Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 401557 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1560 u: 17. 06. 2018. 22:28:46 »
One shot  kill nekad i nije bas jednostavan iako je situacija odlicna i bez stresa. Jednostavno valja znati odrediti parametre. Evo kako izgleda kad se napravi sitna greska u odmjeravanju daljine. To nije neka znacajna daljina ali je evaluacija parametara uvijek kriticna. Lijepo se vidi putanja metka i naknadna korekcija.




Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1561 u: 17. 06. 2018. 22:30:20 »
Nakon sat dva kasnije i gadjanje drugih meta vratio sam se na ovu metu i snimio ovo.




Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1562 u: 17. 06. 2018. 22:51:55 »
Jos jedan kratki snimak sa gadjanja meta.


Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1564 u: 29. 06. 2018. 08:20:34 »
Gorane,

Po tebi, i obzirom da ponuda opreme svake godine je sve bogatija, dakle po tebi sta bi danas bio long range hunting:

- Do koje ili od koje udaljenosti?

- kojim ucinkovitim kalibrom?

- kojim ucinkovitim zrnom?
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1565 u: 05. 07. 2018. 04:38:52 »
Tesko je to pametno ocjeniti i podjeliti: Mislim da je bolje biti malo vise konzervativan.
Po meni standardni lov je do 300 m daljine  i lovac mora biti sposoban da to odradi kako treba.Znam da to nije obicaj niti pravilo u EU ali i to se desi u planinskom lovu pa treba biti spreman. Sve preko je LR ali koliko daleko zavisi od znanja i sposobnosti lovca i mogucnostima oruzja i zrna koje koristi. LR ima toliko varijabli koje mogu afektirati preciznost i lovac mora imati potpunu realonst situacije i uzeti odgovornost prema svojim etickim pogledima ili zakonskim  pravilima. Standardni LR je po meni do 800 m jer vecina lovackih kalibara i zrna moze bez vecih problema do te daljine dati dovoljno energije za eticki i terminalni pogodak.  Lovac mora znati svoje limitacije ali i limitacije oruzja i projektila koji koristi a ne samo pucati pa sta bude. Daljina takodje zavisi od vrste, tvrdoce ili velicine divljaci i okolnog terena na kojem se lovi. Produzeni LR je preko 800 m  pa do neke sive zone efektivnosti. Gadjanje meta nije isto sto i gadjanje zive divljaci. Ranjavanje je najgora opcija a gubitak ranjenje divljaci u gustisu terena jos gore.
Na kraju se svede na energiju ispaljenog projektila i njegove terminalne energije.  Veliki ili superbrzi kalibar it opet nece nista pomoci ako ne znam sta s time raditi. Puska komunicira kroz ispaljeni metak a finoca komunikacije se odradjuje na optici. Meni u 308W maximalna upotrebljiva daljina na nekim zrnima  kao Berger 168 je do 650 m na laksoj divljaci kao lopatar ) srednje i manje bio mase) dok je 450 na tvrdjoj i vecoj divljaci. 3006 malo jace ali otprilike isto a ni 7 mm RM ni 300WM nije puno dalje. Terminalna energija zrna i mjesto pogotka tj. Preciznost su vazni faktori koje treba razumjeti i zadovoljiti.  300WM moze potegnuti i do 1200 m ali to je neka vrsta koze ili antelope manje biomase. Kalibara ima na pretek kao i projektila. Sto se projektila tice mora imati dovoljno tezine, dobre letacke sposobnosti i odlicnu terminalnu efektivnost na transonicnim ili subsonicnim daljinama ili brzinama. Kalibar odlucuje koliko se energije ( brzine) moze proizvesti i poslati vani a zrno kako ce napraviti najbolji terminalni ucinak, izazvati sok, predati svu energiju na metu i napraviti najvecu mogucu stetu. Od zrna do zrna razlicite su karakteristike  letackih  i terminalnih sposobnosti. Ja se po ( mom) pravilu drzim Optimum large game formula  i tamo vidim energetski nivo na razlicitim daljinama i vidim gdje treba stati naravno