Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 402303 vremena)

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1440 u: 07. 03. 2018. 08:41:39 »
A pogotovu promjenjivi vjetar!  zagi
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1441 u: 08. 03. 2018. 03:51:16 »
Anatomija pogotka

Koristim Steyr SSG 69 u 308W. Zavoj cijevi 1:10 STABILNOST ZRNA: 2.15 (MIN:1.4)
Projektil: Hornady SST 165  SD 0.249 BC G1 0.438  BC G7 0.225
BRZINA PROJEKTILA: 915 M/S  UPUCANO NA: 300 M NADMORSKE VISINE 28C I PRITISAK OD 965 HP
VARIJACIJA BRZINE DO 3%
Optika: Vortex Razor 4.5-27x56 FFP MOA
Visina optike 4.2 cm- upucano 100 m nula.
META: LOPATAR DVOGODISNJI SICER
Operacioni  I eticki domet 308W na divljac ovog tipa I tezine je 650 m.
Daljina do mete 385 m mjereno nekoliko puta sa dvogledom I LRF.
Teren ravan, temperature 17C visina 425 m a pritisak 1012 HP
Vec nekoliko dana u lovu I svako popodne iz daljine osmotrim lukavog mladog lopatara kao se s brda prikrada zitnom polju sa mladom jecmom. Trava suva I visoka negdje njemu I iznad ramena a suva pa ga boja terena lako sakrije. Prikrada se izmedju kengura a oni mu pruzaju dodatno osiguranje. Odlucim ga sacekati iz daljine I daleko izvan njegovog pogleda  I cula. Vec oko 4 sata popodne sam se namjestio uz ogradu ledine I izdaleka osmatrao padinu brda I cekao da sidje u ravnicu. Nakon skoro dva stata cekanja dvogled ga je uhvatio iza grupe kengura I da ga niej izdao oblik glave bilo bi ga tesko prepoznati menju njima. Cim se osjetio sigurnim prisao je ogradi I laganim skokom preskocio I usetao medju krave I pridruzio se gozbi. Krave su provalite preko ograde I navalile na tek iznikao jecam.  Dvogledom sam ga pratio I mjerio daljinu I provjeravao na kravama koje su vece I sigurnije mete za mjerenje. Daljina se vrtila oko 385 m I doslo je vrijeme da se uzme puska I nesto napravi prije nego sto dodje mrak. Podesio sam optiku na 20 puta povecanje I izostrio parallax. Konacnica je cista a pregled odlican.  Za 385 m trebam vertikalno pomaci koncanicu za 7 MOA ( 6.95) ili 28 klikova. Vjetar  je visio negdje oko 6 km/h oko 50 stupnjeva s desne strane I na ovoj daljini nije predstavljao problem.  Generalno govoreci vecini strelaca je puno lakse pogoditi vertikalni pomak za odredjenu daljinu nego odrediti snagu I pravac vjetra  I to izraziti klikovima  horizontalne turete. Prilozena slika prikazuje  impact moguceg problema sa odredjivanjem koordinata. Na ovoj distance vrijednost jedngo klika je oko 3 cm ( 2.8cm) I to nije veliki problem zato sto je vitalna zona lijepo vidljiva I dovoljno velika. Standardno na ovoj daljini dobijem grupe ispod 10-15 cm a realna vitalna zona je precnika 250 mm sto je puno vece. Svejedno zauzimam stabilan stojeci stav I naslonim pusku na stub od ograde. Prijatelj je nekoliko metara iza mene I osmatra sicera dvogledom ali je previse uzbudjen I puno prica a ne vjeruje da ga mogu pogoditi pa baca negativu.  Iza nas je jezerce sa jatom glasnih pataka koje su tek sletile. Ocjenjujem da je vjetar vrijedan 10 cm pomaka  I ne zelim micati turetu kad mogu na koncanicu precizno odrediti pomak u lijevo I tako rijesiti problem. U biti zanemarivo na ovolikoj meti.
Kako se blizi noc jelenko se sve slabije vidi a par krava se lagano odmice u stranu I on je sam I sigurna meta za pucanje ali je pognut I ukoso okrenut prema meni pa je puno manja meta nego da je po strani. Za svaki slucaj sacekam da se pomakne u bolji polozaj.  Nakon minut prilika se otvara. Pazljivo I tiho zatvorim zatvarac I pripremim se za okidanje. Polozaj je dobar I stabilan a meta zakljucana I lagano podesim centar konacnice na pravo mjesto I prasak zatrese dolinu. Skoro  u istom trenutku sicer se zgrci padne ko kruska a odjek zrna koje se zabilo u zemlju brzo stigne do uha.. Par nervoznih trzaja I smiri se jako brzo. Jos ga drzim na nisanu a novi metak je vec u cijevi.  