izlozeno vjetru.
Poslije je radjen obrnuti pokus, gdje je zrno prvih 100 m bilo izlozeno vjetru, a drugih 100 zaticeno zidom.
Uglavnom, ispalo je da pocetni vjetar vise utjece nego onaj na drugom dijelu putanje.

Prakticno bi to znacilo, ako su zastavice na strelistu postavljene svakih 50 metara, ili drugacije po duzini, korekciju bo trebalo vrsiti prema najblizoj zastavici. U biti to je i pogodno za one koji sa anemomentrom mjere brzinu vjetra, s mjesta gadjanja.  zagi
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1385 u: 15. 06. 2017. 08:53:41 »
Ako si nabavio onu knjigu o vjetru onda si dobro napravio! Odoh ja u petak poslije posla opet u brdo da malo prasim po metama jer ce biti hladno i kisa pa da ima malo izazova. Imam 92 komada VLD classic hunter 168 gr pa polako dokle dodjem.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1386 u: 15. 06. 2017. 08:58:19 »
Imam tu knjigu, i jos 2, ili 3.
Uglavnom vrlo korisno!  zagi
« Zadnja izmjena: 15. 06. 2017. 09:01:57 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1387 u: 15. 06. 2017. 11:21:41 »
Citat:
Mislim da je to glavni razlog zasto su ranije strelci zakljucili ( a i logika pomaze) da sporije zrno nakon duzeg leta je vise podlozno utjecaju vjetra i time je dalji vjetar vazniji od blizeg sto je samo impresija i nije tocno. Blizi vjetar je vazniji i ima vise utjecaja na glavnu trasu putanje dok dalji vjetar sigurno ima svoj uticaj, medjutim, ne toliko
z10
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1388 u: 15. 06. 2017. 12:41:45 »
Ja mislio, da je baš obrnuto  uf

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1389 u: 16. 06. 2017. 07:28:41 »
Leon nemojte se brinuti jer puno ljudi misli sto i vi jer logika se moze pratiti medjutim na terenu je drugacije. Vjetar je jako tezak za skuzit, nevidljivi i nedodirljiv nekad  je jako tesko skontati ko, kako i odakle i kako cesto puse - slicno kad zelis saznati stvarno misljenje politicara- nema kraja objasnjenjima ali nikako da cujes cisto i decidno  misljenje.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1390 u: 16. 06. 2017. 07:35:17 »
Ako zelite detaljno studirati vjetar na distanci podjelite distancu ( izmedju  cijevi i mete) na 3 dijela  i posebno studirajte svaki segment i "lokalne" kondicije u tom dijelu putanje zrna. Cesto se zna raditi o velikim oscilacijama i pravcu, snazi i frekvenciji naleta vjetra pogotovo ako ima rupa/ depresija i vecih objekata na putanji. Da se lakse razumije pogledajte kretanje vodene mase i virova po rijekama - bolje se vidi i jasnije je  a slicno radi.
Planinski tereni su neiscrpan izvor iznenadjujucih vjetrova i unikatnih pojava.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1391 u: 17. 06. 2017. 10:06:33 »
https://www.youtube.com/watch?v=SKa4Cd3fzII

Roger Nikon kamera u akciji.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1392 u: 17. 06. 2017. 12:20:03 »
I ne samo kamera!
Fenomenalno!

Koliki je zoom na najvecem povecanju?

na 13.19, 13.20 pred kraj lijepo se vidi trag od zrna u zraku.
« Zadnja izmjena: 17. 06. 2017. 12:26:13 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1393 u: 17. 06. 2017. 18:21:22 »
Nemam pojma- ja sam snimio o stavio pa ti pogleaj da vidis da camera radi. Daljine po sjecanju 275 - 645 m.
 zagi ti meni. Tomislav  (clan foruma)nam je dosao  tako da smo veseli da ga vodimo u lov cim to bude moguce.
Pogledaj kako kamera radi.  Nadam se da je OK>


Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1394 u: 17. 06. 2017. 18:49:59 »
Zoom je do jaja koliko se sjecam. tu ima snimak da mladim lovcem koji drugi put u zivotu puca  iz puske i ja am ga dobio da  puca 645 m. Pucali smo zajedni dije mete na toj daljini. momak je student,  golman i novi lovac. Ma bilo je odlicno vijedit maldog i novog strelca sa puca ovu daljinu.