Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 401295 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1665 u: 16. 01. 2019. 02:56:10 »
Ne znam kako je na Grobniku, ali u pravilu poželjno je biti član streljačkog kluba pri streljani i dolazati u zakazanim terminima za taj klub.

Bez uvrede bilo kome, ali .308 Win na 300m nije long range.

Za .22LR, 300m jest long range, za zračnicu je to već extreme long range, ali ne i za .308 Win.

Što bi bio long range? Nisam našao jasan odgovor na ovo pitanje.

Moj pogled je da je to trenutak kada se zrno "stabilizira" i os vrtnje se više ne poklapa sa pravcom leta. I kada putanja iz svoje "ravne faze" pređe u pad. Znači individualno je za kalibar i punjenje.
Daljina na kojoj paremetre treba računati i osmisliti taktiku. Npr. pucati na sjever za eliminirati coriolis efekt, čekati trenutak kada stane vjetar. Mirage? Izbjeći ga (ista temp. tla i zraka) ili ga namjerno čekati za procijeniti vjetar. Itd. Itd. Itd. Dobra caka je pucati preko vode, npr. jezera, cijelom putanjom temp, vjetar, vlaga su isti.
Gađaju se mete manje od 4 MOA, a govorimo o grupama 0.5 do 2 MOA.

Za .308 Win bi to bilo nekih 400-500m i dalje.

Za .22LR bi bilo 100m i dalje. Istina, ovo još nisu udaljenosti za taktizirari sa mirageom, ali balistika jest long range. 0.5-2MOA bi bila grupa od 1 cm do 5 cm na 100m sa .22LR. Meta promjera 10 cm (4MOA).
BTW, Ja ovo pogađam sa zračnicom (federuša)

Ja sam zaljubljenik u long range (streljaštvo, ne lov). I odmah sutra bih kupio Sako TRG M10 kada bih znao da neće skupljati prašinu i hrđati u ormaru.

Svejedno, samo Gorane piši. Ima nas koji čitamo. Hvala na onim BC, nekoliko postova ranije.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1666 u: 16. 01. 2019. 04:07:25 »


Bez uvrede bilo kome, ali .308 Win na 300m nije long range.

Za .22LR, 300m jest long range, za zračnicu je to već extreme long range, ali ne i za .308 Win.

Što bi bio long range? Nisam našao jasan odgovor na ovo pitanje.



U HR 300 m jest long range, zbog tehnickih i kulturoloskih razloga. (ogranicenost broja streljana i kapaciteti,kao  i osobni standardi na pocetku ovog sporta u nas).

Medjutim,
Klasifikacija ide:
od 0 do 300 m short range
od 300 do 600 m medium range
0d 600 m do 1000 m long range.
To je za klaibre do 8 mm.

Preko tog je neki ultra long range, ali neformalno, to su one utakmice sta se danas rade po americi sa teskim kalibrima, na udaljenosti i preko 2.5 km. Mislim da u nas nema ni jedna puska registrirana u kalibrima preko .40 za sport.
Medjutim prve tri tocke su sluzbena klasifikacija.

Nacelno, nije bas da nema streljana, a kad uzmes u obzir utakmice u susjednim drzavama (SLO i Srbija)ko ima volje da se i tamo natjece, ima se sto raditi i pripremati kroz cijelu godinu.
Na individualnom nivou je osnovni problem financijski, ali ko moze isfinancirati taj se moze natjecati saasvim solidno. Kad odradis 7 do 10 tekmi na godinu, neces se zaliti na nedostatak uvjeta.
Ujedno svako natjecanje je novo iskustvo, i zapravo ko trening.
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2019. 04:13:35 od roger »
Gente Balcanico!

