Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397517 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1590 u: 22. 08. 2018. 15:17:10 »
Dužan sam objasniti zašto sam baš zapeo za RWS.

https://rws-munition.de/en/rws-hunting-area/rws-hunting-ammunition/rws-centerfire-rifle-cartridges-for-hunters.html#!0/1115/3

U pitanju je balistički (i terminalno balistički) jako optimiziran i lukavo napravljen fragmentirajući metak. Na jako velikoj udaljenosti pri maloj brzini i energiji svejedno stvara masivna oštećenja unutarnjih organa.
Sastoji se iz više djelova, stražnji se ne fragmentira, tako da metak zadržava i probojnost.

Definitivno, ovo bih odabrao za LR lov. (Pišem hipotetski, osobno, teško da ću u LR lov)

Još jednom, totalni sam početnik. Ako griješim u odabiru, hvala na svakome upozorenju.
Zanima me, jesam li ja ovo sve dobro posložio.


Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1591 u: 22. 08. 2018. 15:41:06 »
E, zapeo si za taj rws, i ne pustas ga nikako.

Odi na internet, nadji kontakte od firme bullet doo.
Pa pitaj cjene. I sta nudi. Vjerujem da je jos uvjek povoljno.
To ti je sad domaca zadaca, pa javi kakve si cjene saznao. makar jesu li povljnije nego u ducanu.

Za streljastvo se uclani u streljacki klub. tamo ces savladati osnovnu obuku, i pravila ponasanja na streljani.
vec nakon prvih natjecanja mozes dobiti potvrdu na osnovu koje mozes traziti nabavnu dozvolu - za sportsko oruzje.
(ako ispunjavas opce i posebne uvjete zakona, osnovno da nisi kriminalac)

Mozes svo oruzje B kategorije nabavitri na sportsku dozvolu.
Cak mozda i vise vrsta / tipova/ ili kalibara nego lovac.

Razlika u dozvoli oruzja za sport ili lov, je sta za streljastvo mozes dobiti oruzni list za sportsku pusku/pistolj na drzanje.

A za lov kad polozis ispit dobijas diplomu i ishodujes iskaznicu s markicom, na osnovu tog mozes dobiti oruzni list za lovacku pusku ili pistolj na drzanje i nosenje.

Sa sportskim oruzjem ides na streljanu.

A sa lovackim mozes na streljanu i u lov.

Uz put za lov moras  osim OL, imati iskaznicu s vazecom markicom od HLS, i dozvolu za lov od lovoovlastenika, a nakon odstrela moras dobiti potvrdu uo porijeklu divljaci i potvrdu o izvrsenom lovu.
I visoka divljac dobija markicu.

Sa sportskim oruzjem ne mozes u lov. To ti je ogranicenje,

Inace, ne moze se "danas poloziti vozacki, a sutra voziti formulu"

Ne mozes ovako napamet pricati o long range streljastvu i lovu.

Idi korak po korak, i pomalo se usavrsavaj koliko imas volje. Prvo se uclani u str. klub, zatim polozi lovacki ispit.
Upoznat ces i ljude koji se bavime jednim ili drugim, i polako formiraj svoje afinitete i skupljaj ifnformacije.

Sve sto zamisljas u teoriji danas, u realnosti ce biti vjerojatno drugacije.

Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1592 u: 22. 08. 2018. 16:50:32 »
Hvala Roger.

Pomogao si mi jako puno. Zadužio me.  z10

Mislim da ću upravo tim putem. Prvo u streljački klub, vidjeti koliko sam zahrđao, može li to srediti WD40 ili će trebati acetilenom grijati. A možda sam i zahrđao do mjere kada nema popravka, istrunuo.

Nekada davno sam bio OK strijelac. Kao dijete, zračnom puškom bih skidao šiške sa borova na 50ak m. Kasnije, u vojsci M48 bez optike na 500 m, sve u metu. AK47, kratkim rafalom na 400 m, sve u metu bez velikog rasipanja rafala.

Danas? Par desetljeća kasnije, vidjeti ćemo.

Korak, po korak.