prije same granice ucinka. Bolje smanjiti daljinu i prici blize ili odustati od pogotka/ promasaja nego praviti gluposti.Kalibar- zrno kombinacija mora biti superiorna u odnosu na lovacke varijable ili kondicije da moze isporuciti potrebnu energiju za siguran & precizan let i efektivan terminalni ucinak. Za 500 m ne treba ti 338LM moze i 308W ali ako si preko 1 km 308W nije nizasta ozbiljno. U vojnom smislu 308W je graviran do 800 m a 300WM do 1000M. Nekad je pogodak moguc ali energija nedovoljna nekad previse energije pravi strasne rane i razaranje tkiva pa je balans potreban i nuzan. Nekad lijep 6.5 mm projektil pazljivo ispaljen pogodi na pravo mjesto I bez puno drame obori puno masivniju I jacu divljac. Stanje lovca/ strelca i njegove sposobnosti  kao i management kondicija u kojima lovi je takodje vazan.  Dobar lovac ce odabrati poziciju s koje moze kontrolirati vjetar i ostale atmosferske kondicije kao i daljinu s koje moze donijeti odluku i  precizno potegnuti. Treningom postajes bolji i imas vece samopuzdanje ali to ne znaci da ces bas svaki penal dobro puknut a i neki su penali puno tezi nego neki drugi. Previse samopuzdanja vodi u greske i gluposti sa gorkim okusom pa je bolje biti skromniji na divljaci a provjeravati sposobnosti na metama koje to ne boli. S druge strane kad imas mogucnost i siguran si da mozes na 400, 500 ili 600 metara pogoditi vitalnu zonu divljaci bez problema ( i sa dovoljno vjezbe) i jednim metkom zavrsiti posao to daje jedan lijep osjecaj. Ne osjecaj glupe i prazne moci ( kao posjedovanje puske superiornog kalibra) nego osjecaj zaradjenog samopuzdanja na kojeg se mozes osloniti. Nedavno sam dva puta za redom pogodio svinje na 474 i 527 m u glavu  i moram priznati da je to super- osjecaj jedne jednostavne efektivnosti i perfekcije odstrijela. Mozda ce neko misliti da sam bolestan ali ja sam samo otvoren i kazem kako je. Mogucnost kontrole preciznosti i pogotka mete  radijusa od recimo 10 cm prostora na tim daljinama je lijep osjecaj- sad neki ga imaju neki nemaju a neke ga ne zele… nekima je suludo nekiam nije eticno a neki obozavaju. Sve u svemu treba biti racionalan- oprema moze sve vise I vise ali da li je potrebno I gdje vodi nisam siguran.  Sto se mene tice odgovorno uzivam dok jos mogu, vidim I znam. Popenjem se na brdo nekad samo snimam video a nekad zapucam jedan metak I to je to. Nisam vise za kolicinu nego za kvalitetu I odabir prave mete a ne prve koja naleti. Vidim na temi da malo koga to zanima ali zivimo na drugim stranama svijeta gdje vladaju drugacija pravila I (ne) kultura lova. Daljine lova su u glavi, personalnoj etici  I stvarnoj sposobnosti ne u metrima mada mora biti neko pravilo u igri koje se moze samo mjernim jedinicama odrediti.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1566 u: 05. 07. 2018. 08:41:03 »
Svaka na mjestu Gorane, kod nas je veliki problem neznanje lovaca, a i zakonsko ograničenje daljine i minimuma energije. Opet, puno je živih primjera (kao ti) da bi se moglo uz dobru opremu i trening. Postoji i konfiguracija terena, pa tako kod mene je nemoguće na velikoj daljini nešto uočiti, ili je isto rijetko. Možda divokoza, ostalo ništa. I ako uspješno pukneš, tko će to naći i do toga doći?? Izgubiti glavu po Biokovu. 300 metara je sasvim ok za lov i to bi trebao svaki ozbiljan lovac savladati. Divljač nije kutija cigareta, ako imaš dobre uvjete pogodi se to dobro. Pa na raznim natjecanjima u RH ljudi Mauserima na 300 bez optike sasvim fino pogađaju. Meni je zanimljivija čin jenica da jedan mali .308 na 600-700 metara uz dobar pogodak riješi recimo lopatara. Koliki je gubitak brzine i energije zrno imalo na toj daljini, a ipak napravi posao.