Offline tomo6

  • K 100
  • **
  • Postova: 102
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1667 u: 16. 01. 2019. 08:46:30 »
Eto Gorane vidis da ljude to ipak zanima, pogotovo kad ti to ljepo napises i stavis koju sliku, e sad druga stvar je ono sto je kolega Roger naveo,ima vise faktora za bavljenje long rangom ali postoji nekolicina zaljubljenika u to u Hr a meni ce uvijek biti drago procitati vase postove i dobit neku informaciju koju neznam

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1668 u: 16. 01. 2019. 10:09:18 »
tako je, sve to nas zanima kolega gorane i rado čitamo vaše tekstove i reportaže, samo rijetko pišemo ako nemamo nešto pametno za reći... d4 zagi
evo ja nedavno malo probao, tek toliko da vidim "gdje sam" na 300...
puška je m24 8x57, optika sightron STAC 4-20x50...
zrno Nosler match 200gr...
prvo sam pucao iz stalka 3metka sa proračunatom korekcijom od 20 klikova (crveni krug), ali to nije bilo dosta onda sam podignuo još 5 klikova i pucao još 3 (zeleni krug)...


Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1669 u: 16. 01. 2019. 10:13:15 »
Onda me već lagano hvatao mrak pa sam probao još samo 3kom "po kaubojski" bez stalka, naslonom na deku... sa boljim naslonom ili sa bipoda mislim da bi to išlo puno bolje... zagi to ću isprobati ovo ljeto... zagi
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2019. 10:15:32 od mladjo »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1670 u: 16. 01. 2019. 10:40:22 »
Uvijek je lijepo pročitati nečije skustvo iz prve ruke.

300m. Tehnički ili ne-tehnički, lišava me onog najzinmljivijeg. Planiranja, osmišljavanja taktike. Balistike. Proračuna podloški na mountu i kako upucati tako postavljenu optiku itd. itd. Sam hitac je samo vrhunac svega toga, a grupirani pogoci u metu euforija.

Svejedno. Idem u to, i vjerovatno ćemo se sresti na nekom od natjecanja. Ne održavaju se samo u slo ili srb, može se putovati i dalje.

Najteže će mi biti uskladiti posao sa terminima za lovački ispit. Ovo bi moglo potrajati duže. Nema veze, to je samo dodatno vrijeme za prikupljanje informacija. Dopunska teoretska nastava. :-)


Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1671 u: 16. 01. 2019. 11:22:54 »
Predpostavio sam da je meta na A4 papiru. U usporedbi sa kutijama na dnu. Ne vidim cijeli papir, pa je malo približno.

Svaka čast mladjo. Malo iznad 1 MOA grupa sa M24 na 300m. Wow. :-)

Zanemari podatke o imenu, streljani, temp. i vjetru na slici. To su moji stari podaci i nemaju veze sa tvojom grupom. Nije mi se dalo nanovo podešavati za jednu metu.

Da vidim cijelu metu i znam dimenzije, bila bi grupa preciznije izračunata, kao i odstupanje od centra. :-)

Ovako odokativno, uspoređujući sa metama sa stalka, izgleda kao potezanje obarača u stranu. Ali sam strijelac zna najbolje. :-)
« Zadnja izmjena: 16. 01. 2019. 11:34:34 od Ivan75 »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1672 u: 17. 01. 2019. 06:38:46 »
Mladjo, nije to bas neka "bezazlena" m 24.
Vidim deblja cijev, pa kundak, pa match streljivo, fino to ide.... zagi
Gente Balcanico!

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1673 u: 17. 01. 2019. 07:06:46 »
Mladjo, nije to bas neka "bezazlena" m 24.
Vidim deblja cijev, pa kundak, pa match streljivo, fino to ide.... zagi
nije... ;) sve je složeno po meni...  ::) kundak, okidanje, kompenzator, beding,balansirana otežanjem u kundaku i ima 6kg s optikom... sve to pridonosi po malo...zagi

« Zadnja izmjena: 17. 01. 2019. 07:09:48 od mladjo »

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1674 u: 17. 01. 2019. 07:14:44 »
Predpostavio sam da je meta na A4 papiru. U usporedbi sa kutijama na dnu. Ne vidim cijeli papir, pa je malo približno.

Svaka čast mladjo. Malo iznad 1 MOA grupa sa M24 na 300m. Wow. :-)

Zanemari podatke o imenu, streljani, temp. i vjetru na slici. To su moji stari podaci i nemaju veze sa tvojom grupom. Nije mi se dalo nanovo podešavati za jednu metu.