Sve se smiri, izvadim metak iz cijevi  I polako u auto da pokupim plijen. Prijatelju su usta jos otvorena I ispadaju rijeci koje ne treba ovde spominjati. Inace nije lovac nego posmatrac pa ga sve iznenadjuje I plasi ( posebno zmije). Dok smo dosli do plijena vec je pao mrak ali je jelenko bio “usidren” I cekao nas. Za 308 W ova daljina nije nikakav problem a energetski dio za ovaj tip divljaci  je jako cisto odradjen.  Kontrola kvalitete preciznosti moze oscilirasti zbog puno faktora ali treba ih samo poznavati I poduzeti mjere kako smanjiti njihov utjecaj. KLjuc uspjeha je smaniti nepoznato I svesti na najmanju mogucu mjeru. Za record moj pogodak je otisao oko 4 cm gore I 12 cm u desno od mjesta gdje sam namjeravao pogoditi ali je bio cist I trenutan. Ako se daljina podupla (770m) varijacije pocnu igrati puno veci factor I afektirati preciznost I  pouzdanost strelca. Vertikala je 23.5 MOA ili 93 klika dok je horizontalni pomak uslijed istog vjetra malo preko 2 MOA sto nije znacajno ali je vrijedno 47 cm sto je puno vece nego vitalna zona. Vertikalni pomak uz povecanje daljina nije linearan dok  kod horizontalnog pomaka jest sto znaci ako vjetar skoci sa 5Km/s and 10km/s poduplate vrijednost pomaka na tureti. Vrijednost klika je oko 5.5- 6 cm pa je vazno odraditi sve komponente na optici sto preciznije. Metak stigne na 385 m za 0.5 sekundi dok je na 770 m za 1.23 sekunde. Energije jos uvijek ima dovoljno ali pogodak mora biti precizan. Zrno je iznad brzine zvuka ali je puno sporije nego na 385 m. Kontrola procesa disanja, pozicije I nisanjenja je puno kriticnija za uspijeh nego na duplo manjoj daljini.  Mogucnost greske daleko veca  a s time I vjerovatnoca loseg pogotka. Ako poduplate vrijednost vjetra sa 6 km/s na 12 km/s to zapravo znaci pomak od 1.2 m ( 5MOA) u stranu I to se mora pravilno korektirati na horizontalnoj tureti. Da bi lovac pucao ove daljine stvarno mora biti uvjezban  I u dobroj kondiciji I mora poznavati svoju pusku ( balistiku) I optiku do savrsenstva. Meta takodje mora biti na pravom mjestu I polozaju I po mogucnosti staticna. Vjezbom valja povecavati daljine ali drzati grupe pogodaka konfidento ispod 250 mm I tu stati sa gornjom granicom daljine koju mozes kontrolirati I sigurno pogadjati.  Najbolja pozicija za strelca je ona s koje moze najbolje kontrolirati najvecu nepoznanicu a to je vjetar.  Kako valja divljaci prici uz vjetar ili odozgo onda treba znati kako odrediti daljine, vjetar I uglove za precizno gadjanje.  Odabir kalibra koji bolje “podnosi” vjetar je prednost ali nije dovoljno bez vjezbe, poznavanja balistike I optike koja moze pravilno I bezbroj puta ponoviti istu zadatu vrijednost. Ako imalo postujete sebe kao lovca nece pucati u situacijama gdje niste 100% sigurni  u terminalan pogodak. Daljina je prokleta jer ima puno nepoznanica a zarazna je I izazovna medjutim mora se biti svjestan realnosti I ne biti “kauboj”.  Daljina je takodje relativa jer sto je nekom daleko nekom je macji kasalj. Daljina ne treba biti izvor intimidacije strelca samo logicna obrada podataka I komunikacija kroz optiku I cijev je relevantna. Teorija se mora poznavati I prepoznati u praksi I konstantno poveravati znanje, iskustvo I tehniku koristenja opreme. Mora se puno zrna ispucati dok dodjes na nivo da sigurno mozes staviti 5 metaka  u 250 mm grupu na  800 m ili koliki god je plafon kalibra koji koristite. Samo ja ovde na forumu postavim svoje mete I dobre I lose bez razlike svi drugi cuvaju svoje  ko zmija noge.  Isto tako kondicije na strelistu nisu nikad ni blizu kao one  u stvarnom lovu I potrebno je provesti puno vremena da se upozna I doktorira oprema I balistika puske I optike. Forma se ( uglavnom) tesko stekne a lako I brzo gubi.  Pametan odabir svake komponente koja se koristi puno pomogne “urodjenu” preciznost ali I strelac mora obaviti svoj dio posla. Toliko texta za manje od sekunde do pogotka! 