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1567 u: 05. 07. 2018. 09:21:50 »
Gorane,ma uživam čitajući tvoje tekstove

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1568 u: 05. 07. 2018. 12:39:29 »
Gorane  d1.
Kad sam počeo loviti moglo se pucati na srnjaka na 200 i više metara. Na veliko žalost danas nije više tako, priroda je sasvim drugačija. U glavnom loša šuma, gustiši, visoka divlja trava, itd. Rijetko se puca na 100 ili više metara.

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1569 u: 05. 07. 2018. 12:59:18 »
leon kako gdje,npr.u Lici imaš situacija za puknut od 0 do 500m

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1570 u: 05. 07. 2018. 14:46:41 »
Papa nije ni lika više šta je bila, sve više pašnjaka zauzima šuma.

Evo prošle godine otišao na poštu za srnjaka do koje ima 40+ minuta hoda i koja mi je ostala u lijepom sječenju od prije 8-10 godina, kad tamo ne vidi se dalje od 50 metara a nekad se odustajalo od pucanja jer je izišao daleko.
Imam upalu volje.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1571 u: 05. 07. 2018. 15:43:19 »
leon kako gdje,npr.u Lici imaš situacija za puknut od 0 do 500m

Da, vjerujem, ali Istra je nešto drugo...
« Zadnja izmjena: 05. 07. 2018. 15:44:58 od leon »

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1572 u: 05. 07. 2018. 21:54:18 »
Anatomija pogotka

Koristim Steyr SSG 69 u 308W. Zavoj cijevi 1:10 STABILNOST ZRNA: 2.15 (MIN:1.4)
Projektil: Hornady SST 165  SD 0.249 BC G1 0.438  BC G7 0.225
BRZINA PROJEKTILA: 915 M/S
Da li može "recept" za ovu laboraciju?
Marka čaure
Marka i tip kapisle
Marka baruta i količina u punjenju
Ukupna dužina sjedinjenog metka.
Hvala u napred.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1573 u: 05. 07. 2018. 22:25:58 »
Da kazem direktno i otvoreno. Ne volim davati detalje za realoding zbog sigurnosti  i da se ne bi nekom nesto desilo ako se nesot ne uradi kako treba. Oprema i barut koji su dostupni kod nas nisu uvijek dostupni kod vas. nakon puno probanja najvise i najcesce korisitim Berger Classic Hunter zrno u 168 zbog toga sto se jako brzo i lako namjesti na dobro mjesto za grupiranje dok je VLD puno tezi i zahtjevniji . Baruti su ADI 2208 i 2013SC kojih kod vas nema. OAL koji koristim je dovoljan da metak uvijek stane u magazin. Nema nikakve velike tajne. Za Hornady SST165 se mogu dati podaci kao i za 168 Berger CH ali osoba koja to radi stvarno mora poznavati reloading da to napravi sigurno i da ne dodje do nekakve nesrece. U zadnji nekoliko godina sam na relevantnoj temi vidio dovoljno da shvatim da se bolje drzati dalej od toga jer se svasta radi  a puno toga nije sigurno. Mogu poslati poruku ali ne bi to javno postavljao.
Cahure su uglavnom australijske ili Lapua, kapisle federal, ukupnu duzina metka moram provjeriti za svaki load jer ne znam na pamet. Imam SST 165, Amax 168, CH 168, jaggernaut 175, Scenar 167 i jos neke.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1574 u: 06. 07. 2018. 04:44:45 »
Grome i tvoja svaka stoji. Sigurno da ima mjesta  i terena gdje se moze koristiti ali u vecini terena to nije bas prikladno. Rijetko gdje kod vas lovac puca iz lezeceg stava. Kamenjer zna biti opasan kad se pucaju magnumi i tvrda zrna zuje okolo. Nisu lovci krivi ako prate i postuju pravila i tradiciju. Lov im previse znaci da bi prekrsili pravila i zakonske odredbe a i previse je gladnih ko fol novinara koji bi sa velikim osmjehom sve preuvelicali i objavili.  LR nije u evropskom stilu, tradiciji niti zakoniku.  Osim alpskih zemalja i Skandinavije niko vise to ne radi osim male grupe Spanjolaca koji love pirinejske divokoze i ibex. Za mene LR pocinje tamo gdje se mora poceti raditi sa turetama ili gdje kondicije pocinju afektirati POI ( mjesto pogotka) pa je potrebna neka vrsta korekcije. Vec kod 400 ili 500 m stvari vec pocni igrati i traze razumnu kontrolu. Greske mogu biti velike  i dovesti do ranjavanja i promasaja. Lov ima puno lica i tehnika a kad se prakticira samo ceka ili pogon onda se neke tehnike razviju a druge nemaju priliku razviti. nema bas puno strelista koja su otvorena i spremna za LR pa i oni koje to zanima nemaju gdje vjezbati. Oni gore nemaju pojma ( ni uho) koliko je vazan LR vjerovatno zato sto se neke vatrene godine proveli u Munchen. Srecom broj entuzijasta polako raste i posjecenost na takmicenjima ( i tamicara i gledatelja) ima sve vise.  Par momaka s ovog foruma su dobili LR virus i stahovito napredaovali u zadnjih godinu dana. Nabavili su i lijepu i prakticnu opremu i grade svoje vjestine na strelistima i takmicenjima. To me jako veseli. Igrom slucaja sam upoznao par dobrih ljudi koji povremeno organiziraju takmicenja i otvaraju put za LR kod vas.  Vortex Cup u Cro je bio moja velika zelja i mali doprinos razvijanju disciplina ali momci na terenu su zapravo odradili i odradjuju posao vec nekoliko godina.  Ove godine i drugi su se pridruzili i poceli praviti takmicenja i tako virus se siri. Vortex Cup i liga imaju solidan izbor i kvalitetu nagrada i to takmicare privlaci cak izdaleka.  U EU broj klubova za LR raste rapidno u zadnjih nekoliko godina. Upoznao sam strelce i lovce i nekoliko zemalja i brojcano dosta jakih klubova. Double Alpha takmicenja privuku mnoge takmicare iz okolnih zemalja i taj klub postaje koljevka LR  u Hrvatskoj. Vrbovec, Grobnik i vrapcak polako postaju mjesta susreta zainteresiranih a talenta i zanimanja ima. Stvari se razvijaju polako ali se razvijaju.