Da vidim cijelu metu i znam dimenzije, bila bi grupa preciznije izračunata, kao i odstupanje od centra. :-)

Ovako odokativno, uspoređujući sa metama sa stalka, izgleda kao potezanje obarača u stranu. Ali sam strijelac zna najbolje. :-)
kolega meta je a3... pa rezultat i nije baš naj sjajniji... hao crno je 100mm... potezanje kod okidanja definitivno! naslon mi je bio toliko "klimav" da sam bio iznenađen da su sva 3 završila u meti... hao čekam majstora vjevericu da montiramo prednju alkicu da mogu stavit bipod... onda će se grupa sigurno popraviti... ;) zagi

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1675 u: 17. 01. 2019. 08:21:22 »
2 MOA. I dalje wow :) s obzirom na deku, sumrak...

Bila bi zanimljiva tema gdje bi se ostavljalo mete i čime se gađalo.
Ovo znam vidjeti po stranim forumima i vrijedan je izvor informacija.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1676 u: 17. 01. 2019. 09:10:09 »
Mladjo, nije to bas neka "bezazlena" m 24.
Vidim deblja cijev, pa kundak, pa match streljivo, fino to ide.... zagi
nije... ;) sve je složeno po meni...  ::) kundak, okidanje, kompenzator, beding,balansirana otežanjem u kundaku i ima 6kg s optikom... sve to pridonosi po malo...zagi

Ja bih preporucio, samo da ne koristis postolje za pucanje.

Po meni postolje samo koci prirodni trzaj. Drugi je problem da se kod gadjanja preko postolja, strijelac  se ne moze postaviti u idealan prirodni polozaj.

Znaci nasloniti pusku na dvonozac i podloziti kundak na zecje usi, ili koristiti mekani ruksak, i nesto mekano ispod zadnjeg dijela kundaka.

Osobno postolje za pusku koristim samo za dvije stvari:

1) - za montazu optike, kad puska mora biti podesana u idealnoj horizontali / vertikali, i dobro fiksirana da se sve moze zavidati i pritegnuti

2) - i za grubo upucavanje na suho, kad se koncanica grubo podesava prema tocki u koju gleda cijev, odnosno gleda se kroz cijev i onda se na tocku u koju je cijev uperena dovodi koncanica. Ovo se radi na 50 m. Prije pravog upucavanja

Nakon tog, micem postolje, a ostalo ide kako sam napisao, i kako slijedi.

Onda slijedi, fino upucavanje na 50 m.
Pa fino upucavanje na 100 m. (vecina pusaka ima vrlo slicnu tocku pogotka na 50 i na 100 m, cesto puta korekicja nije potrebna.

Nakon tog se moze izracunati balistika zrna.
Idealno bi bilo preko nekog kalkulatora, s time da za to bi najbolje bilo mjeriti brzinu kroz chrony, tako da se brzina tocno ubaci u kalkulator.

Nakon tog raditi probe na 200, pa na 300 m. ili na dalje ako ima mogucnosti
Sve korekcije zapisivati u teku. Usporediti sa onim racunom iz kalkulatora koji smo prethodno izracunali.

za smart phone, strelok aplikacija na primjer.
Moze i za kompjtere, on-line, hornady ballistic calculator. (badave)

Uglavnom, bitno je cim prije se rijesiti postolja za pusku.
Na postolju se gubi samopouzadnje strijelca, i ostaje prisutan strah da strijelac ne moze bolje gadjati od mehanickog postolja sto nije tocno.



« Zadnja izmjena: 17. 01. 2019. 09:15:49 od roger »
Gente Balcanico!

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1677 u: 17. 01. 2019. 09:18:49 »
Postolje koristim isto kao i ti, za montažu optike, upucavanje i provjeru grupe... sve je točno kaj si napisao... jedina razlika kaj ja znam da mogu bolje sa bipoda nego sa ovog stalka... 8) ali nisam ga imao... nabavio sam i moram staviti prednju skidajuću alkicu da ga mogu montirati... onda proba kad se uhvati vremena... zagi

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1678 u: 17. 01. 2019. 16:15:48 »
Upravo si Roger opisao proceduru koja mene muči sa tih 300m

Sve te balističke kalkulatore treba podesiti prema stvarnim pogocima da bi bili precizni. Spin drift na 300m, neće ići.
Tvrde da duljina zrna utječe više od brzine rotacije. Ima parametara za se poigrati.