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1442 u: 08. 03. 2018. 05:00:02 »
Gorane,
Vrlo kvalitetan post. Hvala ne vremenu ulozenom u pisanje, vjerujem da to kazem u ime svih zainteresiranih.
Taman sam htio napisati da negativni komentari nekog ko stoji iza strijelca su tipicni za neiskusne ljude, ali naknadno si obrazlozio.

Po mom (skromnom) iskustvu, za 308 win, do 300 m moze se lijepo gadjati, od 300 do 600 ne znam ni sam jer se natjecanja ni ne rade na daljinama 400,500, a na 600 je vrlo, vrlo zahtjevno, covjek ima dojam da je na takvim udaljenostima to neka druga puska, ili druga balistika.... nakon 300 metara to su druge "zakonitosti", a ko ih savlada treba mu skinuti kapu.
 d1
Gente Balcanico!

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1443 u: 08. 03. 2018. 05:31:24 »
Gorane  1liga ludiloo

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1444 u: 08. 03. 2018. 08:13:49 »
Gorane, da nije neka greška Vo 915m/s? S tom brzinom to je oko 4500J na ustima???
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1445 u: 08. 03. 2018. 09:53:09 »
Brzina je 915m/s kolika je energija ne znam na pamet ali mogu izracunati ako moram.
 zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1446 u: 08. 03. 2018. 10:15:45 »
Evo jednog starog lovca i prijatelja na poslu:





Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1447 u: 08. 03. 2018. 10:26:58 »
Gadjanje mojih meta i tikvi. Mete su fixne tako da pucam od 300 - 800 m ne mogu se dalje odmaknuti dok ne napravimo i zavarimo nove mete ove su ionako izbusene a i nove se trebaju staviti na bolje  mjesto.  Poslije dnevne seanse na metama lagani odmor i spijuniranje jelenske divljaci prije sezone. Jedna  zenka samica pronadjena na oko 1100 m kako se hrani. Malo ili nije imala ili ga je sakrila jer ga/ju nisam vidio a osmatrao sam citav sat i napravio 3 videa dok nije nestalo svjetla. Neka ih.... Inac na terenu imaju 4 muzjaka i 17 zenki i nesto mladih od prosle godine. Sve  obicni jelen a u zadnje vrijeme se pojavilo nesto lopatara i cak i jedan rusa jelen sa lijepim rogom ali je samac i u prolazu jer ga ne vidim cesto.
 

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1448 u: 08. 03. 2018. 22:01:14 »
Sheytan  energija je negdje 4476 J na ustima cijevi a na 770 m 1052 J dok je na 385 m 2217J. Gubitak energije sa porastom daljine je znacajan.

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1449 u: 08. 03. 2018. 22:16:32 »
 ludiloo


Nije veliki gubitak energije, s obzirom da to zrno ima lep BC. Da je neko od cca. 0.3, ono bi dalo i mnogo veći pad i mnogo manju energiju na tim većim daljinama...


 zagi
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1450 u: 08. 03. 2018. 22:33:32 »
BC takodje raste sa povecanjem brzine.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1452 u: 09. 03. 2018. 10:37:54 »
Roger uskoro ce biti takmicenje u Vrbovcu na 600m pa pogledaj s njima kad i kako.  samo panika i dezorganizacija gube bitke. Onako turisticki odes i lijepo provedes dan i vidis kako ide pa onda opet naoruzan znanjem i praksom i prije nego sto skontas pocnes uzivati.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1453 u: 09. 03. 2018. 10:56:27 »
Gorane
Hvala,
Ja nacelno idem na svako natjecanje kad imam vremena, ali je ponekad problem za uskladiti slobodne dane!
To je jedino.

Inace jedino se u takvim prilikama nesto nauci.
 zagi
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1454 u: 09. 03. 2018. 11:01:18 »
Pucanje na ovakvu metu u ovom polozaju gdje je cisto nebo iza i gdje metak ako ili kad promasi ode u nepoznato - to mrzim i ne mogu shvatii kako su ljudi grabezljivi, brzopleti, nerazumni ili glupi da opale u ovakvim kondicijama gdje mogu lako promasiti a metak ode go zna gdje. ili s druge stane lijepo se setas kroz prirodu kad odjednom fujukne pored  tebe i udari u travu ili drvo. Lovac ili strelac uvijek mora ( po meni) odustati od pucnja ako je ovakva slika ispred njega bezobzira koliko mu se cini sigurnim da ce pogodit.  Po meni ubistvo iz nehata je sasvim moguce bez obzira sto mislis da okolo bas i nema nikog. Nikad se ne zna.