Bez žurbe, pogotovo u hobiju gdje za optiku možeš kupiti auto. A za komplet sa puškom i svim drugim, dobar novi auto.
Našao sam dobavljača u EU za Nighforce ATACR 7-35x56 F1
Traži 53.000,00 Kn (duplo od cijene u USA, a iz USA izvoz ove optike nije jednostavan). Dobar je Kahles, odličan.

Ako nekoga zanima:
https://www.optics-trade.eu/hr/nightforce-atacr-7-35x56-f1.html?___from_store=en

PS
Neću još nikoga telefonski kontaktirati, sve u svoje vrijeme. Korak po korak.

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1593 u: 22. 08. 2018. 17:05:43 »
Slušaj starije od sebe i bit ce ti dobro  hao
Ako se mislis ozbiljno baviti long rangeom, 90% ljudi sami pune. Ne iz ekonomskih razloga, nego bas zbog tih tolerancija.
Vidim da se kunes u RWS, ali iskreno postoje puno bolji proizvodaci i zrna i municije.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1594 u: 22. 08. 2018. 17:22:12 »
Tu sam da naučim, Target. ;-)

Hvala na informaciji o punjenju. Istražim to.

RWS sam uzeo kao primjer razmišljanja. Znam da ima bolje, ima i 100 USD za metak. https://youtu.be/LhNpoM0T6nY

Offline Hlatki

  • K 100
  • **
  • Postova: 123
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1595 u: 22. 08. 2018. 18:00:44 »
Pravilno punjena municija je uvjek bolja od tvornicki punjene ali mnogo jeftinija. Cesto se desava da da svaka kutija tvornickog metka nosi nesto malo drugacije. Kod LR streljastva grupe najvise ovise o strijelcu, badava orsis 338 snajper nightforce optika i zrno od 100$ ako strijelac nema mirnu ruku i dobro oko.
Odi u streljanu, pitaj nekog da ispalis metak iz njegove puske (metak normalno plati), probaj nekoliko kalibara (223, 308,300) i onda dozvola, clanstvo u streljani ili lovacki ispit pa tek tad puska, optika i  vidjet koji metak  najbolje lezi cijevi i tebi, nakon jedno 50 kom dobit ces osjecaj i mirniju ruku.
Nebi se cudio da je na kraju S&B precizniji od od rwsa speed tip a tri puta manja cijena ili da ti  4 puta jeftiniji grom slaze najbolje grupe na 100m. 

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1596 u: 22. 08. 2018. 18:18:13 »
Kao prvo svaka čast Rogeru, jedan među rijetkima na forumu koji ima strpljenja i volje objašnjavat "rookie-ima"  gdje šta kako u njihovim prvim koracima vezano za streljaštvo.

Ja sam se isto upisao u streljački klub upravo po naputcima kolege i sada dragog prijatelja Rogera, doduše tamo ne očekuj da će te netko nadgledat i učit previše. Najbolje vidiš one stvari koje te zanimaju na tekmi. Izašao sam na zadnju tekmu sa običnom lovačkom puškom (prva tekma sa dugom cijevi) i šta je najgore sa jakim kalibrom samo da steknem početna iskustva. Uglavnom išamarao me 300wm u tih 15 hitaca solidno. Zadnji bio nisam (  ::) ) a i uspio sam solidnu dozu podataka uzeti sa sobom kući.  Paralaksa, pravilno gledanje kroz optiku, disanje, na kraju krajeva oprema sve mora štimat. Metak mora bit kvalitetan ali ako dišeš da se cijeli mičeš ništa od toga.

Uglavnom veselim se sljedećoj tekmi da upijem novu dozicu za analiziranje  zagi

Evo malo štiva sa osnovnim smjernicama na engleskom (nadam se da to nije problem)
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1597 u: 22. 08. 2018. 18:26:54 »
Znači, kada je u pitanju reloading. Promašio sam cijelu loptu, i to dobrano.
Hvala i tebi Hlatki na savjetima.

Upravo si nanjušio moj najveći problem u svemu ovome. Nemam gdje isprobati opremu koja me zanima. Nije samo pitanje kalibra i metka. Nego i puške. Bergara je dobra puška. Leži li mi? Trebalo bi ispaliti koji metak iz nje.
To je moj najveći problem.