Različiti balistički koeficijenti na različitim brzinama. OK, tko se bavi reloadingom i ima kronograf može odraditi taj dio punjenjem.

Mjeriti brzinu pri različitim temperaturama za odrediti temperaturni koeficijent.

Utjecaj vjetra na vertikalni pomak. Treba ići preko 300.

U attachmentu primjer proračuna. Meta bi bila promašena i to poprilično, radi nepoznavanja BC pri nižim brzinama i transoničnog leta zrna prije udara u metu.

1. Treba promijeniti zrno za zadržati brzinu dalje od brzine zvuka.
2. Treba upisati koeficijente za različite za brzine.
3. Poigrati se sa paremetrima za dobiti točnije rezultate.
4. 25 MOA podlošci bi dobro došli pod optiku za bolje koristiti zoom.

Alternativa svemu tome je opcija Lapua radar sa Lapua streljivom, ali to već i košta.

Može netko nalaziti smiješnim streljaštvo zračnim oružjem, ali mene je dobro uputilo u probleme ovog tipa. I to za male novce. Ispucao bih Mercedes S-klase za sve to naučiti da sam odmah krenuo sa vatrenim oružjem.

Već sam dogurao do 90 MOA što podložaka, što na adjustable mountu. To je već gađanje iz minobacača. Nema veze, nitko sretniji od mene kada se meta grupirano pogodi. :-)

A to je upravo ono što volim, i što bih i sa vatrenim oružjem radio da imam gdje. Ali nemam. :-(

Nema veze, nije ni 300m malo. Nije long range, ali izazov jest. :-)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1679 u: 18. 01. 2019. 04:28:15 »
Hvala vam svima na postovima sto ste napisali  i potvrdili da ipak postoji grupica ljudi koje to zanima. ja sam u kontaktu s nekim drugim strelcima koji su aktivni i rade na usavrsavanju svojih vjestina i treniraju i idu na takmicenja i super napreduju u tako malo vremena i nedovoljno treninga tako da je talent vidljiv. Oprema je dobra stvar ali sama od sebe ne puca nit ista radi. Pitanje je kako izvuci najbolje od onog sto imas. nagledao sam se stotine super pusaka i optika ali jako losi "internetski" strelci koji nemaju dovoljno iskustva iza puske i u prasini nego gledanju na LR kao da je kompjuterska igra. Jos se nisu navikli na kravlju balegu. Neki od njih su malo bolji ali su zavisnici od kompjutera i software, skupih stakala i elektronike bez kojeg su bespomocni.  Ipak softwari imaju svoje mjesto i ja ih koristim ali nikad nece zamjeniti vrijeme s puskom na terenu i stvarno pucanje na razlicite mete pod razlicitim kondicijama. Jos uvijek se 308W jako podcjenjuje ali vam mogu reci i dokazati iz vlastitog iskustva i videa da taj kalibar puno moze.  jako atraktivno LR takmicenje zvano F class je bas u tom kalibru i to do 1000 yardi ili 915 m. Imam staru pusku koja nije "gravirana" do 1 km ali moze pogoditi znak na kojem pise 60 km pa vi gledajte i recite sta je long range a sta nije. Neki dan sam postavio metu na 982 m i bez nekih velikih problema sprasio 5 komada od kojih su samo dva pogodila metu ali ocigledno se moze.  Ona 3 su moja greska iako je pucano brzo da vidim kako dobro mogu brzo odreagirati na metu  te velicine i daljine.  Sad kad vam je 6.5 Creedmore prosao CIP mozete ga poceti korisiti i sve je lakse i brze doci do manje grupe an vecoj daljini.
Ideja ja odrzavati grupu ispod 300mm ili 1 moa do 1 km ili 1000y i to se moze ali samo mogu oni koji to znaju. Neki ko ja to nekad odrade ali nemaju vjestinu to uraditi od prvog metka na svim daljinama i kondicijama. Po meni cim su kondicije takve da je moguce ispasti iz 1 moa grupe na nekoj daljini to je odmah LR.  gdje ili u cemu je problem to svak za sebe mora rjesiti.  takmicar bi trebao imatio dovoljno vjestine da odrzava grupu ispod 1 moa na svim prakticnim daljinama a konsistencija grupe pokazuje stabilnost i vjestinu strelca.