Kako je napisao Roger. Učlaniti se u streljački klub, upoznati ljude i polako. Korak po korak.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1598 u: 22. 08. 2018. 18:29:05 »
Hvala na štivu Pinia.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1599 u: 22. 08. 2018. 18:51:48 »


Kako je napisao Roger. Učlaniti se u streljački klub, upoznati ljude i polako. Korak po korak.

AKo si slucajno blizu Osijeka, uclani se u streljacki klub tamo.
U 10. mjesecu imas natjecanje iz pusaka s optikom na 300 m na Pampasu. Dodji, pa vidi sta se koristi. Mislim da ce i poziv za natjecanje biti uskoro objavljen.


Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1600 u: 22. 08. 2018. 19:06:16 »
Odličan ti je ovaj priručnik Pinia.

Malo sam spamao temu. ALI, sada je sve raspravljeno, osim optike. Goran se ne javlja.
Još da raspravimo optiku i dobio se mali uvod za totalne početnike u LR.

Zašto gledam isključivo top modele od par desetaka tisuća kuna. Radi zooma? Imaju ga i jeftinije optike. Radi čistoće slike? Imaju i jeftine optike OK sliku. Radi iluminacije? Nije baš must have u streljaštvu. U lovu dobro dođe.

Gledam radi paralaksa. Koliko čitam, a i u ovome priručniku to napominju. Tek na top modelima paralaks je tako fino napravljen da je precizan i na velikoj daljini.

Koliko je paralks bitan, znam iz vlastitog iskustva. Ono sa M48 na 500 m je bilo originalno sa optikom. Ja sam maknuo pušku sa optikom, jer mi je paralks bio toliko loš da sam pogađao svuda osim u metu, ma kako se pozicionirao prema optici (jeftina, vjerovatno i oštećena optika). Uzeo sam pušku bez optike i izrašetao metu.

Jesam li u pravu? Fino podešavanje paralksa na velikim daljinama je precizno tek sa skupim modelima?

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1601 u: 22. 08. 2018. 19:11:33 »
Da Roger, blizu sam Osijeka. Zapravo, u Osijeku. :-)

Streljački klub Tamo. Potražim.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1602 u: 23. 08. 2018. 06:59:43 »
Optika za sport gdje gadjas na poznate udaljenosti 100-300-600 m, treba imati slijedece:

Korekcija paralakse, SFP, tanka balisticka koncanica sa nekakvom podjelom na skali, povecanje barem 24 X (kao minimum, a moze i vise),  promjer tubusa 30 mm, ako je 34 mm jos bolje, finoca klikova cim finija, minimum 1/6 moa/ klik ( jos bolje ako je finije), vanjski tureti, nosaci sa nagibom 20 moa - ili umjesto tog, sina sa nagibom 20 moa. To bi trebalo imati.

Ustedu na budgetu mozes postici na nekim sitnicama koje ti mozda ne trebaju za gadjanje u papir:

- Ne  treba - osvjetljena koncanica,

- fiksni nosaci su jeftiniji od skidajucih (skidajuci ti ne trebaju),

- varijabilno povecanje -  njih 90% sportasa koristi varijabilno povecanje , ali ima ih nekoliko koji tvrde da je i fiksno povecanje dovoljno dobro. Moj je dojam da je fiksno povecanje u prosjeku i do 20-30% jeftinije od ekvivalentne optike sa varijabilnim povecanjem.

- I za sport ne treba najskuplja stavka, ne treba ti vrhunsko staklo, jer u metu ne pucas u sumrak. vrhunsko staklo je zeiss, shcmit & bender, swarovski, night force. Sa velikom propusnosti svjetla, radi koristenja u manjoj vidljivosti pred mrak ili u zoru

ono sto treba za sport su pouzdani klikovi i kvalitetna mehanika, a to vec nudi renomirana optika srednje klase.
na navedenim stavkama mozes ustedjeti poprilicno,

najveca je dilema da li varijabilna optika ili fiksno povecanje?
to moras sam odluciti. 90% i vise u koristenj za sport su varijabilne, ali ima i ovih jeftinijih

Pocetna cijena 1000, 1200 eur barem. pa na gore.

Optika za sport gdje ne znas udaljenosti, kad stave mete na nepoznate udaljenosti, trazilo bi nesto malo drugacije specifikacije, pocevsi sa FFP.
Takvih natjecanja nema u HR, pa da ne pisem sad o tome.

Suprotno gore navedenom, kod optike za lov, treba traziti cim kvalitenije staklo od renomiranih brendova za cim bolju vidljivost us sumrak.

Uzgred budi receno, staklo i premazi i prateca tehnologija proizvidnej jesu skupi, i kvalitetni ali na ukupnu cijenu sigueran sam da barem 20-30% ide na ime brenda.

Kad budes znao tocan budget, onda pocni traziti optiku za sport prema gore navedenom.

Mozda se nece svak sloziti samnom, ali to je kako ja vidim ovu problematiku.
 zagi
« Zadnja izmjena: 23. 08. 2018. 07:02:47 od roger »
Gente Balcanico!

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1603 u: 23. 08. 2018. 08:08:40 »
Od dodatne opreme treba:

- Spektiv za spotera i za osmatranje pogodaka, cjene variraju, misljenja sam da je yukon 100 X povecanje best buy - cca 300 eur

- futrola za pusku, od 100 kn na gore, malo bolja cca 50 eur

- torba za opremu za streljanu, 50 eur, srednja neka kvaliteta

- set za ciscenje puske, cetkice i sprejevi  -  300 kn, cca?

- zastita za usi, antifoni cca 300 kn, a ima i skuplje

- set sitnog alata, imbusa, kacavida, ovog, ono, barem 200 kn

- chrony za mjeriti brzinu zrna za unos u kalkulator, barem 150 eur, pa na gore

- spomenuo si strelok, kalkulator, pa i to kosta ne znam sad koliko

- mala meteoroloska stanica, dzepni anemometar barem za mjeriti vjetar, 20-30 eur?

- za fino prcaknje po puski, a do tog ces doci - kad prvi put padne s kuhinjskog stola, plasticni nosac za pusku, 50 eur barem

- zecje usi. prednji naslon.  tronozac za podloziti - barem 50 - 100 - 150  eur

- bipod, barem nesto ko haris, 150 eur

Cjene su mi po grubm sjecanju aproksimativne, vjerujem da se moze naci jeftinije, ali i skuplje, pa da me sad neko ne lovi za rijec ili cent.

itd
kad se krene u detalje spisak vise ne bi imao kraja... A pgotovu ako pocme prica o reloadingu.
Ono gore je razumni minimum za bavljenje ovim sportom.

 zagi
Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1604 u: 23. 08. 2018. 11:08:08 »
Strelok je aplikacija za Android. Ima besplatno, a ima i pro verzija za 100 Kn sa većom bazom optika, streljiva i pušaka.

Možda netko zna za bolju. Ova ima dosta korisnika i visoke ocijene korisnika.

Što se budgeta tiče, mogu ići na visoko. Pitanje je isplati li se.

Da bih to odgovirio, ja sam odlučio ovo. Kupiti bolju zračnu pušku i optiku za nju. Da vidim prvo mogu li se vratiti u formu.

Odabrao pušku Gamo G-Magnum 1250 IGT Mach 1
Optika, Optika Walther PRS 2.5-15×50 IGR

Sada gledam 4.5 ili 5.5. Što je bolje.

http://venatio.hr/zracne-puske/6007-gamo-g-magnum-1250-igt-mach-1-zracna-puska-45mm.html

Nije točno ova optika, ali tu je opis bolji. Ja sam našao bolje za manje.
http://venatio.hr/optike-walther/3170-walther-prs-2-12x44-igr-opticki-ciljnik.html

Bila bi ova.
http://www.vumir.hr/webshop/trgovina/optika-walther-prs-25-15x50/

Pa kada se vratim u gormu sa ovim, onda dolazi u obzir nešto ozbiljnije.
Long range je skup hobi.